Zwarte Hoekbrug wordt afgebroken IA DANSEN MET BSP-SCHEPENEN e. - o.*. ia/3 - L>e vuuipubt - UUc >e redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. DE POLITIEKE KAARTEN ZIJN GESCHUD Deze week was dan toch de beslissende keer voor de regeringsformatie. Vijftien weken na de verkiezingen van 17 december, één van de langste politieke crisis sen die men in dit land ooit heeft gekend. De crisis is beslist de aller langste als men ze laat be ginnen waar het in feite al lemaal om begon. Meer be paald begin juni vorig jaar, Vlaamse Investeringscom- munale. Dit initiatief van het Provinciebestuur sproot voort uit de vaststelling dat de overgrote meerderheid der Oost-Vlaamse ge meenten, nooit gebruik hadden gemaakt van het statutair recht, dat zij ais partner van de openbare sector hadden om naast de privé - partner voor 50% de investeringen te dekken, in de schoot van de ge mengde intercommunales. Dat het er bij de Bestendige Deputatie om doen was, ge tuigde het feit dat door de Provincie reeds gedurende 4 jaar, telkens 50 miljoen BF afgezonderd werd, voor de toen Leo Tindemans ervoor spijzing van deze Investe- de eerste keer de brui wilde aan geven. Zo veel maanden later wordt dat politieke leven weer beheerst door die zelfde Leo Tindemans. Zijn aankondiging van verleden zondag dat hij kandidaat is depute öf ambtenaar nodig, om voorzitter te worden van de C.V.P., nu Wilfried Mar tens eerste Minister wordt, heeft inderdaad in de poli tieke wereld heel wat beroe ring veroorzaakt. financieel baat bij vindt. «Socialisatie» van de ener giesector is nog echter iets anders. Het spreekt vanzelf dat wij als socialisten het in gemeenschap brengen van de ganse energiesektor blij ven beogen. Levensnood zakelijke sectoren mogen immers geen privé - zaak blijven. Daarenboven dient eens en voorgoed paal en park gesteld aan het toever trouwen van uitsluitend zieke en verlieslatende sec toren aan de zorgen van vadertje staat. Eddie MONSIEUR. BESLUITELOOSHEID In de gemeenteraad van Aalst werd de laatste maal hevig te keer ge gaan. Twee heetgelopen problemen (behoud van het slachthuis - afschaf fing van de pre-fusiever- ringscommunale. Door het goede voorbeeld gesterkt, sloten weldra heel wat gemeenten spontaan haal belastingen) waren aan. Voor andere lokalitei- voorwerp van een open ten was een plaatselijke bare bespreking nadat verduidelijking door een door tal van volksverga- deputéöf ambtenaar nodig, deringen vooraf alle be- Te Aalst werd zelfs vooraf- langhebbenden meer gaandelijk een verenigde dan ingelicht werden o- sectiezitting van de ge- ver hun geschaad be- meenteraad aan dit pro- lang. Zij waren dan ook bleem gewijd. opgekomen en konden Desondanks deze nuttige horen dat CVP raadslid Ophet C.V.P.- congres zelf voorlichting kende de daar- Lambert Van de Sijpe kwam de aankondiging als opvolgende gemeenteraad principiële stelling een volledige verrassing, (dan in openbare zitting) name wiide van het sche- Het was duidelijk dat Tin- een gepassioneerd verloop, penco||ege over het be demans de beslissing zelf waarbij^de CVP,financieel hQU(j van het S|achthuis had genomen zonder al te veel overleg met anderen. Maar dat hij daarbij wel be ïnvloed werd door de voor hem opvallend gunstige sfeer op het congres is ook ven. bezwaren liet gelden, even als enkele PW - raadsle den zich onthielden bij de stemming, wellicht om ideo logische achtergrondmotie- duidelijk. Bij de congresafgevaardig den werd zijn kandidatuur op een staande ovatie ont haald. Bij de andere coalitiepart ners van de C.V.P. was de vreugde veel minder groot. F.D.F.