p.v.b.a. pelzen C0PPENS ELZENBOETIEK PELZENCENTRUM xtoverT psychische problemen, waar naartoe? TRICOT PRIOR «Het» karnavalbal van Lede RETRO: HET WOORD IN DE MODE STREEKNIEUWS Nieuwerkerken DE NIEUWE LENTEMODELLEN STREEKNIEUWS Hofstade De Voorpost - 2.3.1979 - 7 la D •ekki tri: (sl 39 (k I 40 I 48 I 27 I 41 I 19 78 I 471 prijs fé Sl 197' oppf 1eldi van 10 we /oor kreta Spi w.s I. 0! net chni rden at 45 ingsh /ermi ibeke :ele 16 ai junki sluit; Stress, nervositeit, neerslachtigheid, angsten en konflikten....zijn alom verspreide en gekende fe nomenen die te maken hebben met de situatie waarin we leven. Je kunt er van overstuur raken, je wordt er ziek van! Hier is het geraden om tijdig hulp te zoeken voor alles nog erger wordt. De ziekte van de tijd Vroeger hoorde man niet zoveel praten over zenuwen en psychische problemen. Ze bestonden wel maar er was geen tijd of geen zin om er bij stil te staan. «Wees sterk en klaag niet te veel». Veel verder dan praten met een vertrouwenspersoon (dokter, priester, familielid, vriend...) raakte men toen niet. Een vertrouwenspersoon kan de spanning wel eens verlichten maar daarom nog niet wegnemen. Hij is niet altijd goed geplaatst en kan het soms nog ingewikkel der maken. Tegenwoordig bestaan er diensten waar mensen wer ken die speciaal zijn opgeleid om deskundige hulp te bieden bij allerhande psychologische moeilijkheden. Geestelijke gezondheidszorg Vanuit het Ministerie van Volksgezondheid bestaat er toezicht op de werking van de diensten voor Geeste lijke Gezondheidszorg die stilaan in alle steden werden opgericht. Vooral na het K.B. van maart 1975. Hun werk richt zich op het behandelen van psychische stoornissen alsmede op de preventie daarvan. Een medewerker van de dienst: «Het ligt in de bedoeling om de mensen beter te infor meren over het soort werk dat hier wordt geleverd. We zullen proberen om in de toekomst af en toe een artikel te publiceren via de pers. Hierin kunnen we ingaan op meer specifieke onderwerpen en problemen waarmee we veelal te maken hebben. Vraag: wie kan eigenlijk op de diensteen beroep doen? «ledereen! Er bestaat een aparte konsultatie voor kin deren en volwassenen. Er werken hier twee psychiaters, drie psychologen, een maatschappelijk Assistente, een logopediste en een secretaris Bij de afdeling voor kinderen en adolescentengaat het veelal om de behandeling van opvoedings- en ont wikkelingsmoeilijkheden. De kinderen komen zelf of samen met de ouders met klachten over: gedrag, spraak, slecht slapen, futloosheid, bedwateren, licha melijke ongemakken... Bij de volwassenen gaat het om angst, depressie, overspannenheid, psycho-somatische klachten.... maar veelal ook om relationele problemen: verloving, huwelijk, ruzie, echtscheding, seksuele problemen, vragen over kontraceptie, kinderwens, sterilisatie...» Hoe dan ook mensen kunnen steeds terecht voor in lichtingen of afspraken op de dienst of telefonisch. Dienst voor Geestelijke Gezond heidszorg Langestraat 12 - AALST Tel.: 053-70.33.15 .GEMENE BSP VERGA- ERING IET EETMAAL lp zaterdag 10 maart 79 om 19 ur heeft in de zaal Rio, Dorp- traat te Nieuwerkerken een aige- >rda ene vergadering van de B.S.P an aats en dit met een herkiezing in het bestuur. Voor al de aange- i< Dtcncn van de BSP en voor de )orz BVV-leden zal een gratis eet- aal aangeboden worden. Natuur- |k brengen al de leden van de SP hun kleine rode boekje mee, bijdrage kan er ter plaatse gere- elil worden. Op het menu staan: met kroketten en natuurlijk endl offie met een lekker stuk taart rdig lok de niet-leden zijn van harte ijksp ielkom tegen de prijs van 125 F. dl Vacht niet te lang om je te laten te 2 nschrijven in het lokaal ofwel bij e bestuursleden want de inschrij- ingsdatum loopt maar tot 8 -OURDESBEDEVAART 1979 eriode van 8 tot 17 juli: uitzon- jc trlijke autobusreizen via Nevers. enjn eriode van 9 tot 15 juli: reizen •ben 'et t'e tre'n naar Gourdes. ,m eriode van 9 tot 16 juli: reizen per vliegtuig naar Lourdes. