jé* Teater Lanseloet verbaasde met «Drie dage Heere» OUDE AMBACHTEN IN MIDDELEEUWS KADER Boeken, riet en potten in zonnestraat R.T.T. VRIENDEN DEELDEN NA FIETSTOCHT TROFEEËN UIT TOPDAG VOOR RITO LEDEBAAN JPDAG OP MOLENDRIES COLLINETPLEIN WERD MINI-VOETBALTERREIN DAG DER NEDERLANDSTALIGE LITERAIRE PERIODIEKEN DUBBEUOEPIE OP STAP HANDELSCENTRUM MOORSELBAAN TE PAARD WACHTDIENST De Voorpost - 11.5 1979 - 9 bndelmarkten zijn in. pr vele mensen interesseren er zich aan en de tentoonstel- ofte verkopers zijn degelijk georganiseerd en komen in getale aanzetten. ondel en antiekmarkt, den antiek werd nog antieker onder druipende regen. (EDV) ,rgd<Aalst waren er niet minder «St m vijftien exposanten op de He Diendries, van alouds de encj< aats van de ou'de markt yjjfel en zag er zowat van alles; atuu ihouwgarnituren, koffiepot- luch n en -molens, koperen potten elde i vazen van alle slag en for- jomjiaat, beelden in alle mogelijke di Naties en stof, kruisbeelden n er hout en metaal, inhoudsma- end n al dan niet in' tin, lusters en ampes beiges», stolpen, 2per ote en kleine uurwerken en tï5I( Dkken, vogelkooien en stoelt- !e d< s> kaarsenhouders, gewich- varn en munten en weet ik veel. 3ee m aantal kwam uit de stad of 2 ngeving maar ook Oude- acft. arde, het Gentse en zelfs t deru99e waren er vertegen- de- oordigd. ;qe.De belangstelling en de ver kol PP waren maar flauw», igde men ons (jg,. ilecht weer en té veel te doen jjlen' er is het maar een invalsweg /eor i na even te hebben gekeken het ng de trip van de wandelaar )aat a zich niettegenstaande het het grillige weder op straat waagde verder. Naar het Centrum. Naar de Markt, de Zoutstraten, de Hoogstraat, De Molenstraat, de Nieuwstraat, de Houtmarkt. Rond 16 u begon men dan maar op te kramen en na 17 u was er schier niemand meer tenzij een optimist die maar al tijd op beterschap en op «goei kommerce» hoopte. De Molendries, Hoveniers straat en Varkensmarkt hadden echter ook nog andere pijlen op hun boog. Er was de algemene braderij, er was dan de pron- delmarkt en ook het uitdelen van een gratis coca-cola aan kinderen tot 10 jaar Verder was er het officieel Kampioen schap van Oost-Vlaanderen Ta feltennis begiftigd met 10.000 fr aan prijzen en verder de grote wedstrijd «Tel u rijk!» waarmee niet minder dan 50.000 fr was te winnen Voor de winnaar een echte top dag! LH Ook de dekenij Geraardsbergen heeft aktief deelgenomen aan de topdag, 's Voormiddags werd gezorgd voor een optreden van de groep Alkuone: 's namiddags was er een wandelkoncert van de Harmonie St. Cecilia uit Herdersem. en in de vooravond was er dan een unieke mini-voetbal wedstrijd op het Kannunik Collinetplein, pal voor het poli- tiekommissariaat. De vriendenmatch tussen de V.K. Old Star en The Reds werd een propagandaspel, niet alleen voor deze nieuwe sport maar ook voor het regelmatig verkeersvrij maken ven dit plein, dat normaal een parking is voor een dertigtal wagens. Het geasfalteerde terrein leende zich uitstekend tot het beoefenen van minivoetbal, de soms harde kontakten met de grond daargelaten Wel was er enige paniek wanneer een te hard schot vertrok naar één van de talrijke uitstalra men van de aangrenzende handelshuizen. Maar normaal gesproken zijn dergelijke kanonballen uitgesloten in mini voetbal. Eén nadeel bij deze match was het koude weer, dat talrijke kijkers in de loop van de wedstrijd, die tot halfweg een zeer spannend verloop kende, naar warmere oorden lokte. De match werd tenslotte gewonnen door de Old Stars, die blijkbaar over een