inghet Vro tien jaar samen bravo! Schmurz swingt De Pan in KAN DUS LEUK ZIJN vriendin de Italiaanse. (VW) lijn dus zaterdagavond om halfzeven naar de mis an te Mere. «Singhet Vro» vierde zijn tweede lus- i, In duidelijke taal het tiende jaar samen zijn. Het is eze tijd van bevliegingen en rages beslist een pres- om mensen zo lang bij elkaar te houden, zeker en tals het gaat om een vereniging waarbij men zich moet 'inspannen'. Na de mis was er nog een ont- pst op het gemeentehuis, maar laat ons eerst eens wat er aan vooraf ging. leider van Sing het Fro, Ohr. Matthieu. Zijn betrach beter presteren. (VIM) Zuster Beatrijs was de eer ste dirigent van het koor. Ze deed het tot voor drie jaar, toen Frans Matthieu de stok overnam. Hij had zijn mu- zieksporen al verdiend als dirigent van het Immerseel- koor. Ik herinner me nog zeer goed de aanwezigheid van Zuster Beatrijs op de uitvoering van de 'Matheus Passion' nu bijna tien jaar geleden, waar alle Aal- sterse en pre- fusiegemeentekoren aan mee werkten, het geheel o.l.v. Jakus. De zuster was ook op de receptie aanwe zig- De kerk zat aan de volle kant, voor een goed deel gevuld met nieuwsgierige sympathisanten en toege wijde volgelingen. De da mes en heren van het koor stonden er ruim een kwar tier op voorhand klaar in hun keurig uniform (dat merk waardig genoeg als twee druppels water lijkt op dat van een gemengd koor uit Aalst dat in ere-divisie zingt). Ziehier het programma van de uitgevoerde "werken: in trede 'Singh voor de Heer' een koraal uit de Duitse 'ko raal -aan - de - lopende - /et- Taal en Vrijheid» brengt een zeer geslaagde en, Irstelling van «Mijn vriend de Italiaanse». Dole. Marc Van Wesemael. gooPaul Sonck, Marleen Eeckhout, Rita De Lieve Vervaet, Gaby Lievens, Jacques De Gols, ilaine Cornand, Mark Buys, Claudine Beeckman, Annie De Vriendt en Hubert Janssens. !at> neer amateurgezel- daan gevoel naar buiten te rdc, ppen het woord kome- stappen. :eit i de mond nemen, ga je Was het dan allemaal per- xi- ddellïjk denken aan fekt? God beware me! Het dadig schminkwerk, blijft tenslotte werken met irbroekparades, valpar- beperkte middelen. Er is valse snorren en prui- geen zee van tijd om alles in Halt en rechtsomkeer! de puntjes uit te werken. De hele arsenaal goed- akteurs blijven op de eerste slapstick bleef waar plaats mensen die enthou- oorde In plaats daar- siast zijn maar voor de rest aktie, ritme en tempo vooral goeie wil en vrije tijd >og niveau. in de weegschaal kunnen /erhaal is er eentje uit gooien. Er is niet voldoende inge reeks komieke si- geld om de dekors uit te ïs rond persoonswisse- bouwen zoals het werkelijk n, ongelegen binnen- zou moeten, doch wat jam- ;tr«Jnde echtgenotes en mer is, er is blijkbaar ook rbei onmoeders, met tus- te e oor een aantal pitto- asp figuren zoals loodgie- jn i huiseigenaars enz rijd niet genoeg eergevoel en kundigheid om van het pro grammaboekje iets meer te maken dan een vodje vol niet direkt het soort reklame, waar dan nog nde en waar de echte teja- gauw een gestencild papier tloo inner warm voor loopt wordt tussen geschoven. P 5 dan ook voor de volle Buiten de namen van de 2 d erd prosent aan het medewerkers krijg je bo- ave Ie gezelschap te dan- vendien geen snars infor- lk V1 lat het publiek werkelijk matieJammer! gt i eid bleef tot het einde Even terug naar de voorstel- enslotte met een vol- ling. Wat de regie betreft, bewijst Marc Van Wese mael dat hij heel presies weet hoe je een komedie aanpakt Het is dan ook dui delijk dat de akteurs veel meer hebben meegekregen dan alleen maar de juiste plaats op het juiste moment. Allen, op een paar uitzon deringen na, slagen erin een tempo te halen dat adembenemend en boven dien ook nog juist is. Paul Sonck, Claudine Beeckman en Marleen Eeckhout ma ken van hun personages duidelijk herkenbare figu ren Lieve Vervaet miste wel wat élan om de snelheid van de draaimolen voortdurend te volgen en Rita De Wolf alleen al om er nog maar op te wippenBlijven dan nog drie revue-personages die je meer op uiterlijk