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Dus al degene die zich interesseren voor deze reis gelieve dan zo vlug mo gelijk kontakt op te nemen met Mevr. Schoof, Dwarsstraat 10, Nieuwerkerken. Tel. 053- 70.27.90. GESPREKSAVOND Op vrijdag 9 maart gaat er in de zaal Rio, Dorpstraat te Nieuwer kerken een gespreksavond door. De organisatie berust in de handen van de Arbeiderstoeristenbond, afdeling Aalst, Mevr. De Maght - Aelbrecht, schepen van huisves ting, grondbeleid en leefmilieu zal het speciaal hebben over sluikstor ten en watervervuiling. Mevr, Noëlla Schouppe, licentiate in de atoomproblematiek zal trachten een duidelijk inzicht te geven in de problemen van de kernvervuiling en de gevaren errond. De toegang is voor iedere geïnteresseerde gra tis. Afspraak om 20 uur. GROOT NACHTBAL Voetbalklub V.Z.W, Nieuwer kerken organizeert op 17 maart 79 in zaal Postiljon te Haaltert een reuze nachtbal met de tv-ster Paul Roelandt en The Hit-masters. De deuren worden geopend om 21 uur. Inkom: 80 F. Kaarten reeds te bekomen bij het bestuur of de spe lers. VERGADERING KVLV Op zondag 4 maart vergadering van de Katolieke Vormgeving voor Landelijke Vrouwen (Boe- rinnenbond) en dit om 3 uur in het klooster te Nieuwerkerken. Tema: «Als ik ooit eens 5 minuten tijd heb». Spreker: Boudewijn Baes- kens. HOBBYWERKING KBG De gepensioneerdenbond richt op maandag 5 maart te 14 uur in de zaal Volkskring Dorpsplein Nieuwerkerken een hobby wer king in voor al de gepensioneer den. Alle technieken kan je steeds aanleren elke 1 ste maandag van de maand. VOETVERZORGING Op dinsdag 13 maart vanaf 9 uur gaat er in de zaal Volkskring een voetverzorging door. Je kan er heel goedkoopje voeten laten ver zorgen. Dit gebeurt om de 2 maanden. Organisatie: dienst van de Gepensioneerden. CHIRO TIJL GAAT OP ZWIER.. In de zaal Rio. Dorpstraat te Nieuwerkerken gaat op zaterdag 3 maart het chirobal van chiro Tijl door. Aanvang: 20.30 u. Kaarten zijn op voorhand te bekomen tegen 50 F. Inkom: 60 F. Plezier is verzekerd met diskobar. Iedereen met leute en plezier kome naar hier. SPREEKDAG IN DIENST- CENTRA Op maandag 12 maart van 18.30 u. tot 19.30 u. zetelt de heer bur gemeester L. D'haeseleer in het oud-gemeentehuis te Nieuwerker ken. Ambachtelijk bontbedrijf met fabrieksprijzen. Maatwerk Modieuze snit Verwerking in eigen atelier Alle pelsherstellingen De specialist in pelsgarnituren en pelsmantels, pelsvesten in alle pelssoorten. nu'"' lorp 29, 9440 erembodegem-AALST *1- 053-77.49.62 stationsstraat 6 - 9400 ninove tel. 054-33.42.36 iseert ersteo rzieni e een dat m wordt 30 k -Don ziet I gevat .i De werkgroep «Jaar van het Kind» in samenwerking met het stasbe- stuur, de direktie, het onderwijzend personeel en het ouderkomitee van de Gemeentelijke Lagere School van Hofstade, richten een infor matieavond in betreffende: Ver nieuwd Lager Onderwijs. Deze manifestatie vindt plaats op 5 maart 1979 te 19.30 u. in de zaal «Welkom» Hoogstraat 70, Hof- stade, Vrijheidstraat 73 AALST Tel. 053-70.01.44 \ja\o' )e Parcf ie. Het karnavalbal bij uitstek te Lede is sinds meerdere jaren