I&A WORDT GEEN WEEDE BON MARC I BERG»! OPNIEUW AR ONGENOEGEN NDIKAPTE ERLINGEN VAN ERPE GOUWDAG VOOR nDIGEN TE MERE ZIJN BOOS OP MINISTER VAN ONDERWIJS Darme - e Sebeldeit Editie Aalst r WKKKÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊKÊÊ 9K stond o.a. een bezoek aan het HUIS VAN DE VIJVER NAAIMACHINES KERKSTRAAT, 24 - AALST TEL. 053/21.35.79 f Wordt misschien MILJONAIR! f Kom bij ons een demonstratie van de BERNINA bijwonen zonder verbintenis en U ontvangt een biljet van de Nationale Loterij jT RUDAG 25 ME11979 32- JAARGANG NR. 21 - 22 F een uitgave van UITGEVERIJ DECUYPER Oude Vest 34 3330 Dendermonde Tel 052-21.40 60 Bankrek. KB 442 8601481 36 Prijs per nummer: 22 F Abonnement: 1 jaar 990 F 6 maand 545 F 3 maand 285 F Verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel 053-70 41 19 tjg) Reeds vanaf 15.950 F Bij ons herstelt de baas zelf alle merken lelegenheid van de eerste Aalsterse Topdag heeft Verkgroep StadsherWaardering, met als spreek- het maandblad Vies Oilsjt de aandacht van de lieke opinie gevestigd op de plannen van het be- ie grootwarenhuis C en A voor de bouw van een we winkel in de Nieuwstraat. n werd ook gewezen op de gevolgen van deze wbouw op de direkte buurt, zijnde de Keyzerstraat Ie Ridderstraat, waar nu heel wat huizen aan het rotten zijn. *v l Mfe uitg4de Plannen echter niet ver (#egatief waren als de Jpewerkers van de Werk- ir hp Stadsherwaardering e||icnn uitschijnen kon wel in eejioed worden, maar nu endetontakten gehad hebben 1 de andere kant van de wij het toch aantal za- it te stellen. Geschiedenis Om het heden te begrijpen, moet men het verleden kennen. Dit verleden start in feite in 1957 (22 jaar gele den) toen een Koninklijk Besluit uitgevaardigd werd, waarbij aan het stadsbes tuur de toestemming gege ven werd om het grootste deel van de huizen gelegen in De Keyzerstraat en De Ridderstraat te onteigenen. De bedoeling van deze on teigening was de straten zelf te verbreden. Een voor eén werden de huizen dan door de opeenvolgende stadsbesturen aangekocht, de meeste ingevolge een minnelijke schikking met de onderscheiden eigenaars. Deze lieten trouwens hun huisjes traag maar zeker verkrotten wel wetende dat zij toch door het stadsbes tuur zouden aangekocht worden om nadien afgebro ken te worden. De verkrot ting van de ganse buurt werd dan ook een vast staand feit, hoe spijtig men deze evolutie op dit ogen blik ook kan vinden. Ondertussen was de opinie op het vlak van de ruimte lijke ordening en de stede- bouw echter dermate ge- evolueerd dat de plannen tot verbreding van de stra ten, totaal achterhaald wa ren, en aldusdanig in de la den van de bureau's ver dwenen. In 1972 kocht de multinatio- naam C en A dan het huis in de Nieuwstraat samen met de ernaast liggende wo ning. In de verkoopakte van het huis Moyersoen stond een clausule vermeld waarbij vermeld werd dat de familie Moyersoen recht had bij af braak van de woning om alle armature, schouwen, deuren enz. uit het huis te nemen voor eigen gebruik. Het 19 eeuws herenhuis bevond zich trouwens op dat ogenblik reeds in een vervallen staat en aan C 'en A werd de stellige belofte gedaan dat het in de Nieuw straat een warenhuis mocht bouwen. In september 1975 werd dan door het warenhuis aan een aantal Aalsterse archi- tekten gevraagd een voor ontwerp te maken van een nieuw te bouwen kleding winkel. Struktuurplan Eveneens in 1975 werden door de toenmalige ge meenteraad 3 architekten- groepen Lees verder p. 4 - y M 11 Ruim 120 heemkundigen, vertegenwoordigers van 20 Oost- Meerse Kring. vlaamse Xringen voor Heemkunde, waren verleden zondag te Vijf jaar was het nu geleden dat Mere het voorrecht genoot Mere in het Si-Jozefsinstituut te gast voor een Gouwdag en dit deze dag te mogen organiseren en het liep er allemaal van een ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de dinamische leien dakje. Heemschut, een strijd tussen inwijkelingen tegen autochto nen. Om tot het ontstaan van de pa rochies terug te gaan zijn er weinig échte bewijzen terug te vinden. Wel LITTEKENS en die vindt Dr. Verbesselt dan ook zeer belangrijk. Uit gesprekken met oude mis sionarissen in Brazilië, Kongo of elders leerde Verbesselt dat dorpen ontstaan aan splitsin