uit Zele Zestig jaar in de beweging Quiévrainspecialist Alois Temmerman De toonaangevers op de Frankrijkvluchten Eerste prijskapers op Noyonvluchten odmMmmr Laf" i - Gilbert Van Der Putten - Uyttendaele - Roger De Gilbert Galle Geyter Florent Walgrave - Robert René Van Den Hof - Jules en zoon Callaert - André Van Damme - De Backer en zoon - Jozef Bosschaert goede beste voor het eerst dit seizoen tweede prijs op het hok ger Ponnet en Charel aan hun trekken en ze en Gaston en zn. Slots Volkaert konden er mochten zich zaterdag speelden sterk met de 3, het best mee meten. 13,14 en 15 prijs. Vroege Raoul De duiven op de hokken van mag zich op een wel vanuit Chateauroux Paul De Meerleer, Fred- seizoenstart als vanuit Blois de prijs- vluchten een vlot verloop kenden. verheugen op een ideaal duivenweertje, zodat zo- Bij ons bezoek aan één der beste Quiévrainspelers uit onze kontreien, Alois Temmerman, die aan de Van der Moerenstraat op de wijk Durmen, «'t hofken op» woont, zoals men dat in Zele pleegt te zeggen, viel deze bescheiden kampioen zelf met de deur in huis. Het eerste dat ge wilt weten is zeker hoelang ik duiven- liefhebber ben «Hewel», begon Alois, Zele en vorig jaar haalde ik «Ik ben als duiven- versterking bij Jef Boel uit melker geboren. Hij verdui- Hamme. Ik voel mijn kolonie delijkte zijn bewering: «Va- met die handelswijze sterk der was, toen ik een broek- genoeg om op het niveau te ventje was, een zeer goed blijven waar ik sta». Quiévrainspeler en ik wbs Alois geeft toe, dat er mis- met geen stokken van zijn schien wel wat geluk mee duivenhok te krijgen. Dit gemoeid is. «Ik moet zeg- meestal tot groot ongenoe- gen dat ik altijd goed ben gen van vader, maar ik kon gevaren met de nieuwko- het eenvoudig niet laten. Ik mers op mijn hok. Ofwel had een niet te stoppen bewezen ze hun waarde als drang in mij de duiven te vliegers, ofwel waren het vertoeven». formidabele kweekduiven». In die optiek is het gezegde Wij zouden dat geluk eerder zeker van kracht: «Jong ge- willen omschrijven als het leerd is oud gedaan» En inzicht en de duivenkennis Alois Temmerman heeft het van Alois, maar ondanks zeker gedaan. zijn jarenlange hegemonie, Hij is nu 67 jaar, gepensio- zijn tientallen kampioensti- neerd fabrieksarbeider en tels en zijn honderden eer- staat momenteel 60 jaar ste prijzen, is hij een nederig met beide voeten in het dui- man gebleven, die zeker venspel. Op 12-jarige leef- niet van grootspraak kan tijd mocht hij thuis zijn eigen beschuldigd worden. Inte- hoekje op zolder bouwen en gendeel hij schuwt reklame toen had hij reeds kampioe- als de pest. Hij wil blijven nen, want zijn «witten» wathijis:eenQuiévrainspe- vloog 3 minuten vooruit. Ier,/die zal trachten steeds Wanneer Alois in 1936 tussen de beste te staan, huwde, werd er uiteraard onmiddellijk een duivenhok Traditionele speelwijze gebouwd, maar de oorlogs- Over zijn manier van duiven jaren kwamen stokken in de verzórgen is hij nog wielen steken. In die tus- steeds niet afgeweken van senperiode speelde hij met de traditie. «Ik beoefen het vaders duiven en die waren traditioneel weduwschap en zo sterk dat men op een be- ik blijf er nog altijd bij om paald moment in het lokaal mijn vliegers te koppelen Tereken in de Driesstraat, eind januari. Ze brengen op de vluchtaankondiging een koppel jongskes op en schreef«De gevreesde bij het volgende broed wor- kampioen