Karei Voogt krijgt posthume hulde Jjd-Spelers van Eendracht Aalst bijeen De Voorpost - 30.3.1979 - 29 is wat nostalgie bij wanneer ze over «hun» gouden tijd praten. Het Eendracht van «toen». Het endarische elftal dat Aalst als voetbalstad propageerde. Het team van de legendarische «groten»Dolf Buck, Norbert Moreels en... Karei Voogt.. De onvergetelijke Voogt, de nooit geëvenaarde Voogt, die tele weken geleden plots werd weggerukt. Voor altijd. De «anciens», de generatiegenoten van de op arige leeftijd uit Nederland naar Aalst overgewaaide Karei, brengen hun goeie, te vroeg weggerukte nd een postume hulde. Dat gebeurt op zaterdag 31 augustus te 19 uur in de Keizershallen te Aalst. Ter egenheid van het autosalon. Het salon waarop Karei Voogt de grote afwezige zal zijn. durende 26 jaar was Voogt vertegenwoordiger bij een groot autobedrijf. Beroepshalve, en vooral dat hij het graag deed, was hij jaar na jaar een van DE figuren tijdens dit topevenement van de erwielers». Ditmaal is hij er, jammer genoeg niet meer bij. :ia' t ik >rkt tar, a|lDENKRING 5ns)udjes», de mannen jndracht Aalst naar toppen voetbalden, een vriendenkring n: officieel bestaat de jing nog niet. Maar Int wel. Er staat zelfs ers n naam op pa ge- OSEA, dat staat voor ;m den kring oud-spelers icht Aalst», Achter iatief staan Adolf De een van de aller- ten die ons nationaal ooit produceerde, tmaal «Rode Duivel» formidabele loop- e Norbert Moreels, de ind die, op het top- n an zijn kunnen, ze- B-internationaal aai}aston De Ruysscher, Strens en Frans eek. humor om er een kwinkslag bovenop te gooien. Ik her inner me nog hoe Karei Voogt op bepaalde situaties reageerde. Een voorbeeld? Op een goeie zondagna middag schreeuwde Karei me toe: «lopen NORRE, LOPEN». Ik demarreerde weg, haalde alles uit mijn «kas», omdat ik wist dat Voogt de bal in de richting van het «vijandelijk straf schopgebied» zou droppen. Toen hij me als een gek zag wegsprinten riep hij: «lopen Norre, maar niet naar Her- dersem, da's veel te ver! Met die vriendenkring Vo- sea willen we de «familie van toen» rekonstrueren, de solidariteit bevorderen! Die vriendenkring spitst zich niet toe op één generatie. Integendeel: de vijf initiatief- Star met Arséne Vaillant, het Anderlecht van «bom ber» Jef Mermans, Cerkel Brugge met doelman Ro bert Braet, Gantoise met Freddy Chaves en de inter nationale doelman Albert De Raedt. Gaston De Ruysscher over Karei Voogt: «Hij was één van de meest komplete aanvallers die ooit op de voetbalterreinen heeft rondgelopen. In lengte van jaren heb ik geen betere ge zien. Karei had gewoon al les. Hij was groot, atletisch, snel, had doorzicht en fee ling, een fantastisch kop stem en een ongeëve naarde veerkracht. Daarenboven knalde hij precies en keihard met bei de voeten. Hoe hard hij schoot, wisten echt monikkenwerk en om alle adressen tmelen en van men- destijds in de Eendrachtkleu- een voetbalterrein Ie bal draafden. Moreels, die naast ikke beroepsbezig- benvool en omdat het toch moest iet zware en tijdro- sekretariaatswerk n rekening neemt, net onvoorstelbaar en ten koste van lige démarches de s» opgespoord. Niet speler van zijn ge- Ook degenen die na hem Eendracht leven en groeien, instaande hij op be- nomenteninde huls irlock Holmes moest heeft deh. Moreels reen kunnen op Wat eigenlijk een logisch kan ge- sommigen den