LEON VAN HUFFEL: «Ik bleef altijd maar hopen dat mijn onschuld kon bewezen worden...» H, K Louis De Lentdecker over de zaak Van Huffel Serie Vanaf volgende week in dit blad: Na 31 jaar gevangenis weer thuis in Kallo Het drama in de Sint-Niklase Botermelkstraat: wie kent de waarheid en niets dan de waarheid? Na 31 jaar opsluiting in de centrale gevangenis van Leuven is Leon Van Huffel weer op vrije voeten. De kortgedrongen boerengestalte met brede schouders van weleer heeft sterk aan allure ingeboet. Een half gebroken man voor wie de draden van het leven slecht gesponnen werden zit voor ons met naast zich zijn vrouw Clara: een tengere vrouw, kromgewroet van de harde labeur op het land. Maar vooral een moedige vrouw die dertig jaar alleen een boerderij met 11 ha grond wist te runnen. Zonder verbitterd te worden zag ze de mooiste jaren van haar leven voorbijvlieden. Het verdikt Vrijdag 5 december 1948 om 14 u. stipt. Na een proces dat twee da gen geduurd had deed voorzitter Bossaert voorlezing van het arrest: Leon Van Huffel werd door het Assisenhof van Oost-Vlaanderen veroordeeld tot levenslange dwangarbeid wegens doodslag op zijn vader «met het oogmerk om te doden». Wenend, met zijn zak doek voor het gelaat, verliet de veroordeelde het gerechtsgebouw langs de zijuitgang. In looppas ging hij plaats nemen in de groene celwagen die hem stond op te wachten. Het doek was gevallen over een proces vol onduidelijkheden, on juiste en onvolledige verklaringen van" wetsgeneesheren en valse verklaringen van verschillende personen. De feiten Maandagochtend 10 maart 1947 is het allemaal begonnen. Na weken vorst en sneeuw was de eerste dooi eindelijk ingetreden. De wegen lagen vet en modderig. Rond half zeven fietste de jonge boerenzoon Leon Van Huffel in allerijl naar dokter Paul De Smedt, de huisdokter van de familie. Er was dringend hulp nodig, want vader Frans Van Huffel had zich in de hooi loods verhangen. De zieke huisdokter De Smedt stuurde Leon verder door naar dokter D.S. Daar werd hij door de meid wandelen gestuurd. Tenslotte belandde hij bij dokter R.D.M. die onmiddel lijk kwam. Ook onderpastoor P.P. werd opgeroepen en de zusters uit de Ankerstraat. Leon vertelde dat hij vader in de hooischuur gevonden had, ver hangen met een koezeel aan de balk van de zoldering. Met de hulp van broer Willy hadden ze (aldus Leon) vader op het stro neergelegd en moedererbij gehaald. Deze had getracht het slachtoffer met een emmer water weer bij te brengen maar dat was vruchteloos geble ven. Dokteren priester, die beiden te goeder trouw waren, kwamen overeen op aanvraag van de moeder om tegenover de bui tenwereld maar te gewagen van een natuurlijke dood. Hierdoor zou de goede naam van de familie tenminste niet in opspraak ge bracht worden. Beiden wisten ech ter honderd procent zeker dat het een onnatuurlijke dood betrof. Ook de twee zusters die dezelfde ochtend de dode aflegden merkten onder de kin van hè? slachtoffer een insnoering en wezen moeder Hortense Marie Annaert op het onnatuurlijk overlijden. Voorlopig bleef alles echter in de «doofpot- Zelfs moeder Overste van de zusters verklaarde achteraf tegen tante Julia (de zuster van de overledene): «Laat alles rusten wat rust. Er is nu toch niets meer aan te doen De naamloze brief Op 2 januari 1948 viel bij de B.O.B. te Sint-Niklaas een naam loze brief in de bus waarin het vol gende te lezen stond: «Mijnheer van de geheime dienst, ik ben er zeker van dat boer Van Huffel geen