Miel Dhondt (Dit den ze na 10 dagen ge was Alois zijn vader, maar scheiden en op het spel ge werd men wel eens naar de zet. Dit is zeker niets naam van de moeder ge- nieuws. Maar ik meen dat noemd) zal aan de vlucht het voor de duiven nog altijd niet deelnemen." En zo is het het beste is.» met de Temmerman's door Een stelregel die uiterst be de jaren heen geweest langrijk is volgens Alois is Ook nu nog drukt Alois zijn de duiven gezond houden, stempel op de vluchten. De Dit is zeker open deuren in- werkelijk overgrote supe- trappen, maar toch schitter- rioriteit van zijn hok, doet de den zijn ogen als hij zei: konkurrenten al eens weg- «gezond houden' «Een liefhebber moet 's morgens als hij op zijn hok gaat zijn ogen de kost gé ven. Hij moet durven en wil len zien als er iets scheelt. Dit is zeer voornaam en ve len gaan daar veel te licht over. Als ik de deur van mijn hok opentrek, bekijk ik mijn duiven met een kritische blik. Ikwil hun eerste reaktie zien en mijn jaren ondervin ding hebben mij geleerd dat de eerste indruk dikwijls de beste is. Vervolgens gaan mijn ogen naar de uitwerp selen. Na een nacht rust op het hok mag er zeker geen nat mest onder de duiven te vluchten. Nooit verliezer Een maatstaf bij het duiven- spel is het saldo op het einde van het seizoen. Alois Temmerman houdt er geen boekhouding op na en no teert niet alles van a tot Z, maar niemand zal of kan het tegenspreken als hij be weert dat hij nog nooit een verliesrekening moest voor leggen als hij het seizoen afsloot. Integendeel. Alois durft vrijuit beweren dat hij zijn sociale toestand dank zij de duivensport kon ver beteren. «Ik heb als fabrieksarbeider vinden zijn. Ik hou niet van altijd alleen voor mijn gezin- ingrepen via de dierenarts gestaan. Ik heb mijn kinde- onnatuurlijke middelen, ren getracht een opvoeding Dit moet zich op lange ter- mee te geven en ik durf wel m'in wreken Indien ik on- zeggen dat mijn duiven mij dervmd dat mijn duiven ziek daartoe hebben geholpen. z'jn dan zal ik niet aarzelen Ik ben 43 jaar getrouwd. Ik om een bevoegd persoon te hield nooit één cent van mijn raadplegen. Een gezonde weekloon achter en toch mens gaat toch ook niet heb ik nog nooit zakgeld ge- naar de dokter», vraagd». Alois beschikt over 13 we- Dit is voor Alois zeker de duwnaars en 20 jonge dui- positieve kant aan zijn grote ven. Daarnaast heeft hij een ^obby. kweekvolière. Zijn plaats gebrek laat hem niet toe de Familiekweek massa duiven te houden. Alois heeft zijn hok opge- Wat hij zeker doet is een bouwd uit de origine van zijn duif, die naast goede vlieg- vader. Het zou zeker bij het kwaliteiten zich manifes- haar getrokken zijn om te teert als een goede kweker, zeggen, dat het nu nog die onmiddellijk naar het duiven zijn die het doen. kweekhok te brengen Dit is Toch is het zo dat hij met het misschien wel de reden teendertijd gevreesde ras waarom hij steeds stand zijn eigen stam heeft opge- houdt, bouwd. 