-Voorzitster, Antoi- hetgeen schepen Van den Eede deed zeggen «dat niemand er mee ge diend is nog langer aan het lijntje gehouden te worden». Raadslid Etien- ne Bogaert dacht verder konsekwent na en stelde Vandaag wensen wij even hierop terug te komen, naar aanleiding van de kennis name van de boekhoud- vast dat wij ons, om de kundige resultaten van de onrust bij velen weg te gemengde Intercommunale werken, dringend dien- Edas, waarbij de stad Aalst, den uit te spreken over qua electriciteits- en TV- het behoud zelf van het distributie aangesloten is. slachthuis (hoe weten de nette Spaak, iet horen dat zij Met genoegen kunnen wij belanghebbenden tot nu maar liever niet in de re- vaststellen, dat voor de nog toe met zekerheid gering zou komen, nu ze winstverdeling 1978 (onder dat de stadhuiskringen samen met Tindemans zou voorbehoud van goedkeu- het behoud wel willen?), ring door de algemene ver- - gadering in mei aanstaan de), qua «electriciteit» de stad niet minder dan 44,9 miljoen BF aan dividenden bekomt en dat ook voor de eerste keer inzake «TV- distributie», althans voor de moeten onderhandelen. Maar die zelfde F.D.F. voorzitster voegde er met een aan toe dat de terug keer van het F.D.F. naar de oppositie een al te grote vreugde zou teweegbren gen bij sommige Vlamingen en dat ze daarom toch wél zou meedoen. Zonder veel enthousiasme, want zowat één derde van de F.D.F. - congresafge vaardigden stemden tegen. Even weinig enthousiasme was er trouwens bij de C.V.P. waar men nogal ge beten is op de aanwezig heid van het F.D.F. in de nieuwe Regering. Het wantrouwen tussen de coalitiepartners blijft dus Tegen deze doodnormale zaak gingen de burge meester en anderen die de gamele meerderheid in leven moeten houden tekeer als razend. Het zweet was nog niet schaffingflyan°de pre-,t sieverhaal belasting en kwam aan de orde. Col lega Raymond Uytter- sprot kwam met een uit stekend voorstel voor de daghet bestaande taks een eerste keer 2,3 miljoen BF uitgekeerd zal worden. Op zichzelf niet te versma den bronnen van inkom sten, past het toch even te blijven stilstaan bij een an der gedeelte van de winst verdeling, nl. de dividenden reglement van de ver- aan de inbrengers van in- haal belastingen aanvul- vesteringen. Hieruit blijkt len met een amendement dat voor de ganse ge- waardoor de werken, in mengde Intercommunale gang gezet door de vroe- Edas, de Privé partner gere deelgemeenten opvallend groot Zo te zien 104.070.337 fr. ontvangt en waar de verhaalbelasting geen al te beste basis om de openbare sector (totali- niet van kracht was, van een stevige ploeg mee op te feit der aangesloten ge- qeze belasting zouden bouwen, om het lang uit te meenten) slechts 178.768 gespaard blijven. Terug houden; ook al rijden kra- fr- Deze ontzaglijke wan- hevig tumult, en strenge kende wagens soms nog verhouding kan alleen het langst. Behalve met dat wantrou wen zal de nieuwe ploeg vrij snel moeten afrekenen met een reeks vervaldata. 10 juni bv., de Europese verkiezingen, blijft nog altijd een gevaarlijke vervalda tum. En dan zijn er ook nog de sociale verkiezingen, met de mogelijke weerslag vragen over de juridische groeien doorhet gebrek aan moge|jikheden, en gis- in7irht uan Ho nomoonton singen over de timing van de verhaalprocedu- ren, en verschoningen alhier en aldaar («de ho gere overheid is er tegen inzicht van de gemeenten, en dit sinds jaren Vandaar past het de inves- teringscommunale voor Oost - Vlaanderen toch als een meer dan op zijn tijd - komend initiatief te begroe- dus w' i mogen niet») ten In voor de gemeenten zal "an °°'t een 9rp- financieel moeilijke tijden t® opluchting zijn in als vandaag, waren derge- Nieuwerkerkse en