WERKLOOSHEID OPLOSSEN DOOR VERDELING VAN DE BESCHIKBARE ARBEID GESPREK -MET ABVV-VOORZITTER VAN HERZEELE De Voorpost - 9.3.1979 - 19 Wel men zegt vaak van het A.B.V.V. - en men verspreidt die geruchten doelbewust, dat is :en vorm van een aktie om ons in zekere mate in diskrediet te brengen in de ogen van de arbeiders - dat wij een ver lengstuk zijn of een onderdeel van de socialistische partij, van de B.S.P. Dat is niet juist, ik zeg dat zeer formeel. Wij zijn een totaal autonome organisatie die in zijn besluitvorming niet in het minste rekening houdt met wat in de B.S.P. gebeurt, dat is zeer duidelijk en absoluut. Maar er zijn wel kontakten? Er bestaan kontakten, dat is dan wat wij zouden noemen de gemeenschappelijke aktie. Daar ben ik voorstander van. Wij zijn geen politieke partij, maar nadat wij als vakbond be slissingen genomen hebben en standpunten ingenomen heb ben moeten wij ergens, wan neer deze min of meer op het politieke vlak gelegen zijn, gaan kijken welke onze kansen - zijn om ergens een politiek door te drukken die een beetje onze mening is. Dan zouden wij ons tot om het even welke linkse partij richten wanneer die er gens in die zin met ons kan sa menwerken en ook gewicht in de weegschaal kan werpen. Standpunten ingenomen door het A.B.V.V. zijn dus volgens u nog nooit gewij zigd op vraag van de B.S.P.? Ik moet zeggen dat dit in mijn vakbondsleven noq nooit is qe- beurd. Ik meen dat het eigenlijk omge keerd zou moeten gebeuren. Wij vertegenwoordigen toch een aanzienlijk gedeelte van de ar beiders en dan nog van de linkse arbeiders, en ik meen dat de partij die zich op die arbei ders beroept, haar oor te luiste ren moet leggen naar de vak bond die die arbeiders verte genwoordigt en niet andersom. Ik ga niet ontkennen dat wij vin den dat wij soms toch onze stempel op sommige dingen moeten drukken Wanneer men zegt dat een vakbond zich niet met politiek mag bezig houden, dan is dat bedrog. Ekonomische politiek - het woord zegt het zelf - is een poli tiek, is dus een beleid van én het kapitaal én van de minister van ekonomische zaken én van de regering. Fiskaliteit wordt beslist in het parlement, de be lastingontduiking is een gevolg van wetten beslist in het parle ment. De sociale zekerheid wordt gevormd door wetten ge stemd in het parlement enz. Gaat men dan tegen die vak bond zeggen dat hij niet aan politiek mag doen? Dat hij zich daar allemaal niets mag van aantrekken? Het is onze plicht ons bezig te houden met wat de politici doen maar waar de arbeiders de konse- kwenties van dragen. Dan zeg gen wij: we willen daar onze stempel op drukken; we willen voorkomen dat men de sociale zekerheid aftakelt, we willen de fiskale fraude beperken. Dat zijn politieke beslissingen, dus moeten wij druk uitoefenen op de politici, eigenlijk hen er toe aansporen een politiek te voe ren die beier tegemoet komt aan de rechten en de verzuch tingen van arbeiders. In die zin doen wij dan wel aan politiek. Aangezien dan de B.S.P. er gens het nauwst b'j ons staat, is het vanzelfsprekend dat wij dan eerst, wanneer er zo een zaken aan de orde zijn, ons tot de B.S.P. politiekers gaan wenden om daar onze visies en onze meningen op tafel te leggen en te hopen dat zij daar rekening zullen mee houden. Moesten zij dat niet doen dan zullen ook wij niet aarzelen tegen hun knoesels te stampen. TEWERKSTELLING EN BE LEID VAN DE K.M.O.'S De ekonomische situatie in ons arrondissement kan misschien voor een deel ver klaard worden door een ge brek aan een goed beleid in de K.M.O.'S. Kan op dit vlak niets ondernomen worden om aldus een beter mana gement in deze bedrijven te waarborgen? Het is niet met enkele K.M.O.'S meer of minder dat men de ekonomische situatie in het ar rondissement Aalst gaat verbe teren. Ik kijk echter meer uit naar grotere werkgelegenhe den. Een randbemerking