25" Nationale autotozoektocht VAB nu zondag te Aalst van start Bob en Marie autorallypaar - Thèrése Van de Sijpe op niveau HEDENDAAGSE GRAFIEK IN TSJECH0SL0WAKIJE ng- '*dssuksK? HET LINNEN DOEK eens t: dank ij moe ïse d<! -inge i en ifl 3 NedL nandï stukvj :eft orw uwelijks zelf 58 jaar is de te Erpe geboren en logen Robert Van de Sijpe, voor de vrienden «den p», reeds een veteraan van de rallysport, eerst de fiets en daarna uiteraard met de wagen, huwd met Marie-Thérèse Verleysen, evenals haar litgenoot gestoken door de rally-mikrobe, werd vader van twee kinderen, een meisje en een gen en verdiende hij zijn boterham met alles op en deran als boekhouder in een firma van de ek. Bob Van de Sijpe, een expert in rallyrijden en organiseren. —VAB—Vertegen- we bvb. met 2000 man. rdiger: Wel moet worden gezegd ids ruim 25 jaar is dat er toen weinig rally's ib Van de Sijpe plaat- waren en dat het bleef bij lijke VTB—VAB verte- enkele uitschieters. Nu iwoordiger te Erpe, zijn er elk week-end zeer aktieve en dina- verschillende zoektoch- ische afdeling. Om de ten en moest men die irtien dagen zowel 's samentellen dan zou iters als 's zomers men per jaar wel aan een irdt er voor de meer fantastisch aantal deel- 200 leden van de nemers komen. Wel wer- ïsetddeling een wandeling den de laatste jaren Vlaaipland. In de winter nogal wat liefhebbers ben prnen daar dan nog zes afgeschrikt door inrich- md vjonden bij gewijd aan ters die hun pen te nijdig als lilturele, toeristische of in de vitriool drukten en ispoi Ikloristische aangele- de moeilijkheden zoda- 'e Vinheden. Bestuursle- nig op elkaar stapelden !ouks m als Adolf Vermeiren dat er voor de onervare- i Van Wesemael staan nen geen uitkomst meer J 01 im in zijn taak flink bij. r Joi |ls inland in de rallysport: aarT leeds van in 1951 be- 6 ndde ik in de rally-we- dat' ld en zulks, hoe kon it hoiil anders, langs de rally rallys waren was. Welke soorten rally's zijn er en waarheen gaat uw voorkeur? Groot gezien zijn er twee soorten: de oriën- tatierally en de toeristi- toen sche. Tussen beide in lsch( :hter niet helemaal zo- ligt de «toeristische 3aci s nu. Wel waren er ook oriëntatierit» die mo- rte irkenningspunten maar menteel meest in trek is. in zonder enige kom- Voor wie het reglement ikatie want toendertijd goed kent is de oriënta- erd meer het aksent tie wel interessantst. je m 'legd op het aanhou- Qua reglementen heb ik js, in van een gemiddelde ze zowat allemaal, van 3 Q lelheid. De rally's wa- het eerste van VTB over oorz n dan veel langer, vaak die van Dendria naar de ,erdi!n 200 km- en werden verschillende herwerkin- 3eveirreden aan 40 km/u gen en herdrukken van wel idat we moesten goo- eie kbeien met tijdstabellen, h tonometers en afstan- Toe&n. Zelfs de spanning A/atlin de banden van de Land) reglement heb ik igen speelde een rol in de verschillende uitga- ai^rmits daardoor de om- ven en allemaal heb ik ze ik van de wielen enigs- bestudeerd want zonder W ns vergroot of verkleind studie is de doeltreffen de* »n worden. Ook speel- de praktijk onmogelijk, natuurlijk het toeris- Persoonlijk rijd ik wel VAB. Ook het CRAC (Coördinatiecomité voor Regionale Automobiel clubs van het Vlaamse Ov< 'jaafcch aspekt een belang 1 e® jke rol r. 0 T pale wof ok naar het buitenland! eens graag ook een rallytje van een inrichter «die er niets van afweet» waar men zich aan heel- wat mag verwachten wat 'oendertijd was er men dan met een greep iad( 6c^ts 9r°te rally zout moet nemen maar 0 er jaar, de Nationale, waar de menselijke fan- wee maal lag ons eind- tasie nog eens ongebrei- r on !nt in de B°ndsrepu deld aan bod kan komen, ma liek: eens in Adenau in niet geremd door allerlei eia< e E'9el waar we 00k een restrukties. Elke deelne- 1k05ndie °P de fameuse mer is echter niet van dat da 'wburgring aflegden en gedacht. hee ens in Duisburg bij het Ik persoonlijk heb zowat ruil whrgebied. Twee maal alle soorten rallys gere- Jeai ök belandden we bij den: voetrallys, fietsral- ja3 mze