IRAECKEN-TOPDAG AHGRA: MODELGARAGE TOT RUST KOMEN IN «DE GAEPAERT» TOPDAG FLITSEN De Voorpost - 11.5.1979 - 5 maand waarin zogezegd alle vogeltjes een ei het groeiende Centrum igen, de mei-maand dus, is tevens ook de maand een paar affiches waarop arin onze Aalsterse Draeckenleren, nee, niet hun de verdiensten én van je leggen, maar wel hun «dag» vieren. Tissen én van zijn won- Jaar hebben zij het nu per toeval zo kunnen dermiddelen werden ver- hipperen dat deze dag samenviel met de eerste kondigd. Opgesteld in Isterse topdag van de verenigde dekenijen. De een taaltje om filologen Ichters van deze topdag hadden er werkelijk werk te doen watertanden. Hf n gemaakt en er zou heel wat te beleven vallen op Hetzelfde taaltje dat -Hidag. Allemaal kwestie van zoveel mogelijk volk door de namaak-Tissen trekken en de mensen die zich de verplaatsing werd gebruikt om via een troostten, toch nog iets anders te bieden dan een megafoon de luisteraars idgewone braderie gelijk elk jaar, al was het dan en toeschouwers kond te allemaal samen op één dag. doen van zijn ongeloof lijke avonturen over gans de wereld en de nog meer ongelooflijke ver diensten van zijn won dermiddelen. Daarrond zwierven de overige Draeckenieren en deel den een pamflet uit waarop de nodige uitleg werd verschaft aangaan de de aangeprezen medi cijnen en de kwalen die als bij toverslag verdwe nen na het gebruik van gezegde drankjes. Aan gezien de Draeckenieren geen deel uitmaken van enige orde of gilde of beroepsvereniging, kon het mirakuleuze genees middel niet ter plaatse gekocht worden. Wel RT'iï ïpfHF I 1H waren er bestelbons r 1 voorhanden voor gebeur- wÊ&Émr - WÉWmWÊÊL.. l«i29H iijke kooplustigen. Zo konden we ook verne men dat men zich geen zorgen hoefde te maken aangaande bestelling aan huis. Waar niemand thuis was, zou het mid- iorzitter van de dekenij, Pol De Paepe, voor de gelegen- del wel in de brievenbus met een stijf been. Hij was het proefkonijn der Draecke- worden gegoten... (EDV) Een gekende inwoner van de Molenstraat die afg, was inderdaad zo een verleiden, geen soelaas benevens het branden Btje van alles te bele- bij het flesje dat voor alle van koffie ook nog regel- tje i. En onder dat alles kwalen dienen kon. Er matig woordjes plaatst j(je - s ook de beloofde liep zelfs zo een mopje °P vergaderingen waar y on dewerking van de dat, als het de kwalen de dekenijen en de mid- IS g| eckenieren. In het niet verhielp, het in elk denstand aan te pas 1 geval toch kon dienen komen, leende zich be- om er zijn stoelen mee te reidwillig tot een demon- vernissen. stratie. Alhoewel hij het En zo kwam het dat de bem aangeboden beker- Draeckenkoppen bij me- tj© kultureel water eerst kaar werden gestoken en met een enigszins ach- dat er een her-uitgave terdochtig oog bekeek kwam van Tissen, de en bet met een nog wonderdoktoor. achterdochtiger neus be snuffelde, werd hij fluks Kultureel water genezen van een zeer Zo maar klakkeloos een been en bovendien zorg- imitatie van een herbo- de Tissen er voor dat hij ren Tissen brengen, zon- 'n een mum vanjijd met --der er een typisch aal- een weelderige haardos g werd verzocht kreeg sters kleurtje aan te prijkte. Onnodig te zeg- land uit de Draecken- geven, dat was nu toch gen dat alle omstaanders smere het idee een iets om er de Draecken °P sla9 overtuigd waren e Q| 'kje verloren-gegane naar te vragen. Was het van de werkelijke ge- klore weer ten berde niet tijdsgebonden, neeskracht van het aan- eh( brengen: namelijk de plaatsgebonden moest 9eboden middel... We in J iwezigheid op kermis- het in elk geval toch vra9en ons af waarom zo njng i en jaarmarkten en worden. En