Erem- lijke inkomsten (normaal bodegemse kringen dat' daarvan op een daadwerke- 50% volgens de ontwerp- bij monde van de sche- lijke aanpak van de sociale statuten) zeer welkom ge- pen van financien, het en economische proble- weest. schepenkollege zich ein- men. Voor diegenen die vrezen delijk akkoord stelde met En dan is er nog een verval- dat het moeten aangaan het doordrijven van de datum in het najaar. Dan van leningen bij het Ge- procedure desnoods tot moet er gepraat worden meentekrediet, voor de vol- voor de Raad van State over knelpunten inzake de storting van onze aandelen indien de hogere over- staatshervorming, moet in de Investeringscommu- heid bij haar standpunt men het eens worden over nale, op verlies op termijn het overgangsstelsel, moet zou uitdraaien, menen wij men m.a.w. een uitweg vin- even te moeten stilstaan bij den voor al die moeilijke de financiering van de sec tor «TV - distributie» van n^r^rarr, niet dadeliik a„e leningen van het Gemeen- ™ddelen "fB^end ual tekrediet gedekt en toch men voor het najaar op zijn wordt dit jaar voor de eerste rechtvaardig geachte be- minst «niet gemakkelijke tij- keer winst uitgekeerd... Ias 9 ta ke®r 0®®° den» belooft. Hier echter komt de privé - Besluiteloosheid? Het is Willy Van Renterghem P®dner niet tussen in de s?™3 9°ed dat de oppo- Volksvertegenwoordiqer winstverdeling en is het pas sitie eens aan de kar thanc nitl/dran \/ori ininot t/i flUWt punten inzake Brussel, waarover men nu al zovele weken en maanden aan het praten is. Niet te verwonderen dat bleef. Hoe die procedure ook uitdraait, waarom toch niet onmiddellijk (reeds verleden jaar) die beslissing genomen, thans uitkeren van winst te duwt. wijten aan de enorme ach terstand, qua aansluitingen van de streek van Sint - Ni klaas. Hopelijk zal een en ander ENERGIEBELEID, uiteindelijk de ogen openen EEN PRIVE-ZAAK? bij diegenen die nog achter docht mochten koesteren. Onlangs werd de gemeen- Een deelname in een inves- VERKIEZINGEN teraadszitting te Aalst be- teringscommunale is in een heersd door een emotioneel socialistische strategie wel- Ons hoofd zit nog vol getint debat, inzake de licht een stap in de goede kongresindrukken, wan- deelname van de stad in de richting, al weze het maar neer we maandagmorgen vorming van de Oost - omdat de gemeenschap er dit artikel op papier zet- Ghis Willems K.P.B. KONGRES EN EUROPESE ten. Het 23e Kongres van de Kommunistische Par tij van Belgie is een be langrijke gebeurtenis ge worden in het leven van de partij, het is ook een markant politiek feit in het leven van ons land. Ook al tracht een gedeel te van de pers dit te ver zwijgen, of doet ze het misschien juist daarom? Ons kongres kwam pre cies op het ogenblik waarop het land uit een drie en half maanden du rende politieke krisis komt. Voor degenen die er zich van bewust zijn, zeker geen teken van sterkte vanwege het sys teem zoals de grote par tijen dit blijkbaar willen en leiden, geen bewijs van politieke bekwaam heid van degenen die aan de top de lakens uitde len. Dat de bespreking daarover op het kongres flink wat tijd in beslag nam, zal niemand ver wonderen. De KPB heeft aan de arbeidersbewe ging die voor grote strij den staat om te verdedi gen wat ze veroverd heeft een en ander te bieden. En niet op dat vlak al leen. Ook voor wat be treft de communautaire problemen, waarvan de oplossing - de demokra- tische oplossing! - nu reeds sedert jaren en vooral sedert twee jaar, door de rechtsen in de CVP systematisch wordt afgeremd. De strategie van de KPB gaat vandaag in de huidi ge etappe uit van de noodzaak de strijd die gevoerd wordt tegen het grootkapitaal en zijn