%#ik De Zwarte Bende van «Tijger» Verstuyft (slot) LEEFRUIMTE VOOR ONZE KINDEREN lATECHETISCH PROCES... OSSEN ROME EN KORINTHE STU0ENTENB0ND «MERCURIUS» MET KABARET CARIT AS- GEMEENSCHAPS DIENST RICHT INF0-DAG IN Feuilleton DIEPVRIESSHOP De Voorpost - 13 4.1979 - 17 ïurl - Tiert e ve jr m d m h andi Br g >sbi >n eka i. Door Louis De Lentdecker >p 12 juli 1920 luidde in Melle de nocxlklok die :t einde betekende van de bende Van Hoe- 'erstuyft. Ze hadden tientallen diefstallen, ervallen en moorden gepleegd, de mannen van jie geheimzinnige wreedaardige groep, ze waren ivreesd door politie en door de plattelandsbe- lking, ze hadden een deel van Vlaanderen ge- iisterd, voortdurend nieuwe leden aangeworven nieuwe slachtoffers neer te slaan, ze hadden gere vrienden weggeruimd, ze dachten dat :t geheel van hun schelmerijen nooit zou wor- n bestraft. En die dag van 12 juli gebeurde het: :r Verstuyft maakte bij René zijn beklag dat ij ondanks heel wat operaties weer zonder geld it. René dacht even na en zei toen: «Als ge inavond met mij op stap gaat kunt ge honderd ink verdienen». De broer vroeg wat er zou jbeuren maar René deed geheimzinnig. Omdat ij in feite nog niet wist wat te doen. tond 20 uur kwamen de broers samen. Per fiets len zij naar Kwatrecht waar het kermis was. litioneel was er op kermis altijd wat te stelen te vinden maar die avond hadden de boeven n geluk. Ontgoocheld en misnoegd reden zij weg terug naar Gent. Zij kwamen langs het asteel de Potter d'Indoye te Melle waar die dag en grote ontvangst was gegeven ter ere van tugdleiders en jeugdbewegingen. - Het kan geen kwaad als wij van al dat dure en at lekkere het onze meenemen», besliste René. Sj drongen dc hovingen rond het kasteel binnen angs het hekken dat niet slotvast was, ze legden mn fietsen in de struiken en wachtten lange tijd Dt ze dachten zeker teeijn dat alles rustig was. la een half uur uitkijken gingen zij tot tegen de uitenmuur van het kasteelVia een ijzeren roos ter drong René de benedenverdiepingen van het gebouw binnen om weldra terug te komen met flessen wijn en likeur. Een hele mand werd ge vuld met de duurste wijnen. De broer van René Verstuyft vertelde het verhaal als volgt verder: «Ik droeg de flessen tot aan de voet van een boom. Toen we veel flessen in een mand hadden en terug naar het kasteel wilden hoorden wjj plots de noodklok van het kasteel luiden. Wij sloegen op de vlucht. Ik droeg de mand met flessen en men schoot naar mij. Wij hebben onze fiets ge nomen, zijn over de spoorweg gegaan en zijn de Kruisstraat ingereden tot aan de overweg die gesloten was. Daar stond een groenteboer met zijn dochter. Ik vroeg of de weg langs de sporen berijdbaar was. Hij antwoordde dat het zeer slecht zou gaan. Toen de barreel opengedraaid werd sprongen wij op onze fietsen en reden wij over de sporen in de Akkerstraat. Daar gekomen, niet ver van de Brusselse steenweg zei ik aan René: «Die flessen in de mand maken teveel gerucht. Ze rinkelen teveel. Men hoort ons van ver. Wij stapten van onze velos en René wik kelde de flessen in een zak. Juist op dat moment reden twee wielrijders voorbij. Daar zij zonder licht reden en zwart gekleed waren dacht ik dat zij arbeiders waren. Maar mijn broer zegde: «Neen het zijn politiemannen»Ik zei: «Laat ons maken dat we wegkomen». René antwoordde: «'t is te laat. Ze zijn daar». De twee mannen kwamen de straat ingereden. Ik was van plan te vluchten maar mijn broer René zei: «Ik ga niet achteruit, ik vlucht niet en ik wacht