m oëzie-weekend te Erpe-Mere Een Mere dat de kampioenstitel mist DE NAAKTE WAARHEID OVER ONTWERP STEENDERG ZO VIERT MEN DE MEIMAAND LANGS DE OMMEGANG TE MERE TWEE HANDEN OP EEN BUIK: ERPE EN SCHELLEBELLE De Voorpost - 25.5 1979 - weekend had te Mere een heus poëzieweek- ilaats. Een initiatief van de CSC-Erpe-Mere. Op tg kon men genieten van een uur voordracht gedichten geschreven door Erwfn D.A. ling werden gebracht in een dekor van lingen en schilderijen van dezelfde hand. 's irendaags stonden twee één-akters op het pro- ima, waaronder «Autopsie van een keizer» een van de gevierde en veelzijdige kunstenaar. |lsche tentoonstel- oezieweekend werd jend in aanwezig- van minister Galle iet Vlaamse Gewest. g lovende wel- [stwoorden vanwege retejitter Herman Van en en vanwege sche- lohanDeWolf. e affiche stonden de !2.8|en van de minister an de schepen op rijtje met de mede- !4.<ïers aan het poëzie- •4.9j<end. Aanvankelijk ten we dat het hier om de ontdekking een verborgen poë- talent ofwel dat een bloemlezing geven over de dich- ]ke vrijheden die zij in hun politieke ibaan veroorloofd lizajjen. Neen, de minis- leeft het momenteel druk. Te 20u15 stipt - moment waarop de oonstelling wordt =e&iend - wordt de ster aangevoerd en e welkomstwoorden ekt hij. De schepen het jammer dat de sterniet de tijd heeft 20)P het gemeentehuis worden ontvangen, uitgesteld is niet y irenJohan De Wolf k3( ekt namens het ge- ntebestuur de hoop lenpat de minister ooit die tijd vindt. De burgemeester Pros- De Lat is ook zo'n bezet figuur: sche- De Wolf veront- ildigde hem «omwil- n late bezigheden op gemeentehuis op |agavond» en inder- de minister was |s verdwenen als de lemeester arriveerde. (urele ontplooiing CSC-voorzitter ver- 'de dat zijn vereni- wil meewerken aan ulturele ontplooiing Erpe-Mere, dat er Is wat gepresteerd is ir dat er nog een |e weg dient afgelegd 'orden. De schepen kuituur, Johan De If, beaamde deze 'rden. «De CSC (kt grote vorderingen, gaat hier niet om een jitionele tentoonstel- zoals men er reeds lige heeft opgezet. CSC zoekt telkens iets nieuws». Aan ichepen kwam de eer de tentoonstelling pentekeningen en irverfprodukties te en. :ijn het werk van ene D.A. Penning, iter, schrijver, teke- schilder en advo- •op-stage. Er wordt 1s over de kunste gesproken. Mevr. ia De Roo onder- gt de jonge artiest zijn dichtbundel, tekeningen, hoe hij e komt, over zijn iomstplannen, over prestaties in het eden, zijn medewer- aan een literair tijd rift, enz. De jonge- i Erwin D.A. Penning :t Latijns-Griekse hu- liora gestudeerd en vijze van beloning (er liet bij gezegd waar- r die beloning kwam) :ht hij op reis naar Jkenland. Hij wordt rde enorme schoon-- I en de historische itraling van het iereifand en de kleine 3kse eilanden zo ge pen dat hij zijn in- tken wilde vastleg- Ook wel op foto en maar eerder in een entische vorm die het est tot zijn recht komt Ie dichtkunst. In een y^dedeling schrijft de sekretaris Hubert lebaut: «zijn herinne- |en aan die reis, het tuurgebeuren dat uilt achter hetgeen (daar gezien heeft, krijgt allemaal zijn weer slag onder de vorm van sonnetten». Zijn toe komstdromen, wel ja, «dat ik ooit eens een roman kan schrijven». «Dat is immers de droom van elke schrijver», zegt Penning zelf. Voordrachtkunst Na de uitgebreide ken nismaking met kunste naar Penning, kon men genieten van een uurtje voordrachtkunst. De heer Martin Lamouris, een student-kameraad van Penning droeg voor uit de gedichtenbundel. Erwin Penning zelf die een grote faam geniet als voordrachtkunstenaar bracht een selektie uit de gedichten van anderen. «Penning hecht veel be lang aan de klank, de welluidendheid en de muziek», schrijft Hubert Callebaut. Deze kwalitei ten worden hem toege schreven dank zij zijn uitmuntende prestaties op de welsprekendheids- tornooien tijdens zijn studententijd. Penning kreeg tweemaal de eer ste prijs in voordracht. Zijn speels woord- en toongebruik zelf heeft hij inderdaad vrijdagavond gedemonstreerd. Met zijn dichtbundel, die de titel «schizofreen» draagt werd hij bekroond