De Voorpost Uyttersprot en Willems interpelleren over verhaalbelastingen PAASEIEREN Heleboel vragen rond Erembodegemse Sportschuur GEMEENTERAAD IS POPPENKAST Algemeen rioleringsplan van Aalst wordt opgemaakt De schoolsportdag of grote zoektocht :bön «Dag van de Vlaamse persklubs» in 't Land van Waas ER KOMT PARKEERVERBOD IN DE PETRUS VAN NUFFELSTRAAT TE AALST VA Weekblad van Dender - Dunne - en Seheldeitreek Naast de diskussie over de toekomst van het slach* thuis, was deze over de verhaalbelastingen wel het hoogtepunt van de gemeenteraad van eind maart. Het was Raymond Uyttersprot, die het vuur aan de lont stak, met een goed gedokumenteerde interventie over een probleem dat de jongste maanden in de deelge meenten van Groot-Aalst reeds heel wat beroering gebracht had. Het was zoals hijzelf be weerde niet zijn bedoeling om een relaas te brengen, van datgene wat allemaal gebeurd was, maar toch had het raadslid heel wat bezwaren over de grond van de diskussie. Volgens hem strookte de uitleg ge geven door verschillende leden van het Schepenkol lege niet met de werkelijk heid. Toch had hij ook waardering voor die sche penen, die wel een dege lijke dossierkennis hadden en tevens de moed op brachten de mensen mede te delen waarover het ging, en wat hem nog te wachten stond. De heer Uyttersprot was te vens van mening dat som mige leden van het Sche penkollege de demagogi sche toer opgingen, met hun uitspraken over de we- genuitrustingsbelasting In zijn interpellatie wenste het raadslid het gesprek te houden bij het gemeente raadsbesluit van 31 mei 1978. dat éénparig aange nomen was door de Raad. Volgens hem had de beslis sing van 31 mei 1978 nooit een advies gekregen van de Bestendige Deputatie, ge zien de normale procedure niet werd verder gezet. En kel het nieuw besluit van 20.11.1978, dat in geen vrijstelling van verhaalbe- lasting voorziet, zou aan dezelfde Bestendige Depu tatie voorgelegd zijn ge weest. Volgens de dossier gegevens zou, aldus de in- terpellant, het eerste belas tingsreglement op 10 juli 1978 naar de Provinciale diensten voor advies zijn overgemaakt. In zijn ant woord van 28.7.1978 liet de heer Goeuverneur de bun dels aan de stad terugge worden met 3 opmerkingen nl. op art. 8. artikel II en arti kel 13. De opmerkingen hadden enkel betrekking op een aantal details. Terzelf- dertijd vroeg de Goeverneur de opmerkingen van de gemeenteraad hierop mede te delen, en de verordenin gen alsdusdanig te herzien. Volgens het oppositielid zou het Schepenkollege geen gevolg hebben aan dit ver zoek Nochtans was er vol gens hem in de opmerkin gen van de goeverneur geen sprake van art. 16 van de taksreglementen. Dit ar- titel voorzag juist in de vrij stellingen voor de vroegere deelgemeenten, van de werken aangevangen voor de fusie. Waarom heeft men de nor male procedure niet verder gevolgd? vroeg hij aan het Schepenkollege. Volgens hem heeft men procedure stilgelegd om een risiko van een gunstig advies van de Bestendige Deputatie niet te willen lopen. In de tekst die aan de pers mensen overgemaakt werd, wordt hierna uihroerig inge gaan op de'verhouding bestuur-administratie, dit gezien de uitlatingen van de heer Burgemeester in de verschil.lende informatiea vonden Dit deel van de in terpellatie werd echter naar de geheime zitting verwe zen. Na de nadruk gelegd te hebben op de besluiteloos heid van het Schepenkolle ge, wenste de heer Uytter sprot namens de CVP- groep een voorstel te doen teneinde het beruchte arti kel 16 van de taksreglemen ten