vooraf dient toch nog vooraf vermeld te worden, het is in de K.M.O.'s dat men de laagste lonen betaalt, dat men het meeste overtredingen van de sociale zekerheid vaststelt, en waar de patroon zeker ten overstaan van het A.B.V V een zeer vijandige houding aan neemt en zal pogen te voorko men dat zijn werklieden of be- dienden aansluiten bij onze vakbond. Hij zal dus de svndi- «Als het er op aan komt dan zou ik zeker tegen de arbeiders durven zeggen zuiniger te leven en een deel van hun verworven rechten af te staan, maar het zelfde moet dan gelden voor de werkgevers, waren ongeveer de laatste woorden van ons gesprek met de Heer Van Herzeele. Als geboren Zottegemnaar heeft hij eerst gewerkt bij de Belgische Dienst voor Buitenlandse Handel en kwam pas dan over naar het A.B.V.V.. Aldus werd hij gewestelijk sekretaris van de B.B.T.K. die toen een zeer kleine centrale was. Het is pas toen zijn vriend Jules Van Droogenbroek overleed dat hij voorzitter werd van het Aalsters A.B.V.V. Aangezien de Heer Van Herzeele ook vindt dat hij in de politiek zijn stem moet laten horen is hij raadslid te Zottegem. De vakbonden staan niet meer tegenover elkaar met getrok ken messen, maar toch zegt men van A.C V. - zijde dat er kommunikatieproblemen be staan omdat zij in het A.B.V.V. geen tegenspeler hebben zoals de persoon van Van Tit telboom en dat het A.B.V.V. geen gewestelijke struktuur heeft. Van Herzeele: Enerzijds is het duidelijk dat wij evengoed een struktuur hebben zoals het A.C.V een struktuur heeft, maar dat ze verschilt. Nu kan het zijn dat die van het A.C.V. de indruk kan wekken efficiënter te zijn aangezien de onze in ze kere mate demokratischer is. Wij hebben dus geen ver- bondssekretaris zoals het A.C.V. dat heeft en die een vrij grote zeg heeft over een reeks dingen. Wij wensen dat niet omdat wij menen dat een vak bond een zo groot mogelijke in spraak moet geven aan de mili tanten. Vandaar dat wij de klemtoon van het zeggenschap gaan leggen bij de militanten die zetelen in ons bestuur, zo dat wanneer er belangrijke be slissingen moeten genomen worden wij die ook gaan raad plegen. Wat nu de struktuur zelf betreft, is het zo dat wij hier een organisatie hebben die steunt 'op wat wij de centrales noe men. Zo zijn er hier aan het gewest Aalst het A.B.V.Vzes centra les aangesloten, onze struktuur is dus zo dat deze bonden au tonoom zijn en steunen op hun militanten en op die wijze sa men het A B V V vormen. Dat betekent dat uit die bonden of centrales mensen gedelegeerd worden om het A.B.V.V te be sturen. Wat dan met die tegen speler, die ene persoon waar mee, men kan spreken en die volgens het A.C.V. ontbreekt. Dat hangt er van af welke de materies zijn. Wanneer het gaat over syndikale akties, sta kingen, eisenbundels van de arbeiders of van de bedienden, het afsluiten van CAO'S, dan is dat de bevoegdheid van die bonden en zo moet de sekreta ris van 'n centrale bijvoorbeeld Jan Van Der Veeken van de tekstiel optreden wanneer er zich een probleem stelt in de tekstielsektor. Indien er moet gesproken worden met een andere vakbond dan moet het met de sekretaris van de tek- stielcentrale van het A.C.V. zijn. De moeilijkheid ligt hem er niet in dat wij dat met het A.C.V. niet doen of niet kunnen doen, want die hebben ook zo een struktuur, maar dat Van Tittel boom dan eigenlijk in zijn ijver overal gaat tussen lopen en soms moeilijkheden veroor zaakt. Voor een probleem van tekstiel is mijn kollega verant woordelijk en moet maar" kon takten hebben met het A.C.V. of met het A.C.L.V.B. voor dat probleem. Het A.B.V.V. houdt zich bezig met de algemene po litiek. We zullen natuurlijk evengoed dat dienstbetoon organiseren en uitvoeren maar daar mo gen we het niet bij laten, om dat wij dan ergens een administra tie worden en geen vakbond meer zijn. Een vakbond die tot