niet meer. Ik schiet». Hij begon te schieten. Ik hoorde twee series schoten. Ikzelf was niet gewapend en daar ik vreesde dat de politiemannen zouden terug schieten heb ik mij in een haag schuil gehouden. Na de schietpartij zei mijn broer René: «Rijd voort». Ik haaste mij zoveel mogelijk en zag op de steenweg een zwarte gedaante liggen. Ik reed voort en enkele ogenblikken nadien werd ik door René bijgebeend. Hij droeg een velo op zijn schouders. Wij hebben de steenweg genomen naar Heusden. Ik weet ten slotte niet langs welke weg wij thuis geraakt zijn.. Maar iemand had via een naamloos schrijven de twee broers verklikt en broer Verstuyft werd een dag later opgepakt terwijl RenéVerstuyft naar Frankrijk vluchtte. Te Lille werd hij 23 juli 1920 in een café vastgepakt door kommissaris Moors van de gerechtelijke politie te Gent. Uit de akte van beschuldiging in het proces tegen de twee broers die voor deze feiten apart terecht stonden (naast het proces tegen de hele bende), hoort men de volgende beschrijving van «de schietpartij» waarover Verstuyft het had. «Het was mevrouw de Potter die werd gewekt door het lawaai dat de dieven maakten bij het leeghalen van de kelder. De zoon des huizes, Henri de Potter ging de politiekommissaris van Melle verwittigen. De Meyer die, vergezeld van een opzichter Karei Ervinck op zoek trok naar de dieven. Gekomen langs de Brusselse steenweg, in de richting Gent en ter hoogte van de Akkerstraat zagen zij twee mannen aankomen, met een rij wiel aan de hand. Onmiddellijk hebben de onbe kenden op de politiekommissaris en de opzichter geschoten. Ervinck werd in de arm getroffen, ging enkele ogenblikken schuilen achter een huis en haastte zich toen naar de rijkswacht om hulp te halen. Toen de rijkswachters ter plaatse kwamen vonden zij de politiekommissaris op de grond, langs de steenweg van Gent. Hij was getroffen door een kogel en overleden. Ter plekke werden twaalf hulzen van kardoezen voor revolver «Colt» gevonden. René Verstuyft heeft beweerd dat de politie eerst naar hem schoot. Ten slotte heeft hij, ook enkele jaren voor zijn dood, toegegeven, dat hij begon te schieten eer de politie kon optreden. Politiekommissaris De Meyer zou geroepen hebben: «Handen om hoog». Maar, zei René: «Ik heb nooit de handen omhoog gestoken, voor niets of voor niemand, wat zou ik het dan gedaan hebben voor die vent of om het even wie» Tijdens het onderzoek was René echter niet zo brutaal. Hij vreesde dat de straffen zwaarder zouden zijn wanneer bewezen werd dat hij een politieman neerschoot. Daarom zegde hij, na lange tijd te hebben geloochend: «Ik beken ge schoten te hebben op personen van wie ik niet wist dat zij politiemannen waren. Mijn broer was niet gewapend. Ik heb slechts geschoten nadat men eerst op mij had gevuurd. Iemand zei: «Wie is daar?» en dan «Handen omhoog of ik schiet» Ik antwoordde: «Ik doe mijn handen voor nie mand omhoog, sprong van mijn velo en schoot nadat eerst op mij was geschoten'. Tijdens hetzelfde onderzoek heeft René getracht de moord op de politiekommissaris voor te stel len als een ongeval. Volgens hem zou opzichter Evinck mislied door de duisternis (en bang) op zijn eigen chef geschoten hebben. Het kwam tot een konfrontatie tijdens dewelke Karei Evinck zei dat noch hij noch de poltiekommissaris een schot losten en dat al het vuur van Verstuyft kwam. Deze laatste bleef volhouden dat hij slechts op 1 persoon schoot, dat hij het wellicht was die Evinck aan de arm verwondde maar dat hij niets