ico De Bree houdt nderlecht in titelkoers rsc Anderiecht Nationale voetbalkompetitie Het bos en de bomen SK Beveren 3 1 Urbain Braems (Sporting Lokeren): 'Hopelijk ook dergelijk voetbal op Daknam!' inkie Vercauteren loed af voor Beveren' Voetbal De Voorpost- 6.4.1979 - 25 Is de heenwedstrijd op de Freethlel is de kompetitietopper in het lpark tussen Sporting Anderiecht en lijstaanvoerder SK Beveren uitge- tot een onvergetelijk spektakelstuk dat de ruim vijfendertigduizend iouwers negentig minuten lang In de ban hield en waarvoor opnieuw upertatieven uit de doos mochten gehaald worden. Wat Beveren agavond in Brussel presteerde bewees andermaal hoe sterk de Wase lomenteel is. Dat men verloor heeft enkel In de puntentabel gevolgen, gschikking en de waardering bleven onaangetast. Ook voor ons blijft telkandldaat nummer één. Dat Anderiecht niet definitief uit koers werd ien dankt het uiteraard aan zijn eigen klasrijke spel maar vooral aan de me keeping van Nico De Bree, die niet minder dan vijf keer een oeg gemaakt doelpunt verhinderde. Ook zijn overbuur Pfaff schitterde, lewijst hoe prangend, hoe pakkend, hoe enerverend het duel verliep. 9u40 sloot men het laatste loket en forceerden wanhopige supporters in toegang tot op het speelveld zelf. Daar werden ze door rijkswachters is hardnekkig - tussen de als haringen opeengepakte massa geduwd, rtussen hadden de diensten van het rode kruis de handen vol. Aan de ide band werden mensen bewusteloos weggedragen. De spanning was e snijden en een eerste ontlasting volgde toen de geel-blauwen het n oprenden. Het hele stadion had er een daverende ovatie voor over, de paars-witte spionkop juichte de helden van San Siro toe. De hel brak ir los toen Rensenbrink zijn manschappen In de arena leidde... iag h< wed si iltijd zelfv< Op de 36e min. stuurde Schönberger in het straatje en De Bree moest eveneens ver uit zijn domein redding brengen. Belhamel Haan kreeg eindelijk geel, ditmaal niet na een overtreding, maar wegens protest - in de ogen van de scheids rechter steeds een zwaar vergrijp. Op een moment dat de bezoekers zonder problemen gelijke tred (hielden met de allesge- vende Brusselaars (of liever Nederlanders) wer den de discipelen al te ruim bedeeld met een tweede treffer. Vercaute- ren - weer hij - schudde op links iedereen van zich af en zond in en ditmaal stond Arie Haan vang van de tweede helft vanop links komen, ter wijl Buyl als voorstopper erg werd gemist. Eén minuut na het doel punt van Haan zagen de 35.000 Beveren al langs zij komen toen Albert vlak voor De Bree werd vrijgespeeld, maar zijn geplaatste bal was te zwak en Nico redde met het been. Een unieke kans die tevens Illu streerde hoezeer Beveren de open konfrontatie aanvaarde. Het dook ge regeld met vier aanval lers in de ruimte en toon de zich geen moment te- neergeslagen na de op gelopen achterstand. Te hard vonnis Men vermoedde bij aan- min. een tweede maal bleef immers groot en Erwin Albert afzonderde, zelfs een grootse De De Beverse goalgetter Bree kon wel eens ge- ging pijlsnel, drukte hard klopt worden, af, maar een verbluffen- Toch braken de paars- de De Bree stak er ander- witten enkele keren ve rnaai een vuist tussen. Het laatste halfuur liet de vermoeidheid zich steeds duidelijker gevoe len en sprak men van een slijtageslag. Daarin viel vooral een tomeloos zwoegende Cluytens en een bliksemsnel counte rende (want die taktiek nijnig uit en op een van die gepatenteerde Haan kogels had Pfaff een prachtige save in huis. Beveren kreeg op de 82e min. zelfs de kous over de kop toen een