■Wê Mb :z\ J WILLY DE CLERCQ OP EUROPESE PVV-KIESMEETING TE AALST OP NAAR EUROPA S 150 JAAR STRUISVOGELPOLITIEK Tl li Vk ANTWOORD AAN WILLY ■e redafctie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. stade, maakte het voor ie dereen duidelijk: de C.V.P. oppositie heeft zich nog eens positief ingezet en het bestuur kunnen aanzetten tot realisatie van een punt met vooruitstrevend sociale betekenis. Het project zal wel wat uit gaven vergen maar het be stuur is toch gevolgd. Een ander initiatief, inte gendeel, werd bekampt juist omwille van de kost. Toen het schepencollege zinnens was het huis De Vis in de Molenstraat aan te kopen, heeft de C.V.P. oppositie zich daar erg tegen verzet. Het schepencollege werd tot bezinning gebracht. Ach teraf was iedereen kontent dat de uitgave niet werd ge daan. Voor degenen die later zou den willen opmerken dat de C.V.P. in zijn kritische rol als oppositie, zou vergeten zijn een positieve aanbreng te doen bij het stadsbeleid, mogen deze 2 voorbeel den dienen als bewijs van het tegendeel. GHIS WILLEMS Na een geslaagde betoging op 21 maart II. en een werk onderbreking van 1 uur op 30 maart hebben de A.C.O.D. onderwijsmensen nu in gemeenschappelijk front met de kristenen op VRIJDAG 4 MEI jl. een ganse dag gestaakt. Op dezelfde dag had te Brussel een betoging plaats waarin niet minder dan 25.000 leerkrachten hun ongenoegen lieten blijken over de onderwijspolitiek in ons land. Honderden vlag gen (vooral rode) en slo gans werden als symbolen van vastberadenheid en so lidariteit midden een over weldigende mensenzee meegedragen. Ook in diverse 1 mei betogingen stapten ACOD vrienden op achter de leu zen: «Wij eisen een collec tieve overeenkomst voor het onderwijs» voor het behoud en de be vordering van onze tewerk stelling, kleinere klassen - beter onderwijs De solidariteit tussen alle werknemers is in de 1 mei betogingen duidelijk tot ui ting gekomen.. Allen strij den immers voor eenzelfde doelstelling: Recht op ar beid, voor het onderwijs werd dit vertaald in «Kleinere Klassen», Met deze maatregel willen wij niet alleen meer arbeids plaatsen scheppen, maar tegelijkertijd zal dit het on derwijspersoneel in staat stellen de onderwijskwaliteit te verbeteren en een reële inhoud te geven aan de demokratisering van het onderwijs. De verlaging van de schoolbevolkingsnormen, betere omkadering en op vang van de leerlingen, moeten een kans bieden om de invloed te beperken van negatieve sociaal- kulturele achtergrondfacto ren op de ontwikkeling van (vooral kansarme) kinde ren. De nieuw aangetreden re gering Martens werd door al deze acties duidelijk ge maakt dat het onderwijs personeel vastbesloten is deze rechtmatige eisen spoedig te realiseren. De onderwijsmensen volgen dan ook met aandacht de onderhandelingen tussen de regering en het vak bondsfront (ACOD-CCOD) die begin deze week wer den aangevat. Ondertussen heeft de Frans talige, socialistische on derwijsminister Hoyaux in zijn 1 mei rede laten ver staan dat hij dichter staat bij de eisen van de leerkrach ten dan bij het beleid van zijn voorganger (de PSC'er Michel). Dierickx Eddy Secretaris ACOD- onderwijs GASTARBEIDERS- KINDEREN Tijdens de voorlaatste ge meenteraadszitting heb ik als woordvoerder van de Met zeer veel aandacht heb ik de tekst van volksverte genwoordiger Willy Van Renterghem gelezen i.v.m. de voorbije reeksen «hea rings»» of, in ons aller taal, inspraakvergaderingen. De tekst wil eigenlijk een ant woord of oppuntstelling zijn van wat wijzelf de week er voor onder de titel «pers en inspraak» hadden gesteld en waarbij wij nogal