het verkleed bal van de scouts- en gildengroep «Onze-Lieve-Vrouw». Dit bal vormde een tiental jaren geleden de absolute doorbraak tot de karnavalviering de zaterdag te Lede. Nu is het bal een begrip geworden in het karnavalgebeuren, ondanks het feit dat het Feestkomitee weigert dit bal op de officiële karnavalaffiche te plaatsen, leder jaar weer is dit een reuze verkleed schouwspel van honderden verklede karnavalvierders in de zaal Volkskring te Lede. Dus ook dit jaar geven de scouts- en gidsen van Lede af spraak in die Volkskring en dit vanaf 20 uur reeds. Dirk Van Vlaanderen zal voor de nodige karnaval- stemming zorgen. De feestviering wordt opgeluisterd door The Sonor Band. En natuurlijk iedereen ver kleed!! De lente staat voor de deur en het ogenblik is aangebroken waarop de grote modehuizen met glansvolle show de sluier oplichten, die het mo debeeld voor het komende seizoen totnogtoe angstvallig verborgen hield. Her en der hangen de gunstkoopjes slordig en fantasieloos op een rijtje voor menig uitstal raam, maar slechts enkelen die er nog oog voor hebben. De winter heeft nu stilaan lang genoeg geduurd en je snakt naar frisse kleuren en vro lijke modellen; de warm-wollige gebreide spul len in matte tinten verdwijnen tot de volgende Siberische winter in de kast, die meteen een grondige schoonmaakbeurt ondergaat. Je lente garderobe van vorig jaar wordt aan een kritische inspektie onderworpen, waarbij je als naar ge woonte vaststelt dat je niets behoorlijks meer om aan te trekken hebt. De huisgenoten kijken daar al lang niet meer verwonderd bij op en volgen hoofdschuddend het hele gedoe, zich vrolijk ma kend over dat gebrek aan kleren, want «lopen we dan misschien in ons blootje?!1. Voor zoveel koppig onbegrip trek je de schouders waar maar eens op. Zullen zij dan nooit snappen dat wij bij tijd en stond aan vernieuwing en andere kleren toe zijn, gewoon om ons verjongd, opgekalefa terd. kortom een ander mens te voelen? De kleren maken de man niet, maar de vrouw, want welk mannelijk oogrust niet met welgvallen op een smaakvol geklede Eva? Hoewel, mijn man is terzake dikwijls blind, althans bij zijn eigen ega..Hoe dan ook, welke vrouw wil graag voor ouderwets versleten worden als het op haar uiterlijk aankomt? Wens je niet op te vallen door aftandse kledij, hoe netjes ook, dan moet je wel meelopen met de modekudde Niet zodra brengen de nieuwsbladen verslag uit over het heet-van-de-naald op modegebied of ik zelf ben er als de kippen bij om alles erover te vernemen, al hink ik steevast achteraan bij het dragen van het laatste snufje, «le dernier criK En waarom? Omdat ik het in de grond als stompzinnig, ergerlijk-verspilziek en hoogst on persoonlijk beschouw zomaar klakkeloos te ge hoorzamen aan regels, die gewiekste zakenlui aan onze wegwerpwereld dikteren. Toegegeven, het bedrijfsleven vaart er wel bij: er wordt werk gelegenheid geschapen en wijzelf houden trou wens van afwisseling. Als ik bedenk hoe de vrouwen er in China nog steeds in groten getale bijlopen: met hetzelfd kapsel en hetzelfde MAO- pak, om van te griezelen! Hier te lande worden én inhoud én een leuke verpakking gewaar deerd!.... Dan maar liever meevieren op onze Westeuropese modekennis. Toch zweer ik nog altijd bij de fleurige flower power jaren, de tijd van lieyer-lief, make love, not war», van de revolte en het protest, waarin jonge mensen op zoek gingen naar wat vrij was, ongedwongen, echt, natuurlijk, ook inzake kle ding en uiterlijk. Etiket te, stadskledij en andere stijf deftige, vormelijke