fnmdh pikfefeof SLOPING SUPERMARKT VOORGOED VERMEDEN KORTE V-DAG HERDENKING ZANGER WIST NIKS AF VAN CHEKS ENZO ERBOND AALSTERSE DEKENIJEN EN VERNIEUWING VAN ST-ANNABRUG •IMDAT DE KAT DE DUIF OPAT... S WALTER LUYTEN OVER EUROPA HET GEBEURDE IN MIJN STRAAT s„ De Voorpost - 11.5.1979 - 3 Eind goed, alles goed. Zeker voor de heer De Croock, die in de Raffelgemstraat een supermarkt exploiteert. Nochtans zag het er even naar uit dat het warenhuis, ingevolge een vonnis van de rechtbank, gedeeltelijk !".t iou gesloopt worden en dat meteen 15 mensen waar- 3rim onder de heer De Croock zelf werkloos zouden wor- 1etl den. met *e,9' Veertien dagen geleden derdag 3 mei om 9 uur 's °P gaven wij in dit weekblad morgens. v reeds uitvoerig verslag over Zaterdag 28 april gaven de 01 de perskonferentie die de raden van beheer van het ^r2 leer De Croock zelf organi- woonkomplex Etrimo een seerde. Daarbij werden door perskonferentie, waarop bns zelf heel wat vragen ge- hun standpunt verduide- steld, waarop op dat ogen- lijkt was. Daar ons week- blik nog geen antwoord kon blad niet uitgenodigd was, gegeven worden. hebben wij hiervan dan ook is«|vrijdag 27 april werden geen verslag kunnen bren- echtstreekse onderhande- gen in onze vorige editie, ingen gevoerd tussen de Op deze perskonferentie wee direkt betrokken par- werd erop gewezen dat bij ijen, met name de eigenaar de aanvang van de super- IDe Croock en de beheerders markt de bouwheer monde- ran de twee appartements- |jng en schriftelijk gewaar- )0uwen in het park Ter- schuwd werd dat hij niet het Ien. Door de koppigheid recht had om de toegangs kan de heer De Croock zelf weg naar de stookcentrale tou men tot geen oplossing van het complex af te bre- s^lgekomen zijn, zodat de be- ken. Na een korte stilstand heerders niets anders restte in de werken heeft De dan tot de uitvoering van het Croock echter doorgezet, ovenvermeld vonnis over Hierdoor werden de be- 8 gaan. heerders gedwongen een Dit zou gebeuren op don- gerechtelijke procedure in te zetten, dit met het doel de belangen van de eigenaars van ongeveer 30 apparte menten te vrijwaren. Tweemaal werden de ap partementseigenaars in het gelijk gesteld met name door vonnissen van de rechtbank van Dender- monde dd. 23.11.1976 en 28.6.1977. De rechtbank erkende uitdrukkelijk dat de eigenaars bezwaarlijk een onzekere en ongewisse si tuatie kon worden opge legd, met name de nieuwe voorlopige toegangsweg aangelegd door De Croock zelf, in plaats van de vroe gere stabiele toegangsweg. De voorziening in verbre king werd dan verworpen door het Hof van Cassatie op 2.2.1979, zodat de von nissen uitvoerbaar bleven, Er kwam dan een voorstel tot minnelijke schikking d.d. 19 maart 1979 maar dit voorstel werd pas op vrijdag 27 april 1979 voor het eerst besproken. De Croock bleef echter weigeren aan de ei genaars van de apparte menten een definitieve toe gangsweg naar de stook- centraie ar ie staan dij nota riële akte. De Croock van zijn kant wenstte dat een nieuwe weg zou aangelegd worden doorheen het mooie en goed onderhouden parkge- legen tussen de 2 blokken, zou volgens de beheerders echter neerkomen op een vernietiging van het park, gezien de 30-tonners die voor de bevoorrading zor gen een brede ingangsweg nodig hebben. Dit kon men dan ook niet aanvaarden, eveneens ge zien het feit dat de «Werk groep Park Terlinden» en kele jaren geleden een felle aktie voerde om precies