e traag? Ja, maar!!! De «bebouwde kom» en haar konsekwenties OXFAM WERELDWINKEL WIL ER IETS AAN DOEN 4de Herdersemse paasbeurs weer meevaller WANDELPAD 0SBR0EK OPGEKUISD ROOFDIEREN IN PARK TE AALST het linnen doek bezinningsdag (BG Aalst-stad maar sluikstorten 'ue voorpost - ia/a - a Niets is zo vervelend als iets goed te willen doen en in handen en voeten gebonden te liggen», zegt ons chepen Jan De Neve die zijn teleurstelling qua traag- m^eid in de realisaties niet onder stoelen of banken D#eekt. He r is allereerst de admini- ratieve rompslomp. Dat administratieve molen ig maalt weet nu stilaan iel iedereen. Dat, naar ook ls!tiepen Hooghuys ver ing aarde, een voorstel 26 To wegingen te maken heeft ieid alvorens tot realisatie over te kunnen gaan, is wel be droevend. Gedésillusioneerd door al deze administratieve moei lijkheden somt schepen De Neve, in antwoord op Pol De Paepe die het vooral op de trage gang van zaken gemunt had, zo ongeveer de bestuurlijke gang van een projekt op. Een projekt dan waaraan geen moeilijkhe den zijn verbonden want als die er ook nog zijn dan wordt het nog een heel andere kanwei. Is de beslissing in het Kol lege genomen en heeft de Gemeenteraad zijn goed keuring eraan gehecht dan gaat het ontwerp en goed keuring naar de hogere overheid. Dat duurt wel een paar maanden eer er iets te rugkomt. Na de princieps beslissing worden ontwer pers aangesteld zo het niet met de eigen technische dienst kan gebeuren. De aanstelling van die ontwer pers moet eveneens wor den goedgekeurd. Na een drietal maanden is er kans dat het voorontwerp terug komt ter goedkeuring op de gemeenteraad. Deze gaat dan weer naar de hogere overheid en er komt een de finitief ontwerp waaraan de gemeenteraad weer zijn goedkeuring moet hechten. Voor een principiële belofte van toelage is er weer en kele maanden te wachten en dan kan aan aanbeste ding worden gedacht. Ko men er toelagen bij te pas dan wordt ook Brussel inge schakeld en is het wachten geblazen tot de minister een vaste belofte van toelage geeft, iets wat dan wel kan te maken hebben met de simpatie voor een bepaalde gemeente of voor haar be stuur. Na die vaste belofte kan een lening worden aangevraagd met de nodige goedkeurin gen waarna bevel tot aan vang der werken kan wor den gegeven. Bij deze slakkengang heb ben we opzettelijk om U niet te vervelen, nog enkele stappen overgeslagen zo dat u enig inzeg krijgt hoe lang het gaat duren eer er eigenlijk voor de buitenwe reld iets zichtbaar gebeurt. Voeg dan daarbij zegt de schepen, het moedwillig la ten liggen van dossiers door mensen die het bestuur niet gunstig gezind zijn, wat eveneens zeer'enerverend kan werken. En als men dan daarenbo ven ook nog moeilijkheden heeft bij de basis, in de ei gen gemeente zelf, waar sommige lieden eerst iets vragen en er daarna tegen protesteren dan wordt eer der een ontgoochelende ak- tiviteit waarbij men wel eens de moed zou verliezen. «En dan maar komen aan draven dat het te traag gaat», zegt Jan De Neve. Staan de beste stuurlui nog altijd aan de wal? LH erifitte rechthoekige borden werden de laatste periode owat overal aangebracht, soms tot verwondering van et de wegkode minder vertrouwden. Die dachten al il eens dat deze borden begin of einde van het ondgebied van een deelgemeente aanduidden, ttefcze borden omlijnen en bakenen gewoon de be- ujwde kommen af. ■•Hut heeft echter konsekwenties voor de weggebrui- at is een «bouwde kom»? Dmenteel zijn er orten bebouwde en: twee kom- gebieden