!N uiterst gevaarlijke open riool 5 DENDER: m WERKLOOSHEID BLIJFT DALEN B.G. AALST - STAD ERDE HALFVASTEN N.J. SCHREEUWT I0DKREET KRUISWEG OPNIEUW DOOR ST.-J0ZEFSPAR0CHIE t- ma El Dè Voorpost - 30.3.1979 - 13 idor is een «open» riool, in twee betekenissen 'ant niet alleen kan de stank zich ongehin- verspreiden. Maar van de straat af loop je de minste hindernis, zomaar het water in. waar destijds 4 karnavalisten in het water reden is nog mets veranderd. (SJ) sas, waar gevaarlijke stromingen kunnen voorkomen, wel een gedeeltelijke afslui- De Dender is niet afge- dan toch druk stadsver- sloten. Vanaf de Zee- keer waar te nemen valt, bergbrug tot aan de is de Dender, op een Zwarte Hoekbrug, waar paar meters na, niet af geschermd. Indien onze cijfers juist zijn, zijn de laatste vijf jaar niet min der dan 14 mensen in de Dender verdronken. Al of niet opzettelijk. Onlangs !sr\- JÉÉllflIll n°9 reec* een auto zo maar het water in. Je vraagt je of hoe dit mo gelijk is, tussen die bo men aan de Zeeberg- brug. Maar het is toch maar gebeurd! Vanaf de Zeebergbrug naar de sluis toe, loopt een «wandelpad» vlak naast het water. De minste misstap daar kan fataal worden. Verderop, en o- ver de hele lengte van de sluis, is er wel een reling aangebracht. Maar daar na is het weer gedaan. (Aan de overkant, vlak voor Amylum zijn een viertal witte zitbanken neergezet. Is dit ironisch bedoeld?) Verderop, vanaf het goe derenstation, zijn par keerplaatsen, loodrecht op de Dender aangelegd. Ook slechts afgebakend met betonstaafjes van amper 15 cm. hoogte. Onder de passerelle aan de Sint-Annabrug heeft men opnieuw enige me ters borstwering ge plaatst. Maar voorbij de brug, zelfs achter het groen dat rond het bus- halte-huisje staat, loop je zonder meer de Den der in. Een reling op nieuw onder de spoor wegbrug, voor het «trek- pad» dat nu nog een (on gebruikt) voetpad is. Maar verderop tot aan de Zwarte Hoekbrug weer niets (ook niet aan de overkant), tenzij de 15 cm. hoge betonstaafjes die de auto's moeten te genhouden waarvan de handrem loste. En dat is alles. De Dender is dus hoege naamd niet beveiligd. En er is veel plaats naast. Dat is waar. Maar hoe gebeurt een ongeluk? Meestal op een onver klaarbare manier. Maar dat het noodlot in dit stuk stadsmidden zo vaak slachtoffers kan maken, is op zijn minst even onverklaarbaar, of heeft men hier nog niet van «vangrails» gehoord? Ook dit is de «Dender- route»! WL Om langs de Dender te parkeren moet je kunnen rekenen op je handrem. (SJ) Het voetpad slechts door een grasberm van het water gescheiden. (SJ) ,Jfe achtste keer werd vorige week woensdag (21 I) halfvasten gevierd door de Kristelijke Bond van nsioneerden, die nu zowat 25 jaar bestaat. Ook !rd in de zaal van het Groen Kruis een «Prins en es van de Derde Leeftijd» verkozen: de best ver heer en dame. trpts i uur stond men al aan luiven voor dit feest is anderhalf uur later iginnen. Het werd dus leevaller. De zaal was ipast en bijzonder rsierd met karnava- middelen. Ook dit feit het in de hand, dat imming er al dadelijk in zat. rvoorzitter De Vylder en barstensvolle zaal eten en kondigde de eider voor deze na- tg aan. waarop Mau- "Ihevalier onder luid js van tussen de cou- opdook, alias Miel lert, die toen ook de oorstelde: Nora Van eulen, Lea Callebaut. >eth Rousseau, Frits geers, Gaston Gaston Lee"- i volgde het defilee kandidaten-prins en s, waarbij het publiek ewondering voor heel elnemers duidelijk ijken Want er zaten laad prachtige verkle- issen. Toen moesten ndidaten afzonderlijk inken op met een lied of een mop of iets derge lijks. De jury stond duidelijk voor een moeilijke taak. We zagen hoe «een vrouw uit het jaar 2000» eruit zal zien. «De KBG bestaat 25 jaar» was een ander onderwerp bij de dames. Ook nog: «Pierette», «Trientje Klak, de moeder van Pie», «'t Jaar van het Kind»... Bij de heren merkten we een meesterlijk uitgebeelde «Schot in Aalst» op, «Ne Musketier», «politie te Aalst», enzover- der... Terwijl de jury