jedse Rijksbasisschool art met opvangdienst DNINKLIJKE HARMONIE MARTINUS OORDEGEM EELDE DOOPSUIKER UIT JUAN EL CABRON EN DIGA DA RENA IN LEEDS KULTUREEL CENTRUM IE LIJMT DE BROKKEN TE ERPE-MERE? MINISTER KEURT PROJEKT STEENBERG GOED De Voorpost - 13.4.1979 - 13 an de jaar- liging enten ,j| lar te pmt i«d«. ;dea nde tegemoet te komen aan de wens van eidene ouders, start de Leedse Rijksbasis- ol vanaf 27 april (de vrijdag na de paasvakantie) n opvangdienst voor haar eigen leerlingen, heel wat ouders samen uit werken gaan, rijst rschillende gezinnen het probleem: waar moe- 's morgens vroeg met onze kinderen heen? n die; urge-ir in de en de di ïerst-jbi |d ie ee«ni uütijiij i van, 1 irste-br :elfde ;e )nen-f :rem- nger iedereen heeft het te mogen begin- m negen uur! Meer- vaders en steeds werkende moeders in rond zeven uur de trein, die hen Ie dagelijkse dag- <rengt. De school gaat echter maar r-jacht uur open... beroep doen op loeder of op een lijke buurvrouw is mige gevallen on- jk. De kinderen ur thuis alleen laten t gevaren mee en ekere onrust. Voor de allerkleinsten laatste oplossing uut onmogelijk. Door de rechtstreekse vraag van een vader: «Kan men onze kinderen niet vroeger opvangen?» werd het probleem ge schapen. Mevrouw De Craecker - Roelandt, di- rektrice van de Rijksba sisschool, wou wel op het verzoek reageren, maar wist nog niet goed hoe het aan boord te leg gen. Zij heeft heel wat praktische problemen onder ogen moeten ne men. Het is een waarheid als een koe: gelijk waar er kinderen zijn, moet men er rekening mee houden! Dit is het geval in een school. En zeker in de Rijskbasisschool, waar men voor de leerlingen zoveel mogelijk doet. Het onderwijzend perso neel werd geraadpleegd. Niemand scheen echter happig te zijn om deze bijkomende taak op zich te nemen. Men moet vroeger naar «het werk» en er blijft steeds de ek- stra verantwoordelijk heid! Toch werd de idee niet losgelaten... Mevrouw Rachel De Wandel, echtgenote van de heer Broeckaert die de voorzitter is van de oudleerlingenbond, werd bereid gevonden het toe zicht op zich te nemen. Zoals wettelijk is voorge schreven, liet zij zich li chamelijk «goedkeuren» en toen haar getuig schrift van goed zedelijk gedrag op school werd afgeleverd, bleek alles in kannen en kruiken. Toch k( i keni >pec ijn, n p n rees er nog een mim-pro- bleemwat moet men doen als de verantwoor delijke dame ziek wordt? Er werd een vervangster voor dergelijke onver wachte momenten ge vonden in de persoon van mevrouw Van Den A- beele. Deze dame voldoet even eens aan de eisen ge steld door het Ministerie van Nationale Opvoeding en Nederlandse Kuituur. Wat behelst deze op vangdienst? Elke dag zal mevrouw Broeckaert vanaf zeven uur 's morgens klaar staan, om de kinderen te verwelkomen en op te vangen. In het school- restaurant kunnen de kleintjes door hun ou ders afgeleverd worden. Voor de luttele prijs van honderd frank per week mogen pa en ma gerust naar hun werk vertrek ken. Hun kinderen staan onder toezicht van een wettelijk verzekerd per soon, die zal trachten aangenaam en eigentijds met hun kinderen om te gaan. In een rustige sfeer kunnen de leerlin gen hun boterhammetje met een kopje melk ver bruiken. De overige tijd kunnen ze nog wat gezel lig spelen en om acht uur dertig mag de opvang moeder haar dienst be ëindigen. Dan gaan de kinderen ontspannen naar hun «eigen» juf frouw. Het is een gevat initiatief, hoewel nog in de kinderschoenen. Zal het gewenste resul taat bereikt worden? Het is zeker een interessant- te ontdekkingstocht in de opvoedingswijze van onze jeugd. Hoewel het initiatief ons lovens waardig toeschijnt, zijn er toch enkele