i 10 verzorgingstips voor sniibloeme n sektoriële studie over Aalsterse bloemenweelde: Een roos met stekelige doornen Een bloemenbeleid in de maak aprii-nummer van het driemaandelijks tijdschrift «Het bestuur dichterbij», wordt een ipport gepubliseerd over de bloemensektor. De aanleiding tot deze studie was de in de lische beleidsnota naar voren gebrachte doelstelling om de Aalsterse produkten te teren. Gezien Aalst nogal eens genoemd wordt als het centrum der snijbloementeelt, lag iraard voor de hand om eens te gaan kijken wat er voor de Aalsterse bloemensektor kon an worden. Alvorens met konkrete plannen uit te pakken, was het wel nodig de struktuur problemen van de sektor beter te kennen. Aangezien er echter op dit gebied weinig of informatie voor handen was, werd de opdracht gegeven aan de dienst Organisatie en natie, zelf een studie uit te voeren. Konkreet betekende dit het verzamelen van informatie et doornemen van kranten- en tijdschriftartikels en het verrichten van heel wat terrein- Er werd een bezoek afgelegd bij vertegenwoordigers van de belangrijkste schakels van oduktie en distributieketen. Een aantal producenten, zijnde de bloemenkwekers, werden rvraagd, de bedrijvigheid van de bloemenveiling Flora en de Brusselse Euroveiling werd gaan, de verdelers werden bezocht, zijnde groothandelaars, winkeliers en marktkramers, ■studiecentra zoals de Aalsterse Tuinbouwstichting, het privaat bedrijf Rozenoord uit Kade, het Rijksstation voor sierplanten te Melle, de internationale beurs Florex en het ïgandakomitee voor Bevordering van de afzet van Land- en Tuinbouwprodukten werden ■daan. tvoerders van de studie in van zichzelf dat ze leek de bloemensektor. Dit is aar niet alleen het geval de behandelde sektor, voor de ganse KMO- d Wie aan een dergelijke begint bij voornamelijk •bedrijven moet reeds bij iaat weten dat hij weinig informatie zal kunnen ren en allerlei protektio- icialkche weerstanden, eigen itKMO-wereldje. zal moe- varsbverwinnen. Dus de ge- lisn [innigheid, de tegenstrij- in onvolledige informatie, chijnbare openheid, de voor hogergeplaatste in- les, de vraag om ver- lersfte inlichtingen niet te pu- en en de anonimiteit van gror formant te bewaren, be ert. zeker in de bloemensek- sgt I naar evenzeer in tal van ;n j re sektoren van ons be leven. HER •CHAOS an B n de bloemensektor komt van de onvolkomenheden arde e Europese Ekonomische erst lenschap tot uiting, name- len differentiatie van de aire ipaste BTW-tarieven in de st d billende landen. Voor de Vla eltsektor valt deze diffe- at sectie wel zeer nadelig uit onze Belgische kwekers n toè'delers In de buurlanden om eze BTW-tarieven alsvolgt irt ingesteld: Duitsland Frankrijk 7,5%; Neder- (de grote konkurrent), t"dafos4% In vergelijking met jlgische 16% is dit een verschil dat wel zeker irrentievervalsend werkt, ndien is dit BTW-tarief de Belgische landbouw er Scjf uniek. Immers op alle landbouwprodukten :ster|( een BTW-tarief van 6% ven. kwekers en verdelers zjjnjen nu werkelijk een uit dring vormen op de Belgi- mentaliteit indien ze hier- geen achterpoortje zou- inden. Langs dit achter- Eje worden bloemen ver- Bid «in het zwart» of be- Naden de verdelers zich on in het buitenland en i de doeaneformaliteiten tlopen. Dit hee(t,dus tot dat er een enorme sluik- ontstaap is. Naar schat- lerden in '77 voor een half d Bfrs bloemen illegaal jerd en werd 100 miljoen )TW ontdoken. Voor '78 de sluikinvoer geschat milj en Bfrs. 