uit». Anderen voorgoed met de erij en sloten zich in ren toren op. Toch tegd dat het resul- het speurwerk erg ligend is. idie^vriendenkring? Moreels: «We zijn beste maatjes ge- foetballen was des- alleen letterlijk en een adembene- vrijetijdsbesteding: efden ook pret aan ort. «doodernstige tijd» de mensen van meer het lachen, den middenin een ig genoeg zin voor nemers zetten de poort open voor iedereen. Eigen lijk is het verbazingwekkend hoe gunstig werd gerea geerd. Tientallen willen er bij. Het is een spoorslag om te blijven doordrukken. KAREL VOOGT Tijdens de hulde van 31 au gustus draait alles en nog wat rond Karei Voogt, Be grijpelijk, omdat de wonde nog bloedt en vooral omdat met Voogt één van «de grote drie» uit de gouden periode van Eendracht Aalst voorgoed wegviel. Die grote drie? In het «Gedenk boek 1919 - 1960» dat de «oudjes» als een onvervang bare relikwie bewaren, staan ze broederlijk naast elkaar op een (intussen vergeeld) kiekje: Adolf De Buck, Karei Voogt en Nor bert Moreels, Een trio dat geschiedenis schreef, legende werd in Aalst en ommeland. De absolute top bereikte, volgens de «cracks van toen», het Eendracht Aalst dat het seizoen 1942-43 met een aantal opzienba rende suksessen afrondde. Ook nadien liep het erg lek ker. De «campagne 1946- 47» werd evenwel een diep tepunt omdat zwartwit, na een eindeloos lijkende mara- tonkampioenschap met 19 klubs, uit de hoogste afde ling wegzakte. In de «gouden periode» kregen alle klubs, van groot tot klein, in Aalst op hun donder. Beerschot met de legendarische Raymond Braine, Rik Isemborghs en John Van Alphen, White de doelmannen uit zijn tijd zeer goed. Voogts veer kracht? Je mag de Voogt van «toen» vergelijken met de Ruud Geels van van daag, Had Karei Voogt Belg geweest en geen Neder lander, dan zou hij jarenlang de onomstreden internatio nale midvoor zijn geweest, DOLF DE BUCK Samen met Karei Voogt en Norbert Moreels was Adolf De Buck één van de aller grootsten. Als je in een pro vinciestad en niet te Brussel of Antwerpen woont, is het erg moeilijk om de aandacht van de selektieheren te trekken. Naast De Buck kon niemand kijken: acht keer werd hijvoor het A-team op geroepen, doch eigenlijk had hij het verdiend nog meer sterretjes op zijn petje van internationaal vast te hechten Die De Buck heeft, samen met vier anderen vrienden «uit de tijd van toen», de noodzaak ingezien van een kring, een vereniging die de ex-eendrachters bijeen brengt. Dolf De Buck was «de Spil» de stuwkracht in het mid denveld. Doch voetbal is een ploegspel. Het team uit de jaren 1942-1946 trok zich op aan de smaakma kers. Maar de anderen had den ook hun niet geringe ver diensten. Hun namen? Keeper Geor ges De Munter en later die ander goalie Pros Van der Veken, Albert Cornells, Jef Petit, Gaston De Block, Cooreman,Stijn Verhulst, Alfons 't Kindt en Leon Strens. Spelers kwamen en gingen. En uit die periode zijn nog vele namen in de herinnering van de ouderen blijven hangen: «Botjen» De Brauw, een man die door zijn aanstekelijk entoe- siasme en zijn grenzeloze mod zijn maats kon oppep pen en de basislegger was van onverhoopte punten- oogst Je had ook Filip Ca- mu, Frakken Daelman, doelman Marcel Kiekens en noem maar op. In het voetbal spektakel wisselen de ak- teurs soms erg vlug. MEMOIRES Misschien schrijft één van de vreogere Eendrachters