Q M IPOGRAFISCHE KAART, MOEILIJKE BEVALLING ini-sociale school Én het A.C.W. ït de agenda van de K.B.G. -UT0Z0EKT0CHT- ■IZ0EN GING TE HEKELGEM VAN START HOENDERHOK DE ZOTTE MADAM J De Voorpost - 9.3.1979 -7 Pe' t kader van «Het Jaar van het Kind» speelde VTB-VAB- F te genwoordigster Annie D'Hondt - De Smet dadelijk in op orT] nitiatief van kartograaf Etienne De Bruyn, lid van de srmijjkeijjke bloeiende VTB-afdeling. i ku ior volwassenen maar ook 'van grotere schoolgaande ariafl zou een tentoonstelling voejr het tema «Een topgrafi- kaart, hoe maakt men nog een verrijking meebren- ov€ in inpikken op een heden- te, se trend waarbij gebruik al aartmateriaal,atlassenen irpal 9werken didaktisch aan k va de zijn. njeuime belangstelling werd ook genoteerd voor de jjj ingszitting in de stemmige i. friiezaal van Erembode- ™- Centrum waar voorzit- ma op< ster Annie iedereen dankte die had bijgedragen tot de realisa tie van deze niet zo alledaagse tentoonstelling, inzonderheid dan het Nationaal Geografisch Instituut (het vroegere «Militair Kartografisch Instituut» dat verburgerlijkt is en een parasta- tale instelling is geworden met 400 personeelsleden), het stadsbestuur, het Hoofdbes tuur VTB en het plaatselijk Ko- mitee Jaar van het Kind. Ook schepen Herman Roels dankte en waardeerde ten zeerste voor dit merkwaardig initiatief waarbij hij de hoop uit sprak dat de scholen van Groot-Aalst er gebruik zouden van maken. Schepen Eddy Monsieur, verantwoordelijke voor het Jaar van het Kind, waardeerde Erembodegem als toonaange vende deelgemeente die een aktiviteit lanceerde die dienstig kan zijn voor heel Groot-Aalst Een voorbeeld van samenwer king tussen stad en deelge meenten, Kinderhoofden die nen niet proppensvol te worden gevuld maar belangrijk is dat ze bronnen kunnen raadplegen en technieken beheersen waar door ze aan de weet kunnen komen van wat hen interes seert of gevraagd wordt. Een irende vijf zaterdagvoormiddagen tussen 10 maart en 7 1979, telkens van 9u tot 12u30, organiseert het A.C.W. ;n ge|nini-sociale school, dit onder de titel «Morgen Anders», iktuu vormingscyclus, die zich vooral richt tot jonge mensen ijf m !n en 33 jaar> behandelt drie grote tema's: De sociaal - ope omische toestand van Groot - Aalst, de Ruimtelijke Or- evei '9grondbeleid en huisvesting en de welzijnszorg en de Ie sti,le dienstverlening. Zaterdag 17 maart 1979 han delt Raymond Uyttersprot, provincie- en gemeenteraads lid over de «Sociaal - Ekonomi- sche toestand van Aalst». Zaterdag 24 maart 1979 be spreken de heren M. Nijs en E. Van Essché, respektievelijk Voorzitter en Sekretaris van Veilig Wonen de «Ruimtelijke Ordening, Grondbeleid en Huisvesting. Zaterdag 31 maart 1979 wor den door de heren Hector Petit voorzitter O.C M W. - Zotte- gem, Piet Rousseau Ö.C.M.W.-lid Aalst en Henri Vander Veken, gemeente raadslid Aalst volgende onder werpen onder de loep geno men: «Welzijnszorg, Sociale Dienstverlening OCMW en Gemeente» ij (jg :yklus heeft de bedoeling Droci it een a,9emene inleiding de problematiek vooral de n Qr lemers tot zelfwerkzaam- -een aktiveren. Aldus kunnen ,n m nge konkrete opdrachten, irobl oePsverband, persoonlijk Sstelde problematiek erva- Vanuit deze ervaring zal opi f du is de daaropvolgende les H_ diskussie opgebouwd ijzerlen 1 nschrijvingsgeld bedraagt Ie en h'ervoor krijgt men goer ^kumentatie gratis. OosfGRAMMA rdag 10 maart 1979: voor- ig van de kursus en inlei- door de heer Piet Van Tit- om, verbondssekretaris 9%. over Pendel, tewerkstel- )ms ;n werkloosheid. iemr 5 