SOCIALE VERKIEZINGEN VOOR SYNDIKALE VERTEGENWOORDIGING IN DE ONDERNEMING I0GER D'HONDT 'OLGT MARTIN JUTSEBAUT OP sfc Treft veeartsenijschool schuld? LENTESALON STAAT NOG IN KINDERSCHOENEN ool/to§(g fli/m* Aan een kerkportaal... DE MEI HELPEN STEKEN IN VTI Een gelukkig initiatief Ko in begin deze week, meer bepaald 17 april tot 5 mei, gaan Ide privaatondernemingen de sociale verkiezingen door. verkiezingen krijgen het voorzetsel «sociaal» omdat alle rknemers en niet alleen de vakbondsleden gerechtigd zeker niet verplicht) zijn hun vertegen- •digers in de overlegorganen van de bedrijven te friezen. Zij verkiezen in de ondernemingen, omdat enkel j als representatief erkende vakbonden kandidaten Innen voordragen. Dat zijn dus ABVV, ACLVB en ACV. kor deze vakbonden gaat het dus om een telling van de Inhang. gen van de komitees voor veiligheid en gezondheid werd de verplichting uitge breid tot bedrijven die 50 werknemers tellen. Elke vakbond heeft natuur lijk zijn eigen programma. Maar elke vereniging streeft 885 onderneming meer dan natuurlijk een zo ruim moge- jthet geval was in 1975. Dat lijke tewerkstelling na, vooral in deze tijd van werkloosheidsproblemen. Doch elke vakvereniging heeft zijn sterk ideologisch streefbeeld in verband met Iciale verkiezingen worden Ide vier jaar gehouden en r kunnen 1,13 miljoen rknemers van hun recht •uik maken. Dit is zowat k derde van de beroeps- Irolking en dit zal gebeuren [3.240 bedrijven. Dit is in tiet gevolg van de uitbrei- Pg van de ondernemings- 1 van bedrijven van 150 rknemers naar 100 werk- Iners. Voor de verkiezin- de medezeggenschap van de arbeiders in de ondernemin gen. Het ACV neigt vooral naar het medebeheer. Voor het ACLVB is dit een participatie met gelijkbe rechtiging van de produktie- faktoren Arbeid en Kapitaal. Bij het ABVV streeft men absoluut naar arbeiders- kontrole, dus de meest ver gaande vorm van medezeg genschap in de onderne ming. De nationale lijstnummers De uitslagen worden wel nationaal gemeten en dit geeft voor het verleden een vrij zelfde beeld. Er is namelijk zowel in de onder nemingsraad als in het komitee voor veiligheid en gezondheid een dalende trend voor het ABVV en een stijgende lijn voor de kriste lijke vakbonden. De liberale ACLVB vormt een minder heidsgroep. De vooruitgang van het AVC wordt op verschillende wijzen ver zien er deze maarl als volgt klaard: er is de goed geor- uit: ACV 1 ACLVB 2 ABVV 3 ganiseerde dienstverlening, aldus ingewijden. Maar er is ook de trek van de bedienden naar de kristelijke vakbond. Jonge arbeiders voelen zich meer thuis bij de socialisti sche ABVV. Maar ook in het «Rode Wallonië» verliest rastatalen kiezen hun syn- deze vakbond van zijn aan- dikale adviesraden niet meer hang. In 1954 hadden zij drie sinds 1959. De minister van vierde van de zetels, in 75 nog het Openbaar Ambt vaar- slechts twee derde. Er is digde voor hen een speciaal dus zeker een verschil tussen koninklijk besluit uit in de Vlaamse en Waalse syn- j%3, met een speciale rege- dikale situatie. In 1975 was Jing jn het achterhoofd die er dus voor woordiging had nog steeds wacht op de dan de socialistische. De uitvoeringsbesluiten, sociale verkiezingen blijven Deze maal worden de verkie- evenwel hun belang op het zjngen geboykot door de ondernemingsniveau alleen kaderleden uit de privaat behouden. Nationaal bete- ondernemingen, aangesloten kenen ze niet veel. De bij de Nationale Konfedera- machtsposities blijven daar tie van het Kaderpersoneel gebaseerd op het ledenaan- en omdat zij niet erkend tal: 1.3 voor de kristelijke, worden als sociale gespreks- voor de socialistische 1,1 partner, miljoen en zowat 200.000 voor de kleine liberale vak bond. De 800.000 ambtenaren uit overheidsdiensten en pa- Wij komen in volgende