met een beginnersprijs te Deurne, in 1974. Hij kreeg ook eervolle ver meldingen in het buiten land. Ter illustratie zijn eerste gedicht: Probleemstelling Soms, door een al dan niet rationeel onbehagen aangevreten, zoek ik binnenskamers herstel In de avondriten van denken en ook wel Van dichten. Dan, boven alle andere vragen, Word ik met het groot «Wie ben ik» gekonfron- teerd. Ik: vechter? beruster? egoïst? altruïst? Gevoel van staan voor vele drempels, in de mist. Tussen zes vlakken tot mezelf gereduceerd Vat ik de poging aan om mij te leren kennen: Schrijvend ontdekken waartoe, wat en wie ik dien, Waar ik sta. Dat is moei lijk, en daarom mis schien Is het veelzeggend dat ik weinigschrijver ben. En Als ik even opkijk, ëén ogenblik, een genster, Zie ik me vaag weerspie geld in een nacht'lijk venster. De avond kwam ons voor als een originele opzet: de voorstelling van de kunstenaar in interview- vorm was verre van een vervelende uiteenzetting, alhoewel het hier louter een zelfverhemeling be trof. De voordracht zelf was boeiend en fris. Je kon een muis door de zaal horen lopen. Eenakters Op zaterdagavond ston den dus twee toneelstuk jes op het programma, gespeeld door één ak- teur: Anton Cogen van Teater 19 te Brugge. In zijn zaterdagavond groet kon voorzitter Her man Vandelsen niet ver bergen dat het weinig opgekomen publiek voor hem een ontgoocheling was, niettegenstaande het hier een hoogstaan de kulturele aktiviteit be trof. Het zou inderdaad blijken dat de afwezigen ongelijk hadden. Het eerste stuk «Over de schadelijkheid van ta bak» door Anton Tsje- chov is feitelijk een aan grijpende tekening van een man, geslagen door 33 jaar huwelijk. De pro fessor wijkt van zijn uit eenzetting over de scha delijkheid van tabak af om te vertellen hoe hij onder de sloef ligt bij zijn vrouw. Deze had hem «varkenskop» ge noemd en de man kon het niet verteren. Eens daarover bezig, beleeft de man een bevrijdend moment want hij heeft een luisterbereid pu bliek. Wat hij hier vertelt, kan hij nergens elders kwijt. Doorgaans vertelt hij «hoe gelukkig hij is: één pak geluk dat uit 33 jaar in één sekonde aan hem voorbijgegaan is.» Het grote akteertalent van Anton Cogen maakte dat het stelletje toehoor ders inderdaad sterk aangegrepen werd door het verhaal. Achteraf zou de voorzit ter vertellen dat zijn ont goocheling plaats had gemaakt voor een enor me tevredenheid over de avond. Autopsie van een keizer De tweede eenakter is een tekst van de gevierde kunstenaar, Erwin D.A. Penning. Vooraf bracht hijzelf enige eksplikatie over de struktuur van het stuk. Georges Faidot, een plezante schrijver uit de «bel epoque» rond de eeuwwisseling 1923), maar feitelijk een zielig figuur als mens, is het centrale personage in de éénakter. Het burger mannetje wordt getrof fen door sifilrs en bijge volg is een fysische en psychische aftakeling zijn onafwendbaar lot. Faidot sterft na een lange zenuwziekte. Het gaat hier werkelijk over een moeilijk stuk, dat de akteur toch heeft voor mekaar gekregen. De verschillende piente- rige schakels die de schrijver heeft willen leg gen, en waardoor de inhoud van het stuk gemakkelijker te vatten is, zijn zelf erg duister. De tekening van een figuur, die krankzinnig wordt in verschillende stadia, is niet genoeg gelijnd. De burgerlijke sfeer ontbrak echter he lemaal niet. Het weekend heeft ons veel genoegen beleefd. Een gedurfd programma met kuituur uit de boven ste lade heeft niet het ruime publiek aange sproken, maar mis schien was men niet genoeg op de hoogte. (wh) Het zal niet lang meer duren vooraleer deze karavans definitief de plaats zullen moeten ruimen in het Bambrugse Steenberg. Het multifunktioneel Centrum van Erpe-Mere ligt achter de deur op de loer om zich hier definitief te vestigen. Een diskussie die nog lang niet voor gesloten verklaard is. Vorige week verscheen een ADVERTENTIE in ons weekblad. De redaktie is uiteraard niet verantwoordelijk voor de inhoud van deze betaalde publiciteit (VIM) Vorige zondag stond een bus vol passagiers op het dorpsplein