negatieve punten aan verbonden. Kinderen die reeds van zeven uur op school zijn, blijven er gemiddeld ne gen uur. (als ze om zes tien uur dadelijk naar huis kunnen!). Dat is een zeer groot gedeelte van een kinder-dag, die toch maar elf tot twaalf uur duurt. Het is evenmin een ge mak voor de school zelf. Niet alles is rozegeur en maneschijn: de direktie zal heel waarschijnlijk bijkomende probleem pjes mogen verwachten. Toch zal bij vele ouders een gevoel van dankbaar heid ontstaan, want ook hier heeft de school een passende oplossing ge vonden voor een «mo dern probleem. Aldus beantwoordt de Rijksba sisschool aan een eigen tijdse noodzakelijkheid. Tevens geeft de direktie een blijk van begrip voor eenieders probleem. Men vraagt voortdurend naar een kontakt tussen de school en de ouders. RDV Te Lede in het Kultureel Centrum kon U vorige week-end het werk gaan bezichtigen van Juan EI Cabron en Diga Da Rena. Juan EI Cabron, schilder, stelde er 19 werken ten toon. Hij werd geboren te Sint-Niklaas en studeerde binnenhuis kunst aan het Sint-Lukasinstituut te Gent. Monumentale kunsten aan de Koninklijke Akademie voor Schone kunsten te Antwerpen bij Professor Van Vlasselaer en schilderen aan de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten te Sint-Niklaas bij Mevrouw Van Vlasselaer-Basecq. Momenteel is hij waarnemend leraar aan de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten te Sint-Niklaas, bijafdeling Stekene. Imelda-Instituut te Brussel. De tema's in haar zijdeschil derijen zijn bloemen ën abstrakte vormen waarbij de kleurenkompositie's een be langrijke rol spelen. Zij ontwerpt zowel zijden wand tapijten als eksklusieve sjaals. Haar werk getuigt van een warme smaak voor kleuren en samenhorigheid. Beide kunstenaars hebben elkaar eerder toevallig ont- Jean Oe Bock (alias Juan al Cabron) rechts en de Leedse Nadine Van Zandijcke (alias Diga da Rena) in het midden stelden vorig weekeind opvallend mooi werk tentoon. (VIM) den: (oninklijke Harmonie Sint-Martinus heeft de eg'n meente van «ratten en muizen» eind vorige maand een jboo jjk karakter gegeven. Toen werd de nieuwe vlag ™elc|gend. terzelfdertijd vertrok een hele delegatie naar Venetië een wereldkongres bij te wonen, speciaal voor ïaar bar aPPl ttten. oor e vlag ingezegend zang. Na de mis werd een slj triomfantelijke optocht be- gvoormiddag werd de gonnen. De nieuwe vlag heeft vlag tijdens de hoog- dus ook al «zien» drinken! Tentoonstelling: Ter gele genheid van de vlaggewij- ding, organiseerde de het offer, ingezegend e" lastoor Bontinck. De dag was inderdaad - -o u,"g. uigaiiiscciuc ue keni-"' k'Jna Koninklijke Harmonie een lenst en... had vele tweedaags feest. Het begon npties «zien» drinken/ allemaal met een mosselslag -e kunstwerk werd voor de leden. Maar daar- mbool van kuituur naast werd eveneens hd. Maar slechts tentoonstelling opengesteld jongeren scharen ,efhter dit vaandel. Toch voor het publiek. In de zaal j- j Sint-Martinus werd een het een teken: de overzicht gegeven van het n'e terecht fier «superjaar '78». Tijdens dit i de blijvende samen- jaar kende de vereniging heel g tussen de leden. wat suksessen. De Klap- .j Ui ["evrouw Ete Paepe en roosjes, de majoretten, won- 'lano rt Pauw lieten nen niet minder dan zes taan hun hart komen, nationale kampioenschap- buitenkomen worden pen. Carine Bockstaele werd leuwsgiengen vergast „Miss Majorette» te Knokke- Heist. het hele gezelschap (de harmonie, de majoretten en wezigen genieten van de Tamboerkes (het trom- tiphi l'cses"j'ce uitvoering meikorps) werd kampioen en e" 0ratoriu.m van van België te Knokke-Heist. door de jeugdaf- kampioen van Oost-VIaan- \an de Harmonie, deren te Gent en kampioen «jluyllebroeck zong het van de Benelux te Lier. Daar Angelicus» van Cesar dit laatste kampioenschap Sint Martinus bege- dit jaar niet ingericht wordt deze gewaardeerde blijven ze ook dit jaar hun :uze portie doopsuiker. 