igei kre: >en er te 1st vu asfenfeest: woensdag 21 maart 14.30 uur in de barkelder van I Iroen Kruis. Hoogtepunt van dit feest dat in Karnavaleske ijk d ning verloopt is de verkiezing van een Prins en Prinses van de ktsihleefttyd. (Deelname in de onkosten: 20 fr.). Kandidaturen voor ns- en prinsesverkiezingen moeten vóór 14 maart binnenkomen niel Backaert, St. Jozefstraat 6 te Aalst De cyklus wordt dan besloten door de Heer H. Lievens die op 7 april 1979 zal spreken over de «Kristelijke Arbeidersbewe ging: door engagement en in zet naar een betere samenle ving». Het paneelgesprek wordt opgeluisterd door een klank- en diamontage. De mini-sociale school wordt dan afgesloten door een gezel lig samenzijn, die op een nog nader te bepalen avond na de paasvakantie zal plaatsgrijpen. Hier zal aan alle deelnemers, samen met het bestuur en de inleiders een etentje worden aangeboden. Wie meer inlichtingen over deze kursus wil kan zich richten tot volgende personen: Jef De Smet, Immerzeeldreef, 2619300 Aalst - tel. 053/70 00 12 Monique Janssens, Beuken laan, 64,9440 Erembodegem - tel.' 053177 76 36. Hector Pqtit, ACW St. Joris- straat, 26, 9300 Aalst - tel: 053/21 39 61. VEHE te de Isprc ik ee idde ig bestaan: De KBG van bestaat dit jaar 25 jaar. festiviteiten worden ereid. urging: tfartinusparochie iedere donderdag der maand, tot 12 uur: lokaal Groen Ju-tparochie: tweede don- de 0| g- van 9 tot 12 uur in de (Dr. de Moorstraat). St. aroeble: derde donder- initief od w nt of ;wezi nota indie leno ssinn Derti )i giscl irt g thet TB ir ee >t dag. van 9 tot 12 uur in St. Annakring. OLVrouw- en St. Janparochie: vierde donderdag, eveneens van 9 tot 12 uur. Plus 3 pas: De aandacht wordt erop gevestigd dat het Ministerie van Nederlandse kuituur gratis «Kulturele» paspoorten uitreikt aan 60-plussers voordelen: kosteloos bezoek aan musea... Inlichtingen bij het bestuur. Telefoon aan verminderd tarief voor 70-pIussers. Inlichtingen bij de Informatiedienst van KBG. op volgend adres: Victor Sterck, Beekveldstraat 23 te Aalst, of: RTT, Ridderstraat 53. Dienst warme maaltijden: Het OCMW startte op 4.12.78 met deze hernieuwde dienst die warme maaltijden aan huis brengt. Inlichtingen bij Victor Sterck (zie hoger) of bij het OCMW, Gasthuisstraat 40 Aalst. tel. 053/21.23.92, toestel 120. De leden wordt ook gevraagd aan de wijkverantwoordelijken kennis te geven van gouden Jubilea, overlijdens enz..., op name in ziekenhuis, of ziekte thuis... Men kan ook nog steeds lid worden van hobby- en kaartclub, en van het zangkoor. W.L. topografische kaart kunnen manipuleren en begrijpen is een dergelijk hulpmiddel waar bij zelfaktiviteit en aanschou welijkheid aan de basis liggen van een didaktische benade ring van de plaatselijke geogra fie. Initiatiefnemer Etienne De Bruyn noemt een topografi sche kaart voor scholen een onontbeerlijk werkinstrument. Ook voor jeugdgroeperingen. De belangstelling ervoor stijgt trouwens onafgebroken. Hij wijst dan ook vooral op de grote nauwkeurigheid waarmede dergelijke kaarten worden op gesteld In een zeer humoristische stijl, waarbij kwinkslagen voortdu rend aan de orde waren, schet ste afdelingshoofd van het Ge ografisch Instituut, de heer Van Herreweghe, hoe dergelijke kaarten ontstaan nadat ons via een niet meer zo up to date film in weinig interessante omstan digheden een filmpje over dit onderwerp werd gepresen teerd. Dat men een uiteraard eerder wetenschappelijk droge stof ook levend kan laten wor den en door de toehoorders zelfs laten meeleven toonde ons deze