groter aantal jongere spelers beschikte dan The Reds. VEHE Een gebeurtenis, die een beetje in de schaduw stond van het hele Topdag-gebeuren, was ongetwijfeld de «Dag der Nederlandse Literaire Periodieken», in de Feestzaal van het Stadhuis. De Aalsterse poëet Norbert De Winne en het tijdschrift «Naar Morgen» waren de promotors van dit initiatief De heer De Winne had heel veel lof voor de hulp van het stadsbestuur. Nooit tevoren had in Vlaanderen een literaire manifestatie van dit allooi plaats. De tijdschriften Dimensie. Spektraal, Getuigenis. Filter, Yang, Poëziekrant, Mandragora, Heibel, Noodrem, Schuim, Kreatief, Ons Erfdeel. Panter Paper back, Verbazing, Boulevard en Accu waren er vertegen woordigd. Bijna het hele gamma van nederlandstalige periodieken. Spijtig vond Norbert De Winne het wel, dat de tentoonstel ling zo vroeg in de morgen van start moest gaanOm negen uur 's morgens krijg je voor dit soort dingen weinig mensen warm Na de middag was beter geweest. Maar dat is voor volgend jaar Want het zal niet bij die ene keer blijven. Bij een volgende gelegenheid kan men het zaakje heel anders aanpakken Daar is over na te denken Behalve de traditionele drempelvrees bij literaire manifesta ties, bdfekenbeurzen e.d. kwam ook hier weer het verkeer sprobleem ter sprake. Norbert De Winne was van oordeel dat men door het «barrikaderen» van de straten van het stadscentrum een getto had gemaakt, waar de mensen wel binnen wilden komen, maar doodgewoon niet binnen konden Wat voor het overige de organizatie, de infrastruktuur en de akkomodatie betreft, was ook hier alles dik in orde. Al met al kunnen we het besluit trekken, dat de auto een zéér belangrijke rol speekt in ons leven, maar dat sedert 5 mei heel wat mensen tot het besluit zullen gekomen zijn, dat het op eigen benen ook nog kan CAT Teater Laseloet /tracht zaterdag om 18.30 uur op de Grote Markt het wagenspel «Drie dage heere», een goede sottemy uit de Middeleeuwen van Herman Teirlinck. Na afloop kregen de spelers van het publiek een lang en hard applaus, de appreciatie voor het gebrachte werk was enorm groot Inderdaad de vier spelers brachten een fraai, aangenaam en goed gespeeld wagenspel naar voor. Een wagenspel da teert uit de 14® en 15® eeuw en behoot tot de precessiespelen Het was een vertoning op platte wagens die in de processie werden rondgevoerd, of die stilstaand als podium dienst deden. Denken we maar aan 't spel van Masscheroene in Ma- riken van Nieumeghem. Het verhaal is eenvoudig maar typerend voor alle tijden. Een man, die er niet in slaagt heer en meester te spelen in huis, «koopt» zijn vrouw om met een prachtige zijden halsdoek, zo mag hij nu «heere» zijn. Doch de pret duurt niet te lang. Door de praatzucht van de vriend des huizes, die zelf een volleerde pantoffelheld is komt het nieuws van de omkoping aan het vrouwtje haar oren. On middellijk neemt zij de touwtjes weer in handen, want zoals ze ons met een vermanende vin ger zei: «Er is maar één gebod, het wijf is baas in haar kot». Teater Lanseloet liet zich duide lijk van haar beste zijde zien: goedspelende acteurs, een voudig maar sprekend dekor, mooie middeleeuwse kostume ring, en een doedelzak die voor de muzikale omlijsting zorgde. Hopelijk kunnen we binnenkort op onze verkeersvrije, Grote Markt teater Lanseloet weer aan het werk zienze zijn werke lijk de moeite waard om er met dit weer voor in de kou te blij ven staan. ROLVERDELING: Jan: Luk Van den Broeck Lysebet: Elia Vermeulen Trijn: Mich Van Hecke Geerten: Eddy Picavet