aan te vullen. Dit voor stel kwam hier op neer dat deze werken zouden uitge sloten worden, die door de vroegere deelgemeenten zonder verhaalbelastingen budgettair waren geregeld en reeds het voorwerp uit maakten van een definitieve belofte van toelage of waar van de .aanbesteding plaats had voor 1.1.1977. Voor het desbetreffende voorstel van wijziging had de oud burgemeester van Moorsei ook voor de nodige motivatie gezorgd. Uit be komen inlichtingen zou ge bleken zijn dat dit voorstel vatbaar is voor gunstig ad vies vanwege de Provin ciale diensten aldus de spreker, die hoopte dat de Raad met zijn voorstel zou akkoord zijn en dat het be stuur dienaangaande een K.B. zou uitlokken, gekop peld aan alle mogelijke be roepsmogelijkheden. Na hem werd het woord ge voerd door zijn kollega en fraktieleider Ghis Willems. Deze beweerde dat het Ko ninklijk Besluit van 20.12.1978 juridisch aan vechtbaar was. Aldus zou den de verschillen tussen de mening van de goeuver neur en deze van de minis ter reeds een basis van be roep zijn. Hij verweet het schepenkollege geen ge loof gehecht te hebben aan de juridische elementen, die hij reeds aan bod gebracht had in vroegere raadszittin gen. De heer Willems be nadrukte dat de CVP de soepele toepassing van het raadsbesluit goedkeurde, maar dat dit voor zijn partij niet voldoende was. Terloops loofde hij de pers voor haar berichtgeving over de evenementen, die reeds rond dit probleem plaatsgrepen. Het voorstel van Ghis Wil lems kwam dan hier neer dat het stadsbestuur beroep zou aantekenen bij de Raad van State De procedure zou aldusdanig verlopen dat men een nieuwe beslissing zou treffen, waarvoor men advies zou vragen bij de Bestendige Deputatie In dien de Koning dan geen goedkeuring zou geven aan deze nieuwe beslissing zou men in beroep gaan bij de Raad van State Volgens de interpellant had het stads bestuur immers te gemak kelijk de bezwaren van de hogere overheid aanvaard. De grondvraag bleef dan wel deze welke beslissing men het best nam om een betwisting uit te lokken voor de Raad van State. Over de twee voorstellen van de oppositieleden, die bij mekaar aansloten werd dan nog uitvoerig gedeba- teerd tussen de voornaam ste tenoren van meerder heid en minderheid, maar hierover hebben wij het in een aparte bijdrage. Dat de verhaalbelastingen reeds bij het begin van de raadszitting aktueel was, moae blijken uit een pamflet dat door de Kommunistische Partij uitgedeeld werd aan de ingang van het stadhuis, net voor de raadszitting be gon. Hierin stelt het bestuur van de Aalsterse K.P. dat deze belasting vooral die genen treft, die op het ogenblik waarop zij bouw den niet van toepassing was, en het brengt velen in een netelige en zelfs wan hopige situatie. De K.P. is van mening dat een andere meerderheid dezelfde houding zou aan genomen hebben als de huidige. Volgens deze partij was de grondvraag wat de gemeenteraad ging doen. De woordvoerders hiervan waren van mening dat het noodzakelijk was dat de gemeenteraad éénparig eenzelfde houding en be sluit zou treffen. Deze houding is volgens de ondertekenaars niet ge makkelijk, maar ook de strijd van de centrumge meenten was moeilijk. Het pamflet besluit met erop te wijzen dat de Kommunisten niet de bedoeling hebben uit de zaak politieke munt te slaan. Blijkbaar heeft dit pamflet wel iets uitgehaald want aan het voorstel werd in grote lijnen reeds tege moetgekomen. VEHE Op initiatief van de Wase Persklub, een vereniging van beroepsjournalisten en korrespondenten uit het