noorderburen, eens lys, zuivere oriëntatie, geeiJet aankomst in de kaartlezen, tijdrijden op ede avens van Rotterdam en de sekonde, volledig toe- at 6fens in Arnhem, ten "orden van Nijmegen neflfcekend om de dramati iche gevechten in 1944 kar als Hadden rally's toen e» Je nationale rally had den en ook enkel vragen °en reeds zeer veel terw'il C de toeristische jWival. In Arnhem waren orientatierit, een kombi ristische en deze van de later opgekomen formu les A, B en C. A is dan zonder opgelegde weg, alleen vragen. B is met wél een opgelegde weg doch zonder moeilijkhe- natie is van het zoeken naar de juiste weg via herkenningspunten met een reeks uitgekiende vragen waarin meestal strikken zitten verscho len. In deze laatste soort komt zowat alles aan bod zodat iedereen er zijn gading kan in vin den. Welke suksessen hebt ge zoal in rally's be haald? Ik ben van voor geweest en van achter. Maar wel méér van voor. Door het lang rijden en blijven rijden heeft men wel reeds zeer veel spitsvon digheden dadelijk door want vele moeilijkheden zijn vaak slechts herha lingen van wat men elders reeds meemaakte, ledereen vindt niet elke dag volledig nieuwe val len. Ik heb er toch wel een vijftigtal gewonnen in mijn lange karrière. Ge zit daar ten andere een hele reeks bekers. Drie maal, en dan nog wel drie maal na mekaar, heb ik de nationale rally gewonnen, nl. in Brus sel, in Kruishoutem en in Burst. Ook heb ik zelf ontelbare keren rallys ingericht of gekontroleerd en dat zo wat overal zelfs eens voor De Voorpost. Behoort u tot een rally- klub? Vroeger was er CRAC en de rallysport ging achter uit. Het was té moeilijk. In Dendermonde werd dan een rallyklub opge richt, Dendria, met toen dertijd, Gaby Calle als voorzitter en daar is men begonnen met rallyrij ders te kweken door lessenreeksen en het uit geven van een kleirv re giementje. Het aantal deelnemers vergrootte merkbaar en het Dendria- reglement kreeg zowat overal erkenning. Van die klub ben ik nu reeds enkele jaren voorzitter. Dat regiementje werd herwerkt door Gaby Cal le voor wat de oriëntatie betreft en door Piet Christleven voor de vra gen. Dit werd dan uitge geven in de Toeristische biblioteek. Dat is achter af nog eens aangepast en geldt nog steeds. En STOC? STOC had en heeft nog steeds als bedoeling de rallysport te bevorderen o.a. door te zorgen voor een éénvormig regle ment en door het over boord gooien van al wat als té moeilijk voorkomt voor de gewone deelne mer. Door het invoeren van ritten geldend voor het nationaal kampioen schap steeds met het zelfde reglement heeft STOC alvast heelwat ver wezenlijkt voor de sane ring van de toeristische oriëntatieritten. Vertel ons eens een paar herinneringen uit uw lan ge ervaring. Eens reden we een rally ergens in Limburg. Na aankomst vergeleken de rallyrijders hun oplossin gen en iedereen vond dat ik het beste had en dus zou winnen. Er was tevens een speciale prijs van destijds 500 fr. voor het eerste VAB-lid die me dan ook zou toeko men. Mijn maten vonden dat ik van de 500 fr. eens kon trakteren en ik liet me niet pramen, 's Avonds was ik echter maar de tweede. De winnaar, een nobele on bekende, had de rally gereden... per taxi. Een andere keer richtte een vriend van mij een rally in te St. Niklaas, stad die ik goed kende. Ik zat zo te denken aan ingewikkelde wegveran- deringen en telefoneerde naar mijn vriend. «Moest u aan die bepaalde situa tie een bepaalde op dracht geven, dan zou ik de eerste rechts nemen. Is dat zo? Hij kon er alleen maar op antwoor den dat zulks zo zou moeten gebeuren in de gegeven omstandighe den. Op de dag zelf kwam het zo voor op het routeblad en ik miste de val, ik nam de tweede rechts... Een andere keer, in Moerbeke, zag mijn vrouw juist voor de eind- kontrole nog een weg waar men rechts weg kon waarin men van op afstand kontroievlagge- tjes zag. Mijn vrouw zegde tegen de jonge kontroleur zijn vlaggen wat te verplaatsen daar ze te goed zichtbaar waren van ver. Maar 't was een valse kontrole