IxtoverT e geest van het dorp is belangrijk i het welzijnsbeleid MAKEN DE RIBT0 GORDIJNEN PLEIDOOI VOOR EIGEN TAAL or de wekelijkse kursus van het ACW werd bij de seau aan bod. Hij behan- dit de voorzichtigheidsbij- voor hem een andere vorm handeling van het onderwerp «Welzijnszorg, So- delde vooral de sociale dragen. van sociale dienstverlening Ie Dienstverlening, OCMW en Gemeente» voor drie dienstverlening van het Vervolgens sprak hij over was. ekers gezorgd met name: Hektor Petit - OCMW OCMW. In dit verband wees de verzorgingsdiensten. Waarheen met Welzijnsbeleid? Een groot deel van de ACW. kursusdag wordt steeds in genomen door de diskussie rond de behandelde pro- Ide de heer Petit de evo- nieuwe mentaliteit te heeft. Volgens hem was de Hierbij behandelde hij de blematiek. Een eerste vraag van de COO naar het scheppen. De essentiële taakverdeling tussen de so- dienst gezins- en bejaar- behandelde aldus het pro- !MW en de nieuwe wet opdracht van de nieuwe ciale dienst van het OCMW denhulp, de dienst bedeling bleem van een eigen so- Openbare Centra OCMW's is vervat in artikel en deze van de Stad Aalst van warme maaltijden, de c'a'e dienst of een aanslui orzitter van Zottegem, Piet Rousseau oud - OCMW hij op de groei van het aan- orzitter van Aalst en Henri Van der Veken, oud - tal sociaal assistenten in het hepen voor Sociale Zaken van Aalst. OCMW. 10 jaar geleden was er slechts 1 maat schappelijk werker terwijl eerste spreker behan- kwam, al was het maar om men er nu reeds 13 in dienst de te scl tot dat samei leden j Fh J door trati tad ad esul :,die ighou astin) iken. derm :entei 'emee VE ei waarbij in de eerste plaats gedacht werd aan het Hos pitaal. Het grondprincipe van de andere diensten is de mensen zolang mogelijk in hun eigen milieu te laten. Maatschappelijk Wel- 1 van de wet met name het historisch gegroeid. plaatsing van verlaten kin- *'n9 voor een nationale Na kort de geschiede- recht dat verleend wordt op Vervolgens behandelde de deren en de opname van dienst, waarvoor de CVP van de sociale dienstver- maatschappelijke dienst- heer Rousseau de verschil- bejaarden in rustoorden. De opteerde. Henri Van der ing geschetst te hebben, verlening, zodat iedere bur- lende diensten die in Groot- dienst Gezins- en Bejaar- Veken bekende in dit ver- tandelde hij de drie grote ger een menswaardig be- Aalst bestaan. Vooreerst denhulp telt op dit ogenblik band dat in het vorige be- ilstellingen van de wet staan kan leiden. zijn daar de finantiële tus- 70 gezins- en bejaarden- stuur geopteerd werd voor 1925 op de COO's, met Vervolgens werd gewezen senkomsten in verschil- helpsters, 30 vrouwen in de een eigen sociale dienst, ne het lenigen van de op de grote verschillen tus- lende vormen. Hij behan- zogenaamde onderhouds- maar dat onder de druk van de preventieve aktie sen de oude en de nieuwe delde hierbij het bestaans- dienst, en een Dienst van de ccOD en na raadple- ivoor en het verplegen wet. Hierbij is het recht op minimum (wettelijk voor- Klusjesmannen. Op de 9<ng van het personeel ge ide zieken. hulp belangrijk, daar waar zien), de steun die hetzij tweede plaats komt dan de kozen werd voor de tweede erop gewezen te hebben deze vroeger fakultatief éénmalig hetzij regelmatig Dienst Warme Maaltijden oplossing, de sociale wetgeving in was. Nu kan trouwens ie- is. Voor het barema van de ten huize. De kostprijs van 0ver het nut en belang land dermate uitge- dereen een geval signale- steun baseerde Aalst zich deze maaltijden varieert van de beroepskamer was «g-en iwd is dat de mens ge- ren aan het OCMW van zijn op het bedrag van het ar- tussen40en 180 fr. naarge- >en wordt van de wieg gemeente. Een ander be- beidspensioen. Naast een lang de inkomsten. 180 fr. is i het graf, benadrukte hij langrijk verschil is dat de bedrag dat gelijk is aan 90% de huidige kostprijs van de dat door de wet van hulpvrager vroeger in be- van dit bedrag wordt nog bedeling, alles inbegrepen. .1-1974 op het Bestaans- roep kon gaan bij een ver- steun verleend onder de Wat de plaatsing van verla- !r _™pmum voor de eerste zoeningskommissie, sa- vorm van een tussenkomst ten kinderen betreft kon de iedereen het eens, maar toch beaamde men dat er in sommige uitspraken van deze kamers excessen zit ten. Positief was wel dat deze beroepskamers voor .