Vk u Super-braderij te Aalst: topdag 5 mei 1979 "VN ARC INSINGEL LAUREAAT DIRK MARTENSPRIJS Stad Aalst legt bouwwerken van bedrijf Lambrecht te Herdersem stil 0CMW-ERPE - MERE DOLGELUKKIG - H0RRA MET HANDEN IN HET HAAR n een uitgave van VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN i»fiu;cmEn,T^aaf- WT"1: "e fe:olki"s ,esen KKbK3S£ De Voorpost VRIJDAG 23 MAART 1979 32' JAARGANG NR. 12 - 22 F UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052-21 40 60 Bankrek KB 442 8601481 36 Prijs per nummer: 22 F Abonnement: 1 jaar 990 F 6 maand 545 F 3 maand 285 F Verantwoordelijke uitgever A DE CUYPER Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel 053-70 41 19 BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat 73 Tel. 21.56.00 AALST Jetwijfeld komt in een van de volgende decennia het Aals- ook schenen Herman Rnels en look wat meer kultuur-minded want wat verleden dinsdag in tegenwoordiger Jan Caudron tadsfeestzaal ter gelegenheid van de uitreiking van de Dirk en Mare Galle en verdpr raarte bele"en "as, qua belangstelling, écht feden WiNy^e TurckMé Het is niet de eerste maal dat de firma Lambrecht Gebroeders, gelegen aan de Grote Baan te Herdersem in het nieuws komt. leder jaar opnieuw wordt door de Aalsterse leefmilieuverenigingen de aandacht van de publieke opinie gevestigd op dit hinderend bedrijf. M it. I Insingel met zijn gezin. (SJ) dan 700 uitnodigingen in verstuurd, alle scholen nternaten werden aange- even maar toen eerste f pen Eddy Monsieur in af rij! iting van de opgehouden p| emeester Louis D'Haese- ie zitting opende waren er welgeteld een dertigtal aanwe zigen waaronder zestien beta- lenden Als men daarbij weet dat er 345 programma's lagen te wachten op belangstellenden was het dus eerder bedroe vend. Van de overheid zagen we wel verder p 4 Rb Doorns. De jury onder voorzitterschap van professor Smeyers be stond uit Willem Roggeman, Marcel Wauters, Daniël Van Rijsel en Frans Jos Verdoodt, In feite is de aktie tegen het bedrijf begonnen in het jaar 1970. Onmiddellijk na haar ontstaan eind 1973, heeft de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde (RALDES) het roer van de talrijke buurtbewo ners overgenomen. Sinds dien is het een ononderbro ken administratief en juri disch steekspel geworden door direktie en milieube schermers, waarbij deze laatsten steeds de overwin ning naar zich toe haalden. Dat de strijd soms op het hoogste administratieve vlak plaatsgreep moge blij ken uit het feit dat er op 30 april 1975 een Koninklijk Besluit getroffen werd tot weigering van de bouwaan- vraag voor een derde loods. Op 25 mei 1976 werd dan een nieuw Koninklijk Besluit getroffen tot weigering van de bouwaanvraag voor een mengsilo. Dit had tot gevolg dat in teorie het bedrijf Lam brecht, waar melkpoeder vervaardigd wordt, noch in de hoogte, noch in de breedte kon uitbreiden. Sinds begin 1977 werd de aktie rond de milieuhinder overgenomen door de Werkgroep Leefmilieu Aalst. Het was deze Werk groep, die in de maand au gustus 1978 een lange persmedeling verspreidde waarin de evolutie gegeven werd van de evenementen en sinds begin 1977. Deze persmededeling kende heel wat positieve weerklank in de pers, één Brusselse krant niet te na gesproken. Alhoewel de Werkgroep Leefmilieu Aalst niet bij de pakken bleef zitten, werd er nog geen ruchtbaarheid gegeven aan de ondertus sen gevoerde akties. Geluidsmetingen In de loop van de maand augustus 1978 werden tal rijke