WAARHEEN MET DIERENASIEL Cuba si! Lieve revolutie.. t.-Hubertus hield Algemene Vergadering UNIEK! 1ALSTERSE V.U.- MANDATARISSEN TE SLIM IM DEEL TE NEMEN AAN FORMATIEAVOND IAN DOSFELINSTITUUT Voorpost - 13 4.1979 - 9 Jcele maanden geleden was er een open konflikt "te ezen tussen de v.z.w. St. Hubertus en Burgemees- D'haeseleer, dit wegens het protest van een aantal at 1 voners uit de Restertstraat te Nieuwerkerken tegen et overdreven lawaai van de honden die in het asiel wer blijven. tgevolge van deze protesten werd door de Besten- in e Deputatie van Oost-Vlaanderen beslist dat het en el zou dienen te sluiten op het einde van 1979. ^dertussen heeft de vereniging St. Hubertus naar ;t andere plaats uitgezocht om een nieuw hondena- e p.ï I op te richten, maar tot op heden zonder sukses. na steeds botst men op een aantal moeilijkheden ils te Erpe-Mere waar er een gunstig stedebouw- ndig advies was, maar waar het advies van het Mi- ,,eu,terie van Landbouw daarentegen negatief uitviel. n di hoop van de dieren- lieren ^geadopteerd. Ook i z inden is nu op het stads- worden tijdens de vakantie- n d tuur zelf gericht, want periode heel wat honden in ig z ir Mevr. Van der Taelen pensioen gegeven, waar- retaris van de vereni- voor de eigenaars natuurlijk g op de jongste alge- een vergoeding dienen te aarne vergadering mede- betalen. i vo Jde is, dank zij de tus- Op de vergadering bleek 19 komst van CVP- ook, bij monde van de heer gelij dslidDePauw.de oorlog Gijs dat de vereniging ook neel jen de Burgemeester en een zeer aktieve inspektie- ion< v.z.w. St. Hubertus ge- dienst uitbouwde. an. De heer D'haeseleer 2ND ft zelfs een toezegging Inspektiedienst laa" de veren'9'"9 Deze inspektiedienst, die I lijst te bezorgen van alle onder leiding staat van de jstaande panden en heer van der Poorten, kon Isgronden, die in aan- ^et afgelopen jaar ook een rking zouden komen om zeer positieve bilan voor een asiel in onder te leggèn. ngen. Aan deze inventa- Njet alleen wordt hierbij iwordt op dit ogenblik ij- preventief gewerkt, waarbij v g gewerkt. De verant- men mistoestanden op- iet ordelijken hopen dan ook spoort en kenbaar maakt, d tu hieruit een positief resul- maar ook zorgen de inspek- en zal groeien, want na teurs door steekproeven V< ele jaren werking is voor pe kontrole van de ge en! ds duidelijk gebleken dat plaatste dieren. Ov dierenasiel onontbeer- it g geworden is voor een ledereen, die aan deze deri I zoals Aalst. Naar dienst meewerkt, doet dit stisiirzitterGhysbrechtopde vrijwillig. Van de inspek- i v< jste algemene vergade- teurs wordt geen bijzondere rt zi mededeelde werden er bevoegdheid geëist (tenzij do afgelopen jaar zomaar misschien liefde voor de jdinntjes 665 honden bin- dieren) alhoewel men in stai gebracht in het Nieu- feite een soort verlengstuk stai kerkense asiel. Hiervan is van de politionele dien- mhi den er 557 doorpartiku- sten. Met een aantal rijks wachtkorpsen schijnt men trouwens tot een zeer goede samenwerking ge komen te zijn (vb. Liedekerke-Ninove-Asse), terwijl anderzijds deze sa menwerking met de Aals- terse politie- en rijkswacht korpsen nog wel wat te wensen overlaat. In 1978 kwam St. Hubertus, ook tot een testgeval te Ber- lare, waar op dit ogenblik een procedure ingeleid werd voor de Rechtbank van 1ste Aanleg. De zaak werd voorlopig uitgesteld tot in juni, maar te oordelen naar de woordvoerder van de vereniging hoopt men op een strenge bestraffing van de dierenmishandelaar. Financiële bilan Koken kost geld en dat weet de penningmeester van de vereniging de heer De Mae- seneer blijkbaar maar al te goed. Het was dan ook met enige fierheid dat hij de tal rijke aanwezigen kon me dedelen dat het afgelopen jaar afsloot met een winst van 23T.036 fr. Hiervan die nen wel nog een aantal le veranciers betaald te wor den, dit voor een bedrag van 142.000 fr. De voornaamste inkomsten uit het asiel bestaan uit de lidgelden (370.000 fr) de gif ten (111.000 fr.) de