A YMONDE HOFMAN STELDE TENTOON HOFSTADE uderkomitee Hofstaadse emeenteschool organiseert tntoonstelling Noorwegen: mooiste land van Europa ZEVENDE EUROPAMARS IN DE BELANGSTELLING 14 april 11. waren wij te gast in de feestzaal 't en aan de Zijpstraat te Hofstade. tnodiging ging uit van het Kollege van Burgemeester lepenen, dé Direktie en het Onderwijzend Personeel Ouderkomitee van de Gemeentelijke Lagere School jfstade. wel dat geen van haar werken in het moderne genre te zien was. Raymonda Hofman be kwaamde zich aan de Aka- demie voor Schone Kunsten te Sint-Niklaas, daar volgde zij drie jaar sierkunsten, later vier jaar schilderkunst. Zij werd er begeleid door bekende namen als Blanche Bessecq en Irène Bataille. Vooral van deze laatste onderging zij een grote invloed, zij behaalde onder haar leiding verschillende eervolle prijzen aan de Aka- demie Vermeldenswaardig is dat een werk van Raymonda Hofman in het Koninklijk Paleis van Laken werd opge hangen. Zowat twintig jaar geleden ging Mevrouw Hofman op zoek naar haar eigen stijl. In deze zoektocht komen duide lijk afgelijnde stappen naar voor: werd daar de I nstelling geopend door en Monsieur, in gezel van schepen De van een aantal doe- tn de hand van iuw Raymonda Hof- richtte de voorzitter et Ouderkomitee een iswoord tot de bezoe- laarna kwam de beurt Heer Paridaens, ;ur van de gemeente- igere school van Hof- die ons een duidelijk :ht schetste van de van Raymonda Hof- [veelzijdige kunstena- jonachtig te Nieuwer- en afkomstig uit Jiklaas, liet ons kennis met een gamma jerijen ingedeeld in vier De zeezichten of de landschappen, kvns en de ouderlingen, jrkelijk en jammer was In haar beginperiode trok zij de natuur in en bracht haar eigen indrukken van-gevoel en smaak terplaatse aan op het doek. De veelvuldige taferelen van bloemen en stillevens uit die periode schonken haar ech ter niet de verlangde vol doening. Later zoekt en haalt zij nog steeds haar inspiratie in de natuur maar verwerkt deze in haar atelier te Nieuwer- kerken. Een eerste schets maakt zij op het doek in houtskool, hierna krijgt het kunstwerk-in-wording kleur met olieverf. Vooral olieverf van Duitse makelij die zorgt voor een speciaal lichteffekt geniet haar voorkeur. Haar kunstwerken ontstaan in vijf, zes tot zeven verschil lende stadia, doordat zij de verschillende lagen verf na elkaar op het doek aan brengt, wat alleen een posi tief resultaat voor haar werken meebrengt. Deze wijze van werken vin den wij terug bij onze oude meesters in de schilderkunst. Haar volgende stap was een grote ommekeer want ze schakelt over van penseel tot palet. Een lossere manier van werken, verf die kan ge mengd worden, en de aan breng van het palet zorgen voor een tieperend reliëfef- fekt. Zo bouwt mevrouw Hofman sedert jaren aan een niet-vastomlijnd en veelzij dig oeuvre waar zij steeds zichzelf in blijft. Bij het bekijken van haar schilderijen, merken wij op dat bij haar «Marines» het paarsachtig blauw een kal me, rustgevende sfeer uit straalt. volledig in kontrast met haar wild onstuimige landschappen waarin zij met brio het palet hanteert. In haar lievelingspersonages, de kleurrijke klowns, schept zij een menselijke persoon lijkheid in alle mogelijke variëteiten. Deze ontstaan uit haar denkwerk, weldoordacht en op het doek gebracht in alle intensiviteit. Bij de portretten van ouder lingen voelen wij sterk aan dat de ogen de ziel van het menselijk figuur sterk weer geven. De wijsheid van het leven. Wat de ogen doen voor haar schilderijen van ouder lingen, brengt de zon bij haar landschappen. Elke kleur, lijn, schaduw en lichtstraal krijgt juiste vorm en vormt zodanig een geheel dat een ware streling voor het oog is. Konklusie is dat Raymonde Hofman ons een reeks voor haar schilderijen getoond heeft, doeken die stuk voor stuk gevoel voor schoonheid en warmte uitstralen en tevens de vitaliteit van de kunstenares weergeven. Me vrouw Hofman mengde zich onder de bezoekers en gaf op de haar eigen simpatieke wijze toelichtingen bij haar werk. :k vcT is het paasweekeinde vond in de zaal «'t Duifken» aan straat te Hofstade een drievoudige tentoonstelling Kinderdoeken en toeristische werken van V.T.B.