llmklub/fofa,/ Concinitekonsert niet te missen Tine Ruysschaert laat woorden wisselen The New Orleans Jazz Band and Clyde Bernhardt in Korenbloem REIZEND V0LKSTEATER BRENGT «VAN MUIZEN EN MENSEN» NAAR AALST Concinite treedt dit weekeind op te Aalst Passiekonsert met het koor «Concinite» o.l.v. Karei Aerts morgen zaterdag 10 maart te 20.15 u. in Sint-Antoniuskerk (Capucijnenlaan): niet te missen! Met Kerstmis laten we ons vaak ietwat sentimenteel vertederen door de heldere stemmetjes van de Wiener Sangerknaben, door Armand Preud'hommes «Susa Nin- na», door een waaier van oude volksliederen. De Vasten betekent bezinning over lijden en dood, maar ook een schat aan gewijde gezangen. Beide facetten: sfeer en muzikaal genot krijgt U aangeboden door het Leuvens jeugdkoor «Concinite» en de Schola Cantorum van Sint - Kwintens- kerk o.l.v. Karei Aerts. Het lijdensverhaal heeft een rijke traditie: aangrijpend is de kruisweg van Paul Claudel, schokkend het verwrongen ge laat van Christus bij Albert Servaes. Niets echter ontroert zozeer als de sfeer die uitgaat van de Gregoriaanse liturgie van de Goede Week, een onderdeel van het programma van die avond. Naast het Gregoriaans voor Witte Donderdag en Palmzon dag en uit de Metten van Goede Vrijdag krijgen we werk te horen van de Italiaan da Palestrina en de Spanjaard de Victoria, tijdgenoten, vrienden ook, beide behorend tot het hoogtepunt van de polyfonie, en toch anders geaard. Van Palestrina vertelt men U hoeft het niet te geloven dat hij in drie dagen drie missen schreef om de vijandig gezinde kardinalen op het concilie van Trente ervan te overtuigen dat polyfonie en liturgie best konden harmonië ren. Palestrina streefde naar een adequaat samengaan van klaarheid en vroomheid. Zijn «Improperia» (verwijten zijn geschreven voor twee vierstemmige koren: we krijgen al ternerend eigen schepping van de komponist naast oor- sprongelijke Gregoriaanse gezangen. De «improperia» van de Victoria steunen op dezelfde prin-" cipes. Toch klinken ze emotioneler, intenser geladen. Het werk van de Spanjaard heeft iets van de extatische gloed zoals we die ook kunnen lezen in de gloeiende ogen van de figuren van El Greco. Karei Aerts verantwoordt de keuze van zijn programma als volgt: «Omdat Palestrina en de Victoria zulke grote verbondenheid met de tradities van de Rooms - katholieke liturgie vertonen en zij anderzijds in hun benadering van de mystiek en het lijden van Christus zo essentieel verschillend zijn, heb ik gemeend een ontmoe ting van hun beider genieën in dit Passiekonsert tot stand te mogen brengen.» Kaarten voor dit concert, dat we zeer warm aanbevelen, zijn te verkrijgen tegen 200 fr. (jeugd en 3 - pas: 100 fr.). In voorverkoop bij de leden der organiserende verenigingen (koren, kuituurverenigingen, jeugdverenigingen, Pro Arte), en bij: Christine Van Wilder, Bauwensplein 1, Aalst - tel. 053/2149 92. Beatrijs Dierick, Sint-Martensplein 10, Aalst, tel. 053/77 65 51. En Rozemarijn p.v.b.a., Rozemarijnstraat 7, Aalst of door storting op P R Pro Arte 000 - 0760058 - 63 W.D.B. Voor de laatste maal onder deze vorm een «Film bij ons». Volgerlde week wordt het anders. Een kalme laatste week. In cinema Palace valt in het geheel geen wijziging te noteren in het programma. In de Bene denzaal blijft «Cinderella» en in de Studio «An Unmar ried woman» - een ongetrouwde vrouw. Zeker geen verrassing