winkel (139.000 fr.) het pension (145.000 fr.) en diversen zoals barbecue (297.000 fr.). St. Hubertus tracht trouwens op alle mogelijke manieren zaad in het bakje te krijgen. Dit gebeurt o.a. door één tombola (die zo wat 64.000 fr. opbracht door een bussenaktie in verschil lende winkels van de stad (zowat 45.000 fr. samen) door kalenderverkoop, door aanwezigheid op braderijen enz. Als belangrijkste uitgaven werden vermeld: voedsel (375.000 fr.) loon van één part-time asielhouder (143.000 fr.) sociale lasten, asielkosten (66.000 fr.) ad ministratieve kosten, publi citeit, enz. Ondanks de winst die dit jaar gemaakt wordt zal de vereniging toch heel wat financiële proble men hebben om een nieuw dierenasiel te kunnen bou wen. Er werd trouwens op de avond vermeld dat er in het asiel zeker drie mensen full-time zouden kunnen tewerkgesteld worden, ter wijl er nu slechts 1 persoon parttime werkt. Dit moet trouwens als één van de re denen aanzien worden, waarom buitenstaanders die beroep doen op St. Hu bertus soms geen antwoord krijgen op telefonische op roepen. Alleszins werd op de alge mene vergadering van St. Hubertus nogmaals bewe zen dat een dierenasiel niet meer weg te denken is in een stad zoals Aalst. Dit werd trouwens bevestigd door Raadslid De Pauw, die de vergadering bijwoonde, maar of dit voldoende zal zijn om een oplossing te vinden voor de huidige pro blemen waarmee men ge- konfronteefd wordt, en of dit zal volstaan om voor het einde van het jaar een nieuwe plaats te vinden voor het oprichten van een ander asiel blijft echter een open vraag. VEHE Terwijl in de ene zaal van de Keizershallen karavans en woonhuisjes stonden te pronken, stond in de andere zaai een echte woonwagenbewoner. Deze mensen hadden een geschikte plaats gevonden om hun woonwagens een ander kleurtje te geven. (EDV) Ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de overwinning van de Cubaanse revolutie werd door de Aalsterse Mikisklub een Cubaanse avond inge richt onder het motto «Cuba si!». Spijtig genoeg bleven we in Aalst verstoken van de tentoonstellingen «Cuba libre!» en deze over Che Guevara, die elders in het Vlaamse land wel te zien zijn of waren. De Cubaanse avond in Aalst, dat betekende een fototentoonstelling, een film, het proeven van Cu baanse dranken en het verkopen van Cubaanse produkten zoals de wereldberoemde sigaren, de rum, maskers, hoeden, potten en grammofoonpla ten. anj In een minimum van tijd liep het stemmige zaaltje vol en toen Raymond De Smet de avond inleidde waren zowat 150 mensen aanwezig om de film van het Oostendse duo Anto ny De Decker en Daniël Dierndonck te bekijken. In een gloedvolle toe spraak heette Raymond De Smet zijn reisgezellen van vorig jaar en alle aan wezigen welkom en hij had het dadelijk over de onvergetelijke reis naar het land van Fidel Cas tro. Toerisme, vroeger een voorrecht van de rijken, vertoont nu heel andere aspekten, waarvan onze Cubareis een voorbeeld was: we leerden niet al leen Cuba kennen, maar vooral elkaar... We heb ben een grondige afkeer van snobisme en daarom verheugden we ons bij zonder over het nauwer menselijk kontakt, dat tijdens deze reis tot stand kwam. Zo sprak de in Aalst bijzonder popu laire politieke voorman het aandachtig luiste rend publiek toe. Raymond De Smet en zijn reisgezellen leerden de Zuid-Amerikaanse realiteit begrijpen, een realiteit die dit jaar op de voorgrond kwam ter ge legenheid van de kato- lieke bisschoppenkonfe- rentie in Puebla. Al de armoede, de verdrukking up nun uunaanse avond had Mazorra. (EDV) de Mikisklub ais gast de ambassadeur van Cuba, de heer Gustavo een uur vertraging begon de toch wel interessante in- itieavond over het kultuurbeleid van de gemeenten. ier genoeg waren er maar VIJF luisteraars, twee uit irdsbergen en drie uit De Pinte. De Aalsterse Volksu- indatarissen vonden het waarschijnlijk niet nodig zich het kultuurbeleid te verrijken, is dit misschien omdat de meerderheid zitten? ins