Leedse K.W.B. werd 30 Brandweer geeft demonstratie te Hofstade GEEN H00GSPANNINGS LIJNEN IN DENDERLAND BAL KATOLIEKE KRING Wafelslag in Leeds Volkshuis STREEKNIEUWS Groot-Lede p* De mannen van toen en de mannen van nu. Reeds dertig jaar aan een stuk zijn er steeds opnieuw mensen te vinden die K.W.B.-Lede aan het draaien houden. Of er vorige week feest was ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan hoeft zeker geen betoog. Willy Roelandt, de huidige voorzitter, staat in het midden op de foto. (VIM) In 1974 vierde de Leedse KWB haar 25-jarig bestaan. De feestelijkheden werden geopend met een plechtige hoogmis, waarna het bestuur ten gemeentehuize ontvangen werd. De leden hebben hier echter niets van gehad: het was maar een leine groep mensen die van de burgemeester een glas chuimwijn aangeboden kregen. Nu, met de dertigjarige eijaring, wou het bestuur dit verhinderen en de leden veneens laten meegenieten. Zo groeide de idee om een ?zamenlijke viering te organiseren, voor de leden en hun .•zin. Zaterdag laatstleden was het zover. De grote dag wérd ingezet met de inmiddels traditio neel geworden dankmis. De ze was gepland om 19 uur en werd opgedragen door de proost E.H. Embo. die na dertig jaar werk in Zuid-Afri- ka, tans onderpastoor te Lede is. Vermeldenswaardig is wel dat deze misviering op een uitzonderlijke wijze op geluisterd werd door het koor van het Sint-Maartenskolle- ge. In de erote zaal van dezelfde school, werd aan de ongeveer tachtig genodigden een receptie aangeboden. Tijdens deze korte plechtig heid konden de aanwezigen luisteren naar E.H. Scheire, deken, die voor de vuist weg volledig overzicht gaf van het werk der KWB-ers in de parochie en in de kerk. Voorzitter Willy Roelandt wou niet alleen feesten om dat er dertig jaren voorbij waren, maar wees de deel nemers erop dat het een start zou worden van de dertig komende jaren. Aan het gezellig gehouden avond maal zaten niet minder dan 76 feestelijke mensen aan. Nadien zorgde Mark Triest ervoor dat er geregeld een dansplaatje werd gedraaid zodat er veel leute en plezier gemaakt werd. Animator Jef Merckx. zelf KWB-er, bab belde het geheel aan elkaar en zorgde voor de nodige ontspanning. Onder het ple zier werd eveneens gedacht aan de kinderen: de einduit slag van de opstelwedstrijd werd tot jolijt van de jeugdige deelnemertjes bekendge maakt. In de kategorie van minder dan tien jaar kreeg Gunther De Mol de eerste prijs toegekend. Winnen even eens: Bart Van Hauwermei- ren. Werner Moerenhout, Jurgen en Heinz De Mol. Bij de kinderen van tien jaar en ouder kwamen twee eerste plaatsen voor: Rita Roelandt en Katarine De Roeck deel den dus de eer. Maar de vijf volgende deelnemers werden eveneens gewaardeerd met een tweede prijs: Baert D'Hondt, Anneke Roeland, Johan Van Oudenhove. Lut- garde De Roeck en Marianne VanCaelenberg. Het tweede deel van de viering ter gelegenheid van 30 jaar KWB. zak waar schijnlijk doorgaan eind au gustus. begin september. Dan voorziet men een groots opgezet volleybaltornooi. Het is na de tweede wereld oorlog dat de KWB opge richt wordt als een voortzet ting van de K.A.J. De eerste leden werden in 1947 geno teerd onder de gehuwde of oudere kajotters. Zij trokken in in de toen bouwvallige hangars van de Volkskring. Maar de handen werden uit de mouwen gestoken en de werkers van het eerste uur timmerden een werkhuisje en een vergaderlokaal in elkaar. Daar er zeer veel handarbeiders lid geworden waren, spreekt het een beetje vanzelf dat er veelal aan houtbewerking werd gedaan. Als hobby maakten de KWB-ers allerlei kleine voor werpen in hout: