lede kort eedse sportraad heeft bedenkingen lag van het kind n Leedse Rijksscholen Oordegem wandelt zich fit J oelbloedige utomobilist voorkomt ingeluk met trein St.-Maartenskollege richt wandelzoektocht in IT De Voorpost - 11.5.1979 - 15 et uitvoerend komitee van de Leedse Sportraad heeft ch enkele bedenkingen gemaakt in verband met de inschrijving van de begroting 1979, zoals voorzien in tabel van de globale kredieten voor toelagen, bijvoorbeeld wordt in artikel 763-332-02 een som an 20.000 frank voorzien voor «Diverse Raden: publi- Iteit en andere». Maar welke verdeelsleutel zal er ge- ruikt worden, vraagt de Sportraad zich af. hetzelfde artikel is er irake van het Jaar van het „tcrfnd Hiervoor is een toe- ge van 50.000 frank voor- en. Ook hier rijst de vraag hierlï>e de verdeiin9 zal gebeu- jx>r verschillende aktivitei- *ef (kaartingen, duiven- htigt|uchten. schietingen, reu- n van Wanzele enzover- ir) werd niet minder dan !2.500 frank uitgetrokken, s duivenverenigingen en schuttersmaatschap- jen behoren echter tot de jortraad. Deze sportraad aagt zich dan ook af wat «uiteindelijke bestemming bedoeling is van deze be- ngrijke som ofwel welk edeelte er voorzien is voor jide sporten. artikel 764-332-02 betref- juwdinde de betoelaging voor n vert it inrichten van sportmani- jnte g staties, staat nog steeds id, ca Jport en Bloso» vermeld, er en )e d voor de ronde som 0P in 5.000 frank. Maar door- een ll er 9een 9angmaker van jnd d oso te Lede meer 's' werd reatie ,ort en Bloso zelfs niet Dners eer opgenomen in het ad en ki es van de Sportraad Het 'or de ild dat aan Bloso wordt n fran egewezen, zou volgens i sportraad kunnen dienen >or het bekostigen van de Ml!1 «rtfitm 1979! pderzijds had deze raad in veldloop voorzien te igem. Nu is natuurlijk vraag of Vlierzele Spor- niet zelf zou kunnen in- aan voor deze manifesta tie, daar hun toelage in één jaar tijd werd opgedreven van 15.000 frank in 1978 naar 55.000 frank in 1979 hoewel deze vereniging in Lede zelf geen enkele akti- viteit inricht. Hun stadion ligt toevallig op het grondge bied van het ex-Oordegem. Door de Sportraad werd in juli '78 een formulier, geba seerd op instrukties van Bloso gestuurd aan de ver schillende verenigingen, om voor betoelaging in aanmerking te komen Vlierzele blijkt de enige klub die nog het nodige niet deed. De Raad vermoedt hierdoor dat de klub geen interesse heeft voor de Sportraadof heeft ze misschien betere relaties met het schepenkollege? Het Kollege van burge meester en schepenen be stempelt deze insinuatie echter als zeer misplaatst en onrechtvaardig. Voor F.C Post werd 1.500 frank voorzien. Gezien deze vereniging geen enkele ak- tiviteit meer beoefent, vraagt de Sportraad dat deze subsidie eveneens in de reserve zou worden ge plaatst. Aangaande de motoklub De Buffalo's Lede, zijn nu meer inlichtingen bekend. Deze groep werd vorig e week nog ontvangen op het ge meentehuis Zes leden van de klub kregen toen een in signe en een brevet 1000 km. Daar de onkosten van de Buffalo's tamelijk hoog op lopen, en de klub een grote manifestatie voorziet op 24 juni (een interklub- kampioenschap) vragen de leden van de Leedse Spor traad aan het schepenkol lege om hun subsidie (1.000 frank voor '79) te herzien. Daar renner Berkenbosch behoorde tot de beroeps- rennersklasse en daaren boven het wielrennen defini tief heeft stopgezet (omdat het zakenleven al zijn tijd in beslag neemt), vraagt de Sportraad de voorziene subsidie van 2.000 frank eveneens op de reserve over te dragen. Wat er ook van zij: de Spor traad zou meer aanzien wil len woeden als een advise rend orgaan. Het biljarttornooi in Groot- Lede dreigt een twistappel te worden. Onlangs werd een vergadering voor deze ploegen