hadden ze ongelijk, daar de heer Beke, afgevaar- beheerder - direkteur van het Dosfelinstituut een maar klare en boeiende uiteenzetting gaf over het lurbeleid in de gemeente. Daarna was er de mogelijk- |vragen te stellen aangaande konkrete problemen uit de ;nten... Geraardsbergen en De Pinte. In Aalst hebben igstwaarschijnlijk geen problemen. ins de heer Beke is de be- ijkste taak van het kul- :leid een bijdrage om de kulturelc en ekonomi- lontwikkeling van de bur- stimuleren en te verbe- Vroeger echter was de tamste taak van het ge- lebestuur te zorgen voor veiligheid, onderwijs, lelijke ordening... Nu is r de gemeentelijke wei aak van enorm belang rden, daar de gemeente :ht"st bij de mensen staat an de materiële en eko- schc, lichamelijke en clijkc. maatschappelijke, elijke. kulturele en poli- welzijnsnoden te vol- oclstelling van het kultu- wclzijn ligt op drie vlak- de kultuurbcwaring, de urverspreiding, en de kul- emiddeling. De kulturele die samengesteld is uit ulturele verenigingen van emcente heeft tot taak dat filosofische en ideologi- grocpering betrokken wcjrden bij het kultuurbc- En hier zitten we volgens reker op glad ijs. In vele enten is het namelijk zo de grote groeperingen •P B.S.P., P.V V.) er- zorgen dat de stemmen leine neutrale groeperin- b.v. een fanfare) naar hun i gaan en zij zo sterker tn ten opzichte van de en. waaronder de Volks- En hier is het nu de taak e Volksunie, die pluralis tisch is, de neutraliteit van de kleine groeperingen te be schermen, zodat grote groepe ringen zich niet kunnen op dringen tot alleenbeslissers. Want het is ook de kultuurraad die gelden toewijst en dan «hun» beschermgroeperingen vooropstelt ten nadele van an dersdenkenden. Het is dan aan de Volksunie, volgens de heer Beke, om in te grijpen en klacht neer te leggen bij het gemeentebestuur Indien dit gemeentebestuur toevallig uit dezelfde meerderheid bestaat en van kwade wil is moeten de mandatarissen zich richten tot de Nederlandse Kultuurko- missie die een onderzoek vol gens de kultuurpaktwetgeving zal instellen. Volgende kulturele aangele genheden vallen onder de toe passing van het kultuurpakt- dekreet: de bescherming en de luis ter van de taal. de aanmoediging en de vorming van navorsers. de kunsten, met inbegrip van toneel en film het kultureel patrimonium, musea en andere wetenschap pelijk - kulturele instellingen. bibliotheken, dtskothëken, enz. de radio-omroep en de televisie, met uitzondering van regeringsmededelingen en handel spubliciteit. het jeugdbeleid De neer veke, permanente opvoeding en kulturele animatie lichamelijke opvoeding, sport en openluchtlevcn de vrijetijdsbesteding de samenwerking tussen de kultuurgemeenschappcn. En toen kwamen de vragen van Geraardsbergen en De Pinte aan bod, waarop de heer Beke steeds een klaar en ondubbel zinnig antwoord gaf. G.V.D.B. en de revolutionaire ge ladenheid van dat konti nent werd ons geduren de die weken onder de neus geduwd en wie een beetje mens was kon er niet zonder meer aan voorbij gaan... Al wie de internationale politiek op de voet volgt, weet dat Latijns-Amerika sociaal en politiek een vulkaan is, die elke dag tot uitbarsting kan ko men, zoals Europa van 1789 tot het begin van deze eeuw. Precies aan de voora vond van grote gebeurte nissen hebben wij het nieuwe Cuba gezien, een Cuba dat 20 jaar vooruit is op de rest van het Zuid Amerikaanse wereld deel. Want 20 jaar gele den heeft het zich vrijge vochten op zijn eigen manier, die beantwoord de aan de eigen specifie ke voorwaarden, het his torisch verleden en de volkse verzuchtingen. Het revolutionair roman tisme dat de Cubaanse revolutie in die dagen uitstraalde, heeft onmid dellijk de solidariteit ver wekt van miljoenen over de hele wereld, van de meest uiteenlopende i- deologische strekkin gen. Twintig jaar zijn verlopen en wij hebben beslist kunnen vaststellen, dat er nog heel wat te doen is. Maar kan het anders? Toch hebben we met ei gen ogen kunnen