G.V.d.B. Toneelgroep Lanseloet tijdens hun voorstelling op de Grote Markt (EDV) Gedurende gans de zaterdagnamiddag werd de winkelgalerij De Gaepaert in de Molenstraat druk bezocht Eén van de attraktiepolen in deze galerij waren de oude ambachten, die er aan de massa voorgesteld werden. Reeds bij de ingang werd de bezoeker aldus gekonfronteerd met Juffrouw Boel, die nog op middeleeuwse wijze draad spon. Weliswaar gebeurde dit op een nieuw spinnewiel, dat echter nog zoals honderden ja ren geleden funktioneerde. De Aalstenaars kenden haar beslist nog van op de eerste Prondel- markt, die in de zomer 1978 voor de eerste maal door het stadsbestuur georganizeerd werd. Even verder werd onze aandacht getrokken door de heer Romain Barrez uit de Os- broekstraat 17 te Aalst, die nog volgens aloude manier zetels bekleedt en garniert. Dat men hier werkelijk met een beroep te maken heeft dat stilaan uitsterft moge blijken uit het feit dat de kursus meubelgarniering het afgelopen jaar verdween in de Brusselse vakschool «Arts et Métier» dit bij gebrek aan leer lingen, Nochtans biedt het be roep nog enige toekomst nu Steeds meer en meer burgers overgaan tot het aankopen en het laten restaureren van an tieke stoelen en zetels. Zoals zijn kollega spinster was ook hij verleden jaar aanwezig op de Aalsterse prondelmarkt. Een andere Aalstenaar (in feite een Ninovieter die te Aalst woont) die in de Gaepaert aan wezig was, was de heer Pen- newaert. Als glazenier was hij beslist iemand, die de meeste aandacht op zich trok Naar hij onszelf verzekerde is hij zowat de enige in ons land. die nog op dergelijke middeleeuwse wijze glasramen beschildert. In tegenstelling met de moder nere metode waarbij glasramen gebakken worden, brengt hij iedere kleur met een haarfijn penseel op het glas aan. Het spreekt dan ook voor zichzelf dat elk glasraam bij hem een titanenwerk is. Ook de verf waarmee gewerkt wordt is een specialiteit op zichzelf Hij wordt eigenhandig gemaakt op bazis van planten en acied, als ook van een ander produkt waarvan hij angstvallig het ge heim bewaard. Dat het werk van deze kunstenaar ook op in ternationaal niveau gewaar deerd wordt, moge blijken uit het feit dat de heer Pennewaert reeds een uniek glasraam ge maakt heeft voor de stad Emi- lion in Frankrijk. Een laatste stand die wij op de oude ambachtenmarkt ontdek ten was deze van de 17-jarige Pascal Lefevre uit .Oudenaarde, die nog op aloude manier leder bewerkt. Vertrekkend van na- tuurleder worden, naargelang het objekt dat men wenst te be komen, een aantal stukken uit gesneden. Deze stukken leder worden dan met de hand be werkt dit naargelang de tint die men wil bekomen Door deze handelswijze bekomt steeds een origineel produkt. Aan de hand van speciale stempels, die naar men ons meedeelde uit Amerika komen, worden alle mogelijke en gewenste namen in het leder gedrukt Alleszins werd door de jonge Pascal be wezen dat ook jonge mensen, mits de nodige inzet en geduld terug nieuw leven kunnen in blazen in oude ambachten. VEHE In jeugdcentrum Zonnestraat ging een tentoonstelling door over «Posters en godsdienstige kinderboeken. (EDV) Willy Pieters uit Moorsel was de kartoenist die op de topdag in de verschillende dekenijen de mensen vergastte op satorische tekeningetjes. Hijzelf was niet zo tevreden over de belangstel ling en het succes en wijtte dit vooral aan het koude regen weer, waardoor de mensen niet bleven toekijken, maar haastig voortstapten. Dubbeljoepie (WP) maakte sa tirische tekeningetjes aan gaande de witte