en de vlaggen waren op zettelijk even zichtbaar geplaatst als lokmid del... Wordt de rallysport niet kapotgemaakt door in groep te rijden? Het rijden van klubs volledig in groep waarbij veel goede rallyrijders hun verstand kunnen bij- eenleggen is uiteraard wel remmend voor nieu welingen die het indivi dueel willen aanpakken, gewoonlijk met matig sukses. Bij Dendria heeft men dat lang niet willen doen alhoewel veel ande re klubs het reeds lang deden. Bij Dendria is het gewoon begonnen door met iedere goede rijder een paar nieuwelingen te laten meerijden om het vak te leren. Eens dat ze het wat kenden was er echter reeds kameraad schap gesmeed en werd het wel moeilijk om hen te verbieden nog mee te rijden. Toch is het wel zo dat enkelingen dan wel in de kou staan. Hoe staat het nu met de Nationale VAB Rally? Deze start te Aalst aan de Bloemenveiling en langs een weg die men u aanwijst komt men op de Hopmarkt waar vragen dienen opgelost te wor den. Van Aalst gaat het over Terjoden, Haaltert, Mere naar Herzele waar terug vragen zijn. De weg is niet verplichtend. Wie hem volgt is echter zeker een zeer toeristische weg te volgen die weinig bekend is. Verder gaat het naar St-Lievens-Hou- tem, naar Zottegem. O- ver de geuzenhoek gaat het naar Oudenaarde en dan naar Kruishoutem. Deelnemers betalen 400 fr. inschrijvingsgeld maar krijgen alleszins een troostprijs van min stens die waarde. Ver mits het in Kruishoutem is zullen er wel kippen óf eieren bij zijn. Verder zijn er een honderdtal hoofdprijzen. In St-Maria Horebeke waar men nu de échte Gouda maakt die men in Nederland zelf door de industriali satie niet meer kan ma ken, is er aan «De Witte Hoeve» te Mater een behendigheidsspel voor zien. Hoe wordt men rallyrij der? Vraag dat maar eens aan Raf Van den Abeele. Die kwam hier avond na avond om het reglement te bestuderen en te lang leven. (EDV) interpreteren. Elke val en elke situatie van de rally van het voorbije week end werden getekend en besproken. Nagegaan werd waarom het zo moest gebeuren en niet anders. Dergelijke ma nier lijkt me, zo enige aanleg aanwezig, de ideale formule om een flink rallyrijder te wor den. De Callebauten uit Hekelgem volgden onge veer dezelfde school, ook in de lessen van Dendria waar alles uit voering werd besproken. Dit jaar was Bob Van de Sijpe nog niet van de partij in een rally. Ge zondheidsredenen hiel den hem tot hiertoe thuis. Ondertussen hun kert hij en ook zijn dame weer aan te knopen met deze sportbeoefening, 'n Fascinerende voor wie erdoor geboeid is die kan uitdeinen tot een ware passie, misschien zelfs een obsessie. Aan vriend Bob en Marie-Théróse wensen we dan ook dat ze over een paar weken weer op pad kunnen gaan en hun geliefkoos de hobby beoefenen. LH De nationale rally van de Vlaamse Automobilisten- werken er intens aan mee. gen, een ..Allegro» die ge- bond gaat traditioneel door de tweede zondag van mei. Een dergelijke organisatie woon onder de aanwezigen Dit jaar voor ons wel iets heel speciaal: het is een vergt inderdaad heel wat bij de prijsuitreiking wordt jubileumuitgave, de 25e in de reeks, en bovendien voorbereiding. Voor het heeft de start plaats in de bloemen-, ajuinen-, keizer lijke of karnavalstad Aalst. Doel is enerzijds de deelnemers een toeristisch inte ressante streek te leren kennen en anderzijds door massale deelname de macht van VAB te veruitwendi- gen. heel is Johan Palings ver antwoordelijk. Het gaat niet over het nauwkeurig volgen van een opgegeven weg maar wel om het beantwoorden van verloot, onafhankelijk van de eigen klassering. Verder zijn er zeer mooie prijzen en voor iedereen, hoe kon het anders in Kruishoutem, eie ren en een gepluimde kip. Aan de hand van meege- VAB-vertegenwoordigers tijn uit de Leedse Nieuw- aan diyerse, aange- kregen foto's zal moeten uit het Aalsterse als Herman straat, Lieven Coppens uit duide kontroleposten ge- worden gezocht en uitgeke- TalloenuitdeParklaan, Bob de Rooseveltlaan te Erpe- J T.