Fantastische Jean Janssens stuwt Beveren naar titel! Nationale voetbalkompetitie Het avondje van de invallers Voetbal nationale K Beveren - FC Brugge 2-0 De moed van Jean-Marie Pfaff Wordt SK Beveren zondag landskampioen? Zondagavond 6 mei te 20 u. SK Beveren - SK Lierse an Stevens is niet van vandaag of morgen dat het sympatieke Beveren de harten van tminnend België veroverd heeft. SK is al maanden hot-news. Op alle fronten aasde het zowel de eigen aanhang als de honderdduizenden andere voetbal- ebbers en zelfs vanuit het buitenland kwamen nieuwsgierige verslaggevers tenten in de Wase gemeente opslaan. De laatste weken leek het sukses van de ■blauwen te tanen. Ze raakten vermoeid en overlast, hadden de omstandighe- tegen zich en zagen hun objektieven een voor een onder het schuchtere zonnetje wegsmelten. Alleen die landstitel lag nog voor het grijpen. Sinds len november voerde Beveren de gelederen in onze nationale kompetitie aan e kampioenstitel werd een stilaan vaster vormen aannemende droom. Vijf Idagen voor het einde stond de Wase lijstaanvoerder voor een cruciale op- it Twee basispionnen vervangen, een serie blessures opvangen en dan voor- I landskampioen en bekerkiller Club Brugge verslaan. Janssens vond maar één oplossing: De pannen van het dak spelen en doen het de eerste kompetitiewedstrijd betrof. Hij trok zijn hele team mee naar een x ootste prestatie, lag aan de basis van nagenoeg alle gevaarlijke akties, iht het eerste doelpunt aan en zorgde zelf voor het orgelpunt met een schitte- ie tweede treffer. er enorme pech kon de gouden schoen 1979 hem niet meer ontsnappen. Ifde geldt trouwens voor Beveren en de landstitel! was een Bevers dat wel. De hele regenen, een lood- zompige grasmat en Isse wind. Enkel de ontbrak, faaslanders gingen en- ist en ongekomplek- van start, ook al iten Van Goethem en issel een zekere >rs en Baecke vervan- [en verschenen Pfaff, is, Albert en Cluytens letst op het terrein. Janssens zette zijn re in met een prachtige leekpass naar de tam spurtende Albert teuws kon'slechts op allerlaatste nippertje tnd redding brengen, lornaamste opzet van ditmaal bleek Club ie was het breken van tor de Waaslanders ilegde helse tempo, diende even later vuist Albert van een waar Anderlecht in de ver nieling werd gespeeld. Een werkkrachtige Freddy Truyens bijwijlen over- gemotiveerd stuurde de bal vernuftig in de loop van Albert, maar die was te ver rast om nog tijdig uit de startblokken te schieten. Opnieuw zette Truyens een snedige aktie op in samen werking met Cluytens en Janssens. De aanvoerder hield er een hoekschop aan over. Dat gebeurde alle maal binne/i de vijf minuten, net als de vrijschop van Hofkens die door Jensen onvoldoende werd wegge- bokst zodat Cluytens on middellijk naar het verlaten doel lobde. De nieuwe vuistslag van Jensen was wel een volkomen misser maar voorkwam in i< val het doelpunt. Bob Stevens hield de Brugse 2-0)'. (pin) 'rdedigers Bastijns en Leekens aardig aan de klap B e veren-B rugge allerhoogste voetbalroem. De aftakeling van Ander lecht nam een reusachtige vorm aan tot groot jolijt van het Wase publiek. De voorsprong moest ten alle koste worden verdedigd en elke speler ging er nog eens dubbel zo hard tegen aan. Vooral Truyens gooide zich onvervaard naar iedere bal en dat koste hem terecht een gele kaart toen hij Jen sen met een onnodig ge vaarlijke sliding bedreigde. Volders reageerde woest met een vuistslag en even leek er herrie van te komen. Zeker toen aan de overkant Verheecke een identieke raid uitvoerde op de uitlo