LIEVER MEER VIS, GROENTEN, FRUIT EN MELK IN SCHOOLREFTER STADSPOPPENTEATER KENT VEEL SUKSES )l DOORLICHTING VAN DE KONFEKTIENIJVERHEID IN HET ARRONDISSEMENT AALST G. CAUDRON Geschiedenis van en de voormalige autofabriek «Excelsior» Verleden donderdag 15 februari startte de Bond van Grote en Jonge Gezinnen, afdeling Aalst, tegelijkertijd met de inzet van het jubeljaar, met de Verbruikersklub, waarmede reeds kennis kon worden gemaakt in het St-Maarteninsti- tuut van de Moorselbaan. Op die eerste ledenvergadering werd besloten, uiteraard in het kader van de aktie «Jaar van het Kind», een avond te wijden aan «Kind en Voeding». Voor deze dan toch wel be langwekkende avond met uiteenzetting en diskussie- mogelijkheid, avond die daarenboven doorging met medewerking van het Jeugd service-centrum van sche pen Eddie Monsieur, was de opkomst eerder ontmoe digend wat de voorzitter uit eindelijk deed zeggen dat eens te meer de afwezigen ongelijk hadden en waarvan de schepen besloot dat het wel écht de moeite waard was geweest. De schepen werd trouwens even in het zonnetje gezet want de voorzitter wist zich de tijd niet meer te herinneren dat op een vergadering van de BGJG nog eens iemand van het stadsbestuur aanwezig was geweest. Tussen de afdelingsvoorzit ter en de schepen had de heer Smaele, diëtist, plaatsgenomen die mede- hielp aan de enquête van professor Verdonck naar het eetpatroon van de kin deren op school, dit met allesbehalve bemoedigende konklusies. Ten aanzien van de overheid wilde men een aantal eisen stellen als «waarom geen reglementering en kontrole op de schoolvoeding?» over de hygiënische voorwaar den waarin ze worden opge diend en «waarom geen in spraak van ouderkomitees over deze schoolvoeding?». Gesteld werd eveneens dat de ouders dringend behoef te hebben aan degelijke in formatie op dit stuk. Wel moet gezegd, dat was het aantal aanwezigen eer der klein, deze gemotiveerd bleken. Het waren immers schooldirekties, internaats beheerders, ouderkomitee- leden en gewoon ouders die hun nood aan informatie toonden. Diëtist Smaele begint met een ietwat teoretische uit eenzetting over voeding, voedende bestanddelen en behoeften van ons lichaam als «entrée en matière». Dan wordt meer speciaal de voeding die op school-mid- dagmalen-de kinderen ge nieten onder de loupe geno men. Spreker baseert zich hierbij op statistieken en op de resultaten van de gedane enquête. Deze gegevens worden dan aangevuld door vragen, suggesties en kom- mentaar uit de zaal die er echter in den beginne nogal passief bijzat. Achtereenvolgens worden lansen gebroken voor ge bruik van meer groenten en fruit, meer melk en meer vis. Meer groenten en fruit! Gekonstateerd werd dat in schoolmaaltijden vaak te weinig groenten en fruit worden ingeschakeld. Bij friet bvb. worden vaak geen groenten geserveerd. Ook thuis bij het avondmaal is gebruik van groenten eerder klein. Wanneer men weet dat de schoolgaande kinde ren 's middags te weinig groenten kregen moet het avondmaal korrigerend erop werken. Vraag is of men de menu's van de schoolmaal tijden op voorhand krijgt, of dat ze ter inzage liggen of ergens uithangen. In een Aalsterse school is naast een goede kok ook assis tentie van een diëtist maar dat schijnt spreker dan wel een ideale toestand die op de meeste plaatsen verre van haalbaar is. Een schooldirektie kan op dit stuk haar verantwoorde lijkheid niet afwentelen op de rug van een «traiteur». Ook niet op het feit dat be paalde produkten duurder uitvallen. Wat is belang rijkst: de gezondheid van de leerlingen of de prijs? Gebruik van seizoengroen ten kan ekonomisch uitval len en zo er geen verse zijn heeft men nog de groenten uit de diepvries en de kon- serven. Van de twee liefst uit de diepvries, tenminste als ze goed, bij gepaste temperatuur, ontvroren zijn. Bedelen van snoep kan zeer slechte invloed uitoefenen. Geef liever fruit. Of een stuk kaas. Meer melk! Op school