En nu Barcelona i fa Barcelona speelde zes Europese finalesf- CF BARCELONA - SK BEVEREN Fortuna Düsseldorf - Banik Ostrawa Arbiter Paula Van Goethem Het spaanse avontuur van Lokeren et Voorverkoop en prijzen der plaatsen Benefietmatch Ronny De Beuckeiaer 4ë> wcini ie zijl iel ziji pnieu Jong H B. De t viel e Ujde i maa ingevi J trijcl s L- C g V(X): J mini «toiler en bilk 30 - 30.3.1979 - De Voorpost Loting Halve Finales Europabeker der Bekerwinnaars Duizenden Wase en ook andere oren waren vrijdag middag aan het radiotoestel gekluisterd. En ja, vrij snel na het nieuws van 12 uur kwam Jan Wauters in de ether met Jean - Marie Pfaff bij zich in de studio. Op de achtergrond hoorde je vaag de stemmen vanuit Zürich en dan duidelijk het gerinkel van de metalen kokertjes in het traditionele tonnetje. Nadat de wedstrijden voor Europacup III uit de bus waren gekomen verhoogde de spanning. Vier namen wie zou er het eerst uitgehaald worden. «Fortuna Düsseldorf» de ideale tegenstander, vond men bij Beveren. Dan «Banik Ostrawa»! De teerling was geworpen. En toen dan ook Barcelona als thuisploeg werd uitgeloot wist men dat Beveren en de Freethiel een nieuw absoluut hoogtepunt te wachten stonden. Betekende Inter Milaan immers de komst van een Eu ropese grootheid, dan is Barcelona momenteel nog beter gewapend om aanspraak te maken op een inter nationale toppositie. Duels tussen Hofkens en Nees- kens, Buyl en Krankl, de supporters liggen er nu al van vakker! Eén zaak staat vast: Beve- en mag en moet kompleks- oos het Spaanse 'Barca' (zo noemt men de Kata- laanse klub immers) tege moet treden. Het manifes teerde zich in de voorbije maanden tot een nationaal en internationaal super team dat iedereen aankan Wenste men vooral Düs seldorf als tegenstander, de gemakkelijke opdrachten liggen in deze fase van de strijd niet meer voor het ra pen en deze loting betekent in ieder geval een regel rechte climax. Een even tuele uitschakeling door het onbekende Ostrawa had ongetwijfeld een terugval betekend. Nu blijft Beveren de grootste belangstelling genieten en zal een neder laag niet als een schande ervaren worden. Maar zover is het nog lang niet. Barcelona scheert na tionaal, net als Inter Milaan, geen hoge toppen. Het staat 5e geklasseerd op 7 punten van leider Gijon en richt al zijn aandacht op de Europabeker. Beveren weigert bom geld! De noodzaak om de finale en de cup te halen is zelfs zo groot dat de prestigieuze Spaanse klub er een astro nomisch groot bedrag voor over had om eerst uit te spe len. Het deed zijn aanbod al in Zürich aan sekretaris Van Goethem, die uiteraard geen antwoord gaf en de zaak eerst met het bestuur wilde bespreken. Dat gebe urde zaterdagvoormiddag ledereen kwam onder de indruk van het aanbod van CF maar niemand wenste de sportieve kansen van de klub te verkopen, voor welk bedrag dan ook. Een even tuele uitschakeling die daarvan een rechtstreeks gevolg zou zijn, zou door spelers en supporters im mers slecht verteerd wor den. Tevens vreest men dat Barcelona hetzelfde spel letje zou spelen als met An- derlecht en in Spanje voor een ondraaglijke sfeer zou zorgen. Nu liggen de zaken hele maal anders. Met het oog op de terugwedstrijd zullen de heethoofdige zuiderlin gen zich koest moeten hou den. willen ze hier niet het gevreesde «warm onthaal» krijgen. Het bestuur van Beveren wil alles in het werk stellen om de beide wedstrijden in een serene sfeer te laten verlo pen. Geen ophefmakende verklaringen, geen wraak gevoelens voor Anderlecht, waar men trouwens niets Zaterdagnamiddag loopt op het voetbalterrcin te Bcrlare een vrouwelijke scheidsrechter tussen de piepjonge spe lertjes. Wereldschokkend nieuws is dat niet: er zijn meer dames die al fluitend hun vrije tijd vullen. In hel puiten- dorp is Paula Van Goethem -de vrouw in het zwart». Ze is de echtgenote van Jaak Goossens. tic kapitein van Derde Nationalcr Eendracht Zclc Als Paula het zo goed doet als manlief, zal ze niet bij de knapen en miniemen blijven hangen. Jammer