Land van Waas die bijna honderd leden telt, wordt op zaterdag 12 mei een 'dag van de Vlaamse persklubs' georganizeerd. Delegaties van zusterverenigingen uit Oostende, Kortrijk, Dendermonde, Aalst, leper, Brugge en Lim burg worden dan in 'de tuin van Vlaanderen' verwel komd. Hoewel de agenda voor 12 mei nog niet helemaal vaststaat, kan toch al worden gemeld dat er in de voormiddag een receptie op het stadhuis van Sint- Niklaas voorzien is, rond halfeen wordt (sober) ge middagmaald in het Koetshuis van kasteel Corte- walle in Beveren en in de namiddag kunnen tal van ideeën worden uitgewisseld. Tijdens de namiddag zitting, die plaatsvindt in Cortewalle, is een gesprek over gewestelijke berichtgeving gepland met waar schijnlijk Ferdinand De Bondt, Maurits Coppieters, Freddy Willockx en Urbain Braems, allemaal toch op een of andere wijze betrokken bij de Wase én de landelijke aktualiteit. Tot besluit, en dat hoort eigen-l lijk zo als men in een slot te gast is, wordt tegen] vijven, een slotdrink aangeboden. Voor Wazenaren en niet-Waaslanders: de opvang inL de voormiddag (halfelf) gebeurt in het lokaal Stadf Nantes aan de markt in Sint-Niklaas; zo tegen twaal-f* ven vertrekt men naar het kasteel Cortewalle, daar rijU je naartoe langs de oude baan Gent-Antwerpen.r even voorbij het centrum van Beveren, langs de rech-T terkant, staat de stoere burcht. Voor dit unieke initiatief blijkt alom in Vlaanderen bij!an persmedewerkers en beroepsjournalisten heel watr er belangstelling te bestaan. De problemen waarmeeL de gazetteschrijvers worden gekonfronteerd zijnr"~! immers 'grensoverschrijdend', blijven niet tot één re-rpc~ gio beperkt ook al doet men dan ook aan specifiekr8' lokale verslaggeving. Streekberichtgeving in eenfa"dJ ruim perspektief bekeken, daarom draait het op I2r mei. P' W.V.Pst" raat. Bij Pasen hoort het terugkomen van de lente, het ontwaken van de natuur, de eerste voorjaarsbloemen, het levendig getsjielp van vogels en veel groen. Gewoonlijk is het wél mogelijk de door de klokken of de paashaas meege brachte paaseieren tussen de sleutelbloemen en onder de botjes van kreupelhout te laten zoeken. Bij Pasen hoort immers de paashaas. Die van de vooral het El, het paasei, katolieken worden door de symbool van nieuw leven, klokken echter rechtstreeks van de verrijzenis en van de uit Rome meegebracht. schepping. Bij de meeste Versieren van eieren is een volkeren worden inderdaad oude gewoonte. In de Mid- met Pasen eieren ge- deleeuwen werden ze schonken. reeds rood en blauw ge- Reeds in de Middeleeu- schilderd maar in de 12e wen schonk men mekaar eeuw ontwierpen de Tsje- beschilderde verse eitjes, chen een hele schilder- Pas in de 19e eeuw kwam men op het idee eieren na te maken in chokolade of in suikergoed. Het werd een sukses. Toch blijven échte eitjes op paasaag nog in licht ge- soms 300 stukjes per e Naar aanleiding van de voltooiing van de nieuwe sport hal te Erembodegem, interpreteerde CVP-lid Remi van vaerenbergh over het toekomstig gebruik ervan. Na gewezen te hebben op de verdiensten van het vroegere bestuur van Erembodegem, dat niet alleen een sporthal plande maar ook een zwembad, werd dieper ingegaan op de ligging van de nieuwe sport- Schuur. In de nabijheid van het natuurgebied De Gerst- jens wordt men volgens het raadslid in staat gesteld om gekombineerde akties op touw te zetten, netzij op kultureel, hetzij op ontspannings- en sportgebied. Volgens Van Vaerenbergh werd het hoogtijd dat een weldoordachte planning werd opgesteld, vooral