te maken had met de moord op de kom missaris. Het technisch onderzoek heeft echter alle twijfel uitgeschakeld: het was René Ver stuyft die zowel op de kommissaris als op de opzichter schoot. En de fiets van Evinck nam hij mee om een onmiddellijke achtervolging te voorkomen. Eens aangehouden liep René Verstuyft rond met wraakplannen tegen degenen die hem verraden hadden en bouwde hij het ene ontsnappingsplan na het andere op. De gevangenis zelf kon hem niet zoveel schelen maar dat hij verwijderd was van zijn geliefde Maria was hem ondraaglijk. Toen ik veroordeeld werd, zegt hij, is zij terug naar haar man gegaan. Ik neem haar dat niet kwalijk. Het mens moest toch leven en waar kon ze anders heen. Maar ik geloof dat ze me echt trouw bleef, ondanks alles. Want wanneer ik na zoveel jaar ben vrijgekomen en zij weduwe was zijn we samen gaan wonen. Ik ben die korte tijd met haar, ondanks de jaren scheiding en ondanksde leeftijd, zeer gelukkig geweest. Maar ook dat mocht niet blijven duren. Maria is na enkele jaren gestorven aan de gevolgen van de kanker. Ik ben daarvan nooit hersteld. De gevan genis vergeet men. Zodra men in de vrije lucht staat is men de gevangenis kwijt, weet men niet meer hoe het was... Anders gaat het met de vrouw van wie men echt gehouden heeft: Ook al is die dood dan blijft zij in uw binnenste vreden en leven... Ik ben opgenomen in een bejaardengesticht, ik heb moeilijkheden gehad met andere oude men sen, ik heb nog gevochten, ik ben gelukkig ge weest als tuinman, als boodschapper, maar nooit ben ik genezen van de genegenheid voor Maria. Men vraagt mij dikwijls of ik spijt heb van dit leven. Neen. Ik heb geen spijt. Ik weet niet wat spijt en berouw betekenen. Toch niet zoals gijlie daar meestal over spreekt. Jaren stond ik aan het front. Ik was voortdurend in eerste linie. Ik heb tientallen Duitse soldaten neergeschoten. Ik schoot ze soms als vogels uit de bomen. Men heeft mij nooit gevraagd of ik daarover spijt had. Men heeft mij gezegd dat ik goed deed dat het mijn vaderlandse plicht was en dat ik daarvoor zou worden gedekoreerd. Ik ben deserteur geworden, heb hier en daar een overval gepleegd en heb mensen doodgeschoten. Ik heb daarover geen berouw. Spijtig dat zoiets moest gebeuren omwille van de mensen die er 't leven bij inschoten, maar ikzelf heb daar geen nacht van wakker gelegen. Gij zijt met mij gere den naar Sinaai, naarEvergem, naar Oostakker, naar vele plaatsen waar ik aan allerlei overvallen heb deelgenomen. Telkens hebt ge mij gevraagd of ik mij iets herinnerde. Altijd wist ik u te vertellen hoe alles was verlopen., en hoezeer huizen en omgeving nu waren veranderd. Iedere keer hebt ge mij gevraagd of ik spijt had toen ik op de plaats van die feiten terugkwam. Telkens heb ik u in waarheid gezegd: «Neen, ik heb geen spijt. Het enige spijt dat ik ooit had is dat ze mij gepakt hebben en dat ik zolang in de gevangenis moest zitten». Spijt dat is iets voor rijke, ge leerde en welopgevoede mensen, spijt is een luxe die mensen zoals ik zich niet kunnen veroorlo ven. Zo sprak René Verstuyft. Op zijn doodsbed lag hij, uitgemergeld, uren zwijgend voor zich uit te kijken. Er stonden tranen in zijn ogen. Hij kon geen woord meer zeggen. Ik geloof niet dat hij in die momenten spijt had of dacht aan de overval len van vijftig jaar tevoren. Ik ben bijna zeker dat hij, zoals de laatste jaren van zijn leven, vooral dacht aan de ruzies in het bejaardengesticht te Brussel en in Wallonië waar hij moeilijkheden had