produkten, Jan Caudron, de vuilniszakkenhis- torie en tal van onderwerpen die door onze Aalsterse bevol king goed gekend zijn. De meeste mensen die de tekenin gen kwamen bekijken, konden echter niet het geduld opbren gen te blijven wachten tot de voltooiing van de werken, zodat ze een nietsbeduidend figuurtje zagen, dat hen niet kon beko ren Met andere woorden ze misten ds finesse waarrond tenslotte alles draaide. De kartoenist himself was dan ook ontgoocheld en besloot maar niet op straat te bijven tekenen, hij kreeg het er trou wens zelf koud van. Dus ging hij maar de gezellige, warme sfeer van de Aalsterse kafeetjes opzoeken. En ja, daar vond hij wat hij op straat miste: een pu bliek dat graag bleef kijken (on dertussen hadden ze een reden een andere pint te ledigen) en appreciatie opbracht voor zijn werk, lachte en diskuteerde Jammer dat het weer zo tegen zat, anders hadden ook de nuchtere huisvaders thuis kun nen vertellen wat ze weer alle maal gezien hadden. G.V.d.B. In het geheel van de Aalsterse Topdag speelde uiteraard ook het Handelscentrum MOORSELBAAN mede, niet zonder dat eerst een kleine strubbeling moest worden overwonnen. Als invalsweg naar het centrum van de stad zelf oordeelde men in het Handelscentrum dat de voorziene afsluiting van de Moorselbaan, reeds gepland voor zaterdagmorgen, liefst niet vóór 16 u. zou gebeuren. Na een klein protest hierom trent kreeg men op de Moor selbaan voldoening hierom trent. Met medewerking van o.a de Denderruiters en op initiatief van Etienne Verhoeven, sekre- taris van de ruitersklub D'Hooghe en dierenarts De Mey kwam de Moorselbaan met een originele aktiviteit. Waar er reeds prinsessen, feeën, misses bij de vleet wer den gekozen, zou men het hier houden bij koppels, koppels dan in die zin dat zowel het paard als de ruiter, die samen toch een geheel vormen, zou den worden beoordeeld Voor de inschrijving werd 100 fr. gevraagd doch die kreeg men dan wel integraal terug in de vorm van bonnetjes voor verfrissingen, zo warm was het anders ook wel niet en anderzijds in de vorm van een metalen herdenkingsmedaille met erop. uiteraard, een paar denkop Of het er nog een was van «Jef Kat», ouderen onder ons voldoende bekend, weten we natuurlijk niet. Ruim een dertigtal gegadigden hadden zich laten inschrijven. Onder hen, al dan niet op vol bloeden, Oosterse en andere schoonheden, militairen al dan niet gehelmd, cowboys uit Texas, een éénogige kaper met nogal wat dorst, amazones, een cirkusdirekteur en aan de staart van de stoet een heus bruidspaar Een katrol om sommige ruiters op hun rijdier te hijsen had men blijkbaar ver geten. Het trajekt kerk Mijlbeek tot aan «'t Slot» diende driemaal te worden afgelegd waarna de jury zou delibereren. Er waren inderdaad niet minder dan 30.000 fr prijzen voorzien voor de mooiste uitbeeldingen. Om het nog maar eens met een cli ché te zeggen, de jury kwam voor een moeilijke keuze te staan. Leden ervan waren Mw. Anny Moortgat, oud-schepen Benom Ringoir, keizer Kamiel Sergant, Mr en Mw. Pauwels en Hektor Ghijsbrecht. Hierbij dan de uitslag, ruiters en amazones onder elkaar: 1. Linia Baumont; 2. Annie Rubbrecht; 3. Herman Amandt; 4 Etienne Lambrecht; 5. Marie-Anne Doorns; 6 Mare Lambrecht. 7. Bart Rubbrecht; 8. Thierry Verhoeven. 