lede kort jcouts Lede nodigen ouders uit Glasramen ran Leedse il-Martinuskerk gerestaureerd DRIEMAAL HOERA VOOR 00RDEGEMSE KLAPR00SJES LEEDS GEMEENTEBESTUUR ONTVANGT... De mannen van M.C. Buffalo's uit Lede met 1.000 km in hun laarzen. (VIM) Zondag 29 april werd voor vele personen een speciak dag. Op het gemeentehuis werden de leden van d< Buffalo's, de Leedse Motorklub, ontvangen. Eric Mat thijs, een motorcrosser, en de heer Delanoy, een red der in nood, kregen dezelfde eer. Om elf uur stip stapte elkeen de trappen op. Eerste schepen Noël schepen Grepdon, de gemeentesekretaris, raadsle den Rasschaert en August Impens stonden de geno digden op te wachten. Ook voorzitter Willy Van Royei was van de partij. Schepen Minnebo, van feestelijkheden, verwel komde de mensen en ver ontschuldigde de zieke bur gemeester Gravez en de afwezige schepen De Paepe die later zou komen. Hij dankte de aanwezigen omdat ze door hun presta ties de naam van de ge meente bekendmaakten, tot in het buitenland. Schepen Hendrickx meende terecht, dat meer en meer mensen zoeken naar een zinvolle vorm van niet onaardige pentekenini van het gemeentehuis ei de kerk. Kortom: de Buffa lo's verdienden het hartelijl proficiat van het gemeente bestuur. Dirk Droesaert, Mark Rot- tiers, Charles Gyselinck. Guy Huylebroeck, Guy Timmerman en Erik Caud- ron mochten tegelijkertijd een prachtige insigne en een brevet in ontvangst nemen voor de 1.000 kilo meter 1978. Ook motorkrosser Erik Mat- ontspanning tijdens de thijs werd gehuldigd. Hij is vrije tijd. Hierdoor hebben de technische sporten, en dan vooral de motorsport, veel aan belang gewonnen. Wat zeker vermeldens waardig is, is dat de Leedse Buffalo's niet op dezelfde lijn mogen geplaatst worden als de tegenwoordig fel ge vreesde wegpiraten, die het anderen opzettelijk moeilijk maken. Integendeel: voor zitter Dirk Droessaert, be aamde dat de Leedse klub zich van deze gevaarlijke en ongewenste jongens dis tantieerden! een inwoner van het vroe gere Smetlede, nu Groot- Lede. Als technisch inge nieur heeft hij één hobby: motocross. Hij beoefent deze sport reeds jaren bij dé N.M.B.S. Het gaat speciaal om vrien den te maken. Dit heeft hij werkelijk gerealiseerd in binnen- en buitenland. Mat- thijs leeft werkelijk voor zijn sport! Nu mocht hij de felici taties van het bijna voltallige gemeentebestuur in ont vangst nemen: in 1978 werd hij immers kampioen van Schepen Hendrickx loofde België bij de N.M.B.S. de aanwezigen: zij houden Ook hij kreeg het gewaar- zich aan de opgelegde snelheid, leven de regels van de wegkode na en be oefenen tegelijkertijd nog een sport die heel wat han digheid vraagt. Tegelijker tijd moeten de leden een grote financiële inspanning leveren... Hij wenste dat de klubleden die weg, die ze gelukkig voor Lede insloegen, verder zouden bewandelen De schepen wenste verder dat er rekening zou gehouden worden met de mensen rond het lokaal. Inderdaad: als er een paar motorrijders tegelijk vertrekken, brengt dit een serieus «lawaai» mee, dat eenieder liever niet hoort. De klub, die in 1977 boven de doopvont werd gehouden, behaalde vorig jaar reeds een titel «kampioen van Belgie». Deze grote faam werd be loond met het plakket van de gemeente: een heuse en deerde plakket van de ge meente. Tenslotte was het de beurt aan de heer Delanoy. Vo rige zomer wandelde hij met zijn echtgenote door het dierenpark in de Hoge Ven en. Plots hoorde hij een hulpge roep. In een