:d STADSCENTRUM MOET TERUG BEWOONBAAR WORDEN GEMAAKT Brandweer en wandelaars op hun best ALKU0NE OPENDE FESTIVITEITEN IN GERAARDSBERGSESTRA4 fSHk: vu UUVUUVV.\\\\_ fjittuf tit Jf/ttittii tt t ijl tilt} VIES OIUST KRAAKT HUIZEN De talrijke bezoekers die afgelopen zaterdag door de Nieuwstraat wandelden, zullen vreemd opgeke ken hebben naar de hoop zand, die midden in de straat opgestapeld was. Meteen werd echter ook hun aandacht gevestigd op een tentoonstelling, die georganiseerd werd door de Werkgroep Stadsher- waardering en die plaats had in één van de kleine huisjes van het Keizerstraatje (verbinding tussen Nieuwstraat en De Ridderstraat). Vooraf waren de bewuste jongens (en meisjes) van de Werkgroep echter o- vergegaan tot het kraken van het huisje, dat eigen dom is van de stad. Met deze ludieke aktie wilde men de aandacht vesti gen op de verkrotting van het Aalsterse stadscen trum, en meteen ook de publieke opinie warm maken voor de doelstel lingen van de werkgroep Stadsherwaardering. Op een geïmproviseerde perskonferentie werden door een woordvoerder de heer Jan Louies, de werking en de doelstel ling van de groep be licht. Werking Reeds een tweetal jaren houdt men zich intens bezig met enerzijds een aantal wantoestanden in het stedelijk ruimtelijk beleid te Aalst aan de kaak te stellen en ander zijds een aantal nieuwe ideeën ter verbetering van het stedelijk wonen naar voor te brengen. De ideeën van de Werk groep worden verspreid via de zogenaamde stadskrant Vies Oiljst. De aktie zelf gebeurt op terrein. Zo kwam de Werkgroep reeds in de aktualiteit door de boomplantingen, die zij in het stadscentrum rea liseerde. Ook voor het behoud van waardevolle gebouwen konit men re gelmatig op straat, ter wijl men in feite be roemd werd met de speelse uitwerking van het nieuwe woonerf in de St. Kam iel sst raat, waar van de vereniging steeds de grote bezieler is ge weest. De tentoonstel ling in de Keyzerstraat was aldus het jongste element in de rij van vele analoge aktiviteiten. Uitgaande van de vast stelling dat de straat een homogeen geheel vormt van gebouwen, opge richt door individuen, stelt de Werkgroep stadsherwaardering vast dat de overheid allerhan de voorschriften uitvaar digt om dit geheel te bewaren. Deze voor schriften worden echter vaak overtreden, zodat de gebruiker ervan heel wat onbehagen ervaart. Als enkeling kan de gebruiker echter niet rea geren. Hieraan meent de Werkgroep dan ook iets te moeten doen. Aldus merken de mede werkers een aantal te kortkomingen, mistoe standen, manipulaties i. v.m. stedebouw op en suggereert men ideeën tot een betere aanpak van stedelijke proble men. Zoals de Werkgroep in een persbericht stelt is haar filosofie niet partij politiek gebonden, maar wordt er wel naar ge streefd dat het beleid van stedelijke ruimtelijke or dening sociaal gericht is. Aldus tracht men kansarme minderheden aan bod te laten komen, en streeft men naar milieuverbetering op alle niveau's. Ten tweede wenst men de kleinscha ligheid te accentueren, dit omdat men anders de mens onnodig fysisch en psychisch belast. Ten derde streeft men naar een ekologisch e- venwicht. Aldus verde digt de groep de rechten van de mens in het stedelijk milieu op groen gezonde lucht, rustige omgeving, enz. Zaterdag 5 mei, het is tenslotte maar eens een topdag, vonden in het Kapucienenklooster te Aalst de Brand- weersportfeesten en de wandeltocht plaats. De brandweer van Aalst stond in voor de organisatie en deed dit dan ook zoals we van hen reeds gewoon zijn voortreffelijk. Het was nochtans met re gen dat de wandelaars ver trokken Gelukkig hoefden ze niet te lang te wachten op de opklaringen om er nog een fijne namiddag van te maken. Het kwam er niet op aan een hele resem kilome ters aan de laars te lappen, maar om via een gezonde ontspanning een stukje on gekend Aalst te ontdekken. En dat hebben de 215 deel nemers dan toch maar weer eens gedaan. Zij kunnen tenminste de