op een goeie dag zijn mé moires. Als dat ooit gebeurt, staat het boek boordevol anekdotes. En zelfs takti- sche «finesses». Je gelooft het niet? Het ver haal over die memorabele match tegen Lierse bie- De ploeg vim Eendracht Aalst in <le oorlogsperiode 1942-45 en 46. voorbeeld. Het Lierse van Bernard Voorhof Zaliger. Zeven keer scoorde Een dracht toen. De «vlaaikes- mannen» eenmaal. De Aalstenaars moesten het tijdens die wedstrijd zelfs een poosje met tien man rooien. Vervangingen van spelers mochten in die tijd nog niet worden doorge voerd. Omdat keeper Gëor- die na De Munter kwam, de bal «ergens» legde voor aleer uit te trappen, dan wis ten de anderen al waar dat ronde ding terecht ging ko men. Zo ingewikkeld was het dus allemaal niet. WAAROM? Waarom leggen we vooral de nadruk op die periode 1942-46? Niet omdat alles Wills Plas, de leeftijd. legere middenvelder, overleden op 44-jarige Drie tegenstanders trokken rond Karei Voogt de wacht op. Toch kopte de man met het gouden hoofd de bal in de richting van het doel van Anderlechtportier Rie Meert. ges De Munter gewond wat ervoor en erachter ge werd en noodgedwongen beurde geen belang zou naar de kleedkamer moest, hebben. Doch wegens het trok Peleman de doelwach- feit dat Karei Voogt, de on- terstrui aan. De man deed langs overledene, uitge- het uitstekend en de fans rekend toen het toppunt van mochten jubelen. zijn weergaloze carrière be- Een andere monsterscore reikte, werd tegen Klub Mechelen Dolf De Buck, Norbert Mo- bijeengeknald: 6-1. Nee, in reels, Leon Strens, Gaston die periode was voor de De Ruysscher en Frans meeste klubs een verplaat- Hoebeeck, de mensen die sing naar Aalst een schrik- als één man naar de stich- beeld. Niet omdat de ting van een vriendenkring ajuinen hun «mannetjes» toeleven, willen iedereen bij met het mes tussen de tan- VOSEA betrekken. In de ten tegemoet traden. Hele- Keizershallen wordt op za- maal niet. Doch gewoon terdag 31 maart immers niet omdat ze in eigen stadion alleen een Karei Voogt- gewoon onklopbaar en on- hulde opgezet. Eerder houdbaar waren. overleden immers nog an- Taktiek? Eenvoudig doch dere ex-Eendrachters, spe- doeltreffend was die: kick Iers die tot verschillende and ruch. Zoals de Brugge- generaties behoorden De lingen het aankleefden Op «vijf» inviteerden, naast hun het terrein ging dat zo: De gewezen kollega's en klub- Munter trapte een doel- genoten, de weduwen van schop in de richting van Dolf die te vroeg weggerukte De Buck. Die lanceerde oud-spelers: Karei Voogt, Stijn Verhulst. Albert Cornelis, Willy Plas, Verhulst «centerde» daarna Jantje De Bruecker, Remi (steeds praktisch haarfijn) D'Haeseleer en Gaston De de bal naar de plaats waar Block. Allemaal namen die Karei Voogt en Norbert Mo- vertrouwd klinken in de oren reels op het goeie moment van degenen die door de opdoeken. Simpel maar je decennia heen met het wel moest het kunnen. Als Pros en wee van Eendracht Aalst Van der Veken, de doelman begaan waren. Niemand wordt op een zij spoor gezet: het kwintet van initiatiefnemers pakt de za ken ernstig aan. DE REAKTIES? Op het initiatief wordt en- toesiast gereageerd. Eigen lijk een beetje logisch omdat vroegere vrienden mekaar terugvinden In het verleden was een ontmoeting eerder het gevolg van stom toeval. VOSEA moet de spring plank worden naar regelma tig