ET0GING TEGEN KAPITALISME EN iOOR SOCIALE VERKIEZINGEN firmb piktk§fe®f Belfort in ijzeren korset NIEUW PARK IN TERUNDEN ES LEKKER DOOR...! aandagmorgen en op de achterpootjes getrommeld om de zaak Niet dat het Belfort moet ondersteund worden, maar het is toch dringend aan herstelling toe. De borstwering wordt momenteel hersteld. De gevelreiniging komt later, een aanbesteding moet nog gebeuren. Het is dus goed mogelijk dat binnen een jaartje deze stellage wordt afgebroken om dan later een nieuwe te moeten plaatsen. (EDV) HEI - DA-DA! 'T Was verleidezoterdag verom ne kier van da, zee. Die sirk woor dat ze erzuve moeneka teige gesmeite werd en da ze noemen: Eurosong-festival! Al petank dat er al meidoen die booiten Euroepa liggen, gelèk as Jeruzalem zelf woor dat da spel gebeirden. Omda 'k dor al ienegte joren achterien ajjer iet verteldj hem doroever, wil 't ek toch van teis joor nog ne kier doeng. Ne mansmensj en eh moksken kwampen ons vertellen woroever da 't gink, pesies ofdat allemaan da nog nie 'n wist. Normooi gezing moest 'n der twintjeg lannen meidoeng, mor Turkoyn hooi forfé gegeiven, kwestie van da ze ni oeverien 'n kommen meh Israjel. Bleiven der tèn nog neigeting oever. Daniel Peer hoedjen denne knol, mor 'k zol toch liever dad appelken neiven hem opeiten zee, de die hoedjen Yardena en dennen noam allien aal es toch al smoakelèkker. Allei kom, wajjer zén weg. Portugal kwamp zennen iesten en de wird ons getoendj deirnen diel knols die beizeg woren meh netten sardinnekes op 't strand te sleiren, mor 't 'n woren gin serdinnen, 't was iet anders dat er boevekwamp. 'n Zangeres meh eh geel kliedoon en dor achter pesies vier kajotsers in heer zondoas klied, die stonten te doeng pesies of da 'n iksel op here rigge hooin. Omda 'kikgiemeziek 'n kaan, nog gin noet van 'n hoois groeit, gon ek oeik niet zeggen oever 't gein da ze zonken, allien mor hoe da z'erooitzaogen. Achter heer kwamp de schieven toeren van Pisa, die van toyd tot toyd ne kier rechtkwamp, ons vertellen dat den toer was van Itoljen. 'n Zwèrte gieze die «hoehoe» roept in de mikro en meh eh roeid majoaken oon woor dat er «Mattia» op stond mor woor da voesj van de rest ni veil in 'n zat. Deinemarken meh datzjiemèrreminneken van Anderssen, ne zanger on de pijane, nen broer meh zè zister vér stoon te kwelen meh door nog 'n neigerinne- ken boy. Of was dit missching reklam vér de sjokkolat ooit Deinemarken? Twie schaa jonges die stonten te dansen op eh plantjen mosten ons vertellen dat naa oever Ierland gink. Da was ne mansmensj die kwamp zingen, meh zén hemme vaveiren oepen, 'n losse zjilei en 'n boreken op zén kinne. Achter hem droy mokskes die braaf «handjplasj' dein. Finland kwamp op meh manen en vraan die schoverdandjegen en eh maskes in eh wit kliken meh oeik vier die heer mosten helpen moemeien op den achtergrond. Oever Monakoe meh here groeite peoys van ottomobils, en ne zanger meh 'n vooilmanieremoestasj 'n val ni veil te zeggen. Mor Griekenland, da was schoein zee. Spoyteg da ze meh heer schoein kostims, ghiel 't spel nor de vontjes hielpen meh van Sokrates ne superstarte maoken. Woorheid denne mensj da verdinsj? Droy poepekes en eh zicht op de beirgen, da was Zwitsjerland en de die hooin den helft van d'aa-mért meigebrocht vér lawoyt op te maoken. Dedie hoedjegen, as ek meh nie 'n bedrieg: Troeten en kompagnieDosjland was ne schoeine kamavalgroep en ze kosten gralèk hippelen en springen, en Frankeréek meh eh schoei masken in eh wit klied, en veil bizjoes ooit 't zaogemeel 'n was oeik ni slecht. Mor tén kwamp Belzjen! 'n Affront vér Breughel die ze waan lotte zing. 