i iC IE E II kfyi/lichË jirnï W> DE BAND ACW-CVP U UUd^^" Be redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. In Erpe-Mere loopt het verkeerd met het kultuurbe- leid Het Schepencollege voert een eigenzinnig kultuurbeleid, vermits de inspraak van het lokale kulturele werk bij het gemeentelijk kultuurbeleid wordt gefnuikt, de adviesbe voegdheid van de gemeente lijke kulturele raad wordt gelimiteerd en er voor deze raad geen enkele vorm van participatie gewaarborgd wordt bij het beheer en het bestuur van de bestaande infrastructuur. Het is voor iedereen duidelijk dat in deze omstandigheden aan de opbouw van de fusiegemeente en meer in het bijzonder aan het cultureel welzijn van de inwoners van deze gemeente zeer grote schade wordt aangebracht. Hoe is de feitelijke toestand? 1De gemeentelijke kulture le raad werd opgericht. De statuten en het huishoudelijk reglement werden regelmatig goedgekeurd waardoor zowel de algemene vergadering als het bestuur normaal aan het werk konden gaan. De afgevaardigden van alle politieke fracties hebben hun consultatieve en waarne mende opdracht als niet- stèmgerechtigd lid getrouw uitgevoerd, met uitzondering evenwel van het aangewezen lid van het College. In bepaalde vergaderingen werden door hem standpun ten opgedrongen door het intimideren van zekere leden en door het discrediteren van interventies van andere le den. Kortom, in de meeste vergaderingen werd door de schepen een one-men show opgevoerd ten behoeve van eigen zeer concrete doelstel lingen namelijk het bekomen van een substantieel advies over het cultureel centrum «Steenberg» en een even substantieel advies over de subsidieverdeling. 2. De vaste cultuurpact- commissie heeft de onregel matige procedure inzake subsidieverdeling toegepast voor 1977 door het Schepen college veroordeeld omdat het in strijd was met het cultuurpactdecreet van 28.1. 1974. Het College had zich immers zowel het beschik kingsrecht als het bestem- mingsrecht toegeëigend waardoor het verworven sub sidies had afgeschaft of verminderd om alzo zelfs aan verenigingen die niet beston den op het ogenblik van de beslissing van de gemeente raad toelagen te kunnen verlenen. Ook door het provinciebestuur werd hun handelwijze afgekeurd na bezwaarschrift van een be paalde vereniging. Het Sche pencollege heeft in dit geval aan de heer Gouverneur medegedeeld dat zij de verworven subsidie zouden uitbetalen. Voornoemde onregelmatig heden zijn door het werk van de culturele raad en de sportraad thans bijna onmo gelijk geworden aangezien een volledig normensysteem werd ontworpen en goedge keurd. Het blijft echter iedereen verontrusten dat bepaalde verenigingen geen deel uit maken van de culturele raad waardoor bijzondere toela gen zouden kunnen toege kend worden door een een voudige beslissing van het Schepencollege. 3. In de laatste gemeenteraad weigerde de meerderheid in het reglement betreffende de subsidiëring van het sociaal- cultureel werk en de sport manifestaties de rechten tot gebruik van de bestaande infrastructuur en van ma teriële voorzieningen in te schrijven. Deze waarborgen zijn noch tans uitdrukkelijk opgeno men in het hoofdstuk VII van het cultuurpactdecreet. De reden van de weigering is eenvoudig want op deze manier behoudt de gemach tigde schepen alleen het monopolie inzake gebruik van lokalen en voorzienin gen. Dit alles legt uit waarom zekere verenigingen alle faci liteiten krijgen en andere buiten gegooid worden. Als reactie tegen deze erger lijke toestanden viel het ontslag van de leidende krachten van de culturele raad en de interventies van de C.V.P. Groep in de gemeenteraad. Het instrument van inspraak en het overleg- en inspraak orgaan dat de culturele raad moest