waarvan de ivalswegen aangeduid ok i met verkeersborden fi- ur F 1witte rechthoekige >pr rden met in zwarte letters n e naam van de gemeente deelgemeente en iarvan de UITvalswegen rden hebben figuur 3, de zelfde borden als F 1 doch met een rode schuine streep. b. zijn ook bebouwde kommen elke groep wonin gen langs de openbare weg gelegen die het uitzicht hebben van een straat. Vanaf de eerstkomende jaarwende worden deze laatste niet meer als be bouwde kom aangezien en resteert enkel de eerste soort. Toegelaten snelheid? Principieel mag in een be bouwde kom de 60 km/h niet worden overschreden. Zo dan toch hogere snelhe den toegelaten zijn of snel heidsbeperkingen onder de 60 km/h van kracht zijn moet de maximum toegelaten snelheid door verkeersbor den Figuur C 43 worden aangegeven. Wat met parkeren en stilstaan? Is het stilstaand of gepar keerd rijtuig opgesteld op de rijweg dan moet het zijn rechts in de rijrichting. Inge val echter van éénrichtings verkeer mag zowel langs de ene als langs de andere zijde worden geparkeerd of stilgestaan. Staat het voertuig buiten de rijbaan dan moet dit gebeu ren op een geiijkgrondse berm. Wordt deze berm ook door voetgangers gebruikt dan dient een begaanbare strook van minimaal één meter worden vrijgehou den. Is deze berm evenwel niet breed genoeg hiervoor dan moet het voertuig ge deeltelijk op de berm en ge deeltelijk op de rijweg wor den opgesteld. Stilstaan en/of parkeren blijft alleszins verboden op trottoirs, op verhoogde ber men (behoudens andere 'plaatselijke reglementering) en verder op elke plaats waar duidelijk gevaar wordt verwekt of hinder voor an dere weggebruikers. En wat buiten de bebouwde kom? Elk stilstaand of geparkeerd voertuig moet worden op gesteld op om het even welke berm. Dus op ver hoogde of op geiijkgrondse. Is dergelijke berm er niet dan dient het voertuig uiter aard op de rijweg zelf te worden geplaatst. Wanneer een voertuig ge heel of gedeeltelijk op de rijweg staat moet dit gebeu ren zo ver mogelijk van de as van de rijbaan en even wijdig met de rand van die rijbaan tenzij bizondere plaatsaanleg die wordt aangeduid met verkeers borden of wegmarkeringen. Tenslotte dient dit alleszins te gebeuren in één enkele file. Verkeerd parkeren is vaak de oorzaak van allerlei verkeersongevallen en stelt uw voertuig aan risi- ko's bloot. LH Dit klinkt ongelooflijk, maar toch is het zo. De plant soendienst van de stad heeft zich dit jaar bijzonder ingespannen om in het stadspark nieuwe aanplan tingen te doen, zowel jonge boompjes als planten en bloemen. Maar de helft ervan is al weggeroofd door roofdieren op twee poten. Aan het begin van de spiegelvijver, bijvoorbeeld, werden twee ceders geplant. Eén ervan heeft er nauwelijks één dag gestaan. Zulke praktijken zijn gewoon smerig. Een strengere kontrole zal hiervan het gevolg moeten zijn. W.L. Cinema Feestpaleis - Zaal 1 In zaal 1 van cinema Feestpaleis deze week een oorlogsfilm «Go tell the Spartans», een film van Ted Post met in de voornaamste rollen Burt Lancaster, Craig Wasson en Marc Singer. 