Openschooldag in Aalsters HRITO Middenstandsonderwijs waarborg voor verdere ontplooiing KIVSQ in Nederlandse Gemeenschap TOPDAG IN R.I.T.I TWEEDE WANDELZOEKTOCHT VAN OFFICIEEL ONDERWIJS w 10 - 25.5.1979 - De Voorpost atui ie m us f ewei tpe, gen 'vari ouw emo trac erk. chuil otaal I lan intje ippei jnne oor okje Iet o| ne H lijft ermc n dr< •trac lazei apot i eer ookt lieer Weg ien v erwa and« )uwe Begenadigd met een zomers weertje kende de openschool dag ook dit jaar, en klaarblijkelijk nog meer dan vroeger, sukses. Een parkcerplaatsje vinden in Welvaartstraat of omgeving was dan ook een hele opgave. De school die momenteel een 630 studenten telt. heeft inderdaad vele mogelijkhe den. Wie houdt van kon- tinuïteit kan er immers terecht van na de basisschool via VSO of VBSO tot in de universitaire kandidaturen chemie en Tekstiel of tot het Hoger Onderwijs van het korte type. In het VSO, het Vernieuwd Sekundair Onderwijs, zijn er de drie graden, elk van 2 jaar; observatiegraad, oriën teringsgraad (doorstroming) en determinatiegraad. Bij doorstroming zijn er de opties industriële weten schappen in 't algemeen en in 't bizonder mechanika, elek triciteit, bouw en chemie- techniek. In de korte kwali- fikatie: mechanika, auto techniek. elektriciteit, hout en bouw en in het 5e vervolmakingsjaar mechani ka. autotechniek, elektrici teit. hout en bouw. In de determinatiegraad doorstroming zijn er de industriële wetenschappen en in de lange kwalifïkatie mechanika. elektriciteit, elektronika. bouwtechniek, chemie en (nieuw) autome- chanika. Wat betreft het Vernieuwd Beroepssekundair Onderwijs (VBSO) zijn er in de 2e graad metaalbewerking. lassen carrosserieherstelling, sani taire installatie, elektrische installaties, houtbewerking en bouw. Het 5e vervolmakingsjaar biedt U metaalbewerking, lassen, elektrische installa ties, schrijnwerkerij, bouw en (nieuw) karrosserieherstel- ling en sanitaire installaties. De derde graad dan brengt als nieuw centrale verwar ming en meubelmakerij. Qua hoger onderwijs zijn er de twee universitaire kandi daturen industrieel in genieur met als opties bouw. mechanika, elektriciteit, chemie, tekstiel en land bouw. Te Aalst ervan CTL, Chemie, Tekstiel en Land bouw. Chemie met specialisatie chemie, kunststoffenbioche- mie, brouwerij en gistings- bedrijven. Tekstiel en als derde landbouw met specia lisaties Landbouw, Tropi sche landbouw, tuinbouw, voedingsindustrieën, zuivel bedrijven en maalderij en veevoederbedrijven. Wat betreft het hoger on derwijs korte type is er tenslotte de optie bedrijfs- mechanika. Voor overgangen en alle mogelijke onwisselbaarhe- den neemt U liefst inlichtin gen in de school zelf. Het was er de hele namiddag een drukke bedoening, een gonzende mierennest met demonstraties als het typen Ieren met klank en licht en de autotest. Verder demonstra tie weven, een voetbalmatch en, hoe kon het anders met het warme weder, een druk bezette bar. LH Mevrouw Minner, direktrice van het RITO, dankte in haar toespraak de personeelsleden voor q jarenlange toewijding, die de school gebracht heeft tot wat ze nu is. Zo betoogde Karei De Troyer, direkteur van de CE.M.O.V. Zuid-Vlaanderen, te Aalst. Dit ter gelegen heid van de uitreiking van de getuigschriften voor de leertijd, in aanwezigheid van de kabinetattaché van de Aalsterse minister van het Vlaamse Gewest Galle, de volksvertegenwoordigers Jan Caudron en Ghisleen