is de tweede week van «Super man» zaal 1 van cinema Feestpaleis. In Zaal 2 van dezelfde cinema een nieuwe prent «Zeden brigade». Net zoals een meisje dat twee maanden voor de aanvang van het filmverhaal werd vermoord, wordt ook Micheline gedood nadat zij werd gedrogeerd met Topanyme, een drugmiddel dat het seksuele vermogen aanwakkerd tot de krankzinnigheid toe. Dit middel wordt voornamelijk gebruikt door ontaarde mensen tijdens sekspartijen. De zedenbri- gade wordt dus met het onderzoek belast, in het bijzonder de jonge inspekteur Corentin, Boris voor de vrienden. Met zijn kollega Birchot komt hij tot de konklusie dat een zekere oud-hoge ambtenaar, Paul-Henry de Saint-Loup, waarvan de ontaarde zeden door de ingewijden goed bekend zijn, en Nada, zijn goevernante zich wel in de zaak kunnen ge mengd hebben. Met de medeplichtigheid van zijn vriendin Annie, die strip- teaseuse is en zich op zijn aanbevelen, in de intimiteit van de Saint-Lpup heeft gedrongen, leidt Boris het onderzoek Een onderzoek met tal van onverwachtte toestanden.. S.J. De ouderraad van de Aalsterse meisjesschool Dames van Maria, afdeling basisschool, organizeerde zaterdag jl. een poëzieavond met Tine Ruysschaert, enerzijds als toenade ring tussen leerkrachten en ouders «om eens nader kennis te maken», anderzijds om poëzie, een nogal moeilijk begrip op kultuurvlak, op een aangename manier tot het publiek te brengen. Dit is het tweede kultureel initiatief van de ouderraad, eertijds vroeg men reeds woordkunstenaar Anton Van Der Plaatse, in poëtische kringen zeker geen onbekende. Tine Ruysschaert, geboren te Buizingen (Brabant), behaalde het hoger diploma woordkunst aan het koninklijk konservato- rium te Gent en doceert nu aan datzelfde konservatorium. Ze heeft reeds verschillende poë zieprogramma's gerealizeerd, ondermeer «poëtische varia ties rond de vrouw», «Als twee gelievekens tesamen zijn», «poëtisch recital», en nam twee langspeelplaten op getiteld «poëzie voor, door en over de vrouw» en «zieje, ik hou van je». Haar programma zaterdaga vond heette «woorden wisse len», een knap uitgezochte verzameling gedichten waar aan ze de zelfsynteze geeft «mensen zeggen de waarheid in zachte, harde, tedere, bittere en blije woorden». Gedichten over een vrouw en een hond, kinderen, geld, een stoel, uit een krant, doodgaan en dood, ouderdom, over de man en de prille liefde, over hoop en een hoop dingen meer. De poëzie zelf haalt ze bij o.a. Bertus Aat jes, Hans Christiaan Andersen, Bertold Brecht, Cees Bud- dingh', Gaston Burssens, Remco Campert, Willem Els- schotenzomeer. Stuk voor stuk tere gedichtjes, hier en daar een komisch tintje of een schrijnende aanklacht tegen levensverhoudingen. Tine begint de avond met de woorden «Er zal iets moois zijn tussen ons vanavond», en ein digde ook met de woorden «er was iets moois tussen ons van avond». Vanaf het eerste mo ment bouwt ze een zo innige relatie op met het publiek, ze praat a.h.w. met het publiek, niet het publiek als massa, ze praat tegen elk individu. Elk woord komt gepast over bij de toehoorders, niets werkt sto rend, de gedichten worden niet statisch gedeklameerd maar Tine speelt als het ware toneel, gesteund door de kracht van het gesproken woord. Het is muisstil in de zaal, je houdt je adem in en zelfs als Tine iets plezants vertelt, durf je haast niet te lachen. De gedichten volgden elkaar passend