voor de sportverenigingen, die in kompetitieverband de no dige maatregelen, vooraf moeten kunnen treffen. Hij vroeg dan ook aan de schepen van de sport om met een degelijk voorstel voor de dag te komen, een voorstel dat in onderling overleg met de sportvereni gingen zou dienen uitge werkt te worden. Het oppo sitielid vroeg anderzijds aandacht voor het feit dat de nieuwe halle niet zou inge nomen worden door een kleine kring sportmensen, die aan een exclusieve sport zouden willen doen. Volgens hem was sport al leszins een essentieel ele ment van welzijn en heeft elke burger recht op sport Tot slot van zijn tussen komst stelde de heer Van Vaerenbergh dan ook en kele konkrete vragen aan Schepen Monsieur zoals «Wie krijgt toegang tot de sportschuur? Wanneer en hoe moet dit gebeuren? Hoeveel kost dat?» In zijn antwoord wees de Schepen van de Sport Eddy Monsieur (BSP) erop dat Erembodegem geen zwembad gebouwd had in akkoord met de stad Aalst en onder druk van het Minis terie. De juiste datum van de opening was volgens de Schepen nog niet gekend, maar alleszins zou de sport hal klaar zijn bij het begin van het nieuwe kompetitie seizoen. zijnde rond eind augustus. Volgens Schepen Monsieur deden reeds 7 verenigingen een aanvraag tot gebruik, met name BBC Erembode gem, Corona (tennis) Mini- voetbal-volleybal-Dender- houtem, KWB Volley en Eureka Jeugdklub Via persberichten zullen alle belangstellenden in kennis gebracht worden van de gebruiksmodalitei- ten van de nieuwe sport schuur Het gebruik zelf zal dan vol gens Eddy Monsieur ge beuren in overeenkomst tussen de gebruikers en het beheer, dat overgelaten wordt aan de v.z.w Aals terse sportcentra dat alle stedelijke sportakkomoda- tie beheerd. ledereen mag volgens hem op dit ogenblik reeds een aanvraag doen bij het stadsbestuur, maar dan dient men bij de aanvraag wel de aard van de sporttak en de dag en het uur van het gebruik te vermelden. Anderzijds is het zo dat de groepssport voorrang krijgt op de individuele sport, en de kompetities bevoorde- ligd worden, t.o.v. de oefen- stonden. Alleszins zal de uitbating op een degelijke wijze gebeuren, aldus de Schepen van de Sport. Ter loops wees hij nog even op de kafetaria, die te ruim voorzien was daar het oor spronkelijk gepland was als verbindingsruimte tussen de sporthal en het zwem bad. VEHE techniek. De eieren werden met kunstzin met allerlei te keningen versierd soms volgeplakt met kleine stuk jes strohalm. Een heel werkje als men weet dat er no- kookt bij het ontbijt of bij dig zijn. andere maaltijden verwerkt in smakelijke gerechten. Lodewijk XV liet voor zijn Als geschenk is het verse ei dochtertje eieren schil de- verdwenen. Te goedkoop! ren door beroemde kunste- Oorspronkelijk was Pasen naars als Wate au en Lan- een Joodse aangelegen- cret. Exemplaren ervan zijn heid. Het woord is inder- nog steeds in het museum daad afgeleid van «Pa- van Versailles te bewonde- scha», feest ter ere van de ren. verlossing van de joden uit Een ei heb je altijd in huis, Egypte. Na Christus' dood juist omdat je er zoveel mee werd het feest door de kris- kan doen. Niet alleen voor tenen overgenomen als fijne hapjes maar ook voor feest van de opstanding dranken, sausen en nage- van de Messias. rechtjes. Eten van eieren komt echter Een ei moet wel vers zijn. van de heidenen die op Zulks kan je makkelijk ach- deze manier de lente wil- terhalen. Leg het in een met den vieren. Het Duitse «Os- water gevulde pan. Zakt het tem(«Pasen») komt van ei naar de bodem en