1965, voor de Amerikanen is Vietnam nog geen doorn in hun voet. Het is slechts een ver land waar zich enkele Amerikaanse militaire advizeurs bevin den, in feite twaalf duizend, die de Zuid Vietnamezen advies geven. Het vooruitzicht van een komend kon- flikt neemt evenwel de geesten in beslag en vindt zelfs een weerklank in de verkiezingskampagnes van Lydon B. Johnson en Barry Goldwater. Te Pe- nang krijgt majoor Asa Barker versterking uit de Sta tes; de jonge rekruut Courcey, Oleonowski, een vete raan uit Korea, en luitenant Hamilton, een naïef pa triot boordevol humanitaire ideëen. Barker kreeg or dereen detachement Vietnamezen met enkele Ame rikaanse advizeurs naar Muc Wa te zenden. De plaats is erg kalm maar de Fransen leden er een van hun zwaarste nederlagen en Barker vreest de gevol gen van dit onverwacht initiatief. Bevel is echter be vel. Cinema Feestpaleis - Zaal 2 In zaal 2 van cinema Feestpaleis een andere Viet nam - film die inhoudelijk dan toch interessanter is dan deze in zaal 1 «Coming Home», de Oscar - winnaar van Al Ashby met Jane Fonda en Jon Voight in de hoofdrollen. Deze twee akteurs kregen elk een oscar voor de beste akteursprestatie. 1968, al vier jaar lang zijn de Verenigde staten in oorlog met Vietnam en dit konflikt begint de opinie in het land te verdelen. Het zijn echter alleen de man nen die diep geschokt en voor altijd verminkt terug kwamen van het front, die dit Vooral aanvoelen. Coming Home'toont hoe een jonge Californische officiersvrouw door haar kontakten met de 'vetera nen' h£t ware gelaat van de oorlog leert kennen en zijn afschuwelijkheid in het dagelijkse bestaan leert aanvaarden De film illustreert ook de psychologi sche en sociale evolutie van twee soldaten; de ene (Jon Voight) overwint zijn beproevingen en leert an deren begrijpen terwijl de andere (Bruce Dern) wei gert zich aan te passen en zichzelf vernietigd. De idee voor deze film dagtekent uit de tweede helft van de jaren 70, dus heel wat nadat de USA zich uit Vietnam had teruggetrokken. Hij is het gevolg van een nauwe samenwerking tussen Al Ashby. Jane Fonda en de gewraakte scenarist Waldo Salt. De film geeft een duidelijk beeld van de atmosfeer die heerst in de USA op dit kritisch ogenblik van dit stukje ge schiedenis. De film laat, zonder het te tonen, de hevigheid van de gevechten aanvoelen en geeft op intimistische wijze uitdrukking aan de noodzakelijke behoefte aan verzoening. Cinema Palace - Benedenzaal In de benedenzaal van cinema Palace een verlen ging, «Odds and evens», de Twee Malle Gokkers, zijnde.Terence Hill en Bud Spencer. Cinema Palace - Studio In de studio van de Palace een vervolgfilm in de ondertussen reeds bekend (of berucht) geworden Emanuelle-reeks. Ditmaal is het de film «Emanuelle reist rond de wereld». In San Francisco ontmoet Emanuelle (Laura Gem- ser) de beroemde fotograaf - reporter Cora (Karin Schubert) die een reportage wil maken over een heet hangijzer: het geweld op de vrouwen. Een interessant onderwerp: geweld op de vrouwen en handel in blanke slavinnen, een onderwerp echter dat door de sensatiezucht van de filmmakers deze tematiek volledig verkracht. Een film: kinderen niet toegelaten. Marcelinoklub - 14u - 22 april - Kapucijnenkloos ter Op zondag 22 april, om 14u is het terug verzamelen geblazen voor de jeugd in de Marcelinoklub. Dit voor de ontspanningsfilm «Leve de vrijheid» een film waarin de vier Chariots, het gekke Franse viertal, hun kuren nogmaals ten beste geeft. Einde van de voor stelling rond 16u30. Inkom 40 fr. Jeugdhuis Terlinden - 20 - 22 april Op zondag 22 april, om 20u, na een korte inleiding, wordt in de jeugdklub Terlinden de filmkomedie van Peter Bogdanovich «What's up doe», vertoont Jeugdklub Tanu - 19u - 22 april - Ijzerenwegstraat 1 Op zondag 22 april ek. vertoont de jeugdklub Tanu in hun jeugdhuis aan de Ijzerenwegstraat nr 1 te Aalst de film «The Good, the Bad and the Ugly», een western van Sergio Leone