worden veel fris dranken gedronken. Met Enquêteformulieren werden verstuurd naar 168 bedrijven in het arrondissement Aalst, alle bedrijven met 5 werknemers en meer volgens gegevens van 1975. Wegens het ontbreken van een aangepast adressenbestand was in dit cijfer een aantal be drijven vervat waarvan het a- dres niet voldeed (15 gevallen), die geen konfektieaktiviteit meer hebben (30 gevallen), die een andere dan konfektieaktivi teit uitoefenen (3 gevallen). Er waren 5 bedrijven die geen 5 werknemers meer hebben om dat recentelijk hun personeels bestand onder die drempel ge- zakl is. Deze vijf bedrijven wer den echter wel in de verwerking van de gegevens opgenomen. Zodoende kwamen nog zowat 120 bedrijven in aanmerking. Nadat naar een aantal onder een herinneringsbrief werd ge zonden hebben 64 bedrijven een bruikbaar antwoordformu lier teruggestuurd, hetzij 53,4 van het totaal van de in aanmerking te nemen bedrij ven. Identificatiegegevens Van het totaal van de 64 onder nemingen zijn 12 bedrijven op gericht voor 1946. Sedert 1966 zijn nog 16 firma's opgericht, zodat in de tussenliggende pe riode, dus van 1946 tot 1965 een totaal van 36 ondernemin gen in de konfektienijverneid werd opgericht. Het grootste aantal van de be staande bedrijven, namelijk 36, is nog steeds een éénmans zaak, alhoewel onder de vorm van PVBA eveneens een aan zienlijk aantal (22) werkzaam is'. Het aantal naamloze ven nootschappen is eerder be perkt, namelijk 6 eenheden, wat in deze sektor echter niet verwonderlijk is. Wanneer de inplanting in het arrondissement beschouwd wordt stellen we vast dat 14 bedrijven in Aalst gevestigd zijn, 10 te Denderleeuw en 13 te Haaltert, de overige fusie gemeenten zijn minder goed Veel leute en plezier bij de kinderen van de Gijzegemse gemeenteschool voor het goede poppenspel van ons stadspoppenteater Kwik. (vim) een flesje frisdrank, een paar snoepjes en een pakje chips is het kind aan een derde van zijn quantum ka- lorieën toe. Vroeger werd in vele scholen meer melk ge dronken. Waar is de tijd van de «melkbrigade»? Melk is onontbeerlijk in de voeding van het kind en voor melk- verbruik worden subsidies toegekend. Belemmert drinken van melk te 10 u de eetlust niet van de kinderen tegen het middagmaal? Wat doen met kinderen die geen melk lusten (of zulks denken)? Hoe kan men verbruik van frisdranken buigen naar melkverbruik? Hoe kan men de attitude om melk te drinken bekomen? Kan de prestatiekurve die op school na 10 u lichtjes daalt niet op peil worden gehouden door melkver bruik tijdens de speeltijd? Een hele reeks vragen en problemen die vanuit ver schillende gezichtspunten werden behandeld en waar voor geen absolute alleen zaligmakende recepten schijnen te bestaan. Ook meer vis! In schhoolmaaltijden is vaak te kort aan mineralen wegens het ontbreken van vis, schelp- en schaaldie ren. Door gebrek aan jo dium kunnen kropgezwellen ontstaan. Vis is wel duur, wordt geop perd. Vroeger at men haring dat kostte toen zeer weinig. Vroeger moest men 's vrij dags vis eten (gekorrigeerd in «mocht men 's vrijdags geen vlees eten). Allemaal faktoren die hun stempel hebben gedrukt op het eet patroon van schoolkinde ren. «Preventief» morgenmaal: Zo men weet dat het kind op school geen melk zal drin ken, melk die noodzakelijk is voor bepaalde aminozu ren uit dierlijke vetten, geeft men het kind thuis 's mor gens reeds melk te drinken. Melk is een volledig en zeer goedkoop voedsel. Wel kan koördinatie zich stellen tus sen het ontbijt en het tien uurtje. Heeft het kind nog eetlust? Is het tienuurtje geen sus- sertje voor moeder om er zich 's morgens gemakke lijk vanaf te maken? Celstoffen en vitaminen B haalt het kind best uit vol korenbrood. Bij de boter ham een tweede eiwit, bvb. vlees, en liefst weinig jam of marmelade om het sui kergehalte te drukken Moeder moet dus door het geven van een degelijk ont bijt preventief optreden voor wat in de loop van