MASSALE OPKOMST VOOR 1 MEI-VIERING te 1 MEI-TOESPRAAK VAN MINISTER MARC GALLE STAAN TE MELDERT KINDEREN IN DE KOU MEETJE AMELIE TREINEN MAKEN AUTO'S TOT SCHROOT nrnr-inr nnm UJUJUJUJ mrinrf. ririrt IN (BP) ir schatting waren zo'n 2.500 mensen opgekomen om deel te nemen aan de 1 mei betoging. Maar Bert zei niet veel terug. Het zal hem wel verrast hebben. Hulde werd hierna (door Jan Van der Veken) ook ge bracht aan de scheidende politieke sekretaris, Martin Hutsebaut. Roger D'Hondt. de opvolger, werd op het podium verwelkomd: «een jongsocialist met scherpe pen en tong die van aan pakken weet». Met dank aan het partijbestuur voor haar keuze. Vervolgens werd een «poli tieke parabel» voorgedra gen door Augusta Kie- ckens, uiteraard over de so ciale strijd tegen het kapi taal. Daarna volgde de «preek van de pastoor uit Mannekesvere». Dit stuk was tamelijk antiklerikaal gekleurd. (Ook bij KLV had den we iets in die richting bespeurd). Toch wel een beetje aftands in 1979, of zoals we ook hoorden: «dat zal wel niet helemaal vol gens de afspraken geweest zijn.» Schepen Hooghuys sloot zich aan bij de hulde van Bert Van Hoorick, en droeg vervolgens, ter attentie van Mare Galle, het gedicht «Ha, dat ik minister was...» voor uit de bundel «100 zangen voor het Volk». Daarna werd een korte pauze gehouden. Het ge roezemoes nam in uitbun digheid toe, en de kellners hadden benen en handen tekort. Na de pauze pakte Paul De Wever, alias Polle Keiper- noagel, uit met zijn prach tige show die hij voor de prins - kamavalverkiezing had in elkaar gestoken. 1 MEI De opkomst voor de 1 mei optocht was bijzonder groot. Ik ben geen goed schatter, en dus blijf ik van de cijfers af. Maar alleszins stapten meer mensen op dan vorig jaar. Vóór de betoging zich in gang zette, hield Mare Galle zijn 1 mei-toespraak waar van men de inhoud elders in dit blad kan lezen. In de op tocht werden verschillende slogans meegedragen: Ontkoppeling inkomens werkende echtparen 36 uren voor iedereen J slaat hardst toe in /Vqi vermindering fiskale <)K werk en zelfbestuur een Europa van de i ders. f aanl 1.910 Het moet uiteraartln de meer vermeld wordt de alle vooraan staan dén ne politici uit het arrownd. ment op post waren] epen Wilfried L len i voord plan In een strijdbare taal richtte onze nieuwe minister van het Vlaamse Gewest zich tot de menigte die zie het Volkshuis had verzameld. vanaf de eerste school dag van dit trimester, meer bepaald vanaf maandag 23 april niet meer met de bus mee konden en «in de kou bleven staan» klaagt het raadslid dan ook aan. Zonder op de ideologi sche toer te willen gaan of aan demagogie te doen stelde hij enkele vragen aan het stadsbe stuur waarom een maat regel werd getroffen en waarom zulks gebeurde zonder bijeenroeping van de kommissie van onder wijs. Hier is het raadslid ken nelijk verkeerd geïnfor meerd. Misvatting die hij trouwens achteraf ruiter lijk toegaf en die hij bij gelegenheid wil rechtzet ten. Schepen Roels van On derwijs was immers in 't bezit van een schrijven van schoolhoofd Marcel- la Van Rossem geda teerd reeds van 12 fe bruari 1979 waarin wordt medegedeeld dat inrich tende macht en onder wijzend personeel heb ben besloten tot en met vrijdag 6 april gebruik te maken van de school bus. «Na de paasvakan tie moeten onze leerlin gen dus niet meer mee gevoerd worden», schrijft men letterlijk. En tevens wordt er naar de afrekening van de ver voerkosten gevraagd, er aan herinnerend dat van 10 tot 24 januari, in de koudeperiode, de bus zeven maal niet reed. In een persmededeling reageerde dan ook het stadsbestuur erop wij zend dat het niet meer meenemen van de leer lingen van deze vrije school alleen het gevolg is van de eigen beslis sing van de bevoegde inrichtende macht te Meldert waarbij als over tuigingsstuk een fotoko pij van de brief van schoolhoofd Van Ros sem werd gevoegd. Waar raadslid Van de Sijpe het had gehad over een blunder van formaat re pliceert het stadsbestuur