opwelling van naastenliefde, vergat hij even zijn vrouw en koerste naar de plaats van het on heil. Daar kreeg hij een afgrijse lijk beeld voor ogen: een kind werd aangevallen door twee losgebroken wolven. Het was reeds gewond aan de borst en één been werd door een (hongerige) wol venmuil in bedwang gehou den. Zonder erbij stil te staan «gapte» de heer De lanoy een wandelstok van een oude man en ging daarmee de wolven te lijf. Up maandag 14 mei treedt, in het kader van 150 jaar Psychiatrische verpleging te Lede. het Poolse knapenkoor «De nachtegalen van Poznan» op onderleiding van Jerzy Kurczewski. endit in dé zaal van de Zusters Mancolen De oversten van deze kongregatie en de direktie van het Psv- chiatrisch Ziekenhuis richten een oproep tot diegenen welke bereid zijn overnachting te verschaffen {nacht vr1 maandag 14 mei op dinsdag 15 mei) aan de leden v.i n Pocls knapenkoor Dit koor is 64 man sterk en omvat 4Ti longens tussen 10 en 18 jaar en 24 volwassenen Personen 'die bereid zijn overnachting te verschaffen kunnen hiervoot telefonisch kontakt op nemen op 053-70.17 11 De Leedse voetbalklub Jong Lede is wat armer geworden na een bezoek van enkele personen die het gemunt hadden op lege bierkratten die op de parkeerplaats aan het terrein van bovengenoemde voetbalklub stonden. 0e rijkswacht zou echter een zeer ernstig spoor volgen. De Voorpost -4 5.1979 - 15 M.C. De Buffalo's waren vorige zondag te gast op het Leedse gemeentehuis. En dit ter gelegenheid van de overhandiging van het duizend - kilometer brevet aan een paar van hun leden. (VIM) en bomvolle Volkskring nodigden de scouts vorige terdag alle geïnteresseerden uit op hun groeps- est. De V.V.K.S. en de V.V.K.M. wilden op 28 april hun innen laten bewonderen. Zij werkten zich in, in het >a «De tijd van toen». Jterdag 28 april werd er Western werd. Maar dit jaar istreeks 13 uur nog een overtroffen de scouts zich emene herhaling ge- met hun dertig jarige ge- iuden. Het resultaat loog schiedenis: de tijd van toen I niet om! werd mooi voor het oog ver- It werd een speciaal tolkt door de verschillende epsfeest: de scouts onderafdelingen van de bnen bogen op een der- jeugdbeweging, arig bestaan! In zijn wel- Als eersten kwamen de Jins nstwoord, even na ach- op het podium. Zij verhaal- |i, vroeg hoofdleider Paul den het aloude scheppings- suyt de drie Leedse verhaal, aangepast aan de hters op het podium: moderne tijd van nu... ivrouw weduwe Carlos «In het begin was er de duis- jer, de heren ternis...» Met zeer mooie heken Daelman. Maar tot licht- en kiankeffekten liet bte ontsteltenis van ie- men ten slotte Eva's hart reen, was geen enkele slag zicht- en hoorbaar pminent in de zaal aan- worden. Verschillende izig. aardbewoners liepen (eerst ch konden de ouders ap- geordend en later in een rudisseren voor hun kin- wanorde) over het toneel, ren! Achteraan verschenen al- mochten, in het Jaar van leriei «siechte» zaken: een t Kind, hun eigen gedach- bijl, een zwaard, een auto, >~n uitbeelden. Proost Van een geweer Putte vroeg het in zijn ledereen op het toneel komstwoord: «Laatonze bleek jachtig, zoals onze leren de gelegenheid huidige maatschappij zeker kind te zijn! Laat hun ei- is. Toch was er een «witte» ®in ouders eens in de han- neutrale figuur, de éne per- tyn klappen voor die krea- soon die als toevlucht kon 3 wezentjes!» In het kort gebruikt worden: een witge- If de proost dan nog een klede jongeman. Hij be- opt overzicht van de wees dat elkeen in deze ichiedenis der scouts, de maatschappij zichzelf Irtig jaar oude, maar even moest zijn, zonder vragen of ndvriendelijke groep van na-apingen... pleer... De welpjes lieten de holen- 3 jaar geleden werd het mensen herleven. Gehuld «de T.V.» uitgewerkt, in schapenvachten gingen "brig jaar werd er kwistig ze op jacht met pijl en boog. 