wat voorbehoud hadden ge maakt over de resultaten van de voorbije reeksen hoorzittingen in de afgelo pen twee en een half jaar. Dat deze zittingen nuttig zijn en tot goede inspraakmid delen kunnen uitgroeien hebben we steeds gezegd en geschreven. Deze nieuwe vorm van «het oor te luisteren leggen bij de be volking» mag er van ons ge rust zijn op voorwaarde dat het geheel niet uitgroeit tot een one-, two- of meer manshow van het college van burgemeester en sche penen, waarbij dan op be paalde ogenblikken en plaatsen ook de tenoren van ter plekke de show van het college willen stelen Wil men er een show-avond van maken dan moet men dit ook als dusdanig aan kondigen. Het artikel van volksverte genwoordiger W. Van Ren terghem bevat goede din gen zoals de rol van de ad viesraden, het juist verwij zen naar het ontbreken van inspraak over het Kultureel Centrum onder een vorig bestuur, de nieuwe aanpak, de nog sterk te verbeteren verhouding tussen bestuur en bevolking. Het bevat ook de bekentenis dat de beste inspraakvergaderingen die waren waarbij de mensen voor een zeer konkreet pro bleem (bv. deverhaalbelas- tingen) werden geplaatst. Eén van de redenen daar toe zal wel zijn dat ze daarbij over juiste en overvloedige informatie beschikten. Daar ligt precies de draad tussen wat wij als titel van ons ge noemd artikel hebben ge bruikt nl. «pers én in spraak». Er loopt een niet te verbreken band tussen bei de waarbij de taak van de plaatselijke pers en haar korrespondenten o.m. is, alle mogelijke informatie te brengen die de bevolking nodig heeft om een juist in zicht in een bepaalde pro blematiek te krijgen. Alleen op die basis kunnen de hoorzittingen uitgroeien tot iets essentieels meer dan een show of een karikatuur van inspraak of een klach- tenbank voor persoonlijke gevallen. Daarom moet de juiste relatie tussen stads bestuur en pers worden hersteld op basis van het kommunikee dat door de Aalsterse persmedewer kers werd opgesteld en dat elders in dit blad verschijnt. Het bestuur dat zijn in spraakintenties wil waar maken moet ook de infor matiekanalen maksimaal openen Ook dat hadden we in ons artikel «pers en in spraak» reeds gesteld. Daarover echter heeft Willy Van Renterghem met geen woord gerept. J. De Geyter TWEE FEITEN UIT DE DUIZEND In een nogal georches- treerd aandoende séance werd het schepencollege van Aalst, in het bizonder de bevoegde schepen, vanop de meerderheidsbanken gelukgewenst met het initia tief om een standplaats voor woonwagenbewoners in te richten aan de Houten Hand te Erembodegem. De een voudige herinnering (door L.v.d. Sijpe) dat het voorstel uitgegaan was van C.V.P. raadslid Chris Lievens - Borms, en later vanuit de minderheidshoek nog aan gepord werd, o.m door te interpelleren over het arm-' zalig zigeunerkamp te Hof- Vorige vrijdagavond ging in een volgestouwde FFR- zaal de Europese kiesmeeting door van de PW, ar rondissement Aalst. Of moeten we zeggen: show, want ook Ann Christy zat in het programma. Afge huurd? In elk geval een gelukkige keuze, want Ann Christy zou in Jeruzalem niet aan de klaagmuur heb ben gestaan. 