met de blunder van for maat van het raadslid te betreuren. Het deelt ver der mede zich niet van de indruk te kunnen ont doen dat er door mislei dende en tendentieuze verklaringen werd ge tracht de bevolking van Meldert, en inzonderheid alle ouders, tegen het gemeentelijk onderwijs en tegen het stadsbe stuur op te zetten. Het was anders wel een eigenaardig geval. Een gezin met bvb. een jon gen van acht, een meisje van 6 en een broertje van 4 kwam voor volgende situatie te staan: de jongen van acht kan met de bus mee daar hij naar de jongensschool gaat, het meisje kan niet mee vermits het naar de vrije school gaat en klein broertje voorlopig even min. Als hij zes wordt en naar de gemeenteschool wil gaat dat dan weer wel. Als het de ouders dan tenminste nog zint. Wat er dan eigenlijk gebeurd was? De direktie van de vrije school had dus reeds van voor kar naval het stadsbestuur ervan in kennis gesteld dat het vanaf het derde trimester geen gebruik van de schoolbus meer wenste te maken. En dit, naar het stelde, om de financiële lasten. Tot nieuwjaar moesten de vervoerde leerlingen per dag 10 fr. betalen maar dit was dan verhoogd tot 15 fr. en gevreesd werd voor verdere stijging. Voor het hele jaar zou het bedrag oplopen tot 206.712 fr. als bijdrage in het busvervoer te betalen door de vrije school. Per leerling per jaar beloopt de prijs 3564 fr. Dit alles op basis van een forfai taire prijs die voor de school normaliter gun stiger uitvalt dan een eenheidsprijs vermits nu bvb. na Pasen zo er meer leerlingen van de bus gebruik maken (kleuters) zulks geen invloed heeft op de te betalen bijdra ge. Bij ontvangst van dit schrijven van niet-deel name werden schikkin gen getroffen met de NMVB en met het stads- magazijnpersoneel en werd de onkostenreke- ning verminderd met 56. 595 fr., wegens de dagen dat de bus niet reed en de voorziene dagen van het derde trimester. Dat zulks een diskrimi- natie tussen jongens en meisjes inhoudt, kinde ren van dezelfde ouders- belastingbetalers, is ze ker waar. Jongens kun nen mee zonder betalen, leerlingen van het vrij onderwijs niet. Maar voor deze diskriminatie is niet het stadsbestuur verantwoordelijk. Dit gaat hun petje te boven. Daarvoor moet hoger worden gezocht. Sinds 30/6/77 werden daaren boven alle 6ociale voor delen afgeschaft. Het stadsbestuur mag wette lijk geen enkel voordeel toekennen aan het vrij onderwijs en heeft verder geen enkele verplichting aan het rijksonderwijs. Voor wat betreft het meenemen van leerlin gen van vrije scholen in een door de gemeente ingerichte bus is het zo dat leerlingen van vrije scholen, als tolerantie, mogen meegenomen worden zo er plaatsen beschikbaar zijn. Deze situatie die zich trou wens zowat overal op het grondgebied van Groot- Aalst voor behoudens dan te Erembodegem waar de toestand juist omgekeerd is. Daar wordt de bus georgani seerd door het vrij onder wijs. Wat is er dan, volgens de interpellant, verkeerd ge lopen? Gevolg van de fusie ziet raadslid Van de Sijpe het feit dat waar Meldert die toestand kon verhel pen door bvb. de Veblom door de grootschaligheid dit in Groot-Aalst niet meer ging. Dat wat reeds aan de stad op 12 februari werd medegedeeld nu eerst maanden later geweten wordt, betreurt hij. Mis schien was er anders kunnen gesproken en onderhandeld worden. Sinds januari zou de kommissie van onder wijs, ook al kost een vergadering dan zowat 20.000 fr aan de stadskas niet meer bijeengeko men, zijn wat hij be treurt. Zoniet ware het geval waarschijnlijk ter sprake gekomen. Werden de ouders van de kleuters wel met een stencil op de hoogte gebracht en die van de lagere school via een mededeling in het klas dagboek, aan de ouders werd in deze voor hen toch belangrijke zaak geen inspraak verleend. Dat dergelijke beslis sing genomen wordt tij dens het schooljaar zo dat de ouders voor schut staan vermits veranderen van school nu onmoge lijk is vindt de interpel lant eveneens bedroe