P/ IJK IET K.A.J. manifest 1979 De Dolle Dinsdagklub Louis Van der Paal speelt zondagmiddag in En maar kappen ft UUJ MM lp1 IprrfiRV UUcV^i. Llviy Be redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. van zichzelf en van de ande ren» We leven in een gemeen schap dus hebben we RECH TEN en PLICHTEN. De overheid moet besturen naar best vermogen tot heil van de bevolking. De burger moet bereid zijn een bijdrage te leveren door zijn arbeid en zijn geldelijke steun. Maar ter- zelfdertijd moet wederzijdse kontrole mogelijk zijn. Een kontrole vereist kennis van za ken. «Voeling houden» met de bevolking is een noodzaak voor de bestuurslieden. Langs de andere kant moet de burger aandachtig zijn en de beslis singen van de overheid kritisch bekijken; goedkeuren of af breken mag alleen wanneer men de problemen grondig be keken heeft; anders blijft enkel de mogelijkheid van vertrou wen of wantrouwen. Hoe moeilijk het is tot een vrucht bare dialoog te komen blijkt nogal eens uit onze «Hea rings» (wat mankeert er eigen lijk aan onze Nederlandse term «hoorzittingen»?). Om voorgelicht te worden moet men leren luisteren langs beide kanten. Om elkaar te be naderen moet men begrip op brengen voor de verschillende standpunten, moet men de voor- en nadelen afwegen vanuit individueel en vanuit maatschappelijk standpunt. Dit moet in alle objektiviteit gebeuren. Hier komt op poli tiek vlak teveel het spel van bestuurspartijen en oppozitie naar voor. Het lijkt alsof men vanuit de oppozitie alleen maar wil afbreken en geen oog meer heeft voor pozitieve za ken. Deze psychologie beïn vloedt sterk de burger. Daarbij komen nog sympatieën en an- tipatieën die een waarde oordeel sterk kunnen vertroe belen. Gezond verstand alleen kan hier paal en perk stellen. Om tot een beslissing te komen moet tenslotte de moed opge bracht worden «te persoon lijke» oordelen op zij te stel len. De bestuursleden moeten meer bekommerd zijn om het algemeen nut dan om eigen elektorale kansen. De burger moet «rechtvaar dige» belastingen leren accep teren en kunnen afzien van «niet te verdedigen» betoela gingen. We leven immers in een ge meenschap met het geld van die gemeenschap. Inspraak moet dan ook gericht zijn niet alleen op eigen voordeel maar op het welzijn van al onze me demensen. Dr. Anny Dierick CONFRONTATIE De zondagvoormiddag vol gen vele TV-kijkers het fa meuze programma «con frontatie» en wie een kleu ren T.V. bezit zal het wel niet ontgaan zijn hoe tijdens deze debatten het aange zicht en ook soms de ideo logie van sommige politie kers van kleur kan veran deren. Confrontatie kent een grote kijkdichtheid, waaruit blijkt dat er voor dit soort spekta kel veel interesse is bij de bevolking. Het is dan ook niet te be grijpen dat men voor de ge meenteraadszittingen, zijnde de plaatselijke con frontatie, weinig of geen be langstelling heeft. Zelden ziet men meer dan een tien tal toeschouwers in de zaal...! behalve natuurlijk wanneer een of ander'raads lid enkele mensen heeft op getrommeld om naar de in terpellaties te komen luiste ren, zoals tijdens de laatste zitting over het slachthuis...! Een gemeenteraad kan langdradig zijn, soms wel saai, maar men kan er ook wat meemaken en zeker een en ander leren, zoals: «Hoe men verbrandt wat men heeft aanbeden», en hoe men naar iemands woorden moet luisteren maar niet naar zijn daden mag kij ken. Natuurlijk «daden» welke degenen die vroeger aan het roer stonden vertikt hebben te doen en nu aan de huidige bestuurders eens willen vertellen hoe het allemaal moet!! Ik denk hierbij aan de pre ken die geregeld door voormalig schepen van Fi