«o weinig terecht yc- len van de preventieve V i (voorkomen van nood) lat er geen gekwalifi- rd personeel zoals soci- assistenten voorhanden Bijna altijd beperkte zich tot het geven van i en tot de ziekenver- ing. In dit verband wees irop dat in het arrondis- mt Aalst 4 gemeenten met een openbaar zie- ïuis met name Aalst, >ve, Zottegem en Ge- dsbergen. de heer Petit was noodzakelijk dat er een iwe wetgeving tot stand spreker mededelen dat er reeds verschillende gezin nen positief gereageerd hadden op de vraag van het OCMW tot opname van ver laten kinderen. Een pro bleem bleek hier wel te zijn dat de ouders steeds het recht behouden hun kinde ren terug te vragen. een stukje mentaliteitsver andering zorgen. Tussen door vermeldde de heer Pe tit dat het OCMW van Zotte gem op dit ogenblik 10 per sonen tewerkstelt in het ka der van de sociale dienst verlening. Deze tewerkstel ling is een belangrijke inno vatie van de nieuwe wet en een sociaal recht niet mengesteld uit 2 leden van in de huishuur, éénmalige )er gekoppeld werd aan de COO, waaronder de bedragen met feestdagen, produktieproces. Door Voorzitter, en de burge- en een tussenkomst in de Bestaansminimum meester, terwijl men nu Be- verwarming. De éénmalige dt aan iedereen een so- roepskamers gekreëerd steun wordt gegeven bij minimum inkomen heeft. Hier worden vonnis- plotse noodsituaties, rekerd. Volgens hem sen uitgesproken voor 90% Een tweede vorm van finan- de vroegere in het voordeel van de hulp- tiële hulp zijn de terugvor- vrager. De spreker vond dit derbare voorschotten op positief. sociale uitkeringen zoals Een laatste belangrijk ver- pensioen, werkloosheid, Bij het behandelen van de zor9t ervoor dat de mensen schil is dat vroeger alleen de enz. Hier deinsde de spre- plaatsing in rusthuizen werd terug in regel komen met de materiële nood gelenigd ker er niet voor terug een gesproken over de drie be- sociale wetgeving, werd, daar waar deze nood deel van de schuld voor de jaardentehuizen die Aalst ^en belangrijke vraag uit op ditogenblik op gelijk welk noodsituaties aan de natio- bezit. Een probleem hier het publiek was wel of in vlak kan liggen (ook nale administraties te wij- 2jjn de invalide bejaarden, onze overgesocialiseerde psycho-sociaal). Tot slo.t ten, die dikwijls nalaten op waarvoor men zou moeten maatschappij de mens nog van zijn inleiding bena- gepaste tijd tot de uitbeta- kunnen overgaan tot aan- de mogelijkheid krijgt om drukte de heer Petit nog- ling over te gaan. werving van bijkomend per- zelfstandig te werken. Alles maals het belang van de Een laatste facet van deze soneel, gezien het belang 's Piekfijn voor hem gere- sociale dienst ook op het hulp is het betalen van de van de verpleging. 9e'd- vlak van de venwijzing naar mutualiteitsbijdragen. Dit andere bestaande dien- gebeurt voor iedereen, die ](oor vyatl[1®t Pr°b'eem van De heer Rousseau ant- sten. niet in regel is met de mutua- de rech1shulp betreft gaf de woordde hierop dat alle Als volgende inleider kwam liteit of waarvan men vreest eer Rousseau toe dat er mogelijkheden van de laatste COO - voorzitter dat hij niet in regel zal zijn. 1 van klein-Aalst Piet Rous- n.krr 1 om heer Rousseau toe dat er no9 n'e1 vee' gerealiseerd nieuwe wet nog niet benut De heer Rousseau noemde was, terwijl men voor de op- zjjni maar dat men steeds vang van noodsituaties moet rekening houden met veelal beroep doet op HAK. <je finantiële last. Hij was Aan een Home voor Daklo- van oordeel dat wat ge- zen wordt op dit ogenblik beurde door de KWB op dt gewerkt. In zijn slot wees de Vlak baanbrekend werk spreker op het belang van was. Het OCMW is niet een mentaliteitsverande- meer de grote onbekende ring. De grootste nood was vvat de COO wel was. Bij ie- volgens hem de morele dere