-V. «aren er te bezichtigen, als ook schilderwerken door iuw Raymonde Hofman. psi i n;rK qua mm'^er Malschaert verwel- naam van de ters van deze tentoon- e e nwezigen onder wie i(xler Monsieur, schepen van jeugd, vrije tijd en zorg en Anny De schepen van huis- leefmilieu en grond- De Burgemeester L. seleer en de Heer Dr. voorzitter van het comité lieten zich schuldigen. tentoonstelling is tot gekomen dank zij de werking van Mevrouw de heer Herman van de Vlaamse tege nobilistenbond, de lehoi ise Toeristenbond en in. If Jemeentelijke lagere Aan allen die op js ee wijze of in welke mate loem un medewerking heb- as va rleend aan deze mani festatie betuigde de Heer Malschaert zijn dank. Deze laatste, zelf medestichter van het ouderkomitée hield er aan elkeen te danken die van in het begin heeft medege werkt om van de gemeente school te maken wat ze geworden is. Inderdaad mag worden benadrukt dat vap al de scholen, zowel gemeente lijke als vrije, die onder de bevoegdheid vallen van het P.M.S.-Gijzegem, de Hof staadse gemeenteschool als een der beste werd gerang schikt. Naar aanleiding van deze organisatie is het passen om het ouderkomitée even meer, in het bijzonder te belichten. Dit komité werd gesticht kort na de studentenrevolte die dan toch dit positief resultaat heeft gekend dat ze een herbedenking van de oude oogmerken, traditionele handelingen en vastgegroei de gebaren heeft bewerkstel ligd. De druk naar evolutie die in alle beschavingen duidelijk voelbaar is, ken merkt zich in onze tijd zowel door zijn omvang als door zijn snelheid. Het onderwijs beleid en al diegenen die er rechtstreeks bij betrokken zijn. moeten zich hierbij aansluiten en de plaats van het onderwijs en de opvoe ding daarin duidelijk bepa len. Deze voortdurende en ingrijpende evolutie dwingt tot het geregeld in vraag stellen en bijsturen van de einddoelstellingen van de school. Dit is dan ook steeds weer de betrachting van het ouderkomité. Zo werd tij dens de maand maart Pro fessor De Block van de Gentse Rijksuniversiteit uit genodigd een voordracht te komen geven over het V.L. O., het vernieuwd lager onderwijs. De doelstelling van de basisschool, aldus Prof. De Block, is «de harmonische ontwikkeling Wdaens beschreef het werk van Raymonde Hofman. (VW) Raymonde Hofman, een Nieuwerkerkse kunstenares. (VW) Ter afsluiting van het paasweekeinde ging op maandag 16 maart j.I., in de zaal «'t Duifken» een dia-avond door over Noorwegen, het mooiste land van Europa. Deze avond was een organisatie van de gemeentelijke lagere school, Hofstade. ^toonstelling van boeken voor kinderen, toeristen en hobbyisten kende in de zaal i heel wat belangstelling. (VW) van de persoonlijkheid van het kind positief beïnvloeden en stimuleren, ten bate van de gemeenschap en ten dienste van de vorming van de eigen persoonlijkheid». Zowel in het traditionele als in het V.L.O. zijn voor de kinderen van de lokale basisscholen de meeste kan sen tot slagen weggelegd. Het is de verdienste van het ouderkomité dat ze het vertrouwen dat om welke reden dan ook was zoekge raakt. heeft weten te her nieuwen. De Heer Malschaert dankte dan ook de Heer oud-sche pen van onderwijs en de heren oud-gemeenteraadsle den die door hun kinderen aan de gemeenteschool toe te vertrouwen, de eerste en noodzakelijke stap