belegd, met het oog op de bespreking van de verschillende voorstel len. Aanwezig waren de Melckenbeekvrienden A en B, Riva A en B, Sportief van Impe, de Lelie, Roncken- burg A en B en tenslotte de Onversaagden A en B De Leedse Grafdelvers en B.C. Faber, de klub Onder den Toren uit Oordegem en Rupa uit Smetlede werden echter niet uitgenodigd! Wat gebeurt er nu eigen lijk? De tien eerstgenoemde ploegen spelen een kompe titie onderling gedurende de hele winter. Zij willen heel eenvoudig 10.000 frank, zonderevenwel mee te spe len in het tornooi. Want hun kompetitie tijdens de win termaanden is reeds een Leeds tomooi. Maar wat moet er dan ge beuren met de vier «uitge sloten» ploegen? Zij hebben toch evenveel recht om mee te spelen! Zij willen op hun beurt niet aansluiten in het Leeds ver bond, dat elke zaterdag speelt. Daardoor spelen ze in het Aalsterse of gewoon onderling. Ze zijn wel ak koord om mee te dingen in het tornooi. Maar de tien eerstgenoemde klubs wei geren mee te spelen in dat tomooi als de vier laatste meedoenHet lijkt ons een uitzichtloze kat en hond Wat betreft het voetbaltor- nooi Lede (met een finale op 26 mei) zijn reeds een aan tal wedstrijden gespeeld. Op 11 maart won Roncken- burg het van de Leeuwerik B met een 4-0 eindstand. Op 16 april wonnen de Stormvogels het van de Heipias met een 1-6 zege. Maarhet uitvoerend komitee van de Sportraad heeft vastgesteld dat tijdens de wedstrijd F.C. Heipias - Stormvogels Lede, de spe ler Parrez werd opgesteld in het elftal van de Stormvo gels Gezien dat bij nader onderzoek (bij de voetbal- klub Massemen - K.B.V.B.) is gebleken dat deze speler werd opgesteld in een wed strijd in de maand septem ber '78 was de Sportraad genoodzaakt de klub uit te sluiten voor de rest van het tomooi. (volgens artikel 3 van het reglement voetbaltornooi). Heipias gaat dus automa tisch naar de volgende ron de. Op 15 april speelden Sparta Wanzele tegen de Storm vogels van Papegem. Eind uitslag: 1-4. De veteranen waren zeker niet in vorm. Zij speelden op 14 april tegen de Kanaries, die begonnen met 7 spelers. Op het einde van de wedstrijd stonden er reeds negen opgesteld. Zij wierpen de armen in de hoogte bij een eindstand 2-3. De Kanaries werden echter op 28 april uitgeschakeld door de Stormvogels Pape gem, toen ze een 5-4 neder laag te verwerken kregen. Zondag 6 mei werd de match Ronckenburg - Hei- plas gespeeld. Het werd een zeer rommelige wed strijd, langs beide zijden. Gelukkig was er een uitste kende scheidsrechter on het veld. Arthur De Jonghe uit Wanzele was er als de kippen bij om de situatie te redden. De einduitslag 3-0! Op 26 mei aanstaande wordt de troosting gespeeld tussen de Kanaries en F.C. Heipias. De finale tussen Ronckenburg en de Storm vogels Papegem wordt de zelfde dag om 17 uur be twist. De laatsten schijnen de grootste kanshebbers te zijn Na de tweede boogschie- ting in het kader van het Leedse kampioenschap no teerden we de volgende uit slag: Van Hauwermeiren Erick (van club Elite) be haalde 12 punten, Willy Schamps uit Oordegem (kampioen vorig jaar) moet het voorlopig nog stellen met 10 punten. De Smet Etienne en De Winne Mau- rits hebben 3 punten. Vol gen met twee punten: De Kegel. Van Hauwermei ren, Walter,. Tenslotte be haalden Verhaegen Albert, Van de Sijpe Rudy, Kuys Al- fons, Roger Eeckhout (on der de naam «Lelie»), Van Den Berghe Achilles, Moe renhout Maurits en Edd Roels één punt. Van de 45 ingeschreven schutters (waaronder 25 van Groot- Lede) zijn er nog 19 zonder één enkel punt. De vol gende schieting gaat door op zaterdag 9 juni in de zaal St-Jozef te Smetlede Wat betret het tennistornooi zijn er reeds 25 inschrijvin gen binnen vanuit Wanzele (waaronder 4 dames) en 14 vanuit Lede. Waarschijnlijk