zeer eminente spre ker, vlot en gevat causeur. Alhoewel spreker het allemaal zeer eenvoudig weet voor te stellen blijkt wel dat het opstel len van een topografische kaart een moeilijke en vooral langdu rige bevalling is. Een topografische kaart onder scheidt zich van een andere door haar drie-dimensionaliteit waarbij via hoogtelijnen het re liëf is af te lezen voor een geoe fend oog Ook dient ze metrisch volledig juist te zijn. Daar men vroeger dacht dat de aarde een bol was, daarna dat het een soort rugbybal, een el lipsoïde was en men nu over helt naar een peervorm moet alles dus worden weergegeven en overgebracht naar een plat vlak. Via projektie moet men er dan toe komen dat de punten van de ellipsoïde overeen stemmen met deze van het vlak. In België gebruikt men hiertoe de kegelprojektie van Lambert met de snijparallelen van 49,50' en 51,10» noorder breedte. Deze projektie heeft als eigenschap de hoeken te bewaren en de oppervlakten te vervormen. De afstanden wor den evenwel nooit 0,85 per 1000 gewijzigd. Geodetische punten worden bekomen door de verdeling van het grondgebied, in driehoeken (triangulatie) waartoe opmetin gen noodzakelijk zijn met teo- doliet en afstanden er met mi crogolven, een instrument dat op 30 km afstand maximaal een afwijking van 10 cm toe laat. Dit instrument vervangt veel tijdrovend werk te velde en Van Herreweghe noemt het dan ook voor vele lieden van het Instituut die vroeger «te velde» opereerden, een stiel bederver. Na werkzaamheden met de waterpasser om de hoogten te meten komt men tot een koördinatenstelsel waarbij elk punt via een referentiesys teem gesitueerd kan worden. Dat onze landgenoot Gerard Mercator hierbij eeuwen gele den een techniek wist te ont wikkelen die internationaal nog steeds wordt gebruikt is voor de derde grote Rozenautorally van rallyklub Dendria verleden zondag te Hekelgem het STOC-rallyseizoen eel geopend. Berst was er te 11.10u in de Affligemse Abdijkerk een itige eucharistieviering, verzorgd door «mensen van de Lezingen, rondgang met de schaal, de mis dienen, lebeurde allemaal door rallyers. Ook de voorganger aufcen rallyman in de persoon van E.H. Bert Stienaers van Josco, gewezen voorzitter van Dendria. jmrr begi aangepaste lezingen •milie wenste hij zijn ja's in de zoektochten id Vt ster» zoals de Wijzen 188! it Oosten er een had- relaim hen te leiden. Ver- srdyy roost en sterkte op de >fwtj bij hitte een schaduw, 8 ude en regen een be- ^ming' b'i uitputting Afdichting, bij beproe- wp staf en bii schiP- "een veilige haven», pappenheimers ken- hield Bert Stienaers ei'dejte" sintese van ge- aanl re9e|s voor: «Leren le- et en voor eikaar. An- jllU: in vriendschap helpen lats van ze klein te walsen. Anderen zien iend en niet als kon- Ontspanning be- ins I iker dan spanning en ezoi ining. Meedoen be rt vocjker dan overwinnen 00 I lijkheid liever dan be- lede wisten de mis- rs waaraan zich te houden wilden ze hun sport en vrijetijdsbesteding be drijven op niveau. Na de mis wijdde E.H. Stie naers op de parking bij de abdijkerk, elk afzonderlijk, een dertigtal wagens waar na overgeschakeld werd naar het Gildenhuis voor een volwaardige koude schotel. Ondertussen had de driest neervallende regen opge houden en kwam er zelfs zon piepen over het door de gebroeders Frans en Marcel Callebaut uitgestippeld par koers dat door Thérèse en Bob Van de Sijpe terdege werd gekontroleerd. 