'speeld met cow-boy- Door het onverwachte ap- edjes toen het een echte plaus van de aanwezige tebL atJBovenstaand beeld van de geklasseerde tZgbekanale St-Martinuskerk van Lede behoort oerpefinitief tot het verleden. Immers sinds twee 5n>)weken zijn de werkzaamheden aan de j"e blasramen beëindigd. Alle ramen staan nu dijterug in het gebouw. De restauratie van de gebrachtige glasramen is uitstekend geslaagd. 0 |<De mooi gerestaureerde ramen geven beslist eidben meerwaarde aan dit gebouw. Deze erfestauratiewerken hebben aldus ongeveer één en jaar geduurd. De werken zijn uitgevoerd door lij de firma Mortier uit Melle, onder leiding van de itioiSentse architekt Pol Van Maele. Het ganse n Ijprojekt zal, geïndexeerd, ongeveer 3,5 miljoen om rank gekost hebben. De gekleurde glazen en:(werden opgekuist. Het wit glas werd vervangen fici door nieuw glas en dit alles werd in hieuw lood Polgestoken. Tevens zijn de vroegere ijzeren ils igebinten door bronzen gebinten vervangen n"Jgeworden. De gerestaureerde glasramen date- Ie %en van 1863. Ze zijn dus nu reeds meer dan 115 ind jaar oud en het is de eerste maal dat ze hersteld *n. Bn opgekuist geworden zijn. De twaalf ramen ru»Van de zijbeuken stellen de twaalf apostelen ediroor en de ramen aan het hoogkoor stellen JSSI Dnze-Lieve-Vrouw van Zeven Weeën en Sint- or! ^artinus voor. Deze twee ramen van het j loogkoor hebben een zeer grote artistieke "waarde. Door het opkuisen ervan en de en, imkadering van het bronzen gebinte wordt het 3rs machtige koloriet van deze beide ramen nu nog veel meer geaksentueerd. ledereen is vol lof )ver de prachtige restauratie. De enige )pmerking die nu terecht gemaakt wordt is, dat iet kerkgebouw zelf nu ook eens zou mogen ipgekuist worden. In ieder geval zal de aarlijkse novene ter ere van Onze-Lieve-Vrouw Van Zeven Weeën er een speciale dimensie Joor krijgen volgende maand. MON DG L ouders, verloren de kinde ren de draad en renden over het podium terug. Maar na enig oponthoud kregen we toch het vervolg. In de middeleeuwen sprak men over de ketterij. Be schuldigden kwamen voor de koning en werden tot de strop veroordeeld. Nadien kwam er een zeer droeve tijd voor de kinderen. Voor dag en dauw moesten ze naar de steenkoolmijn of naar de fabriek, waar ze zich moesten afbeulen. Maar toen de kinderarbeid verboden werd, hadden ze tijd om te spelen. Na een tijdje verveelden ze zich echter. Tot Baden Powel kwam. Hij vertelde wat scouts waren en iedereen die zich verveelde kwam er bij. De kabouters (7 tot 10 jaar) brachten een nummer dat door de gidsen (14-17 jaar) werd afgewerkt. Twee oude vrouwen zaten samen aan een koffieklets. Ze za gen twee kinderen die zich vervelen. Hierdoor denken ze terug aan hun tijd: wij hadden zoveel keus niet in speelgoed als nu. We wa ren best tevreden met een vuile pop of een hobbelp aard. Men bracht nu een park op de planken, waarin een heuse baby huilde op het liedje «'k hem geblet.. Toen ze wat ouder werden, kregen de kinderen een bo terham in de hand geduwd en mochten ze de straat op. Daar konden ze nog spelen: er was nog geen gevaar. De