MARC GALLE: PORTRET VAN DE MENS OM UIT HET KOMMUNAUTAIRE SLOP TE GERAKEN WARE HET BEST DAT DE WALEN WALLINGANT, DE VLAMINGEN FLAMINGANT ZIJN. DAT SCHEPT KLARE TOESTANDEN Politiek en literatuur zijn best te combineren. Mare Galie rekent op samenwerking met Rika De Backer. lokt. Aalst, onderwijs, litera tuur, politiek en mensen vor men de gesprekstema's. «Ei genlijk heb ik me altijd een ge boren en getogen Aalstenaar gevoeld», zegt Mare Galle. «Zelfs toen we om beroepsre denen in Brussel woonden, kwam ik wekelijks naar Aalst om mijn moeder te bezoeken en intens kontakt te houden Ik stam uit de volkswijk waar L.P. B oon zijn «De Voorstad groeit» situeertde omgeving van de Volksverheffingsstraat en de Naarstigheidsstraat (ik ken de straten daar met hun lage, wat ineengekrompen voorgeveltjes die herinneren aan strijd om het bestaan en groot zijn in hun nie tigheid). Zwemmen deed ik dolgraag (ik was aangesloten bij Neptinus) en atletiek (in de 400 m. was ik bijna niet te kloppen), 's Winters kwamen we hier schaatsen (we staan met wat heimwee bij de spie- gelvijver: heimwee om het ver loren jeugdparadijs, heimwee ook omdat de vissen er niet meer zijn en het water vertroe beld is). Als Neerlandikus do ceerde ik aan de kadetten- school in Laken, aan de school voor vertalers en tolken, en aan het RITSC (heel wat jonge mensen, als journalist in funk- tie bij de BRT. kregen van mij hun vorming). Nu is er de poli tiek, maar mijn interesse voor de literatuur is nog ongerept. En die twee zijn best te kombi- neren». Letterkunde blijkt inderdaad een grote liefde van Mare Galle en er worden tal van herinne ringen opgehaald. Louis Cou perus komt aan bod, Couperus om wie het begon: een stilisti sche studie van zijn werk «Psy- Mare Galle, mijn specialiteit was de 400 m. tweede huwelijk.» En uiteraard is er L.P. Boon voor wie de gastheer een warme genegen heid koestert. «Een van mijn mooiste momenten, zegt hij, is de ontmoeting tussen onze Aalsterse schrijver en Joop den Uyl, oud-premier van Neder land, twee grote meneren, die, elk op zijn terrein, mekaar on middellijk vonden en begre pen». Aalst is voor Mare Galle een In de politieke wereld iaat Mare Galle veel bewondi voor zijn voorzitter Karei Miert omdat hij het socialjche een open karakter en Vlaams imago geeft, warsbverv enggeestig anti-klericalisn zinni denk hier persoonlijk aaien or uitzending kramiek van de op zondagmorgen waarin Miert met veel lof sprak zijn katolieke opvoedersjjte in voor zijn partijgenoot en e Claes van wie hij de groijforiT dossierkennis waardeert is klein van gestalte, zegt (naar Galle. maar het is een si staatsman^ Ook de stijl en de aanpal premier Martens ligt zonder formalisme, recht de kern toe En Van den B|n de nants vindt hij een «type- man zonder grote woorde e Ei met een gebaar van verslens houding Om uit het kommunautaire te geraken ware het best d Walen wallingant, de Vla ielts« gen flamingant zijn. Dat sectie klare toestanden en dan iedereen waar men aan to rdeli Wat Mare Galle in de om eze I met mensen vaak ergert isjnge: gebrek aan beschaving De kleine man heeft in een kussie vaak meer takt dap 4' Eigenlijk heb ik mij altijd geboren en getogen Aalstenaar gevoeld. zogenaamde grote heren. Dat pluralisme voor onze heer geen ijdel woord is uit zijn goede kontakten deken C De Vos, pastoor lant van Moorsel, pater S(|ur mans van het Kollege en fessor emeritus A. Wester van Leuven, Wat hem dan het meest ge gen heeft gedaan bij zijn noeming tot minister? Afkomstig uit de Welvaartstraat, minister in een Welvaartstaat (symbool van Athena, Griekse godin van de wijsheid) en op twee kleurrijke doeken van Felix De Boeck, fel-rood met een ietwat mystieke inslag, een «zelfportret» en «Scheppende Handen». «Felix De Boeck is een vriend, zegt mevrouw Galle, een autentiek mens, een man die zich verbonden weet met de grond, een man die tegenslag heeft gekend en pijn en die wellicht daardoor zo wijs tot de gastheer opduikt. Geen officiële begroeting maar een gesprek dat een geheel vormt van momentopnamen, een reeks dia's over verschil lende onderwerpen, gelukkig niet beperkt tot het tema «poli tiek» Wel krijgt dit laatste voorrang omdat het direkt aan leunt bij de aktualiteit. Of Mare Galle een ministerambt had voorzien? Ja en neen, Eer der onderwijs misschien omdat dat kranten (er zijn al schema's gepubliceerd die verhelderend zijn) en andere media de (even tueel bestaande) afstand tus sen mens en instelling kunnen verminderen of wegnemen «Welke motieven brengen (of drijven) iemand naar de poli tiek?» vraag ik. «Een soort be zetenheid (Van den Boeynants noemt zichzelf een politiek beest), een kriebel, de ambitie om de maatschappij te veran deren?» Mare Galle blijft