EUROPESE VERKIEZINGEN EEN MEI IN TEKEN VAN BLAUWE NACHT IN KEIZERSHALLEN DE ZWARTKOP» IN DE BLOEMEN FEEST VAN VRIJZINNIGE JEUGD GENEGENHEID EN VRIENDSCHAP "S fasti jin v\ of v les. erlei 6 - 4.5.1979 - De Voorpost erg veel| komen.j korte termijn worden inge voerd in de grote onderne mingen en in openbare diensten, en dat zeker niet in ruil voor een loonstop, zoals die door VDB werd uitge dokterd. op het ogenblik dat nieuwe verhogingen van de produktiviteit worden ge meld. Witte produkten Wij zullen evenmin aanvaar den dat het arbeidsinkomen zou worden «gematigd» ter wijl de regering door allerlei manipulaties van de indeks, en hierbij denken we aan de zogenaamde «witte produk ten» die door het grootwa- renhuisbedrijf handig op de markt werden gegooid, reeds aan reële loonafroming doet... Nu men niet alleen natio naal. maar door de Euro verkiezingen ook internatio naal gaat denken, mag men de politiek op het lokale vlak niet uit het oog verliezen. In de Aalsterse gemeente raad sprak oppositieleider Ghis Willems niet zonder waardering over «een partij die niet in de raad vertegen woordigd is maar die de zaken van zeer dichtbij volgt» en in die zin wensen wij zowel op Aalsters als op Europees vlak onze politiek verder konsekwent door te voeren. Jos DeGeyterwerd geestdrif tig toegejuicht en als besluit van het eerste deel van de avond werd uit volle borst de «Internationale» gezongen, waarna de Family Band het gezellig samenzijn opluister de tot in de vroege uurtjes... De Aalsterse KP. met Ray mond De Smet als derde effektieve kandidaat op de Europese lijst, Frans De Mol als tweede en Agnes Vinck als vijfde plaatsvervanger, ziet de kontinentale verkie zingen met vertrouwen tege moet. Europees debat In het kader van die Europe se verkiezingen heeft op dinsdag 8 mei een debat plaats over Vlaanderen in Europa, ingericht door het Priester Daensfonds. In de feestzaal van het Aalsters stadhuis zullen Ray De Smet (KP). Willy Vernimmen (BSP), Herman De Croo (PVV). Nelly Maes (VU) en Jan Verroken (CVP) debate ren over deze materie. E.E.G., E.G.K.S., het zijn organizaties die nu al vele jaren bestaan. Wat hebben zij in werkelijkheid bereikt? Overal in Europa viert het aan oeverloze kommunau- taire ruzies. Het ekonomisch luik, veruit het meest drin gende en het belangrijkste, werd in amper enkele uren afgehaspeld! Overal in Vlaanderen, Brus- sen en Wallonië is het ogenblik gekomen voor het offensief, voor de eisenstrijd, voor de verdediging van werk en bedrijf, voor betere werk- voorwaarden. De wereld van de arbeid moet Nu meer dan ooit resoluut zijn eigen beleid tegenover de maneuvers van de politieke vertegenwoor digers van het groot-patro naat gaan stellen. De 36-urenweek moet op ede enge nationalisme hoar- I" Het verenigd Europa is éSHi boven de enge kunnen uitstijgen, verkiezingen in juni zelfs niet tot en nog minder identiek kiessisteem men. Het Europa van staat er net als de produkten erg of de verkiezingen veel zullen aan verat een skeptische tijdens de volgende week erg bod zou kunnen Zaterdag II. waren wij floggetuigen van de massale opkomst der Liberaal-gezinden in de Keizershailen. Reeds om 21 uur waren alle niet gereserveerde plaat sen bezet. Mevrouw Diane D'haeseleer en echtgenoot zorgden aan de ingang voor een vriendelijk onthaal. Jos De Geyter over de Europese verkiezingen. (VW) De verkiezingskoorts heeft het Belgisch politiek personeel opnieuw in zijn greep. 17 december en de honderd dagen durende krisis in ons land behoren nauwelijks tot het verleden of opnieuw stijgt de koorts met ettelijke graden. De man in de straat wordt er niet zo erg door beroerd. Europese verkiezingen? 