edities nog terug op deze verkiezingen uiteraard. MOND.G. in In 11 tor h. in 1974 is Martin Hutsebaut politiek sekretaris de Aalsterse BSP, taak die niet te onderschat- het administratief werk, en de politieke aktlvi- Iten. Elke week-end is er praktisch wel iets te en en elke week zijn er vast en zeker een drietal „dpnden dat de politieke sekretaris ergens wordt ril fwacht. Er zijn de betrekkingen met het plaatse- bestuur, met de federatie, met de onderafdelin- n. Er zijn de topvergaderingen met het kollege en is het verzorgen van het weekblad «Voor Allen» Hhet bezorgen van artikels aan de plaatselijke He taken heeft Martin Duitser direkteur werd en Itsebaut, naar het zeg- ikzelf werd aangesteld w p van insiders, met tot adjunkt van die direk- io vervuld. teur. Ik heb dan ook mijn If tewerkgesteld in de plaatselijke bestuurs- isepfdstad bij het Euro- funktie teruggegeven ivifis Vakbondssyndikaat maar blijf aktief als par- um deze taak steeds tijlid, evenwel nu op een •er van zijn tijd in be- ander echelon». Wat zo links en rechts kon uitgestrooid zijn noemt Martin gewoon roddel die hem niet raakt. Raken zou het hem wel als het moest komen uit zijn eigen par- tij, de BSP. Het weggaan jjaire problemen als- als politiek sekretaris De heer Van Hooff, eigenaar van het gewonde dier stelt zich ernstige vragen over de goede behandeling van zijn dier tijdens het vijf weken lange verblijf in boven vermelde inrichting. Isabel was schijnbaar een gezond dier toen de heer Van Hooff ze verleden jaar november op de jaarmarkt van St. Lievens - Houtem kocht, maar na een aantal weken begon het dier fel te vermageren en op een morgen half februari bracht zij een doodge boren veulen ter wereld. Zij was dus reeds drachtig bij de aankoop op de jaar markt. Er kwam geen verbe tering in haar gezondheids toestand en de bijgeroe pen veearts kon de oorzaak niet achterhalen en gaf na enkele konsultatie's de be zitter van Isabel de raad het er een verbetering was en en zelfs totaal niet te gelo- dat men het dier binnenkort ven uitleg gezien het groot zou thuisbrengen. De eige- aantal ernstige wonden. De naar vond dat het toch wat heer Van Hooff nam het lang duurde eer men zijn arme dier mee naar huis en dier afleverde en besloot gaf het goed eten en ver- zelf naar Gent te rijden. Hij zorging, wat trouwens zijn was zeer verbolgen bij de gewoonte is. Hij is een die- aanblik van zijn ezeltje, renvriend en zijn andere Over het ganse lijf bevon- dieren, een pony en nog den zich erge wonden, aan een ezeltje, lopen er dan poten, flanken en zelfs op ook prima verzorgd bij in haar kop. Vjlgens de aan- een grote wei met ruim- wezige verplegers bracht schoots eten en drinken. Na Isabel zichzelf de wonden een tweetal weken was er toe door te proberen recht te reeds een duidelijke verbe- Wanneer geïnformeerd komen uit liggende toe- tering. De wonden begon- werd naar haar gezond- stand, waarvoor ze te zwak nen te genezen en het dier dier in een gespecialiseerde inrichting te laten onder zoeken. Ze werd dan over gebracht naar de Gentse veeartsenschool waar ze een vijftal weken verbleef. heidstoestand, zei men dat was. Een onwaarschijnlijke cslUi vooral dan met de lekjropese verkiezingen Dr de boeg. Vaak was tot na 19u. te Brussel trkzaam o.a. aan een dejl van het Europees Hg ram ma waarvan hij '•'j'ekonomische en mo- jaire problemen als- Ie de préambule voor van de BSP betreurt Jan Uit een aantal gesprekken met exposanten van het eerste Aalsters Lentesalon, blijkt dat deze eerste vakantiebeurs op kommercieel vlak een meevaller geworden is. Het aantal bezoekers lag vooral op de zaterdagen en zondagen hoog, wat een positieve weerslag gehad heeft op de verkoopcijfers. i rekening nam. Aller- aktiviteiten die de bui- ^hstaander niet zo