op, vloeiden voort uit elkaar, zelfs al waren ze van kontrasterende aard Het was haast een ver haal van aaneengeregen poë zie, een wandeling doorheen een rijmende taaltuin, een ge sproken droom. Begin april kan je Tine Ruys schaert weer zien te Aalst, in haar vertolking van het Markus evangelie, dit meer voor to- Tine Ruysschaert (wv) neelliefhebbers. Na de voorstelling was er nog de prijsuitreiking aan de laure aat van een tekenwedstrijd in gericht door het ouderkomitee, voor het mooiste ontwerp van een embleem voor de Basis school Dames van Maria, een embleem dat tevens op de nieuwe turntruitjes van de leer lingen zal gedrukt worden. Wim Verbeiren De service club Leo Aalst (peterklub: Lions Aalst) organiseert het eerst in haar driejarig bestaan een kulturele manifestatie van formaat. Het wordt een optreden van de New Orleans Train Jazz Band die een toemee maakt door België, samen met de Amerikaanse gastvedette Clyde Bernhardt. Deze formatie treedt op In Aalst op zondag 18 maart vanaf 20 u. in zaal Koombloem (Van Der Ebt), op de Grote Markt. De opbrengst van deze avond zal volledig ten goede komen aan de sociale werken van Leo klub Aalst, nl. 'Levensvreugde' en de gehandikaptengroep 'Zonnebloem' van Asse. The New Orleans train Jazz -Band kwam tot stand in de winter van 74-75. De groep koos duidelijk voor de New Orleans stijl. Naast de nodige klassieke tunes werd er ook getracht zoveel mogelijk nummers te brengen, die niet zo veelvuldig op de Belgische repertoires voorko men. Het nummer «Rosetta» werd het lievelings- en kenwijsje van de band. De keuze voor de naam van de band werd ingegeven door de idee <iat de groep de vergelijking met een trein behoorlijk kon doorstaan. De trein, een demokratisch vervoermiddel, laat iedereen toe in of uit te stappen naar eigen goeddunken. Iedereen is wel kom en zowel het publiek als de muziekanten moeten instappen om samen de reis te maken door het land van de jazz. De bedoeling van de musici is ook duidelijk afgestemd op het maken van een plezierreisje waarbij het muziek maken een amusante hobby moet zijn, waarbij het publiek zoveel mogelijk wordt betrokken tij dens het optreden. In september '75 werd de New Orleans Train Jazz Band voor het eerst met het grote publiek gekonfronteerd. Op het interna tionaal jazzfestival van Dender- monde ('75) doorstond de band met Sukses de muzikale vuur proef. Tijdens de jazzmarkt boekte de Train niet alleen de waardering van het grote pu bliek. maar zorgde ook voor de nodige verwondering bij de kenners, die versteld waren over de eigen goede sound van de band. Deze doorbraak werd bevestigd door latere geslaagde optredens, o.m. op de festivals te Zelzate en Dendermonde (76). Breda en Terneuzen (77). Enk- huyzen en Kerkrade WMC (78). De huidige bezetting bestaat uit; Tony Peelman (trompet). Alajos Van Peteghem (trombone), Jean Claude Deschamps (klarinet en sax). Jos Opregt (guitar), Alain Hermans (bass). Dirk Burssens (drums) en Guido Ros (piano). Clyde Bernhardt Het is zo wat onbegonnen werk een overzicht te geven van het leven van deze Amerikaanse trombonist en zanger die een grote bekendheid geniet in de States, maar in Europa spijtig genoeg niet dezelfde vermaard heid heeft verworven. In Ameri ka speelde hij samen met heel wat jazz-beroemdheden zoals King Oliver. Vernon Andrade. Jay Mc Shann en vele anderen. Hij komponeert ook zelf en een van