:a\ I LSTERSE BRANDWEER 1978 ZEER AKTIEF EZIENAMIDDAG K EN JIJ WIJ» AS GRANDIOOS PUBLICITEIT ROND WETSWINKEL AALST ool/t DURE PRIJS VOOR PINTJE vol ge verscheen een uitgebreid overzicht van de aktivitei- bben n de mogelijkheden van de Stedelijke Brandweerdien- lokt in 1978. We lichten er het meest interessante voor u aanv ys tej oneei 'steli j-j 12/78 waren in wer- ster te dienst qua officieren oepsbrandweerlui en 5 O®» illigers plus drie ge- :.^ek heren. Voor onderoffi- id w vern rde. egd n was de verhouding eps-vrijwilligers 2 te- 14, voor korporaals 4 19 en voor brandweer den. ^en en aangestelden uitst de dienst «900» 44 ter- ren 74. In totaal wordt dat t me gen 115. ov Bre ihikbaar materieel 27.' 1 /12/78 beschikte men ig v materieel over 7 auto- eest* pen waarvan 1 van voor ttelii n 3 van voor '67, 2 auto- 'ezer ers en elevators, 6 Op* itwagens waarvan 1 di<roor '59 en 4 van voor een 1 vrijmakingswagen, 2 °ve e vrachtwagens waar- 00 'in zeer oude en 1 nieu were lichte vrachtwagen. Een tankwagen of een wa gen met poederinstallatie is er niet. Totaal: 18 voertui gen. Wat betreft ander materieel zijn er 9 motor- en elektro- pompen, 15 ademhalings toestellen, 2 rockventilato- ren, 3 stroomaggregators. Voor radiofonische uitrus ting heeft de dienst 2 vaste, 19 mobiele en 16 draagbare posten. Persslangen zijn er in totaal rond de 13 kilometer. Tussenkomsten: In 1978 kwam de brand weerdienst 775 maal tus sen. Meer gespecifieerd wa ren dat 128 branden, 16 schoorsteenbranden, 106 reddingen van personen buiten de branden (bevrij ding of redding van slacht offers van ongevallen, of opgeslotenen, of geklem- den of verstikten), 131 droogmakinswerken en 382 andere tussenkomsten voor dringende hulp. Er waren echter ook loze oproepen waarvan 15 goed bedoelde of accidentele maar ook 4 kwaadwillige. Wanneer brandde het het meest? Van de 128 «gewone» bran den waren er 17 in maart, 16 in augustus, 12 in januari, 11 in december, 10 in fe bruari, april en september, 9 in mei, juni en november, 8 in juli en 7 in oktober. Grasbranden schommelden van februari tot augustus met meest in maart. Welke schade richtten de branden aan? Volgens ramingen waren er 108 branden met minder urde udervereniging van de meisjesschool aan de Termu- ;ewe an te Erembodegem heeft haar publiek een poëziena- )0er' lag aangeboden van uitzonderlijke kwaliteit. Gewoon aan 66,1 «SP®*!®*®'» dat zo verzorgd, zo vlot en zo n 0I|ig en kleurig over het podium golfde als deze poëziena- nde, lageen warme golfstroom tussen de soms koude d. stromingen van elke dag, met als onderstroming uit te vr chte poëtische teksten, op kinderboogte uitgeknipt. jys. «Jaar van het kind» is haardvuur waaraan de iren zich kunnen war- In deze meisjesschool lottJen de vlammen hoog ;k ïn in die donkere zaal, ^„1 iet podium vooraan in- bei&ad iets van een spette ren, haardvuur, soms hoog at dimmend, soms drome- indefTiaar altijd hartverwar- ïrzij I. beg jij wij» was het the- n an deze poêzienamid- «tpijdie volledig gebracht door (al) de meisjes stini je lagere school. Hier oorphet kind centraal. Het en sprong, danste en le lichtvoetig over het jonge leventje heen, oogd door volwa6se- die ademloos in de i «kamer van de kinder- 1 «binnenkeken. Wat we n was zo mooi, dat we »eilijk kunnen verwoor- Maar dit is zeker: deze eren zullen zich hun nog jarenlang herinne- Hun jaar verjaart niet ■Juichen om het kind chen om het leven» la ve in het programma, arinikt gebeurde hier entoe- Mu rt Hunninck voorzit- ran de Oudervereniging te de van het volk uit- nde zaal welkom. Zij gkich terecht verheugen eei I feit dat nog heel wat pen belangstelling had voor het «leefmilieu» afief6 kinderen en voor de asrj,ren ze'* die hier deze evei ddag de hoofdrol zou- ipelen. Maar, zo zei de litster, de aandacht ook naar de ouders die «woordelijkheid dra- en naar de