10 juni, in de ogen van de Belgische politieke elite een belangrijke datum, spreekt de massa niet aan. Zes maanden na de Belgische stembusdag, de Europese verkiezingen. In België een weinig demokra- tische. verplichte opdracht. Wie de hartslag van het volk beluistert, hoort duidelijk de onverschilligheid die er uit klinkt. La démocratie jusqu'au bout! De meiavond van de Aalster se KP mocht zich over een talrijke opkomst verheugen. Nadat Jos Gysens met een gevoelvol gelegenheidsge dicht de avond inleidde, kwam de «Muziekzangroep één mei» aan de beurt. Daarna nam Jos De Geyter, federaal sekretaris van de KPB het woord. Hij stelde, dat het in het korte bestek van een toespraak uiteraard onmogelijk is een overzicht te brengen van de gebeurtenis sen die in het voorbije jaar het politieke veld hebben omgewoeld. Een aardige beeldspraak in deze woelige dagen. Ook Jos De Geyter beklem toonde het belang van de Euro-verkiezingen, die mede bepalend zullen zijn voor een al dan niet inzetten van de demokratische werking van de Europese instellingen. Instellingen die volgens spre ker alleen drijven op de kracht van technokraten in dienst van hun opdrachtge vers. de multinationale on dernemingen en het groot kapitaal. De inzet is een Europa van en voor de werkende mens. een Europa waar de arbeiderssolidariteit over de grenzen heen werke lijkheid wordt! Over moge lijke en soms werkelijke meningsverschillen heen moeten wij klaarstaan om in het Europa van morgen de handschoen op te nemen voor meer demokratie - la démocratie jusqu'au bout - voor een neutraal Europa ontdaan van zijn militaire blokken, tegen de afbouw van o.m. de staalindustrie, tegen de krisis en het afwentelen ervan naar de werkende bevolking toe. On ze partij neemt deel aan de Europese verkiezingen, al dus Jos De Geyter, omdat wij in ons oude kontinent een linkse eenheid wensen die onontbeerlijk is voor het voeren van een politieke strijd tegen de zinloze bewa peningswedloop. tegen de krisis die ons allen in ons naakte bestaan bedreigt... Wij weigeren een Europa dat gendarm gaat spelen in de ontwikkelingslanden en in korrupte regimes, wij willen het uit het Duitsland over waaiende «beroepsverbod» een krachtig halt toeroepen, wij zeggen «neen» aan de europsese gelijkschakeling die het welvaartspeil naar onder wil nivelleren en een groot aantal arbeidsplaatsen wil likwideren - men noemt het rationaliseren - wij zijn tegen het veilig stellen en zelfs verhogen van de winsten van de supergroten. Zoals op 17 december moet de uitslag van de verkiezingen de waarschuwende stem van de KPB laten horen en ons land mede op de weg plaatsen naar een demokratischer en meer vooruitstrevend Europa. Antikrisispolitiek In dat Europa van morgen vergeleek Jos De Geyter ons kleine land met een nietig stipje, voortdobberend op de oceaan van de antikrisispoli tiek. Het heeft maanden geduurd om België uit de knoeiboel van de regerings vorming te halen. Het over grote deel van de onderhan delingstijd werd besteed aan het steeds ingewikkelder ma ken van onze instellingen en Toewijzing der plaatsen werd voor rekening geno men van simpathieke en welbekende hostesjes. On der de aanwezigen merkten we de Heer en Mevrouw De Bisschop, Mevrouw Sche pen Demaeght en echtge noot De Heer Burgemees ter had zich laten veront schuldigen. Omstreeks 10 uur werd het bal geopend door Mevr. Diane D'haeseleer en echt genoot. Het moet ongeveer 11 uur geweest zijn toen er alge mene hilariteit ontstond on der het publiek: «hij» was daar! Vergezeld door zijn echtge note en enkele prominenten werd Minister Willy Ce Clercq onder luid applaus binnengehaald. Willy De Clercq stak een vlammende speech af waarin hij o.a. de nadruk legde op het feit dat 1 mei evenzeer de dag der Libera len was als der socialisten. Hij vroeg onze steun voor de naderende verkiezingen en hield een kort maar krachtig betoog over de rol die de PVV kan ten deel val len, of liever gezegd moet ten deelvallen in het Europa van morgen. Hierna mengde de ex- minister zich onder het pu bliek om omstreeks 12.30 uur onder luid applaus naar het volgende bal te vertrek ken. Diverse prominenten wer den daarna in de bloemme- tjes gezet. Later werd er een grootse tombola gehouden. Het T.V. - toestel