POMPIERS KONTRA GARDE-CIVIQUE WORDT ZWARTE HOEKBRUG EVEN VLUG GEREALISEERD ALS VROEGER V.V.A.K.-NIEUWTJES DUBBEL FEEST IN ST.-LIEVEN Deed Valerius de Saedeleer aan toneel? Europese verkiezingen: de partij cirkussen trekken door het lan Uit d'oude doos 7i WACHTDIENSTEN Philip De Paepe, bevelhebber van het Aalsters pom pierskorps van 1947 tot 1955 die opgenomen werd in de Erewacht vertelt over de peripetieën als brand- weerkommandant van zijn vader Polydoor die zelf 42 jaar lang het korps onder zijn bevel had. Zo boterde het niet goed in had leden aan te werven die 1899 tussen pompiers en dan geen garde - civiekers garde-civiek. Waarschijnlijk moesten worden. Feit was o.a. omdat de kommandant trouwens dat de overheid van de gewapende vrijwil- der Burgerwacht zich met lige brandweer het recht haar bevelen belachelijk maakte als bvb met «Alig- neirt ijer op de bolje van den bijgank, rechts in de flanc recht de Zaastroot in». Van het konflikt van zondag 16 april 1899 geeft De Paepe volgend relaas. Na een algemene oefening met manschappen en mate rieel, klaroenen voorop, komen de pompiers terug. De garde-civiek was echter Nu het probleem «brug», momenteel vooral dan met die van de Zwarte Hoek, aktueel is, lijkt het wellicht interessant met stadsarchivaris Karei Baert eens de openbare aanbesteding van twee draaibruggen, de St-Annabrug en de Vismarktbrug, even onder de loepe te nemen. Uit een minuut van een aanplakbrief bleek de aan kondiging, in beide landsta len, van de aanbesteding van twee draaibruggen. Burgemeester Boterdael belastte landmeter J.B. Se- gers met het opmaken der plannen waarvoor hij 152 fr ontving in 1804 vermeer derd met 72 fr. voor nazicht van het voor de bruggen nodige hout. Aannemer J.C. Michiels kreeg voor de uit voering der plannen in to taal 7880 fr. In dokument 1, een «waer- schauwinge van de Mairie van Aelst, maakt de maire van de stadt Aelst bekend dat op 6 thermidor van het 11e jaar der Republiek (25.07.1803) zal geproce- deert worden tot de aanbe steding van de van audts genoemde Sainte Anne Brugge en van die aan de Vischmarkt.» Dokument 2 brengt dan de «conditiën»; «den instel zal niet mo gen excederen de 4000 fr per brug de adjudicatie zal maar provisoir zijn en den maire behoudt zich het recht voor der hout zonder weeren ofte riesschalig en zonder speek de brugge moet ge maakt zijn naar het profil van het plan en de elevatie aangewezen inde caerte de aannemer moet er- maeken op de wijze zoals het was in 1794 het deel van het metswerk naest den kant van "t stad den aannemer en zai op geen voorwendsel hoegenaemt de actuele existerende brugge mo gen afbreken ofte de communicatie van den wegh van Aelst naar Den- dermonde afsnijden. Hij moet het werk beschikken zodat de nieuwe brug ge plaatst zij en prat'kabel 48 uren na het wegnemen van de oude.» Zal het nu bij de werken aan de Zwarte Hoekbrug even vlot verlopen? LH (Bron: WAK Tijdschrift, april 1979) op de koer van het Landhuis aan 't oefenen. Majoor Be- thune weigerde zijn garde te verplaatsen om de pom piers toe te laten hun pom pen en materiaal in het ar senaal te bergen. Nadat de bevelvoerende majoor de burgerwacht zelfs het «ba- ïonette au canon» had bevo len konden officieren van de burgerwacht hun majoor tot rede brengen. De pompiers mochten door en het inci dent was gesloten. Achteraf verordende het stadsbestuur dat de toe gang tot het arsenaal dag en nacht voor de pompiers open moest blijven. Pieter Daens amuseerde zich kostelijk met dit inci dent. In «de Werkman» kon men onder de titel «'t Aalst, per aquos et fuos», (door Water en Vuur), woord van de Spanjaarden tijdens de verwoesting van Antwer pen, lezen: «Zondag 't Aalst op den koer van 't Landhuis, links den eersten ban der Garde- civiek, de jonge garde; rechts de tweede ban, de oude garde. Allen schoon in beide werken te kumuleren alleen wie als zeer er- vaeren en kundig in mets en timmerwerek kan als aannemer worden aan- veerd. de aannemer zal twee goede suffisante borgen stellen de aanbesteding wordt gedaan in numeraire métal- lique geldspeciën op man daat ofte ordonnantie van betaelinghe van den maire den aannemer zal zig 't zijnen koste voorzien van alle gereedtschappen en materiaelen den aannemer zal ge- hauden zijn binnen de 3 daegen rechten te betalen aan den aannemer zal een quantitiet ijzer en an dere materiaelen, voortko mende van de oude brug gen, worden overgemaakt den aannemer moet immediaat met het werk be ginnen en na negen deca den (90 dagen) moeten de bruggen geplaetst zijn op "n deO.C.M.W.