moed en in spanning nog eens opbren gen om te voet te gaan, om te wandelen, wij moeten het eerder hebben van gemak kelijk achter het stuur van onze wagen te zitten, met een sigaret tussen de lippen en de radio aan... De 215 deelnemers hebben het zich dan ook zeker niet beklaagd en zaten om 18 uur rustig en fris op de uit reiking van de herden kingsplaketten te wachten. Allen ontvingen ze een zelf klever, een oorkonde naar gelang het aantal afgelegde kilometers: 6, 12 of 21, er het herinneringsplakket. Speciale prijzen gingen naar de klub met het groot ste aantal deelnemers, de oudste en jongste deelne mer, en de deelnemer af komstig uit de verst afgele gen woonplaats. Deze prijzen werden door volksvertegenwoordiger Jan Caudron, eerste sche pen Eddy Monsieur en de schepen van openbare werken Jan De Neve uitge reikt. De klub met het meeste aantal deelnemers was klub 69 uit Aalst, zij waren met 17 wandelaars vertegenwoor digd De oudste deelnemer, Henri Van Haut uit Aalst, legde liefst 21 kilometers af niettegenstaande zijn 81 jaar. De jongste deelnemer deed het wat kalmer aan, Els Van Zeebroek uit Vilvoorde legde met haar twee jaar en vier maand toch nog 6 kilo meter af. Hoeveel stapjes zou zij niet gezet hebben? Toch kwam ze nog al lo pend haar prijs afhalen. De deelnemer uit de verst afgelegerf woonplaats kwam uit Haren bij Brussel; Frangois Van Bael. Ook de keizer der wande laars, Gustaaf De Luyck werd speciaal met een ere teken bedacht. Hoeveel ki lometers die man reeds ge wandeld heeft, zou een ideale kwisvraag zijn, ten minste als hij het zelf alle maal kunnen bijhouden heeft. Brandweersportfeesten Diezelfde namiddag wer den ook de brandweersport feesten gehouden. Jammer dat er zo weinig toeschou wers waren, ze zijn blijkbaar liever bij een echt vuurtje. Heel wat ploegen uit het Vlaamse Land waren er ver tegenwoordigd: Asse, As senede, Duffel, Eeklo, Ga vere, Harelbeke, Roesela- re, en Willebroek, uit het Waalse landsgedeelte was enkel Peruwelz van de par tij. Dat Peruwelz als énige ploeg uit het Walenland in ging op de invitatie werd te Aalst geapprecieerd. Om 9 uur in de voormiddag trainden de ploegen, om 11 uur werd het internationale reglement besproken, zo dat er geen enkele betwis ting tijdens de spelen kon ontstaan. Dit reglement wordt overal in Europa, met uitzondering van Engeland, toegepast en staat in een brochure van 23 pagina's beschreven! De taak van de brandweer korpsen bestond erin met 9 man een aanval te organi seren. Het losse materieel lag allemaal gedemonteerd en diende zo snel mogelijk gebruiksklaar gemaakt te worden, leder brandweer man had zijn eigen om schreven taak, die hij dan ook perfekt diende uit te voeren, zoniet werd er door de jury strafpunten gege- aitijd gerealiseerd wor den. Een ludieke tentoonstelling. Wat zal er over een jaar nog resten van deze huisjes? (El (EDV)lta,li9e brandweerploegen die deelnamen aan de wedstrijden in het Kapucijnenklooster. ven. En werkelijk, deze jury, sa mengesteld uit 'officieren van de koninklijke federatie (Vlaamse vleugel) en onder voorzitterschap van kom- mandant Wuyts-uit Duffel, nam haar taak au sérieux en zag werkelijk alles. Zo wer den er strafpunten gegeven voor slechte en onver staanbare bevelen, slecht aangekoppelde persslan gen, spreken tijdens het werk, achtergelaten of ver loren materieel, laten vallen van koppelingen, enz. Het tweede gedeelte van de proef voor brandweerman nen was een aflossings wedstrijd met hindernissen, waarbij de grootste hinder nis wel de gladde keien van het speelplein waren, die twee deelnemers uitscha kelden. Al bij al waren deze sport- feesten werkelijk aange naam om volgen. Tevens waren ze voor de brand weerkorpsen de ideale voorbereiding op de ko mende wedstrijden. Zo staat er 9 juni te Poperinge een provinciale wedstrijd op het programma en de natio nale wedstrijd te Roeselare gaat door op 16 juni. In juli beginnen dan in Neder- Opper-Oostenrijk de