nanciën worden gehouden over «besparingen» Zo hoorden wij onlangs met een emotioneel pleidooi een CVP raadslid pleiten voor een degelijke wegenuitrus ting met het oog op de vei ligheid op de weg, dit naar aanleiding van een dodelijk ongeval, en in een volgende raadszitting pleitte het zelfde raadslid voor het be houd van kasseistenen in de openbare wegen...! be- grijpe wie kan... men noemt dat «heet en koud» blazen, want iedereen weet dat een weg van kasseistenen bij zonder gevaarlijk is vooral bij vochtig weer...! Ook krijgen wij geregeld demonstraties van «platte demagogie» en daar kotst men weieens van, vanzelf sprekend komen dan de katten op de koord en breken discussies los waaruit men ook wat kan le ren. Om al die rènenen, meen ik dat de raadszittingen boei end en spectaculair genoeg zijn om wat meer aandacht te krijgen vanwege de be volking. Het besturen van een stad van 80.000 inwoners moet toch bij meer dan een tiental mensen belangstelling kunnen wekken. Ter informatie kan ik nog vermelden dat de raadszit tingen normaal elke woens dag van de maand plaats vinden in de feestzaal van het stadhuis. De zittingen zijn openbaar, er is wel rookverbod! EDGARD Hooghuys INSPRAAK! Inspraak is een vrij nieuw be grip dat slechts enkele tiental len jaren oud is. Inspraak bete kent medezeggingsschap: tus sen overheid en bevolking, tussen werkgever en werkne mer, tussen ouders, opvoeders en kinderen. Deze inspraak geldt voor kleine dagelijkse maar ook voor belangrijke problemen. Hoezeer wij allen ook inspraak'willen toch moe ten wij beseffen dat we daar weinig op voorbereid zijn. Het is natuurlijk niet moeilijk «zijn grieven» naar voor te brengen; hiervoor volstaat een kleine dozis moed. Belangrijker is wel «zijn grieven» naar waarde te leren schatten. Hier voor moet men zijn verant woordelijkheid tegenover de maatschappij bepalen en als grondidee stellen «het welzijn STADSAFVAL - VERWERKING De gespreksnamiddag ge organiseerd door het Con- taktcentrum Bedrijfsleven Onderwijs (C.B.O.)-Aalst rond het te ma «stadsafval- verwerking» op woensdag4 april is uitgegroeid tot een technische leerrijk werkstuk echter naar onze mening zonder veel politieke diep gang. Werden de verschil lende metodes van afval verwerking degelijk doorge licht en werden de voor ons arrondissement geplande oplossingen terdege verde digd, dan toch door de In- terkommunale als plan nenmaker en beheerder, dan werd slechts heel even de sluier gelicht over de grondiger problematiek in het kader van het bestaand systeem. Alleen dhr. Fla- ment (Antwerpen) roerde even dieper dan de opper vlakte door (weliswaar voorzichtig) te stellen dat «er overal zeer sterk ver schillende ekonomische be langen meespelen». Dit as- pekt werd dan verder nog aangeraakt met een vraag uit het publiek waarom niet eerder werd ingegaan te gen de oorzaken van de massale afval (de produ centen bv. er toe brengen bepaalde dingen niet te ma ken) dan tegen de gevol gen, vraag die door het ge- sprekspanel ongemerkt on der tafel werd geschoven. Bij de verschillende tech nisch knappe uiteenzettin gen wensen we hier toch enkele politieke bedenkin gen vast te knopen. Voor eerst menen wij dat het ganse probleem van de stadsafvalverwerking niet los kan gezien worden van het ekonomisch systeem waarin het kadert en dat ook daar door ae priveekapita- listen een geschikt terrein wordt gezocht voor winstbe jag. Wat dan leidt tot de pa- radoksale toestand dat zij die aan de oorzaak liggen van de massale afvalpro- duktie ook nog eens dik gaan verdienen aan het verwerken van hun eigen vuil. In deze kontekst is het duidelijk dat de