-Rusthuizen St. Job en St. Lieven wordt de pene van een boet ven 40 fr tredmolen van het dagelijks leven bij elke mogelijke per dag gelegenheid opgevrolijkt. alles moet van de beste Dan is er plechtige eucharistieviering, een geapprecieerd kwaliteit zijn. eeken en an- feestmaal en achteraf ontspanning waarbij de beentjes nog eens duchtig op de aangepaste wijsjes van het orkest bestaande uit OCMW-personeel worden uitgeslagen. positie, keersrecht, de voe ten schuins, d'handen op den buitennaad van de broek, de Majoor en d'ander Overheid 't groot Mes in d'and, gereed om de Poort uit te trekken naar de Pleinen van Exercitie. Het gaat afgeroepen worden in 't Vlaamsch door den Deur waarder - Adjudant als eensklaps de trompetten blazen gelijk in Jericho, dat de poort openvliegt en de Pompiers daar met gezwin- den pas aankomen, hun spuiten op wagens voort trekkende gelijk Napoleon Bonaparte op de brug van Arcoli... Na enig overenweergeklap mochten de pompiers niet door. Baron Felix de Bethu- ne, nog getuige geweest bij een tweegevecht is van geen kleintje vervaard. De Majoor maakte zich gereed tot chargeren, de pompiers keken naar pompen en wa ter, gereed om te spuiten. Een ogenblik van onbe schrijflijke angst. Jef uit 't Landhuis liep al om Dok- toors en Apothekers, zijn vrouw zocht naar «pluk» om de wonden te verbinden, men liep naar de doodra- pers om de gesneuvelden op te nemen. Kap tel Visj kermde «Adieu mijn schoon eigendommen», Kapitein D'Hondt trok zijn pardessus uit om door 't raam te sprin gen, Majoor baron de Be- thune scheen van koleire een geraaktsheid te zullen krijgen en Kommandant De Paepe speegelde met on verpoosden moed en pinkte 50 keren per sekonde. Maar de Pompiers waren de spreuk van de lijfwacht van Napoleon indachtig «La gare meurt mais rie sen rend pas» wat in 't Vlaams zou betekend hebben «Plat op de grond is minst ge vaar...». Achteraf zou 't Schepencol lege erelauwers van sau- sissen hebben afgeleverd aan beide betrokken par tijen. L'Expositbond der Be aux Arts d'Alost zou 't roem rijk feit aan 't nageslacht overleveren en bij d'inhaling van Woeste zou het op een praalwagen worden afge beeld (Bron: WAK mede delingen van april '79) LH De Vereniging voor Aalsters Kuituurschoon die zich met haar «Mededelingen» telkens zo interessant maakt meldt volgende aktiviteiten. Na een bezoek aan de laureaten van de VVAK-prij- zen 76 en 78 en een smakelijk hapje in het eethuisje van Galerij Gaepaert in de Mo lenstraat plant deze aktieve vereniging een lente-uitstap naar Nevele. het museum van het Rietgaversveld en dat van Deinze. 's Avonds gelegen heid tot gebruiken van het avondmaal op de markt van Deinze. Prijs 150 fr. in te schrijven Eikstraat 50 of te storten op prk. 00-0605297-17 van Cl. Uyttersprot. Eikstraat 50 en dit vóór 18 mei. De autobus vertrekt op het Keizerlijk Plein tegenover het stand beeld van Koningin Astrid en dit te I3.30u. stipt. Op maandag 2 juli is er dan de kermisreis naar Bokrijk waarover later verder nieuws. Ondertussen kunnen leden van de WAK die hun bijdrage voor 79 nog niet zouden hebben vereffend 150 fr. storten op prk 00-089429 1-48 van WAK, Eikstraat 50 te Aalst of betalen aan de penningmeester thuis. In de «Mededelingen» van het len tenummer vonden we zeer lezenswaardige bijdragen van stadsarchivaris Karei Baert. van Frits Courteaux. Philip De Paepe. Jan