9 Hu- bert Schavé; 10. Geert Lam brecht; 11Marleen Van Mieg- hem. LH Ter gelegenheid van de Aalsterse Topdag hadden de jongeren uit het jeugdcentrum Zonnestraat er aan gehouden ook een reeks aktiviteiten te organiseren. Een reeks kinderboeken met religieuze inhoud, pot ten, rietwerk, l.p.'s werden er tentoongesteld. Na een rondgang in de tentoonstellingsruimte kon men zijn maag en de schatkist van het jeugdcentrum spijzen met een lekkere wafel en een kop dampende koffie. Het was wel aangenaam na een lange tocht door het koude stadscentrum. Jammer van dat rotweer, an ders hadden vele inspanningen niet voor niets ge weest. M.S. Zaterdag 5 mei 1979 had in de eetzaal van de R.T.T. de uitreiking der trofeeën van de Nationale T.T. fietstocht plaats. Dit in het kader van de Aalsterse Sportweek. Een 170 deelnemers hadden 80 km in de benen zitten en werden vergast op een lekkere koude schotel. En zoals het een nationale fietstocht hoort waren er eveneens prachtige geschenken. mes de oudste en jongste deelnemers gehuldigd. M.S. Na waarnemend voorzitter T.T. Kring Karei Van Han- denhove kwam eerste schepen Eddy Monsieur aan het woord Hij was ver gezeld van Emiel Tavernier. voorzitter van de Aalsterse Sportraad en ondervoorzit ter Roger Van de Spiegel Ook Prins Ennco kwam de sportievelingen feliciteren. De acht deelnemende da mes werden in de bloeme tjes gezet. In een sneeuwbui Rond 10 uur vertrokken de 14 klubs richting Aaigem. Via St. Lievens Esse. Steenhuize. Ophasselt en Schendelbeke kwam men te Geraardsbergen aan. Slechts een tiental geraak ten over de fameuze muur van Geraardsbergen Dat is niet te verwonderen als we zien dat sommige beroeps renners met moeite over deze flinke helling komen. In Nieuwenhove wachtte hen een koude verrassing. Een lekkere sneeuwbui in "mei zorgde voor bijko mende inspanningen. Via Pamel en Erembodegem arriveerde het bonte gezel schap terug in de lekkere warme kantine van de R.T.T. Daar werden naast de da- HUISARTSEN Zal dc wacht waarnemen op zaterdagnamiddag 19 mei, zondag 20 mei. woensdagnamiddag 23 mei en na 20 uur tot en met donderdag 24 mei om 8 u. 's morgens de heer dokter DU FOUR. Koolstraat 10. Tel. 21.47.84. Voor Moorsel is de heer dokter DE COSTER van wacht. Tel. 21.75.71 APOTEKERS Voor Aalst en omstreken: Apoteker. VAN BIESEN, Langestraat 178. Aalst. Tel. 70.18.42. Apoteker: DE SPIEGELEER, Dorpsplein 13. Lede. Tel. 21.48.72. Apoteker: BEELAERT, Dorpstraat 12, Haaltert. Tel. 21.12.68. Apoteker: VAN LINT. Regentiestraat 14. Welle. Tel. 66.74.20. BEGRAFENISONDERNEMER Zaterdag 19 en zondag 20 mei is begrafenisondernemer DE SWAEF. Hoogstraat 5. Aalst van dienst. Tel. 21.48.54 of 70.3l.0t) Topdag, inderdaad, want dit Rijksinstituut startte op de Keizerlijke Plaats in 1958 met 75 leerlingen en groeide stelselmatig uit tot een school met 675 leerlingen in het dagonderwijs en 275 leerlingen in het avondonderwijs. Deze groei ging vanzelfsprekend gepaard met talrijke moeilijkheden, vooral wat betreft de huisvesting, namelijk spreiding van de school in verschillende gebouwen en straten: Lede- baan, Nieuwstraat en Arbeidstraat. Desondanks ontplooide dit instituut zich, onder de leiding van de direktrice geholpen door bevoegd en toegewijd personeel, tot een bloeiende school met een goede faam in en buiten Aalst. Onverpoosde ijver gedurende 20 jaar wordt op 12 mei bekroond, want de ultra-moderne gebouwen worden op die heuglijke dag ingehuldigd in tegenwoordigheid van de Heren Ministers Marc Galle en J. Ramaeckers en tal van andere hoogwaardig heidsbekleders. Alle leerlingen dag- en avond onderwijs gespreid over een brede waaier van studierichtingen zullen op 1 september 1979 gehuisvest worden in prachtige klaslokalen en mooie, modern uitgeruste specialisatie-loka len.

De Voorpost | 1979 | | pagina 9