natuurlijke dood gestorven is. Zijn zoon die ergens in de pol der woont zal wel weten hoe hij zijn vader afgemaakt heeft. Gij zult gemakkelijk vinden over welke Van Huffel ik het heb. Hij woonde tegen Heimolen te Sint- Niklaas. Ik teken deze brief niet omdat ik in deze zaak niet wens tussen te komen...» Een onnauwkeurig onderzoek Onmiddellijk hierna is het gerech telijk apparaat in werking getre den. Na tientallen ondervragingen van getuigen en verdachten stond men nog even ver. De wetsge neesheren maakten de ondervra gingen van Leon mee. Nadat deze de meest verschillende verklarin gen had afgelegd bekende hij in eens zijn vader te hebben gewurgd. Wist de jonge boer op dat moment nog wel goed wat hij vertelde? Uit het psychologisch verslag cite ren we: «De jonge boer die ganse dagen zijn werkzaamheden in de wijde natuur verrichtte moet nu ineens in een besloten midden gaan leven. Deze grote afzonder ing is op zichzelf voldoende om een gestel in verwarring te bren gen». Na deze bekentenissen volgde een lijkschouwing. Het was nu slechts een koud kunstje om de resultaten van de lijk schouwing te doen kloppen met de afgelegde bekentenissen. Bekijken we echter ook eens de andere kant van de medaille. Prof. Picard ontving in hoedanigheid van anatomo-pathologist een deeltje van de hals van het slacht offer. Daar de blauwe vlekjes klein waren, terwijl bij een dood door wurging de blauwe vlekken meer verspreid en groter zijn, oor deelde prof. Picard dat de doods oorzaak eerder bij verhanging diende gezocht te worden. De wetsgeneesheren P. en D.F. brachten destijds kritiek uit op de visie van prof. Picard. Naderhand sloot prof. Picard zich aan bij de thesis van de twee wetsgeneeshe ren omdat hij bepaalde anatomi sche stukken niet gezien had. Maar hij kreeg die anatomische stukken later ook niet meer te zien. Ze waren verdwenen en zijn nooit meer uitgekomen... Waarom liegen? D.V.P.: Uiteindelijk hebt u toch bekend Uw vader gedood te hebben? Leon Van HufTel: Ik was ten einde raad. Ik wist niet meer wat ik vertelde die dagen. Bovendien hadden mijn twee advokaten me aangeraden deze bekentenis maar af te leggen. Het zou in mijn voor deel zijn en achteraf zou ik wel vlug vrijkomen. Vlak vóór de dood van vader had Leon en zijn verloofde Clara in Kallo een boerderij gekocht. Kort na vaders dood was het paar ge trouwd en was zich in Kallo gaan vestigen op de pas gekochte hoeve. Niet voor lang. Na de aan houding van Leon op 6 januari "48 bleef Clara alleen op de boerderij achter. Sindsdien moest zij het werk op de hoeve helemaal alleen doen. Een onmogelijke opdracht. Vandaar dat Leon Van Huffel be reid was elke verklaring af te leg gen als hij maar vrijkwam. Men had aan dergelijke bekente nissen geen waarde mogen hech ten. ledereen wist dat ze bestemd waren om de hoeve, de beesten en het erf te redden. Het gerecht dacht alleen aan de moord. Hij aan de boerderij... Ging het om geld? Het hof te Kallo had het toekom stige paar te Kallo gekocht voor om en bij de 600.000 F. Clara had van vader De Vos een bruidschat van ongeveer 250.000 F meege kregen. Leon vroeg thuis 100.000 F. Hij kreeg slechts 75.000 F. Vader Van Huffel had immers nog vier andere grote kinderen en wilde elk van zijn kinderen even veel meegeven. Daar over moet in elk geval een ernstige diskussie ontstaan zijn. Het hof te Kallo werd op 8.3.47 bij kompromis ge kocht. Op 9 maart was Leon bij zijn verloofde en werd alles gere geld om voor het tekort van 250.000 F een