'n zijn achterhoofd denkt hij Ik heb altijd voor mezelf uit- steeds aan de toekomst en gemaakt op welk moment dit kan misschien wel het het noodzakelijk was om 9rote geheim van zijn blij- een nieuwe impuls aan mijn vend succes zijn Ov§r het duiven te geven door het in- spel met de jonge duiven wil Jrengen van nieuw bloed. In Alois graag zijn mening aldejarendatikduivenmel- kw'jt ker ben, deed ik dit amper «Uit ondervinding heb ik ge- vijf keer. Dus ik ben zeker leerd dat de maartse jonge voorzichtig. Ik moet het dus duiven mij steeds het zo stellen dat ik geen schrik meeste voldoening hebben heb van inteelt of .dichte fa- gegeven. Ook begin ik nooit miliekweek. vroeg jonge duiven in te zet- Een eerste keer richtte ik mij ten °P de prijsvluchten. tot Alois Peelman uit Begin juni worden ze ge- Hamme St. Anna. Een ge- leercj en tegen Durmen buur die toendertijd een kermisj dit is eind juni, ga ik echte crack was en ik ben er ermee in de dans. Liefst ge- wel bij gevaren. Later kwa- koppeld en in een nest- men er alleen nog duiven bij stand. We moeten mekaar van Kamiel Heirman, Adolf n'et eeuwig het liedje van Christiaens, Pol Van Lem- het succes vanop het bergen en Walter Van Mie- planksken blijven wijsma- groet, aller" liefhebbers uit ken». Alois Temmerman, Quiévrain-kampioen uit Zele Alois heeft graag een goed gebouwde duif, maar zegt hij: «Als de kop goed is komt de staart vanzelf mee; dit is een gezegde dat ik me steeds bleef herinneren. Een noodzaak voor een kwaliteitsduif is voor mij toch een zo fijn mogelijk spleetje in de keelholte. Duiven met brede spleten doen het volgens mij zeker niet». Zoals we reeds eerder schreven houdt Alois al zijn uitslagen niet bij, maar per seizoen haalt hij ongeveer 35 eerste prijzen. Dit sei zoen heeft hij 6 keer ge speeld en hij stond reeds 8 keer als ereprijs winnaar op de uitslag. Als we daar zijn kollektie eerste series bij voegen, dan is hijweer op weg naar een formidabel jaar, één van de zovelen, juist daarom wordt hij trou wens als één der beste Quievrain spelers aanzien. BENO Te Dendermonde speel de de Vriendenkring Blois en Gilbert Van der Putte zorgde dat zijn hok in de kijker kwam met de eerste twee prijzen. Een idealer start kon Gilbert zich niet indenken. De 3e prijs ging naar Adriaan Pelmaecker. Gilbert Van den Durpel met de 4e en 5e mocht zich in twee vroege duiven verheu gen. In hetzelfde geval waren De Clercq-Van Keer met de 6e en 10 en Jozef Van de Voorde met de 7e en 8e prijs. Raoul en zoon Gal Ie stonden als 9e aangegeven. Gil bert Gal Ie kon zich geen betere start dromen met de 12, 22, 23 en 26 en zijn jaarduiven op Cha teauroux deden het nog beter. De Vuyst-Ras- schaert met de 18, 20, 27, 28 kregen ook hun deel. Florent Walgraeve (Berlare), uitblinker uil Etampes. (c) In De Ware Dendervallei werd er uit Dourdan gespeeld en bij de oude duiven klokte Henri Van den Broeck, zich de eerste prijs. Zo aan te zien schijnt Henri op weg om een sterke halve fondspeler te worden. Zijn prestaties tijdens het aan gang zijnde seizoen laten er geen twijfel over bestaan. De ereplaatsen gingen naar Benoit Van Royen, Jean Veldeman, Omer Quis- quater, Jean De Clercq, Cyriel Abbeloos, Adolf Van Boom, Theo De Brandt, Roger Janse- gers en Frans Luypaert. In de kategorie jaarlin gen was Hector Boter- bergh de beste. Hij won de vlucht voor Fritz De Winter. De jaarduiven van het hok Cyriel De Vidts getuigden van de beste konditie met de 3, 4 en 5 prijs. Vroege prijzen zaten er ook in voor Louis Verheyden, Theo Saeys, Maurice Verhaevert, Romain Joos en Henri Van den Broeck. In het Verbond Berlare- Wanzele uit Etampes zet de ex-Oostvlaamse kam pioen Florent -Walgraeve de nieuwe opgang van zijn hok voort met de 1e en 4e prijs. Naast de op gemerkte uitslag van Florent werden er ook vroege duiven gespeeld door Maurits Van Leu