kri- sisbeleid, op het peil te brengen waar hij de greep van de monopolies op de staat in het geding brengt. Het is de strate gie van de volksbondge nootschappen tegen de monopolies en het impe rialisme, in de voor onze arbeiders- en demokra- tische beweging speci fieke vormen. Deze stra tegie van het verbond van vooruitstrevenden is in alle onafhankelijkheid uitgewerkt. De kontesta tie van het regime en zijn gebreken is op zich zelf geen waarborg voor revo lutionaire strijd in het voordeel van de werken de bevolking. Moeilijker te realiseren, maar met minder kans op vergis sen en meer kansen op resultaten in het voor deel van de werkende be volking, is de wil te age ren als eenheidsstimule- rend element, als motor van de volkse verwach tingen. Alle inspanningen van de om en bij de tweehon derd afgevaardigden zijn in die richting gegaan, met vaak tegen elkaar opbotsende idee6n voortspruitende uit eigen denken en eigen onder vinding, maar steeds met de bedoeling tot een grotere eensgezindheid te komen. De KPB zal dan ook versterkt uit dit kongres komen, beter in staat de rol te spelen die de hare is, en, gesteund door de elektorale voor uitgang van december '78, met de vastberaden wil de partij breder uit te bouwen. Voor de KP-Dender wer den ondergetekende, plus Jos De Geyter, Leo- na De Rijcke en Pol Brondeel tot leden van het Centraal Komitee verkozen. Voor de Euro pese verkiezingen zijn het Ray De Smet (3e kan didaat) en Agnes Vinck (5e plaatsvervanger) die op de Vlaamse KPB-lijst zullen fungeren. Dit laat ste betekent, dat naast de dagelijkse strijd voor de volkse belangen en tegen de werkloosheid en de verdere industriële afbraak van onze streek, er ook weer een drukke kfeskampagne met be perkte middelen voor de boeg staat. Ons 23e kongres heeft ons nog versterkt In onze overtuiging, en tot dege nen die bij de jongste verkiezingen in ons hun vertrouwen hebben ge steld, richten wij een warme oproep dit ver trouwen te behouden en te versterken, en zich zo talrijk mogelijk bij ons te voegen. Weldra zal de demagogie weer hoogtij vieren en nogmaals zul len de zware problemen waarmee het land heeft af te rekenen op de ach terkant worden gescho ven, om de mensen op sleeptouw te kunnen ne men. Ze hebben nu al méér dan twintig maanden, duidelijker dan ooit en in ieders aanschijn bewe zen wat ze in werkelijk heid waard zijn. Wie laat zich opnieuw vangen? Ray De Smet WATERZUIVERING STAND VAN ZAKEN Het VU-verkiezingspro- grammaanno 1976 bena drukt de noodzaak om Aalst tot een leefbare stad uit te bouwen. Die doelstelling omvat tevens de zorg voor het leefmilieu. Voor de VU is dit dan ook een beleids- opgave. Inzake milieube leid is de waterzuivering van de Dender het meest prioritair probleem. Tus sen het Ministerie van Volksgezondheid en het stadsbestuur werd in 1977 een konkrete over eenkomst afgesloten om te starten met de oplos sing van het verontreini gingsprobleem van de Dender. Het eerste sta dium in het ganse pro- jekt bestaat erin collec toren te bouwen die alle afvalwaters uit de zonde Aalst verzamelen. Reke ning houdend met de di verse «algemene riole ringsplannen» (opge steld voor de fusie door de verschillende ge meentebesturen) werden vier tracés voor collecto ren uitgestippeld, nl. Collector 1langs de Dender op de linkeroever Collector 2: hoofdcol lector - rechteroever Collector 3; Erpe-Mere en gedeelte van Lede Collector 4: Gijzegem - Herdersem. Deze collectoren moeten in de toekomst elk risico voor verontreiniging uit sluiten door de afvalwa ters te verzamelen en af te leiden naar het water zuiveringsstation dat ge pland is te Hofstade. Momenteel is de studie voltooid voor het bou wen van een eerste ge deelte van «collector I». De collector begint te E- rembodegem ter hoogte van de Dr. Carl ierlaan en autosnelweg. Het tracé loopt langs de Hof ter Burchtstraat, De Schep perstraat, Den derstraat en de Termurenlaan tot de grens met Aalst (Van der Nootstraat). Van zodra dit dossier! goedgekeurd is door del hogere overheid kan de" aanbesteding doorgaan.