'n Vosse Micha, naa zonder lèmmekeskop, mor meh blaaselblaad van onder tot boeven en groeite waggelende klokken in heer oeiren....en die tén nog doboy peisden da z' op 't léste heer bien most lote zing....'t Mankeirden allien nog oon da ze riep: komde mei, sjoeken? - Oever Liksemburg weit ek allien nog dat er dor iveranst twie teppes op nen toeren stonten onnoezsel te doeng en dat da masken da zonk ne langen gescheerde rok hooi en 'n listerkesbloes. Achter heer stonten droy maskes en twie jongens die pesies nie 'n kosten nor de koer goon, gelèk as ze pesies stonten te daven.... Van de die van Holland zol ekgien beit wille kroygen en Zweiden hooi zén toeiverèssen meigebrocht. Noerweigen hooi manen meige brocht die hoeires dreigen, mor ja, da vindje oeveral hein en Ingeland da was ne groep van ienen die gralèk hies was en twie ander die eh stemmeken van 'n zjannet hooin. Oeistenrèk hooi 'n mokke meigebrocht meh ne kop gelèk as 'n spinnekoppoeit en Sponjen stond in 't tieken van 't joor van 't kindj en de groeite veirhoeiten. En domei hemme meh z' allemool gezing. En da z' heer geer zu veil kieren misdoeberd hemmen in de poentjen, da was wel ambetant, mor dad 'n veranderden toch niet on den ooitslag. En 'k was kontent as ek den ooitslag hoeirden: wajjer hemme gekreigen wa dammen verdindjen! Alia, as ekzeg wajer, tèn wil ek zeggen, de die die de keis gemokt hemmen wie en wa dat er geer nor Jeruzalem mocht goon. As ek ni beiter 'n zol weiten, zol ek geer liever weg bleiven, da peis'ek ik dor af. DOLF werd dan een optocht georganizeerd door de straten van de stad. In deze stoet werden slo gans meegedragen met onder andere volgende vermeldingen: ontkop peling van de inkomens van werkende echtparen - geen cent aan priv$ be drijven zonder waarborg inzake tewerkstelling - vermindering fiskale druk. zijn de sociale verkiezin gen zeer belangrijk. Een sterk ABVV is nodig om de arbeiders te bescher men. Het kapitalisme legt de arbeiders de last en de schuld op van de krisis, daarom zou het ABVV sterker en groter moeten worden en zou men dus moeten kiezen voor het ABVV. Het pa tronaat moet eindelijk eens inzien dat de arbei ders weerbaar zijn. Na deze beide voordrachten De ABVV betoging lokte wel heel wat volk. (EDV) Reeds in onze vorige editie vermeldden wij dat het stadsbestuur de bedoeling heeft in de wijk Terlin den een terrein aan te kopen om het in te richten als Parkzone. Deze parkzone is voorzien in het Bijzon der Plan van Aanleg nummer 7 «Paddenhoek». Bij de bespreking van dit punt op de gemeente raad vroeg oppositielid Raymond Uyttersprot (CVP) of dit perceel in derdaad 62 aren beslaat en waar de 8 aren, die gratis zullen afgestaan worden gelegen waren. Volgens hem was het be trokken gebied op dit ogenblik op het definitief Gewestplan aangeduid als groene zone. Schepen van Financiën Van den Eede, die zijn kollega Schepen van O- teel Terlinden een nieuw bouw op te richten van 50 appartementen. Deze nieuwbouw lokte echter heel wat reakties uit, en er werd dan ook geoor deeld dat deze nieuw bouw niet wenselijk was. Hierop kwam het stads bestuur tot een minnelij ke schikking met de ei genaars. Op basis van het feit dat het gebied op het BPA Paddenhoek voorzien is als parkzone, zou het als dusdanig ook ingericht worden door penbare Werken De Neve het stadsbestuur, verving, antwoordde dat Interpelant Uyttersprot het perceel van 8 aren kon zich met deze uitleg gelegen was in de ver- niet akkoord verklaren en binding tussen de Raf- benadrukte dat het ter- felgemstraat naar Terlin- rein op dit ogenblik in den. De overige 63 aren groenzone is aangeduid, waren volgens het Ge- Vroeger lag er wel een westplan gelegen in een verkaveling op, maar de- woonzone. De aankoop- ze is komen te vervallen prijs hiervoor zou 4.560. door de wijziging van het 000 fr. bedragen. Op basis van het dossier meldde de schepen nog dat het oorspronkelijk de bedoeling was om in de omgeving van het Kas- Gewestplan. Momenteel is de grond volgens hem onbebouwbaar gewor den. Spreker benadrukte dat de eigenaar steeds schadevergoeding kan vragen voor de door hem geleden schade, maar deze eventuele schade moet door de Staat be taald worden, en niet door de stad Aalst. Hij meende dan ook dat het stadsbestuur een kom- pensatie gaf voor het feit dat hij op de betrokken plaats niet meer mag bouwen. De heer Uytter sprot herinnerde eraan dat het perceel in 1976 aangekocht was voor 1.800.000 fr. en dat het nu door de stad Aalst zal aangekocht worden voor 4.500.000 fr. wat volgens hem toch te veel was voor een groene zone. De CVP-fraktie zou de aan koop dan ook niet goed keuren. De men sen van Etrimo hadden volgens hem gelijk met hun aktie tot het verhin deren van de bouw van