kledingvoorschriften be stonden plots niet meer voor ons. Wij verschenen op bals en in koncertzalen in een vaak Oosters geïnspireerd, lekker-losplunje. We wrongen ons even graag in een uitgerafelde, tot op de draad versleten jeans ofte spijkerbroek, tot grote er gernis van menig fatsoennlijk burger. Ons voor komen stond simbool voor ons verzet tegen ge plogenheden en ouderlijke aanmaningen, ook op dit gebied. Ik voelde me kiplekker toen, vrij vooral. Je hoefde immers niet lang krom te gaan liggen om je kleerkast op te vullen. De jongens zagen ons liefst unisexnet als zij in jeans, tuniek of T-shirt en parka, op sandalen of blote voeten, of in gemakkelijke boots1Geen geloop meer naar de kapper om er ellendige-lange aan je haar te laten prutsen. Je droeg het lang en los. Opmaak hoefde ook al niet meer; je hoorde er zo natuur lijk mogelijk uit te zien. Tot de konfektiebazen brood in dit verschijnsle begonnen te zien en ze er een industrie van maakten. Weldra was de pret eraf, misschien niet alleen daarom. Intussen werden we ook ouder en konden we niet eeuwig de hippie blijven uithangen. We maakten onze school af, togen aan het werk, trouwden, kregen kinderen en werden bijna noodgedwongen bur gerlijkMen begon ons te zeggen dat we te oud geworden waren voor spiegeltjestunieken en af gewassen jeans en zo begon langzaam maar ze ker onze bekering tot wat modieuze kledij heet te zijn. In de komende maanden zullen we daarmee nochtans letterlijk in onze nopjes horen te zijn, met ingesnoerde taille en brede, soms opgevulde schouders, pofmouwen, met een gek klein hoedje op het gegolfde of quasi onontwarbaar gekrulde haar, met smalle rokken (een «must». Je zal ze dragen, ook als je er bijna UITbarst, wil je IN zijn) en oh pikant detail, splitten om wijdbeens te kunnen stappen en vee! been te tonen. «Je van hét» zijn weer sjaals, handschoenen en smalle, hoge hakken, inderdaad, we gaan terug naar de jaren dertig en veertig...De kleren zouden nu toch korter worden. Af vachten, want dat werd vorig jaar ook reeds gezegd en er bleek niets van aan te zijn. In het kijkvenster van een bijdehandse boetiek houder heb ik alvast een beeldig voorlopertje van de nieuwe voorjaarsmode ontdekt: een felrood (met zwarte stippen) retro-jurkje, met klein kraagje en pofmouwen, 'k Ben er regelrecht ver liefd op en ga het vandaag nog kopen, voor een ander ervoor bezwijkt. Al bij al zou ik nog vergeten de favoriete kleuren te vermeldden: banaangeel, turkooisgroen, bonbon roze, felrood, hevig blauw en voor 's avonds veel zwart. Dat was lentemoedenieuws in een notedop. En zeggen dat ze nu reeds volop aan de herfstkollek- ties roe zijn?! Met groen als toonaangevende kleur, want die tint hebben we sinds lang niet meer gezien. Wedden dat ik gelijk krijg? Britt De inleiding wordt gegeven door de Heer Schepen Roels Herman. De sprekers zijn Professor De Block, Hoogleraar aan de R.U.G., over de pedagogische as- pekten, en mevrouw Blanckaert over Vernieuwd Lager Onderwijs in de praktijk. De Heer Zenner, kantQnaal in- spekteur, verleent eveneens zijn medewerking. «Maat ik wil geen tomatensoepkrijste Dieter, en hij sloeg met de bolle kant van zijn lepel uit alle macht in zijn bord. Had ik met Dieter alleen aan tafel gezeten, ik had hem een mep verkocht, waarover zijn achterkleinkinderen nog het stilzwij gen zouden bewaren. Nu Dieters mammie en pappie er ook bij waren, beet ik twee kiezen naar de tandarts en wrong onder de tafel de sporten van mijn stoel krom. «Maar ik wil geen tomatensoep!» gilde Dieter weer en