komen er hier nog bij van Jeugdhuis Leeuwerik. De finale zal gespeeld worden op 30 september Het grote gebrek aan tennisvelden is echter een handikap voor Lede. Waarschijnlijk zal er De Leedse eindejaartombola heeft een kersverse initiatief genomen. Ter gelegenheid van de plechtige kommunie, zal aan elke.kommunikant een persoon lijk en blijvend geschenk worden aangeboden. De kommunikanten worden ervan verwittigd welke win kelier, deelnemer aan de Leedse eindejaarstombo- la, hen dit geschenk zal overhandigen of waar ze het kunnen afhalen. Onbekenden, maar sterken in ieder geval, heb ben aan de Spoorstraat te Lede eiken balken, eigendom van Michel Soule, te Erembodegem, ontvreemd. De Rijkswachter heeft een onderzoek ingesteld. Het nieuwe brandweerstation wordt morgen zater dag 12 mei officieel opengesteld. Dit nieuw arsenaal bevindt zich in de vroegere melkerij. De gebouwen werden opgelapt en aangepast. Uiteraard zijn er tal van ruimtes voorzien voor het onderbrengen van het vele materiaal waarover de Leedse Vrijwillige Brandweer beschikt. Er is ook een leslokaal, dat ook kan dienstdoen als vergaderzaal en daar is ook een bar ondergebracht voor de ontspanning van onze Leedse spuitgasten. Daarbij horen uiteraard ont- spanningsspelen zoals bakschieten. Een bezoeker van de registratie der domeinen,die in de omgeving is gehuisvest, merkte vorige week dat de schrijnwer ker van de gemeente, die de toog aan het maken was, zich duchtig aan het oefenen was op de bak, samen met «Jefken de gargon» van de gemeente. moeten gespeeld worden op privéterreinen. Het reg lement terzake moet echter nog opgesteld worden in overeenstemming met de mensen van Wanzele en deze van de Leeuwerik. Tenslotte nog een heuglijk nieuwtjes: De ondervoorzitter van het Leedse Gemeentelijke Sportkomitee, de heer Ro bert De Smedt. werd op 20 april in de zaal Osiris te Denderleeuw gehuldigd als de meest verdienstelijke sportfiuur van Jong Lede. Wij zouden zeggen: een forse proficiat! RDV In organisatie van de V.T.B.-V.A.B. Oordegem, met name vertegenwoordiger Benoni Van den Steen, werd vorige zondag een lentewandeling doorheen de ge meentedriehoek Oordegem-Bavegem en Vlierzele gemaakt. Om 14 uur werd er in de regen gestart aan het «Levet Scoone». het kader van het Jaar van het Kind, willen de direk- en het personeel van de Leedse Rijksscholen, de un toevertrouwde jeugd eens ekstra verrassen. In imenwerking met het feestkomitee wordt dinsdag 15 lei een filmnamiddag voor de kleineren en een dito tond voor de oudere leerlingen en hun ouders inge- cht. it 7; m 14 uur worden de kinde- n van de basisschool ver- ist op een fantastische itspanningsnamiddag de filmvoorstelling van Kuifje» Ze zullen gega- ideerd blij zijn als ze hun ild op het witte doek zien ven Tegelijkertijd krijgen enkele feiten uit onze ge- hiedenis mee, zonder dat merken dat het een «les» Kuifje is een kommerci- ïl verschijnsel, door ieder- in geliefd. Het is immers in spektakulaire figuur or mensen van 7 tot 77 ar Tegelijkertijd is de kin- irheld een eenvoudige en iderlijke figuur, met een ilangrijke estetische aarde film schetst een histori- fie reis doorheen de fonturen van de kinder- fiend, maar ook door de erkelijke gebeurtenissen e zich voordeden, terwijl verschillende albums tot and kwamen. Men houdt alvast de wetenschap in over, dat de mooie kleu- inverhaaltjes uit onze jeugd niet zomaar uit de herrtel kwamen gevallen Een handige opnametech niek en een briljante ge luidsmontage verhogen het plezier. Het «Laatste Nieuws» spreekt over «Een plezieng, anekdotisch en grondig gedokumenteerd dossier van het fenomeen Kuifje». Voor de oudere jeugd en de geïnteresseerde ouders is er 's avonds een tweede voorstelling Dit keer