*^ Het is niet uitgeslotenII dat deze werken nog dit jaar aanbesteed worden. Inmiddels wordt de stu-'r"— die voor de andere delenfatei voortgezet en wordt er bete over gewaakt dat deIV v£ coördinatie tussen debela bouw van deze collector^t g en de oprichting van hetj mi waterzuiveringsstation pe d zelf verzekerd wordtje d< De inspanningen worden intensief voortgezet tot het eindpunt bereikt is. Het einddoel is de kwali tatieve verbetering van ons leefmilieu. Hee emt de s en aal-i tan Jan De Nevefsen Schepen van Openbare Werken Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is. komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. AMYLUM, HET IS TE VEEL! Wij hebben de zaak van de leefmilieustoringen door Amylum van in den beginne steeds met de nodige kalmte aangepakt. We heb ben ons onthouden van elke demagogie en veel begrip aan de dag gelegd. Wat méér is, we zijn ook in de bres gesprongen voor Amylum, toen ons dit ge vraagd werd, omdat een produkt van Amylum door een Europese beslissing zwaar zou belast worden en de werkgelegenheid in ge vaar kon komen. Wij zijn toen meegetrokken naar Brussel om er bij de Euro pese ministers te proteste ren en we hebben het pro bleem in eigen pers en partij gesteld. Maar diezelfde goede wil kunnen wij blijkbaar van Amylum niet verwachten. Amylum voert achterhoedegevechten Het is de Amylumdirektie die eens arbeiders mobili seerde naar een bijeen komst op het stadhuis en die hen deed geloven dat wij hun tewerkstelling bedreig den. Wij hebben dat toen op punt gesteld. Het is van leden van de Amylumdirektie dat artikels gepubliceerd worden en werden, die eerst schade lijke gevolgen van de lucht vervuiling van de hand wij zen en dan één of twee jaar later moeten toegeven dat de vervuiling wél hinderlijk kan zijn. Het is de Amylumdirektie die in haar bedrijfsblad de zaken met de glimlach voorstelt en zelfs tekenin gen publiceert alsof wonen rond Amylum weldra een "voorrecht zal worden. Wij zijn brave jongens, maar niet gek! Nieuwe braakgevallen op het Begijnhof Amylum voert achterhoe degevechten, in die zin, dat er wel wat wordt gedaan ook met subsidies van de Staat, dus ook van ons maar dan blijkbaar juist ge noeg om te trachten de openbare opinie en de overheid te sussen... tot de volgende keer. Welnu, dat nemen we niet meer! Mensen worden ziek van de stank! Het is nu zo geworden, dat in te genstelling met twintig jaar geleden, niemand de bewoners van het begijn hof nog benijdt. Twee mooie en verzorgde wo ningen te koop gesteld geraken niet verkocht. Mensen denken er aan te verhuizen! Ook daaraan moeten dege nen die op Amylum werken en onze aktie verwerpen omdat ze voor hun werk vrezen eens denken. Als Amylum geen grote winsten maakte, zou het niet be stendig aan opnieuw inves- de lem die ist< r JU ing teren en uitbreiden Amy-ie-n lum heeft dus ook de moge lijkheid ons voldoening ti geven! Wij zullen doordrijven Wij hebben het probleem op»raki schier elke zitting van de5re|< Adviesraad voor Leefmilieu gesteld. Wij hebben er opujta Ho tuipo laatcto Tittinnon Ho de twee laatste zittingen de eis gesteld van een nieuw onderhoud met Amylum. De schepen kon dit niet weige- irgadering^ ensdaa 4al ;loo! >n. da' sen de d« te de p ei ;alis kun