zijn, is onbestaande geworden. Er is naar onze mening slechts één oplos sing: geef aan deze raad zijn eigen bevoegdheden die het op grond van het decreet van 12.12.1974 heeft en breng de politieke fracties terug naar hun specifiek actieterrein namelijk het zuiver gemeen tebeleid- waar het hun moge lijk is de adviezen goed of af te keuren of te wijzigen. Dit is de wens van de C.V.P. fractie. De C.V.P. fractie van Erpe-Mere MARK GALLE NAAR BRUSSEL Om het met de woorden te zeggen van iemand die destijds een populair taai rubriekje verzorgde op de radio: Aalst heeft een toe maatje gekregen. Mark Gal- le wordt minister van Vlaam se Zaken in de vijf partijen- regering-Martens. Het weze me toegelaten om hem, over de partijgrenzen heen, geluk te wensen met dit hoge ambt. Althans op het persoonlijke vlak: aan een stadsgenoot gun ik uiteraard van harte het sukses. Op het politieke vlak liggen de dingen wel eventjes anders: vanuit de oppositie is het mijn plicht, Mark Galle het leven zuur te maken. Ik geloof echter, dat we beiden voldoende Vlaamse refleks en voldoende zin voor ver houdingen hebben om dat met fatsoen te doen, zonder dat de menselijke verhou dingen daardoor in het gedrang moeten komen. Het rrioet een blijk van volwas senheid in de Vlaamse ge meenschap zijn, dat politieke tegenstellingen weliswaar met kracht en energie, maar altijd met fair-play uitge vochten worden. Eigenlijk is de aanstelling van Mark Galle voor mij eerder een gelegenheid om even te mijmeren over het politiek gewicht van een stad gelijk Aalst. De golven van de politieke hartstocht hebben hier altijd hoog geslaan. Zbwel het socialisme, het liberalisme als de kristen- demokratie, het Daensisme, het Vlaams-nationalisme en het kommunisme hebben in Aalst felle voorvechters ge had. De tegenstellingen wa ren soms dramatisch hevig: een duel als dat van Daens en Woeste is vrij uniek in de politieke annalen van dit land. Om de vurigheid waar mee de politieke hartstocht hier beleden werd, is Aalst wel eens het «Luik van Vlaanderen» genoemd ge worden. Nochtans is Aalst op het hoogste politieke vlak min der vaak vertegenwoordigd geweest als men van zo'n sterk geëngageerde stad mocht verwachten. Vóór Mark Galle moet men terug gaan tot in 1966 om nog een Aalsterse excellentie te ont moeten: Ludovic Moyersoen die zijn ministeriële loop baan eindigde op Landsver dediging onder Harmel-Spi- noy. Verder in de tijd ontmoet men baron Romain Moyersoen, die voor het laatst - en slechts voor de 9 dagen van de kortste re geringsperiode uit onze ge schiedenis - in 1925 op Ekonomische Zaken zat in een homogeen-katholieke regering. Nog vroeger is er Woeste geweest, op Justitie in 1884. Maar dat was slechts een gelegenheids- Aalstenaar, ingevoerd om hier herrie te komen zaaien. Woeste, de aarstkonservatie- ve franskiljon uit de vorige eeuw. Romain Moyersoen. niet zo fel verschillend maar reeds getemperd door de effekten van het algemeen keisrecht. Ludovic Moyer soen, uit een stam die heeft moeten leren dat een politie ke loopbaan in Vlaanderen alleen nog in het Nederlands kon. Mark Galle. in de eerste lichting van een Vlaamse BSP die op eigen poten leert staan. Uit zo'n rijtje namen kan men de sociale en de nationale geschiedenis van onze gemeenschap aflezen. Op de keper beschouwd heeft Aalst echter bitter weinig vaste voet in de Wetstraat gekregen. Een Aalsterse excellentie is nog altijd een gebeurtenis. Is dat misschien omwille van het feit dat de politieke botsing precies te Aalst vaak zo hevig is geweest? Zijn wij niet veel meer een stad waar men warm loopt voor ideëen? Of liggen wij zo dicht bij Brussel dat wij vrede nemen met de intellectuele pendel naar het ambtenarendom of naar de