'OERDERS alle andère zogenaamde ilaktiviteiten, wordt ook ikinvoer van bloemen led georganiseerd. Vol- studie blijkt één van de ihijven de Veiling van het andse Aalsmeer te zijn. |t veelal het eindpunt van België doet de rest. Bij het in ternationale vrachtvervoer moet in teorie steeds reisroete en grensoverschrijdingsplaats opgegeven worden. Doch de praktijk voor de vrachtrijders ligt enigszins anders. De vracht bereikt haar bestemming via afgelegen binnenwegen of via de gewone grenspost van «vriend-doeanier». In geval toch de officiële papieren wor den gevraagd, staan daar kleinere hoeveelheden op dan in werkelijkheid het geval is (wie gaat dat tellen bloempje per bloempje?) erVof vermeldt de faktuur slechts 2de of 3de kwaliteit als er eigenlijk 1ste kwaliteit vervoerd wordt (welke doeanier is technisch onder legd om dit te kontroleren?). Ook de partikuliere fleurist kent de smokkelgeheimen met zijn bestelwagen die zelden gekon- troleerd wordt aan de grens Dit is dus de manier waarop goed koop aangekochte bloemen als gevolg van het lage BTW-tarief en het te weinig of helemaal niet betalen van invoerrechten, in onze winkels komen. Volgens gegevens van enkele fleuristen zou in sommige win kels het snijbloemengamma slechts uit 30% Belgische bloemen bestaan en de overige 70% uit buitenlandse, (ille gale) bloemen. HET FENOMEEN DER ONTWIKKELINGSLANDEN Ook de sierteeltsektor begint meer en meer de goedkope produkten uit de ontwikkelings landen en andere lage - loon - landen te vrezen. Portugal overspoelt nu reeds de anjer- markt en Spanje zet gewillig ro zen en groenten af. Ook Zuid- Amerika verschijnt op de markt en vooral Israël, waar alle nieuwe Joodse nederzettingen tuinbouwbedrijven zijn. Verder verschijnen ontwikkelingslan den zoals Argentinië, Colum bia, Peru, Ivoorkust (anjers) en Kenya. Kwalitatief staan hun produkten nog niet volledig op peil, maar met behulp van de ontwikkelingssamenwerking, namelijk financiële steun en er varing en deskundigheid van buitenlandse technici en inge nieurs, zal deze achterstand wel vrij vlug opgehaald zijn. Verder genieten de bedrijven in deze landen van een met ons land niet-vergelijkbare groot schaligheid, goedkope werk krachten, een heel wat gunsti ger klimaat, wat resulteert in een overbodig zijn van serres en uiteraard van verwarmings installaties Er rest hen slechts één moeilijk te overwinnen handikap, namelijk het lange transport. Het is dus duidelijk dat op langere termijn onze kwekers met deze konkurrentie zullen moeten afrekenen. An derzijds zullen onze verdelers zeker niet vies zijn van deze goedkope produkten. EEN ONGELIJKE STRIJD MET ONZE NOORDERBUUR De grote konkurrent voor onze Isterse bloemenmarkt, steeds druk bezocht (EDV) kwekers is Nederland. Doch hier is er van enige konkurren- tiestrijd weinig te spreken, daar heel wat punten nadelig uitval len voor onze Belgische kwe kers. De door de Nederlanders gevoerde toekomstpolitiek op kommercieel gebied, gericht op het ontwikkelen van vervan- gingsprodukten op de konkur rentie uit lage - loon - landen op te vangen, is in België tot nog toe ongekend. Verder hebben de Belgische produkten uit de bloemenwereld in Nederland geen goeie naam en worden als minderwaardig beschouwd. Doch ook de opleiding van kandidaat-fleuristen wordt in Nederland heel wat ernstiger aangepakt dan bij ons. Oud studenten vertelden aan de uit voerders van de studie dat op 1.700 begonnen kandidaten er slechts 42 een diploma behaal den. In Nederland wordt naast de praktische opleiding heel veel belang gehecht aan marke ting, statistiek, bedrijfsekono- mie, verkoopspsychologie en public-relations. Het marketingbeleid wordt in Nederland heel wat intensiever gevoerd. Naast promotie, op radio en TV en nationale pers, wordt er ook intensief aan marktonderzoek gedaan. In België is dit alles onbestaande, wordt zelfs Nederlands publici teitsmateriaal gebruikt om re- klame te maken voor Belgische bloemen. Er zijn tevens de grote mam- moetbedrijven in tegenstelling tot onze kleine familiebedrijf jes Maar ook de Belgische overheid blijft enorm in gebreke in vergelijking met de Neder landse. In Nederland wordt zelfs gesproken over «geld in pompen» vanwege de over" heid, zelfs EEG-bepalingen ter zake worden genegeerd en de staat pompt verder geld in, zij het dan onder verschillende benamingen. In Nederland kennen de kwekers ook niet het enorme probleem der