school zelf. lankte ook Herman nulder die de regie van namiddag voerde, de lares van de overbe- kinderkopjes «Lie», lariette Van Halewijn b bindteksten schreef, het programma zullen iet zo erg veel zeggen, at je het tenslotte st uitgewerkt zien. toch, om een idee te en: openingsnummer: do van Roger Van Ot- een dansnummer de kleinere meisjes ge- mooi, gaaf. In «Dan- wekkers» kwam ook d irachtige lichtregie tot het ontwaken voor leuwe schooldag. Een ainJige chor®09r®fle droeg nummer, «Morgenwij- met «Ave Maria» van Aznavour. Vlot, vol- stemmig. ater komen we op de 11 n eitei 'jpe a!?« ii ZIJ w as h speelplaats en in de klas. «Joopje ging voor 't eerst naar school». Grappig was het spel met (isomo-) letters en cijfers, die samen het «jaar van het kind 1979» vormden. Toen was het tijd voor de turnles: «Ritmica» en «Dans met ons». De kleintjes hielden daarna een voordracht over het «Zonne kind» (ook achteraan in de zaal viel een stemmetje in), waarna we weer op de speelplaats belandden, en samen de «Mosselman» dansten, en «Groen in het gras» speelden. Lie had de tekeningen (dia's) gemaakt voor het lied «Ikke» van Urbanus Van A- nus, waarin een jonge spruit zijn kattekwaad be zingt. Buitengewoon sfeer vol en verzorgd wat ook het volgend nummer betreft, dans en ballet op de muziek van Frank Mills «Music Box». Zeer kleurig ook, en prachtige lichtregie. Met «The Sound of Music» zaten we vervolgens in de muziek les, waar de toonladder werd aangeleerd aan de kleintjes. Daarna trokken we op naar het «Wereldkarnaval», met verklede kinderen uit alle werelddelen. Net een uit zending van de Unesco. Een zwaarbesnorde dirigent leidde er het «Cirkusorkest» van de grotere meisjes, ter wijl we getuige waren van een prachtige «circuspara de» met majoretten, paar den, goochelaars en klowns.» Zeer levendig ge bracht was ook de «Avro's Toppop» met (uiteraard) John Travolta en Olivia Newton John erbij. Op nummer drie stond Teach- In, nummer twee was YMCA, en nummer één was het plezierige marsipulami- lied «We zijn twee vrien den...» van Guust Flater. Tot slot van deze rijkgevul- de dag uit een kinderleven volgde de «Avondzegen»: «Reigen Seliger Geister» een weeral prachtige cho reografie met muziek van Thijs Van Leer. Na het slotlied dat een sa menzang werd van alle deel nemen jes plus de zaal dankte Mevrouw Hunninck nogmaals de aanwezigen, en werden bloemen in de zaal uitgereikt. De regie kwam, zoals ge zegd, van Herman Slagmul der: Het verloop was, bo vendien zeer vlot, zonder de minste storing. Mooie klankverzorging ook door Odiel Van Canyt, en beeldi ge lichtregie van Edwin Merckx. De kostumes wer den hoofdzakelijk gemaakt of werden afgestaan door Alkuone. Het prachtig bloe- menstuk werd geschikt door Jet De Koninck... Een namiddag waarna we stilletjes terug naar huis re den... Wilfried Lissens PR.IUSEWDAS RfDDtWO VJAU AALSTlERSe GROEPeo) ,e w' o, KDMITE. dan 1 miljoen fr. schade, 13 van 1 tot 2 miljoen, 6 van 2 tot 5 miljoen en 1 van 5 tot 10 miljoen. Redding van personen Het aantal door brandweer mannen geredde of wegge brachte personen bedroeg in 1978 116. Tien ervan tij dens branden en 106 tijdens andere rampen. Van deze 116 waren er 30 niet gewond 68 gewond en helaas ook 18 overleden. Gewone of overleden perso nen: Tijdens of ten gevolge van dienstinterventies werden 68 burgers en 4 pompiers gewond en overleden 18 burgers. Wat met brandpreventie? In 1978 werden 26 bouwaan- vragen onderzocht. 7 aanvragen tot uitbating van inrichtingen gevaarlijk uit oogpunt van ontplof fingsgevaar, brandgevaar of paniek werden eveneens onderzocht. 70 kontrolebezoeken wer den gebracht aan bovenver melde inrichtingen. 