kabinetten? Ik hoop dat Galle zijn pluimen niet verliest in Brussel. Aalst is altijd een stad van tegenwringers geweest. Ik wens dat onze nieuwbak ken excellentie in deze door Cools en Spaak en Van den Boeynants boven de doop vont gehouden regering een Vlaamse tegenwringer moge blijven. Jan Caudron MARCGALLE Enkele weken terug heb ben wij een ere-saluut gebracht aan onze Ere- Volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick, die de finitief een punt achter zijn briljante politieke loopbaan heeft gezet. Vandaag brengen wij met zeer veel genoegen hulde aan onze Aalsterse Socialistische voorman Mare Galle, die de Minis- ter-portefeuille voor Vlaamse Zaken heeft toegewezen gekregen in de nieuwe regering. Aan wie beter dan Mare Galle kon dergelijke por tefeuille worden aange boden. Aan niemand denken wij. Mare Galle voorstellen lijkt overbodig, alhoewel wel eens mag onder streept en herhaald wor den, wat er toe geleid kan hebben hem Minis ter van Vlaamse aange legenheden te maken. De Vlaamse problema tiek heeft steeds zijn bij zondere aandacht gekre gen. Hij was niet alleen Voor zitter van de Nederland se afdeling van de vaste kommissie voor taaitoe- zicht. Ook om zijn Volk een meer verzorgde taal bij te brengen heeft hij veel bijgedragen door zijn dagelijkse taalwen- ken op de radio. Uitzon derlijke verdiensten heeft hij als strijder bij de Rode Leeuwen, waar van hij trouwens de me de-oprichter is. Hij kent zeer goed het probleem van de Vlamingen in Brussel. Hij kent min stens evengoed de no den en problemen van het Arrondissement Aalst dat Ekonomisch en Sociaal geweldig achter uit boert. De Aalsterse Socialisten zijn dan ook de Nationa le BSP-leiding dankbaar dat Marc in de regerings ploeg werd opgenomen. Het zal dan wel niemand verbazen dat de Socialis ten in Aalst met vreugde, geestdrift en fierheid een zijner zonen zien Minis ter worden. Vreugde omdat onze vriend Mare op zo'n kor te tijd als Aalsters Volks vertegenwoordiger het tot een van de meest toonaangevende post bracht in ons land. Geestdrift omdat wij, Mare Galle kennende, veel zal bijbrengen voor zijn streek. Fierheid om reden dat het Arrondissement Aalst nooit verwend is geweest bij het toewij zen van Minister-porte feuilles. Bovendien is Mare Galle de eerste So cialistische Minister uit ons Arrondissement. Dus redenen te over om fier te zijn. Aan Mare wensen wij veel sukses en sterkte in de moeilijke taak die hij op zich neemt. Na meer dan honderd dagen rege- ringskrisis is de toe stand in ons land er niet op verbeterd. Wel inte gendeel. In de duistere gemeenschapsbetrek kingen zijn er zeer weinig lichtstraaltjes die ons kunnen laten verhopen dat definitief tot een ge westvorming te komen. Ook de binnen- en bui tenlandse leningen en schulden stapelen zich verder op, zodat kan ge vreesd worden een kata- strofe tegemoet te gaan en de sociale verworven heden van de werkende bevolking op de helling kunnen komen te staan. Met alle gevolgen die er ook aan gekoppeld zijn. Daarom vinden wij het moedig van Mare dat hij het heeft aangedurfd in de regeringsboot te stap pen. De Aalsterse Socialisten zullen hun Minister Mare Galle steunen in zijn op zet met de middelen waarover zij beschikken. De bevolking van het Ar rondissement Aalst stelt in Mare zijn vertrouwen en kijkt met belangstel ling uit naar zijn werking die onze streek hoopvol kan stemmen, beter aan bod te komen. Wij zijn ervan overtuigd dat bij Mare de werklust en de wil aanwezig zijn het goed te doen. Mare goede vaart en veel sukses. Jan Van der Veken Voorzitter BSP-Aalst DE K.P.B. EN HET ONDERWIJS Er roert 'n 't wat in de on derwijswereld en dit is heus niet van vandaag aan het gisten. De zogeheten on- verbiddellijke krisis