meisjes toonden het publiek wat er bedoeld werd: zij sprongen en dansten dat het een lust op te zien was. De schooltijd kreeg even eens de aandacht met een rondedans. De jeugd in de zaal vond het enorm goed, vooral omdat het begelei dend lied «'t school dat is een apekot» was... Toen dachten de dames er plots aan dat ze 20 jaar wa ren voor ze de eerste maal naar een bal mochten. Toen was de muziek nog te ver staan, weet je het nog? Het was de tijd van de charles ton. Hier namen de gidsen de voorstelling over: zij dan sten een mooie voorstelling bij elkaar. Zwarte kousen, een flochskeskleed en de parelsnoer waren er, terwijl de «heren» hun wandelstok bijhadden. Tijdens de pauze werd de mensen toten van de tom bola aangeboden. De hoofdprijs, die later op de avond zou getrokken wor den, bleek een reis naar het Fantasialand te zijn. De Jong-gidsen hadden het over ballerina's en danse ressen. Zij toonden dat heel wat mooie dingen kunnen gerealiseerd worden zon der al te veel materiaal. Na de onthulling van een «dansfee» konden we ge nieten van een aardig bloemendansje. De Jong-Verkenners daar entegen, speelden in op het De Harmonie Sint-Martinus van Oordegem had nog maar net een zeer geslaagde (en door meer dan 700 mensen bijgewoonde) muziek zang- en showavond achter de rug of ze liep weeral naar een sukses. Zaterdag 21 april werd in de zaal St-Martinus inder daad de show gestolen door het majorettenkorps De Klaproosjes. Diezelfde groep stapte zondagmorgen in de autobus, samen met de andere leden van het korps, om te Alken mee te dingen naar de zo begeerde titel van Nationaal Kampioen. Op uitnodiging van de Ko ninklijke Fanfare St- Aloysius die zowel een ma jorettenkorps als een trom melkorps bezitten, reisde onze Oordegemse Harmo nie af naar Alken, waar het nationaal kampioenschap voor majorettenkorpsen zou beslecht worden. De inrichters Fedekam- Limburg (federatie katolieke muziekmaatschappijen) genoten de medewerking van het gemeentebestuur van Alken. Ook de brouwerij ter plaatse en de «Systems Develop ment International» deden hun duit in het zakje In de sporthal «De Alk» konden vele honderden mensen een uniek schouw spel volgen. De dertien deelnemende groepen werden in vier kategorieën onderverdeeld: de jeugdaf deling, de lagere afdeling, de middelbare afdeling en de hogere afdeling. Daar het de eerste maal was dat onze Klaproosjes meedon gen te Alken, was er geen pronostiek te maken Maar stel U de enorme vreugde voor van de deelneemsters, toen zij even na 20 uur hoorden dat zij de nieuwe Belgische Kampioen wer den van de hogere afdeling! De groep behaalde niet minder dan 89 der pun ten, wat eenvoudigweg «fantastisch» dient ge noemd te worden Zij veroverden met deze uit slag meteen ook de ereprijs voor het korps met het hoogst aantal punten van alle deelnemers. Wij kregen van het bestuur enkele uittreksels uit de ju ryverslagen: «zeer goede en charmante presentatie door miss majoret», «ko- reografische uitwerking is zeer fraai», «prachtige har monische uitvoering», «een bijzonder mooie groep, met een indrukwekkende show» Natuurlijk verdienen de Klaproosjes weeral een har telijk proficiat, maar ook de leidster mevrouw De Roeck De Vuyst verdient een pluim, evenals de drum band en de harmonie die voor een perfekte begelei ding zorgden Wat gaat de Koninklijke Harmonie St-Martinus van Oordegem nog allemaal venwezenlijken? Wij duimen met deze zeer goede en alombekende vereniging