ren en deze vei_ gaat door op woensdag 4 april om 19 uur. Deze maal moet de Amy-e'd lumdirektie vaste verbin tenissen aangaan. De ge-h zondheid van onze mensen® is méér waard. Hun huisje Ef beveiligen is hun recht! Wij stis weten dat er nog drie aan-pod i vragen voor bouwvergun ning vanwege Amylum in gediend zijn Als Amylum niet het nodige doet, zul- j len wij tegen de inwilli- ging ervan met alle midde-1 len aktie voeren. En dati kunnen we! En we zullen al maar direkl aan Amylum zeggen: hier is| geen kwestie van politieke! munt, maar van klinkende! munt vanwege Amylum! Ray DE SMET - Begijnhof! 46 - Aalst. Binnenkort wordt gestart met de afbraak van de be staande Zwarte Hoekbrug, die zal vervangen worden door een nieuwe. De gemeenteraad diende zich uit te spreken over de onderhandse overeen komst voor het demonteren en verplaatsen van de oude brug. Het stadsbe stuur heeft immers de bedoe ling deze brug opnieuw op te richten als een soort van monument van de indus triële archeologie in de om geving van het nieuw zwembad aan de Aelbrecht- laan. Bij dit agendapunt vroeg Dr. Van der Beken (VU) of in de kostprijs van dit werk (195.590 fr.) alles inbegre pen was. CVP-fraktieleider Ghis Wil lems kwam op zijn beurt tussen met de vermelding dat volgens het dossier de aannemer eigenaar bleef van de brug. Hij vroeg dan ook of de stad Aalst de brug gratis zou ontvangen. Ziin kolleaa Uyttersprot (CVP) pikte hier, oo in door te vermelden dat de aannemer de brug intakt moet afleveren aan het stadsbestuur, maar dat de voorgestelde prijs enkel op de afbraak betrekking had. Volgens hem zal de aan nemer nog een vergoeding vragen voor de verkoop alsook voor het hermonte- ren van het kunstwerk. Bij afwezigheid van Sche pen van Openbare Werken Jan De Neve, die ondertus sen de zitting verlaten had, konden zijn kollega's be stuursleden niet onmiddel lijk een antwoord geven op de gestelde vragen. Na lang uitpluizen van het dossier, antwoordde Sche pen vén Financieën Van den Eede dat er in een koördinatievergadering, die plaatshad op het stadhuis met de firma CFE op 12 de cember 1978 overeenge komen werd dat de Zwarte Hoekbrug deskundig zou afgebroken worden en dat alle stukken zouden over gebracht worden naar het stadsmagazijn. In deze overeenkomst werd ook de kosteloze afstand van de stad Aalst voorzien. Hierop nam raadslid Paul Stockman (CVP) het woord, met de vermelding dat en kele jaren geleden aan het sas van Wieze een onge veer identieke brug werd afgebroken en terug opge bouwd door het leger. Deze brug, die door een plaatse lijk komitee uit Herdersem afgekocht werd van de Bel gische Staat voor de sym bolische prijs van 1 fr,, be vindt zich nog altijd aan de nieuwe overbrugging van de Dender tussen Herder sem en Gijzegem. De heer Stockman vroeg dan ook of deze werkwijze ook niet met de Zwarte Hoekbrug kan overwogen worden. Dit ird z bleek echter niet het geval Ho0kbmg.Kart.lin1» wontt ze te 2j:n 3 afgebroken en voorlopig opgeslagen in de statfsmagazijnen te zijn. VEHE aan de Aelbrechtlaan (ËDV) Zaterdagavond was het dansen geblazen in het Aalsters Volkshuis. De BSP mandataris sen van Aalst Centrum gaven hun bal In de kelders van de rode burcht werd er gezellig op los gedanst Na heel wat geloop konden we toch de mandatarissen te samen fotografe ren. V.Litr. Gracienne Van Nieuwenborgh, schepen Eddy Monsieur, OCMW raadslid Albert De Winter, OCMW voorzitter Martin Van der Speeten, schepen Edgard Houghuys en fraktievoorzitter Jan Van der Veeken. Toen wisten we nog niet dat volksvertegenwoordi ger Mare Galle minister was geworden. (EDV) aand inige en c getr

De Voorpost | 1979 | | pagina 2