ven, Jules en zn. De Waele, Achiel De Waele, Emiel De Smet, Jozef Van Malderen en Julien Galle. Bij de jaarlingen was het Robert Uytten daele die met de 1 en 2 en 7 als de uitblinker van de vlucht mag geciteerd worden. Kopduiven wa ren er voor de hokken van Jos. Roelandt, Ka miel Van den Eecken, Albert De Backer, Julien Galle, Armand Baeyens, Andre Impensen het hok Blondeel. In het Schelde- en Dur- meverbond stond er ook een Etampes op het pro gramma en bij de oude duiven ging de overwin ning naar Maurits De Rijcke voor Gaston De Waele, Leon Roels. Een knap resultaat liet Ferdi nand Roels optekenen met de 4e en 6e prijs. In de eerste tien lazen we ook de naam van J. Drieghe, Rene Blan- cquaert, Achiel Van Loo, Roland Van Hecke en De Kegel-Wieme. Bij de jaarlingen een vluchtze- ge voor Gilbert Galle met in zijn spoor René Blan- cquaert, Petrus Melis met de 3 en 4 klokte het eerst twee duiven. Ver der noteerden we vroege prijzen voor Raymond Van Holewinckel, Oscar Stevens, Alfons Verlee, Alfons Van Driessche, Gilbert Van Hassel en André De Bodt. In het Nieuw Verbond der Denderstreek deed Jean Stockman op de Etampes vlucht zijn stunt van vorige week over. Hij klokte opnieuw de ereprijs en het was daarbij nog een duif tot 500. De prestatie van Jean wint nog aan inte resse als we zien wie hij achter zich houdt. Het hok Albert Jolie, met 13 prijzen van 20 oude duiven met de drie in de eerste tien 2, 7, 8, 20, 30, 52, 53, enz. en een hele reeks vroege series. Ca- miel Lammens was der de en daarna volgde op nieuw een hok met de konditie, dit van Camiel Ponnet met de 4, 5, 13, 21, 34 prijs, G. Van Her- reweghe was 6e en Ro ger Impens klokte ze bij zonder vlug met de 10, 15 en 19. Dominique Roelandt mocht ook te vreden zijn met de 8 prijzen van 12 duiven. Florent Walgraeve won te Berlare de 1e en 4e maar ook in het NVDD klokte hij drie vroege prijzen van drie ingekorf- de duiven, het geen resulteerde in serie tot honderd en de eerste bonserie. Alfons Ediers blijft het ook doen met 3 prijzen van 4 duiven. Dat verschillende goede dui ven de trein misten, blijkt uit het feit dat Paul Poppe aan de 90e prijs tot 100 wint. Bij de jaarlingen een flinke uit slag van Paul Van den Berghe, die zijn vier In- gekorfde duiven zeer vroeg klokte met de 16, 7 en 21 prijs. Albert Jolie was er traditiegetrouw opnieuw bij met de 2, 15, 18, 39, 47. Georges Roelandt klokte de derde prijs. Theo Coppens met de 4e en 9e prijs won de beste serie met een koppel volgduiven. Al fons Verstockt was 5e en Roger Drieghe met de 8, 11, 22 was zeker uiterst tevreden met zijn drie vroege prijzen. Alois Geldof won de 10e prijs. Wie er opnieuw ruim zijn deel kreeg was Andre Coppieters. Hij klokte vlug drie duiven met de 37, 45 en 55. Daartussen zat er een koppel aange duide duiven, met een serie tot 100 en aan de 53e prijs won hij nog tot 1000. De eerste mieze tot 1000 was voor Freddy De Kegel, een liefhebber die zich met zijn jaarlingen in het aan gang zijnde met de 5, 7 en Emiel Bauwens, Leus en Mare Beerens waren ook bij de prijswinnaars. In het Schelde- en meverbond speelde men Chateauroux en bij oude duiven kwam de winnende duif van het Vuyst-Rasschaert hok, die ook nu de 18e wonnen. Christiaens- Haelterman stonden op de 2e plaats. Daene-Se- gers met de 3 en maakten een goede beurt en dit mag Gilbert Hassel zeker zeggen de 7, 10, 13e prijs. Benoit Van Cleemput