Anderlecht-Beveren een topspektakel Geel-Blauw zet twijfelaars op hun nummer! Rik Pauwels: «We blijven er nuchter bij» Kommentaar bij Anderlecht - Beveren LOKEREN SCHIET PANNEN VAN HET OLYMPIADAK l2e 1 Anderlecht, zaterdagavond - Trossen supportersbussen waren uren op voorband uit het Waasland naar Brussel afgezakt, geëscorteerd door een onnoemelijk aantal personenwagens, die kilometers voor het Astridpark een langzame en achteraf totaal geblokkeerde file zouden vormen. Er was een druk gedoe rond het stadion, met een versterkte politie, die nerveus het geheel In min of meer georganiseerde banen trachtte te leiden, veel paarswitte supporterskleuren uiteraard, die echter opvallend gekontrasteerd werden door talloze blauwgele sjaals, petjes, hoeden en... toeters! Het lawaaierige mensengewriemel voor de Anderlechtse supporterscafés en de loketten loste zich op in de geurige walm van zuurkool met hot dogs bij de klassieke venterskraampjes. De sfeer voor de topper was er, een op het eerste gezicht vrij zware maar goed bespeelbare gras mat, ideaal voetbalweer en luidruchtige suppor terskoren wachtten on geduldig op de 22 ak- teurs van het naar ieder een verhoopte topspek takel tussen Sporting Anderlecht en leider SK Beveren, inklusief FC Barcelona-leider Luis Muller, een vrij belangrij ke delegatie van de Spaanse sportpers, Guy Thijs en minister Cha- bert... Op de tribunes werden tussen de vele sport en andere promi nenten handjes geschud herkenningslachjes ge wisseld en intieme ge sprekken met al dan niet hangende hoofden ge voerd, maar op het ogen blik dat eerst Beveren en daarna Anderlecht vanaf de middencirkel met de klassieke groet zijn op wachting maakte, kwam aan dat alles bruusk een eind en barstte de dolle sfeer pas voorgoed los. Het hing verder nog al leen van de ploegen af om het voetbalfeest vol ledig te doen slagen. Daar hebben ze met veel brio voor gezorgd, al was de intimidatie-aanpak van Anderlecht met liefst 7 fouten in nauwelijks 3 minuten niet van aard om het beste te verho pen. Het bleef gelukkig achteraf beperkt tot meestal totale inzet bij de kontakten, de weder zijdse aanslagen tussen het duo Hofkens - Haan niet te na gesproken. Vooral tijdens de eerste helft waren de 35.000 toeschouwers getuige van een partij voetbal op het hoogste niveau, die tegen een dol spelritme werd afgewerkt. Beveren toonde met splijtende counters, gevaarlijk op gezet door een stevig middenveld, dat het niet toevallig Europees halve finalist en leider in de huidige Belgische kom petitie is. De Wase leeu wen hebben offensief en met open vizier gevoet bald. Men kende een paar keer onkans bij de afwerking, al zorgde een niet volledig fitte Pfaff tevens voor enkele prachtsaves. De eerste 45 minuten werden afge sloten met 3 fraaie doel punten en eep 2-1 voor sprong voor Anderlecht, die op basis van de echte doelkansen evengoed an dersom had kunnen zijn. De thuisploeg voetbalde echter ook tijdens de tweede helft met blijven de geconcentreerde lef, meestal sterker gegroe peerd in het maneuver, maar tijdens het eerste kwartier van de tweede speelhelft met de daver op het lijf toen onder meer Albert De Bree tot een mirakelredding noopte. Prachtige voet balbewegingen van bei de kanten vertrekkend, golfden de ganse tijd heen en weer, eindigden telkens op bewonderen de verrassing bij de toe schouwers Jean-Marie Pfaff en Nico De Bree speelden een reuzewed strijd en toonden met bliksem-refleksen nog maar eens de bevesti ging van hun internatio nale klasse. Het is voor een uitstekende Erwin Albert ongelooflijk spij tig dat hij Dame Fortuna niet aan zijn zijde bij de afwerking had. Er was bij Anderlecht een nooit af latende Frankie