dat in de hogere afdelingen alleen man nen mogen arbitreren. Anders kon het wel gebeuren dat Paula eens of later haar man op een pcnaltyfout betrapte. En bestrafte. Of zou de echtelijke liefde groter zijn dan de letter van het voctbalreglcmenl? (mm) 25), of informeren bij een van de supportersklubs. De 'brave Goethals' Zaterdag vertrok technisch adviseur Robert Goethals samen met Marcel Relaes om CF Barcelona te gaan bekijken in zijn uitwedstrijd op Burgos en om een aantal schikkingen te treffen in de Katalaanse hoofdstad zelf. Na een onbeschrijflijke rit in het Baskische bergland wa ren beiden getuige van een barslechte prestatie van Luöen Mullers ploeg, Bar celona verloor de wedstrijd met 1-0 na een partij ruig en vuil voetbal. De rood - blau wen traden wel aan met vijf invallers aangezien even veel belangrijke pionnen in de vorige wedstrijd ge kwetst werden. Volgende ploeg verloor te Burgos (tussen haakjes de kwotering van de Spaanse pers op 3): Artola (1), Zu- veria (2), Costas (1), Olmo (0), Alba La Deo (1), Nees- kens (0), Tarrès (1), Marti nez (2), Rexach (0), Krankl (0), Carrascho (2). De ont brekende spelers waren: Ascenci, Heredia, Migueli, Sanchez, Bella Cruz. De voornaamste konklusie van Robert Goethals was: een zelden geziene fysieke inzet, geaccentueerd door keihard, vaak brutaal spel. Echt onder de indruk kwam hij evenwel niet. De Belgische waarnemers werden al snel ontdekt door de journalisten en uiteraard met vragen bestormd Net als de klubleiders hadden ze het voortdurend over Anderlecht en de troebelen rond beide wedstrijden. Toen men hoorde dat Beve ren driemaal de fair - play- beker had gewonnen en Robert Goethals helemaal geen familie was van Ray mond voelde het Spaanse gezelschap zich al wat ge rustgesteld. De twee men sen van Beveren werden trouwens uitzonderlijk vriendelijk en gul ontvangen en konden niets vaststellen van een eventuele anti - Beveren hetze. Maandag morgen blokletterde een Spaanse krant: «Na de stoute Goethals komt de brave Goethals»! Over de finalekansen van Barcelona durfde men zich echter niet uitlaten, nu Barca de beslis sing in het Waasland moet forceren. Herwig Staes mee te maken heeft, geen allusies op het gebeurde van voor enkele maanden. Het rekent daarvoor op zijn supporters en op de pers en zal ongetwijfeld een gewillig gehoor vinden voor zijner- zuchtingen. Snelle organisatie Er blijft de klubs weinig tijd om de organisatie op punt te stellen, maar men stoelt daarbij op de recente en/a- ringen die erg leerrijk wa ren. De heenwedstrijd heeft plaats in het Nou Camp - stadion te Barcelona op woensdag 11 april te 20u45, de return op de Freethiel op 25 april begint om 20u. Op het ogenblik dat we deze regels schrijven is er nog geen prijs of uitgestippeld programma bekend. Wel kon Marcel Relaes, die vo rig weekeinde al in Barce lona was ons meedelen dat er twee charters zouden in gelegd worden, eventueel nog een derde. De eerste vlucht brengt spelers, be stuur, pers en een aantal supporters naar Barcelona op dinsdag 10 april en keert donderdag rond het middag uur terug De tweede char ter is bedoeld als een een- dagsreis en vertrekt pas woensdag om kort na de wedstrijd weer te vertrek ken. De prijzen zullen schommelen rond de 8.000, F voor de eerste formule, plus - minus 5.000.- F voor de tweede. Wie wil boeken kan bellen naar Marcel Re laes (031/75 90 23) of Rei zen Weemaes (031/73 50 Bijna drie jaar geleden stonden de pagina's van dit weekblad ai bol van het nieuws omtrent de dubbele schok tussen Sporting Lokeren en het toenmalige Barcelona van Johan Cruyff. Onze betreurde kollega Hugo Van Duyse maakte het allemaal van dichtbij mee en beschreef in geuren en kleuren wat toen de «Wase voetbalaffiche van de eeuw» heette. De accenten werden intussen verlegd en waar het toen de 1/16e finales van de UEFA - cup betrof gaat het in Nou Camp en op de Freethiel straks om een plaatsje voor de finale van de Europabeker voor Bekerwinnaars! Toch brengen we de Wase voetballiefhebbers