gezien het in weinig mensen bereid vefl optreden van de de Molenstraat te gebeu- werden gevonden (o.a. >t zaonderdoktoor». Men ren viel, werd er het de Burgemeester die ook ge ter soms nog op film Kultureel Centrum dan even polshoogte kwam t zo! TV, men kan er over maar bij betrokken. Of nemen) om gratis van idei®n, men hoort er toch in elk geval, de Put bun kwaaltjes te worden ms nog ouderen van die er al zoveel vroeger verlost, at d jen over vertellen, was en waar destijds En als voor-opening van inieiar in werkelijkheid zoveel om te doen is bet Kultureel Centrum ganinze uit het dagelijkse geweest. Om vandaar brachten de Draeckenie- g. ren verdwenen. En hoe een verband te leggen ren op de koop toe nog :egeu het anders ook kun- met het water dat de aan- een nummertje vendel- n n n, nu we opgescheept nemer zoveel grijze ha- zwaaien (zij noemden het eiteien met handelsregis- ren heeft bezorgd en zwendelvaaien, maar dat lec)» sen BTW nummers en maanden aan een stuk zal wel een lapsus ge- ;ce1 itigingswetten aller- diende weggepompt, weest zijn). Op gebied nde. We zitten met was maar een klein stap- van formaat der gebruik ten van dat, met be- je en dat stapje was vlug te vlaggen en op gebied ipsverenigingen van gezet. Wij zullen de van aangewende choreo- I en elkeen houdt laatsten zijn om te bewe- 9raf'e. mag dit optreden feel mogelijk het been ren dat de Heer Tissen wel als een unicum if om toch geen enkele indertijd alleen water in worden beschouwd, itenstaander nog een zijn flesjes verpakte, Maar daar kunnen alleen niem kansje te gun- maar water is in elk gevai diegenen over meepra- i. Een van deze «won- toch ook iets dat in een ,en die het meegemaakt doktoors», met kar en fles kan worden gestopt, bebben. ard, met kleine en En water dat uit een Kou en re9en. die van -v ite trom, met kruiden- Kultuurput komt mag deze topdag een flopdag V ak en hoge hoed, was men allicht ook wel dreigden te maken, ver- i genaamde Tissen. Kultureel Water noemen, haastten het einde van n verschijning was Ziezo, het thema was dit optreden in de Molen- leger alom gekend en gevonden. En de uitwer- straat, als men boven in verdrong zich rond king van dat thema werd dien weet dat de aanblik j welbespraakte koeter- dan ook op Draeckenma- van een daartegenover .alser, niet zozeer om nier verzorgd. In plaats gelegen café een tanta- fmaar een of andere van een grote kar met 'uskwelling is voor dor- «gezondheidselexir» paard werd genoegen ge- sti9© kelen. Op dit hele jn* naar huis te nemen, nomen met een piepklein gebeuren keek van uit de ar in de eerste plaats karretje, waar echter al- hoogte welwillend een i te genieten van zijn lerlei ingenieuze vond- vuurspuwende draak ȧtasievolle gr0otspra- sten waren in verwerkt. neer Door liefdevolle igheid en meesterlijke Waar hebben we dat handen gespreid aan het altjes van wat men karretje nog eens ge- raam van een f'atge- erenbedrog is gaan zien? Was dat niet in een bouw. En die herinnerin- emen. Als men die of andere karnavalstoet? 9en opriep aan gewezen n mocht geloven had Zou wel kunnen... Op Opperdraeck Gust... met zijn «wondermid- dat karretje een rijtje Want b'i de Draeckenie- en>. alle groten der flessen en flesjes met ren wordt niet alleen van de genezen en was «kultureel water» in op- bet heden genoten, er werkelijk een hele vallende kleurtjes. Nou wordt ook aandacht be- ist als men een van ja, het oog wil ook wat. steed aan het verleden, i flessen kon kopen. Achter het karretje een En daar kunnen linkse ar die middeltjes alle- miniatuur pompinstalla- aanvallen geen afbreuk al goed voor waren, tie (met bekertjes voor de aandoen, nst aan het