pende Pfaff en geen geel voorgeschoteld kreeg. Het totaalvoetbal van Beve ren nam dergelijke vormen aan dat Verhoosel geregeld in de spits verscheen op pass van... Janssens, jawel! Euforie en ontroering De uitmuntend spelende Truyens verscheen nog eens alleen voor Jensen, maar werd in laatste instan tie nog korrekt van de bal gezet door Volders. Vlak daarop zorgde hij met een prachtig lateraal aangeven voor een opening die Albert niet benutte. Brugge moest het spel on dergaan, lijdzaam, uitge blust en te weinig gemoti veerd. Even dreigde het niettemin langszij te komen toen Courant een inzenden van Volders over de gesla gen Pfaff kopte, doch Ver hoosel stond voor de tweede maal op de goede plaats om voor de lijn te ont zetten. Op de 78e min. belandde de bal na een knappe kombina- tie tussen Albert en Ciuy- Janssens leverde echt een unieke prestatie. Kort na dit nummertje kontroleerde hij opnieuw de bal en stuurde Albert gepast in het straatje. Erwin omspeelde Jensen, schoot vanuit een moeilijke hoek naar het lege doel en ditmaal bracht Leekens glij dend redding. Albert recu pereerde de bal bij de cor- nerlijn, trapte een boogbal naar de andere kant, waar Jean Janssens feilloos voorbij de terugkomende Jensen kopte (2-0). Uitzin nige vreugde bij alle spelers en op de tribunes konden vele mensen hun ontroering niet meer verbergen. Hun Beveren werd kampioen, iets waarvan ze maanden lang enkel gedroomd had den, maar nooit hadden kunnen geloven. Dat een oude glorie als Jean Jans sens dit mogelijk maakte deed hen iets. Op wiskun dige zekerheid moet men nog minstens een week wachten, maar in Beveren werd de viering alvast inge zet en de feestvreugde duurde tot in de vroege uur tjes. Men is dat al gewoon in het Waasland. De ploegen: Beveren: Pfaff, Verhoosel, Van Genechten, Buyl, Van Goethem, Hofkens, Schön- berger, Cluytens, Albert, Stevens, Janssens. Brugge: Jensen, Bastijns, Meeuws, Leekens, Volders, Cools, Vandereycken, Sö- rensen, Houtman, Courant, Ceulemans. Vervangingen: 30'; Truyens i.p.v. Stevens. 46': Verheecke i.p.v. Hout man. 79': Wissmann i.p.v. Van Goethem. Doelpunten: aldoelpunt te houden iren probeerde het yens dikwijls, met suk- j langs de flanken en ^oge ballen naar zijn e spitsen. ^feest op de Freethiei Ipas echt in toen vanuit jleroi gemeld werd dat irlecht met liefst twee- n het verlies stond. De ie en luidruchtige sup- irsschare ging natuur- in het scanderen. Dat reerde Janssens tot irbraak die door de werkende en enorm itiveerde Albert was ireid. Hij liep Jensen iet en vloerde de se keepër tegenvoets icht getrapte bal bleef tr in de modder steken olders gleed hem pal de doellijn Rion te zich ondertussen de Sksems van het pu- op detials met enkele ize beslissingen. Ten rite vermoeden som- I weer linke maneu- 'an bovenaf, map spelende thuis- had het trouwens ider de markt met de stug verwerende lamingen die hun kans op een Uefa- eming niet in het ge- wilden laten komen. 20e min. moest Jen- uit zijn doel om in zijn doorbraak en de Brugse por- opnieuw paraat om lage voor- te onder- na een karakte- rush van Hofkens doorging. Bob raakte bij dat maneuver echter gekwetst en moest het veld verlaten. Truyens maakte als derde invaller zijn opwachting. Tegenslag Ondertussen kreeg Beve ren toch een ernstige waar schuwing bij een bliksem snelle counter van Ceule mans en Courant. Een ver twijfeld uitlopende Pfaff stopte met de benen het schot van Paul Courant. Ondanks de enorme in spanningen, enkele dagen na de slijtageslag tegen Barcelona zag het er dus niet rooskleurig