°.streekgebonden ken naar de plaats waar behendigheidsspelen zul- deze kastelen, gebouwen of straal te Erpe. Roger Quin- de Diepeweg te Haaltert len e' aan bod komen wie mooie hoekjes in de werke- echter de uitgestippelde lijkheid te vinden zijn. Ineen weg volgt mag ervan verze- toeristische brochure die kerd zijn ook toeristisch iets aan elk deelnemer wordt merkwaardig te beleven overhandigd is alles te vin- want de uitgekiende weg den, zij het dan niet zo maar loopt langs vaak ongekende op het eerste gezicht. Van de Sijpe uit de Bosse- Mere en Willy De Loose uit CINEMA PALACE - BENEDENZAAL Deze week wordt de James Bondfilm «De man met de gouden revolver» voor een tweede week ver lengd. CINEMA PALACE - STUDIO Vanaf vandaag loopt in de studio van cinema Palace de Franse komische film «La Carapate» -pak je biezen en ren. Voor de realisatie van deze prent tekende een van Frankrijks grootmeesters in dat genre, Gérard Oury, de man die jaren lang samen werkte met het komische duo de Funès en Bourvil. Voor deze film echter heeft hij beroep gedaan op nieuw talent. Met name zijn dit Pierre Richard en Victor Lanoux. De dramatische uitgangssituatie wordt in «La Cara pate» geleverd door de mei-revolte van 1968. Terwijl in Parijs de eerste rellen uitbreken begeeft Pierre Richard, als advokaat van de (onschuldig) terdood- veroordeelde Victor Lannoux zich naar de gevange nis te Lyon om zijn kliënt mee te delen dat zijn ver zoek om in kasatie te gaan werd verworpen en zijn leven nu afhankelijk is van het genadeverzoek dat hij tot de president zal richten Hij komt echter te midden van een muiterij terecht waarvan de terdoodveroor deelde gebruik maakt om te ontsnappen De advo kaat raakt door een samenloop van omstandigheden mee in deze ontsnappingspoging verzeild Tegen wil en dank met elkaar opgescheept onderneemt het tweetal de hachelijke terugtocht naar Parijs, door heen het door stakingen lamgelegde land. Hun on beschrijfelijke tribulaties doorspekt met gags en spektakulaire stunts weten de kijkers zeker voor een paar uur amusant bezig te houden. CINEMA FEESTPALEIS - ZAAL 1 «Une histoire simple» - Een eenvoudige geschie denis - is de film die ons in zaal 1 van het Feestpaleis wordt voorgeschoteld Deze realisatie van Claude Sautet voert ons naar het wergldje van een vrouw van ongeveer 40 jaar, uit de echt gescheiden, die samenwoont met haar zestienjarige zoon. Op de koop toe heeft zijook nog haarvriend de bons gege ven, iets wat haarhet gevoel geeft terug helemaal vrij te zijn Echt vrij is ze echter niet, dat zal zij maar al te vlug ondervinden wanneer haar vroegere echtge noot haar toevallig mee naar bed lokt. Dit alles speelt zich af in een sfeer van onrust, onrust door het feit dat het bedrijf waarin de vrouw werkt aan personeels- beknotting moet doen Deze beknotting zal zelf lei den tot een zelfmoordpoging van een van de oudere kaderleden die voelt dat hij van geen nut meer is.Ge- lukkig zal de 'vrije' vrouw hem samen met zijn echt genote, weten te redden. Zij wil zelfs meer doen om hem in de zaak te doen behouden Wij treffen in deze film Romy Schneider aan als cen traal personage, Claude Brasseur als minnaar en Bruno Cremer als gewezen echtgenoot. Een film waar kinderen toegelaten zijn. FEESTPALEIS - ZAAL 2 In zaal twee van cinema Feestpaleis voor de tweede week «Les Bronses», Zee. zon en seks, een film kinderen niet toegelaten SJ. mooie hoekjes. De rally staat in het teken van Groot-Brittanië zodat gedacht wordt aan realisa tie van een Engelse pub met typisch Britse dranken en... kaas en een optreden van een Engels politiekoor bij de voorzien, prijsuitreiking die niet door- trip gaat op de dag van de zoek- tocht maar wel de daarop volgende zaterdag 19 mei. Hoofdprijs is een Britse wa- Gestart wordt te Mijlbeek aan bloemenveiling Flora. Op de Hopmarkt zal de eer ste reeks vragen op te los sen zijn. Via Haaltert en Mere gaat het naar Herzele waar o.a. een wandeling is Verder gaat de i St.