ongeloof- proevers) een trommel e. En toch... wie weet en een trommelaar En Taalincident c|]t| id een of andere goed- roffelen maar! Aan de 0m Dirk Martens toch ovige die zich liet stijlvolle afsluiting aan ook te laten genieten van Tisten's Wondermidde len werd besloten de hele voorstelling nog eens over te doen op de Markt. En zo geschied de. Met het enige ver schil dat hier een nadar afsluiting dienst moest doen als wand om de affiches aan te hangen. En. met nog een verschil dat hier tussen de toe schouwers iemand ge vonden werd die aan stoot nam aan het taaltje van Tissen. Die niet kon velen dat koeterwaals (of is het koetervlaams) werd gebrabbeld aan de voeten van onze Zwarte Man. Die niet wist dat de Draeckenieren met alles de draak steken. Die ook niet wist dat zij indertijd nog dezelfde Grote Markt omdoopten tot «Place Nols». EN die dus met luider stemme eiste dat het «in 't vloms» moest gebeuren! De hi lariteit die hierop volgde was een beloning voor de Draeckenieren. Besluit Was het optreden hier mee bezegeld, hiermee was de Draeckendag echter nog niet ten ein de. Na een bliksembe zoek aan de Dekenij Zoutstraatpoort (waar geen kat meer te beken nen was) werd stilaan afgezakt naar een plaats waar nog iets anders te beleven viel, namelijk het jaarlijks «bancket» der Caemere en waarbij nu ook de echtgenoten eens mochten meedoen. Nog een geluk dat de interpellant niet wist dat het menu, opgesteld aan de hand van een speci men uit de vorige eeuw, ook gedeeltelijk in 't frans was! Want in die tijd van de «Garde-Civi- que» was «vloms» uit den boze... Wat er allemaal op dat menu prijkte, wat daar binnenskamers nog alle maal gebeurde, of het smaakte en of ze zich geamuseerd hebben, dat is een andere zaak. En niet bestemd voor onin- gewijden... AB iai)igramma stond er wel e ker meld dat er in de ir di ilenstraat, ter hoogte het toekomstige Kul- liendjeel Centrum, sket- ir hi is zouden worden op- :ebraroerd door hogerge- ihacjemde Draeckenieren, ktiscar die mannen ken- feojhde, mocht zich aan ïkan 5s verwachten behalve o i sketches, latsi sen 9eteen om hun medewer- Een slokje van «00 kulturel» en het stijve been begon ogenblikkelijk te genezen. (EDV) Het Autohandelsverbond Groot - Aalst hield op de Topdag in een grote tent op de Houtmarkt een gratis kontrole van auto's. Met de meest moderne apparatuur en op objektieve wijze door vakkundige mensen werden de er aanschuivende wagens ge- kontroleerd. Gewezen werd op gebreken of tekortkomingen. Zonder enige verplichting werd dan ook de raad gegeven de vastgestelde gebreken bij de garagehouder naar keuze te laten verhelpen. Op de Houtmarkt kon men gratis zijn auto laten inspekteren. Zelfs Nederlanders kwamen er naar toe... (EDV) Het werd een zeer degelijke en tune-up met oscillator en de uitgebreide kontrole en naar (voorlopig) in de schouwing voorzitter De Poorter ons zegde niet meer gepratikeerde meting vollediger dan die op de techni- van de uitlaatgassen, sche kontrole waar vooral remmen, onderkant en lichten Eli Van Cauter uit Erembode- onder de loupe worden geno- gem - Terjoden vertelt ons dat men, In de Ahgra- «modelga- de vereniging die haar lokaal rage»waserookdebatterijme- heeft in «'t Land van Riem» ting, de werkende wielslijp- reeds een zeventigtal leden telt: plaat, de amortissorentest, de garagehouders, carosseurs en Zelfs Ottorongo (wie herinnert hem nog?) kuierde rond op de Grote Markt. (EDV) «accessoiristen». Onder deze leden zijn er niet alleen een hele reeks van Aalst - Stad maar ook uit de deelgemeenten Erembo- degem. Meldert. Moorsel, Nieuwerkerken, Gijzegem, Mere, Herdersem, Baardegem, Hofstade, Erpe, Burst