doel heeft, mijns inziens, eerst en vooral de militanten te vor men, ze ook ekonomisch vor men dat zij noties hebben van fiskaliteit en ekonomie. Hoe zou men anders willen dat onze militanten op de onderneming een rol gaan spelen in een on dernemingsraad wanneer zij niet een beetje vorming heb ben. Want wanneer die arbei- eisenprogramma's verdedi gen, maar zij starten niet van de zelfde maatschappijvisie zoals wij die de arbeiders een grotere zeggenschap willen geven. Zij gaan aksenten leggen op het sociaal dienstbetoon en voor de rest met ons meegaan. Ik heb eigenlijk nog nooit geweten dat de liberalen uit eigen initia tief een aktie bij een onderne ming begonnen. Maar wanneer wij dat doen, dan gaan ze wel hun medewerking verlenen. Wanneer wij de andere kant van de barriere beschouwen moeten wij vaststellen dat op lokaal vlak eigenlijk geen ge- Nog een meeting waarop de ABVV-voorzitter het woord voert der van achter zijn machine komt en in een ondernemings raad gekonfronteerd wordt met eksperts, moeten wij dus die mensen zo goed mogelijk vor men om toch een rol te kunnen spelen. Dat is geen sociaal dienstbetoon, dat is werkelijk vakbondswerk; de opleiding van uw militanten en dat in een zeer duidelijke, voor mij syndikaal-politieke richting. Wat ik bedoel als de rol van een militant dat is de kontrole die hij moet kunnen uitvoeren op de gang van zaken in dat bedrijf. Een tweede belangrijke taak van een vakbond zijn de dis- kussies met het patronaat over de loonsvoorwaarden en de werkvoorwaarden van de ar beiders en de bedienden, het samenstellen van eisenbun dels en eisenprogramma's, het gaan onderhandelen op de on dernemingen en als men niet tot een akkoord komt, des noods rat het leiden van stakin gen. Dat is voor mij hoofdzake lijk het vakbondswerk. In hoeverre de andere vakbon den hun militanten vormen weet ik niet, maar ik meen dat zij dat ook op een zekere ma nier doen. Wat specifiek het sprekspartner, geen werk geversorganisatie bestaat om in kontakt mee te komen. Dat klopt voor wat die vaststel ling betreft, maar ik stel in vraag in hoeverre dat zinnig is. Wan neer wij met bedrijven gaan praten, met grote bedrijven kwa tewerkstelling zoals bijvoor beeld de Generale Bankmaat- schappij die toch een van de grootste werkgevers is van de streek, dan gebeurt dat op na tionaal vlak, binnen de vereni ging van de banken. Die zijn namelijk wel gegroepeerd maar dan nationaal. Een an dere belangrijke sektor is deze van de grootwarenhuizen waar we zeer intense kontakten mee hebben. Hier speelt echter te rug de nationale solidariteit, dat betekent dat een barema, een loon bij Inno-Aalst identiek het zelfde is als dat het geval zou zijn in Antwerpen in Luik of in Charleroi. Dus die kontakten met het patronaat gebeuren opnieuw op het nationale vlak waar wij ook zelf bij betrokken zijn. Maar de tekstielsektor die voor ons arrondissement dan toch belangrijk is? derden werkplaatsen bij schept durf ik ten zeerste betwijfelen. EKONOMISCHE TOESTAND Kwa grote bedrijven zijn wij ge loof ik het slechtst bedeelde ar rondissement van het land. Als men de statistieken van de R.S.Z. gaat bekijken geloof ik niet dat er een arrondissement is in het land waar er geen fa briek is waar ten minste dui zend mensen werken. Uitein delijk is er in de andere arron dissementen toch ergens één fabriek, misschien in de klein ste achterhoek, maar ze heb ben toch iets, toch zeker in Vlaanderen. Van Vlaanderen, Limburg inbegrepen zijn wij het ekonomisch. minst ontwikkelde gewest. Er zijn hier nog industrieter reinen, er zijn hier nog moge lijkheden. Het komt er dus op aan dat men nogmaals de aan dacht en dan zeker deze van de overheid op de noden in deze streek vestigt. Noden zijn er overal, er is overal werkloos heid, we zitten in een krisis, maar ze is in Aalst nog 'n bee tje akuter