inter nationale wedstrijden waaraan 1600 ploegen deelnemen (meer dan 16000 deelnemers). Belangrijk te vermelden zijn de goede uitslagen van Aalst. In Assenede behaal den ze op 16 ploegen de 5de plaats, verder zijn ze reeds tweemaal kampioen van België geweest en be haalden ze in Trento (Italië) goud! Bij de hiernavolgende uit slagen willen we nog ver melden dat de groepen in twee reeksen verdeeld worden: de eerste reeks voor jongere brandweer mannen (samen minder dan 270 jaar), de tweede reeks voor de minder jonge brandweermannen (samen meer dan 270 jaar). Reeks I 1. Assenede 2. Geraardsb. A 3. Gavere A 401 p. 4. Roeselare A 397 p. 5. Aalst 389 p. 6. Geraardsb. B 377 p. 7. Eeklo 355 p. 427 p. 425 p. Reeks 2 1 Roeselare B 2. Willebroek 3. Gavere B 4. Peruwelz 5. Asse A 6. Asse B Opmerking: Het was de eerste maal dat de ploeg uit Eeklo aan een wedstrijd deelnam. De tweede ploeg van Aalst stond in voor de orga nisatie. G.V.d.B. C en A In gans deze grondfilo- sofie kadert dan ook uit stekend de aktie die de werkgroep zaterdag jl. ter gelegenheid van de Topdag organiseerde. Het bekende grootwa renhuis C en A kocht enkele jaren geleden het 19-eeuws huis Moyer- soen op. Sindsdien wer den steeds meer en meer huizen verworven in de Nieuwstraat (zoals het huis De Croock) maar ook in het Keuzerstraat- je. Anderzijds kocht ook de stad Aalst zelf zowat alle pare nummers in dit typisch middeleeuwse straatje op. Men laat de leegstaande huizen ech ter verkrotten. Dan kwamen een aantal voorstellen van C en A. Bij één ervan werden de huizen behouden maar werden de koertjes afge nomen en bebouwd met magazijnen, zodat de zonnekant wegviel, en geen licht meer kon binnendringen. Na heel wat bijschaven en aanpassen kwam het grootwarenhuis met een voorstel voor de pinnen tot het bouwen van een nieuw warenhuis op de hoek van Nieuwstraat en Keizerstraatje, Het huis Moyersoen diende daar bij te verdwijnen. In het Keyzerstraatje heeft de C en A echter enkele huis jes in het straatje nodig. Als tegenprestatie wil men echter twee huisjes en de grote binnenkoer aan de stad afstaan, dat daar een nieuw woon- komplex met openbare verkeersvrije groenzone wil bouwen. Normaal kan echter voor het groot herenhuis in de Nieuw straat geen gunstig af spraakadvies bekomen worden, vermits het groot huis als waardevol met voorstel tot latere klassering in het voor ontwerp BPA werd opge nomen. Daarom denkt de Werkgroep Stadsher waardering dat wanneer C en A geen afbraakver gunning krijgt men van verdere bouwplannen zal afzien, en de eigendom men zal willen verkopen. De binnentuin kan vol gens de groep dan aan gekocht worden door het stadsbestuur en het woonkomplex in het Keyzerstraatje kan nog Sanering Om de publieke opinie te tonen dat niet alle huis jes in de Keyzerstraat ware krotten waren, wer den een aantal onder hen voor het publiek open gesteld. Eén ervan was nog onlangs bewoond door een man die gezien hij buitengezet werd, verhuisde naar Brugge, waar hij een nieuwe woonst vond. Was het voor een bezoeker dui delijk dat alle huizen inderdaad geen krotwo ningen zijn, dan was het al even klaar dat de buurt zelf kansarm is. Het zijn inderdaad geen kapita listen, die in een derge lijke buurt een onderdak vinden. Gezien de buurt kansarm is stelt de Werkgroep Stadsherwaardering voor dat men tot een geleide lijke sanering zou over gaan. Bij totale nieuw bouw zou men immers alle oorspronkelijke be woners verjagen voor de afbraak. Daarom moet men geleidelijk tewerk gaan. Toekomst De Werkgroep vraagt zich echter terecht af wat de toekomst zal bieden. Het stadsbestuur neemt immers geen negatieve houding aan tegenover de afbraak van het huis Moyersoen. Anderzijds tekende de stad, samen met C en A de aanvraag tot een voorlopige stede- bouwkundige toelating tot bouwen. Terzelfder- tijd klaagden de woord- voerder het feit aan dat de groep architekten, die het voorontwerp BPA tekenden, tevens ont werper zijn van het