hulpverlening moet nood, die niet met geld kan men volgens hem rekening opgelost worden. Hierbij houden met de waarde van wees hij op het fenomeen de mens, die niet langer be- van het uitstoten van de ou- schaamd moet zijn om hulp week woensdag werd er in de RIBT0 heel wat plezier gemaakt Er werd geknut- geschilderd. De oudervereniging voor moraal had deze namiddag Vindt uw man ook dat je een pijnlijk gemis aan belangstelling hebt ten overstaan van alles wat in de wereld reilt en zeilt? Bij ons komt dit punt met de regelmaat van een klok op het klachtenbord. Daar tegeninbrengen dat het geen gebrek aan weetgierigheid maar aan tijd is, dient tot niets; hij blijft halsstarrig beweren dat ik met de dag dommer, stompzinniger en kortzichtiger wordt. Hij zegt het niet zo woordelijk-plomp, maar alles welbe schouwd komt het daarop neer. «Als je echt tijd daarvoor wil uittrekken, kan je dat», houdt hij koppig vol. Tijd?! Hoeveel - overigens aardige - mannen zouden terdege beseffen welke inspanning het kost om een huishouden te doen draaien? Er is steevast tijd tekort, tenzij je beschikt over zowel kinderoppas als werkster, én veelvuldig gebruik maakt van bijvoorbeeld kant-en-klaar voeding. Maar niet elke echtgenoot prijst zich gelukkig met voorgebakken Supermarktfrieten en/ of kan huishoudhulp betalen (hoewel, «100.000 werkvrouwen in België» las ik onlangs, waarbij ik me afvraag hoe onze moeders het ooit hebben klaargespeeld, met thuis- of landwerk, talrijke kroost, weinig komforten meestal zonder hulp). Maar goed, manlief ziet inderdaad ruim en spreekt met kennis van zaken over de gebeurtenissen in de wereld. Als het er echter op aankomt eens een uurtje op onze twee luierkinderen te passen, is het al paniek geblazen, want hij weet nauwelijks hoe het er in zijn eigen kleine thuiswereld aan toegaat. Dus voel ik mij verongelijkt; bovendien sta ik wel degelijk open voor alles waarmee persmensen kranten vullen, ik zou trouwens niet graag (ver) worden - zij het vooral geestelijk - als de vrouw in «Tu te laisses aller» van Aznavour. Bij onze kennismaking was ook ik fris, kwiek, leergierig en in staat de wereld op zijn kop te zetten (dacht ik toch). De jeugdige overmoed van weleer is met de jaren flink bekoeld en het besef van eigen beperktheid en sleur wordt alsmaar groter. In stilte probeer ik er wat aan te doen. Elkeen heeft wel een rustig hoekje in zijn woonst; welnu (zei de politieker), ik bezit eveneens mijn oord van afzondering: de enige paar vierkante meter in een huis waarover men met schroom of valse schaamte spreekt of zwijgt, maar waar niettemin menigeen ongestoord de krant leest terwijl hij er verwijlt. Jan Cremer verkocht daarover veel minder ingehouden poespas dan ik, doch literatuur is dit vertrëk te onzent evenmin vreemd, 't Is daar dat ik moeizaam alle (voor later) terzijde gelegde boeiende kranteblad zijden doorworstel, kwestie van bij te blijven. Sedert geruime tijd ligt daar nu ook een Prisma-Vreemde Woordenboek onder handbereik. Immers, de taal waarin die berichtgeving gesteld is, kan je bezwaarlijk nog Nederlands noemen, dat is met veel overdrijving - welhaast een soort Esperanto, verstaanbaar voor alle volkeren ter wereld, alleen niet voor mij. Sla lukraak een krant open en wat lees je bijvoorbeeld: «Kuituur is het bewust-opstellen van het geleefde, opgesplitst in zijn diverse elementaire bestanddelen; en met direkt gevolg en bewuste individuele en/of groepsindividuelestellingnamedie positief kan zijn voor de eigen persoonlijkheid, in de vorm van een konkretizering van de eigen situatie of van de sociale relatie». Je hebt er een kluif aan om dat in het Nederlands om te zetten! En na deze lange inleiding ben ik dan eindelijk aangekomen bij de bedoeling van dit betoog: een oproep tot het gebruik van zuiver Nederlands. Zelf raadpleeg ik bij zowat elke zittijd in je-weet-onderhand- wel-waar mijn woordenboekje; ik heb er een vertaalspelletje van gemaakt. Niet te geloven hoe dikwijls ik aarzel bij de «hertaling» van indrukwekkende vreemde woorden