zijn beste platen is 'Sitting on the Top of the World'. Zijn jarenlange ervaring en zijn enorme vitaliteit maken elk optreden weer tot een speciale ervaring. Een niet te missen optreden dus dat de stad Aalst wel enige eer zal aandoen. Afspraak in zaal Korenbloem op zondag 18 maartom 20u. Inkom: 150fr. Voorverkoop (bij Van Der Eist): 120 fr. DDT In het V.T.I. had vorige week de voorstelling plaats van -Van Muizen en Mensen» door het Reizend Volkstheater. Dit toneelwerk van John Steinbeck in vertaling van Jos Houben was werkelijk het bijwonen waard. De regie werd gevoerd door Luc Philips die tevens de rol van Candy vertolkte. Vooraf even iets over de inhoud: George en Lennie, twee zwer vende arbeiders gaan werken op een farm in het midden Westen van de U.S.A. Lennie is evenwel fysiek vooruit, maar geestelijk een heel stuk achter. Hij wordt aange trokken (op een ziekelijke manier) tot al wat -zacht» is, en op een dag doodt hij ongewild een vrouw die hem haar «avances» kwam ma ken. De «werkmakkers» willen hem lynchen, maar zijn vriend George bespaart hem die schande met een geweerschot. Een drama dus. dat meesterlijk werd vertolkt door de hoofdrollen: Vic De Wachter (George) en Guido Horckmans (Lennie). in een zeer geslaagde en vlotte regie van Luc Philips. De nadruk lag in dit stuk op de aktie en het woord. De spanning steeg crescendo naar het einde toe. Alleen Lieve Beerens, de enige vrouw (echtgenote van Curley) viel enigzins uit de toon. Toch een zeer boeiende toneelavond, door een sterk gezelschap gebracht JEUGDHUIS LEEUWERIK LEDE 11 MAART I Jeugdhuis Leeuwerik te Lede programmeert op zondag 11 ma< de film «One flew over the cuckoo's nest», de Film van MilcfRUI Forman die in 1976 de sensatie werd van het festival te Parijs, h tema van deze film is de waanzin. Jack Nicholson insinueert ge heid en laat zich opsluiten in een psychiatrische instelling. Uit de indringing van een anarchistisch temperament in een verdruktt gedepersonaliseerde, gesloten omgeving groeit een opeenvolgii van konflikten, soms koddig, soms dramatisch, maar steeds ge kendop wat zich buiten in de 'normale' wereld afspeelt. JEUGDCENTRUM ZONNESTRAA 16 MAART - ZONNESTRAAT 20 Het jeugdcentrum aan deZonnestraat programmeert op vrijdag maart de tekenfilm «Asterix en de Galliër», EEN FILM NAAR Hl GELIJKNAMIGE STRIPVERHAAL. Aan deze tekenfilm kan joi en oud pret beleven. De jongeren omwille van het genre «teke film», de ouderen omwille van de fijne humor waarmee deze stri en ook de film gekruid zijn. Voor de aanvang van de film wordt een korte bespreking geho den. MARCELINOKLUB - 11 MAART ZAAL KAPUCIJNENKLOOSTER Om 14 uur draait de Marcelinoklub in de zaal van het Kapucijn* klooster te Aalst de jeugdfilm «Het eiland van de blauwe dolfijn Dolfijnen kennen wij allemaal wel dank zij de televisieserie «Fl E per». Het zijn intelligente, schrandere en' menslievende vissen Uitstekende gezellen voor de mens en zeker voor de kinderen, er niet alleen kunnen mee spelen, maar ook een reeks avontur kunnen mee beleven. Einde van de voorstelling rond 16.30 uur FABRIEKSKEN - 11 MAART BURCHTSTRAAT In het Fabrieksken wordt op zondag 11 maart de prent van Felim «Satirlcon» afgerold voor de liefhebbers van dit genre Dezei 1920 te Rimini geboren kineast werkte als tekenaar, joernalistp scenarioschrijver. In wezen is hij echter een poeët, in woord enL beeld Hij was o.a. medewerker