30r 5 de hoogmis konden lig v mcc kampioentitel behouden. Ter gelegenheid van de opening van de tentoonstel ling. werden dirigent Gustaaf Hoebeeck. mevrouw De Roeck-De Vuyst (leidster van de Klaproosjes). Maurits De Moor (trommelkorpslei- der) en Gilbert De Moor (voorzitter) in de bloemetjes gezet. Men kon er zowat van alles bekijken: mooie foto's, een hele serie trofeeen en herin neringsschalen. Ook vele krantenknipsels gaven een degelijk beeld van de voor bije werking en prestaties. Toch werd er nog een doorlopende dia-montage ingericht, waarbij de kijkers een up-to-date beeld kregen van de Koninklijke Harmo nie. Bij de opening werd een speciaal woord van dank gericht aan de stichters van 1921. Zij hebben de Harmo nie uit de grond gestampt en verdedigd met hart en ziel. Ook het huidige bestuur werd in de hulde betrokken, maar de muzikanten (onder de leiding van Staf Hoe beeck). de majoretten (o.I.v. mevrouw De Rouck-De Vuyst). de jeugdafdeling (o.I.v. Paul Moens). de Tam boerkes (o.I.v. Maurits De Moor) en de talloze simpati- santen werden eveneens in de huldiging betrokken. Tenslotte knipte voorzitter De Moor de bekende lintjes door. waarmee de officiële opening een feit was. Enorm veel mensen uit Oordegem en omliggende brachten een waarderend bezoek aan deze tentoonstelling, die als bui tengewoon geslaagd kan bestempeld worden. Naar Venetië: Van 29 maart tot en met 2 april werd te Venetië een wereldkongres voor majoret ten gehouden. De organisatie berustte in de handen van de Amerikanen, die op dit stuk echte vakmensen zijn. Elk land was vertegenwoor digd door de kampioenen, die de hoogste skore voor hun rekening kregen. België werd vertegenwoordigd door een afvaardiging van de Koninklijke Harmonie Sint- Martinus. Ere wie ere toe komt... Er waren negen deelnemen de landen: naast de inrich tende macht Amerika, stuurden Japan. West-Duits- land. Schotland, Nederland. België, Frankrijk. Engeland en uiteraard Italië een dele gatie naar het gebeuren. Gratis werd de delegatie naar Milaan gevlogen. Vandaar ging het nog een driehonderd kilometer per bus naar Albano-Terona. in de buurt van Venetië. In dit bekende kuuroord (men vindt er geisers, mensen nemen er modderbaden...) moesten de meisjes kursussen volgen. De lessen werden gegeven door vier Amerikanen, stuk voor stuk meesters in het vak. Zaterdag 31 maart, werd een feestelijke dag. Doorheen de straten van de stad werd een feestelijke optocht gehou den. Om drie uur werd een optreden verzorgd, door de verschillende groepen. Deze happening werd echter aan gezien als een oefening voor het optreden van zondag 1 april in Venetië. Met bussen werden de deelnemers ver voerd naar het stedelijk stadion. Het werd een waar sukses-optreden... Maar de zondag bleek het San-Marcoplein overspoeld: niet minder dan 40.000 mensen woonden de voorstel ling bij. Er was geen wed strijdelement voorzien. maar de deelneemsters lieten toch het kruim van de soep zien. Vanop de wandelgangen van de katedraal werd er duchtig gefilmd. Carine Bockstaele. de Miss Majorette en meer voudige kampioene, oogstte evenveel (of meer) sukses dan haar mededingsters. Zij kreeg van het Venetiaans stadsbestuur een ereplakket aangeboden. Het aandenken vanwege de inrichtende or ganisatie kwam ook mee naar Oordegem. Wij wensen het nieuwe vaandel nog vele dergelijke suksessen toe... RDv. In al zijn werken komt vooral het tema «de mens