nieu we C en A komplex. Dit vond men in strijd met de bestaande geldende regels. Volgens schepen Jan De Neve is ander zijds juridisch alles in orde. Wel wil hij alles ter diskussie voorleggen aan stedebouw en monu mentenzorg, blijkbaar met de bedoeling het warenhuis toe te laten te bouwen, maar tevens met de hoop dat het nieuw woonkomplex in de binnentuin gereali seerd kan worden. Besluit De Werkgroep meent I ook dat men een aafl huisjes opoffert om e zoveelste winkelstfl van te maken. Nochtl verliest Aalst op ogenblik gedeeltelijk J zeldzame woonstraatl het stadscentrum, vens een kans om sociale uitbreidingsl ningbouw te doen, een kans om een kil schalig historisch goed te bewaren. AlJ wil men de stad dwinl beslissingen te nenj die uitgaan van de t king, die er woont, i aldus duidelijke staijpy punten in te nemf bevolking kan speeld worden. net Tentoonstelling ^er£ Terwijl men op de tiiarT toonstelling niet allt jtraa de aandacht trok op lerd problematiek van lorp buurt rond het Keiz tijde straatje, werd mett nim ook de aandacht gev eraa tigd op andere facettalles van zogenaamde staiJeff verloedering. Men lDooi handelde aldus in wo<dan en beeld de problemat 'azz rond de nieuwe Zwa|jerl' Hoekbrug, de Ring rc !00r Aalst, de opzetteli:en verkrotting en hoogbo p, in Aalst, en het feit daf, nog een groot geb ten. aan groen is. Jout Dat de stad niet h< za; maal onverschillig is genover de gevoerde tie moge misschien ken uit het feit dat Burgemeester D'Hae leer een bezoek brat aan de expositie. Er v r| bij zijn rondgang vill enige hilariteit toen vroeg van wie de huis M waren, die openstonc voor het publiek en to bleek dat deze eigendt Z( van de stad Aalst i Ujtg, waren. Met het kraken van paa, kleine huisjes heeft Werkgroep Stadsht.. waardering echter nc maals bewezen iets haar mars te hebbt L Wie de groep bestaan uit o.a. architekten-le ren-advokaten, stee bouwkundigen, enz. vervoegen kan zi steeds wenden tot 't briekske, Burchtstraat Aalst Rond half elf 's morgens openden een 10-tal vlaggezwaaiers van de groep Alkuone de feestelijkheden op het Kannunik Colinetplein, vlak voor het palitiekommissariaat men Ter vooi stan VEIfstan kolli Het resultaat na de zware wedstrijd. (EDV) Op het ritme van twee tromme laars werden de blauw-rode fantazievlaggen waarop twee zwarte leeuwen aangebracht waren, harmonisch heen en weer gezwaaid. Als men de le den van de bekende Aalsterse groep Alkuone bezig zag, kan men zich moeilijk een idee vormen van de inspanningen, die van de vendeliers verwacht wordt om de meer dan 7 kg. wegende vlaggen in de hoogte te krijgen. Een supplementaire moeilijkheid was dan nog de stevige wind die 's morgens over het plein waaide. Terecht werd het prachtig op treden dan ook beloond met een spontaan applaus van de talrijke toeschouwers Het spektakel beperkte zich echter niet tot het plein alleen, vermits de groep onmiddellijk de Geraardsbergsestraat in sloeg, om voor de talrijke han delaars; door wie Alkuone ge- kontakteerd was, nog eens hun beste beentje voor te zetten. Naar wij achteraf van één van de deelnemers konden verne men, heeft Alkuone het op dit ogenblik zeer druk. Er gaat bijna geen week voorbij of men wordt op één of ander (school)feest als attraktie ge vraagd, en ook uit het buiten land, vooral dan Frankrijk, stromen de aanbiedingen voor optredens binnen. Het optre den van de groep is dan wel uitgebreider, vermits men op dat moment, ook voor choreo grafie en volksdansen zorgt. Ook de vrouwelijke leden, die zaterdag afwezig waren, wor den op dat ogenblik bij het op treden betrokken. Met Alkuone, en met de festivi teiten die later op de dag plaatsgrepen, heeft de dekenij van de Geraardsbergsestraat al leszins bewezen iets te beteke nen als handelsstraat, en heeft zij meteen haar steentje bijge dragen tot het wellukken van de eerste Topdag. VEHE Alkuone verzorgde een optreden in de Geraardsbergse straat. (EDV)

De Voorpost | 1979 | | pagina 6