RINS WILLY ZETTE LEEDSE KARNAVAL ZINGEND IN Boerenmaandag. Wij vonden hen «tof» De Voorpost - 9.3.1979 - 11 ihoort tot de traditie van de vooravond van het Leedse karnaval je karnavalprins tijdens een ontvangst officiéél aangesteld wordt 'rnavalburgemeester. Vorig jaar was dit een vrij lang uitgelopen teit door de talrijke aanwezigen die een attentie verdienden, l er dit jaar minder genodigden waren en de karamellenworp plaatsgevonden had, verliep alles in een meer ontspannen en ïtieke sfeer. karnaval 1978 overhandigde de skepter aan de nieuwe prins. dat ze op de prinsenverkiezing reeds deden maar nu nog officieel moesten overdoen, (vim) De Cremer van het een kritiek punt aan, namelijk de aanwezigheid van de karnavalprins op feestelijkheden buiten de karna- valperiode. Hij zegde dat het in het verleden inderdaad niet altijd ge smeerd liep hiermee en dat de kri tiek dus enigszins gewettigd was. Wel wenste de voorzitter nu van de prins een echte afgevaardigde van Lede te maken op gebied van fees telijkheden, zowel in als buiten Lede. Daarna loofde de spreker de inspanningen van de Leedse kar- navalgroepen en hij hoopte dat ze zullen aanleiding geven tot het ver der uitbouwen van de karnaval in Lede en Lede aldus een karnava- lesk uitzicht zullen geven. Tevens (omitee verwelkomde onder enodigden Burgemeester Gra- 'lepenen Minnebo, Hende- Grepdon en De Paepe en de "jden De Brauwer, Impens, ssinck, De Pauw en De Dijcker. (Ier tal van leden van het Feest je, leden van de Orde van de ardige Boer, van het Hof der sen en de voorzitters van de «karnavalgroepen. Uiteraard Ie vergeten Prins Willy, aftre- lde prins Gilbert en Miss Bette J haar ere-dames itter De Cremer verheugde er lover dat er opnieuw een jonge waste Lede. Daarna sneed hij zegde de heer De Cremer dat het Feestkomitee in de komende maanden officiële kontakten zal leggen met Denderleeuw, Ninove, Haasdonk en andere karnavalge- meenten om ideeën uit te wisselen. Na deze eerste woorden van de voorzitter, was het moment aange broken dat de aftredende prins Gil bert zijn macht moest overdragen aan de nieuwe Prins Willy. Dit was een vrij emotioneel ogenblik voor de aftredende Gilbert. Hij wenste Willy veel geluk en plezier met zijn skepter en hij drukte de hoop uit dat zijn opvolger meer uitnodigingen zou ontvangen. Eens Willy de skepter in handen had, vatte hij de stier bij de horens en vroeg aan burgemeester Gravez zijn zetel te willen afstaan aan hem. Dit werd een eerste schot in de karnavaleske roos. Burgemeester Gravez overhandigde dan de sleutel van de gemeente als simbool voor het karnavalburgermeesterschap. De burgemeester vroeg dan aan Willy op zijn manier zijn steentje te willen bijdragen tot het karnavalge- beuren en dit niet alleen dit jaar en gedurende deze karnavaldagen, maar vooral ook in de toekomst. Hierop hield een zenuwachtige Prins Willy een korte toespraak. Hij vestigde er de aandacht op dat het niet de eerste maal was dat een Melkenbeeck ontvangen werd. De eerste maal gebeurde dat ter gele genheid van de Nationale titel bij de liefhebbers die Willy's broer Frans behaald had. Willy betreurde het dat er deze maal zijn ouders niet bij waren. Wat Willy ook betreurde, was dat hij zijn kadootjes voor de gemeenteraadsleden niet bijhad die hij hen beloofd had in zijn verkie- zingsspeech. Maar, zegde Willy, ik ben zoals de politiekers, alles belo ven vóór de verkiezingen en dat daarna allemaal vergeten. Hiermee schoot Willy een tweede maal in de karnavaleske roos. Hij besloot zijn toespraak met de hoop dat hij een goeie prins zou zijn en hij hoopte dat iedereen hem hierin zou hel pen Daarna overhandigde voorzitter enmaandag werd nu pas in heel Lede als een vast- inde festiviteit aanzien. De prins '79 beloofde zich volledig zetten voor het welslagen hiervan. Miss Bette Martine le dit ook reeds. hoe deze beide mensen (én natuurlijk de leden van de b) zich ook inspanden, Boerenmaandag werd een