1 in een schouwspelzaal en 7 adviezen werden gegeven i.v.m. brandveiligheid in hospitalen. Verder 7 in kon trolebezoeken in rusthuizen 10 in dancings, 27 in het kader van het Algemeen Re glement voor Arbeidsbe scherming en 22 in onder wijsinrichtingen en hotels. En de ambuiancedients? In 1978 kwamen er 4279 op roepen waarvan 80 ritten met de reanimatiewagen. Er werden door 5 ambulance wagens 3883 personen ver voerd. LH Roels Jozef uit de Hofstraat te Aalst verscheen maandag voor de Tiende Kamer van de Dendermondse rechtbank. Hij werd ervan beschuldigd in café «Tuftuf» de boel kort en klein ge slagen te hebben en ook nog een portie slagen en verwonin gen te hebben toegebracht aan Mevrouw Bauwens, die als getuige gedagvaard werd. De feiten dateren van vorig jaar. Op een namiddag rond 17h stapte Roels de bewuste herberg binnen in het gezel schap van een vriend. Daar zou enig geharrewar ont staan zijn. De getuige vertelt hieromtrent dat er een ge vechtpartij ontstond tussen K. (een vriend van haar) en Jozef Roels omdat deze laatste al te diep in het glas gekeken had en dus geen bier meer kreeg. Zij zelf zou van Roels een schop tegen het been gekregen heb ben. Deze laatste ontkent dat niet, maar stipuleert dat het gebeurd is nadat K. met hem is begin nen vechten. Hierdoor zou hij van twee a drie personen du wen gekregen hebben en die waren er dan weer oorzaak van dat én de lichtbol én enkele bierglazen een vroegtijdige dood stierven. Op de vraag van de rechtbankvoorzitteF naar zijn huidige beroepsbezighe den antwoordde de heer Roels dat hij dringend aan stempelen toe was, gewoonweg omdat dat de uitgelezen manier was om dagelijks zijn broodnodig gezondheidsritje met de fiets te ondernemen. De advokaat van Roels zag de situatie nog anders. Hij bekeek het vanuit de ogen van een concurrent van de Tuftufclub, namelijk de uitbater van «het Landhuis». Diens minderjarige dochter zou vrij veel bezoekjes brengen aan «Tuftuf» en dit tot grote ergernis van haar vader Deed zijn cliënt dan dienst als gelegenheidsspion? Daarop kon de advokaat niet het juiste antwoord geven, maar zeker was wel dat het K. was die Roels buiten wou... omdat hij een lastige klant zou zijn. Het zou diezelfde K. geweest zijn die de barkruk nam en zijn cliënt hardhandig aanpakte. Zijn cliënt was dus niet dron ken, maar ook niet welkom in de herberg en dat zou de reden geweest zijn van de ontstane heibel. De advocaat vroeg de vrijspraak. Hierop ging de rechtbank echter niet in. Roels kreeg een boete van 2000 f r. en eentje van 800 fr. als dure prijs voor een zondags pintje... Zopas werd door de Aalsterse Wetswinkel, Houtmarkt 5, te Aalst een kleine brochure uitgegeven, waarvan het de bedoeling is alle inwoners van de stad kennis te laten maken met de werking en het doel van de Wetswinkel. In dit vouwblaadje wordt aldus duidelijk gesteld dat de Wets winkel een groep vrijwilligers is, die gratis juridisch advies wil geven, niet uit liefdadigheid, maar omdat men vindt dat iedereen er recht op heeft. De medewerkers verklaren dan ook dat zij zich scharen aan de kant van diegenen, die financieel, ekonomisch en juridisch onder drukt worden. Het is trouwens niet alleen de bedoeling van individueel juridi sche bijstand te verlenen, maar ook door informatie en aktie, de onderdrukten te helpen. Aldus wil de Wetswinkel bijdragen tot de emancipatie van alle onder drukte groepen zoals huurders. werklozen, arbeiders, minderja rigen. vrouwen, enz. Aan de hand van enkele zeer konkrete vragen, heeft de lezer van het brochuurtje onmiddel lijk een idee van de hulp, die de Wetswinkel uit Aalst kan bie den. Enkele voorbeelden kunnen dit dadelijk duidelijk stellen: Ik ben 18 jaar en de toestand thuis is onhoudbaar. Mag ik verhuizen? Ik wil burgerdienstdoen. Hoe zit dat? Ik kom 14 dagen te kort om te kunnen doppen. Moet het O.C.M.W mij niet tewerkstel len? Ik heb eindelijk een sociale woning gekregen. Kan ik mijn huurkontrakt opzeggen, enz. Naar zijzelf verklaart, is de Wetswinkel aktief: omdat in onze maatschappij het