De Block en Clemens Uyt tersprot. De tekstielmachinefabriek NV GILBOS uit Herd$l sem heeft voor enkele weken de nieuwigheden c toond waarmee zij zal uitpakken ter gelegenheid vl ITMA '79. Het gaat om twee nieuwe machines, r melijk een automatische autoklaaf voor het heatsl ten van tapijtgarens en soortgelijke materialen en d een automatische kruisspoelunit voor garens, die garenbreuk de garenloop weer automatisch herstq Het op de markt brengen van deze nieuwe konsta ties betekent een duidelijke diversifiëring van 1 produktgamma ten gunste van zwaardere garens van zeer gespecialiseerde apparatuur. -jm De NV GILBOS heeft in het verleden reeds de te stielwereld verrast met revolutionaire machines y| ook nu weer is GILBOS een stapje verder dan i rest. Dit is een suksesvolle formule voor GILBOS o de krisis in de tekstielsektor op te vangen. Immers s Europa vooral daalt het aantal tekstielbedrijven, t( wijl de machineproducenten op peil blijven en hu produktiekapaciteit nog zelfs licht stijgt. Het is d evident dat de konkurrentie in de machineverkoi I steeds intenser wordt. GILBOS tracht zich dus a« die konkurrentieslag te onttrekken door zich te ko centreren op speciale takken van de tekstielindusti en op het ontwerpen van zeer gespecialiseerde m chines voor die sektoren. Voor de volautomatische autoklaaf voor het heats# iaa ten van tapijtgarens en soortgelijke zwaardere g|moe rens ontwikkelde GILBOS het princiepe en bouwo het garentransport, terwijl de Amerikaanse GASTQoch COUNTY INC., de grootste producent van stoomahppe toklaven voor de tapijtsektor in dat land, een special/aar gevormde autoklaaf inbracht. De samenwerking rrïtadi deze Amerikaanse firma betekende voor GILBc|m, dus een belangrijke technologische hulp. Het gehel autoklaafproces wordt door een volautomatische e nauwkeurig instelbare programmeerunit afgewerlj waarbij het ook mogelijk is de bewerking meerde! malen te herhalen. Vooral de Amerikaanse tapijtwi reld lijkt sterk geïnteresseerd. Maar ook een grol Belgische garenspinner heeft reeds een order gl plaatst. GILBOS gaat de machine over de ganl wereld kommersialiseren. De markt voor degelijl installatie ligt uitstekend. Alleen al in Amerika zoud J meer dan 100 installaties afgezet kunnen worden m vervanging van verouderde machines van konkif renten. De automatische kruisspoelunit voor garens i: nieuwe machine die, via luchtwervelingen, de gard uiteinden bij splitsing opnieuw in elkaar draait zol der dat er een duidelijke verdikking ontstaat. Hiel door kunnen de garens, die tot 80% van de ooi spronkelijke sterkte behouden, zonder moeite tu| tingnaalden passeren. MON D.d Op 4 augustus 1867 werd Valerius De Saedeleer te Aalst, in de Nieuwstraat, zoals U trouwens aan de herdenkingsplaat kan zien, geboren. In 1967 werd bij de eeuwviering een retrospektieve van de grote land schapschilder gehouden. Frits Courteaux ontving toen, als sekretaris van het huldekomitee, een schrij ven waaruit bleek dat Valerius nog als achttienjarige op de planken zou hebben gestaan en dit samen met andere Catharinisten. Van de hand van de ge voelsmens Isidoor Hallaert, die Valerius De Saedeleer een «Oud - Weezenvriend» noemde, zag Luc Kieckens, archivaris van de Rederij kerskamer. een brief met volgende tekst: «Laat mij toe U als oud-verfslijter te herinneren aan de tijd toen we samen Antoon Van Dijck opvoerden in de to neelmaatschappij De Ca tharinisten» Deze brief was gericht aan Valerius De Saedeleer Luc Kieckens had echter geen weet van De Saede leer als Catharinist. 