om het eventuele hardho- rigen duidelijk te maken, kipte hij het bord met soep en al omgekeerd over het tafellaken. Er zat een plek op de das van pappie, twee grote vlekken op de gordij nen, en een heleboel vlekken op mammies kleed. De paasbloemen kregen een won derlijke dieprode kleur, en heel even dacht ik, toen ik vergeefs door mijn brilglazen trachtte te turen: je vois la vie en rose. «Je moet je niet zo aanstellen Dieter» zei mammie stilletjes. Het was de zesde keer dat ze het zei sedert hij een uur geleden in mijn leven stapte en daarmee een einde maakte aan jarenlange twijfel over het be staan van hemel en hel. Ze had het gezegd toen hij drie aperitiefglazen op de mest- vaal hielp, toen hij een halve fles port over de mat uitgooide, toen hij alle zoutkoekjes, nootjes en kaasblokjes in een milde be weging door de kamer zaaide, toen hij er in slaagde een langspeelplaat in een per- fekte hoek van negentig graden te buigen, en toen hij met een blauwe stift dwars over mijn witte muren drie grote sinterklazen getekend had. Toen we aan tafel gingen begon de echte vreugde. We slokten het voorgerecht naar binnen, want Dieter lustte alleen maar tomaten soep en mammie zei dat hij daar gewoon gek op was, maar dat de soep niet te warm mocht zijn. We vraten dus zo n lekker ijskoud brouw sel, dat je ogen in de kassen rondtolden, en dat je mond van pure schrik open viel als je met een lepel aankwam. En toen wou Dieter geen soep meer, en omdat dwang naar frustraties kan leiden, brachten we daar gezamelijk en een drachtig begrip voor op. Terwijl mijn vrouw en ik het bestek, de glazen, de bloemen en de kaarsen van tafel haalden, het vuile ta felkleed van gisteren met die spaghettivlek erop uit de wasmachine sleurden, holde Dieter over berg en dal, zetel en tafel, met een complete doodsverachting voor ogen. Aan de haard staat de mand van de poes Sedert eeuwen legt ze daar des avonds haar moede hoofd te rusten. Met haar kop vol muizenissen ronkt ze daar de hele avond een symfonie van rust aan mekaar. «Ik wil ook in die mand!» huilde Dieter. De poes deed een oog open, en toen weer toe. «Eruitpoes, eruit» en omdat de kat dat aan haar laars lapte (vandaar de gelaarsde kat) snokte hij uit alle macht aan haar - staart. «Hap» deed de poes, en Dieter keek onge lovig naar zijn witte arm, waar drie prach tige rode strepen opsprongen. En toen gilde hij, nou ja gillen. Mammie gilde ook: als een duivel die een prentje van Sint-Antonius in zijn broekzak vindt, en een geluk dat mijn staande lamp nogal aan de stoere kant is, die kon pappie in zijn val overeind houden. Mijn vrouw gooide er een vat ontsmetting tegen aan (de tomatensoep was helaas op) en toen een verband waarmee je de derde wereldoorlog aankon. Maar mam mie was er niet gerust in. «Het trekt al in strepen» snikte ze «we moe ten er direkt mee naar de dokter, nee naar de specialist, nee naar de chirurg.» En daar gingen ze. Ze waren al drie deelgemeentes verder, toen alle buren nog verschrikt op straat stonden. Ik zweer met mijn hand op mijn hoofd, dat ik mijn kat altijd als kat behandeld heb. Als het warm is, kijk ik wel eens of er nog wat melk in haar kop staat, maar als ze twee dagen niet naar huis komt lig ik er nooit van wakker. Maar morgen stap ik naar de slager om een pond gehakt, en een brok vlees van vijf kilo. En als er niemand in de winkel staat vraag ik wel eens of er geen paar vette muizen onder zijn toonbank zitten. Mijn poes, prachtig beest. Onmisbaar als er bezoek komt. Fr. Caudron

De Voorpost | 1979 | | pagina 7