pijpebakjes, lusters, lampekappen... Deze voorwerpen werden verloot op het jaarlijkse kerstfeest van KWB en KAV. (katolie- ke werknemers beweging en katolieke arbeiders-vrou wen) Achteraf werd de werking meer en meer uitgebouwd en de KWB werd een sociale beweging die onder meer lessenreeksen verzorgde voor tuinieren. Bij de leden her bergiers werden meerdere kaarttornooien ingericht. Met het verschijnen van de Arbeiderspers - Reinaert- reeks. die ontstond samen met de KWB, werd er een aanvang gemaakt met de moderne werking. Meer en meer begon men aan socio- kulturele dingen te timme- Wij noteren nu de jaren '50, met Hugo De Mol als voorzitter. Deze pionier kwam in 64 echter op dramatische wijze om het leven. Onder voorzitterschap van Paul Van Cauwenberge, werd de KWB een echte beweging voor alle werkne mers. De middenstanders mochten geen lid meer zijn of worden, wat toendertijd wel enkele scherpe gezegdes uit lokte... Wat er ook van zij: uit dit alles groeide een Lourdesdienst. De heer Hen ri De Bruyn zorgt als verantwoordelijke voor de driejaarlijkse bedevaart Toen Robert D'Hondt voor zitter was. werd met sukses een geweldige aktie op touw gezet om de pendel-voor waarden naar Brussel te verbeteren. Vandaag nog plukken zeer vele Ledenaars de vruchten. Wat er ook van verteld of gezegd werd: de KWB-afdeling Lede bloeide uit tot een grote organisatie die momenteel 205 leden en 24 bestuursleden telt. De huidige voorzitter is Willy Roelandt. Wijstraat 7. waar verdere inlichtingen steeds kunnen verkregen worden. De werking: De KWB werkt zeer nauw samen met de KAV. Men begint elk werkjaar (in au gustus of september) met het Op woensdag 25 maart jongstleden ging in het «Kas teeltje» aan de Zijpstraat te Hofstade een namiddag door voor de scholen van Hofstade met als tema brandbestrijding en voorkoming van brand. Organisa toren waren de wijkafgevaardigden Herman Arijs en Redant William. Deze manifestatie die door ging in het Internaat voor jongens en meisjes, mocht reeds van bij de aanvang geslaagd worden genoemd enkel door de belangstelling die door de meisjesschool en de jongensschool ener zijds en de leerlingen van het internaat zelf aan de dag werd gelegd. In afwachting dat de ge plande demonstratie welke werd gegeven door de Aals- terse brandweer van start slaapzalen op te richten. In derdaad moet een inter naatsgebouw uit veiligheids overwegingen wat betreft de slaapgelegenheden op het gelijkvloers blijven. Sa men met de kinderen kon den wij er getuigen van zijn dat de maatregelen ter voorkoming van brand vol doende uitgebreid zijn: rookdetektoren, alarmin stallatie, en onbrandbaar meubilair om slechts enkele van deze voorzieningen te met datgene naar waar de aanwezige kinderen het meest naar uitkeken, name lijk de demonstratie die door de stedelijke brandweer werd gegeven. De bedoe ling ervan was om een in druk te geven van zowel de snelheid van optreden als van de veelzijdige aanwen dingsmogelijkheden van het ter beschikking staande materiaal. Met intense belangstelling volgde de schoolgaande jeugd de werking van de onderscheiden soorten wa terspuiten en andere toe stellen. Met ontzag werd er letterlijk en figuurlijk opge keken naar de reusachtige kraan die vijf brandweer- Zaterdagavond ging in een overvolle zaal van de katolieke kring Moorsel het bal door van Raymond Uyttersprot opmaken van een jaarpro gramma. Beide verenigingen vergaderen dan samen en stellen elkaar hun plannen voor. Uit de bespreking ervan wordt dan een «geza menlijk» jaarprogramma ge- distilleerd.Zo worden studie dagen. allerlei feestelijkhe den en lessenreeksen geor