106 deelnemers hadden zich in tussen aangeboden wat, gezien de miserabele weersomstandigheden 's voormiddags merkwaardig mag worden genoemd. Via de gebruikelijke op drachten waar gezocht en geteld moest worden en waarbij een deelnemer of een voorbijganger zich wei nig sportief had aangesteld door een herkenningspunt onzichtbaar te maken door er modder op aan te bren gen bereikten de deelne mers na een spannende en ontspannende namiddag weer het Gildenhuis. Dis kussie hoort nu eenmaal bij een rally en brengt er de sfeer in. «Dieren tellen» scheen wel een niet zo mak kelijke aktiviteit waarbij te veel fantasie parten kan spelen. Vroeg, en dat is alvast een pluspunt te meer, werd o- vergegaan tot de prijsuit reiking. Hierbij naam en ploeg van de eerste twintig: 1. Albert De Witte (MTT) (Mastentop Kempen) 2. Bert De Ronne (RCU) (Rallyklub Uilenspiegel- Gent) 3. Daniël Duqoesne(MTT) 4. Jaak Badisco (RCU) 5. Marcel Bijtebier(RCU) 6. Sylvain Claus (RCU) 7. Baudouin Baudoncq (RCU) 8. Petrus Scholliers (MTT) 9. Maurits MarschalcK - 10. August Claeys (RCU) 11. Ernest Van Necker^ spel (MTT) 12. Raf Van den Abeele (RCU) 13. Hugo Mees (MTT) 14. Armand Vyncke(RCU) 15. Jozef Lamberts (MTT) 16. Julia Verkimpe (RCU) 17. Frans De Wit (MTT) 18. Roland De Ronne (RCU) 19. Mw. André De Smedt (Dendria) 20. André De Smedt (DEN) In de interklubrangschik- king werd rallyklub Masten top nipt winnaar. Eerste van Rallyklub Bezemwagen werd Daniël Crabbe. Op paasmaandag 16 april zorgt de Meldertse Kulture le Kring in samenwerking met rallyklub «Bezemwa gen» voor een waardige her kansing. LH Of ze zo zot is als haar bijnaam laat ver moeden, betwijfel ik sterk. Ik denk zelfs dat ze bijzonder verstandig is en dus mis schien toch. een beetje gek, want grenst supehntelligentie niet aan krankzinnig heid? Wat er ook van zij, ik weet niet hoe ze aan die betiteling komt. Misschien omdat haar grijzend haar waarschijnlijk door haarzelf) geknipt is zoals je dat wel eens ziet bij kinds geworden oude vrouwen: rechttoe, rechtaan? En verder draagt ze nogal bui tenissige, in feite ouderwetse kleren. Maar dat is dan ook alles waarin zij zich - uiterlijk althans - van een gewone sterveling on derscheidt. Ze moet er zelf om lachen, om dat «zotte madam»: «Ze zeggen dat ik zot ben». Als je wéét dat je niet voor vol aangezien wordt, ben je eigenlijk al normaler dan de rest Maar 't kan me niet schelen». Ze lijdt er wél onder. Geen mens die het goed meent, blijft ongevoelig voor kritiek. Hoe oud zou ze zijn? Zestig of veertig, je kan er geen leeftijd op zetten. Laat ge trouwd, meteen scheikundig vorser, als hij nuchter is. Stof voor wel tien artikels. On danks alle miserie blijft ze in hem geloven. Haar vader was brouwer, welgesteld eer tijds: zij studeerde in de sjiekste scholen. Je merkt dat ze van goeden huize is; een soort verarmde aristokrate, verfijnd, zon der dat ze zich daarvan bewust is, want ze is joviaal, rechtuit en simpathiek. «Pasop, hoor» waarschuwt men mij daarop, haar vriendelijkheid is vooral kommercieel ge richt!» (ze houdt een bizar winkeltje van sterke dranken open, enig in onze streek). Zie, daar krijg ik de kriebels van. Vandaag de dag aanziet men zulke praatgrage vriendelijkheid als een middel om klanten tot kopen aan te zetten. Ook als dat waar lijk zo zou zijn, het stoot tenminste niet zo af als de onpersoonlijke, koel-afstandelijke en bijwijlen norse bediening die je in de meeste winkels tegenwoordig krijgt naast de waar voor je lieve geld. Waarom hoeft hartelijkheid van een winkelierster nu per sé berekend en vals te zijn Enfin, zij is innemend, vind ik. Ze heeft een heel aparte manier om dranken én wijze praat te