hebben gezet, een stap die kan worden beschouwd als een ouverture tot een verdere positieve samenwerking. De Bond voor grote en jonge gezinnen organiseert op 5 en 6 mei eerstkomend een weekeinde voorde jeugd. Op 5 mei is er een gespreksna- middag met als thema: «Hofstade, een veilige, pret tige en echte thuis», welnu, zo werd besloten, deze veilige prettige en echte thuis is voor de kinderen van de gemeen teschool te Hofstade verze kerd. De tentoonstelling was, zoals het passend is in het jaar van het kind, in het bijzonder voor de kinderen en de jeugd bestemd. De bedoeling ervan was de jeugd te helpen om door zichzelf te informeren, hun eigen persoonlijkheid te verwezenlijken. Het begrip persoonlijkheid heeft een zeer ruime draagwijdte. Daaraan werd door de ten toongestelde boeken ruim schoots tegemoet gekomen. Zowel ontspanningslektuur als werken over sport, vrije tijd hobby, naslagwerken voor de jeugd enz. enz. werden overzichtelijk uit gestald en tevens te koop aangeboden. Gedurende de twee dagen konden de organisatoren zich dan ook verheugen over de ruime belangstelling die de kinderen en de jeugd aan de dag hebben gelegd voor deze manifestatie die in het bijzonder voor hen werd georganiseerd. Dit betekende echter in het geheel niet dat aan de volwassenen en hun belang stelling werd voorbijgegaan. Werken over onder andere fotografie en film, zeilen, sportvissen. handwerk, kookboeken, gezondheid en noem maar op lagen er voor hen. Tenslotte mag de Heer Julien Van De Velde niet onver meld blijven die met de I tentoonstelling van zijn voor- f: keurplanten veel belangstel ling kreeg. A.D.B. De heer De Smet een geestdriftige reiziger zowel binnen als buiten Europa kent het land heel goed. Noorwegen heeft sinds de vroege middeleeuwen een traditie van uithoek van de wereld, en met zijn belang stelling voor mens en natuur poogde de heer De Smet ons zijn visie op dit land te geven aan de hand van een uitge breide reeks kleurendia's. Om in de sfeer van de Noorse gastvrijheid te komen werd een overzicht gegeven van een overdadig ontbijt zoals de Noren dat gebruiken en dat een echte belevenis is. In de eetzaal staan onbeperkte hoeveelheden voedsel, fruit sap, melk, daarna een bord havermout met melk en konfituur als voorgerecht. Vervolgens varkens- en rundsgebraad, brood in alle vormen, een grote keus uit kaas- en visschotels en om het ontbijt te beeindigen een stuk ganzepastei en een paar eieren. Het dessert bestaat uit beschuiten, konfituur en het fruit van het seizoen. Deze luxe en dit konfort wordt aangetroffen in alle hotels in Noorwegen. Trou wens. de naam hotel is er wettelijk beschermd en de hotelhouder krijgt pas na vijf jaar school zijn diploma en hij moet ervaring hebben. Daarenboven worden aan de hotels strenge eisen gesteld voor wat betreft het konfort. De Noorse gastvrijheid kent bijna geen grenzen. De toerist komt een hotel bin nenwandelen om het te bezichtigen zonder dat iemand hem zal vragen wat hij komt doen. Vooraf wordt de aardrijkskundige ligging van Noorwegen aangetoond. Aardrijkskundig is dit land een schiereiland. Minder dan één tienduizendste van het binnenkomende verkeer komt over het land. De reis begint in net vliegtuig. De illusie die in de zaal over komt is bijna kompleet. Men krijgt een dia door het vliegtuigraam en de klank laat vliegtuig- en cockpitge luiden horen. Aan de oever van de Oslofjord zet het vliegtuig ons aan de grond. Langs hetGundrunsdal gaat de reis over de Peer Gyntweg en worden beelden getoond van een verlaten wereld vol stilte. Bij deze dia's vervangt de Peer Gynt-Suite van Edward Grieg de kommen- taar. Op de meest afgelegen plaatsen waar de natuur hoogstens drie maanden per jaar leeft, treft men soms een eenzaam huis aan