Willems, de eerst aanwezend inspekteur van het mi nisterie van middenstand A. Everaert, het gewestelijk diensthoofd van het I.V.V. Gent J. Vastiau, de advi seurs De Roeck en Van Walleghem, de voorzitter en de ondervoorzitters van CE.M.O.V. advokaat W. Cornelis, M. De Crits en R. Dierickx, de leden van de direktieraad van CE.M.O.V., A. De Grauw, H. De Vos, L. Van Dorpe en P. Van Laetem en de leersekretarissen van het ge west. Meer dan driehonderd aanwezige middenstanders, ouders en leerlingen luisterden met buitengewone be langstelling. Direkteur De Troyer hield geen pleiade voor méér subsidies zoals dit overal gebruikelijk is, maar pleitte integendeel voor een doel treffend en zuinig beheer »/an de beschikbare toela gen in deze crisistijd, om zo maar het voorbeeld van vele risicodragende be drijfsleiders, nog kop boven water te houden. DANKBARE HERINNE RINGEN AAN EEN PIONIER VAN HET LEERLINGWE ZEN Bij de proklamatie van de laureaten vroeg directeur De Troyer om een persoon lijke herinnering te mogen koppelen aan de proklama tie van de ere-laureaat van de leertijd. In 1949 kwam de Heer De Troyer voor de eerste maal in contact met de midden standsopleiding als lesge ver bij het leersekretariaat van Geraardsbergen. De toenmalige leersekreta- ris die hem aanwierf als les gever algemene vakken was de Heer Fernand Merckaert, grootvader van de ere-laureaat van CE.M.O.V. Jonge Heer Merckaert Paul. ere- laureaat van CE.M.O.V., behaalde de grootste on derscheiding in het beroep van bakker-banketbakker voor de leertijd. Hij klas seerde zich tevens als lau reaat in de internationale wedstrijd voor jonge Bakker-banketbakkers van de Nederlandse Gemeen schap. Aan de bekroning van deze uitzonderlijke resultaten koppelde direkteur De Tro yer de persoonlijke blijde herinnering aan het enorme werk voor het leerlingwezen dat de grootvader van de laureaat gedurende meer dan dertig jaar had gepres teerd ten dienste van de K.M.O. De ere-laureaat Merckaert Paul ontving als beloning de speciale prijs van CE M.O.V., de prijs van de direkteur en een geschenk van het leersekretariaat van Geraardsbergen. LAUREATEN LEERTIJD CEMOV AALST - OUDENAARDE Dhr. Mare Dierickx, LS. Gewest Aalst. Huisschilder. Prijs Provinciale Kamer van Ambachten en Nerin gen. Prijs Gustaaf Cooreman van het Algemeen Midden- standsverbond. Mej. Linda Van Den Berghe, LS. Zottegem. Dameskapper. Prijs Voorzitter CEMOV Meester Cornelis. Dhr. H. Van De Wiele, LS. Aalst K.M.O. Automecanicien. Prijs van Minister Galle. Dhr. K. Van Overmeiren, LS. Ronse Electrotechnisch installa teur. Prijs Senator De Rouck G. Dhr. Eddy De Smet, LS. Ni- nove. Dakdekker. Prijs Volksvertegen woordiger Caudron J. Dhr. Jan Roggeman, LS. Ninove. Slager-spekslager Prijs Volksvertegen woordiger Willems G. Dhr. Mare Hofman, LS. Ge west Aalst. Huisschilder. Prijs Schepen Van Den Eede, Schepen van finan ciën - Aalst. Mej. A.-M. Van Den Berghe, LS. Kruishoutem. Kleinhandelaar voeding. Prijs Ondervoorzitter CEMOV Dhr. Dierickx R. Dhr. Jean-Paul Engels, LS. Oudenaarde. Automecanicien. Prijs ondervoorzitter CEMOV Dhr. De Crits M. Mej. Marleen De Zutter. Electrotechnisch installa teur. Prijs CEMOV. G.D.B. Heel wat personaliteiten, o.a. medewerkers van het eerste uur, inspekteurs, politici en dl kabinetchef van minister Ramaeckers, minister van Nationale Opvoeding waren op de officiëlt opening van het RITO aanwezig. Op zaterdag 12 