maar ek| maar die in elk geval iaJr veel tijd en studie lgfisen. ic jb zeker ogenblik staat 5 voor de keuze», zeg- ons Martin, «en kie- is vaak niet makke- Beide taken samen ondoenlijk zwaar, pijn in het hart heb lan voor de Europese Van der Veken ten zeer ste want zijn aktiviteit werd en wordt steeds door de partij-instanties naar waarde geschat. «Op weinige BSP-mani- festaties zal Martin ont breken zo hem enigszins tijd rest», verzekert ons de partijvoorzitter. «Al de rest is gewoon larie!» Als politiek sekretaris wordt Martin opgevolgd door Roger D'Hondt, k geopteerd'-'temeer laureaat van de Schu- uit drie kandidaten manprijs. LH normaal voor een jaar beurs waar de bezoekers met hun ingangskaart heel wat attrakties (zelfs internationale) kunnen bekijken, maar voor het Lentesalon zou deze in- Toch zijn de meesten het erover eens dat er een aantal belangrijke wijzi gingen dienen aange bracht te wordén aan de organisatie. Aldus wordt benadrukt dat de naam «Lentekontakt» de mas sa niet in dergelijke mate aanspreekt als het woor. of zelfs afgeschaft «Vakantiesalon». In de worden, toekomst zou bij het voe- Een ander probleem ren van publiciteit meer waarmee men gekon- op het karakter van het fronteerd werd was de salon dienen gewezen te openingsuren. De ope- worden. In dit verband ningsuren in de voormid- ten zou organiseren, die verband houden met va kantie en vrije tijd zoals volksdansen, sportma nifestaties, toeristische voordrachten en films, die meteen ook bijko mend publiek zouden aantrekken. Deze aktivi teiten zouden gerust kunnen georganiseerd worden in de deze zaal, die nu gedurende gans het salon leeg stond. Waar men ook minder gangprijs in de toekomst gelükkig mee was, is het zeker dienen te verlagen aandenken dat de orga- had weer een goede eet lust. Door een buurvrouw verwittigd kwamen twee he ren van de dierenbescher ming een kijkje nemen, bei den zeggen dat het on waarschijnlijk en zelfs totaal onmogelijk is dat zulke erge wonden toegebracht wer den zoals ze op de veeart senijschool beweren, er wordt dan ook overwogen klacht in te dienen door de dierenbescherming. In de school werd verleden week aan de pers medegedeeld dat het dier aan lipemie lijdt, dit is een vetafzetting in het bloed. De eigenaar vraagt zich af waarom hij geen en kele uitleg of attest kreeg. Hoofdzaak is natuurlijk dat het dier het nu veel beter maakt, alhoewel er nog steeds duidelijke sporen overblijven van de ver schrikkelijke wonden. Men kan zich echter ernstig af vragen of er geen grondig onderzoek nodig is. M.S. laiatond, waarvan de Ita- 9.in zich terugtrok en de irige week vond onze fotograaf deze doos lege wijn issen aan een kerkportaal te Aalst. Is het een sluik- l a Drier? Een anonime alkoholikus? Of zette de pastoor a" n leeggoed buiten? was men trouwens van oordeel dat de publiciteit in de toekomst nog meer kan opgevoerd worden. Iemand stelde in dit ver band de vraag of men geen reklamepaneel zou kunnen meedragen in de karnavalstoet, die korte tijd voor het Lentesalon zijn rondgang maakt in de stad, en die heelwat potentiële bezoekers van de Lentebeurs zou kun nen bereiken. Anderzijds stellen vele handelaars zich de vraag waarom men een ingang- prijs van 30 fr. diende te betalen. Men vond dit vindt men nutteloos, gezien bijna niemand op dat ogenblik de beurs bezocht, en ook de slui ting om 11 uur 's avonds is totaal overbodig. «Wie komt nu nog een Lente salon bezoeken om 22 uur?» is een vraag, die door vele exposanten ge steld werd. Er werd dan ook gesuggereerd dat het salon dezelfde ope ningsuren zou krijgen als de Jaarbeurs, met name van 15u. tot 21 u. Sommige exposanten dringen er ook op aan dat men in de komende jaren een aantal aktivitei- nisatoren aan de deelne mers overhandigden. Het