heeft ook de vangarmen naar de onderwijssektor uitgestrekt en in de anti-krisiswet wer den een reeks van maatre gelen verpakt die de kwali teit van het onderwijs recht streeks in gevaar brengen. De onderwijswereld heeft veel geduld gehad en veel geslikt. Nu is de kruik echter te vol en de aktie is in gang geschoten, niet alleen aan de universiteiten, maar in de totale onderwijssektor, in de officiële sektor met een massabetoging en stakin gen in de christelijke geïn spireerde sektor met een meeting in de Passage 44 te Brussel. De akties genieten de ak- tieve steun van diverse groeperingen van ouderve renigingen en van alle on- derwijsvakbonden. Het is immers ongehoord, dat uit gerekend in het «jaar van het kind» zo een scherpe aanval op de kwaliteit van het onderwijs is ingezet DE KPB DOET WAT Waar staat in deze strijd de Kommunistische Partij? Uiteraard achter, naast en met de strijdende en ei sende onderwijsmensen. De KPB doet niet alleen aan prachtige volzinnen en ge vleugelde woorden, maar ze treedt direkt op in prak tijk. Volksvertegenwoordiger Noëlla Dinant heeft in naam van de KPB- pariementsgroep en van de ganse KPB reeds twee wetsvoorstellen neerge legd. Het eerste vraagt de onmiddellijke afschaffing van de vermindering van het aantal lesuren in het se cundair en hoger onderwijs van het korte type, maatre gel uit de antikrisiswet die op 1.9.79 moet in gang schieten en de werkgele genheid zal doen teloor gaan voor méér dan acht honderd leerkrachten. Het tweede is een herne men van het wetsvoorstel van onze kameraad Marcel Levaux van enkele jaren te rug, en wil het aantal leer lingen per klas in het kleuter- en lager onderwijs beperken tot maksimaal twintig, in het kleuteronder wijs de ingeschreven kleu ters (en niet de gemiddelde aanwezigheid) laten gelden een schoolhoofd zonder klas per school met zes klassen lager onderwijs minstens, geen graadsklas sen meer (bijv. 5e en 6e samen in de klas). Konkrete voorstellen voor elk probleem Er is tevens een analoog voorstel in voorbereiding voor het secundair onder wijs en het hoger onderwijs van het korte type En ver der heeft de KPB zeer kon krete voorstellen in verband met de afmetingen van de scholen onder de slogan «een school op de maat van het kind», de verdediging van de dorpsschool, de on ontbeerlijke herziening van de onderwijsprogramma's, het herwaarderen van het statuut van de kleuterleid ster en de financiële gevol gen daarvan. Deze lijst is zeker niet afge sloten en ook tegen de on rechtvaardige eis van 10.000 fr. inschrijvingsgeld aan de universiteiten stelt de KPB al haar politieke bat terijen op. Met alle kracht die ze in alle bescheiden heid heeft, zonder hoogdra vende beschouwingen, nemen de Kommunisten het «jaar van het kind» ter harte door zeer konkrete in itiatieven. Zij richten daarbij een oproep tot alle mensen en organisaties die met het onderwijs iets te maken hebben, om de KPB- voorstellen te steunen en te doen aanvaarden. Alleen op deze wijze kun nen zeer hooggeplaatste meneren of woordenschat- rijke politici tonen aan welke kant ze werkelijk staan. Doen ze dit niet, dan laten ze best hun demago gisch gepraat achterwege. We houden er trouwens aan hier zeer dik te onderstre pen dat het probleem van het onderwijs zoals dit van de financiële moeilijkheden der gemeente zoals dit van de maatschappelijke ze kerheid en talrijke andere nog, in geen geval los mo gen gezien worden van een algemene politiek die door de opeenvolgende regerin gen werd gevoerd en waar voor alle partijen die mee- regeerden verantwoordelijk zijn. Vandaar hun pogingen steeds weer de kwesties af zonderlijk voor te stellen terwijl het geheel er op ge richt is de bevolking de kos ten van de krisis