in persberichten. Wat mij betreft duurt de vertaalpret niet lang. In de plaats ervan komen ergernis, wrevel en spijt om de verarming en geleidelijke teloorgang van ons taalkundig erfgoed. Zelfs voor Jan-en-alleman stelt het lezen en begrijpen van een krant geen eigenlijke problemen meer. Vrijwel iedereen is allengs vertrouwd geraakt met niet-Neder- landse bewoordingen van allerlei slag en velen gaan prat op de veelvuldige aanwending ervan in woord en schrift, want dat staat zo «geleerd»! Maar jammer vind ik toch wel dat onze moedertaal met hetzelfde gemak in de vergeethoek geraakt. In onze buurlanden is het weliswaar even erg gesteld op taalgebied, alleen, daar staat het sjiek. Hier te lande evenwel werd ik - in Brussel natuurlijk - jaren geleden al uitgelachen met ons zogeheten A.B.N. vol vreemde woorden. Nu praten we niet langer Algemeen Beschaafd Nederlands, maar kortweg Algemeen Nederlands, 't Moet zijn dat de beschaving van de Nederlandstalige Belg (die daarom nog geen Vlaming is!) dan toch een feit geworden is... Er is reden tot spot: niet alleen zitten onze kinderen met twee soorten spelling geplaagd, een voorkeur- en een progressie ve, ze worden daarenboven heen en weer geslingerd tussen de streektaal (de Charme van het Dialekt!) en het Schoon Vlaams van hun grootouders, het A.B.N. van hun ouders en het A.N. van hun leerkrachten. Tot slot komt hier nu ook nog iemand ijveren voor taalzuivering en herwaar dering van onze eigen taal, zondèr vreemde inbreng, tenzij het niet anders kan, Taalrijkdom als in vroegere (sehool-)tij- den, waarmee ik ongewild inpik op de Aktuele Nostalgieke Trend naar Retro en Autenticiteit. Voor wanneer een Veertiendaagse voor Zuiver Nederlands? Er is werk op de winkel! Britt ders door hun kinderen. te vragen. Hierbij verduide- Van enig kontakt is dikwijls lijkte hij kort hoe de opvang geen sprake meer. van (je kliënten in het Aals- Laatste spreker in de rij was terse OCMW gebeurt. Hek- de heer Henri Van der Ve- tor Petit haakte hierop in |<an- ex-Schepen van <j00r te stellen dat er een Klein-Aalst. Hij behandelde belangrijke evolutie is in de de sociale dienstverlening Welzijnszorg. Verwijzend vanuit de gemeente. Ter- naar ^je verschillende dien loops zei hij in zijn inleiding sten, die op dit terrein werk- dat het OCMW nog steeds Zaam zijn was hij van me- onder de voogdij staat van njng ,jat dg problemen niet het stadsbestuur. Dit be- meer in vakjes kunnen op stuur is dan ook mede ver- gedeeld worden. Het antwoordelijk voor de ge- OCMW kreeg trouwens van voerde sociale politiek de wetgever in dit verband Naar hijzelf beweerde was een belangrijke koordine- de verstandhouding in klein rende taak. Aalst tussen COO en De heer Rousseau gaf dan stadsbestuur uitstekend. een voorbeeld van het ge- Als één van de taken van de prek aan dergelijke coordi- sociale dienst van de stad natie. De kinderen van één zag hij het onderzoek naar van de gezinnen, die getrof- de noden die niet onder- fen werden door de ramp in WOu^eriA in het ^os Alfaques worden sinds OCMW zelf. Anderzijds |ang begeleid door een so- hechtte de spreker ook, be- Cjaa| assistente van het lang aan de steunverlening Aalsters OCMW. Deson- door de stad aan private in- <janks werden deze kinde stellingen. Alleszins heeft ren door de jeugdrechtbank de stad volgens hem de toegewezen aan een plicht een sociaal beleid te pleeggezin, zonder dat voeren. Eén van de facetten vooraf kontakt opgenomen van dit beleid is het oprich- was met het OCMW. Hierbij ten van kinderkribben en werd ook de verbazing uit- onthaalcentra. Anderzijds gesproken over een uitzen- sprak hij ook over het be- cling hierover in Terloops, lang van het oprichten van Op deze koördinatie werd nieuwe initiatieven. Hierbij trouwens nog verder inge- verwees hij naar de v.z.w. gaan. Volgens de heer Petit Ten Rozen, die een nieuw jS ge oprichting van een bejaardentehuis zal bou- gemeentelijke welzijnsraad wen aan de Aelbrechtlaan. belangrijk als één van de Dit dossier is volgens hem mogelijke oplossingen. Ook