ging met name over een reproduktie van de kerk van Baardegem. Een identieke reproduk tie was reeds verleden jaar overhandigd aan de deelnemers van de Jaar beurs. «Als het zo voort gaat, kunnen wij ons sa lon behangen met de kerk van Baardegem» zei ons Iemand. Wie alleszins op een groot sukses zal kunnen buigen, zijn de Aalsterse Gilles, die instonden voor het openhouden van het kafé en buffet achter aan de zaal. Hoe kan het ook anders, als men alle dagen kan rekenen een aantal vaste klanten studiën voor «technisch in- van het stedelijk feestko- genieur in de Openbare mitee. Werken- Nog maar pas had men in het nieuwsbericht melding gemaakt van een terreuraktie op Zaventem, of aan de Rijkswachtkazerne aan de Denderstraat hoorde men een enorme knal. Rijkswachters holden naar buiten en moes ten tot hun ontsteltenis vaststellen dat de lichtreklame «Rijkswacht» naar beneden was gekomen. Nu zitten ze daar in de Denderstraat met een geschonden facade. Aalst zendt zijn zonen en dochter uit. Momenteel stelt Anne-Marie Van Hoorick tentoon in de Antwerpse galerij Estro Armonico. Men kan haar werk er tot 15 mei bezichti gen. Ondertussen loodste toneelregisseur Roger De Wilde een jonge Aalsterse toneelspeler naar de Brugse Korrekel der. Jo Vandenbrulle speelt er samen met Cecile Rigolle en Pierre Boudens een éénakter van René de Obaldia, «Edouard en Agrippine». Deze produktie loopt tot 19 mei. Dinsdag 17 april om 7 uur. De Capucienenlaan wordt verkeersvrij gemaakt Wie van Gent komt moet via de Boudewijnlaan het centrum trachten te bereiken. Een chaos van je welste rond 8 uur. 's Namiddags werd het verkeersteken vervangen door een bord «Plaatselijk verkeer». Van planning gesproken. Plots grote protesten op diverse stadhuisdiensten. De bomen aan het zwem bad worden gewoon aan de grond afgezaagd. Een kleine oorlog speelt zich af tussen de ministeriële en stadhuis- diensten. Van overleg of koördinatie heeft de overheid toch geen kaas gegeten. De koorleden van Cantate Domino zijn op reis naar Co lumbia. Ze nemen deel aan een religieus muziekfestival. Vorige week zat op het bankje van de korrektionele rechtbank van Dendermonde een politiekommissaris uit Vorst en twee van zijn vrienden. Eind juli van vorig jaar hadden ze in een restaurant aan de Molendries nogal wat heibel gemaakt Dronkenschap, weerspannigheid, en slagen werd hen aangewreven. Daar de kommissaris een spijskaart op zak had gestoken werd hij ook van diefstal beticht maar vrijgesproken door de rechtbank. Voor de andere feiten kreeg hij opschorting van de straf voor een termijn van 3 jaar. Zijn 2 vrienden kregen voorwaar delijke geldboetes. De inwoners uit de deelgemeenten van Groot-Aalst bewe ren dat Aalst een mooie erfenis kreeg bij de fusie van 1 januari 1977. Onze schepen van financiën, Gaston Van den Eede, denkt er anders over. Hij gaf een paar cijfers vrij. Erembodegem had 47 miljoen in kassa bij de fusie maar ook een schuld van 161 miljoen. Moorsel vulde de stadskas op met 4 miljoen maar men moest ook een schuldenlast van 79 miljoen noteren. Baar degem had nog 3.338.760 F in de safe en voor 22.733.640 F schuld. Herdersem had een kleine 2 miljoen opgepot maar moest nog 41.494.168 F betalen. Meldert was pre cies zuiniger: had men maar 4.325.087 F op zijn aktief, de schuld liep niet zo hoog op, 14.042.766 F. Nieuwerkerken, was ook spaarzaam geweest, men vond nog 12 miljoen in de lade en men kreeg een schuldenlast van 40.440.613 F. Gijzegem zorgde voor een grotere put, 3,7 miljoen werd ontvangen maar 79.513.206 F moest nog betaald worden. Tenslotte hebben we nog Hofstade, een schoolvoorbeeld van een gemeente. 