De Zwarte Bende van «Tijger» Verstuyft u INDEREN KOMEN VOLOP AAN HUN REKKEN TIJDENS LEEDSE KARNAVAL televisiegrap te Lede as 1 ii goocheln zo. I werd op :r 21 resenteerd r jpftFt 2000 leeuw aan een bandje. Ongevaarlijk zo te zien. (vim) Door Louis De Lentdecker wai zij gekla bh be ülei Maria LenZave had het gevoelen dat zij in een ookje, in een droom leefde. Vroeger zagen en haar kinderen zwart van armoede en liscric. Sedert ze René Verstuyft kende had ze néér dan ze zich ooit inbeeldde. Vroeger was zc I blij als ze 's avonds een onderkomen vond Dij P mensen die een oorloeskaars hadden of karbiet- 'ampjes die het hele huis verpestten en de ogen '•jn deden. Hier had ze petroleum die 8 fr. de Ier kostte. 2e had eten zoveel ze wilde, ze ronk waar ze zin in had. In de kleine kamer ven het café aan nr. 15 van de Damstraat te :nt die René voor haar en hemzelf huurde «ak het vol rijke tapijten dierenvellen, bont, kussens, zetels. Men zonk weg in de dikke en mftapijien en muurkleden die heerlijk gekleurd en ns met goud bestikt de hele kamer vulden en ;en de wanden moesten opliggen. Men kon die vloerkleden wandelen, slapen, rusten, I* ?elen. Er waren ook kisten met dozen juwelen •llerhande, teveel om op te noemen, te mooi n te bekijken. Wanneer ze alleen was met die .0 boven il Gent om Som: en C leger t gro op enorme schatten werd Maria bang: ze wist niet wat te beginnen. Ze vreesde dat alles verkeerd zou aflopen. René had in wei nige weken heel dat bezit binnengebracht: hij noemde het rommel die later zou kunnen die nen. Later? Wat zou het dan worden. Voor hem? Voor haar? Ze was bezorgd om hem, want ze was echt van hem gaan houden. Hij die tegenover anderen onbehouwen, ruw en bruut was bleef voor haar lief en zacht. Hij kwam bij haar met zeer stille kalme handen alsof hij bang was iets aan haar pijn te doen. Ze voelde dat die harde meestal cynische opvliegende man voor haar als het ware een ander werd, teder en genegen Hij had de buit van ontelbare diefstallen,-buit waarvoor hij blijkbaar geen koper vond- in het kamertje afgezet, voor haar neergelegd en gezegd: «Dat is allemaal voor u, Maria. Nooit meer zult gij honger hebben. Geen vrouw zal mooier kleren kunnen kopen dan gij. Gij zult rijker zijn dan de koningin Nooit zei hij waar hij de voorwerpen vandaan als hij de rijken lastig viel en van hun geld beroofde. Ze had gehoord dat in de kranten voortdurend geschreven werd tegen boeren die tijdens de oorlog schandalig veel geld verdien den met de verkoop van allerlei waren. En René vertelde dat deze week nog de Boeren bond - de bond die de Vlaamse boeren moest beschermen en helpen -zelf vroeg dat de leden niet zouden overdrijven bij het stellen van te hoge prijzen. De boeren antwoordden dat Vlaanderen bij 't begin van de oorlog bijna één miljoen koeien bezat, dat tegen 't eind van de bezetting slechts 272.000 daarvan overbleven, dat er voor de boer derhalve ook grote nood was, dat zijzelf moesten wroeten om aan de J<ost te komen in moeilijke omstandigheden. Maar René bleef overtuigd dat terwijl hij aan 't front stond boeren en smokkelaars dank zij zijn mizerie geld verdiend hadden, en dat het billijk was dat hij nu zijn deel opeiste. Hij was boos op de mannen die met de Duitsers hadden samengewerkt en die, zoals de fameuze Borms, zegde hij, nu was aangehouden en even onbetrouwbaar was als Haubertyst. Hij had haar zekere keer op de trein een soldaat getoond die een arm en een been kwijt was en die met stukgetrokken uniform tussen de reizenden kwam om een aalmoes, René was boos geweest omdat iemand die als hij aan 't front stond in de treinen moest bedelen terwijl zovelen niet wis ten wat met hun geld te beginnen. Van die oorlogsprofiteurs kunnen we niet ge noeg pakken. Wat we van hen wegnemen is in feite van ons. zei hij... Hij had uren naast