1979 zou echter uitsluitsel bren gen. In een programma uit het archief van de maat schappij bleek dat bij de eerste heroprichting, de officiële heroprichting da teert uit 1891 de man nen van «Amor Vincit» op 8 november 1885 een stuk opvoerden «Antoon Van Dijck» met Valrie (sic) De Saedeleer in de titelrol en Isidoor Hallaert in een bijrol. Reeds als achttienjarige had Valerius De Saedeleer dan naast schildersbloed ook toneelbloed in de ade ren vloeien. De eigen grootsheid van vi sie zou hij echter op zijn 36e bereiken te Latem, het schildersdorp (Bron: WAK mededelingen van april '79) LH Verleden donderdag ging het in Sint-Lieven om een dubbel feest en dit met de 90e verjaardag van mevrouw Virginie Vandenbrempt en het gulden huwelijksjubi leum van echtgenoten Syl- veervan Laethem - Prudence Buyl. Na de H. Mis was er receptie waarbij de feestelingen wer den gehuldigd door OCMW- raadslid Arseen Carlier die de zieke voorzitter Martin Van der Speeten verving waarna de gebruikelijke ge schenken. zowel die van het rusthuis als van familieleden, vrienden en kennissen wer den overhandigd. Sylveer Van Laethem-Pru- dence Buyl: Vijftig jaar lang hebben Prudence en Sylveer te Nieu- werkerken samen lief en leed gedeeld, de spreuk indachtig «gedeelde smart is halve smart, gedeelde vreugd is dubbele vreugd». Eerst sa men thuis en thans in St.-Lieven waar Prudence, verlamd na hartinfarkten. op 28 oktober 1977 werd opge nomen. Was Sylveer eigenlijk van beroep metaalbewerker. 26 jaar lang heeft hij echter in dienst van de «kommissie» gewerkt als schilder waarbij hij door ieder werd gewaar deerd voor zijn inzet en toewijding. Fier draagt hij 4L r <énii Vfé it'-s* V' i De familie Van Tathem-Buyl bij de gouden bruiloft in rustoord St.-Lieven. (VW) ten andere de médaille die hem daarvoor werd uitge reikt. Zij toewijding is trouwens spreekwoordelijk en blijkt nog elke dag uit het bezoek dat hij zijn echtgenote in het rusthuis komt brengen. Hij zelf verblijft nog thuis waar hij hulp heeft van zijn kinderen. Ze hebben er immers vier: Viviane. Her man. Sophie en Irène. Ook Prudence verdient alle waar dering voor de moed waar mede deze nu drieënzeven- tigjarige vrouw haar lijden draagt, vastgekluisterd als ze is aan haar bed. Moeilijke jaren kenden ze vóór de tweede wereldoorloe door de ekonomische krisis en de oorlogsjaren zelf waren voor een groot gezin uiteraard geen sinekuurtje. Samen hadden ze een zeer huiselijk, familiaal leven, wars van grote plechtigheden of verre trips maar gezellig levend thuis in overeenkomst met de hele buurt. Zingen in verband was wel hun hobbv die hen regelma tig in de ban hield. Het hoeft dan ook niet te verwonderen dat een afvaardiging van hun buurt met aan het hoofd Antoinette. wijkmeesteres van zo alles en nog wat als van de KAV. het zangkoor. Kofka. de sociale dienst en dc Ouden van Dagen, haar bij dit jubileum een intieme sérénade bracht met liedjes «uit de tijd van toen». Virginie Vandenbrempt: Geboren op 13 april in 1889, 90 jaren geleden dus. ver blijft deze dame reeds van januari 1970 in St. Lieven waar zowel het personeel als dc bewoners haar hebben leren kennen als een dinami- sche. dienstvaardige vrouw. Tot zolang haar gezondheid, en vooral haar verzwakkend zicht het haar toelieten, heeft ze zich ingespannen om zich vooral bij de vrouwen van de bovenzaal verdienstelijk te maken. - Ik zelfben maar een droeve», zegt ze ons en heb een hard leven geleid. Ik werkte in een zijdefabriek- sken en bij Jellies tot in 1940 maar na de bombardemen ten hadden ze ons niet meer nodig en ging ik dan maar stempelen of trok naar «den arme». Ge moogt dat alle maal weten», zegt ze ons. «want ik wil tegen iedereen eerlijk zijn». Van het mansvolk moest ze niet weten. Ze had er namelijk een bittere ervaring mee opgedaan toen haar «vent» haar met een kind «liet zitten», nu 65 jaar geleden. Wel komt ze uit een gezonde stam. Van haar broers en zusters zijn er weliswaar reeds vijf overleden doch naast haar zien we haar samen met haar nu pensioen gerechtigde dochter, haar 87-jarige broeder, en twee zusters. 