het ge beuren van toen graag nog eens voor ogen. Woensdagavond 22 okto ber 1966 renden de tricolo res de kuip van Nou Camp in. Veertigduizend Katala- nen en zevenhonderd Loke- renaars schreeuwden zich de kelen schor De alge mene verwachting was dat de Wase fusieploeg eens flink op zijn donder zou krij gen Na de gelijkopgaande beginfase nam Barcelona, aangevoerd door een weer superieure Cruyff het heft in handen, maar wist niet te scoren. Sporadisch kwam ook Lokeren eens uit zijn schelp, maar echt gevaarlijk werd het niet Het uitvallen van Lubanski gaf Barcelona vleugels, doch het faalde in de afwerking. Zo gebe urde het dat Lokeren een kwartier voor tijd uitzicht kreeg op een sensationele drawn en een woedende Rinus Michels zijn spelers ging uitkafferen. Op de 80e min omspeelde Rexach zijn belager De Schrijver trok voor naar links waar Cruyff al dan niet in bui tenspelstand wachtte. De Maltese scheidsrechter Casha liet doorspelen en het Amsterdamse 'lieverdje' besloot in de verste hoek (1-0). De bezoekers raakten nu niet meer uit de omknelling, hielden de gunstige uit gangspositie wel tot de 90e min. vast, maar dienden nog vijf lange minuten bles suretijd te verwerken. Te lang, want op de 91e min. buitte Clarès een misver stand tussen Velkeneersen Hoogenboom uit om meer komfortabele 2-0 cijfers op het scorebord te brengen. Zo stond Sporting 15 dagen later op donderdag 4 no vember voor een immens zware taak. Driemaal sco ren tegen Barca en zijn ei gen doel ongeschonden houden. In de Durmestad heerste een onbeschrijflijke ambiance en liefst twintig duizend toeschouwers stonden op de gewone en noodtribunes samenge pakt. En die dachten te dromen toen René Verhe- yen op het kwartier een vrij schop vanop 30 meter voorbij Mora schoot (1-0) Nauwelijks acht minuten la ter mocht René opnieuw een vrijschop trappen en ditmaal was het Dalving die met het hoofd onhoudbaar overnam (2-0). In een ziedend stadion speelde Lokeren zijn be roemde opponent van de kook tot Cruyff op de 54e min. een aangeven van Sanchez meepikte en Hoogenboom koel versloeg (2-1). Ondanks het manhaf tig verweer kon het team van Novak de taak om nog eens tweemaal te scoren niet aan en Barcelona hield beheerst en professioneel de teugels strak. Het be rustte in de nederlaag, maar kwalificeerde zich voor de volgende ronde Sporting Lokeren kwam met ere uit de tweestrijd en zou de home-zege als een merk waardige prestatie in zijn erenjsi opnemen. De Barcelona - kern die toen op Daknam aantrad zag er als volgt uit: Mora, Ramos, Migueli, Olmo, Amarillo, Nees- kens, Macizo, Asensi, Cruyff, Sotil, Clares, Rexach, Artola, Sanchez, Carreno, Vastos. H.S. je. Ee Dat ook Barcelona op het Europese front een maclP1''1 tige naam is werd onderstreept door liefst zes finaleJak waarvan er drie werden gewonnen. In 1961 bereikte het de eindstrijd voor de beker dèderg landskampioenen te Bern. Barca moest tegen 64we n, nfica de duimen leggen met 3-2 na een memorabeLft m, wedstrijd. Recenter in 1975 werd de Spaanse ka4,rUg> pioen gewipt door Leeds in de halve finales vèjtejt diezelfde bekerkompetitie (2-1 en 1-1). L Z( Barcelona won 18 maal de Spaanse beker, do& |aa bereikte slechts één keer de finale van de Europh v cup voor Bekerwinnaars. Dat was in 1969 in Ba&oorb waar het opnieuw met 3-2 verloor, nu tegen SrafiLs cje lawa. De Zwitserse grond is de Katalanen blijkbaI dooi slecht gezind, en zeggen dat de finale dit jaar wei zaj in Bazel plaats heeft. J. Get Meer sukses kende CF in de voormalige Beker tiej, vj Jaarbeurssteden, nu de UEFA - cup. In 1958, 79^ dc en 1966 werden respektievelijk Londen (2-2 en 6-1 Birmingham (1-1 en 4-1) en Zaragossa (0-1 en 4- in de finale verslagen. In 1962 verloor het in fin tegen een andere Spaanse klub Valencia (6-2 1-1). Op nationaal vlak werd Barcelona negenmi umei landskampioen en won het zoals gezegd achtti itreff keer de Spaanse beker. Het eindigde steeds hot ;00ss in het klassement zodat ieder jaar Europees gpzijr speeld werd. Tachtig