vast stellen, dat daar een vrij, werkzaam en levenslus tig volk leeft, boordevol nieuwe initiatieven. Fidel Castro en zijn com- pagneros hebben een onuitputtelijke bron aan geboord van broederlief de en welbegrepen volks patriotisme. In Zuid-A- merika hebben zij een vlam van hoop aangesto ken, die door de moord op Allende weliswaar werd verduisterd, maar die niet meer zal gedoofd kunnen worden. In dat Cuba hebben wij 16 dagen geleefd, zei Raymond De Smet met een duidelijke ondertoon van heimwee. Elk van ons heeft er naar eigen geaardheid wat geleerd, en van dit groene eiland in de zon een beeld be waard dat zelfs de jong- sten onderons nooit zul len laten verloren gaan... In ons hart hebben deze Cubanen - zwart of koffie met veel of weinig melk - voor altijd een plaatsje veroverd Dat is de reden waarom de Mikisklub van deze a- vond niet alleen een weerzien onder reisgeno ten heeft willen maken doch ook een feest voor de 20e verjaardag van de Cubaanse volksrevolutie en -bevrijding, en een uiting van de Belgisch- Cubaanse solidariteit! En hij besloot met de woorden: «Leve de vriendschap tussen onze volkeren! Leve Cuba!» De zilverharige, aristo- kratisch uitziende Cu baanse ambassadeur Gustavo Mazorra dankte de Belgische kameraden voor het vieren van de 20e verjaardag van de re volutie in zijn land en in het bijzonder de vrienden uit Oostende die in hun film niet alleen de toeris tische aspekten maar ook vele verwezenlijkin gen in Cuba hadden be licht. Zij hebben een goed indruk bewaard aan zijn Cubaanse vader land en de solidariteit van zijn volk aangevoeld, daarom is het spijtig dat niet méér mensen de ge legenheid krijgen om Cu ba te bezoeken. Senor Mazorra hoopte dat zulks in de toekomst wél zou mogen gebeuren. De achtste januari 1959 hield Fidel Castro in Ha vana zijn eerste toe spraak, een week na de overwinning op de dikta- tuur van Batista en hij zei: «De moeilijkheden zijn niet uit het verleden, maar voor vandaag en in de toekomst! Geurilla voeren in de bergen is niets vergeleken bij het hervormen van een maat schappij op 150 km. van de grenzen van de V.S. Op de Bahamas, in Haïti, in de Dominicaanse Re publiek zijn hotels, prachtige wegen, toeris me. Maar het volk is er onderdrukt, de kinderen zonder scholen, de men sen zonder werk! Om dat te overwinnen heeit het Cubaanse volk gestreden en nu zijn er gratis scho len en heeft elke arbeider werk en sociale zeker heid! Zeker, er zijn nog moeilijkheden, en er werden fouten gemaakt, maar dat is menselijk. Als je naar Cuba komt, stel dan vragen over alles in onbeperkte mate en op alle vragen zal geant woord worden, want in Cuba is vrijheid! Het pu bliek had geboeid naar de Spaanse toespraak geluisterd, die vlot werd vertaald en een entoe- ziast applaus uitlokte. Daarna werd de film ver toond, die een getrouwe projektie was van wat beide sprekers hadden gezegd. Een kleurrijk, poëtisch en toch realis tisch beeld van het ei land in de CaraTbische Zee, begeleid door typi sche Zuid-Amerikaanse muziek. Tijdens de pau ze en na afloop proefden we de Cubaanse cock tails en voor de liefheb bers willen we graag de recepten in een volgend nummer van dit blad. We kunnen echter wel verklappen dat de «Isla de pinos» erg lekker is, maar de «Mojito» de pi kantste en «Cuba libre» tegenviel, waarschijnlijk omdat de smaak van het bij uitstek imperialisti sche Coca Cola de bo venhand had... In de Mikisklub beleef den we samen met een spontaan publiek in elk geval een erg genoeglij keavond. Figuren als Fi del Castro en Che Gue vara kunnen niemand on verschillig laten, welke mening men ook is toe gedaan. Toen de Amsterdamse provo's in de zestiger ja ren hun woordspeling «lieve (r) evolutie» lan ceerden, zullen ze onge twijfeld wel aan de Cu baanse omwenteling hebben gedacht. Want hoe bloedig een re volutie ook mag zijn, als zij een volk gelukkiger kan maken, heeft het bloed toch niet nutteloos gevloeid... C.A.T.

De Voorpost | 1979 | | pagina 9