blijft «Ostara», naam van de Ger- het er netjes liggen dan is maanse lentegodin. het lekker vers. Richt het Voor die volken was de zich echter op, met de punt haas een heilig dier dat naar beneden dan is het toegewijd was aan Ostara. niet meer kipvers en ge- Duitse kinderen krijgen dan bruik je het best in gebak- ook nog steeds eieren van ken bereidingen. Dobbert Naar aanleiding van de goedkeuring van het bestel voor de groenaanleg in het nieuw woonerf van de Stj Kamielsstraat te Aalst vroeg raadslid Mevr. Chrir Borms (CVP) wanneer de werken aan dit wooner zouden starten, dit gezien het feit dat reeds begon' nen was met het ondergronds leggen van de elektri citeitskabels. Wat de burgemeester hierna bezield* weten wij niet maar onmiddellijk ging hij over tot di stemming van het punt. Dit lókte uiteraard een ver baasde reaktie uit bij het oppositielid, die de burge meester eraan herinnerde dat zij geen stemmini gevraagd had maar enkel informatie. Dat de stemming trouwens nutteloos bleek mog< blijken uit het feit dat de 43 raadsleden het pun| goedkeurden, uitgezonderd Mevr. Lievens-Bormj die zich onthield. Dit stelde haar meteen de gelegen heid de historische woorden uit te spreken «Ik be treur dat in het jaar van het kind de gemeenteraad ii een poppenspel aan het ontaarden is» VEHI 7ieuv «fge I jerks 7.3 laom xlee |8.3 latha iaalu loen leter ialst, nd) l. 21 lark lolei llivia lee 3 y ialst- :ldst het naar boven, gooi het dan zonder pardon in de vuilnisbak. Eieren worden best bew aard op een koele, donkere plaatsZet ze met de punt naar onder dan houden de hagelsnoeren de dooier in het midden Qua voe dingswaarde speelt de witte of bruine kleur van de schaal niet de minste rol. Evenmin is er verschil tus sen gele en oranje dooiers. Zit ér een barstje in een ei dat je wil koken, vermijd dat het leegloopt door het te bestrijken met citroen of door een scheut azijn in het water te qieten. Een ei is een haast volledig voedsel. De proteïnen er van verteren beter dan die van vlees. Het ei is even eens rijk aan minerale zou- int-K ten en aan vitamines A, fijrpe-i en PP. De eierschaal is e ter poreus en slorpt gemLrd kelijk geuren van andereiere_ vensmiddelen op. Zet h 3 dus niet naast sterk ruikent f voedsel. Met Pasen kunnen het <j vulde eieren worden in Qalst- koud buffetje, of harde %aat ren als hapje met kaassépm in de oven gegratineerd^ist_ vogelnestjesals fiarakJst> in een bal gehakt met tor^nt]y tensaus. Hard gekooLiu eieren zijn hongerstilliï 3 die door dames kun/Wn worden geapprecieerd^ het vooruitzicht van cfragh 3 van zomerse toiletjes enTerKj kinis. Wil U er meer over wetk. 3 ga dan eens naar de e/ïjjn gemeente Kruishoutem. |a- Zestien maart werd uitgeroepen tot nationale sportdag. Alhoewel iedereen vurig naar die dag verlangde, ne pen we een grote ontgoocheling op. Onze sportdag viel letterlijk deeld: in de voormiddag en figuurlijk in het water we- een circuit met tien proeven gens de weersomstandig- een voetbalwedstrijd voor heden. Uitgesteld is echter de jongens en netbal voor niet verloren want op drie- de meisjes en in de namid- éntwintig maart was de dag een wandel-zoektocht, weerman in een betere bui De jongens van onze klas zodat we onze krachten waren fier want ze verover- konden meten in verschil- den de voetbaltrofee. De lende proeven b.v. in bas- meisjes deden het echter ketbal of bij voetbal. minder goed want ze wer- De dag was als volgt inge- den verslagen door 6B. Bij de proeven in het circuit ging het me ook al niet te