gen, kruisingen van wegen, overstreekplaatsen van wtaer- lopen of waar reeds enige kern bestond. Zo moet het ook bij ons ge beurd zijn. Vraag is nu waar, hoe en wanneer ontstonden (rt Van Impe, voorzitter iet Vlaams Centrum (Mark) de aanwezigen Prof ilinck, toponimist en Dr. Grypdonck die later op g met de Reynaert prijs orden vereerd. welkomstwoord en be ng door de plaatselijke ische voorzitter Albert er opende gouwvoorzit- Dbert Ruys de gouwdag. treurde hierbij vooral de nde vermindering van intal lesuren geschiedenis geplande hervorming en een lans om hiertegen te steren. Een protest brief ntrent zal dan ook naar de er worden gestuurd, brok van de voormiddag- was alleszins het referaat Conservator Dr. Jan Ver- It, voorzitter van de Raad eheer van het Koninklijk lied- en Oudheidkundig otschap van Vlaams Bra- Hij had het dan, zeer be- ijk voorgesteld maar toch nschappelijk gefundeerd, ende ruim een uur over Parochiewezen in Oost deren tot eind 13® eeuw», «rst wenste hij te stellen udheidkundige en heem- ge kringen wel elk hun runnen gaan doch uitein- als verschillende facetten Bn zelfde gebeuren niet te len zijn. lag niet zijn zoals bvb in lergen waar een Heem- het opneemt tegen den ook abdijen als St. Baafs en St. Pieters te Gent, en die te Nijvel. Onze eerste missiona rissen St. Amandus, St. Elooi, St. Lieven, St. Hubertus en St. Lambertus stichtten kernen. Kernen kregen patroonhei ligen als bvb. St. Martinus, St. Pieter, 0 L. Vrouw of St. Jan Baptist. We kunnen ze gedeeltelijk vol gen door rekonstruktie van het wegennet, door het bestuderen van plaatsnamen en het leggen van verbindingenEen dorp kan niet losgerukt worden uit de streek maar behoort tot een or ganisch verband. Belangrijke wegen ziet Ver besselt de «schapeweg» terug len tot het Brabantse, Leuven tot het Luikse en Dendermonde met St. Jan als oudste kern tot de dekenij Brussel en waren Aalst noch Hingene nooit bij Kamerijk. Littekens waren eveneens de «tienden» van domeinen van edelen en abdijen. Ook de patroonsheiligen zijn lit tekens. In Brabant waren des tijds meer kerken dan nu en de Capitularia wilden dit aantal be perken. Toponisch zijn dorpen met een naam eindigend op «-heem, - gem of-zele» steeds van de oudste. Belangrijkste periode voor het ontstaan van parochies was kerkfabrieken en wordt gedacht aan armenzorg. Na dit belangwekkend refe raat deed gouwvoorzitter Ruys enkele mededelingen: er is een nieuwe kring lid geworden: Wiskerke. het Verbond kreeg het sta tuut van vzw i.v.m. de moge lijkheid tot betoelaging. oproep om te restaureren gebouwen te melden. een brochure met de aktivi- teiten van het Verbond gedu rende de laatste zes jaar komt eerlang van de pers. met medewerking van «Spitaelsers» zullen de land- boeken van Oost-Vlaanderen worden geëxcerpeerd (uittrek sels gemaakt en in verband ge bracht) de heemkundige landdag gaat doorte Dendermonde op 8 en 9 september 1979. I.ees verder p. 6 Vorige dinsdagmorgen heeft een afvaardiging van de Rijksiagere school voor Buitengewoon onderwijs te Erpe een protestbezoek gebracht aan het kabinet van de Minister van Nationale Opvoeding, Raemaekers. Ze wensen aan de Minister een petitie van nagenoeg 400 ouders te overhandigen. De ouders en het personeel willen de minister bewegen op zijn jongste beslis sing aangaande het buitengewoon onderwijs te Erpe terug te komen. Immers, zoals men er nu voor staat moeten de leerlingen per 1 september naar de lokalen te Mere verhuizen. De heer Direkteur De Deyn noemt het een zeer ongelukkige beslissing omdat de lokalen van Mere niet aangepast zijn voor buitengewoon onderwijs, terwijl de lokalen van Erpe reeds bijna 20 jaar hun degelijkheid hebben bewezen. Oe direkteur hoopt dat de basisschool helemaal te More kan gehuisvest worden. Daarvoor zijn de lokalen voorzien en geschikt Eén der grootste bezwaren blijkt te zijn dat Mere verdiepingen heeft, die voor motorisch gehandicapten vrij gevaarlijk zijn. Leerkrachten brachten een protestbezoek aan minister Raemaekers. Lees verder p. 4 Op het programma stond o.a. een bezoek aan het oudste passementsfabriek van Mere. Enkele demonstraties toonden hoe het er dagelijks aan toe gaat in een dergelijk bedrijf. (Mark) onze parochieën. te vinden te