met een oude Rus omwille van een oude vrouw.... die zij allebei wilden beschermen. De politie moest optreden om hier de orde te herstellen en toen René na een nieuwe passage in de gevangenis eindelijk definitief vrij kwam en in het Antwerpse heerlijke zorgen kreeg in een ander bejaardengesticht sprak hij over het gevaar van het gerecht, over de onrecht vaardigheid van sommige rechters Daarmee bedoelde hij niets van de feiten of de mensen uit zijn jeugd maar wel de belachelijke herries die hij op latere leeftijd had om.een pot lijm die men hem zou ontnomen hebben. Over die lijm en «Die Rus» heeft hij een heel boek verteld. Maar dat is een andere historie... 1304*1 rtlen avonden waren het, van januari tot vorige maandag; Ben avonden van katechetische vorming, gewoon voor teen die begaan zijn met hun krlsteüjk geloof en hun k. Dit nieuwe, dekanaal opgezette initiatief, kende jfcr meer sukses. Dat blijkt alvast uit de zowat zeventig inen en vrouwen, meisjes en jongens die er iedere indag op af kwamen. waren op de voorlaatste nkomst aanwezig; toe- een open vergadering op ook de priesters van kenij en de dominee van rotestantse gemeente op nodigd waren. We eten het mee dat jonge idere mensen, met een onderling verschillende ngen en visies, zich tot n rond tafeltjes zetten, in een hartelijke en k-joviale sfeer mekaar Tagen. Praten en luiste- ver mekaars geloofser- gen, en konkreet bij avond: over mekaars tellingen en wensen over chiale uitbouw. Mr we dit «verslag» ijven. hebben we net Wereldwijd» (tijdschrift evangelisatie en ont- :ling) wat gelezen van uul Trauwaen (sekreta- in de stadspastoraal in 'erpen). Die zegt: «Ik zie kerken, de kerk van 5 en de Kerk van ithe». De eerste is voor Ie kerk van de gevestig- irden met sakramen- irgie en verenigingen de parochiepriesters, kerk van Korinthe tmpelt hij een smelt- s van nieuwe en verras- visies en waarden, tschappijkritischc groe- en jeugdig geweld, rtussen zien wij het en van mensen met sn naar zin en betekenis, mekaar verschillende in, mensen die zich en een kerkverband voe- zich er verantwoordelijk n. Die mensen, tussen en Korinthe, waren ►aarvan er zeventig naar lertien avonden in de lestraat kwamen, het eindresultaat van katechetisch proces vra- kan je niet. Precies het ces» is het belangrijkste, al zullen er vele vriend- ppen aan overblijven, !t misschien tot nieuwe Hen op dekanaal of chiaal (of...) vlak komen t zij de «13», dan nog is niet het belangrijkste est. Het nieuwe lag in de ak van deze vormings- i\: door animatoren I geen uiteenzetting ge- waarover dan even- Inogccns kon nagekaart jen. Integendeel lag het ut sterk op het «vertrek- nnuit het leven» van IM ieder. Voor de 13 avonden werd dat konkreet: het tot gesprek laten komen van ieders ervaringen over geloof, kerk, welzijn, onrecht. Al dan niet met «moderne» muurkrant- en andere tech nieken uit het vonningswe- reldje. Als animatoren waren er: Kris Das. Anjes en Rufin De Pourq, Margriet en Etienne Souffreau, Frieda en Rik De Brouw en Guido Debree. Bij de aanvang van die voor laatste bijeenkomst hoor je Guido Debree de situatie ontvouwen waarin die «13» tot stand gekomen is. Het is één grote motivatie. Hij ziet tpenemende ontkerkelijking, 1 tenzij bij de dradtitionals doopsel.vormsel,huwelijk en begrafenis. Voor die belang rijke dingen van het leven, die mijlpalen, komt men nog naar de kerk. Hij ziet een servicekerk die zich om bouwt tot kerk van zelfwerk zame mensen, aktieve leken. Een toenemende zinbevra- ging, een