lening aan te gaan bij de Boerenbond. Op 10 maart, de dag vóór het drama, moet er in elk geval heftig Volgens ons is het drama het ge volg van ongelukkig toeval, hele maal buiten de wil van de betrok kenen en in elk geval zonder enige voorbedachtheid. Een andere hypotese Hoe meer stukken we uit het dos sier lazen, hoe groter onze twijfel werd omtrent de schuld van Leon Van Huffel. Waarom achtte sub stituut - prokureur generaal Ste- rget ertek de on< Ike mir bezoi uitzie den e De hoeve langs de Botermelkstraat doende vaststellingen in de verkla ringen der verschillende getuigen. De verslagen der deskundige dok ters P. en D.F. zijn onduidelijk, slecht in elkaar gestoken en zij gaan in hun besluiten de objek- tieve vaststellingen te buiten...» Tot een herziening van het proces is het echter nooit gekomen. A Een half miljoen frank aan advokaten betaald(hmc) gediskussieerd zijn tussen vader en zoon Van Huffel over deze geldkwestie. Leon zou aan zijn vader een onderpand gevraagd hebben voor het te ontlenen kapi taal. Dit werd geweigerd. Volgens vader Van Huffel wilde Leon in eens «te groot» beginnen en deed hij er beter aan maar wat met een voudiger middelen van wal te ste ken. Wetende dat vader Van Huf fel en zoon Leon beiden opvlie gend van karakter waren (hetgeen overduidelijk blijkt uit de talrijke getuigenissen) kunnen we ons 31 jaar later nog best voorstellen welke vlaag van passie er op dat moment tussen beiden moet los gebarsten zijn. Is het in de vroege morgen van 10 maart terug tot hef tige ruzie gekomen? Leon beweert van wel. Heeft Leon daarop zijn vader gewurgd? Leon beweert 31 jaar later nog steeds van niet. De jury op het Hof van Assisen oordeelde er anders over. Hij zou deze daad zelfs gesteld hebben met het inzicht van te doden... In oktober vorig jaar gingen we in Kallo Leon Van Huffel opzoeken. De man had dertig jaar in de Leuvense gevangenis doorgebracht Onschuldig?! Leon werd indertijd tot levenslange dwangarbeid veroordeeld: vadermoord, luidde het Maar de Waaslander hield, houdt z'n onschuld staande, al wou hij dan géén verzoek om genade ondertekenen waardoor hij uit de gevangenis kon worden ontslagen. En nu is hij 'doorlopend voorlopig invrijheidgesteld'. Het schrijnende verhaal dat we u hierbij voorleggen is de aanloop tot een artikelenreeks die vanaf volgende week door Louis De Lentdecker over de zaak Leon Van Huffel in De Voorpost wordt gepubliceerd. We stelden vorige herfst aan de man van de Sint-Niklase Botermelkstraat enkele vragen, kregen inzage van het dossier, namen enkele foto's: de neerslag daarvan vindt u hiernaast Maar let wel, toen de bijdrage naar de zetterij ging was het eind oktober vorig jaar, al doen die tijdsomstandigheden er verder weinig toe. Naar aanleiding van het vrijkomen van de 'banneling' vonden we het opportuun (de affaire is trouwens aktueel) onze lezers in te lichten over de ophefmakende zaak Van Huffel. De Antwerpse publicist Jos Cels heeft trouwens een boek in de maak over de affaire, decennia volgde hij het wel en wee van de Wase boerenzoon op de voet Zodra het boek op de markt is melden we u dat Inmiddels, en in afwachting van het feuilleton van LDL, die de zaak Van Huffel al evenzeer heeft nagepluisd, dit uitvoerige bericht van onze eigen redaktie. vigny het tijdens het proces niet nodig om de moeder en broer van de verdachte als getuigen terug op te roepen? Zij waren op de plaats van de misdaad samen met Leon. Vreesde het openbaar ministerie misschien