dan op karakter moet taxeren en ook dat viel gunstig uit zo wel voor Gaby Lievens, Jacques De Gols en Ghis- laine Cornand. Alleen Mark Buys had zichtbaar moeite om Arthur Cellini in de hand te houden en niet zichzelf naar voor te brengen. Alles bij mekaar: een goeie voorstelling. Spijtig dat je met dergelijke inzet slechts drie voorstellingen kan ge ven. Jan Dhondt band - school a la Praeto- rius of Schein. De Neder landse mis (met veel paral lel lopende stemmen) van Vermulst. Tussenzang: Ave Maria van Arcadelt (uit het ijzeren repertorium). Offe,- rande: O Jesu van Van Ber- chem (dikwijls opgelegd in de provinciale wedstrijden). Sanctus: uit de Duitse Mis van Schubert (hemels). Communie Herr Ich binn (Vulpius) een soort van vroege Schütz, en als slot zang: Exultate Deo van da Viadana (de obligaat b.c. was thuis gelaten, maar eer lijk gezegd laat men die bij de uitvoering altijd thuis). Het zou niet eerlijk zijn om het optreden als een kon- sert te beoordelen. Je weet hoe het in die omstandighe den gaat: de mensen zijn zenuwachtig, het feest zit te lonken, de receptie zit voor de deur, en de gloeiende hit tegolf van de laatste weken zet zich duidelijk op de stemmen. Als pluspunt dient zeker het evenwicht in de stemmen aangestipt te worden. De sopranen (en dat zal niemand me kwalijk nemen geloof ik) zijn wel de zwakke broertjes (bij manier van spreken). Ze zitten soms merkelijk onder de toon (merkwaardig genoeg in het gemakkelijke koraal), maar zoals de dirigent het zei zijn het allemaal ama teurs. Bijna niemand kan muziek lezen, en er kruipt enorm veel tijd in het doodgewone aanleren van de melodie. Dan spreken we nog niet over afwerking of frazene- ring. Het zou daarom niet fair zijn van mij om de pe zewever uit te hangen en aan muggezifterij te doen. Na de mis, waarin op het einde pastoor Wauters het koor nog dankte voor zijn ja renlange inzet, kwam de Blijde Intocht op het ge meentehuis. Raad eens wie het eerst voor de receptie en de drank klaar stonden. Juist, de fotograaf en de verslaggever van de V.P. Burgemeester De Lat, schepen De Wolf' en De Langhe waren aanwezig om het wierookvat te hante ren. De burgemeester zei het direkt: «de lofwoorden komen dadelijk maar meisjes jullie gaan toch eerst zeker iets zingen?». Dat deden ze dus maar. Omdat het een qemenqd koor is en de mannen er niet graag voor spek en bonen bij staan zongen ze dus maar drie liederen uii de losse hand: van Brahms 'In stiller Nacht' een volksliedje dat een romantische vier stemmige bewerking ge kregen heeft; van Orlando di Lasso, de evergreen «Matonna mia cara» ofte Serenade van een lands knecht (al duizend keer ge hoord, nee al tweeduizend keer) en tot slot van Wael- rant 'Als ich U vinde'. De burgemeester roemde de zangers als uitdragers van de Erps-Meerse kuituur en noemde hen een unicum in deze gewesten (wat als lof voorhet koor vreselijk tel len kan, maar eerlijk gezegd niet erg met de waarheid strookt). De dirigent gaf grootmoedig het geschenk van de ge meente aan de voorzitter over die al jaren al het werk opgeknapt heeft (ja zo zijn de goede voorzitters!). In de korte historiek hoor den we dat het koor in 1970 in 2de divisie te Wetteren geklasseerd werd (ik was er nog bij), in 1975 te Mere in 2de divisie, (ik was er ook bij) en in 1979 te Ronse daarin bevestigd werd (ik kan niet overal zijn). Elke week twee uren repeteren zei de voorzitter geeft op een jaar tijd na een kort re kensommetje meer dan honderd uur zingen, dat is ruim drie weken aan een stuk. zonder extraatjes en optredens! Er zijn mensen die minder moeten werken om bekend te raken. De burgemeester zei na af loop dat het buitengewoon knap was, en de schepenen knikten want hij nam hen de woorden uit de mond. Dat tijdens de paar minuut jes dat het gezelschap wachten moest op de nota belen verscheidene koorle den aan het roken sloegen is een minpunt. Dat de familieleden en de vrienden in die kleine ruimte het gaan doen, getuigt mis schien doodgewoon van onwetendheid (ik hoop toch niet van gebrek aan