85 en 83. Delphine en Dominica die zelf in een rustoord verblijft maar dan te Heme, bij de taalgreni «Over tien jaar komen vast en zeker terug.» hef we haar beloofd, eeuwviering». Op zondag 10 juni 1979 zullen wij dus voor de eerste maal in de geschiedenis naar de stembus trekken om het eerste rechtstreeks verkozen Europees Parlement aan te duiden. Willens nillens moeten wij Vlamingen naar die stembus. Dus wij worden verplicht Europees te voelen, te denken, te handelen in casu te stemmen. Een uitzondering in de Europese Gemeenschap, voorbehouden aan ons, Belgen en onze buren de Luxemburgers want wij beschikken nog over een kiesplicht. De Europese burgers uit de zeven andere lidstaten beschikken immers over een demokratisch stem recht. Heel wat opinie-onder- zoeken hebben uitgewe zen dat de meeste Euro pese burgers zeker niet Europees voelen, denken of handelen. Het zal dan ook een hele karwei zijn deze Europees te doen kiezen. Vooral in landen waar er kiesrecht bestaat worden grootse kampag- nes opgezet om te ver mijden dat de verkiezin gen op een sisser zou den uitlopen. Voor de Belgen en de Luxembur gers geldt dit niet, maar toch worden ook bij ons voorlichtingskampagnes opgezet om ervoor te zorgen dat wij als gemo tiveerde Europeeërs naar de stembus trekken. Via allerlei kommunikatie- media wordt aan «Euro pese Voorlichting» ge daan. De pers wordt er intensief in betrokken, maar ook radio, televi sie, muurpropaganda, postzegels, enz... Dit alles gaat uit van het Voorlichtingsbureau van de Kommissie der Euro pese Gemeenschappen. Sedert enige weken zijn nu ook de partijen in de propagandaboot ge stapt. Bij sommige par tijen lijkt die boot even wel meer op een cirkus. Ook Aalst heeft reeds zijn portie Europese in formatie en propaganda te verwerken gekregen. Voor de komende dagen en weken staan nog een reeks «Europese avon den» op het programma. De partijen komen hun kandidaten voor een Eu ropees mandaat voor stellen, de plaatselijke «sterke man» voor de gelegenheid wat meer in het zonnetje van de par- tijcharismaat, wiens po pulariteit in Vlaanderen gemeten wordt door middel van deze Europe se verkiezingen. Voor deze topfiguren van de partijen zal de meting van hun populariteit in Vlaanderen wel heel wat belangrijker zijn dan een Europees mandaat, dat uiteindelijk toch een wel gekomen financieel toe maatje zal zijn naast de tal van andere mandaten en funkties. Volgende data bereikten onze redaktie: Vrijdag 4 meiEuromee ting van de PVV in de zaal FFR. De verschillen de kandidaten zullen er aan het publiek voorge steld worden. Gastspre ker is Willy De Clercq, gastvedette is Ann Christy met haar show en er is tevens een Euro quiz. Maandag 7 mei: VUJO- Aalst organiseert een voordracht over «Europa, middel tot Vlaamse ont voogding, of nieuwe be dreiging?» Deze avond gaat door in samenwer king met het vormings instituut Lodewijk Dos fel in het Gulden Vlies. loler loetp leton telaa int, iter t laats 1.569 De ge Spreker is de heer Wjj00r Luyten. kaa| Zaterdag. 12 mei:0verd KP-Aalst'organ iseertMs u 12 mei om 2Q uur houw meeting in de Mikisf-ov in het raam van toor t Europese Verkiezing ee Vanuit de Aalstersefechi staan Raymond De Sfentr en Agnes Vinck op^nh Vlaamse KP lijst ^et h Europa. ■w'11 monP™ lok i rings 5 im ==^lafor Ie tu liertc rordt ran c «heii icht Huisartsen Zal de wacht waarnemen op zaterdagnamiddag 1 mei. zondag 13 mei, woensdagnamiddag 16 mei na 20 uur tot en met zaterdag 19 mei om 8 uur morgens de heer dokter De Beer, Dirk Martensstraf}°9e 20 Aalst. Tel. 70.48.38. Voor Meldert is dokter V; Der Heyden van wacht. Tel. 052.35.59.05 Apotekers Voor Aalst en omstreken: Apoteker: Carpentier; Ledebaan 53 Aalst 21.32.98 Apoteker: Mahieu. Hoge Weg 2 Erembodegem. Te 21.10.63 Apoteker: Ducaju. Dendermondse steenweg 19 Gij zegem. Tel. 70.07.39 Apoteker Blaton. Stationsstraat 12 Burst Te 62 20.45 turn: let ei uitvoi »an d en kli echte uitga lopel nde lalst arde teker Begrafenisondernemer 9ra''e Zaterdag 12 mei en zondag 13 mei is begrafenison dernemer De Rijcke. Keizerlijk Plein 68 Aalst Te 70.50.49 of 21 54.21 JJ® De heer dokter Boeykens. St Annalaan 57 neem vakantie vanaf zaterdag 19 mei tot en met zondag 2 mei Voor valgr voou

De Voorpost | 1979 | | pagina 8