3 K)S BIKKEMS' DUBBELSLAG JET DIAMANTJUWELEN i>É) pikfetof -LEEPT DENDERMONOSE BURGEMEESTER rt MAATSCHAPPELIJKE ZETEL NAAR ZIJN STAD? NOG GEEN MAAND OUD MYLUM: DOK BLIJFT, GELUID EN £UR VERDWIJNEN! Dief van nachte lijke inbraken in 't Melkhuisje aangehouden DATOET fERKOMMUNALES •■I KENDE 'RSTRUKTURERING DER nteiSTVLAAMSE GEMENGDE Blijkbaar waren sommigen te fit want van de drie weken oude fit-o-meter waren er al een paar gesneuveld. (Hugo) y )l ierswereld 'bronzen m< rmee hij in iamond De Voorpost - 25 5.1979 - 3 it kader van de nakende herstrukturering van de Oostviaamse gemengde inter- Cunales, die tegen volgend jaar zal rezulteren in de grote gefuzioneerde inter- unale INTERGEM, stellen zich momenteel nog een aantal problemen. Er komen Kistjalleen nieuwe statuten bij kijken maar ook een massa ingewikkelde formules wade verdeling der winsten. sptaatschappelijke zetel komt in Aalstof Dendermonde. Éwa me^l ervan afhangen hoe sen voor Dendermonde verke- van EDAS, deelde ons mee dat arm is van de Dender- ken. Bi) de tweede stemming het best mogelijk is dat het wel burgemeester Cool verloor Sint-Niklaas, zodat al- eens augustus zou kunnen iet begin der informatie- leen Aalst nog in aanmerking worden lering voor gemeente- kwam. en, die maandagavond Dit was natuurlijk nog maar een Uit de statuten had op het Sint-Niklase stemming ten voorlopigen titel INTERGEM, de interkommu- "s, heeft burgemeester die alleen tot doel had te weten nale voor gas en elektriciteit g hemel en aarde verzet te komen naar welke stad de voor midden-Oost-Vlaanderen, vatscheidene kringen (die meeste belangstelling uitging, zal de vorm aannemen van een ~"Dg''hebben in de diverse Bij het rezultaat van deze samenwerkende vennoot- 'sraden) om toch maar stemming kon burgemeester schap. Ze zal tot voorwerp '(oord te kunnen bereiken Cool zich echter niet neerleg- hebben de levering en de distri- maatschappelijke zetel gen, aangezien Dendermonde butie van elektrische energie en vè nieuwe interkommunale steeds de maatschappelijke ze- gas en dit in de ruimste beteke- idermonde te vestigen, tel van EDAS geweest is. nis van het woord. De inter- ize maatschappelijke ze- De definitieve stemming over kommunale wordt opgericht jsolden Aalst, Dendermonde deze aangelegenheid zal plaats voor een duur van dertig jaar ziefct-Niklaas zich kandidaat hebben tijdens de stichtings- en zal Edas, Interwaas, Dender- lat tt. vergadering. Die is voorzien lec, Interdender en Interlo ver- iteii werkgroep (uit het over- voor 29 juni a s. maar de vangen. De interkommunale zal reajnitee) werd hierover ge- Sint-Niklase scheden Ed. Ver- samengesteld zijn uit de venno- nte Gent Tijdens de eer- gauwen. die momenteel voor- ten (ook «regio's» genoemd) imming al waren de kan- zitter is van de raad van beheer Sint-Niklaas, Beveren, Den dermonde, Aalst. Nmove, Ge- raardsbergen en Zottegem. La ter kunnen ingevolge een be slissing van de Raad van Be heer echter nog andere venno ten toegelaten worden. Beheer en toezicht De interkommunale INTERGEM zal beheerd worden door een Raad van Beheer waarvan de leden benoemd worden door de algemene vergadering op voor stel van enerzijds de openbare sektor en anderzijds de privé sektor Alnaargelang een gemeente meer dan 50.000, 30.000 of 15.000 inwoners telt mag deze gemeente respektievelijk drie, twee of één kandida(a)t(en) voordragen. In iedere regio hebben de ge meenten waarvan het aantal inwoners lager ligt dan 15.000 het recht om gezamenlijk één kandidaat voor te dragen. Het aantal door de privésektor voor te dragen kandidaten zal gelijk zijn aan de helft van het aantal kandidaten voor te dra gen door de openbare sektor. Eduard Vergauwen, Staf Van Daele, Hunfred Schoeters en Marcel Van Gijsel. allen van Sint-Niklaas, Marcel Van der Aa van Beveren en R. De Cleene van Kruibeke. De verrichtingen van de inter- Naast de raad van beheer zullen een tekeningetje bij wil hebben, kommunale zullen ten slotte ook zeven regionale beheers- komitees opgericht worden. Zo zullen