uit voor Sportkring. Het stuitte weer op een grote Jensen en ontbreekte het tikkeltje ge luk om een doelpunt te ma ken Een reuzeknal van Al- bert werd door de Deen weggepuncht en toen de Duitse topscorer even later opnieuw wilde afdrukken werd hij in een twijfelachtige buitenspelpositie betrapt. Temidden een denderende sfeer op de kokende Freet hiei klopte Patrick Verhoo sel, waarvan je de invallers- status niet kon vermoeden, pal op de dwarsligger en Hofkens besloot zijn knik in de armen van Jensen Bij een Beverse vrijschop kort voor de strafschopzone weigerde de Brugse muur ook maar een centimetertje te wijken ook al dreigde Rion verschillende malen met geel. Uiteindelijk werd de bal toch getrapt, maar onze topref verloor er wel zijn gezicht bij. De beste man op het veld heette Jean Janssens. Hij stuwde zijn Beveren onver poosd in de aanval, maar zijn prestatie zou nog maar een voorbode zijn van een grandioze tweede helft. Die startte met een blanco sco re, want een poging van Sö- rensen verder overigens totaal onzichtbaar be landde in het zijnet van Pfaff. Club Brugge bracht na de pauze Bernard Verheecke in voor een ontgoochelende Peter Houtman. Sörensen verhuisde naar links en Ceulemans ging in de spits postvatten. Non-stop offensief We kunnen alles wat volgde vrij gemakkelijk resumeren: een non-stop offensief van Beveren, gekruid door de berichtgeving uit Charleroi Een slagvaardige Jean Janssens in strijd met Walter Meeuws (Beveren-Club Brugge 2-0). (pin) Beveren zette zijn bewon derenswaardige inspanning onverminderd verder en werd achteraan nauwelijks verontrust, tenzij dan door een zwak schot van Ver heecke op Pfaff. De 55e min. van de wed- strijd Beveren - Club Brugge zal geboekstaafd worden als een van de rne- morabelste in de geschie denis van de Freethiei. Door de talrijke transistoren weerklonk de melding dat het lot van de Brusselse ti- telpretendenten bezegeld was door een derde Charleroi-treffer. Temidden van de algemene euforie haakte de ster van de avond Jean Janssens zich vrij op links, zond hoog in tot even votfbij de witte stip, waar de vriplaande Albert de bal met de borst kontroleerde en dan onhoudbaar in het dak van het doel knalde (1- 0). Achter en boven ons trilde het gebinte van de tri bune en dwarrelde het stof op onze hoofden. Kollega Mark Dheedene verloor er zelfs zijn bril bij. Onbeschrij felijke taferelen speelden zich af op en om het speel veld, nu men de titel in het bereik wist. Het jubileum- doelpunt van Erwin Albert ongetwijfeld dé transfert van het jaaropende de poort voor Beveren naar de tens langs de rechterzijlijn 55'; Albert (1-0) tot bij Janssens. Die om- 81': Janssens (2-0) speelde gevat zijn bewaker Gele kaart: Truyens. Bastijns, liep Jensen tege- Scheidsrechter: de heer moet en draaide de bal Rion. voorbij de Clubdoelman... Toeschouwers: 12.000 en tegen de paal. Herwig Staes Na de zege tegen Club Brugge wensten beide Bever se trainers te onderstrepen dat doelman Pfaff normaal niet had kunnen spelen. Zijn dijkwetsuur was dermate verergerd, voornamelijk door het uittrappen in de laatste wedstrijden, dat Jean-Marie enorm veel pijn leed en voetballen haast uitgesloten leek. Gezien het enorm belang van de wedstrijd op zichzelf en het nefaste psy chologische effekt van zijn afwezigheid op een vertim merde verdediging, hadden Pauwels en Goethals een lang gesprek met Pfaff. Die stemde er uiteindelijk in toe met een stevig verband en pijnstillende inspuitingen toch te spelen. JM. verbeet alle pijn. liet aan zijn ploegmaats niets merken