kontakt, naar gemeen schappelijke intitatieven, naar aktiviteiten waarvoor de leden warm lopen. Niet alleen met vroeger spe lers is kontakt opgenomen. Omer Geubels, de «trainer van toen», hoogbejaard doch nog zeer weerbaar en steeds met de voetbalsport begaan, is eveneens aan gezocht. Zonder enige aar zeling heeft hij ja gezegd. Hij was het immers die met een onvolprezen deskun digheid zijn «troepen» klaarstoomde voor de strijd, de taktiek uitdokterde en zich bovenop ontpopte tot een psycholoog van for maat. Geubels werd uitste kend bijgestaan door Piet Van de Velde, een man die vooral de fisieke paraatheid van de Eendrachters op peil moest houden. Er was dus een wisselwer king: akteurs, trainers en bestuur brachten allemaal hun steentje bij om van het gebouw een soliede burcht te maken. De rol van Karei Voogt in het «Eendracht van tien» was erg belangrijk. Niet alleen door zijn kwaliteiten als voetballer. Hij was iemand wie niets menselijks vreemd was. Op het toppunt van zijn roem ontpopte hij zich voorts tot een vader voor de jongeren die in het fanion- team werden gedropt. Karei sprak ze moed in, praatte hun plankenkoorts weg en maakte het de jon gens diets dat ze welkom waren. Die opvang verge makkelijkte vanzelfspre kend de integratie van «jong bloed» in de ploeg. Namen op een rijtje Het kan misschien wat een tonig worden, doch voor de oudere Eendrachtfans, is het wellicht niet overbodig een lange lijst namen op papier te zetten. Namen van spelers die over lengte van jaren op het Eendrachtter- rein hebben rondgelopen. De meesten leven (geluk kig) nog. Maar herinnering uit een voorgoed voorbije tijd roepen de namen toch wel op. Luister maar: Adolf De Buck, Karei Voogt, Norbert Moreels, Augustin Verhulst, Leon Strens, Louis Roeland, Charles Cooreman, Georges De Munter, Albert Cornelis, Gaston De Block, Norbert Dé Brauw, Frans Van der Spiegel, Leon Becqué, Al fons 't Kindt, Jozef Petit, Prosper Van der Veken, Fi lip Cammu en Jantje De Bruecker Gaston De Ruysscher. Dat waren de mannen van Karei Voogts generatie. Nadien kwamen, door de vele jaren heen, Marcel Kieckens, Frans Hoebeeck, Adolf Flips, Adolf Van Vaerenbergh, Willy De Waegeneer, Pierre Van der Meirsch, Pierre Van Geit, Jan Rowies, Paul Van der Borght, Willy Bellon, Frans De Sterck, Willy Plas, Roland Van der Borght, Humberto Gijsbrecht, Jan en Toon Van Poelvoorde, Louis Michiels, Marcel De Moor, Fons Lockefeer, Fer- nand D'Haeseleer, Walte' Elegeert, Jozef De Bels, Al bert De Boeck, Willy Tack, Remi D'Haeseleer, Poliet Van de Bosch. Eigenlijk zouden we nog zo kunnen doorgaan. Doch veel be langrijker dan die opsom ming, is het te weten dat alle ex-spelers van Eendracht Aalst welkom zijn op de Ka- rel Voogthulde in de Kei zershallen. De meesten kregen een invitatie. Adres sen van sommigen bleken niet op te sporen. Die vriendenkring van ex- Eendrachters komt er dus zeer spoedig. Volgens insi ders is het een gelukkige in geving geweest ermee te starten. De «vijf» hebben ook aan Frans Daeleman, de huidige voorzitter van Eendracht Aalst, een brief geschreven om hun initiatief bekend te maken. Er gleec zelfs een brief in de brie venbus van het stadhuis Ook de vroede herer mogen immers weten wat in de Keizerlijke stede door de «oudjes» van «den ien dracht» wordt gedaan. Marce Alben Cornelis.

De Voorpost | 1979 | | pagina 29