de dag zou kunnèn mislopen qua voeding. «Aanvullend» avondmaal Uiteraard weer volkoren brood, een eiwitbron (vis, vlees, kaas) en, hoe onge bruikelijk ook, zeker ten. Melk dient het kind pei t van 112 tot 3/4 liter te gel ken en dan liefst, onr njtj; overdreven vet te vermi S( afgeroomde melk Rijst en deegwaren ku or onze «patat» vervan Aan te bevelen is varia l de voeding. In de voer trouwens niet alleen. Gehandeld werd nog boter of margarine, ove^n ir cholesterolgehalte, kleurstoffen, over al niet hygiënische verpal|9we maar in het bestek va artikel kan daarover nie geweid worden. Gesteld wordt nog di "9; zekere mate «voedlnj het leerprogramma moeten worden men. Tot slot werd nog gevi of melk écht van eer komt? 9' aart de uirr ook jrer 197 In het kader van het Plan Spitaels, meer bepaald in het Bijzonder Tijdelijk Kader, werden door het subregionaal Tewerkstellingskommissie Aalst-Oudenaarde enkele jonge mensen aange worven teneinde de konfektienijverheid in de arrondissementen Aalst en Oudenaarde eens door te lichten. Onderstaande gegevens hebben echter alleen betrekking op het arrondisse ment Aalst. bedeeld wat betreft de konfektie-nijverheid. TEWERKSTELLING Wat betreft de tewerkstelling zijn er maar twee bedrijven die meer dan 100 personen in dienst hebben, hiervan is er één in Groot-Aalst gevestigd en één te Herzele. Te Dender leeuw zijn er 2 ondernemingen met meer dan 50 personeels leden, voor het overige zijn deze konfektiebedrijven wat betreft de grootte min of meer gelijk verspreid over het arron dissement. Natüurlijk is het grootste aantal tewerkgestelden in deze sektor vrouwen, namelijk in deze 64 bedrijven 1422 eenheden te genover 84 eenheden voor de mannen. Van het totaal aantal tewerk gestelden met volledige werk tijd zijn bijna 45% personen met een leeftijd gelegen tussen de 25 en de 40 jaar, 35% zijn jeugdigen van minder dan 25 jaar. Deze verdeling verschilt echter duidelijk voor de man nen afzonderlijk, voor hen zijn bijna 60% te situeren in de leef tijdsgroep van 41 jaar en meer, slechts 13% zijn jonger dan 25 jaar. De totale tewerkstelling in 54 bedrijven nam gedurende de periode 1975-1978 af met 9% Dit is voornamelijk te merken in de kleinere ondernemingen, maar tevens bij de bedrijven van 50 tot 99 werknemers. In de 2 ondernemingen van meer dan 100 werknemers nam de tewerkstelling echter toe, na melijk met 8 personen of 3,8 Geografisch gezien moest de gemeente Zottegem de zwaar ste klappen inkasseren met een daling in de konfektienij verheid van 36,5%, Sint Lie- vens Houtem, Lede, Haaltert en Geraardsbergen kenden ongeveer een gelijke daling, namelijk respektievelijk met 17,4%, 16,6%, 15,7% en 16,1%. Alle overige gemeen ten kenden eveneens een af name in de tewerkstelling, ech ter in geringere mate dan dit in voorgenoemde gemeenten het geval was. In 1978 zelf werden 138 perso nen ontslagen, het grootste aandeel hiervan was voor re kening van de jeugdigen met 52,9%, minder namelijk 36,2% was het voor de groep van 25 tot 44 jaar en 10,9% voor de zen ouder dan 45 jaar. De grootste afvloeing vond plaats bij ondernemingen met 20 tot 49 tewerkgestelden. Eveneens in 1978 werden 137 personen aangeworven, het grootste aandeel hiervan was eveneens voor rekening van de jeugdigen met 59,1% van het totaal. We stellen dus een verjonging vast van het personeelsbe stand in de konfektienijverheid. Het grootste aantal aanwervin gen vond eveneens plaats bij ondernemingen met 20 tot 49 tewerkgestelden, namelijk 75,2% van het totaal. GEDEELTELIJKE WERKLOOSHEID Het grootste deel van de bedrij ven zit geplaagd met gedeelte lijke werkloosheid. Slechts 9 ondernemingen kenden geen werkloosheid. Meestal is het stelsel van de gedeeltelijke 1 tot 4 dagen per week. OMZET De meeste ondernemingen hebben een omzet gelegen tussen de 5 en 10 miljoen. Een aanzienlijk, aantal hebben een omzet van minder dan 5 mil joen. Slechts 5 bedrijven beha len een