met in hoofdrollen Clint Eastwood, Lee Van Cleef en Eli Wallach Drie avonturiers gaan op zoek naar een verborgen schat. Om het alleenrecht hierop te bekomen zullen' zij mekaar het leven zuur maken. Dit brengt een aantal gekende westernafrekeningen met zich mee. Aanvang van deze voorstelling om 19u stipt. De wereldwinkel zoekt ook te Aalst verder naar een alternatief voor uitbuiting en verdere verarming van arbeiders en boeren in de landen van de derde wereld. De mensen van Oxfam, al len vrijwilligers uit alle be volkingsklassen, die zich in de Burchtstraat 20 bezig houden met de wereldwin kel, noemen zich allemaal bewust van de wereldsitua tie, en willen zoals te lezen valt in hun Oxfam wereld- win kelkrantje er iets aan veranderen. Daaruit no teerden we dat de macht hebbers in ontwikkelings gebieden er geen belang bij hebben dat de zogeheten lagere bevolkingsgroepen zich ontwikkelen. Voor hen is enkel belangrijk dat de prijs der grondstoffen zo laag mogelijk blijft al bete kent dat repressie en ar moede voor miljoenen mensen. De Oxfam mensen willen werken aan een sa menleving waarin alle men sen zich vrij kunnen ontwik kelen, de hele gemeen schap moet kunnen beslis sen wat er te produceren is en de opbrengst ervan zelf kunnen beheren. Om dit doel na te streven worden er produkten verkocht die voor boer of arbeider een aan zienlijke hogere en recht vaardige prijs oplevert dan zij kunnen bekomen van de multinationale onderne mingen. Zo wordt er koffie verkocht uit Tanzania en Guatemala, rode wijn uit Al gerije, wijnen uit Portugal, enz... Deze produkten wor den door de wereldwinkel mensen gegarandeerd ver kocht met een aanzienlijke hogere winstmarge voor de boer en een zero woeker winst voor grootgrondbezit ters. Ook worden siervoor werpen aan de man ge bracht uit India, Chili, Filip pijnen, Kenia, enz... Het vervaardigen daarvan be zorgt werk aan armen en er wordt hen bovendien een redelijke prijs voor betaald. Idealisten zult u misschien zeggen wanneer u dit leest, inderdaad het is misschien maar een druppel op een gloeiende plaat maar het zijn dan toch handelende idealisten die net als u en ik beseffen dat er veel ver keerd zit in de verhoudingen tussen arm en rijk en daar aktief iets willen aan veran deren. Ze dragen dan ook allen hun steentje bij om de bijna onoverbrugbare kloof een stukje te verkleinen. M.S. maar gewoon door de in gangsdeur. Het moet En rico goed bevallen zijn want hij trakteerde dade lijk met champagne. Veel volk was opgeko men voor de sportavond met vedetten uit de streek. Reporter Franky interviewde er Eddy De ten zelf in, inzonderheid dan gasverwarming Fa- ber van Erpe-Mere en schoenen Brantano van Lede. Zon- en maandag was er dan ook buiten het gewone bezoek aan de 17 verschillende stands waar zo alles en nog wat te vinden was, doorlopende eetgelegen heid waar aan demokrati- rechts van de Sportlaan (vanaf de Parklaan naar sportterrein Osbroek toe), fieqint een wanr »lwea gs de Osbroek-bosse utozfcwat aan het rd punt iéomt, maar nog vercl?