verkopen: babbelen, ménsen, en vra gen, honderduit, over dingen des levens vooral. Tussen leven, liefde en dood door doet ze je proeven van alle mogelijke geestrijke brouwsels, gewaarborgd natuur zuiver, betaalbaar en vrij van gif, kleur- en bewaarstoffen, alles volgens een aloude, beproefde en, wat belangrijk is, gezonde werkwijze. Er mag geen gratis reklame gemaakt wor den in dit blad, dus hou ik het maar bij bloot vermelden van haar koopwaar zonder naam; trouwens, mondeling doe ik anders al genoeg mijn best voor haar. De AVRO is een tijd geleden bij haar op bezoek geweest. Radio Hilversum heeft een klein uur zendtijd voor haar uitgetrok ken. Na afloop van het vraaggesprek en het filmgedoe zuchtte de verslaggever moedeloos en bemoedigend tegelijk: «Kon jij je winkeltje toch maar naar Neder land verhuizen, ze zouden je deur platlo pen!». Het is een flauwe troost. In ons land heb je goed praten over beter leven, wonen en werken, ze koelen hier even vlug af als ze warm lopen vooreen mentaliteitsverande ring van dat soort. «Man, 't is al gelijk waarvan we doodgaan. Doodgaan moe ten we toch!». Voila. Zo redeneert Jan met-de-pet. «Ze is zot», zeggen ze dan. Waarom? Omdat ze zich afzet tegen onze weg werpmaatschappij? Omdat ze komaf heeft gemaakt met groen ten in blik, diepvriesvlees, syntetische wij nen, verstuivers, gekleurd toiletpapier, de- tergenten en alles waarmee de mens de boel hier zo kant-en-klaar én komfortabel om zeep helpt? Omdat ze niet gelooft in vrije liefde, gelden uiterlijk vertoon? Ze klampt vooral ionae mensen aan. Met de jeugd is misschien nog iets te (her-) beginnen, die is nog niet zo murw. Wie onverstoorbaar zijn eigen eenzame weg gaat, noemen ze in het Duits een «Einzelganger». Ach, ze trekt het zich niet zo erg aan, dat ze er het bijltje ontmoedigd bij neerlegt. Zoals de boer: hij ploegde voort. Alleen ik vraag me soms wel eens af wat ik ga drinken, als zij er niet meer zal zijn. Britt ons wel een reden tot fierheid. Komen dan de fotogramme- trische werkzaamheden. Is het geodetisch net in orde qua planimetrie en altimetrie dan kan men tot de volgende fase overgaan. Sinds Wereldoorlog II werkt men inderdaad met luchtfoto's die elkaar 60 overlappen en aan iemand met geoefend stereosokopisch oog het reliëf weergeeft. De vlieg hoogte voor dergelijke luchtfo to's bedraagt ongeveer 3300 m en de schaal van opname is 1/2 1500. Het vliegtuig vliegt echter niet volmaakt horizontaal en rechtlijnig in zijn koers en voor de opnamen dringt zich dan ook een ingewikkelde korrek- tiebereking op. Kartografische werkzaam heden komen dan met de ste reominuut op 15.000 die tot de traditionele kaart moet worden omgevormd. Via een bijzondere techniek met saffieren wordt in plastic Namen van gemeenten, ge huchten, plaatsen komen erop. Eveneens waterlopen en hoog- tecijfers waarbij ook rood voor belangrijke wegen, groen voor bossen en boomgaarden en blauw voor wateren worden gebruikt. Geelbruin wordt ge bruikt voor altimetrie en bruin voor buitenlands gebied. Tenslotte krijgt de kaart haar definitieve vorm in de offset drukkerij. Tussen het tijdstip van de luchtopnamen en de publi- katie van de kaart liggen twee a drie jaar. Luchtopnamen wor den liefst genomen in de herfst wegens het ontbladerd zijn van de meeste bomen zodat ook de wegen in de bossen zichtbaar worden. Aan de nieuwe topografische basiskaart, voltooid in 1970, werd 15 jaar gewerkt. Ze steunt dan ook op een geodetisch stramien met hoge dichte en homogene nauwkeurigheid. Dat de Belgische kaarten beter