reeds ver gevorderd, en de informatie van de bevol- men staat praktisch voorde |<jng 0Ver de bestaande in- verwezenlijking ervan. Op stellingen werd hierbij be de dagorde van één van de nadrukt. Nochtans was men vo gende gemeenteraden 0ok van oordeel dat men zal de waarborg voor de Ie- niet mocht overorganise- ning die door de gemeente- ren. raad zal moeten gegeven Aldus kwam Piet Rousseau worden, komen. weer aan bod die bena- Ook op het belang van de drukte dat veel mensen aan huisvesting sprak de Sche- welzijnszorg doen zonder pen Heel wat sociale wo- welzijnswerker te zijn. Hij ningen van de stad staan ter oordeelde in dit verband dat beschikking van bejaarden. men moest teruggaan naar Een volgend facet van het de geest van het dorp waar sociaal beleid is volgens de iedereen iedereen hielp in heer Van der Veken het te- noodsituaties, en waar werkstellen van werklozen, geen beroep moest gedaan Tenslotte sprak hij kort over worden op overheidsorga- het nieuw zwembad dat nismen. Deze geest veron derstelt echter een mentali teitswijziging Het OCMW lid feliciteerde in dit verband het personeel van de so ciale dienst die ook buiten de werkuren bereid is om te werken. Noodsituaties zijn immers niet tijdsgebonden. In dit verband werd nog maals het belang benadrukt van het vrijwilligerswerk dat expantiemogelijkheden moet krijgen. Vervolgens werd langdurig gesproken over het buurt werk, dat in België groten deels op privéinitiatief be rust. De vraagsteller bena drukte het belang van dit buurtwerk als faktor tot het gevoelig maken van de mensen voor hun proble men. Hierop inhakend was het de mening van de heer Petit dat heel wat mogelijk heden zitten in het herbe- nutten van de oude ge meentehuizen, waar maal tijden zouden kunnen afge zet worden. In feite zouden deze gemeentehuizen moe ten heringericht worden als een soort van dienstencen tra Volgens de heer Rous seau biedt de decentralisa tie van het personeel van de sociale diensten hierbij wel een probleem, gezien in Aalst het diensthoofd alle aanvragen moet kennen. Volgens hem was er zoniet een gevaar dat de diensten zelfstandig gaan werken. Als er zitdagen gehouden worden in wijken of dorpen mogen deze enkel beperkt zijn tot de opvang van de kliënten. Nogmaals werd benadrukt dat het probleem de nood is aan menselijk kontakt. Tot slot van de kursusdag werd nog even dieper inge gaan op het probleem van de onthaalmoeders, waar volgens één van de aanwe zigen te weinig kontrole op uitgeoefend wordt. Noch tans bleek dat alle klachten onderzocht worden. In Aalst gebeurt dit door de sociale dienst van de stad. VEHE Paul kwam als laatste de trein uit. Hij lei zijn overjas over zijn linkerschouder, maar omdat die na een paar passen al begon te glijden, nam hij ze maar gewoon in de hand. Bij elke stap slodderde ze over en weer. Heel traaf, een na een liep hij de trappen af. Toen hij het stationsplein opliep, nam hij een sigaret en keek naar die bus die aan de overkant stond te wachten. De avond zat achter alle hoeken. De dag, een lijn vuile blauwe lucht kroop weg naar de verte. De bus ging: twee lege ogen in een rode straat. Paul gleed langs de huizen. Er zat regen onder de daken. Hier en daar wat late mensen achter een bleke vitrine. Bij de kruidenier kocht hij drie boterkoe ken, die er al van 'smorgens lagen, en aan de schaal kleefden, en een pakje soep waar je alleen maar water hoefde op te gooien, om wat warms binnen te hebben als er iets misgegaan was. De kruidenier stopte het allemaal in een pakje, en hij deed het in zijn tas. Bij het halve pakje boterhammen van deze mid dag en de bruine appel van vorige maan dag. Tot morgen meneerzei de man. «Ja dag- zei hij. Voor hij de hoek omliep, gooide hij het dode peukje weg en keek hoe het op een vuile plas niet wou ondergaan.. Op de stenen liep een leeg chocolade- papiertje in het rond. Dan liep hij de straat in en zag de gordijnen achter het raam hangen. Het licht in de voorplaats was aan. Ze was dus nog thuis. Fr. Caudron Voorpo

De Voorpost | 1979 | | pagina 7