er nuchter en rustig bij. «Ik voel me niet anders dan anders», zegt hij. «Engagement was er tijdens mijn verblijf in Brussel: sociale inzet voor de kleine man, Vlaamse refleks ter be scherming van een minderheid in een overwegend Franstalige stad. Er waren kontakten met Roger De Wulf en Gelders (oud-burgemeester van Vil voorde) en er was de vorming Politiek: de kriebel om de maatschappij te vervangen. Tot voor enkele weken associeerde ik de naam Mare Galle met taalwenken op de radio 's morgens om half acht, met het beeld van oud-studenten die hem kenden van op het RITSC, met de grootmeester van het Nederlands proza, Louis Couperus, met de Vlaamse betoging in Halle. Daar zag ik hem opstap pen naast een oude man met een grimmige verbe tenheid op het gezicht, Marnix Gijsan, en naist een derde M.G., zijn zoon Marnix. Vrijdagmiddag 12 u. stipt was ik present op de Parklaan 29, niet bij dr. Mare Galle, maar bij de kersverse minister van Vlaamse Zaken, De gastheer was nog onderweg vanuit Brussel. Mevrouw Galle ver welkomde me in een met zon overgoten woonkamer waarin mijn aandacht werd gevestigd op een reeks kleurrijke uitjes is en zo echt»We praatten nog wat over het onderwijs («Waarom zou waarachtig plu- raslisme niet mogelijk zijn in een sfeer van openheid en ver draagzaamheid? Neutraliteit bestaat niet»), over het protest aan onze universiteiten (me vrouw Galle doceert Spaans aan de VUB), over de nakende lente en over «De Voorpost» die materie eerder in de lijn ligt van zijn belangstelling en zijn vorming. Maar het ministerie van Vlaamse zaken bevalt hem zeer omdat het zoveel ruimte laat, omdat er zoveel stof inzit, gaande van subsidiëring (hier wordt verwezen naar de Zwarte Hoekbrug, naar de aanleg van een tweede zwembad, naar de bouw van een nieuw hospitaal, waarvan de ministers De Wulf en Galle de eerste steen legden) naar sociale problematiek (de werking van de O.C.M W.'s), over energiebeleid tot milieu-' beheer («Waarom spreekt men voortdurend over vogelvangst en niet over vogelbehoud?» luidt het). Toegevoegd aan zijn kabinet zijn de staatssekreta- rissen Paul Akkermans, bekend geworden om zijn wetsvoorstel tot instelling van verplichte avondsluiting in handel, am bacht en dienstverlening, en anderzijds Daniel Coens, een man uit A.CJN. kringen en burgemeester van Damme. Mare Galle is vooral verheugd omdat alle belangrijke proble men aan de Vlaamse executieve moeten worden voorgelegd en omdat hij rekent op een kon- struktieve samenwerking met zijn kollega Rika De Backer, minister van Nederlandse Ge meenschapszaken. Op mijn vraag of de man in de straat de kompleksiteit van be voegdheden en instellingen wel zal begrijpen en of hij er niet zal door afgeschrikt worden, ant woordt de gastheer dat het een kwestie is van kommunikatie, Een Aalstenaar: dat is geen gemakkelijke klant van de «Rode Leeuwen» waar van ook Lydia De Pauw, mo menteel staatssekretaris voor Brusselse Zaken, later deel uitmaakte. Mijn eigenlijke start in de poli tiek was mijn funktie als rappor teur voor institutionele her vormingen op het partijkongres te Klemskerke. Mijn kandida tuur voor de kamer van volks vertegenwoordigers bracht me naar Aalst en sinds mijn verkie zing leg ik me uitsluitend op de uitoefening van mijn mandaat toe» Het is zo'n lekker lenteweertje dat het park ons naar zich toe- chè» die uitliep op een grondige studie van zijn oeuvre als dus danig: een verfijnde, decadente wereld met als antipode de rauwe, naturalistische atmos feer van sociale wantoestanden bij C. Buysse Marnix Gijsen komt ter sprake: de kennisma king ten huize van Marnix Gy- sens. «Het was vriendschap op het eerste gezicht», zegt Mare Galle, «en ik hoop stellig ooit een boek over hem te kunnen schrijven. Het is een briljante geest met een bijzonder scherpe taal Misschien kan ik nog huwelijksmakelaar worden want ik speelde een rol in zijn stad en een begrip. Een Aalste naar is gelukkig maar geen gemakkelijke klant, hij is kritisch aangelegd (de geschie denis bewijst het), maar eens men hem voor zich gewonnen heeft, blijft hij een trouw en vu rig aanhanger door dik en dun «De Morgen» vindt hij een pluspunt, niet in de eerste plaats voor de B.S.P., maar voor het pluralisme in Vlaande ren. De krant heeft inhoud en Paul Goossens verdient wat men ook mag zeggen kre diet, want hoe dan ook progressief is hij altijd geweest én konsekwent. De zee van bloemen en pl< van zijn vrienden in het V( huis, de warme woorden, de man in de straat, de met gelukwensen van minister Moyersoen en kommentaar van VU - vertegenwoordiger Jan dron vorige week in «De V post» die in Mare Galle trouwe lezer vindt. reportage wouter de bruyn foto's erik de vree

De Voorpost | 1979 | | pagina 10