in zijn gewone doen» op de voor grond. De mens centraal gezien, de mens van alledag. Hij benadert het onderwerp op een heel aparte manier. ontworpen, waarmee hij zijn doel. om de eenheid van schilderij met omlijsting te perfektioneren. bereikt heeft. De kaders vragen als het ware de aandacht voor het schilderij dat zij omvatten. moet, en uit deze kennisma king ontsproten de plannen om samen tentoon te stellen. Enkel en alleen tentoon stel len in de gangbare galerijen circuits was hun doel, omdat de financiële lasten te zwaar zouden worden. Deze ten- Werk van Juan el Cabron, alias Jean De Bock. Heel typisch zijn de Byzantijnse figuren. (VIM) door het gebruik van typi sche figuren en een steeds wisselend palet, dat toch altijd zijn hand verraadt. Als materialen gebruikt hij vooral acryl op paneel, de kaders worden door hem zelf Samen met Juan El Cabron toonstelling was er één van stelde Diga Da Rena ten een drietal gezamelijke ten toon. toonstellingen en verdient Zij werd geboren te Aalst beslist de aanbeveling om onder de naam Nadine Van bezocht te worden. Zandijcke en zij studeerde R.M. Plastische Kunsten aan het beurtenissen in de kultuurraad te Erpe-Mere en nkot blikatie van de feiten hebben bij de bevolking eld #at reaktie losgeweekt. Ook de betrokken akteurs en tjeen en ander van zich horen. Het gehavende rga< >an de verenigingen en hun afgevaardigden ge- g a i eventuele kandidaturen voor de open plaatsen xjk 5 april aan de sekretaris over te maken. Daarna 3 e een algemene vergadering samengeroepen vier n. Schepen De Wolf sprak er herhaaldelijk over ant gemeenteraad. Hij las zelfs een brief van Dirk De Vijvi voor. Danny Erpels, een lid van het bestuur lane 9* 2'Jn spijt niet dat de moeilijkheden door een dei ilatie» uit de weg begaan worden. Schepen De Wolf: 't Is niet mijn personeel Op de jongste gemeente raadszitting viel schepen de Wolf scherp uit tegen «de pers en een weekblad». Maar hij neemt deze aan tijgingen niet». Tenslotte zei hij: «ik aanvaard het niet dat men het personeel aan valt Om dit aan te tonen las de schepen een brief voor, die omii •:kv it r: at f Grapjas kwam op dit idee? Een groot gedeelte van de grensborden werden op »«V etoonde wijze «aangepast». Er mag al eens gelachen worden. (VIM) Dirk De Boeck, op 21 fe bruari schreef. «Bij mijn ont slagneming als lid van het bestuur van de kultuurraad heb ik betreurd dat tussen de raad en het gemeente bestuur geen betere sa menwerking tot stand is ge komen. Nooit heb ik me laagdun- kend uitgesproken over het personeel van de gemeen te. In tegendeel ik moet ze bedanken voor de grootste voorkomendheid en dienst vaardigheid bij het werk». Antwoord op welke vraag? Deze brief dateert van 21 februari. Voor het eerst wordt in de pers over de im passe in de kultuurraad ge sproken in onze uitgave van 30 maart. Voor zover ons bekend heeft niemand een verwijt gestuurd aan het personeel van de gemeen te. Waarom dan deze brief? We vroegen het aan Dirk De Boeck zelf. Deze wilde echter vermij den dat schepen De Wolf zelf een verkeerde interpre tatie de wereld zou insturen. Op een bestuursvergade ring van de kultuurraad had de schepen gesuggereerd dat «zijn personeel steeds ten dienstestondom admini stratie van de kultuurraad op te knappen. Hoe kan je dan spreken van onvol doende samenwerking?» stelde de schepen hierbij de vraag. Kort, de brief deed op de gemeenteraadszitting niets ter zake Kandidaturen voor 15 april Nu blijkt dat de hele groep van bestuursleden uit de kristelijke sfeer ontslag hebben genomen. Men ont kent formeel het gerucht als zouden ze samen tot ont slag beslist hebben. De jeugdafgevaardigden heb ben wel