zouden zijn dan die van andere landen wil de spreker niet ge zegd hebben. Wel dat «ze ge woon de beste zijn». Bij grens geschillen met een van onze buren zijn hét dan ook raditio- neel onze kaarten die moeten uitmaken of een bepaalde bo menrij of grachtje op Belgisch of op vreemd gebied liggen. Door de vermelde duur van de verrichtingen stelt zich het pro bleem van het aktueel zijn van de gegevens, probleem dat slechts zijn oplossing kan vin den in automatisering van de verrichtingen. Zo worden nu komputers aangewend met grafische randapparatuur zoals interaktieve sistemen, scan ners en plotters. Sinds enkele tijd ontstond er een nieuwe veelbelovende kar tografische mogelijkheid, nl het analyseren van gegevens afkomstig van satellieten. In het instituut werkt men steeds op schaal 1/15.000 wat dan wordt vergroot of verkleind tot 1/10.000, 1/25.000 of 1/50,000. Een basiskaart op 1.25.000 kost 60 fr. per kwartblad. Ver der heeft het Nationaal Geogra fisch Instituut een brede waaier van topografische en alge mene kaarten en allerhande kaarten van bepaalde gebie den en facsimile's van oude kaarten o.a. van Mercator. Met deze tentoonstelling le verde VTB-VAB- Erembodegem echt baan brekend werk dat veler ogen deed openstaren in een on gekende materie. LH «Kijk» zei hij «hier kwam die kogel aan!» en hij wees met zijn rechterduim op de plaats juist onder zijn hart. Maar ik had zo'n zware leren riem met allemaal beslagen platen erop, en die is gewoon afgeschampt! Een centimeter meer naar links of rechts en 't was er mee gedaan. Foetsie. Weg.» Hij heeft me het verhaal tientallen keren verteld. Hij heeft het aan honderden ande ren wel duizend keer verteld, en altijd met hetzelfde gebaar en dezelfde intonatie, en hij liet de riem zien als een medaille als een relikwie. Het was een man als een paard, macht als de wortels van een boom, en hij kon prach tig vertellen met hele mooie aparte woor den waarbij je de smaak van het leven zo uit zijn mond hoorde. En toen op een dag ging men hem op het werk halen: zijn vrouw voelde zich niet al te best. Als hij thuis kwam waren de luiken dicht en was de pastoor er, want ze was eigenlijk al drie uur dood. Hij zei nog goeie dag en goeie avond, en hij krabde nog wat in de hof, maar meestal leunde hij op de spa en keek voor zich uit. Het verhaal van de kogel deed hij niet meer, en als het zomer was en hij, stond voor zijn deur en wé klapten wat zei hij alleen maar: 't is niet gemakkelijk in 't leven, 't is niet gemakkelijk.» Zijn dochter is komen inwonen, en een paar maanden later heeft men hem weg gedaanwant iedereen wist het en zei het: hij is er niet meer bij. Het was geen lastige zieke, maar de kleine kinderen liepen rond, en er kwam al eens bezoek, en je weet dan hoe het gaat. Na twee maanden mocht hij eens naar huis komen, voor een hele dag. 't Was kermis, en de processie ging uit, en de hele familie kwam taart eten. Hij zat in zijn rieten zetel met het schapenvel, in zijn ze tel waar hij altijd ingezeten had, en die ze gauw nog van de zolder gehaald hadden. Als de koffie uit was, en ze zetten de drup pels en de zoetekens op tafel stond hij op en zei dat hij eens naar de lochting ging kijken. In het hoenderhok hebben ze hem aevon- den. Zijn muis-gnjze ogen stonden nog open, en voor het eerst in jaren glimlachte hij. De long-rifle lag naast hem. Op het witte hemd zat een rode vlek. Op de plaats waar hij altijd met de duim gewezen had. Op de plaats waar hij jaren ervoor zoveel geluk gehad had. Fr. Caudron

De Voorpost | 1979 | | pagina 7