-Lievens- Houtem naar Leeuwer- gem waar het domein Breyvelde wordt aange daan. Via de Zwaimroute komen we in Roborst, Wij- legem en Kortsele met de protestantse gemeen schap. In St.-Maria- Horebeke kan u in zuivel fabriek «De Maagd» échte Gouda-kaas proeven (en kopen aan schappelijke prijs) en te Mater zijt U te gast in afspanning «De Witte Hoeve» voor behen digheidsspelen en streek- bier. Via Volkegem komen we dan in Oudenaarde met zijn uniek stadhuis en te Ooike wordt U op het kas teel verwacht, ook door een meute jachthonden. Eindpunt wordt dan Kruis houtem waar Renaat D'Huyvetter de leidinq heeft. In een grote feesttent wor den streekgebonden ge rechten (eieren, kippen) ge serveerd. Op zaterdag 19 mei volgt dan de prijsuitreiking. Alleen VAB-leden kunnen mee en het aantal prijswin naars wordt beperkt tot één per wagen om de kansen zoveel mogelijk te spreiden. L.H. Van woensdag 23 mei, daags vóór O.L.H. Hemelvaart tot en met zondag 10 juni gaat te Affligem in het Kultureel Centrum een merkwaardige tentoonstelling door onder de titel «Tjechische Grafiek II». U kan er terecht op zaterda gen van 14.30 u. tot 20 u., op zondagen van 11 u. tot 13 u. en van 14.30 u tot 20 u.. op O.L.H. Hemelvaart zoals op zondagen en op tweede pinksterdag zoals op zaterdagen. Grafiek speelt in Tsjecho- zijn. Gewezen wordt daarbij Slowakije een dominerende bvb. door J. Janicek op de rol in de schone kunsten. Ze optredende aliënatie tussen heeft zich trouwens, naast technische vooruitgang zo de Tsjechische muziek en die niet beantwoordt aan de Tsjechische film, merk- humanitaire vooruitgang, waardig ontwikkeld en in- Tsjechische grafiek is ternationale vermaardheid meestal sterk cerebraal en verworven. Reeds sinds simbolisch deskriptief. einde 19® eeuw is grafiek er Bij Vladimir Suchanek staat equivalent met de schilder- het menselijk bestaan in zijn kunst. relatie tot tijd en ruimte cen- Reeds in 1910 gedoceerd in traal. Belangrijk is zijn be de Praagse Kunstakademie heersing van de lithografie werd in 1918 de «Hallar- die hem toelaat zonder stu- groep» ter bevordering van dies op papier dadelijk op Tsjechische grafische kun- steen te werken stenaars opgericht. Ruim 200 tentoonstellingen in het binnenland en een zestigtal in het buitenland heeft deze groep op zijn aktief. Grafi sche kunstwerken hebben er een sociale rol. Als origi neel kunnen ze aan relatief lage prijs worden gekocht. De meest bekende Tsjechi sche grafici werken buiten de officiële strukturen en zijn gekenmerkt een hoge graad van perfektie Grafiek is voor hen geen bijkomstig uitdrukkingsmiddel maar hoofdzaak Het centrale thema wordt gevormd door het verschijnsel «ver vreemding» van de mens en aftakeling van het bewust- Ook bij de veelbelovende Karei Demel staat de mens centraal. Evenwel optimisti scher Hij toont de mens in zijn liefdesrelatie tot de evenmens en tot het «scho ne». De delikate naald han teert hij op virtuose wijze. Pavel Major brengt zijn komplekse wereld naar voor in een vroeger tijdperk, aldus de huidige beklem mende realiteit ontvluch tend. Ook technisch is hij een meester. Jiri Anderle is een van de meest representatieve ver tegenwoordigers van de Tsjechische grafische kunst. Zijn werk getuigt van nooit aflatende koncentratie en intellektuele intensiteit. L.H. Goed nieuws voor filmliefhebbers van ons blad Vanaf de komende weken, zal ons blad meer aan dacht besteden aan het filmgebeuren in onze streek. Zo zullen we elke week een nieuwe rubriek kunnen vinden en dit onder de titel «Film van de week». In deze rubriek zal de naar onze mening meest interes sante film welke er de komende week in onze streek te zien is, uitvoerig besproken worden Dat we ons niet alleen zullen beperken tot onze ge kende bioscoopzalen is een feit. Al onze filmklubs zullen hierbij ook be trokken worden. Bij het begin van het nieuwe filmseizoen, dat aanvangt na de zomervakantie, zul len we het uitvoeriger over onze filmklubs hebben, éen voor één zullen deze klubs door ons onder de loep worden gehouden

De Voorpost | 1979 | | pagina 11