lange bal van Coeck voor Ver- cauteren viel en deze zonder wachten of kijken paste Anderiecht nu toe) met de buitenkant van de Van der Eist als uitblin- rechter een draaiend jontegetrouw ging links. De Deen dribbelde en gedecideerd van zich met enkele schijn en zagen de niets of bewegingen voorbij Jas- ;ejnand ontziende pers en zond tot bij de witten zich ver- moederziel alleenstaan- len van Dusbaba aan de basis van balbezit van de hardwerkende Albert. Die bediende gepast de inlopende Cluytens en helemaal ongedekt in punt. Tegen zijn vlucht- schot in het dak van het doel stond Pfaff machte loos (2-1). Ondanks de knappe nieuwe sensatie, en in derdaad, het vertoon bleef van uitstekende makelij. Nauwelijks gestart rush- te Dusbaba doorheen de kers op. Hofkens Haan raakten uitgeblust na hun ongenadig duel met mekaar. Ook Niel sen zat er helemaal door, terwijl een Jean Jans- sens wel poogde een doorbraak te forceren maar nooit voorbij zijn schot voorbij Pfaff zond. Mooi gedaan en met de nodige portie geluk maar de bordjes wezen 3-1 aan. Daarmee was de zaak bekeken. Na lange tijd verloor Beveren wel nog eens een kompeti tiewedstrijd, maar niets belagers raakte. Een te van zijn pluimen. Het korte terugspeelbal van bokste nog moedig te- prestaties van Truyens afweerlinies, kwam oog bleef het gevaar steeds in oog met Pfaff, maar eeg als nop levert ijk ni rtimi oet. ome beste ik le ko I v')f fouten te ma llen s innen de drie minu- ned Coeck en Haan wa- -e Sp< e zondaars. Via dit :el viiderend optreden te de thuisploeg moreel en begon lijk aan de verwach ting. Een lange op Haan werd door iderlander zijwaarts jetikt op de zich orstelende Vercau- i maar diens schot (ongevaarlijk. Beve- kreunde onder een itige solo van Dus- besloten door een knal en een eerste save van Pfaff. De ;chop bracht ver- ig, maar Jean-Ma- >nd driemaal tereke it om het gevaar te >genï Truyens op Pfaff liet Van der Eist bijna toe te sco ren, maar de nationale portier bleef de baas. Hofkens keek op zijn beurt tegen geel aan, voor protest of wat dacht Jean-Marie keerde ook je. Anderiecht deed het de spionkop - zoals dat een verschroeiende knal nu echt voorzichtig, liet de gewoonte is - enig Beveren wat komen en leedvermaak met de lei- speelde naar de mening ders, dan gingen in de van velen met vuur. De tribunes ook veel Brus- dreiging die van Albert selse stemmen op om en Janssens uitging Beveren de lof te geven die weerde de poging half af en Van Genech- ten zorgde voor de rest van de uitstekende Van der Eist. Wie zich minder liet opmerken was Heinz Schönberger, wat niet belet dat hij rond de 55e gen het tij op, maar voor Anderiecht was het nu een koud kunstje om de bal te monopoliseren en zelfs nog enkele keren een niet aangeslagen Pfaff te bedreigen. Had die hen toekwam. In een regelrecht feestelijke sfeer floot Rion het eind signaal en konden 's lands beste ploegen me kaar gaan feliciteren, de enen uiteraard gelukki ger dan de anderen. Wie uiteindelijk het pleit zal halen bleef toen nog een open vraag. De ploegen: Anderiecht: De Bree, Van Binst, Broos, Dusbaba, This- sen, Vercauteren, Van der Eist, Nielsen, Haan, Coeck, Rensenbrink. Beveren Pfaff, Jaspers, Van Ge- nechten, Buyl, Baecke, Hofkens, Schönberger, Cluytens, Albert, Ste vens, Janssens. Vervanging: 15' Truyens i.p.v. Buyl. Doelpunten: 12'Vercauteren (1-0) 24'Cluytens (1-1) 40*Haan (2-1) 82'Vercauteren: (3-1) Gele kaarten: Haan en Hofkens. Scheidsrechter: de heer Rion. Toeschouwers: 35.000 (uitverkocht). Herwig Staes n reageerde >t met een enige nde pass van Ste- p