ganiseerd. Woensdag, 25 april werd te Wanzele geno ten van het Nederlandstalig Brussels gezelschap Jeugd en Tea ter, dat voor een kleine honderd mensen het toneel stuk van Alice Thoen «Trou wen is houwen» bracht. Het geheel was gesubsidieerd door het Ministerie van Nederlandse Kuituur. Wat wel bijzonder is aan dit soort aktiviteit is de mogelijkheid om na de voorstelling met de akteurs na te kaarten over het onderwerp. Verdere akti- viteiten voor dit werkjaar zijn nog het Paasfeest, met vie ring 30-jarig bestaan, op 28 april. Op 24 mei is er in samenwerking met het A.C. W. een Rerum Novarum-vie- ring voorzien. KAV en KWB zullen vertegenwoordigd zijn op 15 juni op de jaarlijkse Leedse ommegang. Een za terdag in juni is echter voorbehouden voor de jaar lijkse 24-urenreis. die de deelnemers dit jaar naar Keulen brengt. Tenslotte wordt van 9 tot 15 juli aan de driejaarlijkse Lourdesbede- vaart deelgenomen door niet minder dan 80 Ledenaars. Op initiatief van de KAV- specialiste. wordt er in de jaren dat er geen Lourdesbe- devaart plaatsgrijpt, een an dere buitenlandse reis geor ganiseerd voor de leden. In eigen organisatie reisde een heel gezelschap tijdens de verlofperiode '78 voor 8 dagen naar het Zwarte Woud. Volgend jaar staan de Voge zen op het programma, waarschijnlijk voor tien veertien dagen... groepsreizen zijn echteS leen voor de leden. De werkgroep «Falos» i onder de kundige leiding Norbert Geldhof voob. sport en de ontspanningx' tiental jaren geleden str' deze onderafdeling var KWB met een vollef" ploeg. De laatste tweef* bestaat er ook een tafej nisklub. De nieuwste i opteren voor een t< klub... Plannen voor de toekom Wat er op het progratL van 1979-80zal komen," nog niemand. Vast echter dat er een inforr avond zal gehouden woj over de Europese verkiq gen. De idee is geopperd de leden voor te lichten: 11 kan ik zelf mijn belastiJ briefinvullen? JF Een droom, die door| bestuursleden geko< wordt is wel de verenj van KWB Lede afdelingen die er besta4 Papegem en Wanzele.) mannen van Klein-Ledeli ken een nauwer kontaktï die kleine groepen, die fl een versmelting meer mi^ lijkheden zouden kri|J~ Vooral organisatiemoj heden zouden vertierf digd worden. Maar, dir™ nog niet voor dit jaar zijnl Een tweede wens van voq ter Willy Roelandt is al kunnen treden als coorql tor van verschillende u4| groepen. Maar het on| zoek naar de mogelijkMÉ terzake is nog onvoldo® gevorderd, opdat menl voorspelling zou kunnen^ ken. Maar de werking is a wordt gewaardeerd dool len. Dit is op zichzelf tl een beloning voor de P leden. de spuitgasten met vragen te bestoken die recht streeks of onrechtstreeks verband hadden met brand en brandweer. Na een korte onderbreking van een vijftiental minuten met een verfrissing, werd de namiddag, gedurende de welke de kinderen even leerrijk als aangenaam aanschouwelijk werden on derricht, besloten met een diamontage over eerste hulp bij ongevallen. Na de dia's konden diege nen die er belangstelling voor hadden zelf proberen om een degelijk verband aan te leggen volgens de regels van de kunst. Alles samen genomen werd dit initiatief in het kader van het Jaar van het Kind een namiddag waarin de kinde ren daadwerkelijk iets werd bijgebracht. A.D.B. Vlaanderen is arm aan open ruimten. Groot-Aalst, als dichtbevolkt gebied, vormt hierop geen uitzondering. In feite heeft het nog slechts als gaaf gebleven gebieden het Denderland, de Biezebroeken en een deel van de Faluintjesstreek met het Kravaal. De kinderen luisterden aandachtig naar de uitleg van de Aalsterse brandweer. (VW) zou gaan, stond een geleid vermelden. Zelfs bedsprei- mannen