in het regionaal be- heerskomitee Sint-Niklaas de gemeenten Sint-Niklaas, Sint-Gillis, Stekene, Temse en Waasmunster vertegenwoor digd zijn. Pro rata van het aan tal inwoners zullen de gemeen ten recht hebben op vier, drie, twee of één regionale beheer ders. Ook de privésektor zal zijn kan didaten hebben in deze regio nale komitees. Zo zullen de pri- vémaatschappijen voor de re gio's Sint-Niklaas, Beveren en Dendermonde recht hebben op respektievelijk vier, drie en vier kandidaten. Andere gezichten? Hier en daar werd reeds ge vreesd dat bepaalde Waaslan- ders nu uit het beheer van de nieuwe interkommunale zou den gewipt worden. Dit lijkt to taal ongegrond en onjuist. Hierover zullen de verschil lende gemeenteraden immers beslissen. Voor wie er araao verwijzen we naar de heren onder het toezicht staan van acht kommissarissen: vijf er van worden voorgedragen door de gemeenten van de verschil lende regio's en drie door de privémaatschappijen. De duur van de mandaten van beheer der of kommissaris is vastge steld op zes jaar. P.V. dammen binnen 't kért weiral ne kier moete gon stemmen? 'k Hooi der nog ni op gepeisd zee want oygentlèk 'n kaan meh dad allemol gin sjik schillen. Mor naa moeje 't wel weiten, want ze beginnen lanst oeveraal al meh heer groeite affisjen te plèkken. En door ston tèn manen op die 't verom allemol ne kier zeilen beiter moaken of arranzjeiren dammen alle- mool in de zeivesten heimei gon geroaken. Lodj ons lachen! Wa gon ze doeng in da parlemant van Eu- roepa of hoe hoetje da dingen? Ze 'n kennen der hier in ons klein landeken nog ginne kop on kroygen... Dad hoeirde lanst alle kanten, mor as 't op 'n doeng komt zeilen de mieste op den dag van de kiezink toch verom al ne kier ston oonschooiven. Worom? Om- dammen hier ba ons zudoneg vroy zèn dammen moeten gon kiezen of wajjer hemmen eh prosés on ons bien En as g'on ting mensjen vroagt woroever dat da na foytelèk goot zèn der te minsjten neigen die der nog minder oever weiten asekek. jakken! En wa goot er tèn noor die kiezingen gebeiren in da nief parlement? Nog 'n betjen mierzjieveren en disketei- ren? Of goon ze woorlèk ne kier probeiren van der iet van te moaken? As ek dor zeikes zol weiten da ze vazin zèn van da zu veir te bringen da ze de grenzjen gon afschaffen en oeveral 't zelde geld gon beizegen, kinne! Da ze der ne komaf zeilen on moaken van de mensjen die azoei 'n tooi spreiken, op te zjaan teigen ander mensjen die 'n andertool spreiken, allaboneur! As ze 't zu veir kenne korygen dammen kenne leven in 'n Euroepa van de volken inplosj van in 'n Euroepa van de stoten, toeftarrantjen Tèn wil ek meh veil plezier azoei allejorenne kier gon kiezen... Moor... 'k peis dat er door allemol ni veil zal van in hoois kom men. De ghiel da spel zal neirkommen op nog 'k weitni-hoeveil ministers en onderministers en sekre- toressen en ghiel denne annekesnest mier, en die allemol 'n dikke prei gon opstroyken en in sjikke ottomobils bollen (meh sjoffeur vanoyges) en 't ien banket op den andere soepei zeilen haven. Meh onze poeng... lammeren moor jonges. Allei 't es t'hoeipen da 'k mis ben zee en da 'k hier binnen ienegte monjekes zal meige schroyven dad alles anders was as da 'k gepeisd hooi. Moor... iest zing en tèn geloeiven zoy den blénjen. Wa da 'kwel gezing hem verleide zondag, dad es da 't verom ne kier kommiene was. On aal die ottomobils meh witte linjekes oon en on aal die kinjeren meh heer nief ploenjeken oon, die van den ienen nonkel nor d' ander matant gesleipe wirten. Of ba kennissen of ba kolleigas van here pa of heer ma. Die vanoyges oeik ghielegans in 't nieg stont! Want da kejje peizen hein, da mamaken na toch meh heer klein of meh here kleinen ni kaan op bezoek goon zonder va kop tot tien verniefd te zèn. En die bloeikes mor voejazjei- ren, van hier nog door. En oeveraal eh paksken kroygen meh eh kadoaken da z' iest ne kier moeten oependoeng, ne kier nor zing, om mama of papa geiven en zeggen da 't scrtoein es en da ze mersie zèn... En die tèn van ting neigen ver niet kennen dienen as ver iveranst in 'n kas te leggen. En te wachten tot as 't er 't noste joor imand komt, oeik meh ne kommienekant en on wie dagge dad oeik kentj opsolferen In 'n ander papirken en meh nen nieve strikoon. 