drang naar dina- misme en autenticiteit. Die vaststellingen, plus nog het (schijnbare?) dilemma «mas- sakerk of elitaire kerk van aktieve bewusten» zijn voed sel voor de gesprekken. En de muurkrant die zich daaruit vormt. Sommigen willen nieuw le ven inblazen in opgepoetste waarden en organisaties. Anderen zoeken nieuwe we gen voor hedendaagse pasto raal en religie, soms los van parochieverband. Er zijn er nog anderen die zoeken naar een taal voor de «blijde boodschap» bij gelegen heidskristenen en weinig ak- tieven. Rome en Korinthe. Je hoort meningsverschillen over doopsel aan kinderen, eucharistie voor zevenjarigen de macht van de pastoor, het simbolische priesterkruisje, bijbelverhalen in kleuter klassen, bidden in het gezin, jeugdbeweging, samenwer king met niet-gelovigen... Er is ook: de informatie die men bij mekaar gaat vragen. Hoe zit dat juist met Jebron? Met de gehuwdenwerking Marriage Encounter? Met het parochieleven in jouw parochie? Met Tele-Bouw- orde... In de korte slotbezinnings- stonde gaat het over ver vreemding. Weer die zucht naar autentieke geloofs-be- leving die hier als gemeen schappelijke norm gevoeld wordt. Als je daarop lette was het verwarmend en deugd doend. Ging je aandacht naar de o, zo verschillende opvattingen over geloof en kerkopbouw, dan zag je lauwheid van Middellandse- Zeewater tussen Rome en Korinthe. Gelet op de harte lijke en entoesiaste gesprek ken van de deelnemers, is de beoordeling vlug gemaakt. Een tweede editie wordt meer dan waarschijnlijk. (pd) Zoals reeds vermeld in de editie van afgelopen vrijdag publiceerde het OCMW van Lede zopas een uitge breide enquête over de kinderopvang in Groot-Lede. In het OCMW groeide immers het idee om te werken rond het projekt «kinderopvang». Vooraleer echter over te gaan tot de uitbouw van een dergelijk projekt, vond men het belangrijk en noodzakelijk om eerst bij de bevolking na te gaan in hoeverre er een behoefte bestond en welk antwoord deze wenst te geven op de formule «kinderopvang». Gedurende een zestal komst, maanden werd aan deze Vervolgens wordt in de bro- enquête gewerkt, maar het chure een statistiek gege- resultaat is dan ook lovens waardig. Gegevens over Lede In het eerste ven over de bevolking naar leeftijdsgroepen, maar deze cijfers dateren van 1970 en Groot- gelden enkel voor klein Le- Belangrijker zijn wel de hoofdstuk aegevens voor Groot-Lede worden een aanta! beïng- 1977H "ierbi' *f" wi' rijke gegevens vermeld dat er ,n dat jaar 226 ge- 3 hnnrton u/aron tononrtuor over de bevolking van Groot-Lede. Aldus bemer ken wij dat deze bevolking groeide van 16.483 inwo ners in 1970 naar 16.993 in 1977 en 17.101 op 1 de cember 1977. Op 7 jaar tijd kende men aldus een be- boorten waren tegenover 195 overlijdens. Het aantal inwijkelingen bedroeg 634 terwijl het aantal uitwijkelin gen 557 was. Het verschil tussen opname en afvoering bedroeg aldus 108 personen. nci iu& i mci t aiuuo ccii uc- volkingsaangroei van 618 deriijk beschouwd, ontdekt men een aangroei-cijfer personen. Tot 1974 kende Lede een praktisch stabiel bevol kingsaantal. Vanaf 1975 is er een versnelde stijging. Uit inlichtingen bij de bevol- kingsdienst van Lede, blijkt dat deze stijging vooral een gevolg is van len geboor- toegeschreven aan r 3 3 wpntrpkkpn van Hp in voor Lede van 185 inwo ners, terwijl er een vermin derd bevolkingsaantal is voor de andere fusie ge meenten. Deze daling wordt het teoverschot t.o.v.de overlij dens. Deze stijging van ge boorten zou trouwens een gevolg zijn van het ge voerde sociaal woningbe- leid. De bouw van sociale woningen trekt jonge gezin» nen aan, die behoefte heb ben aan een zekerheid van huisvesting voor de toe- De Studentenbond «Mercurius» richt op vrijdag 4 mei in de St.