haar gelegen. Hij had verteld dat hij hoopte genoeg geld te vinden om ergens met haar vér weg te gaan, te leven zonder zorgen in een land waar altijd zon zou zijn en waar niemand hen zou lastig vallen. Dan was hij opgestaan. Hij had zich helemaal gewassen, zijn kleren aangetrokken. En zijn rijbroek en zijn zwarte «geiten» haaide. Hij toefde meestal 's nachts buiten en kwam ongemerkt bij haar binnen. Het was niet zonder reden dat men hem «de tijger» noemde. Niet alleen was hij een krachtmens maar hij was lenig. Hij kon sluipen, zo geruis loos en licht, dat hij om 't even wie ongemerkt langs achter kon naderen. Enkele keren had ze zaken te praten. Hoe minder gij weet hoe veili ger voor u, voor mij en voor alleman. Gij zijt er om te kussen en geren te zien. Niet om vragen te stellen.» Ze wist dat alles gestólen was, dat hij niet werkte, dat hij met anderen, gewapend, naar hem gevraagd waar hij de rijkdom haalde. Hij had haar een moment aangekeken zonder spre ken. Het scheen haar toe dat zijn blauwe ogen ineens ijskoud werden, dat hij woedend was. Enige sekonden later was hij rustig en zei hij: «Laten we akkoord zijn en over die dingen zwijgen. Tussen ons past het niet over bepaalde andere oorden trok. Ze trachtte zich de kwade gedachten over hem uit het hoofd te zetten. Ze zocht redenen om zijn doen en laten goed te praten. Hij had toch drie jaar aan 't front ge staan, zijn leven geriskeerd, miserie geleden, honger gehad, dood gezien, terwijl zoveel an deren zich rijk smokkelden. Wat kwaad kon het De Voorpost - 9:3.1979 - 13 leedse karnavalisten denken niet uitsluitend aan zichzelf en de e medekarnavalisten, maar ook de kinderen, de karnavalisten in worden intensief betrokken in het karnavalgebeuren. Voor drie dus in 1976, organiseerde de Orde van de Hovaardige Boer voor de ste maal een kinderkarnaval. Met een goeie tweehonderd kinderen deze eerste organisatie als buitengewoon geslaagd beschouwd, ondertussen ging het sukses van dit kinderkarnaval in een nog nder lijn dan algemeen verwacht en zelfs verhoopt werd. Vorig waren er bijna een 800-tal entoesiaste kinderen. Dit jaar werd het de vierde organizatie. gend en springend naar het Dorp via de Reymeersstraat, de Rossel- straat, Julius de Geyterstraat, Hoogstraat, Dorp, Nieuwstraat. Kleine Ommegangweg, Kasteel- dreef, naar de tribunes op het Dorp. vandaar zouden dus de karamellen gegooid worden naar de honder den grabbelende kinderen. En in derdaad, klokslag zes uur, zoals gepland werden de eerste karamel len geworpen tussen de entoe siaste menigte. In de tientallen kilo's karamellen zaten een vier honderdtal prijzen. De eerste prijs, de houten Boer, geschonken door de Orde, werd gewonnen door Kris Bruyninckx uit de Zwaluwstraat 6 te Lede, Het was de eerste maal dat deze 9-jarige jongen een karamel met een prijsbriefje grabbelde, al hoewel het niet de eerste maal was dat hij naar deze karamellenworp kwam. De tweede hoofdprijs, een uurwerk werd gewonnen door de 12-jarige Dirk Claessens uit _de Rosselstraat 12 te Lede. Deze knaap was ten zeerste tevreden met de gewonnen prijs, daar hij zijn uurwerk enige weken terug verlo ren had. Deze karamellenworp be tekende het einde van een ganse namiddag karnavalgeluk voor de kinderen. Er wordt echt iets gedaan- voor deze jonge karnavalisten te Lede en dit is een feit dat ten zeer ste dient gewaardeerd. M0N D.G. Niemand heeft zich verveeld tijdens deze eerste kinderkarnavaistoet (vim) De Russen van de Gaasgevers ofte de Gaasgevers van de Russen waren zo mooi uitgedost en kenden hun dansje zo goed dat hun tweede plaats wel verdiend werd. (vim) Het jaar van het kind origineel uitgebeeld door de Sleuren. nieuw een kleurenspektakel op zichzelf En de fantasieën waren enorm bij de ontwerpers van de kostuumpjes. Er waren prachtige marsipulami's. schone