te doen be talen. J. De Geyter BESPREKING REGE RINGSVERKLARING TUSSENKOMST VAN VOLKSVERTEGEN WOORDIGEK WILLY VAN RENTERGHEM Toen onze weigevers ruim meer dan dertig jaar geleden onze eerste volledige wetgeving op de sociale zekerheid goedkeurden, zetten zij een belangrijke stap op de weg naar de sociale vooruitgang. De sociale zekerheid gaf nieuwe dimensies aan onze samenleving. Een nieuwe dimensie voor de bur gers door beveiliging. Een nieuwe dimensie ook voor het ekonomisch leven door het grote aandeel dat de sociale zekerheid in het nationaal inkomen ging inne men. Een nieuwe dimensie tenslotte voor het politieke leven door het aanbrengen van nieuwe stof voor elektoraal en syndikaal opbod. Spijtig genoeg ontwikkelden deze nieuwe dimensies zich op een zeer ongeordende wijze. Men mag genist stellen dat de so ciale zekerheid de overheid stilaan boven het hoofd is gegroeid. De regering zal zich moeten inzet ten voor het in stand houden van de sociale zekerheid, want sociale zekerheid is onmisbaar. Maar anderzijds zult U er moeten over waken dat ons stelsel van de sociale zekerheid zichzelf niet wurgt door een ongeremde woeke ring. Wij zijn er van overtuigd dat het ongebreidelde verder oplopen van de sociale kosten onvermijde lijk zal leiden tot het onbetaalbaar worden van de sociale voorziening en het onbeheerbaar worden van het sociale stelsel. Inderdaad, volgens de laatste ra mingen van de heer Staatssekreta lis voor Begroting van de uittre dende Regering zou de toestand der onderscheiden sociale zeker- heidssektoren de volgende zijn: het pakket van de gezond heidszorgen zou over het jaar 1979 met een tekort van 8,5 mil jard te kampen hebben, wat einde 1979 een gckumulccrd dcficict van 16,5 miljard zal vertegen woordigen. Erger is het nog gesteld met de uitkeringen van de Ziekte- en In validiteitsverzekering. Hier be draagt het vermoedelijke tekort voor 1979 minimum 15,3 miljard, hetzij een gekumuleerd defïciet van 17,5 miljard waarvan onge veer 0,5 miljard voor de zelfstan digen op het einde van dit jaar sioenen helt de balans voor 1979 13,5 miljard over naar de nega tieve zijde, wat betekent dat de nog bestaande reserves in 1980 zullen uitgeput zijn. De zelfstandigenpensioenen boeken een jaarlijks tekort van 4,5 miljard, wat einde 1979 een ge kumuleerd defïciet van 19,5 mil jard zal vertegenwoordigen. De Fondsen van de Kinder bijslagen voor werknemers ver tonen momenteel nog een klein overschot, zij het dan zonder 14de maand en zonder welvaartsaan passing. Ik ben er echter van over tuigd zo de Sint- Niklaaspolitiek verder gaat we nog vóór de jaarwisseling voor een tekort zullen staan van om en bij de 4 miljard. De kinderbijslagen voor zelf standigen boeken een jaarlijkse boni van ong. 400 miljoen. Doch er dient hier al direkt op gewezen dat deze sektor noch een 13de maand of 14de maand, noch een welvaartsaanpassing, noch een to tale pariteit met het stelsel der loontrekkenden kent. Samengevat betekent dit dat het geheel der sociale zekerheid dit jaar een tekort zal oplopen van 33 tot 37 miljard, de werkloosheids uitgaven NIET meegerekend. Een totale verrekening leert ons dat op het einde van dit jaar het gekumuleerd tekort 53,5 tot 57,5 miljard zou kunnen bedragen. Dit kan leiden tot het ondergraven van de solidariteit van de werken den en de niet-werkenden, wat U in de memorie van toelichting van het bereikte regeerakkoord ook moge vooropstellen. In dit verband stellen wij eerst en vooral de schrille tegenstelling vast tussen de gedane voorstellen van Formateur Vanden Boey nants, vervat in zijn dokument van 23 maart jl., en de tekst van het regeerakkoord. Ondanks de niet te miskennen vrij algemene inhoud, kondigde dit dokument immers enkele