™»r doorloopt. Het pa iijteen asfaltverhardi n d *1 voor wagens die de /atiter de appartementsiJfPjpboUMNNi moeten biken. schien daarom hebbel;^1^r<gw^g^W|?F'g^g. Bij weinig Aalstenaars de zoverre dat het daar een atfe naar dit wandelpad ge- echt stort was geworden. Al- ;rs den. Sluikstorters von- lemaal klein vuil, maar toch er Niettegenstaande het écht zomers weertje dat velen naar kust of Ardennen had gelokt, en evenmin door het samenvallen met soortgelijke evenementen in buurgemeenten - het Lentekontakt te Aalst-Stad en de tentoonstelling te Wleze In de oktoberhallen - konden de organisatoren van de Vierde Paasbeurs te Herdersem, inzonderheid dan het Ouderkomltee van de Kloosterschool, zich gedurende het voorbije week-end in een bemoedigende opkomst verheu gen. Men was er ook niet meer aan zijn proefstuk en qua organisatie kon men alleen getuigen dat deze telkenjare verbe tert. Op zaterdag werd deze beurs dan, in aanwezig- 1 heid van ex-burgemees- pü|| ter Antoon Muylaert en van leden van de Dorps raad met o.a. Robert Van der Stockt door Prins- Karnaval Enrico, deze keer zonder de door ambtsbezigheden weer houden Bloemenfee Margot Wojtulenski uit Sinaai, plechtig geopend niet door het knippen van een of ander feestllnt |n tje kloosterschool te Kerdersem ging een geslaagde jaarbeurs door. (EDV) d( ide Bar - kelder van het Groen Kruis ging op 12 april ien bezinningsnamiddag door die door 400 leden »erd bijgewoond. De zaal was sfeervol versierd. J >oor de leden van de Technische Commissie werd p het podium een beeld in de geest van het Paas- Best uitgewerkt. a( la de bezinning volgde een eucharistieviering in m «ncelebratie, waarna men aanschoof aan de koffie- afel. Hierna volgde nog een dia-montage over Jeru- alem. vuil. Op privaat initiatief is dit mooie wandelpad vorige week opgekuisd: Bart Ba*- ckaert en Gerrit Ringoir zorgden daarvoor. Over Luc Kieckens (van de werk groep «Bomen Park») ging het naar Simoens en sche pen Demaght van de Stede lijke dienst leefmilieu, waar men dadelijk op het voorstel inging: Bart en Gerrit zou den het pad opruimen, alles op een paar hopen gooien, en de stad zou dan verder alles komen ophalen met vrachtwagens. Dienst Leefmilieu stelde handma teriaal en karretjes ter be schikking, zodat men aan de slag kon. Een voorbeeld dus tot wëlkë positieve resultaten privaat initiatief en hulp van de stad kan leiden! Drin gend wordt ook gevraagd om het sluikstorten te stop pen. Want het wordt bijzon der erg in Aalst. W.L. Dit vindt men naast (VW) het Osbroekterrein achter de appartementenrij aan de Parklaan. Pauw uit Heldergem, we reldkampioen veldlopen juniores, Kampioen van België juniores en tevens Oostvlaams kampioen. Diens broer Guido, mili tair kampioen 1500 m. was ook van de partij evenals de lokale geken de snelwandelaar G. Van Londersele die reeds zulke merkwaardige prestaties leverde en waarover ons blad reeds uitvoerig schreef. Lieten zich verder nog even- in het zonnetje zetten de kampioen van Brabant motocross Noël Van den Steen, de meervoudige kaats kam pi oen Ray mond Boulonne, overbe kend, oud-beroepsren- neren vorig jaar nog lau reaat in twee wedstrijden voor veteranen Staf De Meersman en Paul Lam- brecht, een adept van de paardensport. Voor de geluidsinstalla tie stonden de exposan- sche prijs kip of koude schotel met friet kon worden gedegusteerd of waar men zich kon te goed doen aan hot dogs, roomijs of taartjes. De kinderen werden op een paasei en snoep ont haald en deden verder gratis mee aan een bal lonnetjeswedstrijd. Maandagavond was er dan nog een kaas- en wijnavond waar duchtig werd geproefd van aller lei specialiteiten en waar informatie werd verstrekt over kaasrecepten en wijnkeuze. Sportavond en kaas- en wijnavond werden daar enboven opgevrolijkt door drie kwissen, een voor kinderen, één voor dames en één voor he ren. Laureaten ervan werden Sabine Van der Heyden, Godelieve Rog geman en Guido De Pauw. LH

De Voorpost | 1979 | | pagina 9