dan alders en dan zou men daar toch een beetje meer aandacht moeten aan besteden. Wat betreft de moge lijkheid tot investeren- dat is na tuurlijk een groot woord vandaag- meen ik als die er zouden komen dat wij gezien onze zeer slechte toestand toch recht hebben om voorrang te eisen. Het is omdat wij dat denken, nu er toch een nieuwe regering in het verschiet is, dat wij aan onze nieuwe regeer ders de noodtoestand van het gewest Aalst eens bijzonder willen onderstrepen. Daartoe hebben wij de intentie om met een koncentratie van onze leden of met een betoging eens op straat te komen om ei genlijk onze nood eens uit te schreeuwen en te zeggen: denk toch eens aan die streek die de slechtste is, de meest verwaarloosde is van het Vlaamse land. Maar kan er niets gedaan worden aan die koncentratie van overheidsinstellingen in Brussel, er is al lange tijd sprake van maar men heeft Bestaan er ten opzichte van het A.C.L.V.B. gelijkaardige problemen? Het A.C.L.V.B. kan zo een struktuur niet hebben. Ik zeg dat niet om ergens kritiek of wat dan ook te uiten op het A.C.L.V.B dat zou niet juist zijn. Richard De Gols is een korrekte partner, iemand die zijn woord houdt wanneer hij het geeft. Maar het A.C.L.V.B. is derwijze gestruktureerd dat hij eigenlijk én de sekretaris van tekstiel én van de kleding én van het metaal én van de tfoeding is en daarbij terzelfder- tijd gewestelijk sekretaris, dus hij is het al. Daardoor kan een dergelijk probleem zich hier niet stellen. Hecht u evenveel belang aan het dienstbetoon zoals sommige personen dat wél doen? Ik meen dat, mijn ervaring leert mij dat, ons sociaal dienstbe toon voor de leden zeer belang rijk is, Wij hebben hier besten dig honderden procedures voor de arbeidsrechtbank, dat zijn mensen met individuele klach ten, daarbij komen dan nog moeilijkheden inzake fiskaliteit, gezinsvergoedingen en derge lijke meer. Dus ik geef mij zeer goed rekenschap van de nood zaak om wat betreft het sociaal dienstbetoon een goede ser vice te geven aan de leden. Maar, en dat is dan de andere kijk als vakbonder, hoe belang rijk ik dat sociaal dienstbe toon aanzie, het moet nog altijd een ondergeschikt iéts blijven. Herman Van Herzeele in gesprek met Wim Kok. (edv) A.C.L.V.B. betreft gaan zij dat doen in een andere geest dan wij, uiteraard gezien in een libe raal, eigenlijk konservatieve fi losofie. Zij gaan hun militanten toch niet opleiden om eigenlijk een soort van beheer te gaan voeren over de onderneming waar het liberalisme de verde diger is van het privé-initiatief. Dat is een kontradiktie. Zo gesteld kan men het A.C.L.V.B. geen vakbond noemen? Het is te zien wat men aanziet voor een vakbond, in mijn geest niet. Zij gaan natuurlijk evengoed Ik meen dat de meeste tekstiel- fabrieken ook aangesloten zijn bij een patroonsfederatie. Mijn kollega Jan Van Der Veeken gaat regelmatig naar een der gelijke tekstielpatroonsfede- ratie naar Sint-Niklaas. De Aals- terse bedrijven zijn daar ook aangesloten maar in onze streek zelf, lokaal dus, is er geen werkgeversvereniging. Ik beweer niet dat een dergelijke organisatie niet nuttig zou zijn, maar ik verwacht van dergelijke zaken niet veel. Men praat er veel. men pleegt er veel over leg, maar in hoeverre dat in de werkelijkheid in een fabriek wprk nnlpvprt en pnkolo hnn- Neen, bitter weinig. Zoals de toestand evolueert gaat het ze ker niet goed, kommunautaire problemen spelen daar een zeer grote rol in. Met de vor ming van de nieuwe' regering heeft men het grootste deel van de tijd al gepalaberd over deze kommunautaire problemen en men heeft twee dagen gepraat over het sociaal-ekonomische; dat is verschrikkelijk. Misschien kan het A.B.V.V. optreden via de politieke par tijen, hoe is eigenlijk de rela tie met deze partijen? op dat gebied nog niet veel bereikt.

De Voorpost | 1979 | | pagina 19