-Annazaal naar aloude traditie van de Rijksho- gere Handelsschool te Aalst een Kabaretavond in. Het programma werd volledig door de studenten zelf sa mengesteld en belooft veel kijkgenot en humor. Het kabaretgedeelte wordt afgerond door een keiharde T-Dansant. Begin te 20 uur. Inkom 50 fr. in voorverkoop en op de dag zelf bij de in gang 60 fr. Hierbij dan het volledig pro gramma: 1 Openingsnummer: We're having a party - The Osmonds. 2. Koreografie o.l.v. Adi Van Eekhoorn (muziek van Patrick Hernandez Born to be Alive) 3. Zang: Anniek zingt voor ons: Une belle Histoire 4. Gedicht van Linda De Bosscher 5. Majoretnummer door Lilly Lambrechts 6. Dans o.l.v. Mevrouw L. Buyle 7. Karate wegtrekken van de jongere bevolking naar plaatsen met meer arbeidsmogelijk heden of waar er gemakke lijker verkeersverbindingen zijn. Volgens de opstellers van de brochure moet men een nog groter gedecentra liseerd beleid voeren om meer aandacht te geven aan de verder afgelegen woonkernen. Voor de gastarbeiders is er geen apart beleid noodza kelijk vermits er slechts 5 gezinnen in Lede aanwezig zijn. Toch zou het positief 8. Komisch Nieuwsbericht zijn, indien een dienst van door Patrick Janssens en de gemeente zich speciaal Van Wambeke T. zou inrichten op het onthaal 9. Dans o.l.v. Anniek Wa- van gezinnen, die nieuw in thelet (muziek van Peaches de gemeente komen wo- enHerb: Shake your groove nen. Heel wat gezinnen blij- thing) ken het immers moeilijk te 10. Holly Hobby's hebben bij hun aankomst in 11Gedicht door Chris Zerr hun nieuw leefmilieu. Der- 12. Majoretnummer door gelijke onthaaldienst zou op Christine Van Langenhove dit vlak zeer zinvol werk 13. Monoloog door Chris kunnen leveren, zo wordt in Zerr de brochure'vermeld. 14. Imitatie Zangers: Pa- Enkele andere tabellen le- trick, Chris en Linda ren ons dat 52% van de be- 15. Nawoord door Chris volking vrouwen is, en dat Zerr 56% van de totaliteit tussen Presentatie: Chris Zerr en 22 en 65 jaar oud is. Het Co Belichting en dekor o.l.v. Tony Van Walbeke. Disc-jockey en muziek: Dirk Van Duin LH aantal kinderen van 0 tot 6 jaar bedraagt 8% terwijl tussen 7 en 14,jaar 12% van de bevolking uitmaakt. Anderzijds blijkt het dat Lede instaat voor 64% van het totaal aantal inwoners, Oordegem voor 15%, Impe-Papegem voor 9% en Wanzele en Smetlede elk voor 6%. Het grootste deel van de bevolking van groot-Lede heeft enkel lager onderwijs gevolgd. Het laagste per centage zijn de universitair geschoolden. Men vermoedt echter dat er in de toekomst steeds meer personen, naast het lager onderwijs, een voortgezette opleiding zullen volgen. Huidige opvangmogelijk heden De opvangmogelijkheden voor babies, peuters en kleuters bestaan te Lede, maar zijn vrij beperkt. Ner gens is er echter een kin- derkribbe of peutertuin voorzien. Wanneer beide ouders uit werken gaan, moeten zij voor een kinderkribbe hetzij naar Aalst, Wetteren of Dendermonde, of naar een dagkribbe dicht bij het werk. Alleen reeds het vervoer schept hierbij voor sommige personen een probleem. Indien de ouders kiezen voor de formule van een onthaalgezin, heeft men meer mogelijkheden. In Lede zelf zijn er 24 gezin nen erkend door het NWK, in Impe 2, in Oordegem 4,1 te Wanzele en 1 gezin te Smetlede. Naast deze