zich terug trok om te beraadslagen, maakten prins Enrico en keizer Kamiel onder luid ge juich hun intrede. De Keizer toonde zich tevreden op nieuw bij de ouderen te zijn, en stelde vriendelijk Prins Enrico voor. Een uur lang hield dit stel de zaal onafge broken bezig, en moesten toen stoppen omdat de jury de uitslag bekend kwam maken. Met algemeenheid van stemmen werd als Prinses Mevrouw Josephine De Bruyn verkozen, omwille van haar fijne uitbeelding: «De KBG bestaat 25 jaar» Prins werd Alfons De Smet «Ne Schot in Aalst», kom pleet met doedelzak en dans erbij. Het publiek koos evenwel Trientje Klak als prinses, Rosalie Cassi- man, en als Prins Louis Bruylandt die zich als Mus ketier had verkleed, leder een was blijkbaar tevreden met de uitslag. Het nieuwe prinsenpaar werd door En rico en Kamiel, samen met het bestuur, gekroond, ter wijl aan hen en de andere kandidaten mooie prijzen werden overhandigd. Feestleider Backaert wen ste zijn «broer» Kamiel ge luk met zijn optreden, en overhandigde hem even eens een geschenk. Miel Backaert kreeg van de Kei zer toen het «ridderschap van Vasteloavond» opge stoken. Het stel had blijkbaar veel pret. Want uiteraard was het niet bij één glaasje babbelwater gebleven. Prins Enrico kreeg een her inneringsschotel van de KBG, waarna hij dankte met het lied «Ik heb eerbied voor jouw grijze haren...» En zo ging het feest verder. Lollig en plezierig. Echt kar- navalesk. Een zeer ge slaagd feest. Voor de inrich ters en medewerkers een hele prestatie. Het was, zoals de voorzitter Miel Backaert het zei: «Mensen, doe wat met je tijd, hij is kostbaar...» W.L. Na de goede inzet van het jaar met een daling van de werkloosheid stellen we vast dat we verder gaan in de goede richting. Tijdens de maand februari zagen we het aantal stempelaars nog verder afnemen wat vooral te danken is aan de jeugdige werklozen. De verbete ring van het weer heeft ook het zijne bijgedragen, in sommige sektoren werd namelijk een herleving van de aktiviteit vastgesteld. Op het einde van de maand der verloren dan in januari, februari bedroeg de totale De gedeeltelijke werkloos- nationale werkloosheid heid was het grootst in de 300.982 eenheden, dit is konfektienijverheid op de 2.137 personen of 0,7% voet gevolgd door de tek- minder dan op het einde van stielindustrie, januari. Het gewest Aalst' Tijdens de afge|open kende eveneens een daling maand werden d00r de talsters Vlaams Nationaal Jeugdverbond luidt de Iklok. Daar is reden toe. Met Pasen moeten de i lokalen verlaten worden. Dat betekent zestig lens en meisjes de straat op. Hoe dan kan, en hoe ver gekomen is, verneemt u nog wel in een vol- editie. r geval vraagt V N J ider die een mogelijk zou weten liggen oud leegstaand is goed») dit zo spoe- ogelijk te melden aan fan der Speeten, Dui- itstraat 30, Aalst. 33 uwandeling "Mfde VNJ. richt op ig 22 april een milieu wandeling in Met deze wandeling wil men aan het gezin van boer Van Lierde morele steun toezeggen (het landbouwbedrijf is on teigend dor het OCMW voor een nieuw ziekenhuis, zoals men weet) Samengeko men wordt om 13.30 uur in de Merestraat, bij boer Van Lierde. Op de milieu wande ling zal men voorbij «on planmatig ingebouwde vil laparken komen, nutteloos verbrede wegen, grauwe sociale woningbouw en een panorama op een rokend Aalsters stadsbeeld». Links en rechts zal men nog kun nen genieten van een ge spaard gebleven natuur- hoekje... Een milieuwandeling dus omdat men vindt dat het Vlaamse landschap moet geërbiedigd worden, omdat «zonder natuur de mens niets is.» Twintig km., 30 fr. (één maal drinken, één broodje, één stikker), einde rond 18 uur. van de volledige werkloos heid, namelijk met 30 een heden of 0,53%. De andere arrondissementen van de provincie Oost-Vlaanderen kenden eveneens een da ling uitgezonderd het arron dissement Oudenaarde dat een lichte toename kende. De vermindering van 637 eenheden in de provincie Oost - Vlaanderen kwam vooral ten goede aan het ar rondissement Gent. Het