staat «Jambon d' Ardenne» op het programma. Vanaf 19 uur kan iedereen komen genieten van deze dolkomi sche film, die in ons eigen landje is opgenomen, met ondermeer An Petersen in één van de hoofdrollen. Durbuy, de kleinste stad van Europa, ligt verborgen in de ruwe schoonheid van de Ardennen. In het hartje van de zomer wordt dit toe ristisch oord plots over spoeld door hele karavanen autobussen en zwermen toeristen. De hotelhouders vechten om de klanten. Het is opnieuw de eigenares van de «Esplanade» die wint: zij sleept de beste klandizie in de wacht Tussen het bakken en ko ken, het afwassen en aard-' appelschillen, worden ge niepige konflikten uitge vochten. Er wordt geruzied, gezwoegd en... veel lol ge maakt De konkurrerende hotelbazen zijn zeer ver ontwaardigd en tokken stie kem de koude oorlog uit. De zoon van de waardin trekt zich van deze sfeer van haat niet veel aan en. wordt verliefd op het meisje van de frituur. Nu moet de waardin het in haar eentje tegen allen opne men... Wat er ook van zij: het hele huisgezin kan op 15 mei een gezellige en vrolijke avond doorbrengen. Dank zij de tussenkomst van de Vriendenkring bleek het mogelijk de toegangsprijs voor beide voorstellingen zeer laag te houden.Voor slechts 20 frank krijgt de toeschouwer een volwaar dige vertoning, waar nog lang zal over nagepraat worden Direktie en personeel ver wachten heel wat ouders en sympati santen. Het belooft een sukses te worden. Maar na een paar kilometer mochten de paraplu's weer weggestoken worden. Voor de rest van de wandeling was een bewolkte lucht met een beetje zon in dank aanvaard. Door Viierzele bereikten de moedigen het heuvelland van Bave- gem, waar even naar de motorcross gekeken werd. Door de oude Ossenbroeck ging men verder naar het kafee waar (volgens de le- smaak viel... Daarom heeft de vertegen woordiger van Oordegem het ditmaal niet aan de toe valligheid overgelaten, maar het gezellig samenzijn werd degelijk voorbereid. Om de gezelligheid (en om de dorst te laven) kreeg elke deelnemer bij eenkomst een gezellige pint pajotten- bier. Er was de keuze tus sen een geueze of een gui- ness. Terwijl deze goden- gende) Jan De Lichte kwam drank langzaam geledigd vrijen met de kafeebazin. werd. kregen de aanwezi- 1 e treinongelukken van voor twee weken liggen nog ers in het gehouden, maar amper een week later werd 8n dergelijk ongeluk op het nippertje vermeden aoor koelbloedigheid van een automobilist en de trein- «stuurder. Het scenario speelde zich opnieuw af op 8 lijn Brussel - Denderleeuw - Aalst - Gent St.-Pieters. itmaal op het grondgebied Lede, aan de overweg aan Sasstraat en dit vorige week vrijdag omstreeks !.30 uur. e héér Robert De Neve, onende aan de Geraards- irgsestraat 258 te Aalst sgaf zich met zijn wagen a de Sasstraat van Lede aar Aalst het kruisen van de toorweg ging zijn wagen ets aan het slippen, e wagen schoof een tien- il meter de sporen op rich- tg Gent. Het voertuig ind daar klem. op de spo- De automobilist Robert 'e Neve snelde bij de om wonenden om hulp en sa men trachtten zij het voer tuig uit de sporen te heffen. Dit was echter hoegenaamd geen kanwei die in een hand omdraai opgelost was Als klap op de vuurpijl ging toen de alarmbel werken en be gonnen de rode lichten te flikkeren. Robert De Neve en zijn helpers zagen uit de richting Aalst een treinstel tegen hoge snelheid nade ren. De autobestuurder be hield zijn koelbloedigheid. sprong in zijn wagen en be gon met zijn grote lichten te knipperen. De machinist merkte dat er iets niet in orde was en voerde een noodremming uit. Hij kon hierdoor het stel op een paar meters van de personenwagen tot stil stand brengen. Nadat de treinbestuurder de nodige veiligeidsmaatregelen ge troffen