aan enkele belangrijke në realistische films in Italië zoals: «Rome, open stad, Europa enz. Zijn eerste eigen film waarmee hij in de belangstellinge kwi was «La Strada» Hiermee behaalde hij in 1954 twee prijzen op n festival van Venetië evenals een Oskar in Hollywood Nog een pa titels «La dolce vita (1959), Otto e mezzo (1962) en Giulietta dq spiriti (1965). In al zijn films en ook in Satiricon bouwde Felinni ej eigen stijl op. Men houdt ervan of men houdt er niet van! FRANS MASEREELFONDS MAART - 20 UUR MADELON GROTE MARKT Deze week, op woensdag 14 maart, loopt in de Madeion op G rote Markt het tweede deel van de Russische prent van A. Alov V. Naoumov. «Thyl Ulenspiegel». De titel van dit tweede dee «Leve de Geus». Deze film wordt vertoont door het Frans Mai reelfonds. De inkom bedraagt 50 fr. voor leden en 70 fr. niet-leden I' LANSELOET -14 MAART -14 uur)! KAPELLEKEN MEULESCHETT? STRAAT Teater Lanseloet programmeert óp woensdag 14 maart om 14 if een filmvoorstelling voor de jeugd in de zaal 't Kapelleken aanj" Meuleschettestraat te Aalst. Op het programma de jeugdt «Knopenoorlog», of de avonturen van een groep jongens I afrekent met de volwassenen. KFL -15 MAART - 20 UUR - KOLLEGEZAAL, PONTSTRAAT Op donderdag 15 maart vertoont de KFL-Aalst in de kollegezj aan de Pontstraat te Aalst de film «Providence» van Alain Renak Filmambachtsman Alain Renais werd in 1922 te Vannes geborf Als kind was hij reeds in het filmmedium geïnteresseerd Als tiel draaide nij trouwens twee 8mm filmpjes, een ervan een schoolji gensversie van Fantomas. Enkele van zijn voornaamste films 1 o.a.«Les Statues Meurent aussi» (1953), «Le chant du styrèJ (1957), «L'année dernière Mariënbad» (1961) «Je t'aime, je tf me» (1968) en «Stavisky»(1974), Uit 1976 dateert de film y donderdagavond «Providence». Scenario: Het scenario van «Providence» brengt het scheppingsproces zal het verloopt in de geest van een schrijver, i.v.m. de koortsdrorrf van een man in een nirwana-achtige toestand als gevolg medicijnen- en alkoholgebruik. Clive Langham, beroemd Brits I mancier, lijdt aan een zeer ernstige kwaal die gepaard gaat rf hevige pijnen. Zijn einde is nakend. Hij is zich van zijn toesta bewust en berust erin met het zelfspottend cynisme van de sul rieure intellektuele Angelsakser die van het leven alles heeft gel ten wat er te genieten viel. In de nacht die aan zijn 78ste verjaarcl voorafgaat, slikt hij nog meer geneesmiddelen dan normaal! drinkt ook behoorlijk wat. De volgende dag zal op zijn landgoed traditionele familiefeest worden gehouden met zijn beide zoons schoondochter als gasten. Langham, die spijt zijn ziekte nog i een romanidee rondloopt, raakt die nacht in het soort waker droomtoestand die het gelijktijdig gebruik van tranquilizers en al hol bewerken kan Allerlei waandenkbeelden in samenhang met het verhaal van roman, gaan in zijn verbeelding aan het leven. De romanfigu 9- nemen daarbij het uitzicht aan van zijn familieleden. Hij gaat di igenw mensen manipuleren als een soort boosaardige godheid, mee; same over het menselijke bestaan. Hij wordt een soort voorzienighi |0de L Het filmeinde, betekent een verrassing, De nachtmerrie is vooi enjng Het feest kan beginnen. Om de tafel zit een gezelschap van og v schijnlijk gelukkige mensen krett De vrouw van de baas zijn zoon als verleidster der knechten, (sj) van c

De Voorpost | 1979 | | pagina 32