in een kooi tot bo- bezoek aan de nieuwe en> gordijnen en overgor- ven het dak van het Kas- ""apzalen van het inter- dijnen moeten overeen- teeltje tilde. .at op het programma. De komstig de bestaande nor- Nadien werd de kinderen de eglementering inzake men uit onbrandbare mate- gelegenheid gegeven om "tndgevaar maakte het rialen vervaardigd zijn. het materieel van dichterbij dzakelijk om naast het Na deze korte rondleiding aan een belangstellend on- .staande Kasteeltje deze werd een aanvang gemaakt derzoek te onderwerpen en In het Leeds Volkshuis werd op de vooravond van het Feest van de Arbeid een wafelfes tijn gehouden. Jong en oud kwam er de lekkere wafels aanspreken. Ook schepen Minnebo was van de partij om een wafeltje weg te kapen. (VIM) Alhoewel de groene longen van de stad aanhoudend verkleinen heeft het Dender land tot hiertoe aan de vernielingsdruk kunnen weerstaan. Toch werd reeds een en ander geakteerd. Het zuidelijk deel werd inge palmd door de industrie (Hofstadeen Wijngaardveld) en verder werd het landschap geschonden door onwettige bouwsels. Een «paardestal» kan men er zien evolueren tot een riante villa. Ook knot wilgen werden er op deskun dige wijze afgezaagd zodat langzamerhand belangrijke landschapskenmerken uit het Denderland verdwijnen. Klap op de vuurpijl wordt nu wel de hoogspanningslijn van Aalst-Noord naar St. Gillis- Dendermonde waarvoor de firma SV Gevoli uit St. Genesius Rode en openbaar onderzoek de commodo et incommodo aanvroeg. Raldes diende een bezwaar schrift in waaruit we volgen de punten lichten - het tracé doorsnijdt over de grootst mogelijke afstand het nog vrij gaaf gebleven na tuur- en landschapsgebied van het Denderland. Indien de hoogspanningslijn bo vengronds gerealiseerd wordt betekent zulks barre schade op estetisch en ekologisch vlak. - noch op het gewestplan van Aalst noch op dat van Dendermonde komt het tra cé voor. Daar in de legende de aanduiding staat van «aan te leggen afzonderlijke lei dingen» had men dit tracé dan ook moeten aanduiden. Nu dit niet is gebeurd ontbreekt juridische grond tot toelating. - na een gedétaillerd onder zoek blijkt dat bij de inplanting van de masten geen rekening werd gehou den met de ekologische waarden: de masten 104 tot 107 en 112 en 115 liggen zelfs in natuurgebieden op beide gewestplannen, mast nr. 100 komt in een moerassige zone te liggen, vrij klein in oppervlakte, vermoedelijk een overblijfsel van de vroe gere Dender met een bizon der hoge ekologische waarde, o.m. paarplaats voor sala manders en mast nr. 115 in het Denderbels Broek is daarenboven nog een fla- granter voorbeeld van onver antwoorde inplanting als broedplaats van o.a. wiele waal. rietzangerswaterral en slobeend. Wat wil Raldes dan wél? Zo de lijn noodzakelijk is stelt Raldes een ondergrond se lijn voor. Tussen Dender monde en Aalst is er immers een unieke mogelijkheid zulks tegen een minimum aan meerkosten te realiseren. F.r bestaan immers bij het Bestuur der Waterwegen konkrete plannen tot herka- libreren van de Dender tot 1350 ton. Bij die gelegenheid moeten stevige, tegen over stroming beveiligde dijken worden gebouwd, uiteraard op openbaar domein. Raldes stelt dan ook voor dat de leiding in de oosterdijk van de Dender zou worden voor zien. Uiteraard vraagt dit koördinatie. in casu tussen de departementen van Openbare Werken en van Ekonomische Zaken. Dit kan toch geen beletsel zijn om het Denderland tegen milieuaanslag niet te vrijwa ren. Gelet op ervaringen in het buitenland, o.m. in Neder land. met ondergrondse aan leg van 150 KV-lijnen in moeilijke bodemkundige omstandigheden