er kende onthaalgezinnen zijn er volgens de opstellers van de brochure nog familia les die als vriendendienst of mits betaling kinderen op vangen. Deze zijn echter niet officieel gekend. Heel wat kinderen vinden trou wens een thuis bij grootou ders of familie. Dit blijkt trouwens uit de enquête. Dit verschijnsel vindt men posi tief, tot zolang de kinderen geen echte overlast vormen voor grootouders. Wat voor- of naschoolse opvang betreft, is dit afhan kelijk van de goodwill van de plaatselijke schooldirekties. In het Rijksonderwijs te Oordegem werd op, op in itiatief van de oudervereni ging een opvang gekreërd door het aanwerven van een betaalde kracht. Ook kwam men via overleg tot het organiseren van een vakantiewerking en het in richten een vakantie- kamp.Beide initiatieven oogstten groot sukses. Ook andere plaatselijke scholen bieden opvangmo gelijkheden. Voor de kinde ren vanaf het eerste leerjaar wordt soms de mogelijkheid van studie-uren na school tijd voorzien. Terecht wordt opgemerkt dat schoolvakanties en vrije dagen dikwijls een pro bleem zijn voor ouders, die beiden uit werken gaan en die niet terecht kunnen bij familieleden. Daarom tracht men dit probleem op te los sen door plaatselijke speel pleinwerking zoals te Wan zele en te Oordegem. Te Lede heeft men een derge lijke speelpleinwerking vanuit de jeugdklub «De Leeuwerik». Het begelei- dingspersoneel blijkt wel te jong te zijn en te weinig per sonen staan in voor het toe zicht. De opstellers van de publi- katie zeggen dat wanneer men erover zou denken de speelpleinwerking verder uit te bouwen, dit zo hecht mogelijk met de betrokke nen moet georganiseerd worden. Anderzijds bevorderen wijk-dorp of of buurtgebon den speelpleintjes een buurtvriendelijke mentali teit. Hierbij moet men trach ten beroep te doen op de plaatselijke bewoners. Groot-Lede als landelijke entiteit heeft mogelijkheden te over om een kreatieve vakantie-werking uit te bouwen, zo besluit het tweede hoofdstuk. Dan komt men aan de ver werking van de behoeftepei ling over de nood aan kin deropvang te Groot-Lede, maar daarover wensen wij het in een volgende bijdrage te hebben. VEHE Wat is Caritas-gemeenschapsdienst? Het is een groe pering van vrijwilligers, die tijdens weekenden (2 maai vier uren per maand) gaat helpen in ziekenhuizen of bejaardentehuizen of in MPI's. Wie aan dit initiatief als vrij williger wenst mee te wer ken dient één vormings dag te volgen. De eerstko mende gaat door in het Insti tuut voor Verpleegkunde- Kriekerij te Gent op 28 april e.k. Op deze infodag wordt een lijst voorgelegd van instel lingen, verspreid over de provincie, waar men de vrijwilligers graag zal be groeten. Van de Caritassers, die mi nimum 18 jaar moeten zijn worden op dienst kleine werkjes gevraagd gaande van hulp bij het eten tot meehelpen bij het verzor gen van het toilet. Tevens wordt de aandacht geves tigd op de luisterbereidheid van de vrijwilliger. Dat het vrijwilligerswerk in de mode is moge blijken uit het feit dat bij Caritas alleen reeds in de loop van 1978 zowat 22.010 uren gepres teerd werden binnen het bisdom Gent. Voor nadere inlichtingen over deze provinciale info dag kan men steeds terecht bij Juffr. G. Buydens, Schoolstraat, 23, 91001_o- keren. VEHE ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTEN AAN GROOTHANDELSPRIJZEN. Nestor de Tièrestraat 42 AALST OPEN alle weekdagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. ZATERDAGS van 9 tot 12 u.

De Voorpost | 1979 | | pagina 17