mei ging de viering door van het 20-jarig bestaan van deze school en tevens de inhuldiging van de nieuwe gebouwen. Deze plechtigheden wer den bijgewoond door Minister Mare Galle, af gevaardigden van de Mi nister J. Ramaeckers, nl. dhr. Aelterman W. en FrangoisW., Volksverte genwoordigers P. Van Na de openschooldag op zaterdag 19 mei ging op zondag 20 mei rond het HRITO, Welvaartstraat, de tweede wandelzoektocht van het officieel onderwijs door. Niettegenstaande de regenbui 's morgens kwamen er niet minder dan 1% gegadigden opdagen. Alleszins werkelijk meer dan de eerste maal. Voor rallymen werd het een bedrevenen scholen er wel niet zo moeilijke opgave, nogal wat addertjes onder Voor minder in het vak het gras. Nadat een weinig De zoektocht, voor insiders naar de formule C van VAB, werd terug uitgestippeld door ieraar en VAB vertegenwoor diger te Haaltert Willy De Loose, op rallygebied een man met ervaring die dan toch, zoals trouwens elke inrichter, de bal eens even missloeg wat niemand hem ten andere kwalijk nam. «Schiet niet op de pianist; hij doet zijn best>. vlaamsvoelende Brusselse gemeente was gevonden (die van Nols) en de primula als lentebloem ontdekt werden negen vlaggen geïdentifi ceerd. Wie gewoon schreef «de vlaggen van de E.E.G. nogal enkele verborgen vra gen die ook moesten beant woord worden volgens het erbij gevoegd reglement, in de zin van «Kun je nog tellen?» of «weet je welke de straatnaam is». Dat de H. Apollonia een trektang hanteerde en J.P. Monseré te Leicester («Lester») wereldkampioen Nog even de te volgen roete nakijken en dan op stap. (Erik) werd vond wel iedereen doch landen» maakte er zich kort doch korrekt vanaf zonder enig zoekwerk. Delikaat en nauwkeurig le zen kwam er eveneens bij te passen. Dat ondervonden wel zij die het verschil tussen «paddenhoek» en «padde- hoek» of tussen «terrein» en «terein» niet merkten. Tot hun schade dan trouwens. In grepen volgend jaar kunnen de wegsbeschrijving stonden vermeden worden. Doch dan als natuurkundigen waren er wel enkele nieuwe namen als «Hipokritos. Sofokles» en andere Grieken. De hele mitologie *-erd er bijna bij gesleurd.. Uiteindelijk leer den enkel- deelnemers die er nogal vlot over gingen het verschil in tussen een «blad» en een «klad». Stipt op tijd. een pluspunt te meer evenals het toeristisch mooi parkoers, ging de prijsuitreiking door vooraf gegaan door enige kommen- taar zodat een aantal mis- vindt Willy wel weer wat anders. Kwestie van leven in de brouwerij te houden. Van de 1% vertrekkers schenen er een tiental de pijp aan Maarten te hebben gegeven. De resterende 186 werden dan allen met een prijs bedacht, een prijs met ge middelde waarde van lOOfr. Hierbij dan de namen van de eerste twintig: 1. Yola Verdoodt 2. Fr. Segers 3. Elke Segers 4. Willy Adam 5. Anouk Segers 6. Urbain De Ridder 7. Wim De Ronne 8. Martine Van den Nest 9. Gabriel Van den Nest 10. Nicole Van den Meersche 11Edwin Mestdach 12. Nancy Van Biesen 13. Cheis Gunst 14. Else Guns 15. Roland Dc Ronne 16. Victorine Dierick 17. Ann Schollaert 18. Chris Schollaert 19. Monique Van den Meer sche De Vriendenkring organiseerde naar aanleiding van de opendeurdag van de RITO een wandel- 20. Gilbert De Geest tocht 200 deelnemers kwamen opdagen. (Erik) LH Der Niepen en Van Ren- terghem, verschillende heren inspecteurs: Al- laer, Beke, De Winter, Dutré, Van Den Daele en Vereecken, afgevaardig den