recht nog steeds aan de kant van de machthebbers staat, en omdat je nog steeds moet betalen voor je rechten. De Wetswinkel is trouwens van mening dat de meeste advokaten nog steeds eerder denken aan hun portemonnaie dan aan de rechtszoekende. Hierdoor vindt men dat de kleine man nog steeds aan het kortste eindje trekt. Voor wie interesse heeft voor de werking van de Wets winkel. of met één of ander juridisch probleem gekonfron- teerd wordt, kan steeds terecht in de Wetswinkel Aalst, elke vrijdag van 19 tot 22 uur, en elke zaterdag van 10 tot 12 uur. VEHE De werken aan de Grote Markt kunnen hervatten. Eerstdaags wordt de steenslag opgeruimd en rond 15 maart kan men terug beginnen kasseien. De ellende voor marktkramers is bijna achter de rug. Ook de werken aan het tweede zwembad herbeginnen volgende week. De Klaarhaag-, Dorp-, Putstraat en de Kokerij wachten op een herbestrating. Dit werk ter waarde van 75 mil joen start eind deze maand. De Klaarhaagstraat en de Dorpstraat komen het eerst aan bod. Voetpaden wor den aangelegd, nieuwe rioleringen en een stuk koliek tor staan op het programma. Het wegdek zelf wordt terug in kasseien gelegd. Het horizontaal monument van Lambert Van de Sijpe blijft dus bestaan. Donderdag 8 maart had in de vergaderzaal van de diensten Openbare Werken een inspraakvergadering plaats. De omwonenden van de Korte Zoutstraat kregen een vooront werp voorgeschoteld van hoe hun straat er in de toekomst zal uitzien. De kasseien van de Keppestraat zullen tegen eind 1979 gebruikt worden om de omgeving van de Sint - Anna- kerk te plaveien. Begin 1980 zal men zorgen voor de nodige aanplantingen. Kamer- en raadslid Jan Caudron vroeg tijdens een raadszit ting om de foorreizigers te verplichten hun aankondigingen in het Nederlands te doen. We stelden vast dat nog menig bord in ééntalig frans was opgesteld. Misschien kan vol gend jaar het kontrakt degelijk worden aangepast opdat de onderrichtingen wel zouden worden geeërbiedigd. Vals alarm in een warenhuis in de Kattestraat. Het alarmsysteem sloeg aan, maar bij de aankomst van de rijkswacht bleek het een loos alarm te zijn. Betaalde je ook zoveel voor een pintje tijdens karnaval? Menig herbergier beweert dat de kosten vrij hoog oplopen tijdens deze zotte dagen. Sommigen gewagen van 1.000 glazen die zouden gebroken zijn. Kom nou... Anderen zeg gen dat hun herberg volledig moet worden herverfd. Moge lijk, maar moet daarom de karnavalist er voor opdraaien. Men maakt ons niet wijs dat karnaval voor hen geen dikke winst oplevert. Hopelijk wordt er volgend jaar iets gedaan om de prijzen te drukken. De Aalsterse Horecavereniging kan er toch zijn leden toe aanzetten om matiger te zijn met hun prijzen. Volledigheidshalve moeten we wel mededelen dat er sommige kafés niet hebben deelgenomen aan deze woekerhandel! Nog een karnavalroddeltje als toemaatje. Naar jaarlijkse gewoonte gaan, ter gelegenheid van karnaval, de talrijke feestkomiteeleden aanzitten aan een feestbanket. Het is daarbij gebruikelijk dat onè aller eerste burger eregast is en tevens, als bewindvoerder over onze Keizerlijke stede gedurende de overige 362 dagen, het gelegenheidswoord voert. Maar deze keer diende met de waard afgerekend, in casu, de recent ingevulde veelkleurige bezetter van de feest - schepen zetel. Genoemd zetelbekleder vond het nodig de tafel- redenerende burgervader, letterlijk en figuurlijk, in de rede te vallen om zijn eigen vondsten en invallen, spraakwaterval rijkelijk, te debiteren. Burgemeester Louis I, die weliswaar de deugd van het geduld kulti- veert, kreeg het desondanks op zijn heupen, op de duur. En bij een nieuwe onderbreking van zijn kollega - konfrater viel hij uit met: «Bisschop, als ge niet gaat zwijgen maak ik U nooit meer schepen!» Naar verluidt bleek dit voor de resterende spreektijd afdoende te zijn geweest. De