TWEE BOONTJES IN ÈÈN JAN VALACH STIMULEERT JEUGDORKEST VAN GENTS KONSERVATORIUM TOT BOEIENDE PRESTATIE het linnen doek -ft mmmrnmm Vorige week maandag bracht een Nederlandse delegatie joernalisten samen met Vlaamse penneridders op uitnodiging van de uitgeverij «De Arbeiderspers» een bezoek aan Louis Paul Boon. Men bracht een bezoek aan de bijna verdwenen Kapellekesbaan, en aan de kapel. V.l.rw. Nico Scheepmaker, Maarten 't Hart, Gaston Durnez, Louis Paul Boon en zijn klein zoon David bij het verlaten van de kapel. (Jo Boon). Aan de kapel las Boontje voor uit eigen werk. Net kreeg hij van Gert Emminck van de Arbeiderspers het eerste eksemplaar van de roman over «Op en neergang van het socialisme». Tussen de Nederlandse joernalisten vindt men een vriend van LP. Boon en wellicht één der grootste verzamelaars van Boons werk, Georges de fakteur. (De man met de hoed.) Het werd een gelukkige dag voor Boontje. Niet alleen kon hij aan de pers tonen waar Ondinneke geleefd heeft, maar men zag duidelijk hoe hij zich de anarchistenwijken terug voor ogen toverde. Misschien een beetje met heimwee dacht hij terug aan de arteiders- wijken. de fabrieken, zijn jonge tijd toen hij nog in de Eilandstraat woonde. Het selekte gezelschap bracht een kort bezoek aan de kapel van O.L Vrouw van Ter-Muren. Nadien reed men langs de diverse woonplaatsen waar LP. Boon ooit woonde. Men bezocht eveneens de tentoonstelling in het kasteel Ter Linden om de uitstap te eindigen in het restaurant Cottem waar een heerlijk eetmaal wachtte. De in één band verzamelde werken «De Kapellekensbaan» en het vervolg «Zomer te Ter-Muren» werden integraal uitgegeven. Boon zelf is er niet zo gelukkig mee omdat bepaalde fragmenten aan de aktualiteit zijn voorbijgegaan. In vroegere edities had hij zelf een 200 tal bladzijden geschrapt, maar er was te veel vraag naar de niet- zelfgecensureerde versie. Hij had liever de tweede of derde versie gezien, een beetje bijgevijld. Boontje toont meer interesse voor de toekomst dan voor wat hij vroeger schreef. Een wetenschappelijke uitgeverij heeft over deze twee werken een synthese gemaakt o.l.v. G.J. van Bork in samenwerking met een werkgroep van het Instituut voor Neerlan distiek van de Amsterdamse universiteit In september komt het Geuzenboek van onze Erembodegemse schrijver uit Ondertussen schreef Boontje nog een erotisch werk en is hij druk bezig gegevens te verzamelen omtrent een veelbesproken Aalsterse figuur, (foto's Jo Boon). Dinsdagavond, feestzaal van het stadhuis, een po dium vol jonge mensen met illusies, slechts enkele tientallen luisteraars, weinig sfeer dus en toch een hartverwarmend gebeuren. Is er iets mooier dan de geestdrift van jonge mensen, bezield door het hart van een man die muziek wil brengen? Waren onze melo- manen en prominenten een treurlied aan het kompo- neren op de decadentie van de jeugd? het afbrokkelen van Corio- lanus' hooghartigheid Jan Valach hield zijn jeugdige mensen goed in de hand: de strijkers speelden met be zieling en aandrang, het ko per en de pauken integreer den zich harmonisch in het Muza organizeerde in de feestzaal van het stadhuis een konsert uitgevoerd door het jeugdor kest van het Koninklijk Muziekkonservatorium van Gent (WV) Beethovens ouverture Ca- riolanus is een typisch voorbeeld van program mamuziek. De Romeinse veldheer en aristokraat Ca- riolanus heeft, vernederd door het volk van Rome, de wapens opgenomen tegen zijn vaderstad. Geen enkel gezantschap heeft vat op zijn halsstarrige houding. Tot zijn moeder en zijn vrouw naar hem toe komen. Hun emotioneel pleidooi breekt zijn koppigheid. Twee thema's dus in het or kest: mannelijke stugheid, bijtend, vrouwelijke aan drang, gevoelig. Het Corio- lanustema staat pal, blijft superieur en krachtig, wijkt niet, maar de smeekbede van de' vrouwen gaat cre scendo tot het breekpunt: het uiteenvallen van het mannelijke tema suggereert klankbeeld En dat de di verse groepen niet altijd één gaaf beeld borstelden lag wellicht aan de feestzaal die niet het ideale kader vormt voor een symfonieorkest. De Spaanse dans voor saxofoon en orkest van Ga briel Verschraegen deed me in zijn begintonen den ken aan Ravel en de Falla, muziek die iets sensueels heeft De strijkers schet sten, bijna intiem, een im pressionistische achter grond. Yves Bostijn tekende daartegen 'n kleurrijk beeld niet van warmbloedige