best. Door wat zenuwach tigheid liet ik een paar ste ken vallen zodat ik de sport zak, die als prijs aan de win naar zou uitgedeeld wor den, spoedig mocht verge ten. Dan maar alle hoop op de wandel-zoektocht ge steld. Onze klas werd in groepen verdeeld. In mijn groep wa ren dan ook mijn vriendin nen Ann- en Gerda. Som migen namen het niet ern- alst, stig op. Onze groep v^en vastbesloten te winnen. Onze vragen werden a< dachtig gelezen, bedajoi, en uitgerekend. Zodat ook met 16,5 op 20 als sten uit de bus kwan Moe, doch zeer tevrec keerden we naar huis ter Voor mij mag het elke v dag sportdag zijn. ANJA - 6* LEER]AA, SMI MOORSELBAAl LANGESTRAAT Naar aanleiding van de bespreking van het principe voor het opmaken van een totaal rioleringsplan voor het grondgebied van Groot-Aalst vroeg CVP-raadslid Willy De Turck de aandacht van zijn kollega's voor de belangrijke uitgaven, die aan dit plan verbonden zijn. Tevens wees hij op het feit dat er al een aantal deel- plannen bestonden. Gezien de afwezigheid van Sche pen van Openbare Werken De Neve, vroeg hij dat het agendapunt zou afgevoerd worden naar een volgende zitting, maar hier werd hij niet gevolgd door de meer derheid. De CVP onthield zich dan maar hun woord voerder Raymond Uytter sprot zei omdat men niet wenste te diskussiëren over de opportuniteit van het plan, maar wel omdat het hier om een miljardenuit- gave gaat Volgens hem zou het maar normaal ge weest zijn dat de Schepen aanwezig was om de no dige toelichting te geven aan die gemeenteraadsle den, die geen lid zijn van de Kommissie van Openbare Werken. Hierop nam PVV- er André Doorns het woord door erop te wijzen dat het plan voor een bepaalde tijd diende goedgekeurd te worden. De diskussie begon toen pas voorgoed toen Sche pen Hooghuys mededeelde dat zijn kollega De Neve de zaal verlaten had «om het politieke spel dat hier ge speeld wordt». Meteen slin gerde de burgemeester het verwijt naar de oppositie dat haar houding de gemeente raad onwaardig was.» Het is een gemene streek wat U hier doet» zo ging hij verder, wat terstond een aantal reakties uitlokte op de min- derheidsbanken. Het was raadslid Bogaert die hier de toon aangaf met woorden als foei en bah! Dit raadslid vroeg ook dat de woorden die de burgemeester uitge sproken had zouden geno teerd worden in het verslag. Onze kleinkinderen zullen nog plezier hebben als zij dat later allemaal zullen le zen VEHE Naar aanleiding van de goedkeuring van punt 35 van de gemeenteraadszitting van eind maart 1979, waarbij een parkeerverbod ingevoerd werd in de Petrus Van Nuffelstraat, deed raadslid Dr. Van der Beken (VU) een voorstel om het verkeer komende van het stadscentrum om te leiden via de Gefusioneerdenstraat en de Kruisstraat. Naar zijn mening had men op dit ogenblik geen kijk op het van rechts komend verkeer op het einde van de Petrus Van Nuffelstraat. De Burgemeester antwoordde hierop dat het een traditie is van dergelijk voorstel eerst te onderzoeken in de Verkeerscommissie, waar deskundigen terzake de gevolgen en de mogelijkheden van het voorstel kunnen onderzoeken. Hij toonde zich alleszins akkoord om het opgeworpen probleem aan deze Verkeerskommissie voor te leggen. VEHE til si Ondergetekende, I l Schrijft ie voer om jaarabonnement op DE VOORPOST Het abonnementsgeld van 900 F ZAL IK STORTEN, na ont- vangst van vw rekening. I Deze bon in een gefrankeerde enve*op terugzenden aan I DE VOORPOST Oude Vest 34. 9330 Dendermonde DE VOORPOST LEZEN IS FANTASTISCH

De Voorpost | 1979 | | pagina 8