vend. Tenslotte vraagt Lam bert Van de Sijpe zich af of het financieel aspekt doorslaggevend was en of andere motieven als bvb. het feit dat leer krachten, en niet alleen die van Meldert, bijko mende onvergoede taken als busbegeleiding hart stikke beu zijn. Of speel den eventuele fusie-toe- komst perspektieven ook reeds een rol? Vast staat in elk geval dat gebrek aan samen werking tussen twee plaatselijke scholen wiens lot willens nillens aan elkaar verbonden is nefaste gevolgen kan hebben voor allebei. Dergelijke weelde kun nen buitenscholen zich momenteel niet kwalijk veroorloven. Maar plots, maandagavond 30 april is de last der jaren te groot geworden. Het overlijden van Meetje Amelie zal zeker een grote leemte nalaten bij de familie en buren. Immers het burenkomitee was volop bezig met de voorbereidingen van een groot volksfeest dat morgen zou plaatsvinden in de zaal Volkskring ter gelegenheid van haar 101ste verjaardag. Men zou de ganse viering van vorig jaar nog eens kunnen herbeleven op het witte doek. Fims en dia's zouden vertoond geworden zijn over deze enorme feestelijkheden van vorig jaar. Dit alles is nu begrijpelijk afgelast geworden. De begrafenis vindt vandaag, vrijdag 5 mei om 10 uur plaats in de St-Martinuskerk van Lede. (MDG) «1 mei is voor de socialisti sche beweging sinds lang een belangrijke dag gewor den, zo zei de minister, maar feestvieren houdt ook in dat er een moment van bezinning komt. Het recente verleden is voor de arbei dersklasse niet altijd even prettig geweest. De gouden jaren 60 zijn voorbij. De werkloosheid treft vooral de vrouwen en de jongeren. Ons arrondissement kent een hoge graad van werk loosheid: ongeveer 14.500 mensen zijn volledig werk loos (waarvan 2-3 vrou wen), zonder de stagiairs, tewerkgestelde werklozen en de tewerkgestelden van het Bijzonder Tijdelijk kader mee te rekenen, mensen die in een bijzonder onze kere situatie leven. Het ar rondissement Aalst heeft één van de hoogste werk loosheidscijfers van gans Vlaanderen: 13,1 Bovendien heeft het zeer veel pendelarbeiders. Het is dus duidelijk dat de eis van «werk in eigen streek» één van de belangrijkste is op dit ogenblik Als minister van het Vlaams Gewest zal ik hiervoor mijn beste krach ten inzetten, zo beloofde Mare Galle, die betreurde dat de kloof tussen rijk en arm steeds groter wordt. «De arbeiders worden, nu in het defensief gedrongen: in plaats van loonsverhogin gen stelt men de werkze kerheid als belangrijkste eis vooropDe minister voegde er evenwel aan toe dat het socialisme de hoop en de zekerheid in zich droeg, om tesamen een be tere maatschappij op te bouwen, en legde vervol gens uit welke kansen daarvoor in de toekomst konden aangewend wor den: «Er is vooreerst de ge westvorming die voorzien is in de regeringsverklaring, waardoor de 3 gewesten en de 2 gemeenschappen de kans krijgen hun eigen be slissingen te nemen. Het is een goede zaak dat beslis singen die hun weerslag hebben op één gewest ook genomen worden door de verkozenen van dat gewest. vaarc it vert i swa L JU antwc JtJLJUL JLJS.JUL LJLJLJ- "inrtri JLJUJUifede. nta len v« Minister Mare Galle tijdens zijn korte meiavondrede in het Aalsters Volkshuis. (BP) geleg jen, jinen Ook in de kelderzaal van het Volkshuis werd tot vroeg in i Zij zullen beter aangepast zijn aan de specifieke no den, En de afstand tussen de burger en het niveau waar de beslissingen wor den genomen zal verklein en, waardoor de betrokken heid van de bevolking bij het politieke gebeuren zal groeien. De materies die zullen geregionaliseerd worden zijn velerlei: ruimte lijke ordening, drinkwater, ekonomische ekspansie, administratieve voogdij van de gemeenten, enz Wat specifiek de eigen bevoegdheden betrof, nam de minister zich voor vol- gendé doelstellingen priori tair te realiseren: de ver houding tussen bevolking en overheid op administra tief vlak te vereenvoudigen; een afvalwet voor Vlaande ren te realiseren (coördina tie in een globaal