vreugde, maar van drome rige weemoed. Robert Schumann bewijst in zijn pianoconcert dat virtuo siteit en poëzie best kunnen samengaan. Geen effect- zoekerij hier, geen klater goud, maar technische ei sen in dienst van de muziek, en muziek in dienst van de gevoelens van het ik: de in tense liefde van de compo nist voor Clara Wieck. Het dualisme in Shumanns ge moedsleven is hier perma nent aanwezig: Florestan, de wispelturige fantast, Eu- sebius, de ontroostbare me lancholicus. Solist Roland Peel man toont bij het eerste accoord zijn eigen geaard heid. Het orkest zet in maar wordt dadelijk de pas afge sneden door de piano. Het is duidelijk: hier zit een dich ter aan de vleugel, niet een bron van kracht De dialoog klinkt dromerig in de zachte passages, maar te inge houden is de adem waar piano en orkest duelleren. Toch is de golfbeweging van rust en opwelling strak volgehouden. Alleen in de cadens lijkt de muzikaliteit verstoord, de poëet is weg. Mozarts veertigste symfo nie is het werk van een man die de schaduwzijden van het leven kent, die weet wat pijn is en miserie. Nog is deze muziek sprankelend, ragfijn en klaar, maar ze vloeit niet meer uit het hart van een zonnekind, een kind zonder problemen. Mozart heeft zich vrijge maakt van mode, van de wet van vraag en aanbod, van de druk van zijn op drachtgevers. Hij is zichzelf nu, blij nog nu en dan, maar rijp ook en gekneusd. Toch ontstaan nu meesterwer ken, niet wolkenloos maar diepmenselijk. Dat wordt Mozart niet in dank afge nomen en de belangstelling vermindert. Ik ben een en al oor om te zien hoe een groep jonge mensen de zo moeilijke eenvoud van Mo zart doorstaat Geen inlei ding. maar een hoofdtema in de snaren, bijna smach tend: vooral de celli zingen mooi, want zingen doet Mo zart ook als het pijn doet. De houtblazers zijn even van slag maar herpakken zich. Het andante klinkt lyrisch en beschouwend, de strijkers zingen harmonisch ge dempt hun klaagzang. Het menuet (eigenlijk allegretto) is geen bevallige dans meer, staat al een heel eind van Haydn af: de dramati sche momenten zijn iets te luidruchtig, de houtblazers spelemeien fraai in het trio, de gevreesde hoornpas sage echter laat sporen na. Gevaar schuilt in het tempo van de finale: één hartstoch telijke roes, die hier iets te confuus klinkt. Maar Jan Va- lach kent zijn discipelen en loodst ze veilig maar ook gevoelig en muzikaal naar het slotaccoord. w. KFL - 20u - 5 april - Sint Jozefkollege Als laatste film van dit seizoen programmeerden de mensen van de KFL de uit 1972 daterende film van grootmeester Luis Benuel. «Le charme discret de la bourgeoisie», een film die in 1973 een oskar behaalde als de beste niet-Amerikaanse film. De regisseur, Luis Benuel, voorstellen is enerzijds overbodig aangezien dit niet de eerste maal is dat wij een werk van deze man op het KFL-scherm zien, maar het is anderzijds haast een onbegonnen werk omdat er zoveel over te vertellen is en omdat de meningen over zijn werk nogal vrij uit elkaar lopen. De prijs «L'age d'or» die door het Belgisch filmarchief wordt uitgereikt, dankt zijn naam aan het werk van Mouis Benuel, gefilmd in 1930. Dit vermelden wij gewoon als fait-diver Scenario: Er is geen plot. Wat in de film gebeurt kan men als volgt samenvatten: in een onbepaalde, maar belang rijke stad in West-Europa ontmoeten zes persona ges mekaar geregeld voor een maaltijd. Het gaat om Mr. en Mevr Thévenot, Mr en Mevr. Sénéchal, de ambasadeur van de denkbeeldige republiek Miran da, en Florence, een jongere zuster van Mevr Thé venot. Verschillende pogingen om te dineren lukken helemaal niet of worden bruusk onderbroken omdat de afspraak verkeerd was, omdat een lijk in het res taurant ligt, omdat één van de koppels zijn seksueel spelletje wil voltooien, omdat een gebrek aan voed sel optreedt, omdat er militaire manoeuvres zijn, om dat de politiekers binnenvalt. Andere diners hebben enkel plaats in de droom van één der personages. Zo droomt iemand dat zij alle maal dineren op een scène, dat zij bij een kolonel een hoogoplopende ruzie meemaken die bloederig af loopt, dat zij aangehouden worden om een drugzaak, dat zij overvallen worden door revolutionairen. Al deze verschillende pogingen om te dineren wor den nog verder op de lange baan geschoven omdat plots iemand een lang verhaal komt vertellen. Tussendoor zien we de zes personages op een ein