BOONTJE GEHULDIGD IN EIGEN STREEK VERHAALBELASTINGEN WORDEN VERMINDERD itaatssekretaris De Wulf over gezondheidszorg AANKOOP VAN KASTEEL VAN MESEN GEDWARSBOOMD 000R LEEDSE FUSIEGEMEENTEN EN MINISTERIES? i Pimii Editie Aalst Stad geeft toe aan protesten van inwoners HIJDAG 16 MAART 1979 32* JAARGANG NR. 11 - 22 F een uitgave van UITGEVERIJ DECUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052-21 40 60 Bankrek KB 442 8601481.36 Prijs per nummer: 22 F Abonnement: 1 jaar 990 F 6 maand 545 F 3 maand 285 F Verantwoordelijke uitgever A DECUYPER Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70.41 19 AR Hl ;an joi ze stni ucijn Jolt ij ie «Fl isse sren ontu meer dan ooit.. EEN WAARDEVOLLE BELEGGING Het huis met de betere service Vorige zaterdag werd Louis Paul Boon, naar aanleiding van de toekenning van de Driejaarlijkse Staatsprijs ter bekro ning van een literaire loopbaan, officieel gehuldigd in het Aalsterse kasteel Terlinden. In aanwezigheid van diverse prominenten, waaronder Minister van Onderwijs Ramae- kers, de heren schepenen Monsieur en Roels en talrijke vrienden van Boontje werd hij in eigen stad in de bloemen gezet. Inleider van de avond was schepen Monsieur, die in zijn openingsrede de grote waarde van Louis Paul Boon beklem toonde: «Louis Paul Boon heeft de grote verdienste zijn naam en die van de stad. we reldbekend te hebben ge maakt». Boontje zelf blijft echter een ondoorgrondelijk figuur: «Is hij de anarchist, die bij het zien van zoveel sociaal onrecht, iedereen een geweten zou willen schoppen; of is hij de man die vertederd foto's bekijkt van mooie vrouwen; of is hij de man die met melan cholische stem voorleest uit zijn, met meesterlijke hand omvangrijk oeuvre?» Wellicht gaan de drie samen: Boontje is a.h.w. de «seismograaf» die registreert wat er zoal in de we reld gebeurt. En in Boontjes wereld is er inderdaad heelwat gebeurd, zijn leven zou kun nen worden gezien als één grote anekdote: Lees verder p 4 I!€*e/(ft/* oroeyer. Vtin ct/fyJ- Vrijdagavond 9 maart was het de beurt aan de Inwoners van een viertal straten in Erembodegem (Avondelbaan-Vennestraat-Nekkerspoel-Veldstraat) om een uiteenzetting van het Schepenkollege te aanhoren betreffende de verhaalbelasting. Reeds van de start was de zaal Animo volgelopen met misnoegde burgers, die het niet namen dat de aanleg of de vernieuwing van hun straat bil hen verhaald werd. s zeer druk maandagavond in het Volkshuis aan de rkt te Aalst hiervan was de komst van Staatssekretaris voor e Sociale Aangelegenheden, Roger De Wulf. let op een dergelijke bijeenkomst past werd de heer De oorafgegaan door een pleïade plaatselijke socialisti- 4 rominenten. aan |'n de. "1 de Aalsterse BSP-voorzitter Jan Van der gugdfld'e zijn inleiding het belang benadrukte van een jens f welzijnsbeleid. Volgens hem is het ziekenhuiswezen Aderen nog grotendeels in privé-handen, die als enig ben ««winst te maken». Aalst is hierbij geen uitzonder de regel. Volgens hem had de gemeenschap geen jkheden om hier iets aan te veranderen. Verwijzend 1 gastspreker, zei de heer Van der Veken, die de rest van uitstekend leidde, dat de staatssekretaris fier mag zijn beleid. delde bi) de problematiek van de thuisgezondheidszorg, waarbii de spreker vooral twee punten onder scheidde Enerzijds ervaart men een geleidelijke ontwikkeling in deze thuisgezondheidszorg, dit met het doel de toename van de verzorgingsinstellingen af