en Frederik Uyttendaele werden 6e en 8e Laurent De kreeg ze ook rap thuis met de 9e en 11e prijs. Gilbert Van der Putten (Schoonaarde). eerste twee prijzen uit Blois. (c) seizoen opwerpt als een sterk halve fondspeler. In het Land van Aalst werd de Blois vlucht Dominique Roelandt gewonnen door Roger klokte 7 prijzen van zijn 12 duiven met de 26, 42, 44,54, 71,77, 92. De Geyter met ook nog de 10e prijs. Roger maakte zijn inspannin gen van het tussensei- van zoen met zijn weduw naars reeds te gelde. Fondseizoen ging start De fondspelers kwamen Remi De Mol had de dy Leus, Oktaaf De Bruyn, Jan Nekkebroek, Georges Goossens, Van de Sype en zoon, Her man Van de Sype, Jean Veldeman. Bij de jaarlin gen bevestigde Gaston en zn. Slots hun presta tie met de 1e prijs. Walter Van Durme, Ro- Bij de jaarlingen demon streerde Gilbert Galle de forme van zijn hok verder I door de 13 en 10 prijs te t winnen. Andere liefheb- j bers met vroege duiven waren Alfons De Coo- j man, Maurits De Rijcke, I Jules Van Laere, Willy j Van Avermaet, Michel I Drieghe, Raoul en zn. Galle en Ray. en zn. Verhaegen. i BENO In het Verbond Schelle- was het Frans Van Sti- jos. Van Hecke, Etienne belle-Uitbergen ging de chel die de vlucht orien- Roggeman, Mevr. Van eerste prijs naar René teerde met de 1e en 10e Vossole met de 6e en 9e, Van Outreve voor Jozef prijs en daartussen in Emiel Van der Jeugt en Bosschaert, Maurits De troffen we Robert Mes- Louis Vermeulen. Wispelaere, Achiel De kens, Benoit Pieters, Clippel, Robert Crom- mmr been, Jules De Schoen- maecker, Pierre Vergey- len, Rene Van den Hof, Maurits De Rijcke, Julien De Winter, Christiaens, Georges Christiaens. Bij de jaarlingen stond er JrgpMBj geen maat op de presta- tie van het hok Jozef jrggÉffSy Bosschaert met de 1, 4 WSLm en 5 prijs. Roger Brante- Jy HP lp gem, Achiel Elegeert W' 'wïïkk'' konden er een duifje i tussenklokken. Andere jlmÊk uitblinker noemden O- mer en z. Van Gendt, Rene Van Autreve, Jules De Schoen maecker met de 8 en 9e, Maurits De Rijcke en William Boo ne. Te St-Gillis-Dendermon- de een flink resultaat voor De Backer en zn. met de 1e en 3e prijs. De broers Verleyen stonden op de tweede plaats en Frans Cool met de 4e en 5e prijs maakten een goede beurt. Pierre Col lier, Maes en zn. en Willy Muysewinckel deden zej. 'iBl^de^aardufven Callac" <L'bbek^ "rs" Pri's No>"m vert"'"d Ablmo. c) Te Overmere goede re sultaten bij de oude duiven voor Al bert Van Hecke, Baziel De Geest, Van de Wiele en zn., Raymond Van Vaeren- bergh en Leon De Landtsheer. In de reeks jaarduiven knappe uit slag voor Oscar Van der Poorten, Roger De Bae- re, Alfons Vercauteren, Maurice Arbijn en Jules De Schoen maecker. In het ABLMO verbond ging de overwinning naar het hok van Jules en zn. Callaert, met een opge merkt resultaat voor Ju lien Nobels met de 2 en 3 prijs. Vroege duiven voor Pierre Bijl, die daaren boven aan de 25e prijs de eerste bonserie klokte. Verder Louis en zn. Joos, Maerevoet-Van In- gelghem, L. Van Hoore- beeck, Antoon Buslot, Jules Mannaert. De bon series werden gewonnen door L. Van Hoorebeeck en Frans Bourgois. Bij de jaarlingen stond Felix Schoof op het hoogste schavotje voor Maurits Van Malderen, Van Steen, Van Lande- ghem, Henri Van den Broeck, Frans Kinder mans, die de eerste bonserie won. Ook Mey- lur i re ludi Ie :es( iriJS Oor lus ^let litbl 'an

De Voorpost | 1979 | | pagina 32