van het Fonds der Schoolgebouwen nl. In specteur-Generaal P. Lootens en zijn mede werkers De Cock, De Vos en Matton, leden van de Bestuurscommissie de Heren De Cooman en Raes (dhr. Bert Van Hoorick verontschuldigd wegens plotse overlijden van L.P. Boon), talrijke schooldirekties, evenals de ere-direkteur Borghys Lemaïtre en REYCHLER en al de personeelsleden van de school, ook de architekt P. Cammy en de aannemers dhr. Peyn- saert en De Witte, alsook verschillende juryleden van de examenkommis sies. Na het aangenaam ont haal van de genodigden ging de Akademische zitting door Dhr. Aelter man, kabinetsattaché, hield een gewaardeerde toespraak over de ver nieuwde geest in het onderwijs en over het vak «sociale opvoeding». Daarna belichtte de Di rektrice P. Minner-Wach- telaer, het leven van RITO Aalst. Met het entoesiasme, haar ei gen, schetste ze de zeer moeilijke beginperiode van deze school die in 1958, onder haar leiding, startte met 75 leerlingen in twee traditionele afde lingen, kleding en huis houdkunde. Ze voelde zeer vlug aan dat het Technisch Onderwijs nieuwe mogelijkheden moest bieden aan de jonge mensen. Geduren de zeker vijftien jaar was het een onverpoosd zoe ken naar nieuwe afdelin gen. In 1975 startte het Vernieuwd Secundair Onderwijs in Aalst en de Schoolstructuur leunde zeer sterk aan bij de op dat ogenblik bestaande afdelingen. In 1963 begon de Direk trice met avondonder wijs, dat ze ook geleide lijk uitbouwde met nieu we afdelingen, nl. naast kleding en koken, ook haartooi, fotografie en etalage. De jaarlijkse aangroei der leerlingen en de nieuwe afdelingen hadden tot logisch ge volg gebouwenproble men. Deze school was tot op heden gespreid over meerdere gebouwen gelegen in verschillende straten. Tenslotte legde de direk trice uit hoe een school gedurende al die jaren toch kon groeien en bioeien, dank zij het entoesiasme en de toe wijding van het perso neel, de gehechtheid van ouders en leerlingen aan het rijksonderwijs en de steun van zovele vrien den. Het RITO telt nu 675 leerlingen in het dagon derwijs en 270 leerlingen in het avondonderwijs. Ze besloot met de woor den: samen maken we het RITO groot, samen maken we het Rijkson derwijs sterk. Dan werd er een rond gang gemaakt in de nieuwe gebouwen: zeer ruime, aangename klas lokalen en ultra-moderne praktijklokalen en labo's. Al de leerlingen dag- en avondonderwijs zullen op 1 september 1979 eindelijk in eenzelfde gebouwenkompleks on dergebracht worden op de Ledebaan. Tenslotte werd de prach tige tentoonstelling be zocht, waar een idee gegeven werd van de ver- schillende studierich tingen, tans voorzien in het RITO nl. Midden school met de verschil lende opties en in 2e en 3e graad Doorstroming: Kunst- Talen, sociaal-techni sche, verpleegaspirant, kleding, plastische kun sten, schoonheidsver zorging (estetiek), bouw kundig tekenen. Beroepsonderwijs: ver- koop-kantoor, familial! opleiding, kinderverzor] ging, gezins- en sanitai re hulp, hotel, kleding haartooi- en schoon heidsverzorging, publici| teit en sierschilderen. In het Avondonderwijs! kleding, koken, haartoo en schoonheidsverzon ging, fotografie, etalage! De feestelijkheden wer! den besloten met eeij opendeurdag en een ge| zellige lunch. De oude weefkunst wordt weer geherwaardeerd in de F (Erik) Opendeurdag in de RITO, zoals ieder jaar goed georganiseerd. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 10