en speelde de wedstrijd uit. Hij liet zelfs een tweetal puike saves bewonderen en speelde aldus een belangrijke rol bij het behalen van een kostbare overwinning. Naar het einde toe ging het echt moeizaam en kon Pfaff zich nog slechts hinkend bewegen. Zijn deel neming aan Oostenrijk-Bel- gië was dan ook uitgesloten. Dat had Pfaffke voor zijn SK wel over. In de loop van de voorbije week leverde Jean-Marie nog een andere mooie prestatie. Heel onverwacht verscheen hij op de Boelwerf om er een geschenk te overhandigen aan een knaapje dat zijn plechtige kommunie zou doen. De jongen had de wens geuit om geen grote geschen ken te ontvangen, maar om eens met Pfaff te mogen spreken. Dat was Jean-Marie ter ore gekomen en prompt zorgde hij ervoor dat de jongensdroom in vervulling ging. De Beverse doelman heeft tegen niemand van dit feit gewag gemaakt. H.S. Beveren moest fel gehandicapt aan de zware klus beginnen, zo dacht men toch. Freddy Buyl zag .het achteraf in de kleedkamer helemaal anders. «Wij hebben geen invallers, alleen een grote gelijkwaardige kern. Sommige jongens hebben enkel de pech dat er maar elf mogen spelen.» Het is een uitspraak die we dit seizoen al verscheidene keren hebben gehoord, voornamelijk uit de mond van Robert Goethals. De zogezegde invallers leverden zaterdagavond in ieder geval een uitmuntende prestatie. Freddy Truyens kwam al vrij vroeg in de match Bob Stevens vervangen en deed het voortreffelijk. Van Fredje is al lang geweten dat hij eigenlijk een volwaardige titularis is, maar gebareerd wordt door een teveel aan kernspelers. Hij trad dit seizoen al op alle mogelijke plaatsen aan. Ditmaal debuteerde hij in twee uiteenlopende funkties. Eerst als rechtsbuiten, daarna - bij het uitvallen van Rudy Van Goethem - als linksachter. Truyens past zich iedere keer bij zijn nieuwe positie en omgeving aan als een kameleon. Hij maalt er eigenlijk niet om waar hij speelt, als hij maar speelt: «Vandaag had ik gehoopt er van bij de start bij te lopen als rechtsachter. De trainers opteerden echter voor Verhoosel. Nu werd ik er later als aanvaller ingegooid, zakte geleidelijk terug naar het middenveld om te eindigen als linksback. Mocht Pfaff het niet tot het einde hebben volgehouden was ik desnoods in het doel gaan staan. «Truyens is nog met Beveren verbonden voor één jaar. «We zullen wel zien wat de toekomst ons brengt. Hopelijk slijt ik volgend seizoen mijn broek niet meer op de bank. Voor een ambitieuse jonge speler valt dat immers enorm zwaar.» Karl Wissmann weet van dat bankzitten mee te spreken. Hij kwam er een heel seizoen lang bijna niet af en onderhield de konditie op de trainingen en de invallerswedstrijden. Het seizoen bood voor hem twee onverwachte aspekten. Eerst en vooral had hij bij zijn transfer van Molenbeek naar Beveren gedacht een volwaardig titularis te worden in plaats van de afscheidnemende Coninx. De realiteit viel echter anders uit. Maar nooit had hij kunnen denken bij de toekomstige landskampioen terecht te komen: «Het een kompenseert het andere, hoewel je als voetballer natuurlijk liever tussen dan langs de krijtlijnen loopt. De sfeer is hier formidabel, ik leef ten volle mee met de verrichtingen van mijn maats en tracht me met mijn positie te verzoenen. Normaliter heb ik nog een jaar bij SK af te werken en voorlopig ziet het er ook naar uit dat ik zal blijven. De geruchten als zou ik naar Sint-Truiden vertrekken zijn volkomen uit de lucht gegrepen, al zou ik niet bij voorbaat neen zeggen mochten er voorstellen komen.» Rudy Van Goethem was de