dat de verklaringen van deze kroongetuigen zodanig uit eenlopend zouden zijn dat spoedig zou blijken hoe zwak de bewijzen waren die pleitten in het nadeel van de verdachte. Men kan zich zelfs afvragen of Frans Van Huffel wel aan zijn eind kwam in de veldschuur. Op die plaats lagen overal kleine deeltjes stro op de grond. Als het lichaam van het slachtoffer daar op de grond gelegd werd en met water begoten (om de levensgeesten te rug op te wekken) moeten er on getwijfeld toch stukjes stro aan zijn kleding blijven hangen zijn. De kloosterzusters die het lijk af legden verklaarden echter: «Er was geen enkel stukje stro aan de kleren te bespeuren» Kwam va der Van Huffel niet ergens in huis aan zijn eind? Hij is wellicht ge storven zonder dat iemand zijn dood wilde. In het ergste geval had men dus kunnen spreken van slagen en verwondingen met de dood als ge volg, maar toch niet van doodslag met het inzicht van te doden. Verzoekschrift tot herziening In 1963 werd prof Paul Moureau door mr. Elisabeth Sneyersen mr. Fr. Claessens, advokaten bij het Hof van Beroep te Brussel, ver zocht het dossier na te zienMet de toelating van het Parket-Generaal van Gent richtte hij in aanwe zigheid van een gerechtsdeur waarder - een nieuwe wedersa- mcnstelling in. Wc citeren zijn vi sie achteraf: -Het dossier bevat tegenstrijdigheden en onvol- Toen Leon naar de dokter was heeft de echtgenote van Frans V.H. de stukjes stro weggeno men. gewoon uit 'proprcteit', zoals trouwens iedere huisvrouw zou doen Na32jaar houdt Leon VanHuffel, nog steeds, z'n onschuld staande Daar is een lang verhaal over te schrijven, en we willen nog eens terugkomen bij gelegenheid op de hele affaire in een later af te nemen interview. Brandende vragen D.V.P.: Zijt ge nu definitief thuis? L.V.H.: Voorlopig heb ik drie maand verlof gekregen. Men heeft me verzekerd dat tegen het einde van deze periode mijn •Doorlo pende voorlopige invrijheidsstel- lingzal volgen. D.V.P.: Zijt ge ooit te weten ge komen wie eind 1947 de rijks wacht aangespoord heeft tot een onderzoek naar de doodsoor zaak van uw vader? L.V.H.: Mijn tante J. en nonkel in Sint-Niklaas gaf haar geheimen F. Zij wilden zich zelfs burgerlijke partij stellen maar dit werd door mijn vrouw Clara belet. D.V.P.: Hoe is de erfenis op de ouderlijke hoeve afgelopen? L.V.H.: Ik werd onterfd voor het vaderlijk erfdeel. D.V.P.: Is het juist dat ge in de gevangenis ooit eens gepoogd hebt zelfmoord te plegen? Zijt ge daarna aan een speciaal re gime onderworpen? L.V.H.:7o, dat klopt. Ik was vol ledig down en in de war. Wat zou je willen? Vroeger was ik altijd in de buitenlucht en dan ineens ach ter de tralies. Ik heb anderhalf jaar in Doornik verbleven. Met onderbrekingen. De eerste keer dat ik er terecht kwam was het echt om me uit de put te halen maar de tweede keer was het om me te pes ten. D.V.P.: Hoeveel gevangenen zitten er in Leuven in de Cen trale Gevangenis? L.V.H.: Tweehonderd. Uitslui tend mannen uit het Vlaamse landsgedeelteAllen zitten er hun straf uit wegens een of andere kri- minele veroordeling. D.V.P.: Vertel ons eens iets over de voeding daar? L.V.H.: Iedere gevangene krijgt wekelijks een pakje margarine van 250 gr. 's Morgens krijgt men kof fie en enkele sneden droog brood zonder toespijs, 's Middags zijn er aardappelen, groenten en vlees, 's Zondags is er zelfs soep bij. 