deloze weg stappen, blijkbaar doelloos, zonder ba gage, nergens heen. Als het bestaan van de bourge oisie zelf. BGJG -14.30 uur - 31 MAART - CINEMA PALACE Op zaterdag 31 maart draait de BGJG in cinema Palace de film «Mary Poppins»voor de kinderen. Deze film, een typische Walt Disney-recept, neemt ons mee naar het droomwereldje waarin levende en getekende personages door elkaar krioelen. Voor namelijk de muziek is zeer knap, evenals de diverse dansscènes die meesterlijk uitgevoerd werden. In het inkomgeld van 30 f r. is een deelnemingslot aan de gratis tombola voorzien. De uitslag hiervan zal later in de pers verschijnen. ANTRAKT vzw - 2030 uur - 1 APRIL - STADSSCHOUWBURG Op zondag 1 april in de Stadsschouwburg aan het Vredeplein te Aalst draait vzw Antrakt «Heat», een Amerikaanse prent van Morissey. Heat vormt samen met de reeds vroegere gereali seerde «Trash» en «Flesh» een trilogie. Warhol en zijn stal, waartoe P. Morrissey behoort, hebben ge tracht op hun manier het vergane Hollywood van de 'stars' te doen herleven. Wat zij hier brengen is dan ook een openlijke 'remake' van Sunset Boulevard. Losjes en grappig in elkaar geflanst volgens de be proefde 'Grand Hotel'-formule. In de film ontmoeten wij Joe Dallesandro als een op rust gestelde kinderster die van een come-back droomt, een vergeten ster (een heruitgave van Doro thy Malone), die hem onderhoudt, en haar dochter, een okkasionele lesbienne die op de gigolo verliefd MARCELINOKLUB -14 uur 1 APRIL - KAPUCIJNENKLOOSTER Op zondag 1 april om 14 uur opent de Marcelinoklub terug haar deuren voor een film vol aktie, «De huur soldaten», een film met Bud Spencer in de rol van generaal. Deze naam zegt reeds genoeg om te laten vermoeden dat het terug een film zal worden met heel wat spannende ogenblikken en knotsgekke momenten. De naam Bud Spencer belooft alvast heel wat klowneske geweldscenes met veel vallen en opstaan Einde van de voorstelling rond 16.30 uur. Toegang 40 fr. JEUGDKLUB YPSILON - 20 uur 1 APRIL MEULESCHETTESTRAAT In de jeugdhuizen is het blijkbaar de week van de westerns want op 1 april draait de jeugdklub Ypsilon in hun zaaltje aan de Meuleschettestraat de western «The Wild Bunch», een film met William Holden in de hoofdrol. JEUGDHUIS LEEUWERIK - 20 UUR 1 APRIL LEDE In jeugdhuis Leeuwerik te Lede een andere western «For a few Dollars more». De muziek voor deze film, waarvan de titel u reeds verklapt waarover het gaat, werd gekomponeerd door een van de meest bekende westernkomponisten, Ennio Moricone. Le den 50 fr niet-leden 60 fr. JEUGDKLUB TANU - 20 UUR 30 MAART - TANU In jeugdhuis Tanu een andere genre «Operatie Opium», een film waarin wij op zoek gaan naar opiumsmokkelaars. CINEMA FEESTPALEIS ZAAL 1 In cinema Feestpaleis heeft er een zaalverwisseling plaats. In zaal 1 heeft Superman de plaats moeten ruimen voorMoord a la carte» of «Who is killing the great chefs of Europa». Een spannende suspence film met George Segal, Jacqueline Bisset, Robert Morley, Philippe Noiret, Jean-Pierre Cassel en Jean Rochefort. Het begint allemaal op het ogenblik dat Max Vander- veere, een bekend schrijver van gastronomische kri tieken, de supervisie krijgt aangeboden voor een banket met de koningin van Engeland. Hij vraagt hiervoor vier van zijn favoriete koks, o a ook de mooie Amerikaanse Natasha O'Brien. Maar, ex- echtgenoot Robby Ross komt mee naar Londen Robby wil Natasha terug inpalmen om haar de lei ding te geven van zijn zo juist opgerichte multi nationale keten van Omelette-Shopacentra. «Ik sterf nog liever» is haar antwoord. Het koninklijke banket wordteen reuze meevaller. Samen met de Zwitserse chef Louis Kohner die gezorgd had voor een fabel achtige «pigeon en croute» blijft Natasha op het sukses gezellig vieren. De volgende morgen vindt men Louis in zijn eigen oven gestopt, de nek netjes omgewrongen zoals zijn «pigeons en croute». Welke moordenaar brengt zijn slachtoffers om, en presen teert hen aan de politie zoals zij hun gerechten pre senteerden? CINEMA FEESTPALEIS ZAAL 2 In zaal 2 voor de vijfde week «Superman». Onze superman is daar nog altijd onklopbaar. Hij is enkel moeten wijken voor de kommerciële macht die hem naar een kleinere zaal heeft doen verhuizen. CINEMA PALACE STUDIO Ook in cinema Palace een zaalverandering. In de studio vanaf vandaag «Jaws 2». Dit voor de derde week.

De Voorpost | 1979 | | pagina 10