16 keer treedt deze talentvolle dame op met de PVV, in elk arrondissement. In Aalst was het de vierde keer. Natuurlijk ontbraken de koninginnestuk ken van de PVV niet op deze bijeenkomst: Willy De Clercq, de martelaar van de vorige (nationale) verkie zingen die op Europees vlak revanche wil nemen, en Herman De Croo, de vuurvlinder van de partij die me nig politicus croo-nische migraine heeft bezorgd. Ook de plaatselijke en arrondissementele partijtop was aanwezig, met epicentrum de tafels vóór het podium, waaraan plaats hadden genomen burgemeester D'haeseleer, Diane, volksvertegenwoordiger Van Ren terghem... en zo golfde de partij uit tot in de verste hoekjes van de FFR, want er zat enorm veel volk bin nen. Het werd een avond van hoge kwaliteit, sfeer- en stijlvol, keurig en kleurig. Een publiek dat duidelijk op niveau staat. De PW stapt naar de Europese verkie zingen op onder de naam ELD, Europese Liberale De- mokraten. Thema: meer werk, minder lasten, en een nieuw Europa vooral voor de komende generaties. Daar kwam de partijtop dit arrondissement voor warm maken. Aan de ingang werd een blauwe roos op je kraag ge prikt, een nieuwe variatie na die rode rozen van de eer ste mei. Bloeit voor deze partij nu de lente open? De europese kleur van de PVV is geel. Geen blauwe lucht meer boven het ELD. Geel was ook de kleur van de hostessen. Die schattige meisjes hadden tevoren in de stad al reklame gemaakt voor de gele partij met blauwe zoom. Alle emanci patie ten spijt, blijft de vrouw nog altijd een lokvogel. Een sirene aan wiens gezang niet kan worden weerstaan. En intussen wordt gebeden voor stemmenregen op 10 juni. Maar terug naar de «avond zitting» in de zoemende bij enkorf. Willy De Clercq en Herman De Croo waren daar intussen aangekomen. Een dreunend applaus om armde het tweetal bij de in gang van de zaal, waar eerst nog een informeel pintje werd gedronken, aangeboden door burge meester D'haeseleer, dui delijk in zijn nopjes als een weidehommel in een veld witte klaver. Herman De Croo: «Men had mij VU-fraktie schepen De Maght geluk gewenst met haar initiatief een stand plaats voor woonwagenbe woners in te richten. Een ander probleem waar wij dringend een oplossing zouden moeten aan geven is dat van onze gastarbei ders en in het biezonder van de gastarbeiderskinderen. In het jaar van het kind, waarin wij op 10 juni voor het eerst een Europees par lement zullen kiezen, zou het niet ongepast zijn indien de gemeentelijke overheid een initiatief nam om deze kinderen wat vriendelijker tegemoet te treden en op een aantrekkelijke manier op te vangen. Buiten Sodiga ken ik in Aalst geen instel ling die daar enig oog voor heeft. Gezien zijn beperkte financiële middelen kan Sodiga deze zware taak niet helemaal aan en ben ik van oordeel dat ons stadsbe stuur zijn steentje zou kun nen bijdragen tot de organi- zatie van de vrije tijdsbeste ding van deze kinderen. Een uiteenzetting van de problematiek van de gast arbeiderskinderen zou cSt artikel te lang maken. Daarom neem ik mij voor tij dens een van de volgende gemeenteraadszittingen een voorstel hieromtrent te formuleren en ter diskussie te leggen. Als volksnationale partij wil de VU zich steeds aan de kant van de zwaksten scha ren. In Vlaanderen zijn dat de werklozen, de minderva- lieden en de weerlozen die nog steeds tussen de ma zen van het net van de so ciale wetgeving vallen. In de wereld zijn dat de ontwikke lingslanden en die ver drukte volken die door de gril van de geschiedenis, door bloedige oorlogen en berekende huwelijken van koningen en prinsen niet het geluk hadden op de officiële kaart van de wereldatlas te prijken. Ook steden zoals Aalst kunnen door het nemen van gepaste initiatieven hun aandeel hebben in de ver wezenlijking van een recht vaardige en menselijke we reld. Jan Caudron dat ge ziek waart, maar het doet me genoegen u hier springlevend te zien...». Aan de ingang werd ook vanalles uitgereikt, ver kocht, gereild, gegeven en opgeplakt. Allemaal klein «kiesmateriaal», munitie voor de komende kiesstrijd. Vooraan op het podium een reuzegrote