grote krachtlijnen af betreffende bespa ringen op korte termijn en globale hervormingen in diverse sektoren. In het regeerakkoord is daar weinig of niets van terug te vin den, behoudens enkele essentiële wijzigingen in de mate dat: enerzijds de zo nodige kon krete besparingsmaatregelen ver dwenen zijn en vervangen worden door een eenvoudige verwijzing naar de anti-Kriziswet en door vage formuleringen; anderzijds «nieuwe voordelen voor gepensioneerden worden voorzien; en tenslotte de min of meer konkrete voorstellen voor de glo bale hervorming werden vervan gen door een uitermate vage tekst die alle wegen open Iaat. Kritiek is maar al te vaak goed koop. Zeker wanneer het onder werpen als de herstrukturatie van het stelsel van de sociale zekerheid betreft. Het is een feit dat de sociale zeker heid niet alleen in ons land een krizistoestand kent. Het verschijnsel doet zich voor in alle landen die sedert het einde van de Tweede Wereldoorlog een stel sel van sociale zekerheid hebben uitgebouwd en gefinancierd, dank zij de toenemende welvaart. De oorzaken liggen zowel beslo ten in het demografische, het eko nomische, als in de sociaal- psychologische houding van de bevolking, die in tijden van wel vaart de uitbreiding van de kwali tatieve en kwantitatieve voordelen van het stelsel als vanzelfsprekend heeft ervaren. Tenminste twee van de drie oorza ken schijnen in de komende jaren geen verandering te zullen onder gaan, namelijk de demografisdhe ontwikkeling en de ekonomische krizis. Een snelle ommekeer van de de mografie is niet te verwachten en een krachtige herneming van de ekonomie lijkt al evenzeer uitge sloten. Men kan daarom gerust stellen dat de krizis van de Rijksdienst voor Sociale Zekerheid lang kan aan slepen. Vandaar dat ons land dringend nood heeft aan een duidelijke en klaar uitgewerkte herstrukturatie van de sociale zekerheid. Maar het is reeds duidelijk dat Uw regering de moed mist bij de uit voering van haar terzake voorop gestelde werkelijke doelstellin gen. Nergens in de regeringsverklaring konden wij immers geen enkele konkrete maatregel vinden die voor de toekomst de wildgroei van de sociale zekerheidsuitgaven voortvloeiend uit de inwilli ging van allerlei ondoordachte ei sen ook maar enigszins zou kunnen indijken. Opnieuw iaat men na duidelijke doeleinden te bepalen om in funktie daarvan maatregelen te treffen om te ko men tot een gezonde financiering van de sociale zekerheidDit is des te meer dramatisch wegens de enorme financiële problemen op korte termijn. Men mag immers niet vergeten dA deze uitgaven ongeveer 25% van het bruto nationaal Produkt verte genwoordigen, waardoor de werkgevers- en werknemersbij dragen steeds maar verhoogd wor den en aanleiding geven tot een stijgend verzet. De sociale lasten wegen immers zwaar door in de totale loonkost en vormen een di- rekte bedreiging voor de kompeti- tiviteit van onze ondernemingen die op buitenlandse afzetgebieden aangewezen zijn. Daarenboven voelen buitenlandse ondernemin gen er nog maar weinig voor om in België te investeren wegens de zware sociale .werkgeversbijdra gen. Of zal de huidige regering soms blind zijn voor het feit dat nieuwe industriële initiatieven in hoofdzaak afgeremd worden door de aan de ondernemingen opge legde sociale lasten. Zelfs indus triële overheidsinitiatieven tenzij men hiervoor een andere regeling zou treffen zullen aan deze voor het bedrijfsleven nood lottige situatie niet kunnen ont snappen en zullen er al evenmin in slagen zich op de markt kompeti- tief op te stellen. Graag had ik vernomen in hoe verre U, Mijnheer de Eerste Minis ter, bereid bent al dan niet een einde te stellen aan de jarenlange toegepaste gemakkelijkheidsop lossing, die