Janssens, wiens •e voorzet iedereen >te en bijna binnen Op de 10e min. [Van der Eist gelan- maar Pfaff was tlj- irtrokken en blok- het schot. De An- ;htdruk hield aan iverde-niet-onver- -sukses op. Rond !2e min. bediende mbrink Nielsen op de Vercauteren die de bal onmiddellijk in de verste hoek devieerde (1-0). De Wase defensie was op dat moment helemaal ontwricht o(ndat Buyl net een lieskwetsuur had opgelopen en nagenoeg immobiel in het centrum stond. Hij werd dan ook vervan gen door Truyens, die de rechtsbackplaats innam terwijl Jaspers voorstop per werd. Beveren moest een tijd lang zoeken naar nieuwe organisatie en samen hang en leed enkele ke ren balverlies. Toch her pakte het zich sterk. Eerst zorgde Stevens met een slalom en een enorme loeier voor drei ging, maar De Bree red de schitterend. Gelijkmaker De ster bij Anderiecht heette Vercauteren en die dwong Pfaff op zijn beurt tot een formidabe le refleks op een erg scherp en hard schot. Ondertussen noteerden we al de vijfde zware fout van Haan die moeite had om het Wase middenveld te verstoren. Op de 24e min. lag een onoordeelkundig afspe- De Bree bleek voor een keer kansloos tegen het geplaatste schot (1-1). De sensatie was volko men. Er volgde nu een dol Bevers kwartier. Nauwelijks één minuut na de gelijkmaker hield Janssens een' verloren gewaande bal binnen, ging ermee aan de haal en centerde op halve hoogte richting Albert. De letterlijk instormende Duitser knalde In de vlucht en slechts met een uiterste lendenslag tikte De Bree het leder uit zijn fatale baan. An deriecht counterde via Rensenbrink en Pfaff moest er opnieuw ver uit. Een enorm draaiend Be veren kwam dreigend op zetten langs belde flan ken en De Bree pakte nog maar eens uit met een spektakulaire zweef sprong op een omhaal van Janssens. Het be geesterde publiek juich te en bleef juichen, ook toen Pfaff ten derde male zijn strafschopgebied diende te verlaten en daar al koppend voor eni ge show zorgde. Show was trouwens de be3te omschrijving voor wat we zaterdagavond al lemaal te zien kregen. Urbain Braems, op dit ogenblik voedstervader en behoeder van 'zijn' Sporting Lokeren, dat In de huidige kompetitie ook een meer dan voortreffelijke rol vertolkt, heeft ondermeer Anderiecht en Beveren onder zijn hoede gehad we gegarandeerd een be zienswaardig kijkstuk, twee ploegen die zich honderd percent geven, Een van de voornaamste opdrachten van een weekblad als De Voorpost is het peilen naar de vreugde en het leed in onze voetbalhuishoudens. Belangrijker dan het relaas van een weliswaar sprankelende topwedstrijd is nog het registreren van de gevoelens der akteurs, beleidslui en supporters van het verliezende Beve ren na het spektakelstuk van zaterdagavond. En daar was toen heel wat om te doen. i met de man van de wedstrijd Iers •ol Vercauteren bracht nog zijn half natte s in orde op het ogenblik dat we hem felici- met zijn uitstekende prestatie: steun in iging, foerier van de vooriljn en nu ook nog van het eerste en derde doelpunt met de t voor het tweede, men heeft al voor mlnd®' langstelling gestaan, irste keer dat ik in Het zouden na deze 90 minuten, 3, 5 of 7 punten verschil worden, het laatste meteen genoeg om al onze Illusies voor een titeldebat te zien te loorgaan. De voorberei ding was er. We moesten taktisch, als dat kon ten minste, uitpakken met pressievoetbal en oppas sen voor spelmaker Schönberger in het mid denveld. De manier waarmee Beveren echter ook de match maakte liet ons niet toe dat altijd in praktijk om te zetten, er was echter opnieuw de formidabele zaterdag