'k Weit er die papirkes op die kadoakes plekken meh den noam op van de die va wie da z' het gekreigen hemmen. Vér toch te vermoyn da ze 't zelde on de zelste zollen veromgeven... Want da zol affrontelèk zèn newoor! En ge kentj schoein zing of dat de kinjeren nog on heer ieste bezoek zèn of ofda z' er al verschillegte gedoon hemmen. Want elke kieren zing z' er n betje zieker ooit. Van aal de pateikes of de petifoerkes of de pralinnekes die z' al moeten binnespeilen hemmen. En on de mama die der van langsom verwooiderd begintj ooit te zing en on de papa die ge azoei zie peizen: waffer nen drip- pel gon ze meh naa ooitgieten, op da bier da'k hier gekreigen hem? En de mensjen doeng kosten, ge zotj gon peizen da 't ver nen traar es. Echt woor, 'k hem maskes gezing die ghiel zeikes azoei gie kleid 'n zeilen droagen op den dag da ze gon traan.. Mor allei. ge moetj peizen. 't er leeft attoyd imand mei hein En va sérrewoerdeg es 't allemool 'n kommèr- se. Ge 'n kentj niet nimmer noemen of 't moe geldj kosten of geldj opbringen. hoe mier hoe liever. Dat den ienen ne kier iet ver den anderen doet, allien mor ver 't plezier, da gebeirt va langsom minder. Doboy, ze zollen a vér nen onnoeizel versloyten, want: vér niet 'n kist den boer zèn vraa nog ni. Mor da zal allomol beiteren meh ons nief Euroepeis Parle ment... peis ek. DOLF Bikkems, Aalsters juwelier, werd in de in februari l.l. onderscheiden met ;ei bronzen medaille voor zijn «Gouden Fuik» hij in een Joegoslavisch concours de plaats verwierf. In de belangrijke «Intematio- uisttDiamond Award» in de States bleef hij met zijn halssnoer, «Vrede», tot enkele minuten t verdikt in de running, hem een dubbelslag te beurt. Bikkems aan het werk in zijn atelier. (Erik) Voor de eerste maal immers werd in ons land een internationale ont werpwedstrijd voor dia mantjuwelen georgani seerd en dit door het Dia mantinformatiecentrum en gepatroneerd door «De Beers Consolidated Mines Ltd». De wedstrijd stond open voor alle personen die in ons land verblijven en voor alle bedrijven die er gevestigd zijn. Doel er van is het stimuleren van de kreatie van diamanten met hoge artistieke waarde die aan mode en stijl van de komende jaren zijn aangepast. De ze juwelen moeten bo vendien in het leven van elke dag en bij alle gele genheden makkelijk te dragen zijn. Alle vormen klassieke diamant (briljant, rond, ovaal, hartje, markies, peer, smaragd, vierkant of staafje) en originele diamant (driehoek, troï- da), en diamanten van om het even welke kleur mochten worden aange wend. Elk juweel moest minimaal 0,20 karaat en maksimaal 1,20 karaat aan diamanten bevatten. Deze diamanten moch ten geassocieerd worden met andere materialen of stenen doch niet met robijnen, saffieren of smaragden. Wel moest het diamantmotief door slaggevend zijn en min stens de helft van de kreatiewaarde vertegen woordigen. Drie grote tema's waren Solitair juweel (slechts één diamant) Juwelen met tenmin ste twee diamanten Juwelen voor de man. Van deze drie tema's werd onze Aalstenaar tweemaal laureaat, zo wel bij de solitaire als bij die met minstens twee diamanten. Men kan dus gerust zeggen dat hij de wed strijd volledig heeft be heerst. Origineel daarbij was alleszins het voor de eerste maal aanwenden van paardenhaar, een nieuwigheid die fel in de smaak is gevallen. Op bijgaande foto - voor de kwaliteit ervan excuse ren we ons want 'momen teel konden we zelf nog geen foto maken daar de juwelen nog tot de dag van de prijsuitreiking, 13 juni, te Brussel in de koffer liggen. Toch ziet u er het geheel, een we reldbol voorstellend op. De peripheric is uit goud bezet met briljanten en de twee donkere stukken op beide zijkanten zijn uit paardenhaar. Onder aan een kastje waaruit, als een valschermpje, een lus valt met