affiche met een vaderlijke Willy De Clercq en twee bengels erop. Tekst: «Meer werk, minder lasten, Europa vooral voor hen». Daar zouden we straks wel nog meer uitleg over krijgen. De lichten doofden, de stemmen ver stomden, en vooraan sprong Ann Christy dartel op het podium. Haar orkest was niet mee, men had het op een band geperst. Maar zijzelf zong echt. Enige van haar meest gekende suk- sessen. Ze had haar «Vreemde Man» mee, haar zondebok waar ze niet vanaf geraakt. En intussen maakte ze gebaren alsof ze die man inderdaad uit haar bed aan het weren was. Een zeer begaafde artieste. Een stem met een internationaal paspoort. Na vijf krachtige deuntjes mocht ze op adem komen, en kreeg Mevrouw Rita Samain - Omwal het woord, een frisse jonge blonde verschijning die haar geslacht alle charmante eer aandoet. Uit Kortrijk komt ze, en ze staat erg vooraan op de lijst, derde plaats, voorgedragen door de ver eniging van PW-vrouwen. Een heerlijke keuze, de keuze waard. Want ook in de politiek wil het oog wel wat: maar de feministen moeten mij niet dadelijk in de nek springen. Want li chamelijk schoon alleen is géén stem waard. Daarvoor zijn er andere wedstrijden. Maar Rita Samain is vooral intelligent. Dus dóèrom. Zij vertelde zinnige dingen. En ze zou zich niet alleen over de vrouwenproblematiek buigen. Ook voor andere problemen zou ze zich in zetten. Kortom, voor wat van haar op Europees vlak werd gevraagd. Er was de werkloosheid die dringend naar een oplossing moet, er was nood aan een echt en vernieuwd liberalisme. Er was nog zoveel... Rita hield het kort, maar klaar. De volgende spreker was Herman De Croo, een spe cimen van «enfant Terri ble», een vrolijk, vlot en boeiend personage. Hij prees het sociale werk van Louis D'haeseleer, dat uit gebouwd was als nergens anders in de PW. De Croo herinnerde ons aan zijn «ge lukkige collegejaren bij de Jezuïeten: Tindemans was daar ook, maar is daar ge bleven...». Hij bleek ook goed op de hoogte van de plaatselijke politieke toe stand: «Ik ben de «bis schop» van de zitting van daag...» Of nog: «Op de af fiche waarop ik samen met Willy De Clercq sta, en waarop de tekst voorkomt: «Geef Europa in goede handen», zijn we maar tot het middel afgebeeld. Ik had mijn handen namelijk in mijn broekzakken Maar toen werd hij ernstig. Hij wees erop dat de over vloed van de jaren '60 voor bij was, maar dat de libera len overal t.o.v. dezelfde fei ten ook dezelfde taal spre ken. Hij vroeg vooral voor zichtig om te gaan met de energie, de economie, de sociale verworvenheden, de'vrijheid (anderen loeren met gewapende ogen naar ons...), en rustig, evenwich tig en redelijk te zijn: Geen demagogie die zand in de ogen strooit. Zwaar op de maag lag hem blijkbaar het feit dat de meerderheid bij de vorige (nationale) verkiezingen een kwart miljoen stemmen verloor, en de PW toch in de kou bleef staan: «Bij ons heeft uw wil nog zin, wij zijn geen volksvreemden. De 20 miljoen stemgerechtigde Europeanen die liberaal voelen, vormen het gewe ten van Europa. Wij zijn de alternatieven. Vlaanderen is een land met een sterke uitstraling, maar al te vaak werd het onder de voet ge lopen. Vanuit Vlaanderen zal het liberalisme zich ver heffen. We zullen in Europa aantonen dat we onmisbaar zijn. Neem de verkiezingen ernstig op. Bij ons gaat het om een diepere betekenis. Bij ons is er nog plaats voor de liberale idee, voor de idealen van onze voorou ders. Bij ons is de wil aan wezig om veranderingen aan te brengen waar dat nodig is. Wij vonden het spel van de democratie trouwens uit. We hebben te hard gezwoegd om op te