12.653.705 F werd naar Aalst overge heveld en men had slechts een schuldenlast van 15.126.117 F. Kort samengevat: de 8 deelgemeenten brachteruin totaal 89 043.081 F in de stadskas. Maar men maakte voor 453.184.210 F schulden. Zo'n erfenis zou je als privépersoon weigeren, maar een stad kan dat niet. Zielig niet? De H. Hartparochie heeft een nieuwe pastoor. E.H. Ri chard Haers, vroeger medepastoor te Machelen. Wist je dat er in Aalst 132 politiemensen tewerk zijn ge steld, 52 brandweermannen, 365 administratieve mede werkers, 233 mensen vinden werk in het onderwijs. Resten nog zo'n 796 werklieden. Totaal zijn er dus 1 578 mensen tewerkgesteld door het stadsbestuur. Ook het 0.C M.W. telt heel wat werknemers. 687 mensen vinden daar hun broodwinning. Tijdens het paasweekeind hadden heel wat ongevallen plaats. Niet allen op de E5 werden ter hoogte van Aalst en Erpe-Mere kettingsbotsingen genoteerd. Ook de bin nenstad eiste zijn gewonden. Volgens gegevens van rijkswacht en politie zouden zo'n 20 mensen gewond zijn geraakt bij diverse verkeersongevallen. Roel Van de Plas Het zal dit jaar 25 jaar geleden zijn dat de eerste gedi plomeerden van de afdeling bouwbedrijf-openbare werken, niveau hoger sekundair technische school, in het Vrij Technisch Instituut te Aalst, promoveerden. Voordien waren er reeds Doch de nood aan de ge- enkele voorlopers geweest die de weg hadden voorbe reid voor deze nieuwe op leidingsvorm in de bouwnij verheid. De nieuwe afdeling kende van in den beginne een groot sukses temeer daar ze weldra gevolgd werd °P door de inrichting van de VEHE scher wijze aansloot. schoolde krachten voor de belangrijkste en uitgebreide bouwwereld was groot en de aanvragen naar een gro tere verscheidenheid in de bouwopleidingen steeds dringender. Dank zij de on baatzuchtige en niet afla tende inzet van meerdere leerkrachten gesteund door een begrijpende direktie en raad van beheer konden waarop ze logi- volgende afdelingen nog worden opgericht: op 1.9.1967 de lager se- kundaire beroepsschool bouw op 1.9.1971 de hoger se- kundaire beroepsschool bouw op 1.9.1972 de hoger se- kundaire technische afde ling «bouwkundig tekenen» op 1.9.1978 de afdeling bouwplaatstechnologie. Keizershallen werden tientallen boompjes geplant Het plantsoentje voor het Erembodegems station werd ook opgefrist (SJ) Wie zijn ogen de kost geeft heeft gemerkt dat er de laatste weken heel wat boompjes werden aangeplant De aktie werd door de stadskrant Vies Oilsjt gelanceerd en het stadsbestuur nam het initiatief over. Achter de hoger technisch onderwijs van het korte type Daarnaast is er een gelijk aardige reeks opleidingen in het avondonderwijs. Nog andere afdelingen of uitbreiding van afdelingen werden in het vooruitzicht gesteld, zodra de «remwet» voor het oprichten van nieuwe afdelingen zal wor den opgeheven. Om deze rijke waaier van opleidingen voor de bouw nijverheid extra in het dag licht te stellen wordt op 4 mei a.s. hieraan een studie namiddag gewijd. Op 5 mei zal het grote pu bliek de jaarlijkse info-dag kunnen bezoeken die dit jaar als motto heeft: «Bouwen is leven». Het bouwvak, een beroep met toekomst, bouw uw toe komst op het bouwvak. Dit alles wordt omkaderd door schoolse en buiten schoolse aktiviteiten een tekenwedstrijd voor de jeugd «steken van de mei» aan het nieuwe gebouw voor de bouwopleidingen, leerlingen aan het werk. ten toonstellingen, planten van de meiboom, volksdans, demonstraties met bouw- machines, moderne bekis tingstechnieken. enz... Dit alles kunt u zien en bele- ven.op zaterdag 5 mei 1979 uur tot 12 uur en van öür tot 18 uur in het Vrij Technisch Instituut te Aalst, Vakschoolstraat. St. Anna- laan en Asserendries De officiële opening van de info-dag zal geschieden door burgemeester L D'haeseleer De twee dui zend tweehonderd en dertig leerlingen van het V.T.I - Aalst verwachten ook uw bezoek.

De Voorpost | 1979 | | pagina 5