had, hielp hij samen met nog enkele dappere treinreizeigers de auto uit de sporen heffen. De trein kon met amper acht minu ten vertraging zijn weg ver- derzetten De koelbloedige automobilist Robert De Neve kon met een weinig beschadigde wagen veiliger oorden opzoeken Mon D.G. Niet minder dan 53 mensen genoten van deze zuivere natuurwandeling. Het werd een fit-worden voor vele deelnemers die het hele jaar stilzitten op een kan toorstoel. Anderen vonden hun tweede adem: het was inderdaad lang geleden dat sommigen nog buiten kwa men. Maar het bleek de moeite waard. Men merkte plekjes op waar mensen van Oordegem zelf nog niet eens geweest waren De organisatie was tegelijk voortreffelijk: er werd alleen gewandeld langs binnen paden en door bossen. De wandelaars zagen geen enkele auto, maar daaren tegen veel meer hazen en konijnen, die gelukkig aan de jacht ontsnapten Aan verschillende beekjes werd even verpoosd. Toch moes ten enkele deelnemers het onderweg opgeven:zij had den niet gezorgd voor een aangepast schoeisel en kwamen al vlug in moeilijk heden. De anderen trokken het zich niet te fel aan en telden tussen Oordegem en Bavegem niet minder dan vijf kerktorens, die dan duchtig besproken werden Door een dikke veertig man werd de volledige wande ling van ongeveer elf kilo- meer volledig uitgewan deld De tweeledige bedoeling, mensen verenigen die iets voelen door een amateuris tische wandelnamiddag en het aantrekken van nieuwe leden, werd volledig bereikt. Het viel zo erg mee dat ver schillende deelnemers vroegen om een dergelijke aktiviteit tweemaal per jaar in te richten. Het einde was echter de genadeslag! In de vergaderzaal onder het huis van de heer Van de Steen, werd een gezellige bijeenkomst gepland. Vo rige malen waren er im mers deelnemers die kloe- gen over dorst-hebben of hongergevoelens. Toen werd een noodoplossing gevonden: iedereen ver zamelt alles wat eetbaar is en we houden daar mee een klein festijn. Wat in de gen nog een voorstelling van enkele filmpjes: een op treden van Urbanus van Anus (20 januari) te Oorde gem en een speciale stem mingsfilm over de eigen ju- doklub. Traditiegetrouw bracht een dame een zeer speciale «frikadon» mee, bereid met een tikkeltje look, zodat van de breugelhapjes meer dan geproefd werd. De plaatselijke VTB-VAB- vertegenwoordiger heeft echter nog meer pijlen op zijn boog: Op 10 juni zal Oordegem een autowijding meemaken als geen ander. Tegelijker tijd wordt een VAB- vlaggewijding voorzien. De ruiters, de judoën de kino- klub hebben hun medewer king reeds verzekerd. De vierde zondag van au gustus viert het dorp zijn traditionele kermis. De VTB-VAB- vertegenwoordiger zorgt dan voor een tentoonstel ling van schilderijen over Oordegem. De kunstschil der in kwestie is de heer Toorr Bogaerts uit Wette- ren. Tegelijkertijd kan men een ikonententoonstelling bezoeken, met ikonen op hout volgens het oude pro- cédee gemaakt: krijt, goudWie er belang in stelt, kan een luchtdoop per helikopter onder gaan. De maandag kuiert het Oorde- gemse volk langsheen de stalletjes van de prondel- en ambachtsmarkt. Tegelijker tijd kan men getuige zijn van een jiu-jitsu-demonstratie. Een optreden van de twee Oordegemse harmonieën en waarschijnlijk van een straatzanger ronden het geheel af. Nog speciaal te vermelden is dat de Oordegemse kino- klub bezig is aan een film. Zij zorgen voor een alge meen overzicht van de ver schillende bestaande ver enigingen van het dorp. Te gelijkertijd wensen ze een speciale gebeurtenis uit de jaren 1936 en waardoor Oordegem bekend werd tot over de grenzen uit te beel den met de mensen van de streek zelf. Waarover dit gaat blijft voorlopig een ver rassing. Feit is dat de film in het najaar (waarschijnlijk