mee! Volledigheidshalve laten we hier de volledige uitslag vol gens. In de jeugdafdeling werden de Terlaemense Majoretten uit Zolder kam pioen met 81,33 der pun ten. Het Majorettenkorps uit Sint-Lievens-Houtem werd tweede met 81.16 De Ware Vrienden van Hul- denberg eindigden derde met 78,16 De rij werd gesloten door de Show Ma joretten uit Wenduine-Den Haan met 71,33 Bij de lagere afdeling werd Kunst en Vermaak kampi oen met 82,66%. Hierdoor versloegen ze nipt The Golden Sticks uit Sint- Lambrechts-Herk (82%). De Scheldenimfen uit Bor- nem kregen de derde plaats met 73,16 In de middelbare afdeling behaalde de Showgroep St-Remi uit Baarle- Hertog-Nassau 81 waardoor ze kampioen werden van deze afdeling,. Tweede prijs ging naar de tweede groep uit Wenduine-De Haan, de Show-majoretten met 78.33 Tenslotte komen we aan de hogere afdeling, waar onze Klaproosjes. zoals reeds vermeld de absolute mees ters waren Zij werden kam pioen met 89 Het korps van de Bergengalm uit Hechtel werd tweede met 85,5 en de Majoretten met Toekomst uit Olen moesten het stellen met 83 De rij wordt dit keer ge stoten door het Majoretten korps uit Sint-Lievens- Houtem met 82.66 der punten. Begrijpe wie wil: de Oorde gemse Klaproosjes staan ver boven de andere deel nemende groepen. Dit geeft ons een garantie voor toe komstige wedstrijden! RDV jaar van het kind. Zij brach ten een regelrechte aan klacht tegen al wat een kin derleven vergalt: door het podium vol te bouwen (ge verfde kartonnen dozen wa ren plots muren) bewezen ze dat er teveel speelruimte verloren gaat en er reeds nood aan is. Ondertussen hoorde men het lied «Weg met de stad van staal en be ton...» Stakers lieten ons hun plakaten lezen: Meer speelruimte, weg met de fa brieken... Dit mooie num mer werd dan nog besloten, hoe ze zouden moeten zijn: weiden van wiegende ze eën, rustig en kalm, veel groen en veel ruimte... De Verkenners sloten de voorstelling met een num mer waarin ze aandacht voor de dood hadden. Uit een piepende deur komen skeletten tevoorschijn. Zij houden een wilde dans met in lijkwaden gehulde schep sels. Eén wordt gehangen en aanvaard in de onderwe reld. De dood komt, en blaast de ontstoken kaar sen uit... Na het traditionele dank woord van de hoofdleider, werden de mensen ver zocht hun prijzen af te ha len. Heel wat gelukkigen namen een fles wijn of een mooie groene plant mee naar huis. Allerlei kleinere prijzen wa ren niet minder waardevol: puzzels, 45-toerenplaatjes, vaasjes en andere. De D.J. moest erg zijn best doen om de vele (begrijpelijk!) aan gevraagde nummertjes op de draaitafel te krijgen. Maar toen hij begon aan de serie kusjesdansen, kon het plezier niet meer op. Daar wou het jonge volkje zeker bij zijn en... de dansvloer was te klein. Rond midder nacht werd de trekking van de hoofdprijs aangekon digd. Mevrouw Godelieve De Coster - Schockaert was de gelukkigé" winnares. Zij kan gratis reizen van Hof- stade naar Bruhl (fantasia- land). Carla De Geyter, een tienjarig meisje uit Erpe- Mere kreeg de troostprijs toegewezen: een sporttas geschonken door een schoenfabriek. Maar de stemming was er nog niet uit. Dat was dade lijk te merken, toen de tweede serie kusjesdansen begon. Er werd nog veel plezier gemaakt. RDV 0e Roodkapjes op de eerste rij bij het begin van de ouderavond van de Leedse scouts. (VIM) De welpen laten ons zien hoe de kinderen uit het Stenen tijdperk zich vermaakten. (VIM)

De Voorpost | 1979 | | pagina 15