aandeel van het arron dissement Aalst in de werk loosheid van het Rijk be draagt 3,42% voor februari tegen 3,40% vorige maand De provincie echter vermin dert haar aandeel van 13,14% vorige maand tot 13,06% in februari, voor namelijk door een ver hoogde tewerkstelling in het arrondissement Gent. In absolute cijfers bedraagt de werkloosheid in ons arron dissement 10.290 eenhe den, waarvan 4.040 man nen en 6.250 vrouwen. De vermindering is geheel te danken aan de mannen die een afname kenden met 48 eenheden. De vrouwen daarentegen namen toe met 18 eenheden, zodat globaal beschouwd toch nog een daling kon geno teerd worden. De jeugdwerkloosheid be droeg einde februari 3.157 eenheden, waarvan 1.123 mannen en 2.029 vrouwen. Er viel hier een afname waar te nemen van 22 een heden, wat dit maal volledig voor rekening van de vrou welijke jeugdige werklozen is. Die kenden een daling met 26 eenheden De werk loosheid onder de manne lijke jeugdigen nam toe met 14 eenheden. De gedeeltelijke werkloos heid bedroeg einde februari 10.620 eenheden. Hier stelt men een afname vast van 6.690 eenheden die onge veer gelijk verdeeld is over de beide geslachten In ver gelijking met de maand fe bruari van vorig jaar ziet men toch nog een toename van de gedeeltelijke werk loosheid Gedurende fe bruari 1979 gingen in totaal 56 .380 arbeidsdagen verlo ren waarvan het grootste deel voor rekening van de vrouwen is. Er gingen 48.192 arbeidsdagen min- R.V.A. 291 werkaanbiedin- gen voldaan terwijl er aan 24 niet kon worden voldaan. De ontvangen werkaanbie- dingen betreffen vooral be dienden zoals elke maand. Verwonderlijk genoeg ligt het aantal niet - voldane werkaanbiedingen het hoogst in de tekstielsektor waar 12 aanvragen voor naaisters en borduursters openbleven. Toestand in de sektoren In de tekstielsektor kon men een lichte verbetering vast stellen, ondanks een paar nefaste gevolgen van falin gen die vooral het Zotte- gemse hebben aangetast. De firma Moreels van Zot- tegem die breigoederen vervaardigde, werd op 31 januari in faling gesteld. Op dat ogenblik waren er nog 57 werknemers aanwezig, het grootste gedeelte daar van overlocksters. Deze mensen zullen waarschijn lijk moeilijk opnieuw aan het werk geraken aangezien de toestand in de breigoednij verheid zeker niet schitte rend te noemen is. De ge volgen van de faling van de Brusselse firma Starcoat brachten ook een paar on deraannemers van dit kon- fektiebedrijf in moeilijkhe den, waaronder ook weer een paar in hetZottegemse. De konfektienijverheid kende echter in zijn geheel een goede maand februari. In de schoennijverheid is de firma Eksa te Ninove tot af dankingen moeten over gaan. De voortzetting van de werkzaamheid wordt in vraag gesteld waardoor de werkgelegenheid van zowat 60 werknemers in gevaar komt. De pantoffelnijver heid schijnt het moeilijk te kunnen opnemen tegen de buitenlandse konkurrentie. De bouwnijverheid heeft zo goed als geheel de maand februari nog te lijden gehad van de strenge weersom standigheden. De vooruit zichten op korte termijn ?ijn nu echter hoopgevend; men noteert gemiddeld een ver zekerde aktiviteit voor drie tot vier maanden, daar bo ven wordt de toekomst iets twijfelachtiger. In de me taalnijverheid mag men spreken van een aanhou dende lichte verbetering. G.D.B. Op Goede Vrijdag trekken de gelovigen van St. Jozef voor de 26e keer door de straten van deze parochie. Vroeger werden enkele, maar later alle 14 staties van de Kruisweg uitgebeeld. In «klassieke» stijl eerst. Ro meinen met speer en schild en bepluimde helm....Tot Frans De Koninck er voor drie jaar vernieuwing in bracht, en heel de Kruisweg letterlijk in een nieuw kleed stak. Ziekte hield hem nu te bed, zodat er van de geplande regie niet veel in huis kwam. Gilbert Eelbode nam over. Tot grote dankbaarheid van de «Gezellen van het kruis», zoals Frans zei. Frans De Koninck: «we zijn daar gelukkig om waarom buiten de parochie gaan als er mensen van de eigen pa rochie zijn die het willen