begin november) zal ver toond worden. U hoort er nog wel van! RDV Vorige zondag werd Lede overspoeld door zoekende mensen. Zij waren voor het overgrote deel, deelne mers aan de wandelzoektocht die georganiseerd werd door het Sint-Maartenskollege. De te wandelen af stand was slechts 9 kilometer en een hoop waarde volle prijzen (waaronder twee hoekkasten in kerselaar) waren in het bereik. Het initiatief werd genomen ten voordele van het sinds september gestarte kinder koor. De bedoeling van dit initiatief is tweevoudig: men wil kinderen samen bren gen en hen een zekere ge meenschapszin bijbrengen. In tegenstelling met de indi viduele opstelling van de meeste mensen, zijn deze kinderen van het vijfde en zesde leerjaar steeds groepsgericht. Enkele jon geren van meer dan twaalf jaar zijn eveneens verbon den aan het koor De tweede bedoeling ligt erin de jeugdigen een eigen verantwoordelijkheid te ge ven en te leren dragen Zo ligt de muzikale leiding in de handen van een vijftal jon geren, onder zestien jaar. Het geheel wordt wel geleid door leraar Bruggeman. De zangertjes dienen wel een speciale inspanning te leve ren, iets wat ze graag doen. Elke middag wordt er een herhaling voorzien en de meesten zijn aanwezig op woensdagnamiddag. De opbrengst van de voetzoek tocht zal dan ook aange wend worden ten voordele van het kinderkoor: een deel ervan zal naar de la gere school afvloeien, ofwel zal het gebruikt worden voor de Kapelinrichting, ofwel wordt een orgel aangekocht voor de kollege-kapel. Feit is dat er niet minder dan 2.700 kaarten in voorver koop de deur uitgingen. Niet minder dan 763 wandelaars werden aan de poort van het kollege geteld. De heer Vereecken (on derwijzer 5de leerjaar A) en de heer D'Hondt (turnle- raar) stonden reeds bij voorbaat menig vrije uren af aan de organisatie van het geheel. Mede dank zij de medewerking van de ou ders én de vrijwillige deel name door de leerkrachten, kon deze wandelzoektocht uitgebouwd worden tot een volledig sukses. Nadien was er nog een gezellig sa menzijn in de schoolkanti ne. waar ook de prijzen uit gereikt werden De deelnemers hadden het niet zo moeilijk. Vanaf de speelplaats van de middel bare en de technische afde ling, kregen ze een aantal gemakkelijke vragen te be antwoorden. Schuin achter het doel van hel voetbalveld staat een boom. Het was voldoende de naam ervan te kiezen uit iep, es of moer beiboom. In een straat moest men het huisnummer 5 zoeken Voor het raam stond een schotel met vruchten. Het antwoord moest zijn: deze vruchten zijn bessen, steenvruchten of pitvruchten. Verder moest nog de juiste schrijfwijze van eer. boom gegeven worden Vraag aan onze lezers: is het lin deboom of lindenboom? Nadat een verkeersbord werd ontleed en vervolle digd ging men steeds berg op, het open veld in. Vol gens het boekje zijn er links en rechts heel wat weiden, waar de koeien hun buikje kunnen rond eten. Vraag tien was dan ook hoeveel liter melk er nodig is om één kg boter te verkrijgen. De deelnemers konden kiezen tussen minstens 10 liter, 15 liter of 20 liter. Vraag elf was een gewoon spreekwoord: De deelnemer hoeft slechts één woord in te vullen in het volgende spreekwoord: Men weet nooit hoe een koe een vangt. Toen de deelnemers alle vragen hadden opgelost, konden ze in cie kantine van de school njtxj^erecht voor een gezellig drankje... RDv. Sinksenfoor en Handelsbeurs op 2. 3 en 4 juni niet attrakties. Op zaterdag 2 komt de Harmonie «Concordia et Docilitas» van Herdersem met o.a. Majorettenshow en op zondag 3 en maandag 4 speelt de «Faluintjeskapel» als entertainement. Gezinswandeling: Geleide gezinswandeling doorheen de Faluintjes op zondag 20 mei. Start aan de kerk te 14 u.

De Voorpost | 1979 | | pagina 15