geluidsmetingen uitge- Een zicht vanuit de woning op het bedrijf Lambrecht De pijl duidt het gedeelte aan dat zonder vergunning werd gebouwd. (EDV) voerd door verschillende lieu van de Provincie van de melkpoederfabriek. bevoegde diensten. Zo ge- Oost-Vlaanderen en op Zonderling detail in het dos- beurde op 24.8.1978 een 30.8.1978 was het de beurt sier van de leefmilieuver- geluidsmeting door een af- aan een afgevaardigde van eniging is het feit dat het be- gevaardigde van het Minis- het Ministerie van Arbeid en drijf op 6 september 1978 terie van Volksgezondheid. Tewerkstelling het bezoek kreeg van Twee dagen later kwam Bij dit alles dient vermeld Volksvertegenwoordiger deze persoon terug om het dat de lawaaihinder steeds Jan Caudron. Naar hijzelf achtergrondgeluid te me- het belangrijkste bezwaar mededeelde gebeurde dit geweest was van de buurt- bezoek op uitnodiging van oewoners tegen de verdere een partijgenoot, gemeen- exploitatie en uitbreiding teraadslid Lees verder p 4 ten. Op 23.8 1978 was het de beurt aan een afgevaar digde van de Dienst Leefmi- In De Voorpost van 9 maart laatstleden schreven we over de nieuwe initiatieven van het OCMW van Erpe- Mere. Duidelijk bleek dat de nieuwe aanpak door deze instantie een definitieve stap was in de richting van een positieve toekomst. Vooral de pas gestarte bede- lingsdienst van warme maaltijden (die steeds meer en meer succes kent) is een pluim op hun hoed. Als on dertitel van een foto die bij bovengenoemd artikel stond konden we lezen: «in de te kleine keuken...». Het keukenpersoneel moest inderdaad werken in een heel beperkte ruimte. En nu ligt dit opeens helemaal an ders. Horra werd aan de deur gezet. rijsuitreiking, voor een Leen Persijn. (SJ) In 1970 werd, onder impuls van Denis Van den Bossche en Jean-Pierre Haesaert, volksdansklub Horra te Bam schaars opgekomen publiek, werd opgeluisterd met een recital brugge opgericht. Bij enkele tiatief van de Middenstandsraad van de stad Aalst wordt (a iet eerst in onze stad een «Topdag» georganizeerd die zal aan op zaterdag 5 mei e.k. doeling van deze Topdag is een jaarlijks terugkerende ie te maken om aldus de stad Aalst een grotere bekend- te geven als winkel-centrum. Op een vergadering van de enstandsraad werd het voorlopig programma voor deze dag medegedeeld. der nederlandstalige Literaire Periodieken geopend worden. Dit zal een soort boekenbeurs zijn waaraan wordt deelgeno men door een 18-tal tijdschrif ten. Het officiële gedeelte wordt gevolgd door de opening van een Info-dag in het VTI, Vak schoolstraat leder jaar wordt een dergelijke opendeur-dag georganizeerd met telkens een bepaald tema. Dit jaar zal men de bouwtechno logie meer belichten. Eveneens gaat men de «mei» steken op Lees verder p 4 y|§M If dient nog gezegd te en dat het volledige stads- lim, dus de straten van de mdelsdekenijen die deel- ïn, verkeersvrij zal ge it worden. fent echter opgemerkt te Jen dat er niet méér par- Iroblemen zullen zijn dan Indere zaterdagen aange- 1de belangrijkste parkeer- anen bereikbaar blijven, izonderd de Hopmarkt lofficiële opening wordt sien te 9 uur en zal door- mmnmm I in de leestaal ran hei Beheren Sedeyn, De Paepe, De Bisschop en Spitae fciiK Tegelijk zal de dag (VW) F K voorLcnver de topdagen. '«/■/v en inri 9Cff jonge mensen was des tijds de behoefte ontstaan om plaatselijk aan deze ontspanningsvorm te kun nen deelnemen. Na tijdelijk onderdak gevonden te heb ben in de meisjesschool van