avondsfeer en het belang van de partij en dan kan Anderiecht wat meer. En toch, nu woensdag moe ten we naar Waterschei vedstrijd tweemaal begint Frankie, en log in en match als Ge moet natuur- vat geluk hebben, I bij het derde doel- als ge een bal di- )p de slof neemt.' tegden niks maar en er zo bij dat ge laar moet kunnen, i vraag wat hij dacht Beveren kwam Dt het antwoord ren is echt een goe- oeg. Hoed af voor nache waarmee zij e wedstrijd zijn ko- spelen, maar wij verwittigd en dub- ikoncentreerd. We- ebben we naar deze i irijd toegeleefd, als onze laatste kans. en dan komt Club Brug ge: een paar sissers zijn voldoende om de goede prestatie van vanavond ongedaan te maken, want iedere wedstrijd dient gespeeld. Nu is het echter toch zo dat de kompetitie voor ons ver re van gedaan is. Zij heb ben hier vandaag wel ver loren maar ruimschoots bewezen dat hun eerste plaats In de rangschik king voldoende verant woord Is.' Ondertussen is de Anderlechtse kleedkamer vrijwel leeg, alleen Jan Wouters wil voor de radio nog wat. van Vercauteren verne men. Op de repliek van deze laatste, dat bij de pers blijkbaar de belang stelling groeit naarmate men goals maakt en deze niet aanbrengt ten einde anderen zich in de kijker te laten spelen, kan en kel de radde tong van Jan nog raad brengen. Ben Coignau Een foto van een dolgelukkige Urbain Braems, met de Beker van België, gespeeld met zijn Beveren, verleden jaar. We herkennen verder Janssens, Schönberger, Freddy Buyl en zelfs Wim Hofkens. Nu zaterdag het Lokeren van Braems tegen Beveren! (archief) Urbain wou de ontmoe ting van de Beverse leeu wen met Anderiecht uiteraard niet missen, zeg maar tevens met de topkonfrontatie tussen de Wase ploegen van za terdag aanstaande op Daknam in het vooruit zicht. Wij wilden graag vernemen wat de Loker- se trainer ervan dacht. «Dit was nog eens een propagandawedstrijd», begon Braems, «twee ploegen die er een partij voetbal hebben van ge maakt. Beveren heeft hier fantastisch ge speeld en liet op mij een sterke indruk na. Gezien tegen welk ritme hier een vol uur gevoetbald werd? Het is toch normaal dat dit geen ganse match door de jongens kan worden uitgehouden, het zijn tenslotte ook geen 'Uebermenschen'Het was ook geen zachte wedstrijd. De kontakten waren hard, maar meest al niet onsportief een paar keer uitzondering gemaakt voor persoon lijke gevallen. Ook Pfaff en De Bree hebben zich mijns inziens fameus in de kijker gespeeld. Ik hoop dat er zaterdag bij ons tussen Lokeren en Beveren met dezelfde of fensieve instelling wordt gevoetbald. Dan krijgen intens, maar blijvend sportief, dat is voetbal!» Lokeren en Beveren zijn twee uitstekende voet ballende gehelen en kun nen ongetwijfeld een boeiend kijkstuk maken van de Wase topderby, al hebben wij een voorge voel dat Beveren op Dak nam wel iets minder of fensief zou kunnen uit pakken, om nodige risi co's te vermijden, het geheel wat meer bere kend, de ervaring op An deriecht Indachtig, maar dat sluit spektakel nood zakelijkerwijze niet uit. Ben Coignau Na een lange wachttijd kwam technisch dtrekieur Robert Goethals dan toch uit de kleedkamer. De man was zichtbaar aangeslagen en ver klaarde zich inderdaad diep ontgoocheld. Veel van de uit latingen die toen volgden wer den al uitgebreid in onze dag bladen weergegeven en kon den moeilijk in een vast ver band worden geplaatst. Ro bert Goethals had het over nijd en afgunst die er letterlijk af dropen, over faktoren die met het sportief verloop van de wedstrijd niets te maken had den, over het behoudend spel van Anderiecht, over