kader), en krachtig werk te maken van de strijd tegen de milieuver ontreiniging. Mare Galle deed vervolgens een op roep om eendrachtig samen te werken in de richting van de socialistische maat schappij waarnaar werd ge streefd: een maatschappij met een werkelijke politieke ekonomische en kulturele demokratie waar iedereen recht heeft op arbeid, zich permanent kan vormen en de inkomens, de kennis en de macht werkelijk gespreid zijn. De huidige problemen waren evenwel zo groot dat de oplossingen niet enkel op het vlak van het gewest moesten gezocht worden. Daarom moesten de Vlaamse Socialisten over de grenzen heen solidair zijn met hen die dezelfde doeleinden nastreven. Hierbij wees de minister op morgen gefeest (BP) j^JJ. het belang van de Eum Verkiezingen van 1(L die hij een kans «om de problemen i pakken op internal vlak en om aan te ton) wij de sterkste politiekjinforr tie in Europa zijn., kandidaat uit de Aalj federatie prees hij def zitter ervan en tevens! tor, Willy Vernimmen: «1 mei kan, zo beslool Galle, een nieuwe en I tieve stap betekeneil een opéh en progrl Europa, waarin een oi progressief Vlaarj zich kan ontplooien. 1 de roos als de vuist zil symbool: laten wij inl eenstemming daarmeT deze manifestatie een feestelijk als e beraden karakter c twee inzittenden werden uit hun wagen geslingerd en ontsnapten aldus onbegrij pelijk aan een zekere dood. Om 13 uur zondagnamid dag reed de heer luc Eeck- hout de onbewaakte over weg te Mere op en kwam met zijn wagen terecht on der een reizigerstrein van de lijn Kortrijk - Dender leeuw. Hij had evenwel minder geluk. Zijn voertuig werd totaal vernield en hij zelf was op slag dood In bei de gevallen negeerden de bestuurders de alarmbel en de rode flikkerlichten aan de overweg TRAAG OVER DE SPOREN Treinbestuurder André Thi- baut was een verbijsterde getuige van het ongeval te Denderleeuw. Omstreeks vijf uur kwam hij met het treinstel dat hij bestuurde uit Gent en reed richting Den derleeuw. Aan de overweg nr 51. in de omgeving van de grensscheiding Erem- Het slachtoffer was op slag dood. (EDV) bracht naar het Akademisch Ziekenhuis te Gent. Haar toestand is zorgwekkend, doch niet levensgevaarlijk Als gevolg van de ontspo ring van het treinstel dat uit Denderleeuw kwam, raak ten twee sporen buiten dienst. De spoorstaven werden weggerukt. Te vens werden vier palen die de elektrische leidingen dra ten, uit de grond gerukt. Ook de treinwagens werden be schadigd Het treinverkeer op de drukke lijn was onmo gelijk. Met snijbranders werden de draagpalen en de lokomotief vrijgemaakt Tussen de stations- yan Aalst en Denderleeuw wérd een autobusdienst legd. Het treinverkeer! ongeveer vierentwintf onderbroken op de liji| Zondagnamiddag streeks 13 uur raakte personenwagen aan' Broekveldstraat te onder een trein van 1 Denderleeuw - Kortrijl Hier bleef de 27-jarigi tobestuurder Luc Eecl 1e uit de Oosterveldstraa Mere op slag dood. wagens van de trein w J bij dit ongeval beschaf Ook aan deze funktioneerde de alal en de rode flikkerlichte) fekt. MON Am )W^ cha^T ove^L bodegem - Denderleeuw, meer bepaald aan de Wel- leputstraat. zag de treinbe stuurder plots een perso nenwagen tergend traag de sporen oprijden. Hij deed nog het onmogelijke om zijn treinstel tot stilstand te brengen, doch hij slaagde er niet in en ramde de per sonenwagen. Op dit ogen blik kwam een trein uit de richting Denderleeuw. Deze reed het verhakkelde voer tuig nogmaals aan en ont spoorde onmiddellijk Pas 200 meter verder kwam het stel tot stilstand in de berm. Het onderzoek achteraf wees uit dat de snel heidsmeter van de perso nenwagen op 12 km per uur was blijven staan, toen de aanrijding gebeurde De bestuurder van deze wa gen. de heer Marcel De Weghe uit de Eenestraat 44 te Ninove werd slechts lichtgewond Zijn mede- inzittende Nicole Slagmul ders (26) uit de Zavelput- straat 11 te Aalst werd zwaargewond overge- 1. 2 3 |Poi 4 5. 6.

De Voorpost | 1979 | | pagina 4