Vercau- teren, die zijn beste prestatie met een enig mooi doelpunt afrondde. Cluytens scheen er een erezaak van te maken om zijn minder opvallende prestatie tegen Oosten rijk in hetzelfde Astrid park in de vergeethoek te trappen en speelde gere geld de Anderlecht- defensie in paniek. Zijn doelpunt was er één van 18 karaat. Schönberger en Hofkens waren nooit sputterende schakels voor de aansluiting met een verrassend uitbre kende Janssens tijdens de eerste helft. Aan de andere kant zorgde een steeds gevaarlijke en pijlsnelle Van der Eist voor enkele spetterende persoonlijke nummer tjes. Het weze voor Beve ren een riem onder het hart dat Truyens honderd percent op zijn vervan- gingstaak scheen bere kend te zijn na het vroe ge ongelukkig uitvallen van Freddy Buyl. Ook Jaspers verdient alle lof voor zijn prestatie in een ongewone stoppersposi tie. Om dit Beveren te kloppen was er een uit stekend voetballend An- derlechtgeheel nodig. Dat was zaterdagavond met dergelijke typische sfeer opnieuw het geval. Er moest nu eenmaal ge wonnen worden om het laatste sprankeitje hoog op een titelkans gaaf te kunnen houden. Het feit echter dat Beveren vrank en vrij zijn kans is ge gaan en zich op dergelij ke wijze de volwaardige leider in de kompetitie toonde, dwingt respekt af bij vriend en tegen- stander. Evenmin als bij de Europese wedstrijden tegen Inter Milaan, werd er nooit aan afbraakvoet bal gedaan maar prompt met offensief en spekta- kulair voetbal uitgepakt, wat misschien - ondank baar genoeg - ergens de nederlaag heeft kunnen in de hand werken. Met een anders ingesteld Be veren had men echter nooit kunnen meemaken wat er in deze match aan voetbal te zien is ge weest. De Waaslanders hebben met open vizier gestreden en verloren, echter niet in de zin van de kleine moedige gla diatoren in strijd met de overmacht: daarom was de spanning te veel te snijden en het initiatief in deze wedstrijd te veel verdeeld. De schrijnende tegenstelling tussen de repliek van Robert en Raymond Goethals na de wedstrijd is daarom des te pijnlijker: een duide lijk om andere redenen ontgoochelde Beverse trainer wees terecht op de uitstekende prestatie van zijn jongens, terwijl zijn Anderlecht-kollega dit Beveren toch al niet te denderend vond met zijn voetbal in een 'style britannique' van hoge voorzetten en dies meer. Deze verklaring stond in schril kontrast met de re pliek van Johnny Dusba- ba en de man van de wedstrijd, Frankie Ver- cauteren, die niks dan lof hadden voor de pres tatie van dit Bevers elf tal. Ben Coignau Rik Pauwels, nuchter blijven (archief) Trainer Rik Pauwels nam de nederlaag waardig en kalm op en stond ons met de glimlach te woord: «Waarom zouden we er een drama van maken. Eerst en vooral ligt een nederlaag in het Astridpark in de lijn van de normale gebeurtenissen. Of moet je alle wedstrijden win nen? We hebben het spel eer lijk gespeeld, van ons afgebe ten en voor spektakel gezorgd. Niemand kan Beveren met de vinger wijzen en niemand zal zeggen dat deze ploeg ook maar iets van zijn pluimen ver loren heeft. Beveren heeft Anderlecht een tijfJ lang zwaar in moeilijkhe den gebracht, zeker na de ge lijkmaker. In de tweede helft toonden ze zich geregeld bang en speelden ze op zekerheid. Dat wil toch al iets zeggen. We gaan gewoon door op ons elan en zullen proberen woensdag tegen Beerschot orde op zaken te stellen». Ondertussen weet de lezer al hoe die midweek-wedstrijd voor de Waaslanders is afge lopen. Feit is dat zaterdag te recht gesproken werd van een sleutel wedstrijd om de titel... indien Anderlecht niet aan winst zou geraken. Nu blijft de strijd open met Beveren nog steeds in een bijzonder gun stige positie, voor