prijzen van de gronden zoals bij ons. Immers heel wat gronden zijn bestemd als bouwzone en wor den bij aankoop meer dan pe perduur betaald. Er wordt dan ook intensief gepleit voor grondreservatie, waar zich meerdere kwekers op een groot terrein zouden kunnen vesti gen, dus een soort industrieter rein maar dan voor bloemen- producenten. Ten slotte wanneer over een Nederlands zakenman gespro ken wordt door zijn Belgische zakenrelatie, weet iedereen maar al te best de reputatie welke de Nederlander bij de Belg geniet. De Nederlander wordt een gewiekst zakenman genoemd, maar is onze Belg niet wat te naïef? DISTRIBUTIEPROBLEMEN Ook de distributie kent proble men. Volgens de studie het ge volg van de dure bloemen. Tussen het vertrek op de veiling en de aankoop door de konsu- ment verhoogt de prijs zowat met 100 tot 250%. De studie steekt een beschuldigende vin ger uit naar de distributiesek- tor, rekening houdend met de BTW-ontduiking en de illegale invoer, maar voegt eraan toe dat niet-verkochte bloemen een zuivere verliespost zijn, waar voor zelfs de BTW niet wordt gerekupereerd. De bloemen verkoop door winkels loopt dan ook terug van 71% in '75 tot 65% in '77. Hiervoor zou de kruidenier en het warenhuis verantwoordelijk zijn. Daarom ijvert de Unie der Fleuristen voor een degelijke vestigings wet. Maar er is ook de drem- pelvreés van de man in de straat- om een bloemenzaak, met dure bloemstukken in de etalage, binnen te stappen. Vandaar ook akties zoals «bloem van de week» en «bloemenabonnement» bij sommige verdelers. De onderzoekers zijn tot de be vinding gekomen dat heel wat alternatieve distributiekanalen praktisch niet aangewend wor den, zoals de leurhandel, of ambulante handel voor de Ne derlanders, de bloemendis- kount, bloemenkiosken. Deze alternatieven zouden een tege moetkoming tot de konsument betekenen, waar bloemen in hun eenvoudige, natuurlijke vorm, zonder veel lukse en goedkoop aan de man gebracht worden. IS EEN BEROEPSVERENIGING EEN UTOPIE? Naast dus de harde en ongelijke konkurrentiestrijd van buiten- uit, wordt er ook een interne kompetitie gevoerd. Enerzijds tussen de Veilingen van Aalst, Brussel en Edegem; anderzijds tussen de distribuanten. Velen sluiten zich op in hun ivoren toren uit vrees voor onprettige ervaringen, oneerlijke konkur rentie of agressieve verkoops technieken. Er is geen over koepelend orgaan, een soort beroepsvereniging. Dë sa menwerking tussen de kwekers wordt vrij goed genoemd, al hoewel ze wel konkurrentiebe- wust zijn, wat uiteraard nodig blijft. De distributie blijft achter en de overheid blijft afzijdig. Er is dus geen beroepsorganisatie die de promotie kan helpen of de belangen'tegenover derden kan verdedigen. Zoiets is wel vrij uniek in ons systeem. Er is bijgevolg ook geen of zeer weinig doorstroming van in formatie tussen de producen ten, noch tussen de verkopers, maar evenmin tussen de ver schillende belangengroepen van producent - verkoper - konsument. Het grote publiek weet praktisch niets af van een effektieve bloemenverzorging. Maar anderzijds kent de kwe ker, noch de verdeler de smaak van de konsument. Er is in de sektor uitsluitend een produkt- gerichtheid. Er is dus een schrijnend-gebrek aan informa tie. DE EKONOMISCHE TERUGGANG In verband met de huidige eko nomische krisis wordt een lukse-artikel met beperkte le vensduur als bloemen wel eens vervangen door een meer duur zaam komplementair produkt. Dit voelen de verdelers nu reeds aan. De kwekers staan eigenlijk nog voor grotere pro blemen als gevolg van de ener- giekrisis en ook de voorbije strenge winter droeg hier zijn steentje bij. Veel jonge bedrij ven verkeren voor het ogenblik in een precaire toestand. Besluitend kunnen de proble men als volgt samengevat; er is de ongelijkheid op Europees vlak en op landbouwgebied van de BTW-tarieven; er is de sluik invoer en de zware konkurren tie uit Nederland en de lage - loon - landen; er is de Belgische