omzetcijfer van 50 mil joen en meer. 4 van deze laat ste groep werden opgericht voor 1955. Slechts een gering aantal be drijven gaven een overzicht van de evolutie van hun omzet. Het grootste deel hiervan ken den een toename van de omzet in vergelijking met 1972. Er zijn zelfs 10 bedrijven die meer dan een verdubbeling kenden. De meeste ondernemingen werken op maakloon, voor het overige worden meestal ver kocht aan de groot- en klein handel. Er is een bedrijf dat uit sluitend verkoopt aan de kon- sumenten. INPLANTING Er werd aan de bedrijven ge vraagd welk element doorslag gevend was voor de vestiging van het bedrijf of voor de konti- nuïteit ervan. Wat betreft de beschikbare infrastruktuur zijn er 24 bedrijven die de weg be langrijk vonden, 7 bedrijven stipten daarentegen de weg samen met het spoor aan als belangrijke vestigingsfaktoren In verband met de arbeids markt schijnt de aanwezigheid van voldoende vrouwelijk per soneel in belangrijke mate van doorslaggevende aard geweest te zijn bij de vestiging van een groot aantal bedrijven Eveneens belangrijk is het on geschoold personeel, het ge schoold daarentegen is slechts in geringe mate van belang. Een aantal ondernemingen vernoemt eveneens de verkre gen staatssteun in de vorm van subsidies, kapitaaltoelagen, rentetoelagen en fiscale voor delen als een belangrijk ele ment bij de vestiging in onze streek. Andere faktoren zoals streekgebondenheid, over name van de zaak van de ou ders, bezit van grond en derge lijke speelden een onderge schikte rol. Een minderheid van de bedrijven is niet tevreden over de huidige vestigings plaats omwille van een genm kige wegeninfrastruktuu het feit dat het bedrijf m 51 bereikbaar is met het ope c vervoer. Er schijnen evei '9 klachten te zijn over de stfle sterkte van de elektricitei Op de vraag of er bij de van de afgewerkte prod 1 moeilijkheden bestaan woorden 29 bedrijven or nend en 8 gaven geen woord. Twee bedrijven m dat ze geen afzetprobl kennen aangezien ze op loon werken. De overig dememingen kennen du moeilijkheden bij de vooral omdat hun prijzei e"f concurrentieel zijn. Een i 'np' bedrijven vernoemde V. eens de import van goe< artikelen uit de Oos GR landen rdac ng in 1 om :ykli ;t et de akt nge oep iste Var is c di TOEKOMSTIGE ONTWIKKELING Er werd eveneens geL, 0; meerd over de toekomst^ nen van de ondernem voor de volgende 5 Slechts 4 ondememinger woorden dat ze konkret pantieplannen hebben, meerderheid gaf echter te nen dat ze de toekomst vy asfe rooskleurig inzien. De rfcroe hiervoor is voornamelijk d olm zekerheid van de marktsifleel maar eveneens de te loonlasten. In tweede werd de te lage arbeidsprd. tiviteit genoemd alsook et kort aan financiële midde KANTOOR VAN NOTARIS H0GEWEG 3B EREMBODEGEM TEL. 21.11.05 - 70.20.74 a. Gelijkvloers: met ongeveer 593 m2 bebouwde oppen/lakte: 1Het standinggedeelte: Grote ontvangsthall (marmeren bevloe ring met vestiaire; uiterst ruime living (vast tapijt als vloerbekleidng) met open haard en zeer grote ramen (prach tig uitzicht op de Osbroekvallei); ont- de notaris in consignatie gegeven wor den op het tijdstip van het hoger bod, dat bij deurwaardersexploot aan de no taris moet worden betekend; dit exploot wordt de koper aangezegd De toewijzing ten gevolge van een ho ger bod wordt gehouden door dezelfde notaris en op dezelfde wijze als de eer ste toewijzing; deze toewijzing, die voor eenieder openstaat, is definitief De notaris kan het hoger bod w van personen die hij niet kent of de gegoedheid hem niet bewezf Hij kan in alle gevallen van de o| een borg eisen; weigert de nota hoger bod, dan maakt hij van die ring terstond een met redenen o proces-verbaal op VERMOGEN VAN OPBOD op de prijs van 8.300.000 frank, boven de kosten, bekomen blijkens proces verbaal van toewijs onder schorsende voorwaarde van gebrek aan opbod ge houden ten overstaan van de Heer Vre derechter van het 2" kanton, te Aalst, door de Notaris G