te rem men. Anderzijds wenst men zowel in de nationale als de regionale kommissies voor ziekenhuispro- grammatie een voorrang te verle nen aan de uitbouw van inrichtin gen voor geesteszieken en voor langdurige zieken. Volgens hem diende de thuisver zorging of zogenaamde home-care alleszins in de toekomst gestimu leerd te worden als alternatief. Hierbij wordt als streefcijfer voor opgesteld dat men zou moeten ko men tot één gezondheidscentrum, waar een equipe werkzaam is, per 25.000 inwoners Uit cijfers, die hij citeerde, bleek dat de thuisverzor ging nog voor zowat 90% in han- Burgemeester D'haese- leer, die dezelfde brief voorlas welke hij drie da gen eerder voorstelde aan de inwoners van de Bredeweg te Nieuwerker- ken, was duidelijk meer geënerveerd. Het aantal randbemerkingen naar het publiek toe was niet te tellen en een selektie, die wij eruit maakten, geeft duidelijk de sfeer weer, die op de vergade ring heerste. Zo zei de burgemeester o.a. tot een aantal toehoorders: <«Uw lach is voorbarig, dat gelijk wie mij tegen- spreke, geen enkel lid van de minderheid kon anders doen dan wij de den, wilt ge luisteren, madammeke, als ge dat nog eens zegt, als ge denkt dat het plezierig is om elke avond zo voor het publiek te spreken (waarop iemand in de zaal replikeerde dat hij dan maar ontslag diende te nemen), ge zijt onge duldig». De grote lijnen van het standpunt van het stads bestuur gaven wij reeds weer in ons verslag van de vergadering die plaats had te Nieuwerkerken (zie De Voorpost van vrij dag jongstleden). Lees verder p 4 ,De bur9emeester werd zowat letterlijk als figuurlijk onder de klachtenregen bedolven. (SJ) samen met de Heer De lode Leeuwen oprichtte, vo°lening te kennen dat de ïn °9 van de staatssekretaris n einde is. Na een gepast ^^gegeven te hebben aan Roger De Wulf, behan- BPIfan de hand van een aantal |Hwens de eerstelijnsge- |j®zorg in het arrondisse- M Hierbij wees hij, aan de gegevens uit het boek ^■ïeeskunde» van de.4ieer erop dat de sociaal den is van het Wit-Gele Kruis. In Aalst evolueerden de cijfers van deze privé-dienst van 1033 zorgen per duizend inwoners ten huize in 1973 naaf 1366 zorgen in 1977 Cijfers van Mere (2095 zorgen in 1973 tegenover 1922 in 1977) ge ven anderzijds een lichte daling te zien. Om het belang van de thuisverzor ging te benadrukken gaf Mark Galle nog een aantal cijfers van de bezoe ken, die afgeleid werden door de verpleegdiensten van de mutualiteit Bond Moyson Deze stegen van 101.625 (in 1973) tot 186.553 (in 1978) Voor dit jaar voorziet men trouwens een verdubbeling in ver gelijking met 1973. Ten slotte volgde een dankwoord aan het OCMW van Aalst dat op zeer korte tijd ertoe gekomen is met de bouw van het zo noodzakelijke nieuw ziekenhuis te starten. I°o7ISn«nl u er slecbts Meteen was de volgende spreker, 4,37. Bij de huisartsen in de ver- 0CMW Voorzitter Martin Van der houding anders, in Vlaanderen Speeten ingeleid. Hij gaf een over- inennn1fr a fi 9»e?on 6'd 5,'l6J?„rzicht van de toestand van het nieuw 10.000 in Aalst 5,80 per 10.000. stedelijk ziekenhuis Herinnerend De konsultat.es van het Nationaal aan het feit dat het nieuw OCMW ïl0iy^SeTIZ!Ln 9oev0n on" slech,s startte op 1 april 1977, gaf geveer hetzelfde beeld. 