burgemeester kon besluiten... Gelezen in het Duitse tijdschrift «Bild» van dinsdag 27 fe bruari: «Kamelle sollte verzollt werden. Köln. Zwei Tonnen Kamelle sollte eine Delegation des Kölner Karnevals an der belgischen Grenze in Aachen verzollen. Erst der Bürger- meister von Aalst, an dessen Zug die Jecken teilnehmen wollten, verschaftte den Kölnern eine Sondergenehmigung des Aussenministeriums zur «abgabenfreien Einfuhr». De trein van de lijn Denderleeuw - Zottegem werd met stenen bekogeld. Stationschef Daniël Van den Brempt legde bij de rijkswacht klacht neer. Een onderzoek is aan gang. Zaterdagnamiddag werd Octaaf Van Geert laureaat van de provinciale prijs van Oost - Vlaanderen voor vokale muziek 1977. Hij werd door het provinciebestuur gehuldigd. Octaaf Van Geert werd voor 30 jaar te Aalst geboren maar is nu woonachtig te Bottelare. Kamerlid Mare Galle verving vorig week - end partij voorzitter Karei Van Miert in Portugal. Hij woonde het nationaal kongres in Lissabon bij. Samen met Den Uyl, Mitterand en andere leiders was hij de gast van Mario Suarez. Iedere echte karnavalist juicht het initiatief toe tot oprichting van een karnavaltentoonstelling. Het eerste weekend na de officiële opening bleek echter dat noch de zaterdag-, noch de zondagvoormiddag het muzeum open was voor even tuele bezoekers. Het Stadsbestuur had diegenen, die de zaterdagse markt bezoeken, of 's zondagsvoormiddags na de mis van de kans wilden gebruik maken om de tentoon stelling eens te bezoeken toch moeten voldoening schen ken. Op 9 maart zal de N.C.R.V. - TV een uitzending wijden aan de brand in de Brusselse Innovation. Uit het aan loopfilmpje blijkt dat er ook Aalstenaars ooggetuigen waren. Ze komen hun schokkende verhalen voor de kamera's vertellen. Louis Paul Boon wordt op 15 maart om 17 uur op het Kasteel van Steenokkerzeel plechtig ontvangen. Dit ter ge legenheid van de uitreiking van de driejaarlijkse staatsprijs voor literatuur. Zoals reeds bekend heeft niemand gereageerd op de aanbesteding voor het in koncessie nemen van het Aalsters slachthuis. De kans bestaat echter dat de hui dige werknemers tot 30 juni in dienst zullen blijven. De mogelijkheid is er dat de regie tot een stedelijk bedrijf zou worden omgevormd omdat er dan geen afschrij vingen van gebouwen en materiaal moet gebeuren. Ondertussen werkt men maar verder in het slachthuis. Terug werd een nieuwe klant gevonden, maar nog maals konstateert men dat de huidige frigo's te klein zijn. Ondanks al dit gunstig bericht is er nog niet beslist water uiteindelijk met het slachthuis zal gebeuren, slui ten of een heraanbesteding. En nog maar eens de verhaalbelastingen. In de voorbije weken werden zo'n 700 brieven naar inwoners van Groot - Aalst gestuurd die volgens het Koninklijk Besluit verplicht zijn verhaalbelastingen te betalen. Sommen van 100.000de franken worden genoemd. Onmiddellijk kwamen heel wat reakties los. Te Nieuwerkerken en Erembodegem werden informatieavonden ingericht. Komitees worden gevormd. Maar wat baat het wanneer men de wet op de letter wenst toe te passen. Dinsdag 6 maart kwam het kollege van burgemeester en schepenen in een speciale vergadering bijeen om te overleggen welke maatregelen men kan tref fen. Uit goed ingelichte bron konden we vernemen dat schepen Jan De Neve heeft voorgesteld om deze éénma lige belasting in 20 schuiven over een periode van 20 jaar te laten betalen. Er is eveneens een stem opgegaan om deze verhaalbelasting te vervangen door een nieuwe algemene belasting, iets in de vorm als de belasting op de oppervlak tewateren. Maar hier stelt zich de vraag of de hogere over heid dit wel zal aanvaarden. Anderzijds had men op een raadszitting beslist om deze verhaalbelasting soepel toe te passen. In hoeverre men nu soepel is, is een ander paar mouwen. Roel Van de Plas

De Voorpost | 1979 | | pagina 5