klaar om de grote testmatch te volgen, die de basketkampioen moest aanduiden, idereen, was er heilig van overtuigd dat slechts een grote tegenslag Mere van de kampioenstitel kon afhouden. De afgelopen kompetitie had duidelijk het overwicht van basket Erpe-Mere aangetoond. Ja, meer dan 300 punten voorsprong op de konkurrent waren tenslotte niet voldoende om als kampioen gekroond te worden. We hebben het gebeuren (enigzins vanop afstand) meegemaakt. Toeters en bellen moesten eigenlijk de overwegende zenuwachtigheid van spelers supporters verbergen. binaties gemaakt worden. Als er dan een goeie aanval opgezet wordt stijgt de hoop dat het nog goed wordt, maar Iedereen wist dat het vandaag tevergeefs. Beide ploegen moest gebeuren. De over- wijken geen vin van elkaar. winning op dichtste konkur rent Eine was rekenkundig een zekerheid maar de we tenschapdat in de sport alles mogelijk is hebben de spelers reeds uit bittere ervaring geleerd. Ook vandaag kon het zo maar eens mislopen. Een klein spekulantje over de komende transfer van ster speler Peter Baeyens kon toch niet veel goeds voorspel len. Inderdaad, de topscorer zal zeker Erpe-Mere verlaten voor een ploeg in derde nationale, maar vraag me nu de naam niet meer. De bus was tijdig vertrokken om nog een stukje van die andere testmatch te kunnen zien: Evergem-Mariakerke die definitief de tweede daler moest aanduiden. Hier had den we ook te maken met een nerveuze bedoening, maar al vlug is duidelijk dat Evergem de cijfers naar zijn kant kan draaien. Op zeker moment staan ze 30 punten voor, maar uiteindelijk wordt het 89-106. Op dit moment zie je de heren van het Meerse bestuur heen en weer trek ken. Voorzitter Edward Van Impe vertrouwt erop dat zijn jongens «het opnieuw zullen doen». Roger De Lange is moeilijk zenuwachtig te ma ken; hij heeft reeds zijn papieren bij de hand om het matchverloop neer te schrij ven. Van hem moet je niet verwachten dat hij één woord te veel zal vertellen. Willy De Punt. de dynamiek achter Euroman, heeft reeds ervaring genoeg dat de match pas gewonnen is als de eindcijfers dat duidelijk ma ken. Hij moet nog heel wat regelen, er mag niets mislo pen. En dan zien we nog Hubert Callebaut arriveren. Hij heeft geen duidelijke organi satorische taak, alhoewel hij dat misschien wel zou willen. Hij draagt de basket Euro man in zijn hart, ook al omdat enkele familieleden hier hun geliefde sport beoe fenen. Misschien zijn er nog andere bestuursleden, dachten we, maar we kennen ze niet. De jongelui op de banken vragen onze aandacht, want vóór de match hebben ze nog adem genoeg in de luchtpijpen om voor heel de zaal te toeteren. Wcdstrijdverloop Sporttechnisch zijn we niet erg op de hoogte van taktick en spel in basket. We genieten ervan omdat het een zeer mooie sport is. Dus geen grote analyse van het wedstrijdverloop. Maar onmiddellijk is duidelijk hoe de 10 spelers heel nerveus op het plein staan. Misse wor pen illustreren dit alleen maar. Anderzijds kunnen er omzeggens geen vlotte kom- Eine scoort eerst en krijgt zelfs enkele punten voor sprong, maar rond de 5e wordt het 11-9. Op het kwartier wordt het opnieuw gelijk: 25-25, maar rust gaat in met 27-29 voor Eine. Erpe-Mere slaagt er niet in afstand te nemen. De tweede helft heeft hetzelfde - eigen lijk treurig - verloop; bijzon der zenuwachtig spel verlamt de prestatie van iedereen. Bij Erpe-Mere stellen we vast dat er om de haverklap vervangingen gebeuren. Men is er niet gerust in. Op de 5e minuut: 38-38 en daarna kan Eine tot 5 punten voorsprong nemen. Maar het wordt 57-57 op de 14e minuut. Het mag echter niet zijn: Erpe- Mere slaagt er niet in zijn tegenstander in de greep te krijgen. De soloprestatie van Mark Spann is niet voldoen de (15-14 punten). Jo Calle baut krijgt op een bepaald moment meer vertrouwen, maar Peter Baeyens blijft aan banden gelegd. Johan De Punt kan ook geen rust brengen. Tenslotte wint Eine Twee kapelletjes worden met de grond gelijk gemaakt om volledig herbouwd te worden. Twee andere staan er nog kaal en leeg bij. Het zijn diegene