geven...» Sterk kantte De Croo zich tegen verstaatsing, tegen de staat die morgen zou zeggen hoe we ons leven moeten inrichten, hoe we onze kinderen moeten grootbrengen... De keuze moet gemaakt worden tus sen een verdrukte of een li berale maatschappij. We moeten zorgen dat Vlaan deren na ons nóg mooier zal zijn. Dat gaan we doen op 10 juni, zo besloot De Croo zijn fervente toespraak. Zonder band of orkest bracht Ann Christy vervol gens een ode aan de Beat les (Yesterday). Na nog een paar liederen kreeg ze bloemen van volksverte genwoordiger Van Ren terghem, die de aanwezi gen verder dankte voor hun talrijke opkomst. Volgend punt op het pro gramma: een euro-kwis die gewonnen werd door An- toon Lambrecht, tweede: Raymonde Reynaert. Karei De Gucht, (Dender- monde), voorzitter van de PW-jongeren kwam op voor uitbreiding van de be voegdheden van het Euro pees Parlement. Hij zei ook dat de PW-jongeren reso luut achter de partij staan, ook al ging men niet altijd akkoord met wat in de partij werd beslist: we geloven in onze partij. 10.6.79 moet een sukses worden voor de partij, maar vooral voor Eu ropa. Voorzitter Willy De Clercq dankte de medewerkers, de inrichters én het Aalsters publiek. De kandidaten voor de verkiezingen moeten vechten voor de idealen op Europees vlak, zo zei hij vinnig. Hij wees op het be lang van 20 miljoen liberale kiezers in Europa: we heb ben niet de pretentie de sterkste politieke formatie te zijn, maar we zijn wel de schoonste. Waarbij hij ver wees naar de ruzies in de overige politieke families. (Maar zelfs in de beste fami lies is het al eens ruzie, denken wijzelf daarbij). De Clercq zei verder dat de PW niet gebonden was aan tijd, grensen, filosofi eën, of sociale grenzen. Geen klassenstrijd in de PW, zo benadrukte hij fel. Wij steunen op solidariteit, niet op strijd tussen werk nemers en werkgevers. Wij zijn verbonden rond een gemeenschappelijke hu manistische basis. We ge loven in Europa, en in ons zelf Want indien dat niet gebeurt, hebben we in de wereld niet veel meer in de pap te brokkelen. Willy De Clercq kantte zich tegen de monopolies van de supermogendheden: te midden van dit (on)even- wicht moet Europa zich herpakken, niet om te kolo niseren, maar om zijn identi teit te affirmeren. We steu nen de idee van een vrij Eu ropa, een liberaal Europa: maar, zo zei de voorzitter ook, steeds meer proble men kunnen niet meer op nationaal vlak opgelost worden. Er moet een Euro pese politiek komen, ook voor onze defentie. Aan dacht vroeg hij ook voor ekonomische en monetaire eenmaking, om tot politieke eenmaking te komen. Hij kwam ook op voor een ruime budgetaire bevoegd heid van het Europees par lement, en voor de be scherming van het milieu, de privacy (tegen misbruik van computers) en tegen de misbruiken van de over heid. Hij lichtte tot slot het thema toe: meer werk (o.a. door beter aangepast onderwijs en herscholing, door een ekonomie die het verbruik stimuleert...), en minder las ten: de drek op het gezins inkomen moest vermin derd worden. De PW, die niet in de rege ring zetelt, niettegen staande de stembusuitslag, wou eerlijk en korrekt blij ven, en haar woord gestand doen. Op nationaal èn in ternationaal vlak. Scherp weerde Willy De Clercq zich ook tegen de verlammende van de technocratie ond den '9' Vee Noc en de bureaucratie. Hij nadrukte de superioi van de mens en de prirr* teitvan het individu: hetl ralisme staat of valt me kleine en de middelt mens. We steunen op-^, vooruit wil in het leven, v daag in Vlaanderen, gen in Europa». De veerde recht, en bi Willy De Clercq staande ovatie. Daarna