briljant. Alleszins een zeer origi neel stuk dat de bewon dering van de jury weg- Een juweel van dhr. Bikkems. droeg. De jury was samenge steld uit journalisten van dagbladen en vrouwen magazines, de Chairman van the Diamond Com- mitte, een juwelier en iemand uit de wereld van de haute couture. Op 13 juni ontvangt Jos Bikkems dan in het Kasteel St-Anna te Ou- dergem trofeeën en di ploma's voor beide meesterwerken. Bikkems haalt zijn inspi ratie meestal uit gewone dagelijkse dingen. Paar- dehaar verwerken schoot hem te binnen bij het bekijken van een doku- mentair filmpje over hoefsmederij en «Vrede» de oude weergave van een prikkeldraad, maakte hij na in een weide-afras tering te zijn blijven hangen na. Hij tekent dan de idee, maakt de design van het juweel en werkt het dan als goudsmid, steenzet ter en diamantslijper af. Een dubbelslag waarme de we onze stadsgenoot alleen maar kunnen feli citeren. LH elk: >P nt lOtPlang heeft Amylum het leven van de ns 'onende mensen en duizenden schoolgaande 3ug£ren grondig verpest. hoi. lawaai en een weeë, zoete geur: het was Bniet te harden. Er werd geprotesteerd en aktie ieriierd. Het bedrijf dat rechtstreeks werkgelegen- verschaft aan een 800-tal mensen, bleef niet voor de reakties. Er werden enorme anningen geleverd om de hinderlijke faktoren iet leefklimaat van de onmiddellijke omgeving Ie fabriek geheel of gedeeltelijk weg te nemen. ■Ntfieeft miljoenen ge- :-i en de resultaten zijn baar. Er zijn proble- die men met goede an oplossen, er zijn moplosbare proble- Waterbezoedeling, en lawaaihinder te vermijden. De 5k kan men moeilijk overen. De heer onacker, beheerder- direkteurvan het bedrijf, heeft enorm veel goede wil getoond, Amylum heeft miljoenen uitgege ven om het leefmilieu in het centrum van Aalst een menselijker aan schijn te geven. Schepen De Maght van Leefmilieu, de Werk groep Leefmilieu Aalst, de direktie van Amylum zij hebben vergaderd en besproken wat er kon gedaan worden. De be volking van de stad werd er bij betrokken. Deze samenwerking en het uitpraten van de proble men leidden tot merkba re resultaten: de lawaai hinder werd grondig be streden, het waterbezoe- delingsprobleem werd praktisch helemaal op gelost en aan het eind van deze maand zal ook de hinderlijke geur voor ongeveer 80% verdwe nen zijn. Voor 15 miljoen werd van een Amerikaanse firma een scrubber (d.i. een geurschrobber) aange kocht die binnenkort het brakerige gevoel bij het opsnuiven van de weeë geur die Amylum over Aalst verspreidt, groten deels zal wegnemen. Honderden mensen zul len er kunnen werken in optimale omstandighe den. In de omgeving het het bedrijf zal het leven niet meer zo onaange naam zijn als het vroeger was, ten overvloede wordt hier opnieuw be wezen dat overal met wat goede wil bijna èlle problemen op te lossen zijn. CAT Door het zonderlinge gedrag van een persoon ge alarmeerd die poogde van een gestationeerde wa gen op de Parklaan te stelen, riep een bewoonster van een appartement gelegen aan de Osbroekstraat de politie ter hulp Dit gebeurde op 15 mei rond 02.30 uur. De politie die vrij vlug ter plaatse kwam. moest de man vanachter een afbraakwoning vandaan ha len, daar bleek de man zich aanvankelijk niet gewon nen te geven. De reden hieran was spoedig duidelijk toen bleek dat hij niet alleen dronken was, doch ook een groot aantal flessen drank en sigaretten in zijn bezit had. Daar er een paar dagen voordien in 't Melkhuisje 'van het stadspark was ingebroken en een qelijkaardiqe buit door de dief werd meegeno men, togen de agenten naar het melkhuisje. Daar stelden ze vast dat de ingangsdeur die nog maar hersteld was. terig was geforceerd. Terug werden een aantal flessen drank en sigaretten ontvreema. Na zijn roes te hebben uitgeslapen, ging Emiel H. uit de Drie Sleutelstraat te Aalst spontaan tot bekente nissen over De man werd aangehouden en naar de gevangenis van Dendermonde overgebracht neei wat inspanningen werden er gedaan, maar de rook blijft (Cyriel)

De Voorpost | 1979 | | pagina 3