mentaliteit (kleinschaligheid, geslotenheid, achterdochtig heid); er is het passieve toekij ken van de overheid; er is dei ekonomische krisis; er is de eenzijdigheid van distributieka nalen; er is de hoge behoefte aan investeringskapitaal, er is het gebrek aan een beroepsor ganisatie; er is de noodzaak aan informatieverspreiding; er is del ongeorganiseerde promotie; er is de gebrekkige opleiding van fleuristen. Op enkele kleinere onvolko menheden na, mogen we zeker zeggen dat hier een degelijk ba- sisdokument voorgelegd wordt, dat de talrijk hiervoor opgesomde problemen, duide lijk aan het daglicht brengt. Het woord is nu aan de beleidsver antwoordelijken. Aan de hand van dit dokument moeten zij nu een degelijk beleid uitstippelen om zoveel mogelijk problemen te helpen ondervangen en de sierteeltsektor aldus afdoende te stimuleren. MON DE GENDT Snijbloemen zijn bloemen die in afgesneden toestand enkele dagen mooi kunnen blijven, de ene langer dan de andere. Een iris blijft slechts een dag of drie goed, een chrisant wel een week of langer. Snijbloe men is een verzamelwoord, want in de praktijk vallen er ook bloemtakken (forsythia, geel in het voorjaar) en be stakken onder. Het gehele jaar door is er volop keus. Met een beetje ekstra zorg blijven bloemen langer goed. De '«10 tips» spreken voor zichzelf, maak er een goede gewoonte van ze toe te passen. 1. Gebruik een schone vaas (na gebruik enkele uren met een chlooroplos- sing wegzetten, daarna goed omspoelen). 2. Snijbloemenvoedsel in het water (de juiste hoe veelheid volgens de ver pakking) schenkt bloemen een langer leven, het vaas water gaat niet stinken. Al leen bijvullen, niet verver sen! 3. Voordat bloemen in het Wie is er niet verleid door een mooi tuiltje bloemen? (EDV) Het is nu de taak van de beleidsverantwoordelijken iets te doen voor deze in moeilijkheden verkerende sektor. Het stadsbestuur ziet de noodzakelijkheid er beslist van in. Doch de problemen zijn zo kompleks dat het moeilijk was om op korte termijn een definitief en akkuraat beleid uit te werken. Wel werd onmiddellijk van stapel gelopen met een aantal diverse akties, die voornamelijk toegespitst zijn op de promotie van bloemen van eigen bodem. Vooreen aantal meerstruk- turele problemen, als de BTW - tarifiëring en de sluik invoer, is het duidelijk dat het stadsbestuur daaraan weinig kan doen op zijn eentje. Er dringt zich hier een degelijk uitgewerkt en gekoördineerd beleid op. Alle betrokkenen zullen hier hun steentje moeten bijdra gen om de aktie de nodige uitstralingskracht te geven. Op zijn eentje kan het stadsbestuur niet veel meer doen dan bij de betrokken ministers en diensten aan te kloppen, niet alleen om de BTW te verlagen, maar ook om maatregelen te treffen tegen de illegale invoer, meer steun te voorzien naar het voorbeeld van onze noorderburen, de eksport te stimuleren en al wat nog maar kan gedaan worden. In het aprilnummer van Het bestuur dichterbij» vonden wij eveneens een zeer interessante tip voor de snijbloe menliefhebbers. Daarom geven wij u die graag mee. Het stadsbestuur wenst dan ook een zo groot mogelijke respons te krijgen van alle belangengroepen, dus de produsenten, verdelers en konsumenten om aldus ge- zamelijk alle mogelijkheden te behandelen. Op gebied van de promotie is het stadsbestuur reeds uit zijn sloffen geschoten. Zie hiervoor de promotiestand voor Aalsterse bloemen tij dens het eerste Lentekon- takt in de Keizershallen. Verder is er de wekelijkse informatie voor de konsu menten in de stadsberich- ten van het reklameblad De Aankondiger. Tijdens de topdag van 5 mei e.k. zal als centraal tema voor de versiering van alle etalages de Aaisterse Bloem gebruikt worden. Op het gebied van de producenten- en verdelers informatie is er ook reeds èen aktie lopend, namelijk een enquête bij de bevol king naar hun konsumptie- verlangens op gebied van bloemen. Andere akties worden nog overwogen zoals dat heet. In datzelfde aprilnummer van «Het bestuur dichterbij» worden twee speciale bijdragen gewijd aan studiewerk dat voor de sierteelt verricht wordt Er is enerzijds een artikel over het privaatbedrijf Rozenoord uit Hofstade en anderzijds over de Tuinbouwstichting gevestigd aan de Albrechtlaan te Aalst water komen met een scherp mesje de stelen aansnijden, liefst wat schuin. 