dit park te vrijwaren voor de bouw van een nieuw appar tementsgebouw. Als er een weg komt kan er evengoed een appartementsgebouw op het bewuste terrein ko men, zo redeneerden de beheerders. Op de perskonferentie werd trouwens ook vernomen, wat wij van in het begin ver moedden, dat de heer De Croock zijn bouwvergun ning niet uitvoerde, zoals zij oorspronkelijk verleend was. Het gebouw werd im mers anders ingeplant dan voorzien, en het werd niet uitgewerkt zoals opge legd, met name voor de be kleding van de zijgevels en de groenaanleg. De beheerders bleven ech ter bereid tot op het laatste ogenblik tot een minnelijke schikking te komen. Dan zou de nieuwe weg echter met een eeuwigdurende erfdienstbaarheid bij nota riële akte moeten afgestaan worden. Voor de andere punten (zoals afwerking zijgevel-groenaanleg-waren geluidshinder) waren zij zelfs bereid nog geduld te oefenen. Oplossing De minnelijke schikking kwam er dan toch, twee da gen voor men tot de afbraak van de supermarkt zou overgaan. Deze minnelijke schikking voorziet in Hoofd zaak dat de eigenaars van het voornoemde woonkom plex een bestendige toe gangsweg krijgen tot de stookcentrale, die tevens bestemd is als weg voor de brandweer, over de eigen dom van de heer De Croock. Dit betekende meteen dat het gevaar voor de aanleg van een nieuwe toegangs weg doorheen het park de finitief, afgewend mag wor den beschouwd. Zodat ook het licht op groen werd gesteld voor het stadsbestuur om tot de aankoop van dit park, dat nog eigendom is van de firma Matexi, over te gaan. Deze aankoop kwam reeds op de agenda van de Aals- terse gemeenteraad maar werd door schepen Jan De Neve van de dagorde afge voerd om de verschillende betrokken partijen aldus tot een oplossing te dwingen. Hierin is dus ondertussen geslaagd, alhoewel wij vermoeden dat eerder de bedreiging met de afbraak van het warenhuis de door slag gaf dan de bedreiging met het niet aankopen van het park. VEHE «Ik benne 'k ik zanger, mijnheer de voorzitter en van cheks enzo, daar weet ik helemaal niets van af». De enige verontschuldiging die Erembodegemnaar F.D.S. inbrengt tegen een akte van beschuldiging die voor hem loodzwaar doorweegt... cheks uitgeven zonder dat je rekening gespijsd is, is inderdaad fout. Maar wat als je nou helemaal niks afweet van derge lijke betaaldinges? Aan het monument voor de slachtoffers van de beide wereldoorlogen op het Vredeplein had dinsdagavond jl. de herdenking plaats van V-dag zijnde het einde van wereldoorlog II nu 34 jaar geleden. De plechtigheid werd zeer sober gehouden, naar ons gevoel een beetje te sober Na de neerlegging van twee bloemenkransen, deze van het stadsbestuur door elani Burgemeester D'Haeseleer en deze van het Verbond der Vaderlandslievende i eei verenigingen door de heer De Meester, werd door vier klaroenblazers van de 1 Stedelijke Brandweer de Last Post geblazen. °el! Na een begroeting van de talrijke vlaggedragers die rond het monument geschaard 3 moi waren, was de plechtigheid beëindigd. Onder de burgerlijke personaliteiten die de ln herdenking bijwoonden bemerkten wij stadssekretaris Willems, oud-schepen Gus- ten z taaf De Stobbeleir en oud-gemeenteraadslid Albert Waegeman. z Opvallend was ook het groot aantal militairen die aanwezig waren, en de totale or afwezigheid van de jeugd VEHE etter krijgt geno chte iet :e va< is, ml itaal ng lat lat it zei als wij hier reeds verleden