werd verloot en ging naar Denderhou- tem. Tot in de vroege uurtjes werd er gedanst, gepraat en gelachen. De jeugd kan terecht in een apart gedeelte van de Kei zershailen waar een Disco-Dancing geïmprovi seerd werd. R.M. Het blauwe bal met zoals steeds een overvolle keizershal. (EDV) Zondagmorgen werd in het kasteel Ter Linden een receptie aangeboden aan de ornitologische vereni ging «De Zwartkop» - Aalst. Schepen de Maeght en schepen Monsieur ontvingen de vogelvereniging De Zwartkop op een receptie in kasteel Terlinden. (EDV) In aanwezigheid van eerste schepen Monsieur, Mevr. Demaght, schepen van leefmilieu, huisvesting en grondbeleid, en de heer Van De Spiegel ondervoor zitter van het sportkomitee. Deze ontvangst gebeurde ter gelegenheid van het be halen van de gouden me daille door de heren Cheva lier en Brijs, tijdens de we reldkampioenschappen voor siervogels in 1978, ge houden-te Zulte en het be halen van de gouden me daille door de heer Cobbaut op het Belgisch kampioen schap A.O.B. op 8/1/79. In december jongstleden mocht deze verdienstelijke otnitologische vereniging de medaille van Zijne Ma jesteit de Koning ontvan gen. De heer Monsieur drukte in zijn toespraak op de grote levendigheid en werk zaamheid van deze zeer uitgebreide groep vogellief hebbers, en wenste hen al len geluk met de schitte rende resultaten van hun inspanningen. De heer Chevalier dankte in zijn toe spraak het stadsbestuur en de aanwezige prominenten. Hij vernoemde ook het vie- ren van het vijfentwintig^ j< bestaan van «De Zwartw en betrok nogmaals H— vriend Brijs in de huldigL J Aan beide laureaten «11 het stadsplakket overig De Oudervereniging voor de Moraal, onder voorzitter schap van de heer Rimbaut vierde afgelopen zaterdag in de feestzaal van de F.F.R., het tiende feest van de vrijzinnige jeugd. Dit feest dat georganiseerd wordt voor de 12-jarigen wil zowat de kinderjaren afsluiten voor deze jonge mensen, vooraleer ze de grote stap zetten naar de volwassenheid. Alhoewel het dikwijls vergeleken wordt met de plechtige kommunie is de vergelijking niet zo gemakkelijk te maken, al was het maar doordat de feestelingen aktief bij het gebeuren betrokken wor den. Dit was zaterdag meer dan ooit het geval vermits het zogenaamde bezinnings- gedeelte volledig door de jonge mensen zelf werd uit gedacht en uitgewerkt. Dit verklaart meteen ook de realisatiefouten die in de achtergrond), droeg, op het podium had plaatsgeno men, opende de heer Mau rice Van der Steen, Voorzit ter van het Humanistisch Verbond de namiddag met een korte toespraak. Hierin wees hij op de bete kenis van de viering voor de jongelui, die op de drempel van het leven staan. Hij be nadrukte dat zij stilaan zul- iedereen geluk, en hoopte dat de hennnering aan wat die dag gebeurde steeds in gedachten zou bewaard blijven Het spreekt voor zichzelf dat het feest van de vrijzin nige jeugd volledig in het te ken stond van het jaar van het kind. Als basis voor het feestprogramma werd de universele verklaring van de VtrvolE p l maar riarn zij ook alle supplemen taire medische kosten ver oorzaakt in het St. Raphael ziekenhuis te Leuven voor haar rekening. .Dit gebeurt trouwens nog altijd. Van in het begin werd trouwens een sociaal assistente aan geduid. die zich specifiek met de begeleiding van het zwaar getroffen gezin diende bezig te houden Kort daarop werd het toe- zichtaanhetOC.M.W. ech ter ontnomen. Te oordelen met de kontakten die wij ge had hebben met enkele le den van de Raad voor Maatschappelijk Welzijn is men niet zo gelukkig met de manier waarop dit gebeur de Sinds de «plaatsing» over genomen werd door de Jeugdrechtbank, ontvangt de adoptiefamilie een dag vergoeding. «Geldgebrek is er niet», zegt de heer Van Oost, «maar toch ontvangt men net voldoende voor kleding en voeding». Het enige bijkomend geld dat men tot nu ontving is dat van een levensverzekering die de ouders Colson afslo ten Wanneer de kinderen iets uit Spanje zullen