de rol van de pers in het algemeen en een Brussels dagblad in het bijzonder. Tenslotte klaagde hij over het hyper-zwaar programma dat door Beveren haast niet te ver teren was en waardoor ook Barcelona sterk bevoordeligd in het strijdperk zou komen. De kwetsuur van Pfaff was door de midweek-interland nog verergerd, terwijl Coeck had mogen rusten. Twee ma ten en twee gewichten besloot Robert. Pessimisme troef dus onder de tribune van het Astridpark. Robert Goethals zag zaterda gavond de bomen niet meer doorheen het bos. Eerst en vooral was elke uitvlucht overbodig. Beveren had im mers, net als Anderiecht, een superieure prestatie achter de rug. Het bewees ren aan- schouwe van een te Anderiecht nooit gezien massa (en is ook dat geen enorme verdienste?) dat het terecht lijstaanvoerder was en maandenlang bejubeld werd. De speling van het lot, die dit seizoen vaak in het voordeel van SK uitdraaide, zorgde er nu voor dat Ander iecht het laken naar zich toe trok. In spelkwaliteit noch in doelkansen moesten de geel- blauwen voor hun rivalen on derdoen. Geen inzinking, geen zwakke prestatie, geen presti geverlies werden die avond genoteerd. Wel een nagenoeg unanieme waardering, zelfs dank voor het geboden ver toon. We hoorden tal van An- derlechtsupporters de lof van Beveren zingen (SK werd bij zijn intrede door de paars- witte spionkop zelfs ovationeel onthaald). Zelden of nooit za gen zij in hun Astridpark zo'n weergaloze show van beide kampen. Het zou-een trainer gelukkig moeten stemmen. Natuurlijk is verliezen in zo'n sleutelwedstrijd niet prettig, maar dat risiko kalkuleer je normaal toch in, zeker als men gans het jaar betoogt dat het niet iedere week kermis kan zijn. Beveren verloorom het eens heel traditioneel te zeg gen een slag maar niet de oorlog. De match met Ander iecht ligt achter de rug en SK loopt zijn naaste konkurrent nog steeds met drie punten vooruit. Wie had daar voor het seizoen van durven dromen. Als we dit schrijven weten we weliswaar nog niet hoe de midweek-wedstrijden van Be veren tegen Beerschot en An deriecht op Waterschei verlo pen zijn. De pers draagt Beveren al lang een warm hart toe, omdat een verslaggever apprecieert wat in de Wase gemeente wordt gepresteerd. Hij brengt deze waardering dan ook over bij het grote publiek. Als Ro bert Goethals langs die zijde een machinatie vermoedt, schrijven we dat toe aan de grote ontgoocheling en de psy chische spanning waaronder deze man de laatste tijd leeft. Onze kollega Michel Dubois (La Dernière Heure - Les Sports bijvoorbeeld) volgt met grote sympatie de exploten van Beveren en zou er nog niet aan denken ook maar één klein erend woord over de Wase klub te schrijven. Ook hier re zen spijtige misverstanden. We hebben nooit verheeld dat we voor Beverens technische direkteur veel respekt en sym patie hebben. Nog voor aan vang van het seizoen gunden we hem alle krediet en hij be wees dat meer dan waard te zijn. De omstandigheden zorgden ervoor dat sukses bij SK stilaan te verenigen met de leiding van deze nieuwe Euro pese topklub moet geen sine- kure zijn en een fysische en psychische last leggen op de schouder van de leper lingHet talent van Beveren en zijn be kwaamheid staan echter borg voor een goede afloop, in welke zin dan ook. Trouwens, wat er ook gebeurt, her seizoen van Goethals'klub kan niet meer mislukken. Wij, en met ons veel anderen, staan achter hem. Maar net als een speler in moeilijkheden mag hij niet op de hielen trappen. Anders fluit de scheidsrechter onver- biddellijk. Herwig Staes

De Voorpost | 1979 | | pagina 25