week schreven zou de St. inabrug van 1 augustus tot half november wegens rbouwingswerken afgesloten worden van alle ver- er. egion 1 Misschien was dat ook de hele problematiek in de af faire zoals deze maandag morgen voor de tiende ka mer van de correctionele rechtbank uitgelegd werd. Zanger F.D.S. is zanger en dan nog liefst van het vrij naïeve type. De brave jon gen zat in april 1977 in grote financiële moeilijkheden. Hij hield een zaak open in Aalst, had dringend geld en nog dringender een koffie zetmachine nodig. Geen nood echter, zijn brouwerij zou hem een dergelijk ding leveren, maar dan wel te gen het zoete prijsje van 20.652 frank. F.D.S. kon dat onmogelijk betalen. Geen nood echter, de brave jon gen schreef een cheque uit... als borg. Maar een zanger zonder (grote) auto is ook niet je dat. F.D.S. trok naar een Aalsterse garage en kocht een (dure) tweedehands wagen van een bekend Zweeds merk. Ook hier was tweehonderdduizend frank als borgsom nodig en ook hier deed de check dienst voor hetzelfde doel... dat al les bracht F. maandag op het bankje. Er was niet alleen de be schuldiging van het uitge- ven van cheks zonder dek king, de burgerlijke partijen eisen bovendien een klas sieke frank morele schade en de brouwerij (die de kof fiemachine leverde) stelde een gevangenisstraf van zich nogmaals aan voor be- twee maand en een boete als zou ook de brouwerij deze check eerder als een borg aanzien hebben. De verdediger pleitte verder dat de garage zich schuldig maakte aan duistere prak tijken, niet alleen omdat zij een tweedehandswagen duurder verkocht dan een nieuwe, maar ook omdat zij meer eiste dan het oor spronkelijk factuurbedrag. Verdediger zag in zijn cliënt een naïef type met goede inborst, die liever een brief naar de koning schreef dan zich zelf tegenover derden te verdedigen. De rechtbankvoorzitter was het hiermee klaarblijkelijk eens. Hij veroordeelde F.D.S tot taling van de nodige twin tigduizend frank omdat zij meende dat de machine nog steeds niet betaald was. Hiermee was de advokaat het duidelijk niet eens. Hij zag in het feit dat de check pas in augustus geïnd werd (terwijl de uitgiftedatum wel degelijk 28 april vermeldde (een bewijs van zijn stelling van achtduizend frank. Voor de gevangenisstraf kreeg hij vijf jaar uitstel, maar aan de burgerlijke partijen moet hij wel de frank morele schadevergoeding betalen. Zanger F.D.S. ontvangt zijn loon nu in het klassieke geld zakje. Van cheks en aller lei andere moeilijke dinges wil hij liever niet meer ho ren... )k de heer Pol De Paepe, orzitter van het Verbond Aalsterse Dekenijen dit nieuws van politie- Jnsten vernomen. In een brief van 3 mei 1978 aan het Kollege van burge meester en Schepenen, verzoekt hij het stadsbes tuur dan ook haar gezag bij de bevoegde diensten te la ten gelden «teneinde de schade zoveel mogelijk te beperken». Terloops wijst hij ook op de onmetelijke verkeerschaos die deze werken tot gevolg zullen hebben zeker nu ook de Zwarte Hoekbrug is uitge schakeld. Van de gelegenheid maakt de heer De Paepe gebruik om te herinneren aan een belofte d.d. juni 1976 waar bij op papier zou tegemoet gekomen zijn aan een jaren-oude vraag van het Verbond der Dekenijen voor een bijkomende brug in het stadscentrum. De toenma lige burgemeester Marcel De Bisschop zou reeds in 1974 gesproken hebben over een bijkomende brug «vlak naast de huidige St. Annabrug». Of deze bijkomende