er in bestaat de tekor ten van bepaalde sektoren van de sociale zekerheid te dekken door verhoogde, fragmentaire bijdra gen. Voortgaand op de regeringsver klaring hebben wij tot ons spijt dienen vast te stellen dat ander maal de grond van de zaak niet is geraakt en dat de verklaring enkel een aantal elektorale bespiegelin gen inhoudt. Inderdaad: Wij hebben geen enkele reële oplossing teruggevonden voor de bestaande tekorten. Integendeel, het bijkomend tekort, voort vloeiend uit de vermindering van 15% der patronale lasten en uit de bijdragevrijstelling voor de opge legde aanwervingen, weliswaar geldig voor alle niet beschermde sektoren, wordt ten laste van de Staat gelegd. Verder konstateren wij dat de laatste nog bestaande rezerve in de sektor van de werknemerspen sioenen nog vlugger zal uitgeput raken door de toekenning van de beloofde premie. Onvermijdelijk zal men hierdoor vanaf 1980 on getwijfeld rekening dienen te hou den met een jaarlijks tekort van 15 miljard. Dit is gewoonweg een zoethoudertje voor mogelijke ver kiezingen in de nabije toekomst. Tenslotte moeten wij konklu- deren dat er momenteel gee kele globale vizie meer besti de toekomst van de sociale heid. De tekst van het akkoor elke mogelijke keuze toe. des te meer onrustwekkend| het nieuwe stelsel, om in operationeel te zijn, ten laat 1981 dient ingesteld. Een gangsfaze van vijfjaar zal ii nodig zijn om té brutale scl te vermijden. In deze materie is de afwezij van elk beleid des te gevaarlj want het gaat om de toekom- onze maatschappij en om staanszekerheid van de bevoll Op enkele uitzonderingen breekt het aan konkrete, sche voorstellen die rekenii den met de wezenlijk bescl middelen en beantwoorden] een eigentijds beleid in de van de sociale zekerheid. Redenen die ons noodzaket geplande beleid van de Reg inzake de sociale zekerheid keuren. DE HEER IS WAARLIJK |°pv VERREZEN, ALLELUJA! tuur Ik weet niet of het u al opge- dat Jezus gestoven is P0Vl vallen is dat wij alleen bij het kruis, dat kan hiver Matteus en Lucas iets lezen risch worden vastgelen over de kindsheid van Je- ook het geloof van dé apr ee zus, ook Paulus schrijft er telen in de verrijzenis; njZcr geen woord over. Het lijden dat brengt voor mij r s van de Heer, zijn verrijzenis geen verplichting van gel bei en ook de verschijningen na mee. Geloof is en blijft éten zijn dood vinden wij in alle een vrije daad, veroniv w geschriften van het Nieuwe stelt mijn eigen beslisstltec Testament. De verklaring Als ik ongelovig ben ejht v\ van de vaststelling schijnt lees de verrijzenisverhalbuit ons duidelijk: niet de ge- dan kan ik niet anders |w boorte van Jezus-hoe won- zeggen dat de evangeli^jebr derbaar hij ook moge ge- objektief of subjektief |bui weest zijn-wel zijn dood en waren: ze kunnen mij tfiier verrijzenis zijn de reden van ben willen bedriegen erir ve ons geloof. Schreef Paulus iets wijsmaken, zij kunneei niet: wat ik u kom prediken zich zelf iets hebben «voo is het sterven en het op- gemaakt en dat hebjige staan uit de dood van de neergeschreven. Ier heer. |k geloof omdat ik in m Nu is het een feit dat meer trouwen mij kan overgefsbe als één kristen moeilijkhe- aan het aanvaarden varit da den heeft met die verrijzenis bestaan van een God, jopg van de Heer, misschien der van alle mensen en p sic vooral omdat de Kerk naar Hem die deze God totfbij c de leer van Paulus voor- wereld heeft gezontjhe houdt dat als de Heer verre- Paasboodschap en Pa zen is, ook wij zullen verrij- geloof zijn volkomen j zen. Dan begint onze ver- dubbelzinnig ondanks j beelding te werken over dat verschillen en onvolle andere leven over de dood heden in de paasvoorsU heen, over de ontelbare lingen; niet alleen de Gi menigte die ons