2,77 per de Voorzitter als zijn mening dat de tienduizend voor Vlaanderen en nieuwe wet blijkbaar vergat om de 3,24 per tienduizend in Aalst. nieuwe instelling de nodige finan- Ook voor de polyklimeken en de ciële middelen te geven Van bij de diensten voor thuisverzorging ble- start. werd. volgens hem door de ken de cijfers gunstiger voor Aalst ganse Raad, hard gewerkt aan de dan het gemiddelde voor Vlaande- bouw van een nieuw modern stede- De maand maart zou voor Lede de beslissende maand worden voor de aankoop van het fameuze Kasteel van Mesen. Dit altans volgens het Leedse Schepenkollege. Een zeer belangrijke vergadering terzake zou dus doorgaan op maandag 12 maart. Op deze vergadering waren als blikvangers aanwezig afgevaardigden van het Ministerie van Nederlandse Kuituur en van Open- bare Werken. Na deze vergadering en ook na het ken baar maken van de resultaten van het socio-kultureel onderzoek zou een groot pessimisme de meest realis tische houding zijn tegenover een eventuele aankoop door de gemeente, aldus onze woordvoerder. Uit duidelijkheidsoverwe gingen pikken we even aan bij het bezoek aan het Kas teel door afgevaardigden van het Ministerie van Ne derlandse Kuituur en het Leedse gemeentebestuur op donderdag 8 februari en de vergadering cfie er achter den van de diepst Kulturele Muziekschool, een akade- infrastmktuur van het Minis- mie, een turnzaal en een oe- terie van Nederlandse Kul- fenzaal voor kleinere ver- tuur werden de mogelijkhe- enigingen en zelfs een kafe- den die het Kasteel biedt taria zouden er een onder- opgesomd. Dit zijn onder komen kunnen vinden. Dus andere een uitbreiding voor er zijn tal van mogelijkhe- het gemeentehuis, een re- den. Ook de mogelijke sub- ceptiezaal en vergaderzaal, sidiëring kwam op deze een Kultureel Centrum, vergadering ter sprake, eventueel een konciërge- Voor de aankoop van de woning, een biblioteek, dis- gebouwen en de gronden, koteek en leeszaal; in de bestemd als rekreatiepark kapel zou een ruime zaal isereen subsidiëring moge- ingericht kunnen worden lijk van 60%. Voor de verbe- voor allerlei doeleinden, in teringswerken kan er ook de kelder van de kapel zou- 60% gesubsidiëerd worden den kleedkamers kunnen en voor de restauratie sub- af plaats vond. Door de Ie- gemaakt worden. Ook de sidieert de dienst voor Mo numenten en Landschap pen 60% en de Provincie 20%. Over deze laatste in stantie dient wel gezegd dat haar afwezigheid ten zeer ste opvallend was, evenals op de vergadering vorige maandag. Nochtans had deze instantie beloofd tij dens een interpellatie van raadslid Henderickx, alles in het werk te zullen stellen om een oplossing te helpen vinden voor het Kasteel. Hiervan komt helemaal niets in huis en de Provincie doet alsof haar neus bloedt. Lees verder p 4 kretaris De Wuif tijdens zijn toespraak over gezond- nïï* (E0VI aat d genwoordiger Mark Korte tijd geleden schreven wij in ons blad dat de brouwerij de mogelijkheid ontstaan van 3 groepen: verder werken en zal dus hrnnuiiirii no Chaad nnn AAn unn Rn uixlnii» «AonnJ» krlinan nnn n brouwerij De Gheest nog één van de weinige gezonde krijgen nog uit te breiden, een Belgische, een en nog steeds rendabele brouwerijen in ons land is. Wat de bebouwde opper- Franse en een Engelse Het was voor ons dari ook een donderslag bij heldere vlakte betreft zal dit geen groep. Het feit dat de hemel wanneer de geruchten ons bereikten dat onder handelingen aan gang waren voor een overname van Safir door Stella. Niets is echter minder waar! Volgens dhr. Marcel A ku. Moens betreft het enkel üok voor de polyklimeken en de ciële middelen te geven Van bij de 600 samenwerking tus- Sen beide brouwerijen op het niveau van de Raad van Beheer. Een nieuwe lede groepen eerder op Vervolgens schetste de spreker miin'befeikteme^dSdegekende tB,Hheer m0est istische verzorging be- kort de historiek en de evolutie in resultaten waarbij de heer Van der samen9esteld tpru/ni Ho arhoiHorc -»i»h het gezondheidsbeleid in ons land Speeten vooral de datum van aanno"on Hierbij wees hij erop dat men sti- 28.12.1978 benadrukte, waarop !