die in de kerkhofmuur ingebouwd werden. En de rest is bijna allemaal aan dringende herstelling toe. Een trieste aanblik voor de mensen die nog dagelijks de ommegang doen. (VIM) met 64-71(7 punten verschil was het in de wedstrijd zelf nooit geweest). (WH) Chiro De Belhamel hield pas vorige zondag de grote speeldag «Spelemei Probeer het maar eens: nergens anders uw voeten plaatsen dan op deze drie bakstenen en zo snel mogelijk de straat oversteken. (Mark) Na een ganse namiddag sportieve verbroedering tussen Dido-Erpe en de jeugd uit Schellebelle werden de boterhammetjes flink aangesproken. Ook dat is jeugdwerk. (Mark) Nesten met zijn iachmuseum De Bond van het grote en jonge gezin (BGJG) van Mere organiseert vanaf woensdag 23 mei een ludieke tentoon stelling. Nesten is al een gekend man in Mere. Hij schil derde de figuur van Lucien Van Impe op de zijgevel van het gele huis in de Maqerstraat (aan het kafee bij Jef Van Impe). Voor Mere is het dus een grote vreugde deze Rik Delneste uit Kuurne te mogen verwelkomen met zijn «Kop pen». Nesten schildert immers koppen van gekende per sonen, politici, filmvedetten e.d.m. Hij heeft het in zijn vingertoppen om precies de volkse tint te gebruiken. Zijn levensgrote panelen staan tentoon tijdens het lange He- melvaartweekend in het Chiroheem aan de Daalstraat te Mere. De BGJG hoopt dat men tijdens het weekend van veel zon kan genieten zodat de wandelaars via het chiroheem een ommetje kunnen maken. Er zijn zelfs reizen te winnen: ééndags(vliegen) reizen naar Amsterdam. Elke dag één. Wie alle figuren herkent, heeft grote kans om te winnen. De opening van de tento heeft plaats op woensdag 23 mei te 19.30 uur. Burgemeester P. De Lat wordt in die openings taak bijgestaan door BRT-producer Robbrecht Willaert (je weet wel: de praatshows Noord en Zuid). Op zondag 27 mei is er een tekenwedstrijd voor de kinderen, in samen werking met de Chiro. Het Nestens Iachmuseum is nog open en toegankelijk op vrijdag van 19 uur tot 22 uur; op zaterdag van 14 tot 22 uur en tenslotte op zondag 27 mei van 10 tot 22 uur. Een aanraderken voor grote en jonge gezinnen. Een liefhebberstornooi Voetbalmanager van jeugdhuis Dido, Luk De Vriendt, vroeg ons ter gelegenheid van het 10-jarïg bestaan aan de zogenaamde amateursvoetbalploeg United Dido, onze grote lezersschare'mee te delen dat een bijzondere viering op touw gezet wordt: Een heus voetbaltornooi en daarmee gepaard gaande fuiven onderstrepen de luister van een 10-jarig bestaan. Zes ploegen staan in slagorde, zorgvul dig geselekteerd uit de bevriende jeugdhuizen uit de cm- geving^tr moet een redelijke kans bestaan dat de feest vierende ploeg wint», aldus L. De Vriendt, «anders is er zo weinig vieren aan». Vandaar dat de kalender er zo uitziet: Op donderdag, O.H. Hemelvaart zijn er ook al schiftingen geweest, met vervolg op zaterdag 26 mei 14 uur: jh Leeuwerik. Lede - jh Jome, Gijzegem 15 15 uurjh Zenith, Dendermonde - jh Dido 16.30 uur: jh. Terlinden Aalst - Vilok Zo te zien zullen het korte matchkens worden. Zondag 27 mei: te 14 uur: kléine finale voor de 3e en 4e plaats te 16 uur: grote finale voor de 1e plaats. Op zaterdag 26 mei te 20 uur is er een sportfuif gepland?! Inderdaad. Öp zondag 27 mei te 20 uur is er prijsuitreiking. 10 jaarDe Maskotten van de Beekstraat te Mere besta 10 jaar. Hun viering is al achter de rug. En dat is niet onopgemerkt voorbij gegaan: de sportieve lui hebben hun reputatie eer aangedaan. Vorige zaterdag hadden ze de KWB van Mere partij gegeven, natuurlijk met een matchke voetbal. Harte lijke gelukwensen aan de Maskotten! Opening ASLK-Kantoor Op woensdag 23 mei opent aan de Vijfhoek te Mere een nieuw ASLK-kanoor. De burgemeester knipt het lint te 18.30 uur. Paarden- en ponykoersen Zoals naar goede jaarlijkse gewoonte maakt de fanfare Sint-Cecilia van Erpe afspraak op Pinksteren, 3 juni te 15 uur, voor de paarden- en ponykoersen. 20 draf- en vlucht- koersen staan op het programma. Aan de Boten nelkstaat op de weide van Gaston De Meerleer, (wh)

De Voorpost | 1979 | | pagina 13