logische plaatsvervanger voor Mare Baecke op links, hoewel hij dit seizoen reeds als voorstopper en rechtsachter fungeerde. Rudy haalde spijtig genoeg niet het einde, ernstig geraakt aan het heupbeen een kwartier voor tijd. Daarvoor leverde hij een onberispelijke prestatie, net als de andere keren toen hij belangrijke pionnen moest vervangen. Enkel op Charleroi kreeg hij geen vat, op de nieuwbakken internationaal Charly Jacobs: «Van avond had ik het echt niet zo moeilijk. Brugge was vrij onmondig en stelde ons niet voor onoverkomelijke problemen. Ik ben dan ook tevreden met de uitslag en mijn eigen prestatie. Spijtig genoeg kreeg ik weeral een serieuze tik en wordt het afwachten hoe dat evolueert.» Patrick Verhoosel mocht zich zaterdagavond nog het gelukkigst voelen. Voor hem was zijn allereerste optreden dit seizoen meteen een voltreffer. Als rechtsback speelde hij een feilloze partij, haalde tweemaal een gemaakt doelpunt van de lijn weg en kopte eenmaal tegen de dwarsligger. «Voor mij was het alles of niets», lachte de blonde Zeeuw, «ik moest iets bewijzen en de ploeg rekende op mij om de moeilijke taak tot een goed einde te brengen. Dat is goed meegevallen dacht ik zo. Qua fysiek bestonden er geen problemen, hoewel ik het kompetitiebegin volledig gemist heb en zo moeilijkheden had om de basiskonditie aan te kweken. Noch Ceulemans. noch Sörensen konden me imponeren en met wat meeval scoorde ik vanavond een gouden doelpunt. Spijtig genoeg werd het de deklat! H.S. Na een lange heerlijke rust van een volle week (behalve voor Janssens) krijgt Beveren opnieuw een thuismatch onder de voeten geschoven, namelijk tegen Lierse. Dit treffen gaat door op zondagavond om 20 u. Beveren had om dit uitstel gevraagd om zijn internationalen iets langer te kunnen laten recupereren en om de eventuele warmte van een lentenamiddag te vermijden. Natuurlijk ook wel omdat men op dat moment al de uitslag van de wedstrijd Waregem-Anderlecht kent. Mochten de paarswitten een nieuwe nederlaag lijden aan de Gaverbeek dan kan Beveren de kampioenstitel binnenrijven door te winnen van de geel-zwarten. Die kleurenkombinatie van Lierse brengt mee dat Beveren in andere shirts moeten aantreden zodat paradoksaal genoeg de titel mogelijks gevierd worden in andere dan de zo geliefde kleuren. Veel maakt dat natuurlijk niet uit. De symboliek zal de feestvreugde wel niet bederven. Of het zover komt hangt in de eerste plaats van Anderlecht af. Vele Wase oren zullen zich 's namiddags aan het radiotoestel te luisteren leggen en van de 'echten' zullen er wel een deel eerst nog vlug naar Waregem trekken. Mocht het daar allemaal gunstig verlopen dan zit de Freethiei zondagavond afgeladen vol en beleven de twintigduizend wellicht de meest onvergetelijke taferelen uit de geschiedenis van Beveren. Er zijn het afgelopen jaar al verschillende van die momenten geweest, maar de landstitel zal dat alles ongetwijfeld nog overtreffen. Ondertussen stelt men zich de vraag hoe Beveren zal aantreden voor dit kapitale treffen. Met of zonder Pfaff. Cluytens, Steven? Eerstgenoemden moesten laten verstek gaan voor de interland Oostenrijk-België, Bob sukkelt met een dubbele spierverrekking. Hij is nog het meest twijfelachtig van de drie. Maar ook Pfaff zal men niet laten aantreden als een week rust geen baat zou hebben gebracht. Wie weet worden enkele invallers wel beloond met hun optreden in de beslissende kompetitiewedstrijd. Mannen als Truyens en vooral Wissmann en Patrick Albert verdienen dat wel. H.S.

De Voorpost | 1979 | | pagina 23