waarvan de bewoners in uiterst primi tieve omstandigheden leven, bijna vergroeid met de na tuur. De natuur is prachtig in Noorwegen, maar het relief bemoeilijkt het verkeer ten zeerste. Soms dienen tiental len kilometers te worden gereden om een afstand van slechts enkele kilometers in vogelvlucht te overbruggen. De wegen met zeer veel haarspeldbochten en met soms een helling van meer dan 20% dienen zich als het ware vast te klampen aan de berghelling. De grootste trekpleister van Noorwegen zijn de fjorden, zeearmen die grillig het land binnen dringen, soms tot 180 km ver. De dia's die vertoond worden van de drie fjorden- tocht per boot zijn dan ook prachtig. Langs alle zijden storten wilde beken zich van tientallen nieters hoogte in de fjord die zeer geschikt voor de zeevaart en tevens uiterst visrijk is. Een van de watervallen draagt de toe passelijke naam van Bruids sluier. De zeven watervallen er tegenover heten de Zeven Zusters. Bij zonnig wert bieden ze een zeer mooi uitzicht. In de zomer worden indruk wekkende steenmassa's ge boren uit de sneeuw waaron der ze maanden lang bedol ven hebben gelegen. In gans het land proeft men de smaak van bergen en bossen, de smaak van een onbedor ven en zuivere natuur. De Noren zijn niet alleen gastvrij, ze hebben ook een oprechte liefde voor hun land en ze laten de vreemdelingen ervan genieten, niet uit kommerciële overwegingen, maar uit fierheid. Amuse mentsgelegenheden kent het land weinig. De mensen maken er zelf hun muziek. Elke streek heeft er zijn eigen klederdracht die haar ont staan vindt in de afgelegen heid van de dalen. In bepaalde streken is de be volking niet zo kerkelijk als algemeen wordt aangeno men. maar de traditie wil dat er in de kerk wordt gehuwd. Echte dorpskernen zoals ons land die heeft, kent Noorwe gen niet. Wel heeft men er veel afzonderlijke groepjes huizen waarvan de bewoners meestal verwanten van elkaar zijn. De lange reis door het mooie land eindigt in de hoofdstad Oslo waar ruime aandacht wordt besteed aan het prach tige stadhuis en het mooie stadspark. Deze diareeks van de Heer De Smet vormt een echte dokumentaire over alle aspecten van dit land. De in elkaar vloeiende beelden worden vergezeld van een leerrijke kommentaar. Het tamelijk storende element in deze kommentaar, dat het gevolg was van het verkeer beklemtonen van vele woor den, werd grotendeels weg gewerkt door het onderhou dende van het gesprokene. Met een reeks opnamen van de middernachtzon die alle woorden overbodig maakte werd de avond besloten en nam de Heer De Smet het applaus van het dankbare publiek in ontvangst. A.D.B. In het licht van de nakende Europese verkiezingen krijgt de Europa-mars dit jaar een uitzonderlijke betekenis. Doel ervan is inderdaad de bevolking voor de eenmaking van Europa te sensibiliseren en dan meer in het bizonder voor de verkiezing van een Europees Parlement, voor een menselijker, vrijer en meer solidair Europa en voor de broederlijkheid over de grenzen heen, dit alles gepaard gaande met het res pekt voor ieders eigenheden. De mars 1979 telt twee sterren, een op Straatsburg gericht ter gelegenheid van de 30e verjaardag van de Europaraad. Vertrokken werd te Stuttgart, Ziirich en Milano en de aankomst had reeds plaats op 7 april. De tweede ster wijst naar Brussel ter gelegenheid van het millenium van deze stad. Gestart werd te Strasbourg, Bonn, via Aachen, Canter bury via Oostende en Vlaan deren en Den Haag via Antwerpen. De aankomst heeft plaats vandaag 20 april. Te Watermaal-Bosvoorde werden de wandelaars van de eerste ster verwelkomd door de gemeentelijke autoritei ten. Deze komende uit rich ting Bonn, Aachen en Maaseik worden verwel komd op het gemeentehuis en in het Kultureel Centrum van