en an dere. Doel van de hele bedoening is de vereniging aan het publiek kenbaar te maken als volwaar dige partners Het gaat hier om garagisten die zelf nog de hand aan de ploeg slaan, die zelf aan de wagens werken en die via persoonlijk kontakt met de klanten en menselijke relaties de klant nog énige inspraak ver lenen en er kontakt mee hou den. Doel is ook bewijzen dat deze lieden evengoed geïnstal leerd zijn als om het even wie, dat ze even goed opgeleid zijn en even vakkundig. Wat betreft opleiding hebben ze een soliede steun aan het CEMOV met di- rekteur Karei De Troyer. Nu staat weer een tienweekse kur- sus speciaal voor hen op stapel in verband met de nieuwe inte grale elektronische ontsteking onder leiding van ingenieur Browaeys Dat er met de koncessionaris sen een konfliktsituatie is ont staan wil voorzitter De Poorter niet loochenen. Wel dat het hun fout zou zijn. «De koncessiona rissen werden uitgenodigd doch hebben, na eerst te heb ben toegezegd, hun stelling veranderd en geweigerd» Voorzitter De Poorter wijst er op dat 50 a 70% van de auto's worden verkocht door de onder-agenten die door de in voerder en de fabriek even goed worden gewaardeerd zowel qua opleiding als wat betreft publi citaire steun. Tenslotte is voor hen alleen «verkopen» belang rijk, om het even of het dan over koncessionarissen of over erkende onder-agenten gaat.» Dat de Ahgra er kwam na de andere vereniging is maar ten dele waar. Deze vereniging was immers de oudste wél van Erembodegem en heeft na de fusie gewoon haar aktieterrein verbreed. Of zijn we nog in de tijd van de teljoor linzensoep en het eerstegeboorterecht van Ezau tegenover Jakob? Dat de leden van de Ahgra vaak smalend «de kleintjes» worden genoemd is dan ook maar ten dele waar want onder hen zijn er inderdaad ook grote bedrij ven. Voorzitter De Poorter die het initiatief dat nu genomen werd zeer positief vindt hoopt dat het kan herhaald worden. En uitge breid. Zo mogelijk ook mét de koncessionarissen «Dan wer ken we met een dubbel circuit als test en moeten de wagens zolang niet aanschuiven als nu», besluit hij. LH Aan de ingang van het stadhuis, waar het toeristenge schenk aangeboden werd, bood zich iemand aan om een handdoek, een washandje en een stuk zeep in ontvangst te nemen. Hij had immers vernomen dat dit de inhoud was van het geschenk. De ontgoocheling was dan ook groot toen hij drie bonnetjes ontving voor een pint bier, een stuk peperkoek en een reep chokolade. Desondanks heeft hij de bonnetjes met de glimlach aanvaard Aan de ingang van het stadhuis bevonden zich twee grote oranje panelen, die uitnodigden tot het bezoeken van de «boekenbeurs». Deze borden bleven echter han gen ook wanneer de tentoonstelling georganizeerd door het literaire tijdschrift «Naar Morgen» reeds beëindigd was. Talrijke bezoekers beklommen op het einde van de namiddag dan ook tevergeefs de talrijke trappen naar de stadsfeestzaal. Volgende maal kan men er misschien voor zorgen dat dergelijke verwijzingen tijdig weggeno men worden als de manifestatie afgelopen is. De krachtige wind, die er op de topdag heerste speelde sommige middenstanders lelijk parten. Zo werd rond 16 uur de stand van de firma De Wolf uit de Molenstraat omver gewaaid, waarbij heel wat schade aangebracht werd o.a. aan een aantal staanklokken. Voor de verzamelaar van ballonnen werd 5 mei een topper. Op de meest mogelijke en onmogelijke plaatsen konden de kinderen ballonnen krijgen. Zo ook op de Grote Markt waar de Prinsencaemere op één namiddag zowat 4.000 exemplaren uitdeelde. Dit is het zoveelste bewijs dat de eerste topdag een massa bezoekers (met kinderen) naar