brug inderdaad zal gerealiseerd worden blijft op dit ogenblik een open vraag, maar dat de afsluiting van de St. An nabrug ongewenst is zolang de nieuwe Zwarte Hoek brug niet aangelegd werd, is alleszins een feit. VEHE NE GHIELEN TOYD GELEEN HEM EK HIER NE KIER VERTELDJ HOE EN WANNIER DAT EH «moljerjoor» es. Eh Moljerjoor dad es eh joor worin dat er veil mier moljeren zolle moete zèn as op ander joren. En as ge nog wetj van in 't schoei da ne moljer droy joor van- doeng heit veiralier dat 'n moljer es, en kaan vliegen, zejje rap verstoon worboy dat da komt dat er mor alle droy joor ne kier eh moljerjoor es. En 'k goon nog ne kier ooitleggen hoe dagge da kentj en om goesjwil omthaaf' het naa hein. Want 't es azoei iet in den oord van de manier worop dagge kentj weiten as 't eh schrikkeljoor es.... Kom, ge pakt het joortal dammen naa zèn. Dad es 1979. Ja vanoyges. Door teldje ien boy. Ten ejje 1980. En tèn moeje reikenen. 't Es te zeggen, pakt a eh papirken en eh krejong en ziet ofda 1980 dielboor es deir droy. En dad es 't. 1980 es dielboor, awei, van de joor es 'teh moljerjoor. En dad ejje toch zeikes al gezing? De moljeren vliegen lanst alle kanten, rond de lichten en rond a oeirenEn de kinjeren trekken verom nor den ooitkant meh schep netten en boezjiekes. Nor de Los of nor den Traogel, of nor 't Sinzjob of nor 't SlooiskenOf toch woor daterhaogen stoon meh moljerblooiren! E meh ghiel sigarekassen vol moljeren komme ze nor hoois.... 't Most iensj woor zèn! lest en veraal 'n kaan dad on de kinjeren balangen nimmer schillen. En dorboy, hoeveil zollen der al ne moljer gezing hemmen? En ten twieden goon ze liever dansen, of vroyn of zitte ze nor den teivee te zing, woor dat ze missching nog ne kier ne fillem zelle lote zing oever azoei van die role bistjes meh zes poeiten en brooine scheilen oever heer vleiringen en die kenne vliegen. En die droy joor vandoeng hemmen ver ooit te kommen. En wie heit er naa nog eh stik ambalozje vér hem 'n schepnet van te maoken. En wie heit er nog boezjiekes? En woor stoon der nog moljerblooiren? En ja, woor zollen der nog moljeren zitten? Meh aal die sjimikken die ze lanst alle kanten smoyten en spieten moet aal 't gebisj doeid. Oeik de moljeren. Van den andere kant, hejje goy al ne moljer gezing meh ne pardessie oon? En wie kaan d' er hem naa 's aoves booiten oventie- ren zonder pardessie of vareus oon? Zè mor zeikes zee da z' ons van de joor al g'arranz- jeird hemmen, lest ne winter woor dammen ni vanaf 'n gerokten en die mor dierden en bleif dieren. En naa nen ooitkommenen die mier op eh verlingstik van de wintjer trekt as op iet anders, d' Aprilse grillen zèn al verboy en de Meertse verbóyen hemmen oeik g'had. En de Moy? Den dienen es 't er oeik noor. Mor, ja, ze zeggen oeik da 't stértjen van de Moy 't stértjen van de wintjer es. Wajjer zeilen afwachten. Mor in elk* geval vér de moljeren leig'het er hem slecht nor oon! Allei zeg, hooi da na verleide zoterdag 'n betjen mensjelèk weir geweist, z' hooin 't stad weggedrei- gen meh dienen topdag, lerlèk gezeid, 't er was eh nog reidelèk veil volk op de bien, vér 't weir dammen hooin. Mor meh azoei ne kaa windj en van toyd tot toyd 'n vloag regen op anne kazak 'n gojje ver a plezier toch ni bleiven op 't stroot loeipen hein. Balven mensjen meh kin jeren die heer allicht heer oeiren van here kop zao- gen, of ander die malgerei 't ien of 't ander noeideg