4. Nooit blad in het water laten komen. 5. Tulpen met narcissen kan alleen als de narcissen eerst een dag alleen in het water hebben gestaan. 6. Houtige stelen even eens schuin aansnijden, nie' breken noch platslaan. 7. Sommige bloemen vra gen een aparte behande ling zoals zonnebloemen: in flink warm water zetten; La thyrus en Gebera's: onge veer 10 cm wafer is ge noeg. 8 Nooit vruchten in de buurt van bloemen plaat sen. 9. Slap hangende bloe men in een krant wikkelen en enkele uren diep in het water zetten op een koele plek. 10. Bloemen mogen nooit in de zon, bij de kachel of in de tocht staan. Ze over nachten graag koel, maar het verschil moet met al te groot zijn. Het bedrijf PVBA Rozenoo'rd werd in 1937 gesticht door wij len Frans Buys. De huidige ei genaar is Ir. G Buys een van de grootste specialisten op het gebied van de houdbaarheid van snijbloemen. Sedert de op richting op het gebied van de houdbaarheid van snijbloe men. Sedert de oprichting heeft het bedrijf, dat nu onder leiding staat van tuinbouwtechnikus J. Uvin, zich uitgebreid tot een gespecialiseerd anjerstekbed- rijf van 5.000 m2, begeleid door het laboratorium onder leiding van Ir. H. Cours. Het bedrijf stelt verder 15 mensen tewerk. Rozenoord neenit een zeer belangrijke positie in, in de onderzoeken die verbetering van de tuinbouwprodukten tot doel hebben. De aktiviteiten waar het bedrijf speciaal op ge richt is, zijn stek-kweek van an jers (stekken is een toepassing van vegetatieve of ongeslachte lijke vermenigvuldiging bij planten), meristeemkultuur (deze bijzondere vorm van plantenteelt heeft tot doel vi rusvrije planten op te kweken, wat erg belangrijk is voor de tuinbouw); weefselkuituur (is het kweken van embryo's, planten, organen, weefsels of cellen op een kunstmatige voe dingsbodem onder steriele omstandigheden) en de houd baarheid van snijbloemen. Na langdurig onderzoek op weten schappelijke basis heeft inge nieur Buys een produkt samen gesteld dat de problemen in verband met de houdbaarheid van snijbloemen zou moeten oplossen. Dat produkt is nu se dert 30 jaar op de markt onder de merknaam Chrysal. Er is Chrysal-wit, een universeel produkt voor alle bloemen, maar tevens Anjer-Chrysal voor alle kruidachtigen bloemen en Mimosa-Chrysal voor de hout gewassen en ten slotte Tulpen-Chrysal voor bolbloe- men. Behalve deze vier Chry- salsoorten die interessant zijn voor de snijbloemenkonsu- ment, is er nu ook Chrysal-VB voor de bloemenkwekers en dat binnenkort op de markt komt. Met de ontdekking van dit pro dukt heeft Rozenoord baanbre kend werk verricht op gebied van de houdbaarheid van snij bloemen. Lange tijd was het bedrijf eksklusief produsent van dit produkt dat naar meer dan 30 landen uitgevoerd wordt. De Tuinbouwstichting legt zich toe op praktische problemen waarmee de telers af te rekenen hebben en waarmee ze naar haar toekomen. Maar de Tuin bouwstichting legt ook per soonlijke kontakten met kwe kers op de veiling. De onder zoeken die er gebeuren door twee ingenieurs en twee werk lieden, zijn voor de telers wel gratis. De onderzoeken gaan voornamelijk over bemestings problemen, belichtingsproeven (met natrium- en kwiklampen) en proeven met verschillende types water en bodemverwar ming. Het ts de bedoeling pro- sedees te vinden om de bloe men vroeger op de markt te kunnen brengen. Verder orga niseert de Tuinbouwstichting jaarlijks een reeks lessen voor telers. Het grondig weten schappelijk onderzoek laat de Tuinbouwstichting evenwel over aan de Universitaire cen tra.

De Voorpost | 1979 | | pagina 11