dreipte de zaal laan leeg. Wilfried Liss 'r' eer ons: stele blik' gege Vrijd ech zou gekc Jan Caudron, 9de op de VU-lijst, was vorige week op de Brusselse Grote Markt te zien. Alle partijen waren er met een stand aanwezig. (EDV) Guido Naets, Europa-specialist en BRT-journalist kwam Jan Caudron een bezoekje brengen. (EDV) Op het weekend van de Topdag vierde ook Wereldwin kel. Hoeveel flessen Algerijnse wijn er bij de gelegen heid genuttigd zijn is ons niet bekend. Wel was er in Brussel die zaterdag een nationaal kongres waarop o.m. Eduardo Galeano (zeer bekende Argentijnse banneling) het woord voerde en waren overal in Vlaanderen speciale Wereldwinkelaktiviteiten. Voor Aalst was dat een tentoonstelling 150 jaar ontwikke lingsbeleid (lees er de aanhalingstekens bij) en een verkoopstand aan de Grote Markt alwaar het Topsfeer was. Was de topdag voor We reldwinkel een flopdag, zoals het dat was voor de velen die 's avonds afzakten naar het stadscentrum in de hoop nog wat mee te kun nen snuiven van geaffi cheerde sfeer? Alleszins werd de WW-verkoopstand in de gang van zaal Made- Ion goed bezocht. We herinneren er hier ter loops aan dat Wereldwinkel èerst geen stand zou kun nen krijgen heben op de Topdag van 5 mei. Daar kwam verandering in wan neer één der Grote- Markt-middenstanders, de heer Jackie D'Herde (Made- Ion), voorstelde gebruik te maken van de toegangs^ poort naar zijn zaal. Wat met dank aanvaard werd natuurlijk. Voor velen was dat de eer ste kennismaking met de «rechtvaardigheidsprodukte koffie, tee, honing, fruitsap, wijn, porto, siervoorwer penniet duurder, maar de boeren en arbeiders uit het betrokken ontwikke lingsland krijgen loon naar werk. Ter informatie: deze Wereldwinkeloptie wordt binnenkort ook verruimd naar produkten uit eigen land. Er zullen namelijk bin nen afzienbare tijd broeken van «Les sans Emplois» verkocht worden: dat zijn broeken die in zelfbeheer vervaardigd zijn door de werknemers van het ex- Salik-bedrijf in Quaregnon. In het Fabrieksken liep er vrijdag, zaterdag en zondag een tentoonstelling «De derde wereld door 150 jaar België'.' Grote symbool was de «streikvogel» en daar steelden wij onze titel uit. De tentoonstelling was sober in die zin dat de diverse pane len enkel tot de verbeelding spraken van wie echt geïn teresseerd was. Er viel weinig sensatie te verko pen. Wel foto's en kartoens met uitgebreide tekstuitleg. Centrale idee ervan, en ook van de gelegenheidsbro chure met dezelfde naam: kolonisatie en dekolonisa tie, ontwikkelingshulp vroe- al ger en nu, er waren en nog altijd eigen belanj mee gemoeid. Een eer deel toont aan hoe de spansiedrang van Bek vanuit ekonomische moi war ven gestalte krijgt. In e hei tweede deel kon men z taai hoe het kolonialisme installeerde naar letter geest. Tenslotte krijgt neokolonialisme tegeno de bevrijdingsgedachte plaatst. Telkens met voorbeeldjes uit onze v< landse geschiedenis, zonder de verbloemtaal er anders bijhoort. Wereldwinkel stelde deze tentoonstelling zichzelf voor en dat m best als je weet dat aL|s heel het land zowat ze: Wereldwinkels besta r|j0 Door dik en dun. Meljer. zonder tegenkantingen I onbegrijpende burgers overheid. Een lijstje van regiorC"*; verkooppunten van V d| reldwinkelprodukten: uiteraard in OXF/ Wereldwinkel, Burchtstrf"" 20, Aalst jeugdklub Ijaco, Geraai bergsesteenweg 81. Erembodegem-Terjoderi de Spin, Stationsstraat 9450 Haaltert Van der Vekens E., A termaalstraat 2, 94 r~ Nieuwerkerken. (i161 In 't Fabrieksken ging een tentoonstelling door over «De derde wereld door 150 jaar B (EDV)

De Voorpost | 1979 | | pagina 2