prinsjes en prinsesjes, leuke klowns, kortom te veel om op te noemen. Ook de vertegenwoordigers van het sche penkollege, de schepen Grepdon, Minnebo en De Paepe amuseerden zich kostelijk op dit kinderfeest. Voor de eerste maal dit jaar, was er nog een degelijke staart aan dit kin derkarnaval. De samenwerking tussen het gemeentelijk Feestkomi- tee en de Orde van de Leedse Ho vaardige Boer gaf als resultaat een vervroegde karamellenworp. Hier door kwam zich de mogelijkheid opdringen een kinderstoet te orga niseren. De Orde draalde niet met dit idee en dus na het kinderfeest in de Maricollen werd een kinderstoet opgezet. Onder begeleiding van de Leedse harmonie St.-Cecilia trok ken de honderden kinderen zin- Een charmante Miss Piggy tussen de verschillende «animals» van de Muppet show. (vim) Wedden dat alle Ledenaars volgende keer naar «Terloops» kijken, (vim) Maar de voorzitter van het Feest- komitee was niet de enige die in deze kostelijke grap gelopen is. le dereen was er vast van overtuigd, vooral toen zondag rond kwart na twee een heuse BRT-ploeg met ma teriaal en al, op het dorpsplein arri veerde en er zich opstelde. Er werd zelfs gedaan alsof zij opnamen maakten, ledereen was over dit feit ten zeerste in de wolken, niet in het allerminst voorzitter De Cremer die inderdaad een blijkbaar officieel schrijven ontving. Deze vermeende opnameploeg, waarin wel mensen van de BRT aanwezig waren, werd door diezelfde voorzitter zelfs uit genodigd om eveneens op Kultu- reel Centrum te komen eten met al de andere genodigden na de karna- valstoet. Vandaar vertrok de BRT- ploeg dan zonder enige uitleg, zo dat nog steeds iedereen in de hei lige overtuiging verkeerde dat er inderdaad beelden van de Leedse karnavalstoet op het scherm zou den komen. In de loop van de week werd dan wel door de persoon die de grap opgezet heeft, samen met een handvol personen die ervan op de hoogte waren, kostelijk gela chen voor de manier waarop ieder een erin getrapt was. Wel moet ge zegd dat de grap zeer goed opgezet was en tot in de puntjes verzorgd. Hiervoor werd de aktieve mede werking verkregen van personeel en materiaal van de BRT, zodanig dat onder andere een schrijven op BRT-papier kon gericht worden aan voorzitter De Cremer, die niet eens achterdochtig werd en bijvoorbeeld naliet een ophelderend telefoontje te doen naar de Reyerslaan te Brussel. Ware dat nu geen grap geweest dan zou Lede toch niet moeten blozen hebben, want er zou een prachtig spektakel te zien geweest zijn. Maar het is nu spijtig genoeg niet gebeurd, want met detektiemate- riaal om gaslekken op te sporen en een afgedankte BRT-kamera kan men geen TV-beelden schieten!!! kinderen vormden op- Een kort berichtje in het plaatselijk Reklaamblad van Lede zorgde einde vorige week voor heel wat deining in Lede en dan vooral in de karnavalmiddens. Volgens dit bericht zou immers de Vlaamse televizie opnamen komen maken voor het programma Terloops. Dit berichtje dat we hierna publiceren werd door de voorzitter van het gemeentelijk Feestkomitee, de heer De Cremer, in dit plaatselijk reklameblad gezet ook klown zijn! (vim) zaterdag zat de turnzaal van opnieuw proppens Zo'n 750 kinderen waren aan- om er hun karnaval te vieren, met Tante Terry, die het voor elkaar brengt om deze massa met opengesperde te doen luisteren of te laten r....a„.. en joelen met één of er gekend kinderwijsje Verder r een goochelaar die de aan trok van de kinderen met al- goochelnummert|es. Het ge werd op een prachtige wijze door de 14-jarige Mn*1" Matth'is- ,n naam van a"e Afleren die aanwezig waren, zij aan de voornaam- de medaille van en wat kon dit anders zijn een reuze tutter. Het was een gezicht, voorzitter van de Mare Corthals, Keizer Pa- en anderen met een reuze rond de hals te zien rond-

De Voorpost | 1979 | | pagina 13