hooin of Droacken die heren dag vierden. Mor dad es 'n ander kelkesjoos. Al pertank da 't mag gezei wer- ren dat de mensjen die dad ingericht hemmen, be- zonder hee droyvoeiren gedoon hemmen, mor ja, 't weir 'n kaan nimmand ni verzing hein. Spoyteg, ierlèk woor. En 't es dorom da 'k ni schoein 'n vin van sommegste die i heer hannen vreiven omda 't slecht weir was en die zoyn da 't attoyd vér de die van 't stad es dat er iet ingericht werd en noeit ni vér dedie van de rand gemintjes. Want door hemme ze toch oeik deikenoyn en vanoyges veil vér doeng. Want zonder moeite 'n hejje niet zee. Mor ja, da zal allemol nog wel kommen, ge zejje 't zing, as ge toyd hetj vanwachten. En as ze op de randgemintjes ne kier zeilen ooit heer slasjen schieten zal 't er 't stooiven zee. Gelèk as van de weik op de Mert. Door stooiv'het oeik en gie klein betjen. Want iest hemme ze die klein kassoystintjes toegegoeten meh cement en naa moete ze dinne zelste cement dor verom afkroygen. Meh azoei 'n soert masjiem meh zand en windj en béstels die drooin. En gralèkveil stof. En kroyzelen dat da doet! De winkels en kaffei's op de Mert kennen der oever meiklappen. Goot allemool oeik ne kier kroyzelen en ge zetj er alles va weiten DOLF joden traat emon y (30 jaar) uit Aalst is wat de voorzitter van de Ie kamer maandagmorgen noemde 'een zware I werd op 5 april van dit jaar veroordeeld voor een ie feiten waarvan de basis lag bij een duif en een t feit dat de kat van File- n de duif van een buur- oppeuzelde, zette iaar enig ongenoegen laatste. 1 nam dan zelf het initiatief en vergif- de kat van Filemon Hiermee was Filemon het dan weer niet eens. Op een nacht kwam hij (dronken) thuis, maakte een boel la waai en rukte enkele paal tjes en een hekken uit. Vol doende dan weer voor de buurman om Filemon voor In hat WIIa... Ln...i_. de rechtbank te dagen. Dat gebeurde op 5 april, maar dan moest Filemon niet alleen zijn verjaardag vieren, bovendien had hij een verschijning voor de raadkamer voor de boeg en bijgevolg moet hij verstek aantekenen. Toen hij zes dagen nadien het vonnis (twee maand gevangenis straf) thuis kreeg, oordeelde hij dat wel wat van het goeie teveel Hij tekende verzet aan en dat werd maandag behandeld Ondertussen was ook het hele duivenhok van de buurman omver gehaald, maar dat was niet zijn werk, vertelde Freddy, die verder van mening was dat je wel enig respekt moest hebben voor oudere mensen, maar dat die toch niet mochten profiteren van jouw goeie wil om eens duchtig met je voeten te spelen. «Wie da mij gerust loat, die loate 'k ik oëk gerust» zei Filemon en dat was ook zo wat de mening van zijn ver dediger. Die ging volledig akkoord wanneer men ver telde dat zijn cliënt geen lie verdje was, maar toch meende hij dat Filemon al tijd al erg goed geweest was voor die ouwe mensen ron dom hem. Een kat vergifti gen en dan nog pardoes voor zijn auto komen zitten zodat elke doorgang on mogelijk werd, dat is zelfs voor een goeie ziele van het goeie teveel» oordeelde de verdediger. Alles zou trouwens verbete ren, want Filemon denkt momenteel sterk aan een verhuis. Toch bevestigde de rechtbankvoorzitter het eerste vonnis. Enkel de financiële kant van de zaak werd afgerond. Als troost kan men Filemon misschien een nieuw katje bezorgen? In het «Gulden Vlies» kwam vorige maandag Walter Luyten spreken over Europa. Walter Luyten is stafme dewerker van het Vormingscentrum