het stadscentrum lokte. Uit de mond van de Voorzitter van de Prinsencaemere, de heer Simon D'Hondt, hebben wij vernomen dat de topdag ook voor hen een sukses werd. Zo kon een zeer interessant kontakt gelegd worden met een fransman Meer gegevens hierover wenstte de heer D'Hondt voorlopig niet kwijt. Een lacune in de organizatie was wel dat aan de ingang van het stadhuis geen enkele verwijzing was naar het «Toeristengeschenk» dat er door twee lieftallige vrou welijke stadsbedienden uitgedeeld werd. Hier zal men in de toekomst wel een oplossing moeten voor vinden, want niet iedereen vond het vanzelfsprekend dat men daar terecht kon. Aalst Bloemenstad. Zaterdag jl. hadden dan'ook heel wat handelaars het gelukkig initiatief genomen om vóór hun uitstalraam één of meerdere bloembakken aan te brengen. Zij zorgden voor een beetje lentesfeer op deze koude dag. Ook het sluierstraatje (verbinding tussen SL- Martinuskerk en Zoutstraat) zorgde voor de bezoekers van de topdag. Aan alle voorbijgangers werd een mei klokje gegeven aangeboden door de firma's Solbemol, café 't Stretjen en de autorijschool Erasmus. In de Geraardsbergsestraat werden de stadsomheiningen, die de straat verkeersvrij dienden te houden, weggenomen nog vooraleer alle festiviteiten beëindigd waren Blijkbaar is de topdag daar niet zo een sukses geworden als verhoopt werd. In een groot autobedrijf aan de Albrechtlaan schijnt Frans de eerste taal te zijn. In een mededeling aan het personeel over de data van uitbetaling van wedden en ionen staat alles tweetalig vermeld, het Frans vooraan. Het straattoneel dat ons door het Fabrieksken beloofd was, en op de Grote Markt zou doorgaan was nergens te bespeu ren. Zelfs in 't Fabrieksken wist men ons niet te vertellen wat er gebeurd was Waarschijnlijk waren ze samen een straatje om Ook in Aalst moesten we met onze Top-dag een straatje om. Doch onze politie was wel iets té ijverig geweest Zo werd de Zonnestraat ook verkeersvrij gemaakt Een tele foontje van de eigenaar van zaai Carlton naar de politie- kommissaris bracht alles terug in zijn oude plooi, meer nog, er mocht voor de gelegenheid in beide richtingen gereden worden! En dit allemaal omdat de agent van dienst niet te vermurwen was en eiste dat de trouwers te voet en in de regen naar de feesttafel gingen. Vond de agent misschien dat het voor hem een flopdag was? De binnenkoer van het sfeervol gerestaureerd kompleks «De Gaepaert» is een ideaal plekje om tot rust te komen. De topdag van 5 mei bood me- Maar de kilte en de dreiging van mg wandelaar een unieke kans dg wolken hield hen weg. De kennis te maken met handvaar- zon had het aj jang opgegeven, digheid en ambacht, lange tijd de melomanen zwierven mis- door de technologie onder de troostig door de straten, toen voet gelopen, nu uit de as her- qg jonge musici toch opdaag- rezen. gedragen door het den en hun dansjes van Claude heimwee naar een ongerept Gervaise, Valentin Haussmann verleden dat ons allemaal be- en Melchior Franck opdroegen kruipt, die leven tussen beton aan de bloeiende Japanse ker en uitlaatgassen. Spinnen, selaar in hun omgeving leerbewerking, keramiek, gla- |_a{er 0p de avond, toen ze be- zenierkunst vormden de aan- komen waren van de agres- trekkingspolen, bezoekers sieve kou, vergastten ze de be- schoven heen en weer Rond zoekers van het eethuis halfzeven zag ik de bekende ge- 'Chipka' op een hartverwar- zichten van enkele muzieklief- mende suite uit Haendels 'Wa- hebbers. De groep «Jenolo» termuziek' zou renaissancemuziek bren- w D B gen. Ook oude ambachten kon men zien, maar dan in galerij De Gaepaert. (EDV)

De Voorpost | 1979 | | pagina 5