doen...». Frans is opmerke lijk beter. Wel nog fel ver magerd, maar zijn levens lust heeft de waakvlam blijkbaar weer goed aange wakkerd. Hij zit met de rug nog diep in de kussens, maar hij is veerkrachtig en zijn stem heeft niets aan de cibels ingeboet. Hij vertelt, en wij lachen ons tranen in de ogen. Gilbert Eelbode, regisseur ad interim, zwakt zijn eigen taak wat af: «Ik doe eigenlijk de regie niet, ik voer ze uit»... Miel Backaert, de derde van het driemanschap vertelt hoe het voor dertig jaar be gon. Hoe enige leden van de toneelbond op «Schaar beek» de Kruisweg op straat brachten Robert Schoonjans zaliger was daar ook nog bij. Toen ston den er nog met kaarslicht verlichte kruisbeelden ach ter de vensters Men leende in het verleden de kleren, en maakte voor het graf in de kerk, ook zelf de decors met primitieve middelen. Toen was het nog een soort «neo-gotische kruisweg die stijf en zonder verroeren of verpinken werd uitgebeeld, zoals dat op de prentjes te zien was.Maar er zaten ook onvergetelijke' momenten in, zoals die ene keer in het Klein Parkske, toen er plots een geweldig onweer losbarstte boven het Golgota-decor. Frans De Koninck: «We be sloten voor drie jaar best wat moderner aan te pak ken Geen brave gezichten meer sober Van pastoor Van Henden kregen we «carte-blanche». En we de den het inderdaad in het wit. Witte kleren, witte gezich ten, witte haren met daarop de kleurige effekten van de spots.... In de toe komst is er mogelijkheid om te vernieuwen. Dat kan nu al het geval zijn met een an dere regisseur... De kleren zijn eigendom van de ver eniging. Maar ze kunnen bijvoorbeeld geverfd wor den. Nee, we zullen niette lang in herhaling vallen. We zullen op tijd vernieuwen.. Dit jaar hebben we ook onze eigen elektrische installatie kunnen aankopen, mede dank zij de opbrengst van een concert dat «Hexa- chord» gratis voor ons ver zorgde. En eigen mensen blijven grimeren...». De groepering heeft mo menteel 50 kostumes in be zit. De figuranten komen alle uit jeugdgroeperingen. Er is nooit tekort aan ge weest. «Hoofdregel is, zo vervolgt Frans De Koninck, dat de mensen met hun geloof naar buiten komen...» maar ook in dit opzet was men aan vernieuwing toe. Hierbij stond Frans De Koninck vooral de «Pleurance van Dijon» voor ogen (graf van Karei De Stoute). Ook in deze kruisweg is de uitbeel ding van de staties statisch «Retabels», zoals Gilbert Eelbode het uitdrukte. De «Pleurance» is ook sterk herkenbaar in de slotscène van de kruisweg in de St. Jozefkerk, wanneer solda ten met lange kappen over het hoofd Kristus op een draagbaar traag naar het graf vooraan in de kerk dra gen, slechts belicht door een naaldfijne spot. en onder het tromgeroffel van de Sa rabande van Handel. Tij dens de Kruisweg zal, tus sen de gebeden door. trou wens nog muziek van Han del te horen zijn: het alleluia uit de «Coronation Items». Men koos opzettelijk mu ziekwerken die met zo heel erg gekend zijn Choralen uit Johannes- en Mattheus- passie van Bach... De teksten werden ook dit jaar door Norbert Van Den Abbeele geschreven. Maar zelfs in een zo ern stige aangelegenheid als een kruisweg, gebeuren achter de schermen ook wel vrolijker dingen. Frans De Kamir en Miel Backaert raakten er bijna niet over uitgepraat. «Maar met de jeugd, zo besloot Frans, kan heel wat gedaan worden. Je moet ze laten doen!» De tocht vat aan om 20 uur (vorig jaar 1700 deelne mers), en is zowat 5 km lang. Wegwijzer: Esplana deplein (start), Bauwens- plein (eerste statie), Cur- nenstraat, Majoor Claeser- straat, Denderstraat (2e), Pieter Coecke - Val. De Saedeleerstraat (3e), St. Annalaan (4e), Asseren dries (5°), Welvaartstr. (6e) Ledebaan. St. Annalaan (7e), Meuleschettestr. Jozef Meganck, Wellekens (8e), Kluiskens - Meuleschette- straat (9e), Dirk Martens - St Jozef (10e), Vrijheid, School, Koolstraat (11e). Astridpark, Duivekeet straat. Ridd' - en Peper straat. Esplanadestraat en terug naar de St. Jozefkerk. W.L.

De Voorpost | 1979 | | pagina 13