in de dood ken van Atene hadden \m is voorgegaan, over de met de verrijzenis, Pau| I plaats en de levensomstan- leert ons dat het ook J digheden in het hierna- sommigen van zijn geloi maals; wij weten wel dat de genoten lastig was hetta* I hemel niet een plaats is, dat loof in het «eeuwig leverei er daar niet getrouwd wordt verbinden met het geloo zoals Jezus al antwoordde God. Mijn geloof in de véin I aan zijn ondervragers. zenis is geen toevoetjlanc Waarom geloven wij dan in aan het geloof in God; rifone de verrijzenis van de Heer God is voor mij de God >evei en in onze eeuwige be- mijn geboorte, maar (s» stemming? Zeer eenvoudig van mijn dood. Hij is vooijs hc omdat wij aannemen dat een God van levenfierii wat in de evangelies en in de zoals Hij dat was voor Jept 2i brieven van Paulus staat zelf. De verrijzenis betelfeest over die opstanding de de overwinning van de d "erz< waarheid is; wetenschappe- ckx)r God, aan wie ik alhu lijk alleen is het niet te be- ook het laatste nl. de d het wijzen zoals men iets met toevertrouw. In Kristustfen materiële bewijzen kan sta- de laatste en grootste vij e« ven. En toch is ons geloof van de mens, nl. de d(rzitt niet nai'ef. Jezus van Naza- overwonnen. God e'v ret is voor ons geen mythe Schepper is ook in staa ake zoals een Willem Teil, zijn de dood tot het leven te i r,he geschiedenis is te lokalise- pen. ren en op de gebeurtenis- Het leven van een kriste sen van zijn leven zijn data niet gespaard van tec rb'i te zetten. Al zijn de evange- slagen en mislukking lies geen stenografisch ver- ook het leven van Jc slag van wat de Heer ge- was voor de meesten zegd heeft, wat wij erin vin- zijn tijdgenoten een mis sPe' den is dezelfde leer die Je- king en toch getuigde zus van Nazaret heeft ver- honderdman bij kondigd; wat de leerlingen KRUIS: «deze man van de Heer hebben gezien waarlijk een rechtvaa en gehoord dat hebben zij ge», voortverteld en dat leefde bij Alleluja is de wekroep hen voort, zoals ook bij de de kerk op Pasen! M el eerste kristelijke gemeen- ook Pasen van 1979 7 schappen. sterken in ons geloof Wij mogen niet vergeten dat mogen wij weten dat er ook maar geen enkel Heer altijd bij ons is zoal boek zo is bestudeerd als de discipelen van Emm£' de bijbel en dan vooral het mochten wij zijn hulp Nieuwe Testament, zodat bruiken om in ons Ie wij met een veel grotere werkelijke getuigen te graad van zekerheid weten meer door onze daden waaraan ons te houden als door onze woorden dat het b.v. met de geschriften begin en einde is, alphi?'1 van Plato of Cicero het ge- omega, val is. Een zalige Pasen, wan En toch is het verrijzenis- Heer is waarlijk verrezc sta) verhaal een stuk «geloof»; C. De \<óe f rs - kor >roj crwi Cl is d n vi De afdeling Aalst van de stichting Leon Lesoil (RAL strekking) organiseert vanavond 13 april om 20 uu een debat met als tema «de kristelijke arbeidersbe >»t weging met of zonder de CVP?» Als sprekers zuiier d aanwezig zijn: Frank Siegers (RAL) en Piet Van Titf i< telboom (gewestelijk sekretaris ACV). Waar? Café Landhuis. Grote Markt, Aalst. Omwille van de aktuele draagwijdte van deze tema- tiek, zou op een ruime belangstelling mogen gere 111 kend worden voor deze diskussie. Denken we maa aan het komende ACW-kongres, het ACWJ dokument «Welzijn in solidariteit», de recente ont wikkelingen in het Waalse landsgedeelte naar eei progressieve frontvorming. Deze avond is de tweede in een reeds open vor mingsavonden Een eerste maal (begin '79) werd1 informatie verstrekt en gediskussieerd over verschil* en gelijkenispunten R A L. en K.P. (F*D) tanv K afstel en t jlvet :lee ziel m ghu n t rinj ed per erg, lekt tl i jl pro I. cpl; de een Ma itne i enl

De Voorpost | 1979 | | pagina 2