Lodewijk Dosfel. Hij hield zijn referaat voor de vuist weg. Hij is een bijzonder boeiend en militant spreker. Reine D'Haese, voorzitter hebben wij een roeping in van de Volksunie - jongeren Europa. Wij moeten in het die de avond hadden inge- Europees parlement de richt: «Het is de bedoeling woordvoerders zijn van de ons standpunt uiteen te zet ten. Wat verwachten wij van Europa? Zal het voor ons een nieuwe bedreiging ao... r Luvten snraklë Aalst n„« a. r,1 worden, of integendeel een Walter Luyten zelf toonde aR 'e Aalst m" de Europese """«'"Wn. middel tot ontvoogding, zich aanvankelijk niet zo erg Want als volksnationalisten optimistisch. Zijn eerste kleine volkeren, waarvoor we toch als minimum de Kulturele autonomie vra gen vraag was: hoe staat het nu met de Volksunie. Voor de eerste keer sinds Roden- bach, zo zei hij, vrees ik voor de aflossing van de wacht. Hij had het over de oorzaken van de verdruk king van het Vlaamse volk, dat tweemaal was onder drukt: als Vlaams én als ar beidend volk. Sterk benadrukte hij het feit dat vooral ideeën belangrijk zijn. Hij deed een oproep om terug naar de kleinscha ligheid te gaan, naar een fe deralisme waar, binnen Eu ropa, de «eenheid in ver scheidenheid» kan plaats vinden. Waar dus plaats is voor de eigen Kuituur van een volk. «Er zijn geen minderhe den,» zo zei hij, «er zijn al leen volkeren».En zij heb ben recht op een eigen kui tuur. Walter LuytëTT' karrtte zich ook tegen het pragmatisch systeem van Leo Tinde- mans. een molen die veel te Onbekenden hebben in de nacht van 3 op 4 mei 1979 in de Koolstraat te Aalst, twee kauwgomapparaten geforceerd en leeggemaakt. Een 300-tal frank werd ontvreemd. De daders werden later gevat door de politie van Vorst. Het bleken drie Marokkanen te zijn uit Brussel welke er op de koop toe nog een voertuig hadden gestolen te Haaltert. In de Stationsstraat te Erpe, 0p de Grote steenweg, dit brak op 4 MEI 1979 brand 0p zaterdag 5 mei 1979. uit De brand ontstond toen £en personenwagen waar de eigenaar van de woning van de bestuurder vermoéde roofing aanbracht op zijn de kontrole over zijn dak. Er was lichte materiele stuur verloor, kwam met schade voj|e geweid tegen een wo- Een kleine brand had even- ning terecht. Twee andere eens plaats te Lede in de woningen en enkele gepar- Groenstraat waar vuur ont- keerde voertuigen werden stond in de stallingen van de ernstig beschadigd. De boerderij De Winne. Dit ge- wrakstukken lagen over zatfr, .a9 u? f na" verschillende meters ver middag, gelukkig bleef alles spreid De bestuurder Ge- gespaard tot-lichte schada. rard-Lclièvre uit da-Wever- Een dodelijk verkeersonge- straat te Wetteren verloor er val had plaats te Oordegem het |even bjf; langzaam maalde: «We zijn geen pioniers als we ons in ei§ar* nast terugtekken, Walter Luyten toonde zich een rasecht nationalist, en vroeg de Staat België te re lativeren: hoe lang zou die staat nog bestaan? Zelfs Harmel^zojei hij, had met het emoe van de Belgische Staat rekening gehouden. De spreker vroeg ook de ei gen positie inwendig te ver sterken en geloofwaardig te maken, vanuit de zelfzeker- heiderUiet feit dat de onna tuurlijke staatsgrenzen eenmaal tot verdwijnen zul len gedoemd zijn. Zijn grote bezorgdheid be trof wel het behoud van de eigen kuituur van de volke ren in een éénwordend Eu ropa, een thema dat hij meesterlijk verdedigde. Wilfried Lissens

De Voorpost | 1979 | | pagina 3