moeilijk brwerven doel! jhts weinige mensen wer- I bereid gevonden mee te Moet gezegd worden: I meeste Leedse (Klein- pse) groejoen waren op het il voor een tweede rond- i werd het iets anders: /el de karamellen nog vol- 'j uitgegooid werden en |konfetti-vat nog bijlange g was, was er toch mer le minder plezier en zeker ■kleinere opkomst van het lek. Er was één grote han- Op speciaal verzoek van Uiss Bette, die in de Bos- fet woont, vertrok de tweede it dit jaar vanuit die straat. Jopzet was goed: op het e van de genoemde straat ten een paar kafeetjes nog I. Men wou deze mensen ook nog iets gunnen. Maar! De kamavalisten schikken, maar de spoorwegen beschikken. Toen de stoet over de overweg wou (naar de Broeder De Sae- deleerstraat) moesten ze tot hun ontgoocheling ervaren dat de slagbomen om de haverklap neerkwamen en dat het licht meer rood zag dan wit... Het gevolg is gauw verteld: een enorme vertraging, de eerste wagens die reeds «over» wa ren, moesten wachten op de anderen die niet «over» kon den! Maar karnaval is bedoeld om te feesten en te lachen. Daarom niet getreurd en... de idee «wij zullen doorgaan» hield men in stand. De stoet was merkelijk korter dan de zondag, maar menig toe- schout'0' werd ingewreven met een handvol, goedbe doelde konfetti. De sfeer was er ook niet meer. Waren de vierders moe! Moe ten wij dit wijten aan de onbe grijpelijke instelling van de Le denaren? Of was deze zonnige dag hen te koud? Misschien vonden ze de stoet niet mooi genoeg om een tweede maal te bekijken... Natuurlijk: vele mensen moes ten werken en waren om vier uur nog niet terug. Anderen meenden terecht dat de maan dag nog niet is zoals te Aalst... Toch is het initiatief, om van Boerenmaandag een tweede feestdag te maken, lovens waardig. Of men er in Lêe zal in slagen, is een andere zaak. Prins Willy I deed echter wel zijn uiterste best. Hij was aan wezig en hoe! Met volle handen werden karamellen én konfetti naar de kijklustigen gegooid. Nog meer: dinsdagvoormiddag deed hij een (hoeveelste?) ronde doorheen het centrum De Brassers hielpen hem... RDv van de «Orde» Mare Corthals de houten Boer, eerste prijs van de karamellenworp, aan de winnaar Kris Bruyninckx. In een korte toe spraak stelde Mare Corthals alle karnavalverantwoordelijken gerust over de kwaliteit van de stoet van dit jaar. «Wat we morgen in Lede gaan zien is stukken beter dan vo rige week in Aalst, het zal alleen een wat kortere stoet zijn» aldus de voorzitter van het overkoepelend orgaan der karnavalgroepen, die zich dan ook tevreden uitliet over de prestatie der Leedse groepen. Verder prees hij nog Willy als een goede prins, de goede samenwer king tussen de Orde en het Feest komitee. Hij bedankte hiervoor ie dereen met de woorden «straks vliegen we d'er in.» Daarna huldigde voorzitter De Cremer de 9-jarige Steven D'Hondt uit de Keibergweg te Lede. Zijn te kening van de tekenwedstrijd van vorig jaar, georganiseerd door de «Orde», werd uitgekozen als ont werp voor de karnavalvlag van dit jaar. Steven D'Hondt kreeg een exemplaar in ontvangst. Een an dere korte toespraak werd qehou- Op kop van de kinderkavalkade. Dansend trok jong en oud door de Leedse straten, (vim) den door schepen van Feestelijk heden, Minnebo. Hij hoopte op een lekker weertje voor de stoet en deed bij de groepen een oproep om met veel humor uit te pakken in hun uitbeeldingen. Ten slotte wenste hij de nieuwe burgemeester het beste in de komende karnavaldagen. Daarna werd een heildronk op kar naval uitgebracht en Willy deed dat als kersverse burgemeester voor karnaval uitstekend en passend met een lied uit zijn verkiezings- speech «Santé, santé, sant»... Het werd een zeer geslaagde inzet van een karnaval zoals Lede er nog geen enkele beleefd heeft. MON D.G. Natuurlijk wordt van een verslaggever gevraagd zijn mening te geven. Ditmaal waren wij een beetje terughoudend op dit vlak. Toch maakten we een eigen waarderings-volgorde. Ge