enige juiste oplossing erin bestaat het kwaad in zijn oorzaken aan te pakken. Dan blijft het ver der ook tamelijk oppervlak kig en nutteloos steeds maar weer aan te dringen op een «mentaliteitsveran dering» bij de bevolking zo lang het voorbeeld niet van aan de top wordt gesteld. Oproepen om zo weinig mogelijk afval mee te ge ven, oproep gericht tot elke priveeverbruiker, zijn zin loos zolang de bevolking met massale en nutteloze en heel vaak onafbreekbare afval wordt overstelpt. Het is daar dat het kwaad in de wortel moet worden aange pakt en de macht en de wil lekeur moet worden aan banden gelegd. Zich hierbij wegstoppen achter het ar gument dat «dit een natio nale en zelfs internationale taak is» (zoals op de ge spreksnamiddag werd ge steld door Interkommunale-voorzitter A. Van den Bossche) is op de vlucht gegaan voor zijn eigen verantwoordelijkheid. Het is niet met dergelijke mentaliteit dat het probleem ten gronde zal worden be roerd en dat de oproepen tot burgerzin enig effekt zullen meebrengen. Het is trou wens eveneens vragen op roepend dat het ganse pro bleem van de stadsafval verwerking in ons arrondis sement in de handen wordt gelegd van een Interkom- munale die bijna totaal aan de demokratische kontrole ontsnapt. Wat in het verle den ook vaak aanleiding is geweest tot oeverloze ru zies. Jos De Geyter OPNIEUW NAAR DE STEMBUS Toten met5 mei a.s. kiezen ruim 1,2 miljoen arbeiders en bedienden hun syndikale afgevaardigden. De klas sieke krachtmeting van de drie vakbonden in hun vier jaarlijkse sociale kiesstrijd om de verdeling van de be- drijfsmandaten in onder nemingsraden en comités voor veiligheid en gezond heid. uit deze rangen zullen naar schatting 108.000 be schermde afgevaardigden worden verkozen die ver deeld worden over onge veer 3.200 Ondernemings raden en 6.300 comités voor veiligheid en gezond heid. Deze 1,2 miljoen «kiesge rechtigde» arbeiders en be dienden vormen in feite slechts een zeer opvallende minderheid. Het is nu ook weer zo dat slechts een 40 t.h. van de werknemers de kans krijgen hun afgevaar digden aan te duiden. Dit is te wijten aan het feit dat ondernemingsraden pas worden verkozen wanneer een bedrijf 100 of meer werknemers telt. De drempel voorde comités van veiligheid en gezond heid ligt veel lager; deze worden reeds samenge steld wanneer een bedrijf 20 man in dienst heeft. Wegens de steeds maar grotere rol die de vakbon den spelen in het politieke leven van ons land, over schrijdt het belang van de sociale verkiezingen in ruime mate de bedrijfsgren- zen. De uitslag is veeleer de weergave van een natio nale tendens dan wel van een beoordeling van een lo kale toestand in het bedrijfs leven. De programma's van de drie vakbonden zijn reeds geruime tijd gekend. Inzake het bedrijf in het algmeen zoeken de zgn «twee grote» vakbonden een veilige toekomst onder ofwel het beheer van de staat of onder het zelfbe heer van de werknemers. De liberale vakbond, het A.C.L.V.B. is echter voor stander van het klassieke patroon, het patroon dat ons land de welvaart heeft ge geven, nl. de privé- onderneming en een werk gever waar je vat op hebt. Het gemeenschapsgeld moet werkplaatsscheppend worden besteed en de strikte toepassing van de C.A.O.'s dienen borg te staan voor een stabiele be trekking. Verder opteert het A.C.L.V.B. voor een verla ging van de pensioenleeftijd om te komen tot een betere verdeling van de beschik bare arbeid. Inzake de Sociale Zeker heid verwerpt de liberale vakbond met klem iedere vorm'van sociale afbraak. Ons lans heeft immers, meer dan ooit, nood aan een verdere uitbouw van het sociale