jaar oud CF Barcelona werd opgericht in 1899 en wordt jaar dus tachtig. Het vergaarde in al die tijd een benijdenswaardig roem en had spelers van wereldfaam in zijn rangtvan Tussen de wereldoorlogen in zorgden twee gene nooj, ties voor een grote bloei. We citeren namen als 2 by iet mora. Alcantara en Berkessy. De na - oorlogse j j.an riode werd gedomineerd door een Hildegkuti, Kut w; la, Koscics, Czibor en Suarez, en dan vergeten we llen v nog een paar. oei Er volgde een terugval en Barcelona werd helem verdrongen door Real Madrid. Toen Spanje ;n grenzen openstelde voor buitenlands talent vloc de peseta's in het rond en brak het tijdperk der hannen aan. Eerst kwam Johan Neeskens, cC Cruyff Beiden maakten ze grote sier bij CF en dienden er ook grof geld. Johan Cruyff haakte na voorbije seizoen af en vestigde zich als zakenma Catalonië. Neeskens is aan zijn vijfde jaar bij CF be: bijna zeker ook zijn laatste Ondertussen trox nieuwe voorzitter Nunez ook Johan Krankl aan, Oostenrijkse revelatie van de wereldkampio schappen. Krankl, de Europese speler van het j< Qud is momenteel topscorer in Spanje en in Europa Cf rc hij zou het echter bij één jaar Barcelona houder *om| Nou Camp lcrlaa CF Barcelona speelt zijn thuiswedstrijden gereg en voor 80.000 heetgebakerde Catalanen in het pra IJCC" tige en immense Nou Camp - stadion, dat de ver noc j lijking met San Siro best kan doorstaan. De supj1 mc ters zijn bijna allemaal betalende leden of «socio zowat een 70.000 in totaal. In ruil voor hun bijdrai zijn ze stemgerechtigd voor het nemen van bela rijke beslissingen, zoals het kiezen van het besti vtjn(j Voor het treffen met Beveren verwacht Barca een L huis en dat betekent om en bij de 90.000 toesch ®)ma( wers. En in Nou Camp zijn er geen restauraties 1 ken, zodat de aanblik van een vol stadion nog ncor| wat indrukwekkender zal zijn dan in Milaan i De afmetingen van het speelveld zijn vergelijkb IV met die van Saa Siro: 107m op 72m. Barcelona wordt momenteel getraind door Fransman Lucien Muller, een man die de ijze Rinus Michels opvolgde Momenteel kijkt Spaanse klub echter al uit naar een nieuwe oei j^' *1 meester, terwijl Muller technisch direkteur zou v den. En nog dit: de kleuren van de klub zijn rood - blai :h mi ebolc Ho ook nchal ardigi oegcr er de geen spron; tal ve rd. W Het bestuur van SK Beveren deelt mee dat het alles in het werk stelt om zaterdag 31 maart met de voor verkoop te starten. Deze heeft net als voor Milaan plaats alle dagen van 10u - 12u en van 15u tot 18u aan de loketten van het stadion of in het sekretariaat Telefonische reservering op het nummer 75.90 00. Abonnees kunnen reserveren tot zondag 8 april te 12 u. Gezien het feit dat deze bijna allemaal hun plaats vastleggen en de overweldigende toevloed van aan vragen zijn de overdekte zitplaatsen zo goed als uitverkocht De prijzen werden als volgt vastgesteld: overdekte zitplaatsen tribune: 1 000,- F gereserveerde zitplaatsen (doel): 550,- F overdekte staanplaatsen: 500,- F niet overdekte staanplaatsen: 300,- F H.S. Op 27 april organiseert Sporting Lokeren een benefiet- match ten bate van <Je zwaar getroffen Ronny IX' Beucke- laer. Ronny, op .Ie drempel van een grote carrière, werd het slachtoffer van een zwaar verkeersongeval waardoor een grote droom in één klap vernield werd. Internationale roem en erkenning lagen voor hel grijpen toen hel noodlot hard en meedogenloos toesloeg Bestuur en sjxriers van Sporting Lokeren willen onder de vorm van een voetbala vond ten bate van hun ex-speler hun erkentelijkheid en sympathie vo»>r Ronny uitdrukken. PROGRAM M Om 18.30 u.: Voetbalwedstrijd lussen Liga-trainers en een selectie V.I.P. team. (radio en I V. reporters, oud -internationalen - kampioenen e.a.) met ondermeer lïJdv Merck. Om 20 u.: K.S.C. latkeren - Nationale selektie. Iedere Sport ingsupporter en bewonderaar van De Beucke iaer zal lan ook deze avond niet mogen missen temeci laar Ronnv persoonlijk aanwezig zal zijn.

De Voorpost | 1979 | | pagina 30