^n,na.a.r een Planning van het aan- Staatssekretaris De Wulf zijn hand tal bedden evolueerde. In 1973 tekening zette onder de aanbeste- kwam er zelfs van overheidswege ding voor de ruwbouw van het een gebiedende planning. Deze nieuw hospitaal. De Aalsterse be- laatste biedt, volgens de socialist!- volking kreeg hiermee een prachtiq sche volksvertegenwoordiger op nieuwjaarsgeschenk» zo ging hij - d't ogenblik heel wat problemen verder Volaens hem zal no met het Vlaamse lands- van omschakeling. Na kort uitge- 10 4 79 het bevel qeqeven worden vendheid en het goede Daar waar Vlaanderen weid te hebben over de plaats van aan de aannemer tot de aanvana doorzicht van de marktsi- 6,98 specialisten per de bejaardentehuizen in het geheel der werken tuatie van de leiding van voners telt, heeft het ar- van het gezondheidsbeleid, behan- Lees verder p 6 de brouwerij De nieuwe terwijl de arbeiders zich de huisartsen richten pleitte dan ook voor een van de gespecialiseerde die toegankelijk moet dereen. Aan de hand van Ie cijfergegevens kregen :igen een beeld van de in het arrondissement worden, aangezien verscheidene andere personen zich te rugtrokken omwille van hun leeftijd. De wijze waarop deze nieuwe be heerraad werd samenge steld getuigt nog maar eens van de vooruitstre- raad van beheer is sa mengesteld uit zeven personen, waarvan er vier afkomstig zijn van de vo rige raad van de Safir. De overige drie personen zijn voorgesteld door Stella. enkel probleem vormen, brouwerij De Gheest van aangezien Safir beschikt meet af aan vooruitziend over een terrein van 3 ha is en dus reeds een derge- waarvan er momenteel lijke sterke brouwerij- slechts 2 ha bebouwd groep vormt, belet dus dat het bedrijf op langere Wat betreft de tewerkstel- termijn in de kou komt te ling in de brouwerij De staan. Gheest is het dus duide- De brouwerij Safir blijft lijk dat deze op generlei wijze in het gedrang komt, integendeel! Deze echter op autonome wijze zeker positieve resultaten blijven behalen. Door de uitwisseling van techni sche kennis en opgedane ervaring zal men echter de produktiekapaciteit sneller kunnen opvoeren. De samenstelling van het bier blijft echter dezelfde. Men kan dus besluiten dat de brouwerij evenals het bier ze If even gezond blijft als vroeger. Het voorzitterschap wordt menwerking betekent een door de heer Leon Moens waarborg voor de tewerk- waargenomen, terwijl de stelling. Men moet name- heer Marcel Moens als lijk vaststellen dat de verantwoordelijke werd konkurrentie in de brou- aangeduid. werij - sektor zeer streng Men wou tot samenwer- en genadeloos is, aldus king komen op het ogen- gaan verscheidene brou- blik dat de brouwerij De werijen blokken vormen Gheest nog gezond is en aldus een overleve- dus nog iets te bieden ringskans te hebben. Deze heeft. Door deze samen- koncentratie zal op lan- werking zal de Aalsterse gere termijn leiden tot het

De Voorpost | 1979 | | pagina 1