Leuven, Vilvoorde, alleszins de Karolingische. Be- Littekens zijn voor hem dan Dilbeek en Hunegem (het latere wijzen hiervoor zijn uit de grond vooral het wegennet, het wa- Geraardsbergen). Of de weg gehaald! ternet, de verdeling van de bo- Nijvel, Halie, Lennik, demmetdegrondstrukturenen ren e.a.m, de toponomie. Oude plaatsen neemt hij Verbesselt doorliep dan onze Vilvoorde (belangrijker dan historie tot de 13e eeuw en sti- Brussel, Nijvel onder de Mero- puleerde o.a.: vingers, Aarschot en Dender- eerste kristene kernen ont- monde, allemaal oversteek- stonden na de bekering van plaatsen. Hlodoweg Voor het trekken van de en de eeuw der heiligen (7e) oudste grensscheidingen was jaren dan ook gebeurd was. kwamen de eerste parochie- de 'igging van de eerste kern Nu ontstaan nieuwe abdijen kernen, weliswaar ongestruk- langs een van beide oevers be- als bvb. Affligem (11* eeuw) tureerd, tot stand en ontston- langrijk. Zo behoorde Meche- komen er ook kapelanieën, Iemand die zijn gegeven woord gestand blijft, is zeker Jan Van der Veken, gemeenteraadslid en BSP-fraktievoorzitter. Zoals men weet is het niet de eerste keer dat de wijk «Ten Berg» in het nieuws komt Men zal zich nog wel de moeilijkheden herinneren in verband met de verhaalbelastingen daar. Het is een tijd stil geweest in de wijk. Maar nu steken andere pro blemen het hoofd op, meer bepaald in verband met de kostprijs van de wrmingen. Opnieuw staat Jan Van der Veken op de bres om de gerecht vaardigde belangen van de bewoners te verdedigen. In de feodaliteit werden kerken gebouwd voor eigen gebruik en voor gebruik van de omgeving. Het werd een laici- sering van het parochiewezen. Bij de Hervorming moesten alle eigen kerken worden over gemaakt aan geestelijke instel lingen wat na enkele tientallen Een klein beetje historiek: in 1967 werd op initiatief en onder toezicht van het stadsbestuur overgegaan tot verkaveling van bouwgronden en het bouwen van woningen. Met de diensten van Openbare Werken werd een overeenkomst gesloten om woningen op te richten volgens de plannen en lastenboeken van architekt De Neef. Het schepenkollege keurde dit goed, en duidde de aannemers voor de werken aan. Aan de bouwiustigen werd een «tfokument» overhandigd waarop de prijs van de wonin gen werd vermeld volgens het te bouwen type. Dit dokument bleek achteraf een waardeloos vodje papier te zijn. Want bij de afrekening na 3 jaar werd het benaderend bestek met niet minder dan 30 tot 35% over schreden. De prijzen van de ga rages stegen zelfs met 50 tot 60%Het is dus allerminst te verwonderen dat het grootste gedeelte van de bouwheren weigerde méér te betalen dan was overeengekomen, ook al omdat nooit werd onderhan deld over eventuele prijsstij gingen. Er werden toen ver schillende protestbrieven naar het stadsbestuur gestuurd, en vergaderingen gehouden. Maar het stadsbestuur liet verstaan dat het in vertrouwen had ge handeld, en dat de bouwheren ongelijk hadden. Deze gingen uiteraard op de achterste poten staan, en wensten met nadruk niet verder te gaan dan het be naderend bestek. Het toenma lig kollege van Burgemeester en schepenen heeft deze zaak nooit in het reine getrokken. De stad zelf werd inmiddels door de rechtbank veroordeeld tot het betalen van meer dan 9 mil joen ingevolge een geding dat was aangelegd door een Aals terse ondernemer. En hier gaat het vervolgverhaal «Ten Berg» verder, zoals Jan Van der Ve ken het uitdrukte. Met een schrijven van 8 mei 1979 werden degenen die niet volledig waren ingegaan op de schandelijke prijsoverstijgin- gen aangemaand het saldo te vereffenen. Dit schrijven gebeurde op ver zoek van het kollege van Bur gemeester en schepenen door een gekend Aalsters advokaat. De betaling moest binnen de acht dagen gebeuren. Indien geen gevolg werd gegeven aan het schrijven, zou zonder ver wittiging tot gerechtelijke vor dering worden overgegaan. Jan Van der Veken begrijpt wel dat het stadsbestuur in deze benarde financiële toestand aan geld poogt te geraken, maar wat hij moeilijk kan aanvaarden is dat een gedeelte van het schepenkollege toegeeft dat in dertijd (dus op het einde van de jaren '60) het dossier «Ten Berg» werd verwaarloosd. Lees verder p. 6

De Voorpost | 1979 | | pagina 1