krijgen is, op dit ogenblik nog een open vraag. Het proces te gen de transportfirma zal nog wel enkele jaren aan slepen Uit wel ingelichte bron heb ben wij hierbij vernomen dat de familie Van Óóst steeds kan beroep doen op een advokaat van de V A B. - V.T B. Deze persoon zou reeds geholpen hebben bij een aantal juridische pro blemen zoals nalaten schap. enz. Ondanks alles hebben de kinderen niet zozeer gebrek aan geld. maar veeleer aan genegenheid en vriend schap. maar «dit is helaas niet zo gemakkelijk te vin den» zegt pleegvader Van Oost terecht. VEHE Even wachten op instrukties. (VW) voorstelling te bemerken waren Bezinning Het feest begon op uitste kende wijze toen alle jon gens en meisjes hand in hand en al dansend de zaal binnenkwamen Nadat ie dereen. die een truitje met het embleem van de vrijzin nigheid (rode fakkel op witte len groeien tot volwassen mensen, die vrij en zelf standig zullen leren denken, en hij onderstreepte meteen het belang van de humanis tische waarden. Het Vrij on derzoek was volgens de spreker een metode die de jongeren kon helpen te zoe ken naar de waarheid, en naar het goede en het schone. Tot slot wenstte hij rechten van hel kind geno men. leder artikel van deze verklaring werd langs de luidsprekers verkondigd, waarna de kinderen, die het podium vulden, overgingen tot de uitbeelding van wat gezegd was. Dit gebeurde dikwijls op zeer originele wijze. Vooraf hadden de feeste lingen echter lek hun visie op het jaar van het kind ge geven Terwijl ze elkaar de hand reikten, werden twee grote spandoeken met ei genhandig gemaakte teke ningen getoond In de ach tergrond zong Jan De Wilde terwijl zijn enig mooi «Ikke». De universele verklaring van het kind begint met de woorden «Alle kinderen zijn gelijk». Vervolgd werd met «alle kinderen hebben recht op een bijzondere be scherming en faciliteiten om zich te ontwikkelen». Zeer origineel en leuk was de uitbeelding van het arti kel dat zegt dat elk kind recht heeft op een naam en een nationaliteit. Hierop zei iedereen die op het podium stond zijn eigen naam, waarna men 'n ingebeel de naam uit een vreemd land aan toevoegde, Hier kwam men tot verrassende dingen zoals King Kong uit Japan - Mohamed uit Noord-Afrika - Khomeini uit Iran, enz. En zo volgde ieder recht el kaar op. steeds op pas sende wijze geïllustreerd, hetzij op het podium zelf. hetzij op dia's, die de kinde ren zelf gemaakt hadden. Hierbij liet men niet na op tijd en stond een aantal on rechtvaardigheden aan de kaak te stellen, zoals de geldverspilling voor de oor logsindustrie. Het bezinningsgedeelte werd beëindigd met een brandende fakkel, die van hand tot hand werd overge dragen. Meteen kregen de deelnemers aan de namid dag een herinneringsme daille en een roos Na een korte pauze was het de beurt aan het jeugdteater «Tresebees» om de aTj', wezigen gedurende m gro: dan 1 uur geboeid te la meegenieten van het vj^ haal van de stadsjonc an~ Johnny. jqC Aan de hand van een he ;jjp( boel liedjes, en niet min :rp werd het publiek en ze de jeugdigen gekonfrt in teerd met de meest fd(je' pante problemen van de ^5 tijd als daar zijn: milieuv Js vuiling - ruimtelijke orden ^e'f (speelpleinen in de star afbraak van kleine won Zc gen voor appartementsj an bouwen) - rijkdom - repri r0( sie - onderwijs, enz. f6n Waar het ook maar eni< 5, zins mogelijk was were g( de kinderen intens bij lvec stuk betrokken. Dit gebeB de dikwijls op zeer v |L rassende wijze, zoals bij l( uitbeelding van het huis het appartementsgebouw Zoals reeds in het een gedeelte werd ook hier I belang van het spel voor (ten kind benadrukt. Het tone jjjk stuk werd trouwens beë arc digd door het liedje «Wij w jni len spelen» dat entoesi; werd meegezongen d< vo alle aanwezige jeugdigei Het Feest van de vrijzmni m jeugd werj* dan beslot ver met een téestmaal. waai m iedereen nog lang nakaa i e over wat gedurende de d ;ar allemaal beleefd werd. jf VEI va;

De Voorpost | 1979 | | pagina 6