zekerheidsstel sel. Het is voor het A.C.L.V.B. de hoogste tijd dat de staats uitgaven doelmatiger aan gewend worden. Hierdoor kan de fiskaliteit binnen de draaglijke perken blijven. De aktieve bevolking- de draaischijf van onze eco nomie mag niet langer haar inspanningen ervaren als een straf! Tot 5 mei kan u medebe- slissen doch alleen met het A.C.L.V.B. bepaalt U uw toekomst zelf! Willy Van Renterghem Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Geachte Heren, Betreft: uw artikel «Gedaan met jarenlang geknoei» - verschenen in uw blad van vrijdag 6 april 1979, nr. 14 en getekend «Wilfried Lis- sens». In hogergenoemd artikel staat o.a. geschreven en wij citeren: «Mis liep het ook toen bijvoorbeeld bekend werd dat de Aalsterse groe pen Aalst niet meer moch ten verlaten. Waar dan ook met twee maten en twee gewichten werd gemeten, want gilles, Kamillekes, konden wel door de mazen van het net. Mogen wij van U vernemen waarheen en wanneer de Aalsterse Gilles, sinds hun heroprichting in 1971, bui ten Aalst hebben opgetre den????? Wij zouden graag hierop antwoord ontvangen van opsteller van het artikel. Wij maken er tevens ge bruik van in verband met de opgelegde bewegings vrijheid mee te delen dat de statuten van de Aalsterse gilles tot nog toe onder arti kel 6 vermelden: «de groe pering van de Aalsterse gil les alleen zal deelnemen aan kulturele-, folkloristi sche of karnavaleske mani festaties in de stad Aalst; dat deze groep zich slechts uitzonderlijk zal verplaatsen voor deelneming aan een belangrijke manifestatie in het buitenland.» Een eventuele afwijking voor deze stelregel is wel voorzien bij uitzonderlijke manifestaties, zoals bij voorbeeld een Wereld Ten toonstelling, een groots In ternationaal folklorefeest in ons land, of dergelijke. Als getrouwe lezer van uw weekblad, verzoeken de Aalsterse gilles U hen mee te delen waar en wanneer de gilles «door de mazen van het net zijn geslipt», samen met het verzoek deze brief in uw recht op antwoord te willen publice ren. Met onze beste en oprechte gillesg roeten, Namens de Aalsterse Gil les, De secretaris De Bruyn Rony De voorzitter De Stobbeleir Gustaaf De bron waarlangs ikf een vermeende vera sing van de Gilles hoogte werd gebracht]| ik niet gekontroleerdJ fout, en ik geef dit ookll der meer toe. Mijn eksljj aan de Gilles, waarrrT hoop dat de breuk hei is. Maar zelfs indien e erucht be toelating was gewees eren opn op «verplaatsing» te j n». wat volgens de statute jngen wij derdaad normaliter mag, zou hiervoor vanerd ons nentwege toch niet de r ste blaam op de Gilles ijn om c zijn gevallen. Wel opeen in tt weegschaal waar met r< maten en gewichten i tdoende ri gemeten. En daar gin dat een r toch om. Ik meer en meer r ook dat de rest van heliuweiijker kei niet gewraakt kan t den. Wie in Aalst zou d(»d te fiet- les trouwens een stro er herker weg willen leggen. Ik 2 en persoc niet. de wagen Wilfried Us rcl ons 8 mt geen i igen, dus in Genk op de Melberg gaat eind mei een groots drie- Doorlopend zijn er DOE- daags tentenkamp door waar 5000 jongens en meisjes stands rond de alternatieve nzaak» bekek ide voork omstanc telefoontje 053-21,3ferbeeld oi eetmaaltijden, ingang val, overnachtingen) 0| fr. Hoe inschrijven? DE SCHUUR VAN EN VOOR EREMBODE- GEM Op de gemeenteraad te Aalst hield raadslid Remi Van Vaerenbergh - oud schepen van Erembode- gem, een kalme, door te weinigen opgemerkte maar betekenisvolle interpellatie, met vragen over een zor genkind van vroeger, de sportschuur in oprichting te Erembodegem. Of de sportverenigingen en ook sommige culturele vereni gingen op deze infrastruk- tuur