's Avonds: pap, brood, toespijs en wat fruit. De laatste jaren is de voeding veel verbeterd. D.V.P.: Wat is nu feitelijk «dwangarbeid»? L.V.H.: Dat bestaat al lang niet meer. De slechtste periode die ik meemaakte was de periode tussen '48 en '50.1 k zat hele dagen afge zonderd in een cel en mocht per dag slechts 20 minuten buiten om eens te verfrissen in -de leeuwen- kooi Er was was praktisch geen verwarming. Niet te verwonderen dat een mens dan reumatiek krijgt. Na '50 is er stilaan een heel ander regime gegroeid. Er komen dag bladen en men mag zich een radio of t.v. aanschaffen. Sinds twee jaar is het zelfs toegelaten te kor- responderen per cassette. Men is ook niet verplicht van te werken. Maar wie niet werkt krijgt ook geen enkele gunst. D.V.P.: Hoe verloopt zo een dag in de gevangenis? L.V.H.: Om 6 u wordt iedereen gewekt Om 6.15 u al volgt het ontbijt. Van 7 u tot 11.45 u. wordt er gewerkt in het atelier. Men kan kiezen lussen schrijnwerkerij, smidse, offset, kleurendruk, man denmakerij enz. Om 12 u. is er middagmaal. Van 13 u. tot 16 u. wordt weer gewerkt. Van 16 u. tot 17 u. mag gewandeld worden in de tuin. Om 17 u. is het avondmaal. Daarna is er nog mogelijkheid tot ontspanning kaartenbiljart en.z) tot 20 u. Daarna vliegt ie dereen terug achter slot. D.V.P.: Clara, wij staan vol be wondering voor U omdat ge na 31 jaar nog bereid zijn Leon als uw man te aanvaarden. Clara De Vos: Ik heb in mijn leven maar één liefde gekend. En wan neer ik gedurende jaren mijn man nier meer bezocht in de gevangenis dan was dit omdat ik tussen twee nooit prijs, vuren stond: de familie met verder moest leven en mijn nu gaf mijn bezoeken ook op om alle vertrouwen in het gerech loren had en zelf op bepaald "menten aan de zaak geen uitk zag. D.V.P.: Leon, wij hebben de indruk dat gij 15 jaar va leven verprutst hebt doe 1963 geen genadeschrift te len ondertekenen. Anders? gij al 15 jaar thuis geweest L.V.H.: Ik bleef steeds maai pen dat mijn onschuld had ku bewezen worden, maar er k niets van in huis. D.V.P.: Hoe zijt ge dan onl toch tot andere gedachten komen? L.V.H.: De. h. Ghislaii Bock, veehandelaar hier i buurt, bracht me terug in ka met Clara. Ook notaris Diei van Melsele heeft zich vooi ingezet. Samen met de adj direkteur van de gevangenis de situatie dan besproken hier zit ik nu. D.V.P.: Hoeveel hebt ge in leven aan advokaten betaal L.V.H.: Iets meer dan miljoen. D.V.P.; Kan een gevangene wat spaargeld samen krijg L.V.H.: Een gedetineerde dient gemiddeld 6.000 F maand. In uitzonderlijke gevi kun dit zelfs meer dan 10.01 per maand bedragen maar moet men al dag en nacht wet Nu is het allemaal veel verbe maar in 1948 verdienden W centiemen per uur en daar m hard voor gewerkt worden, dichtkleven van duizend omsh leverde ons destijds 1,8 fr. D.V.P.: Bestaat er ook een s verlofregeling voor gedetin den? L.V.H.: Wanneer één derdi straf uitgezeten is wordt oi drie maand een verlof van dri gen toegestaan. Met twijfel in het hart Wie het zware dossier van Huffel heeft uitgepluisd door grote twijfel overm Vooral wanneer men de bril van zijn eigen familieleden 1 en die dateren van jaren na proces. «Wij waren domme ei nauwde mensen», schreef moeder toen, «en op al die on vragingen hebben ze ons zo en moe gemaakt dat we het n< lottige «ja» uitspraken., geen betekende: Leon is sc fl dig). Gedurende zijn 30 jaar opslui heeft Leon Van Huffel steeds wensen gekoesterd: de vrijl zijn vrouw en eerherstelDe et twee wensen zijn nu toch al in vulling. Als we in zijn plaats ren, we zouden ons om die d wens niet meer bekommeren.

De Voorpost | 1979 | | pagina 16