Caudron, met tus senkomst van notaris Chr. Peers op 2 maart 1979. BETREFFENDE RECENTE STANDING- VILLA met Patio te Aalst-Erembodegem Ninovesteenweg nr. 109 (mooie ligging in Osbroekvallei) Een recent gebouwde, uiterst welgele gen en zeer luxueus ingerichte heren woning met patio en omliggende sier- tuin, te Aalst-Erembodegem, Ninove steenweg nr. 109, gekadastreerd sectie B nrs. 138-H en 138-N, palende of ge paald hebbende noord M Guy Peynsaert-Mandoux, oost en zuid M. Jozef Landuyt - Comeyne en de erven van M Achiel Van Landuyt- Sonck, west de Ninovesteenweg. Groot volgens kadaster: 31 aren 41 ca. Breedte aan de steenweg; 39.45 m. Kadastraal inkomen 26.930 frank. Het gebouw dat alleen bestaat uit gelijk vloers en kelders behelst. bijtplaats, 3 ruime slaapkamers, nacht hall met muurkasten, uiterst luxueuse badkamer voorzien van alle comfort 2. Het bureelgedeelte: bureelplaats met afzonderlijke ingang en hal op zij kant van het gebouw 3. Het service-gedeelte: modern inge richte keuken, afzonderlijke dienst ingang met hall aan zijkant van het ge bouw, wasplaats, logeerkamer, bad kamer. 4. Het garagegedeelte: zeer grote ga rage met 3 inrijpoorten (3 auto's) B. kelderverdieping: 4 kelders (opp. 90 m2) en bergingskelder (20 m2) voor tuingerief Verder binnenpatio met overdekt ruim terras en waterfontein Mooie omliggende siertuin. Het gebouw is opgericht in 1968 in zeer degelijke materialen en is voorzien van alle modern comfort (centrale verwar ming, elektrisch bediende rolluiken en garagekantelpoort) Onverhuurd, vrij mits betaling van koopsom en kosten. Te bezichtigen: elke woensdag en za terdag van 14 tot 16 uur. Dit recht van opbod is voorzien door artikel 1592 G W dat luidt als volgt: «Eenieder heeft gedurende vijftien da gen na de toewijzing het recht een ho ger bod te doen. Het meer gebodene mag niet lager zijn dan één tiende van de hoofdprijs van de toewijzing; het mag evenwel niet lager zijn dan 10.000 F en moet niet hoger zijn dan 250.000 F. Dit bedrag moet op het kantoor van los Het is wellicht minder bekend dat in de eerste jaren vèebt deze eeuw in België een vrij belangrijke nationale au ien bouwnijverheid bestond. In de brosjure met bovenstaande titel, het dubbele numrr 232-233 van de Vlaamse Toeristische Bibliotheek, beg i Jozef Lauwers, uit Perk zijn opstel met hoe men reeds sin >i. de Oudheid tot het bouwen van een zelfbewegend voerti ja's is gekomen; verder gaat het dan over pater Ferdinand V< ste biest, Simon Stevin en Nicolas Cugnot tot Carl Benz (1885 n c Na deze interesante inleiding geeft de auteur ons het rela im van de lotgevallen ener specifiek Belgische, thans verdw roo nen, autofabriek, nl. «Excelsior» teZaventem. Met verwij bj,- ging naar Minerva, Imperia en FN, insgelijks Belgische s U(j, tomerken uit vroegei tijd, krijgen we menig detail zo v nir --.l~ l-_i 111,1 technische als van ekonomische en sportieve aard over fc., Zaventemse auto's, die in wedrennen eervolle plaats veroverden en waarvan er een door Koning Albert we aangeschaft. Na de jongste wereldoorlog werden echter de Belgisd merken door buitenlandse konstrukteurs van de kaart g veegd. Ten slotte laat Jozef Lauwers nog een der arbeide !en van de fabriek aan het woord, waarbij we nog een aant r9 details als mémoires vernemen. Die brosjure is een stuk streekgeschiedenis met veel illu traties! t Losse nummers van de Vlaamse Toeristische Bibliothee zijn, zolang de voorraad strekt, te koop in al de V.T.B boekhandels tegen 30 fr. per eksemplaar (60 fr. voor ee't. dubbel nummer zoals het onderhavige). Prijs telkens tjkei verhogen met 2 fr. als over de post moet worden toegezor inii denMen kan daar ook inschrijven op een abonnement voc jkei twaalf achtereenvolgende nummers tegen slechts 300 lijk verzendingskosten inbegrepen. Zulk abonnement kan o ieder ogenblik ingaan. iecj( IfS doo om, aiel 1 bes War do tot (Di aroi let .in lats wa ien

De Voorpost | 1979 | | pagina 6