mogen rekenen, of een doordachte planning zal worden opgesteld voor ge bruik van de sporthal, of voorrang zal gegeven wor den aan groepssport boven de individuele sport, hoe veel de toegangsprijs zal bedragen enz. De primordiale aandacht van Remi Van Vaerenbergh voor Erembodegem is be grijpelijk. Is elk stedelijk raadsid na de fusie niet blij ven denken aan «zijn» ge meente? Het klare antwoord van de schepen maakte onder meer duidelijk dat alle be langstellenden zouden kunnen inschrijven, Toch wordt de Erembodegemse sportschuur zaf een Erem bodegemse aangelegen heid, met name de opvang van wat in Erembodegem leeft en werkt op sportge bied. Een fusiegemeente moet steeds zorg dragen voor spreiding van zijn sportieve en culturele infrastructuur (dus niet vervallen in de fout van Erpe-Mere waar vol gens planning al deze aktivi- teiten naar één punt zouden worden toegezogen) Zo bracht het schepencollege van Aalst een op eerste zicht ook al onbegrijpelijk dossier op de raad waar het de oprichting van een sportgebouw (of wat het ook moge wezen!) voorstelde op het einde van de Ro- zendreef te Aalst daar waar reeds aan het begin van deze straat de alom be kende sporthal met sportte- reinen bestaat. Een staaltje van planning en spreiding! Hoe geraakt het ganse grondgebied op die manier aan een evenwichtige voor ziening? Maar de nodige uitleg over de tweede sporthal aan de Rozendreef kon niet wor den verschaft want de schepen van openbare werken had de zaal toen reeds verlaten en kwam niet meer terug Het leek wel dat er nogal moeilijke punten op de agenda stonden. Op die manier is het gemakkelijk zich te 'onttrekken aan zijn verantwoordelijkheid zon der zich te bekommeren om de financiële verantwoor ding van de uitgaven van openbare werken. "We nemen het niet dat een schepen zijn zenuwen niet kan beheersen en met ge makkelijkheids overwegin gen weg blijft. Over afwezigheden ge sproken: tijdens de bespre king over de verhaalbelas- ting bleven de schepenen Roels, Blommaert, Monsieur De Neve gans de tijd af wezig. Alleen schepen De Maght had een verantwoord excuus voor haat afwezig heid. Het is goed dat ieder een de bezorgdheid van onze wethouders kent. GHIS WILLEMS (van 14 tot 25 jaar) op verwacht worden. De Vlaamse Katholieke Arbeiders Jeugd (K.A.J.) richt dit «Manifest '79» in, vooral voor de werkende, werkloze en produkten, hobbies, motor- uur, dag of avond, waa leutelen, film- en diavoor- thuis te bereiken ben stellingen rond allerlei te- technische- en beroepsschoolvolgende jeugd. Op ma's alsook tentoonstel donderdag 24 mei vertrekt men vanuit zowat alle lingsstands. Vlaamse stations naar Genk, waar men als allereerste het nieuwe station van Genk gaat openen en gebrui- VANUIAALST ken. vragen naar KAJ en van het naam en adres opgevejken. en op zigheid v; naar te la kan dit natuurlijk ook stou gemal telijk doen. Een tijdje e komt men je persoonlimtakten i schrijven en kan je WAT BIEDT DIT MANIFEST '79? Op donderdag 24 mei, rond 15 uur, zijn alle deelnemers welkom en belandt men met een tussen Walter De Buck en zijn Lochte Genteneirs en een aantal jeugdfanfa- res. ten welkomstpro gramma, een eetbedeling en omstreeks 18 uur: Jo met de Banjo en zijn discoshow op één podium, folk en jazzmuziek op een tweede en op het derde de (Nieuwe-Scene-minded) teatergroep Symptoom met het toneelstuk «als de vos de passie preekt». Om 20 uur start een internationaal solidariteitsfeest op het Centraal Podium. Verschil lende nationaliteitengroe- pen werken hier met zang, dans en muziek aan mee. Op vrijdag 25 mei zijn er om 10 uur 200 gespreksgroep- jes waarin men zich