zover tegen Beerschot geen puntenverlies werd geleden. Bob Stevens beaamde zater dagavond wat hij had gezegd in ons interview: «Het verlies hier is geen ramp. Anderlecht moest winnen, wij niet. Onze rivalen mogen een kaars bran den voor De Bree, want die Vervolg p 1 Stevens onmiddellijk bin- nenknalde (3-0), een werke lijk schitterende beweging. Beerschot verving de on zichtbare Kleton door Co- ninx en de Beverse aanhang had daar warempel applaus voor over. In die periode doelde Sanon met het hoofd, maar dat feest ging niet door want Peeters had - ons inziens ten onrechte - een voorafgaande fout op Pfaff vastgesteld. De meeste toeschouwers ver hoopten en verwachtten een vierde doelpunt. Dat kwam er niet toen Janssens een eerste keer alleen in de ruimte spurtte, want Van Abbeny hield hem vast. Op de 70e min. ging Jean er echter opnieuw als een raket vandoor en liet met een geplaatst schot Tomaszewski Dirk Maes: «Uitvallen Freddy Buyl een handi cap' De public relations-man van SK Beveren was de eerste die we om zijn indrukken vroegen. Dirk Maes was niet in dezelfde mate ontgoo cheld als Robert Goethals. «Wij hebben hier mijns inziens een echt goede wedstrijd gezien. Het vroege uitvallen van Freddy Buyl in de verdediging was echter een handicap, al heeft het duo Jaspers - Van Genechten zijn taak goed volbracht, het geeft niet dezelfde logische sfeer van vertrouwen.» Freddy Buyl'Ik voelde dat het gedaan was' Freddy Buyl heeft van de eerste helft weinig gezien. 'Ik voelde bij mijn kontakt met Nielsen onmiddellijk dat het gedaan was voor de rest van de partij' zei Freddy, 'Ik zakte zo door mijn been, hopelijk herstelt die lies rap genoeg. Spijtig voor ons dat Alberts prachtschot nog door De Bree weggewerkt werd, maar ja, wij moeten er het beste van maken en ermee doorgaan!» Jean-Marie Pfaff: 'We kunnen hieruit wat le ren!' Beveren schijnt nu ineens te moeten gaan afrekenen met kwetsuren want ook Jean-Marie is met drie geraakte plaatsen in zijn dij verre van fit. 'Gisteren nog naar Kerkrade om een speciaal verband en twee inspuitingen op de koop bij' begint Pfaff. 'Degoals maken hier het verschil natuurlijk, wij geraakten er de eerste helft niet in, en dan die saves van De Bree.' Wij vonden dat Pfaff ondanks zijn probleemdij in prestatie met zijn collega niks moest onder doen maar Pfaff wimpelde dat af. 'Uit deze nederlaag kunnen wij wat leren', ging Jean-Ma rie verder 'Gezien hoe Anderlecht ons maar laten aanvallen heeft, dat professioneel opvan gen, noemt men dat, soms wat remmend en geniepig, zonder risiko's eens de wedstrijd definitief in hun voordeel ging? Wij zijn er blijven ingaan en draaiden daar voorop. En dan Ludo Coeck, fit of niet, woensdag was hij er niet bij maar nu blijkbaar kiplekker. Men mag er van zeggen wat men wil, maar voor zijn land spelen, heeft dat dan niks meer te betekenen?' aldus nog onze nationale portier. (bc) kansloos (4-0). Even tevoren had Van Goethem wel de gele kaart gezien toen hij Sanon neerlegde. Opvallend en lovenswaardig was de bereidheid van elke Beverse speler om te blijven werken voor de ploeg. Zo juichte men bewonderend voor Albert die bij een ruime voorsprong nog met volle overgave ging verdedigen. Beerschot had wel een knap pe Lozano in zijn rangen lopen, maar de door Barce lona geviseerde Spanjaard predikte in de woestijn. Voorzitter Nunez en trainer Lucien Muller zullen van hem wel niet veel opgestoken hebben. Op de 73e min. volgde dan de merkwaardige applausver- vanging voor het meesterlijke middenveldduo Hofkens- Schönberger door Truyens en Wissmann. De ovatie voor Beverens spel- en smaakma kers bleef lange tijd nazinde ren. Van een verzwakking was op dat moment