lukkig genoeg verschilt ze niet zoveel van de officiële uitslag, zodat wij het minder «verschrikkelijk» vonden. Nadat we de stoet tweemaal gezien hadden, moesten we toegeven dat het venijn ditmaal niet in de staart zat. Met de Keelblussers, kwam het schoonste het laatst: zij stapten aan de staart van de stoet. Ze hadden niet alleen een pracht van een wagen in elkaar ge knutseld, maar het hele dieren park van de Muppetshow was in levende lijve aanwezig. En of ze sukses hadden... De kinde ren konden niet weigeren, toen een dierepoot naar hen werd uitgestoken. Menig «mense lijk» kontakt werd gelegd. Tege lijkertijd vloog een vliegtuigje over Lede, met een goed lees baar doek er achteraan flad derend: de Muppetshow te Le de. Die groep heeft bewezen nog meer inspiratie te hebben dan vermoed werd. Zij werd dan ook bekroond met een eer ste prijs... De Leedse Kalveren hadden nochtans een mooie uitbeel ding van hun hartewens uitge beeld: Jong Lede in Argentinië. De «rijkerd van Leê», de heer Frans Roelandt, zat op de knie ën en aanbad de voetbabe- ker op islaemitische wijze. De begeleidende voetbalsterren waren beeldig. Zij speelden echt in een beeldig uniform, met twee match-ballen (mis schien geschonken door prins Willy I?) De scheidsrechter moest echter aanhoudend flui-" ten om al de overtredingen te melden... Opmerkelijk waren de Omuëg- vallers, die werkelijk schenen omhoog te vallen: met de voe ten in de lucht en het hoofd tus sen de benen (pardon, de ar men) leken ze omgekeerd te lopen. Op de vierde plaats zou den wij de Majobberkens ge plaatst hebben met hun «toer de zwans». Zij waren één van de (zeer) weinige groepen, die de mensen konden aan het la chen brengen. Allerlei gekke toestellen, op basis van fiets onderdelen, reden tot grootjo- lijt van groot en klein een paar rondjes. Eén vehikel was zelfs gemon teerd met behulp van een grasmachien! Op de meerijdende wagen, was bovenop de Eiffeltoren een kinderfietsje gemonteerd. Wij vonden dit wel even gevaarlijk hoog (draden elektriciteit!), maar we hoorden niet van een «ongeluk», zodat we er verder gerust mogen in zijn. Enorm veel werk moeten de Gesdui kers gehad hebben met de produktie van de eerste Leedse tank. Ze was perfekt gemon teerd, hoewel het model ons eerder Midden-Afrikaans over kwam. Een neger-kapitein bediende in het draaibaar bovenstuk een konfetti kanon! De Zoezoekers wordt een vruchtbaar onderzoek toege wenst. Hopelijk vinden zij een toverformule om op hun prach tig georganiseerde wagen een proefbuisbaby te «maken». Tij dens de stoet is het hen niet gelukt: ondanks de ingewik kelde instrumenten en de over- borrelende proefbuis, behaal den ze een zesde plaats. Tenslotte geven we de Gaas gevers nog een pluimpje, par don: een pluim! De Russen wa ren prettig verklede kamavalis ten. Op de wagen stond een mooi, zelfgemaakt paard (le vensgroot), geschilderd naar de natuur. Het dier trok een prachtige slede, waarop een fris-jeugdige Russenprinses doorheen de Leedse straten getrokken werd. Tot slot nog dit: we merkten wel dat vele groepen een grote in spanning leverden. Mogen zij bijdragen tot de groei van Leê- karnaval. Het gaat nu goed, maar het kan nog beter! RDv Vlak voor karnaval doopten de Sleuren op originele wijze hun karnavalwagen. Peter en meter werden per koets, zij het bibberend van de kou, aangevoerd, (vim) Pollentier is er erger aan toe dan verwacht De Majoberkes met hun Tour de Zwans (12*). (vim) mneer gaan die mijnheren daarboven nu eindelijk met karamellen gooien? (vim) is vól Padova opende de stoet Zo vertrok de Leedse karnavalstoet door de goed gevulde straten. Op deze „Al DO unnan unn An flrAn unrt An IJLII. je wagen van de Orde van de Hovaardige Leedse boeren. Vooraan stond erop geschilderd: «'k Mag ne erzk «ommen». Achteraan kon men de volgende tekst lezen: «Weur zemmen «boer» genoeg om ons eiqen "ben te kwieëken!» (vim) Raar maar waar. (vim)

De Voorpost | 1979 | | pagina 11