buigt over de konkrete situatie van de werkende, werkloze en studerende jongeren. Van 12 uur tot 15 uur heeft men tijdens het middageten een animatieprogramma met op de eerste plaats de wereldrekordpoging kar- toentekenen door BRAS SER Daarnaast voeren ook de «Mannen van den Dam» een toneelstuk op. Op het derde podium grijpt een amateursfestival plaats voor rockgroepen. Vanaf 15 uur tot 18 uur is er een in formatienamiddag over de situatie van de werkende jongeren in heel de wereld. Dit zal gebeuren via getui genissen, dia's en film. Om 18 uur is er een animatie programma tijdens het eten met Jo met de Banjo, Ed Kooyman, Leen Persijn en andere kleinkunstenaars. Ook Rob De Nijs wordt ver noemd. Als toemaatje is er een voetbalmatch waaraan bekende wielrenners, pop figuren, politiekers.....hun voetbalbeentje komen voorzetten, 's Avonds is er groots festival met een greep uit volgende gekon- takteerde namen: Tjens Couter, Big Bill Krakebaas, Johan Verminnen, R. van het Groenewoud, Bots, Dream Express, Champag ne, Snoepie, Teach Inn, Massada, Second Life, Golden Earring, Kayak, Gruppo Sportivo, Herman Brood, de Hollies. Op de slotdag wordt het do- kument Manifest '79 afge kondigd omtrent de situatie van de werkende, werkloze en studerende jongeren. Naast een oproep tot enga gement is er een slotmani festatie rond dat dokument. Het K.A.J.-Verbond Aalst, Sint-Jorisstraat 26, Aalst, zorgt er voor dat iedere ge ïnteresseerde van bij ons 9 uur tot 17 uur, op dir meer uitleg en infor 's. toen c krijgen. Op het fiets als verbondssekretariaat 11 had. wet terecht iedere werkdal ook meemaken. Men t Des middags is er aftocht kende de totale reisonkos- naar de eigen regionen. ten (twee treinticketten, 8 zelfs tot 18 uur. Ie dienaa ger. icht in 1( het «G eeuw ou twat ei e eerst h 1620 tc eede ving Jezi 1831 kt he liege d d ktivitei tusse 1831 k\ ene d zoals Kolleg unicipa overhe koll Op dinsdag 10 aprii had in het Groen Kruis de statutaire vergadering plaats van de Dol Dinsdagklub. Het doel van deze vereniging is eenvoudig het menselijk kontakt verstevigen. Kamiel De Brouwer-Huylebroek werd als voorzitter verkozen. Bob Van r Berghe, geen onbekende in verzamel- en karnavalmiddens werd sekretaris van de kli Met deze vrolijke Oilsjtenairs gaat de klub echt dolle dolle dinsdagen tegemoet Patrii Van Impe, klubversiaggever, deelde ons mede dat op de 100ste dag van het Jaar van ht Kind allerlei plannen werden gesmeed om de kinderen van Levensvreugde te helpet merk orts - Is men elders in Groot-Aalst met een «plant een boom aktie» bezig, te Erembodegem (@nS - een «kap een boom aktie» aan de gang. Een hele strook bos voor de Kluiskapel weri omgekapt (SJ) En dat met de hulp van drie komponisten. Van Louis Couperin staat de suite in a op het pro gramma. Een programmatisch stukje voor klavecim bel uiteraard. Van Jean-Philippe Rameau hoort U het 'Premier livre de clavecin', ook al dansmuziek, maar dan met een uitgesproken rococo opvatting. En tot slot de 'Cromatische Fantasie en Fuga' van Bach. Daar hoeft helemaal niets over verteld, het spreekt zo al voldoende voor zichzelf. u deze gt u on: 140 F i tien f )LG l dra u c t u om Blijf dus voor een keer niet op'de Grote Markt han gen, maar loop het bergje achter Sint-Martinuskerk af, en je komt zo de kapel van het Oud-Hospitaal öilloos binnen. Mocht U bevreesd zijn voor de zware noten (en U hebt echt ongelijk) geen nood, na het konsert' bent U uitgenodigd op een licht aperitief. De prijs hiervan is in de toegangsprijs inbegrepen. Tot zondagmorgen 11 uur. Kapel van het Oud-I Hospitaal. p c

De Voorpost | 1979 | | pagina 2