begrip) Dat ze zich daarmee de vlammendste kanker en andere gedrochten op de hals halen is hun volle recht, maar zangers die op twee vrije minuutjes aan het dampen gaan. dat zijn geen Zuster Beatrijs, de «moeder» van Singhet Fro, leidde het koor door zijn prille beginjaren en was de motor die alles draaiend hield. (VIM) Ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan verzorgde het koor de H. Mis. (VIM) Op het Meerse gemeentehuis zong dit koor een paar liederen. (VIM) koorleden maar rookfedem En daar komt de schuim- wijn. Volgens een der aan wezigen, en ik heb alle re denen om aan te nemen dat hij ter zake expert is, was deze veel lekkerder dan die welke men op het gemeen tehuis van Lede pleegt te schenken. Maar ik herhaal het. Ik heb het niet gezegd. Anders vallen de boze brie ven in de Pontstraat weer in de bus. F.C. De Pan waagt zich aan «Schmürz» (Les batisseurs de l'empire) van Boris Vian. Regie: Jo Corthals. Medewerkers: Hugo Matthieu, Yvette De Prez, Marijke Van Hover, Lieven Matthieu, Vera Singelyn, Inge De Waegeneer, Marion J. Bruyland, Janice Van der Meersch, Tin Jacops, Hugo Roelandt, Chris Lorie, Mi chel Putteman, Phillippe Putteman, Hugo De Boom en Rudi De Smet. Niet alleen de woorden op zichzelf, hun inhoud en on derlinge samenhang bepa len dat een stuk tot het ab surde tejater behoort, doch in veel grotere mate de schijnbaar logische toon en de herkenbare sfeer waar binnen ze worden uitge sproken. Het is mijns in ziens een verzwakken van het stuk om mensen die je als prototypes naar voren schuift niet de dag dagelijkse toon van die pro totypes mee te geven. In plaats daarvan wordt men overspoeld door een woor denvloed, die mede door de slechte uitspraak van som mige akteurs op zeer veel momenten onverstaanbaar wordt. Essentie van het ab surde tejater is naast het uitzichtloze van een situa tie, de komplete kommuni- katiestoornis tussen de per sonages. Wanneer je daar bovenop, door tal van om standigheden, ook nog een kommunikatiestoornis met het publiek bereikt, wordt het knokken om de belang stelling gaande te houden En toch. er werd niet slecht geïnvesteerd. Je moet al meer dan alleen maar geïn teresseerd zijn in tejater om een dergelijk stuk op het programma te nemen Als je dan het oer-degelijke pro grammaboekje in handen hebt, wordt die zekerheid nog eens bovenop beves tigd. Naast de gewone informatie van wie - wat - waar. krijg je een heldere uiteenzetting van het stuk en de visie erop. Daarnaast een al even uitgebreide als boei ende biografie van de schrijver, een gesprek met de regisseur en tenslotte een verantwoording voor de keuze van het stuk. Reden te over dus om hoge ver wachtingen te koesteren. Helaas! De regie was ontzettend slordig. Geen enkel detail werd echt uitgewerkt, zodat zelfs heel belangrijke infor matie totaal de mist inging. Je kon onmogelijk weten dat het vage getimmer van de vader op de achtergrond bedoeld was om de deur te barrikaderen en de lijfelijk aanwezige angst te illustre ren. Diezelfde handeling moet in het laatste bedrijf daarenboven aantonen hoe de man moedwillig zijn vrouw buitensluit, maar hier kon het net zo goed een te ken voor de buren zijn. Ook wat sfeer en dekor betreft werden heel wat mogelijk heden totaal genegeerd In plaats van de voorhanden zijnde sfeer van de ex- stadshallen te verdoezelen, waardoor ze alleen maar storend werkte, had men veel beter geprobeerd ze bij het stuk te betrekken. Op gevaar af het kind met het badwater weg te gooien, blijf ik het een gemiste kans vinden Hopelijk is het en- toesiasme en de overtui ging van Pan sterk genoeg om verder te gaan, zonder in dezelfde fouten te herval len, zodat Aalst wat betreft het andere tejater in eigen stad steeds terecht zal kun nen. Jan Dhondt scene uit «Mijn vriendin de Italiaanse». (VW) Mevrouw Öupont gaat de Schmürz te lijf. (EDV) De Schmürz, het wezen waar het ganse verhaal eigenlijk rond draait (EDV) Steeds komen Zenobia, de dochter,en Crucke, de meid, in konflikt met de ouders. (EDV)

De Voorpost | 1979 | | pagina 13