Bambrugge, gaf het toen malige gemeentebestuur de toestemming om een leegstaand klaslokaal van de gemeenteschool te be trekken. Elke zaterdaga vond wordt volksdans ge geven van 20 tot 22 uur. En steeds meer en meer jon gens en meisjes van om en bij de 16 jaar heben uitein delijk een ontspanne- ningsmogelijkheid gekre gen. Bambrugge is namelijk slecht bedeeld op dat ge bied. Alhoewel Dido Erpe niet zo heel ver weg is, blijkt de Bambruggenaar erg dorpsgebonden. Voor de jeugd is het dus thuisblijven of cafézitten. De ziekte van elke kleine gemeente die niet kan beschikken over een jeugdhuis. In 1975 nemen zeven jonge mensen het bestuur van Horra over Het zijn KJean«pierre Haesaert, Pa trick Ottoy, Patrick D'Hae- se, Gerard De Winter, Jan De Feyter, Willy Callebaut en Erick De Saedeleer. Niemand onder hen was toen meerderjarig. De overwogen oprichting van een V.Z.W. moest men dus laten varen. En toch nam dit niet de wind uit de zeilen van het kersverse bestuur. Ze hadden meer ambities dan het voortzetten van de volksdansklub. De behoefte bij het Bambrugse jeugdpu- bliek naar ontspanning hebben ze aangevoeld en ze zullen proberen hieraan tegemoet te komen. De zondagavond zal er voor ontspanning gezorgd wor den. De jonge mensen vanaf 16 jaar hebben een plaatsje gevoden om neer te strijken. Er waren nooit echte moei lijkheden geweest met deze instanties. Op erkenning als jeugdklub had men echter niet mogen rekenen, laat staan op een schriftelijke overeenkomst over het ge bruik van het lokaal. Dit zou later het steeds terugko mende sterke wapen van het gemeentebestuur wor den. Voor voor hen was en bleef Horra een volksdans klub die slechts als dusda nig faciliteiten kreeg. De lo kalen dienden voorbehou den te worden tot het doel waarvoor destijds toelating werd verleend. Alcoholi sche dranken mochten niet geschonken worden, de vensters mochten niet be schilderd worden zodat het zicht van buiten niet be lemmerd werd, de normen van de brandveiligheid dienden gerespekteerd (en dit volgens de bepalingen die van toepassing zijn op danslokalen) en noem maar op. Nooit heeft het gemeen tebestuur een stap gezet om de uitbouw van een echt jeugdhuis op deze plaats mogelijk te maken. Van hun kant uit bekeken was het dan ook nutteloos om dit gemeentelokaal zodanig om te bouwen dat Horra in een brandveilig lokaal kon huizen. Horra begon toch steeds meer verscheidenheid in zijn aktiviteiten te leggen. Zo waren er ping-pong wedstrijden, voetbalwed strijden tegen jeugdhuizen uit de streek en natuurlijk het inrichten van enkele grote optredens Het Klieksken, Jan De Wilde en vorig jaar, Johan Vermin nen. De grote beperking om nog meer te doen was en bleef de reglementering die op het lokaal ruste. Zelfs toen Horra op 4 augustus 1977 zijn staturen van V.Z.W. (vereniging zonder winstoogmerk) in het staatsblad zag verschijnen betekende dit geen on voorwaardelijke erkenning aid dusdanig door het ge meentebestuur. In dit statu ren stond namelijk als doel vermeld; ontspanning van haar (de vereniging) leden. Voor het gemeentebestuur was en bleef Horra een volksdansklub. Zelfs de op positie wou zijn vingers niet branden aan dit hete hang ijzer. Horra stond zelf reeds weigerachtig tegen over een dergelijke inmen ging om de pluralistische aanpak niet te schenden. Lees verder p 4 In dit gebouw mocht HDRRA zowat 9 jaar lang onderdak vinden. Vorige week c definitief dicht Het OCMW gaat voor. (VIM)

De Voorpost | 1979 | | pagina 1