en op het feit dat het voorgesteld alternatief zelfs boven het natuurlijk maaiveld kan ko men te liggen meent Raldes dat dit voorstel haalbaar is. Ondertussen heeft het Kolle ge van Burgemeester en Schepenen dit bezwaar van Raldes onderschreven en zich dan ook tegen een bovengrondse hoogspan ningslijn verzet. Hopelijk werpt dit advies van het stadsbestuur genoeg gewicht in de schaal opdat de hogere overheid geen toelating zou verlenen. LH Lentewandeling Op zondag 6 mei organiseert VTB-VAB Oordegem lentewandeling doorheen de gemeentedriehoek Oordegt Bavegem, Vlierzele. Nadien gezellig napraatje bij k breugelhapje en een pajottendrankje. Vertrek I Levet-scone om 14 uur. KAV Lede Op maandag 7 mei om 19.30 uur is er vergadering vook kernleden. Op dinsdag 8 mei om 20.30 uur is er volleyJ voor de Jonge Vrouwen. Op woensdag 9 mei om 20 uur yoga in zaal Stella Matutina. Openbaar centrum voor Maatschappelijk Welzijn - Volgende voltijdse betrekkingen in vast dienstverband| proefperiode, zijn te begeven bij het O.C.M. W. Lede: 1 maatschappelijk assistent, 2verpleegassistenten, 2 bejaardenhelpster (in het bezit van rijbewijs B), 1 werkvrouw, 1 ongeschoolde werkman. De aangetekende sollicitaties, vergezeld van de vereen bewijsstukken, moeten uiterlijk toekomen op 15 mei 197^ gericht worden aan de voorzitter van het O.C.Mw® Kasteeldreef 46 te 9310 Lede. Op de briefomslag vermelden: vakante betrekking. fB Inlichtingen en voorwaarden zijn te bekomen op 1 sekretariaat. tel. 053/21.48.74 of op schriftelijke aanvraall Reinigingsdienst Het ophalen van het huisvuil in de straten van deelgemeente Lede waar de ophaalbeurt voorheen gebeu^T op de vrijdag van iedere week zal met ingang van 7®1 verplaatst worden naar dinsdag. Voortaan zullen dusjH ophaalbeurten alleen geschieden op maandag en dinsd van iedere week. Ophalen speciaal huisvuil g| Het grof huisvuil zal in de deelgemeente Lede opgehaT worden, samen met het gewoon huisvuil op maandag 7^^ en dinsdag 8 mei in de straten waar het gewoon huis^J opgehaald wordt. Onder speciaal huisvuil wordt verstaan niet verplaatsbar^ zeer moeilijk te verpakken verplaatsbare gebruiksvoonfl I pen, zoals fietsen, peluwen, matrassen, metalen emmr enz. Uitslag tombola B.C. Faber - Lede 1212 1234 1271 1504 1519 1589 1597 1667 1718 1727 l'H 1782 1807 2839 2854 3049 3054 3078 3272 3283 4008 4G I 4023 4051 4143 4145 4234 4457 4666 4723 5584 5650 511 5999 6041 6047 6081 6102 6220 7006 7142 7212 7354 7f 7544 7581 78 Prijzen af te halen voor 15 juni 1979 in Café «Tijl» KleJ Ommegangweg 2. Lede. Tennisnieuws jeugdhuis Leeuwerik Vanaf heden zijn de abonnementen voor het nieuj tennisseizoen weer te verkrijgen. k Deze abonnementen kan je uitsluitend verkrijgen Mj volgend adres: Johan Troch Smesweg 16 9310 iJI Op dit adres verneem je ook alles betreffende reservatF^ uren dat er gespeeld wordt, enz... Voetbal Jeugdhuis Leeuwerik k Op zaterdag 5 mei om 20 uur gaat de t-dansant door vanMl tweede voetbalploeg. Dan zal ook de trekking van de totj 1 plaatsvinden. Kampioenschieting De tweede manche van het kampioenschap van Lede op liggende wip gaat door op vri jdag 4 mei in het lokaal Blau i Kanne te Oordegem. vanaf 19 uur. J Bijkomende uitvoering operette Wegens het zeer groot sukses. en de steeds uitvcrkocl zalen, werd besloten een bijkomende vertoning van operette«Opde purpere hei» van Armand Preud'homme. organiseren in de feestzaal van het Heilig Hartinstitu Otterstraat 179teSint-Gillis-Dendermonde. Dpze voorstelling gaat door op zondag b mei en begint om L uur 30. Toegang: 80fr. Belangstellenden: haast u.

De Voorpost | 1979 | | pagina 12