St. Pieters-Woluwe, ook door de Raadgevende Kom missie voor Vreemdelingen. Een middagmaal wordt er hen aangeboden en ver dienstelijke wandelaars ont vangen een medaille. Deze komende uit richting Canter bury, Caen en Oostende worden verwelkomd op een receptie ten gemeentenhuize van St. Agatha-Berchem, eveneens met middagmaal. Te 15 u. ontvangst van de wandelaars op de Europese Gemeenschap aan het Schu- manplein. Wetstraat 200, door de Raad van Europa in aanwezigheid van een afge vaardigde uit Straatsburg. Overhandiging van bood schappen van het Europees Parlement heeft er plaats. Te 16 u. wordt dan gestart DOORLICHTING Preventief tuberkulosenonderzoek gaat voor alle inwoners vanaf 15 jaar die het verlangen door te Baardegem op 11 mei in de gemeenteschool. BLINDEBLOEMPJE Vroeger werd aan de kerkdeur met Beloken Pasen het «blinden- bloempje» verkocht. Nu is er een omhaling in de eucharistievie ringen van Beloken Pasen voor «Licht en Liefde». naar de Brusselse Grote Markt waar ze door de burgemeesters van de ver- treksteden van iedere mars worden ontvangen. Daarna avondmaal in het Admi nistratief Centrum te Brus sel. Anspachlaan en Kulture- le Avond met Medewerking van een koor uit Bonn en overhandiging van brevetten en medailles. Te 22 u. Stille Mars naar de Onbekende Soldaat alwaar ontvangst door het Komitee van «De Vlam». Te 23 u. brengen autobussen van de politie verschillende groepen wandelaars naar hun slaapsteden. Morgen zaterdag bezoek aan de stad Brussel van 9 tot 11 aangeboden door het Kolle ge. Te 11 u. oecumenische dienst in de St. Michielskerk voorgezeten door Mgr. Ger hard Bauer en Dominee Wilfried Hoyois. Deze dienst zal bezield worden door het Interkerkelijk Komitee. Uiteindelijk slot van deze 7e Europamars na een ont vangst op het gemeentehuis te Etterbeek, Audergemse- laan 115. Het geheel staat onder het beschermheerschap van mi nisters, staatssekretarissen, afgevaardigden, burge meesters. Europese Orga nisaties, Religieuse en Bur gerlijke autoriteiten, sport organisaties enz... Voor eventuele inlichtingen kan U elk jaar terecht bij Paul Cliquet, Fr. Stroobantstraat 30 te 1060 Brussel. LH KERKRAAD Een nieuw lid moest worden gekozen. Als inspraak van de gemeenschap werden op de parochieraad vijf namen naar voor gebracht. Daaruit koos de kerkraad met meerderheid van stem men Maria Van Langenhove. NAAR LOURDES De KBG richt een spaardienst in voor de Lourdesreis in 1980. Iedereen kan meesparen, ook zonder lid KBG te zijn. JAN WIEMEERSCH GERECHTSDEURWAARDER Dendermondsesteenweg 41 9300 AALST TUBERKULOSE-ONDERZOEK: te Moorsel op 16 en 17 mei in de gemeenteschool aan de Kaalberg. Minimum 15 jaar. KOFFIETAFEL: SVV Moorsel houdt op zondag 22 april in zaal Breugel een koffietafel met praatje door senator Willy Vernimmen. Deur te 16 u. open. In te schrijven bij Louis Saerens op bureel Bond Moyson. ZITDAG: Door schepen Gaston Van den Eede in het dienstcen- trum op maandag 23 april van 18.30 tot 19.30 u. DOEN VOOR KAMEROEN: 2l.omhaling op het Dorp 23.010 F tegen 21.760 F in 1978 en op Steven 30.816 F tegen 18.060 F in 1978. Totaal beide omhalingen 105.903 F tegen 77.096 F in 1978 Op zaterdag 21-4-79 vanaf 10 uur in de voormiddag zal gerechts deurwaarder Jan Wiemeersch, openbaar en gerechtelijk verko pen te Aalst, Grote Markt, Kant Landhuis, een partij inbeslagge- nomen meubelen en voorwerpen zoals: salon - bijzettafeltjes - wandkast - mazoutvuur - T.V. - kinderpark - enz. Bureel - pick-up - bureelstoelen - T.V. - enz. Volledige eetkamer - partij sier voorwerpen - schilderij - enz Tapijt - piano - dressoir - typema chine - enz. Radio - Tafel - Vier stoelen - frigo enz. Komplete eetplaats in eik - enz Met gereed geld en zonder kosten

De Voorpost | 1979 | | pagina 15