appartementsblokken achteraan hun gebou wen, maar dat mag dan niet aan dergelijke prijs gebeuren. Het punt werd dan ook verwezen naar een vol gendezitting. VEHE raakte deze kolkenzuiger in moeilijkheden. Toen hij een riool aan het was zakte opeens de grond van onder de achterste wielen zodat de vrachtwagen ging zitten. Gauw werd de helft van het stadspersoneel eens op het gemak te bekijken. (EDV) tu-' encaterdag 31 maart laatsleden startte te 10 uur er betoging op de Houtmarkt, ingericht door het de|V van het arrondissement Aalst. Onder redelij- debelangstelling, die echter toch Iets ruimer torjht geweest zijn opende Herman Van Herzeele iet) manifestatie, nadien gevolgd door Georges i pe die als vervanger optrad van Georges Debun- le door ziekte weerhouden was. totjHeer Van Herzeele jemtoonde de ernst de sociale verkiezin- en van de huidige /anfcal-ekonomische tand. Te weinig avesen zijn zich bewust de omvang van de lemen en de drei- die ze vormen. Eko- isten voorspellen r dien men niet snel ingrijpen in de pro- iny-ie-methoden, de ge-(loosheid enorm zal l te|en. Dit laatste bete- l dat grote groepen sen gedoemd zijn meer aan het werk raken jreker is van oordeel technologische uitgang nodig is, deze vooruitgang ten goede komen de gehele gemeen- p en niet enkel aan |al te beperkte groep alisten. Deze min- uy.eid zou op deze wij- ,3 rest van de bevol- kunnen uitbuiten en s verdrukking bren- Er zijn dus anti-ka- stische hervormin- todig, dit is dan een ïin vens dat de werkloos heid blijft bestaan on danks enige akties on dernomen door de vorige regering. De werkloos heid neemt zelfs nog toe door afdankingen als ge volg van de technische vooruitgang, als gevolg van de algemene daling van de konjunktuur, als ook door de vele sluitin gen van ondernemingen. Al deze werklozen moe ten dringend aan werk geraken, enige aktie is dus nodig om het werk te verschaffen. van de redenen waarvoor deze betoging werd ge organiseerd. Belangrijk is ook dat we op de drempel van een nieuwe regering staan. De voorstellen van for mateur Van Den Boey- nants zijn echter voor de vakbonden niet aan vaardbaar en zeker niet de voorgestelde loon stop waardoor de wer kende klasse nog maar eens in het nadeel zou gesteld worden. Na deze woorden ge hoord te hebben was het de beurt aan Georges Cogne die dus zoals ge zegd optrad als vervan ger van de zieke Debun- ne. Vooreerst hernam hij de woorden van de vori ge spreker namelijk dat niemand zich werkelijk bewust is van de ernst van de huidige toestand. Door het feit dat dit land reeds lange tijd zonder regering zit zijn de drin gende en noodzakelijke maatregelen ter bestrij ding van de ekonomi- sche krisis niet geno men. Daarbij komt te- Nationaal sekretaris van het ABW Georges Gome tijdens zijn toespraak tot de betogers. (EDV) De algemene toestand van het land is verre van rooskleurig, men heeft te kampen met aanhouden de budgetaire problemen alsook met een nakend failliet van de sociale ze kerheid. Daartoe voorziet het ABW maatregelen, er werd een plan opge steld om aan deze pro blemen te verhelpen. Aldus moet de beschik bare arbeid rechtmatig verdeeld worden, men moet de 36-uren-week al gemene ingang doen vin den. Dit werd eerst door het ABVV voorgesteld en nadat de arbeiders hier mee hun instemming be tuigd hadden, gesteund en overgenomen door de overige vakbonden. Voor de sociale zeker heid die reeds jaren te kampen heeft met een deficiet zijn tevens drin gende maatregelen no dig. Daarom is er sedert jaren een hervorming no dig en moet men komen tot een herverdeling van de rijkdommen. Daartoe ijvert het ABVV voor de indexering van de belas tingsschalen, legt men de nadruk op het pro bleem van de kumul, denkt men aan afzonder lijke belasting van de in komens van man en vrouw en wenst men ho gere belasting op erfe nissen. Het ABVV mag zeker geen enkele loonmati ging aanvaarden zoals voorgesteld door de for mateur. Dit zou trou wens een daling van de koopkracht betekenen voor de werkende klasse. Vrije onderhandelingen op demokratische wijze tussen werkgevers en werknemers moeten mo gelijk blijven. Aangezien we in een de- mokratisch land leven

De Voorpost | 1979 | | pagina 3