nauwe- lijk sprake. Beveren zocht, zonder zich te forceren naar een vijfde treffer die er ook kwam. Pogingen van Jans sens en Truyens zeilden aanvankelijk over of werden door de Poolse doelman gestuit Op een onhoudbaar vluchtschot van Baecke kort voor tijd stond hij echter kansloos (5-0). Pfaff rondde de zaak af met een sierlijke parade, net zoals de show bij hem was begonnen toen hem voor aanvang van de match de gouden schoen werd overhandigd. Raymond Goethals, die met zijn Anderlecht op Water schei niet verder kwam dan een scoorloze dran, zal deze keer wellicht minder praat gehad hebben bij het verne men van de uitgesproken zege van het simpele boeren- ploegje. De ploegen: SK Beveren: Pfaff, Jaspers, Van Genechten, Van Goet hem, Baecke, Hofkens, Schönberger, Cluytens, Al- bert, Stevens,Janssens Beerschot: Tomaszewski, Beloy, Van Gucht, Van Abbeny, Ipermans, Lozario, Schrauwen. Rylant, Lam bert. Sanon, Kleton Vervangingen: 60': Coninx i.p.v. Kleton 73': Truyens i.p.v. Hofkens, Wissmann i.p.v. Schönber ger. Doelpunten: 4': Albert (1-0) 28': Albert (2-0) 55': Stevens (3-0) 70': Janssens (4-0) 88': Baecke (5-0) Gele kaarten: Van Gucht, Van Abbeny, Van Goethem Rode kaart: Van Gucht Sheidsrechter: de heer Pee ters Jean-Marie Pfaff, blijkbaar onder de indruk, toont het F reet- Toeschouwers: 12.000 hielpubliek zijn Gouden Schoen en krijgt een ovatie vóór de Herwig Staes aanvang van de thuiswedstrijd tegen Beerschot, (pin) Vervolg p 1 Toch zou een duidelijk aange slagen Club Brugge nog aan een doelpunt geraken. Op de 77® minuut kon Ceulemans schuin naast Hoogenboom binnenschieten. Het bracht geen aarde aan de dijk. Lokeren ging op zijn élan verder en drie minuten later kon Verheyen suksesrijk be sluiten na een felle counter van Larsen. Vijf minuten vóór tijd ontsnapte een kwikzilveren Gudjohnson aan zijn bewakers en meteen was het 1-5! De Brugse kalvarie was nog niet ten einde want drie minuten la ter kwam Verheyen alleen voor doel en bracht de verne derende 1-6 cijfers op het bord. Het zou onlogisch zijn de to tale schuld van deze nederlaag op de rug van de jonge doel man te schuiven. Brugge ver loor alle coherentie en Lokeren bleef de ganse wedstrijd door zo autoritair en entoesiast spe len dat er voor de Bruggelin gen niet de minste kans inzat. Lokeren sloeg liefst zesmaal met de goedendag in het Olympia-stadion. Wie doet dat na? man maakte vandaag hf schil. Wij leven nu j naar de volgende wedsfc toe zoals we dat altijd daan hebben. Het zelfv: wen is in ieder geval ni< getast. Eddy Jaspers kreeg wacht de taak om als stopper de schokken op t gen: «Problemen leven 1 voor mij persoonlijk ni I hoewel zo'n vertimr R nooit geen goed doet. I eigenlijk tevreden ome hier vandaag een beste strijd speelden en ik rostvast dat we er de ko V,J weken nog altijd zullen s 'nn{ Zo te zien leek de ned -,0©1 dus geen al te zware spt Z( laten op het moreel vlide geel-blauwen. te mo "jk >rcir op Bder getil orsti i m£ ton( kreu itige DE PLOEGEN t F.C. Brugge: Rommf kn Bastijns, Leekens, De CF sa (Maes) Volders, VandjSCht ken. Cools, Courant, JnQ. heecke, Ceulemans, jond man. kt 01 S.C. Lokeren Hoogenïl. Velkeneers, Hanssens, ving. De Schrijver :Guè r e son), Somers, Momjpt i Verheyen, Henrotay, Lendt Lubanski. jop J Scheidsrechter: De h. ipe ters kte i Toeschouwers: 10.000 L q [van mi lertr Ie hi phtc Ivei It-su lenb brei- Gudjohnsen schiet hel 5' doelpunt voorbij een verbouwereerde Vandereycken (Club l Lokeren 1-6). (ds) erst Pre ben Larsen keilt het derde doelpunt tegen de Brugse netten! (Club Brugge-Lokeren 1-6). (ds) Larsen schuift nummer 2 naast Rownelaere binnen (Club, Brugge-Lokeren 1-6) (d\i

De Voorpost | 1979 | | pagina 24