samen overleg ge pleegd en besloten in de gegeven omstandigheden aan de kultuurraad niet meer te kunnen deelnemen. «Omdat de kwesties van de jeugd als onbelangrijk af gewezen worden De pro blemen van de jeugd kun nen er niet aan bod komen». De heer Jan Van Moorter voegt hier aan toe dat zijn ontslag -afgezien van de huidige moeilijkheden- toch in het verschiet lag, om streeks de vakantieperiode De KSA laat zich door een andere vertegenwordiger in de A V. vertegenwoordigen. Ondertussen vernemen we dat de vakante plaatsen zul len opgevuld worden. Kan didaturen worden tegen 15 april bij de sekretaris ver wacht. Men hoopt met een voltallige ploeg een nieuwe impuls aan de kultuurraad te kunnen geven. De enige vraag blijft: zal er aan de si tuatie. waarop men nu ge struikeld is, iets verande ren? Welke is de houding van het gemeentebestuur? Indien men zo maar de lege stoelen bezet, kan hetzelfde liedje zich na een paar maand herhalen. Verloren kansen De heer Danny Erpels deelde ons mee dat hij de toestand erg betreurt; Hij zag in Dirk De Boeck een bekwame voorzitter, die in staat is de kuituur los te we ken van de politieke 'in vloedssfeer. De heer Erpels meent dat het kulturele le ven pas dan echt kan op bloeien als politieke machtsgroepen er zich bui ten houden. «Dat is in Erpe-Mere nog niet het ge val», meent Erpels. Hij wijst in dat verband naar het feit dat een bestuurslid afge vaardigde is van een partij (nl. de CVP) en niet van een kulturele vereniging. Dat blijkt in strijd met de statu ten. De heer Erpels erkent dat de verhouding met het ge meentebestuur niet ideaal v/as. maar hij meent ander zijds dat Dirk De Boeck te weinig op zijn bestuursle den zelf heeft gerekend om de verhouding in het reine te trekken. Wat momenteel gebeurt, zal hem niet weer houden zich te blijven inzet ten voor de kulturele bloei, aldus de heer Erpels. Momenteel moeten we de evolutie afwachten, (wh.) De jongste gemeenteraad te Erpe-Mere was vlug afgerond. Schepen De Wolf maakte van de aanwezigheid van de pers- lui gebruik om enkele belangwekkende mededelingen te doen. Daar was een brief van Minister De Backer, waarin ze het projekt Steenberg voor wat de sportinfrastruktuur betreft goedkeurt. Schepen De Wolf stipte hierbij aan dat de oppositie alles in het werk gesteld heeft om dit projekt te verhinderen. «En men is hierbij gesteund geworden door de pers», voegde hij eraan toe. Sinds de goedkeuring door de Minister ondervindt de schepen aanvallen van verschillende zijde. Op 9 maart stuurde de Minister van Nederlandse Kuituur, Mevrouw Rika De Backer, een brief naar de goeverneur van de provincie, betreff?nde de geplande sportinfrastruktuur te Erpe-Mere. Hierin geeft ze haar akkoord met de overheve ling van de plannen voor een sportkompleks aan het Kerk- straatje naar Steenberg. Immers, de gemeenteraad van Mere had eventjes voor de verkiezingen in '76, een prin ciple goedgekeurd voor de op richting van een sportcentrum op de wijk Daal, aan het Kerk- straatje. Aan dit doorzichtig verkiczingsstuntje, had de Mi nister haar goedkeuring ge hecht cn vatbaar voor subsidie toekenning. Het nieuwe gemeentebestuur van Erpe-Mere heeft gewoon de overheveling van de be staande plannen naar Steen berg gevraagd. Tot dusver heeft het sportieve gedeelte het ministeriële akkoord gekre gen. Hoever het staat met de studie het kultureel centrum, het administratief en ontmoe tingsgedeelte is ons niet be kend. De schepien meent dat er sindsdien moeilijkheden tegen zijn persoon gerezen zijn, bin nen de kristelijke strekking van de kultuurraad en dat de pers hierin een kwalijke rol zou spielen. (wh)

De Voorpost | 1979 | | pagina 13